AMERIKA in Atoomenergie vindt reeds vreedzame toepassing DE DRAATFWE SCHIJF MOSKOU begiftigt Oost-Duitsland met wonderlijke geschenken OFFENBACH leeft van HET LEER «onhete MEN ZIET DE PLANTEN GROEIEN Requiem van Mozart Vacantiemaand Hiacynth in de doos «Een heel bijzonder museum VIJF KILO HERSENS DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 ooral in de landbouw verbluffend resultaat Vernieuwingdie geen nieuwe toestanden zal scheppen HOND KWAM TUSSENBEIDE Een wandeling door „het Duitse Waalwijk VFEER EN MEER raakt de wereld doordrongen van het feit, J-'T dat de atoomkracht, oorspronkelijk slechts voor oorlogs doeleinden ontwikkeld- in de toekomst ook en vooral op vreedza me wijze dient te worden aangewend. In Amerika wordt met man en macht gewerkt aan de verwezenlijking van deze gedach te. Proeven, om radio-isotopen een rol te laten spelen bij een ver beterde bemestingsmethode van landbouwgewassen, hebben ver bluffende resultaten afgeworpen. zaam die wel zijn kan, is de atomische dikte-meter, gebruikt bij de vervaar diging van schuurpapier. Die meter bestaat uit een straal van zich razend snel bewegende electronen, beta-straal genaamd, die uitgezonden wordt door radio-actief strontium, een product van de atoom-energie. Dit strontium is aangebracht onder de voortschuivende strook schuurpa pier. Een apparaat, boven dezelfde strook vangt de straal weer op. De hoeveelheid stralingen, die het schuur papier weet te doorboren, geeft met ongelooflijke nauwkeurigheid de dikte en het gewicht aan van het materiaal, dat onder de stralen-opvanger door schuift. Voordat deze atomische dikte meter was uitgevonden, was het nood zakelijk, de productie telkens stop te zetten om aan de hand van stalen dik te en gewicht te bepalen. Maar vooral by grotere werken zal natuurlijk in de toekomst de atoom energie van onschatbare waarde bly- ken. De eerste stappen in die richting zijn inmiddels reeds gezet. Zo vond in de kernreactor te Idaho Falls gebouwd door de Commissie voor atoom-ener gie in de V. S., de eerste opwekking van electriciteit door middel van atoomsplitsing plaats. De resultaten, die deze proefneming hebben opgele verd, tot uitgangspunt nemend, durft bovengenoemde Commissie garanderen dat electriciteit eventueel zou kunnen worden opgewekt door middel i atoom-energie op een wijze, die voor algemeen gebruik in vredestijd finan ciëel absoluut aanvaardbaar is. OOK IN DE INDUSTRIE D ADIO-ISOTOPEN zijn materialen, waarvan de atomen radio-actief zijn gemaakt. Na deze behandeling zenden zij stralen uit, die met een „Geiger-teller" opgevangen en gecon troleerd kunnen worden. Wanneer bij gevolg radio-isotopen in meststoffen worden verwerkt, kunnen de gedra gingen van de mest in bodem en plant op de voet gevolgd worden. Zo kan door deskundigen worden vastgesteld, in welk stadium van zijn groei een be paald gewas 't meest behoefte aan be mesting heeft; zo kan men constateren, waar en hoe de mest moet worden aangebracht om de oogst zo goed mo gelijk te krijgen; zo kan men zien, welke mest in een bepaald geval de beste resultaten geeft; zo kan men ten slotte nagaan, welke mestsoorten bij een bepaalde bodem-gesteldheid ge bruikt moeten worden. AANVAARDBAAR. Ook in de industrie begint de atoom kracht meer en meer toepassing te vin den. Een aardig voorbeeld, hoe vreed- De atomische dikte-meter, die in de schuurpapier-industrie wordt aange wend en waardoor het mogelijk is, de dikte en het gewicht van het materiaal reeds tijdens het productie-proces te bepalen. De machine, waarin mest-stoffen ver-1 de bodem zijn gebracht, kan men het mengd worden met radio-isotopen. Na- groei-proces als het ware op de voet dat de aldus bewerkte meststoffen in volgen. In de zomer van 1791, zijn stervens- jaar, kreeg Mozart bezoek van een man, die hem een anonieme brief overhandigde, waarin een requiem-mis besteld werd. Later is gebleken, dat die man de bediende was van een uc uui ueeiouag, e.u. mj ucuu. graaf, wiens vrouw pas gestorven was hier geen karakters uit als in zijn, niet en die graag voor een componist door- gemakkelijke opera's, ging. De zieke en uitgeputte Mozart het toppunt van zijn heeft het werk niet kunnen voltooien, maar aangezien het geld van de com positie betaald was en de weduwe dit ..Dies Irae" de mens voor zichzelf bidt. koor zal zijn en met een kwartet van solisten (jongens-sopraan, jongens-alt, tenor en bas), waarvan de jongens ui teraard af en toe hun onzekerheid ver raden, maar zuiver zingen, een finesse, waarmee mee vooral in het buitenland in de huidige tijd nogal eens de hand licht. Men luistere slechts naar de bui tenlandse koren, die af en toe ons land bezoeken. Doch hoe dit ook zij: hij. die Mozart in zijn diepere gemoedsbewegingen wil leren kennen, doet er niet slecht aan met zijn laatste werk te beluiste ren. Men heeft hier een tekst, die helpt de muziek te verklaren en dus te be grijpen en wat bij Mozart, de bij uit stek individuele componist, belangrijk is, een onpersoonlijke algemene tekst, met smeekgezangen, schilderingen van de laatste oordeelsdag, e.d. Hij beeldt als il die overigens werk vormen, maar situaties. Hij is dan ook vooral volop Mozart wanneer b.v. in het niet kon missen, heeft een leerling van hem de arbeid afgemaakt met als leidraad de aantekeningen, die Mozart had achtergelaten. Decca brengt onder de nos. LX 3030/ 31 dit requem. gedirigeerd door Josef Krips, gespeeld door de Weense Hof- muziekkapel, met een koor, dat niet vermeld is, maar dat wel een beroeps- (Bijzondere correspondentie uit de Sovjet-zone) OSKOU HEEFT BESLOTEN alle bevelen en verordeningen die door de Russische militaire autoriteiten in de Sovjet-zone sinds de capitulatie tot eind 1953 zijn uitgevaardigd, buiten wer king te stellen. De communistische propaganda bejubelt dit ge baar als een „bewijs van vertrouwen" en een „grootmoedig ge schenk". Voorwaar een pover geschenk- want door dit besluit verandert er aan de sinds jaren bestaande praktijk in de Sovjet zone niets, hetzij dan dat men het verhuizen van de dikke dos siers, waarin sinds jaren bij de diverse lagere Russische instan ties deze „bevelen'' en „verordeningen" rusten, als winst wenst te beschouwen. Een groot deel van deze Russische verordeningen betreft de eerste periode van de Russische bezetting, direct na de capitulatie van Duitsland, toen het er om ging het burgerleven weer op gang te brengen en de bevoegdheden van de lagere militaire instanties te omschrijven. Zij zijn natuurlyk reeds lang door de gebeurtenissen achterhaald. En alle andere verordeningen, die betrekking hadden op het politieke, economische en culturele leven in de Sovjet-zone, zyn in de loop der jaren zeer bewust en planmatig ook al bleek dat op het eerste gezicht niet direct vervangen door wetten en verorde ningen van de regeringen der „Lander" en sinds de oprichting van de zo genaamde „Duitse Democratische Republiek" door de regering daarvan. OOST-ROZEBEKE c-, mot 'nne keer goed attense doen op de mensen die van va cantie thuis komen: ze brengen 'n portie zenuwen mee thuis veul dik ker as waarmee ze vertrokken zijn. Da's erg, zulle. As de zenuwziekte tussen ie boeren valt, da's veul danzjereuzer as de maxyminima- tose tussen de konanen. As 'nnen boer zenuwachtig is (nerveus as ge da beter verstaat) dan zwaait 'm mee de ploeg deur z'nnen akker, dan stikt 'm ie schoep in z'n tienen, dan melkt de vrouw de stèèrt van de koei. 'n les daarmee, dat ge, op dag van vandaag wel moogt bidden: „Van pest, hongersnood, r? en nervositeit, verlost ons Heer!" Ik eb t exempel elke dag voor °Sen- m n schoonmama, m'n belle mère (maar t „belle" moet ge d'r af laten). Dad ies 'n vrouw met land- bouwerlijk bloed in de aderen van top tot teen. As zij haren stiel heeft prijs gegeven om bij mij te komen rentenieren, zonder rente, heeft ze al- lenig de nieren behouden en daar klaagt ze ook al over. Ze passeert haar tijd met de geburen te becritiseren: eerste verschijnsel van nervositeit. Tweede verschijnsel: ze heeft gedurig slaap en ze kan nie slapen. Was ze mijn belle mère nie, ik zou er serieus compassie mee hebben. As er over 'n hed geklapt wordt, begint ze te geeuwen, ziet ze, op 'n reclame-briefke of in den gazet, 'nne matras of 'n bed, dan vallen haar de ogen toe. Is het n tweepersoons-bed, dan springen naar de tranen in de slaperige ogen. Ze Peist dan op de tijd, dat ze nog getrouwd was. As er in den Cinema nnen divan of 'n bed op 't doek ver schijnt, loopt ze d'r uit en thuis, in lL van de nacht loopt ze te spo- sen. Ze kan de slaap nie pakken en Ik fi3ap ziet haar geen eens staan- oen nie naar d'n doktoor maar dj." ,onzen Onderpaster gegaan, om _:f, ?e, consulteren, vermits het 'n 'nn e is- klaagde: „ik mot e *cer de lucht in, op vacantie, 7». ?ostende, naar den Haan aan e 9f naar Zoute". Hij bezag haar -u "'hnnfje en zegde: ,'n Oprecht r.nl-a mens, heeft alle dagen va- h.i i ^0U toen brak er iet uit de s: -Zodus. ge peist gij, dat ik J} «oe christelijk mens ben?... Ge s st gij toch ook op retraite!" ki,i Akkoord, madame, maar daar leren wij nie in badcostuum, daar ?»ten wij nie aan nie gelukt en dan hebben wij haar naar de Haan aan Zee op vacantie gestuurd. Ik zeg tegen m'n vrouw: „Is ze nie getrouwd dan is ze toch van de vloer". Maar, ge hadt ze mot ten zien terug komen: „Die zie, die zie, alledag *t zelfde., water, water, altijd maar water. Ik wor er zodanig melancolique van, dat ik er zot van zou worren? En dan riskeerde ik te antwoorden: „Water, water, wa zoudt gij dan willen? Zoudt ge er Geuze- Lambic van willen maken?" De va- cantie-poppen begonnen te dansen: „Gij? Gij maltraiteert uw schoonmam, wacht maar, as ik er nie meer zijn zal, dan zult ge u de haren uit de kop trekken!" Nu moet ge weten, dat ik niet dik meer in m'n coiffure zit en daarom antwoordde ik: „Da zal rap gedaan zijn". Maar ze is nie toegankelijk voor oprechte humor. En ik zeg u dan: va cantie, da's 'n besmettelijke ziekte en in Oost-Rozebeke hebben ze die al te pakken, want as d'n eene naar de grotten van Han trekt, trekt d'n an dere naar de grotten van Parijs en d'n derde wil de stierengevechten in Spanje gaan zien. Ze willen allemaal iets zien, wad 'n ander nog nooit hee gezien. Awel. die nie mee vacantie zijn gegaan hebben hunnen goestink gekregen. Op 'nnen achternoen is heel Rozebeke buiten gelopen: ,,'Nne vlie- gende taloor! 'Nnen vliegende taloor!" hadt dat motten zien. Heel Ro zebeke stond naar de lucht te gapen. Hoog in de lucht stond me daar 'nnen gioeige taloor, rood en geel en gruu- m8" ^as e»«tief 'n mirakel. Maar n oud moederke schoot seffes weer haar huis binnen: „Ik wil da me zien, ik wil da nie ziener zullen tekenen aan den hemel ver schijnen!" Ik weet nie hoe lank diejen taloor daar gestaan heeft, maar op eene keer schoot het hoog de lucht in en weg was het, nog rapper as 'nnen aero- plaan. En dan kwamen de tongen los: 't 's 'tend van de tijden!" „De Russen zijn weeral aan 't ju dassen!" ,,'t Was 'nne „cerf-volant".'nne rooie vlieger!" „Spaat dat ik m'n jachtgeweer nie gepakt eb!" „Ja, ja, 't is 'n spreeuw.ge ziet da van ier!" CURIEUS De turbines in het proefstation van de Commissie voor Atoomenergie van de V. S„ waar voor de eerste maal door middel van atoomkracht electriciteit is opgewekt. De hond van mevrouw Miller te Primrose bij Johannesburg kwam Dinsdag thuis met een pasgeboren negerbaby in zijn bek en legde het kind aan de voeten van zijn meesteres. De zuigeling, die naar een zie kenhuis ts gebracht en het goed maakt is vermoedelijk door de moeder op een nabijgelegen vuilnisbelt achtergelaten. EEN BEWIJS VAN VERTROUWEN Een typisch voorbeeld hiervoor is wel het „Bevel Nr. 160 van de S.M.A." we Russische militaire administra tie van December 1945. Deze Rus sische verordening betreft economi sche sabotage en bevat gepeperde straffen voor ieder economisch, delict. In September 1948 droegen de Russen de verantwoordelijkheid hiervoor over aan de zogenaamde „Economische Commissie" van de Sovjet-zone, die de voorloopster was van het huidige ministerie van economische zaken. De ze „Economische Commissie" ontwierp toen een wet, die zich dan ook naar inhoud en tekst nauwelijks van de ti>- dens Hitler van toepassing zijnde wet onderscheidt! In April 1950 volgde de „Wet ter be scherming van de Duitse binnenlandse handel" en in October 1952 de „wet ter bescherming van het eigendom van het volk" en het is mede dank zij de rigoureuze toepassing van deze wetten, dat Hilde Benjamin de treu rige roem van de terreur justitie in de Sovjet-zone heeft gevestigd. Ook het beruchte „Bevel nr. 201 van de S. M. A", dat niet alleen de denacifering regelde, maar ook de mogelijkheid bood iedere tegenstander van het com munistische als „fascistische staatsvij and" voor het gerecht te brengen, is reeds lang door bepalingen in de grondwet en een aanvullende wet van de regering-Grotewohl vervangen. Het bevel van de S. M. A. van Oc tober 1945 inzake „confiscatie en het onder provisorisch beheer stellen van bepaalde eigendoms-categoriën" vorm de de basis voor de onteigening van het overgrote deel van de particuliere bedrijven in de Sovjet-zone. En na tuurlijk heeft de regering-Grotewohl de door deze verordening gedwongen nationalisering tot wet verheven. De thans opgeheven verordeningen van de bezettingsmacht waren het ook, die tot de blokkade van Berlijn hebben geleid en in strijd met tekst en geest van het verdrag van Potsdam tot de oprichting van de militaire formaties van de „volkspolitie". Aan de Sovjet verordeningen en niet aan de verlan gens van de bevolking danken de ..Nationaal-democratische Partij" en de „Democratische boerenpartij" in de kieswetten van de communistische re gering hun mandaten in de zogenaam de „volkskamer" en de overige pseu- do-parlementen van de Sovjet-zone. Op cultureel gebied, waar de Russen om tactische redenen aan de persoon lijke invloed van de zogenaamde „cul tuur-officieren" de voorkeur gaven bo ven officiële verordeningen, is alleen al in de persoon van Johannes R. Be- cher, de huidige minister van onder wijs. kunsten en wetenschappen de ga rantie gegeven, dat het gehele cultu rele leven in de zone in de door Mos kou bevolen geest wordt geleid. GEEN GEJUICH. Sovjet-zone hun bestaan en aan detekenis. Er bestaat dus hoegenaamd geen aan leiding tot jubelen over dit nieuwe „bewijs van vertrouwen" en van „ge schenken" is nog minder sprake. De „souvereiniteit" van de regering van de Sovjet-zone is een farce. Het eni ge, waarvoor Grotewohl zyn bazen misschien dankbaar kan zijn, is voor het feit, dat door het besluit van de pasbenoemde ambassadeur Poesjkin, 't al sterk ingekrompen apparaat van het Russische Hoge Commissariaat nu definitief is verhuisd naar de Russi sche Ambassade „Unter den Linden" en dientengevolge de in de Oost-Ber- lijnse voorstad Karlshorst in beslag genomen dienstgebouwen en woningen aan de regering van de Sovjet-zone werden teruggegeven. Het „Kremlin van Berlijn", zoals Karlshorst sinds de Russen daar geves tigd waren, werd genoemd, mag dan opgehouden hebben te bestaan, de af stand tussen Sovjet-ambassade en de gebouwen waarin de ministeries van de zogenaamde D.D.R. zijn gevestigd, werd veel kleiner en dat feit heeft meer dan alleen maar symbolische be- In andere gedeelten is hij meer aan gepast aan anderen (Handel b.v. die voor hem leefde, Berlioz, die na hem leefde) en dit vergemakkelijkt voor de hoorder weer de aanpassing aan Mo zart. Het klinkt misschien gek, maar het is het daarom nog niet. Een „La- crimosa dies ilia" (dag van jammer klachten), dat voortgaat met de op standing uit het graf en eindigt met een bede om eeuwige rust, waar schijnlijk het laatste stuk muziek dat Mozart op zijn sterfbed voltooide, lijkt wel in staat iemand te leren kennen in zijn klachten, in zijn huiveringen bij het krampachtig opstaan met stij gende noten en in zijn volkomen ver slagenheid in zijn bede om rust. Het werk zit vol van de grootste verschei denheid van teksten, die de meest ver scheiden behandeling ondergaan. Een levenwekkend stuk maken met de dood achter de deur of in het hart: ziedaar de kunst. Wat zouden we moe ten aanvangen met een kunstenaar, wiens mogelijkheden afhangen van zijn eigen toestand van wel- of onbehagen? 't Genie van Mozart was, dat hij bij elke eigen gemoedsgesteldheid onafhanke lijk daarvan staande scheppingen wrochtte. Hij is als een goed toneel speler, die telkens los is van zichzelf, als hij speelt. Alleen aldus lijkt tevens de enorme omvang en de enorme ver scheidenheid van zijn werk te verkla ren. Nieuwe methode Een Nederlandse Glasfabriek is.er in geslaagd een nieuw bloembollen glas te ontwerpen, dat zich volkomen onderscheidt van de glazen die tot nu toe aan de markt kwamen. Het nieu we glas wordt geleverd in een zg „groeidoos", die onmisbaar is, wil men volgens de nieuwe methode met succes hyacinthen in bloei brengen. Hierdoor heeft de vroegere metho de afgedaan, die .-ele mislukkingen gaf, omdat de bloembol te vroeg in het licht gezet werd, of niet donker genoeg bewaard werd. De bol moet in deze „groeidoos" in het donker bewaard blijven tot de spruit de doosopening heeft bereikt. Dan is namelijk het juiste ogenblik aangebroken om het glas met de hya- cinthbol in het volle licht te plaatsen waarna de bloei zich in enkele weken volledig voltrekt. '"TERWIJL EEN PAAR WEKEN na de intocht van de Amerikaanse troepen in 1945 in de meeste steden van Duitsland nog chaos en verwarring over heersten, was er één bedrijfstak, die al heel gauw uit de verdoving van de to tale nederlaag ontwaakte: de lederwaren- en kofferindustrie in Offenbach. Zij kreeg bovendien als opwekkende injectie opdrachten van de Amerikaanse bezettingstroepen, zodat weldra de fabrikanten van Offenbach weer contact met de vroegere relaties in het buitenland konden zoeken. In 1946 was de le- derwarenindustrie uit Offenbach op de jaarbeurs in Basel vertegenwoordigd en de export van lederwaren naar Zwitserland liep. Vijftig firma's werkten in 1946 en thans exporteert de lederwarenindustrie van deze kleine stad voor een waarde van vijfenveertig millioen DM per jaar, d.w.z. tien procent van haar totale productie. Op de internationale lederwarenbeurs, die ieder voor- en na jaar in Offenbach wordt gehouden, exposeren regelmatig vierhonderd fabri kanten hun producten, die hun weg naar byna zestig landen vinden. lekken de roulette, daar wij geen ijs-kriem en daar visite"^ "ie b" Cdarley Chaplin "op 'N VLIEGENDE TALOOR lialk„ 6b alles gedaan om haar van te L nerV0S!teit af te he'Pen- 't les ggcn, ik eb in d'n Gazet, 'n an- "fcnlrj Plaatsen om 'nnen huwe- nn met foto te zoeken. op dig noerdrTe0°frd. Z0U ,™orden geret'our- de Joto welbegrepen. Ik ben As de hele bevolking van ons dorp weer binnenshuis zat, kwam daar 'n lange autobus vol toeristen uit Brus sel. om. Oost-Rozebeke te bewon deren. les 't nie curieus? D'n eene trekt er uit, omdat 'm z'n eigen em- bêtteert. d'n andere trekt er in, omdat 'm z'n eigen amuseert. Was er de grot van Lourdes van onze Paster nie.. ge zoudt vragen: wa staat er in Oost-Rozebeke, dat de moeite loont om het te gaan bezien? Mijn belle mère is stillekes thuis gebleven. As ik haar riep om d'n vliegende taloor te komen zien. snauwde zij: „As er geen koppen bij vliegen, vin ik 't de moeite nie". Ik zei 't U: nerveuse men sen kunt ge nie contenteren. SUSKE VAN TESTELT. CEN olifant wordt mèl; de mensaap (chimpansee, gorilla, crang- oetang) tot de intelligenste dieren gerekend, hij is echt wat je noemt „bij de tijd": hij is slim, maakt grap jes en heeft inderdaad een geweldig geheugen. Er is een fabeltje van een olifant die onder het publiek een oude bekende op de goedkope plaatsen ziet zitten, waarop hij hem met de slurf oppak, en in een loge plaatst! Maai het verhaal van Lord John Sanger's olifanten, die jaar-in, jaar-uit achter de wagens aan heel Engeland door- tippelden en op 'n gegeven plaats niet meer verder wilden, omdat circus daar 2 jaar geleden gespeeld had, is historisch! Dit alles wijst op de aan wezigheid van een behoorlijke portie hersens, waarmee die machtige kop dan ook inderdaad rijkelijk gevuld is, 5 kilo maar liefst, een gewich, dat alleen maar overtroffen wordt door de 7 kilo hersenkronkelingen van de reuzenwalvis. Dit staat natuurlijk in verhouding to, het enorme lichaams gewicht (3 a 4 ton), maar berekeningen wijzen uit dat deze heisenen vergelij kenderwijs toch groter zijn dan men bij een hoefdier van dergelijke om vang zou mogen verwachten. De Ba- zelse Zoöloog Portmann schrijft dit „extra" toe aan de aanwezigheid van de slurf, het beweeglijke orgaan dal als balanceerstok, zetel van de reuk zin, grijpvinger, betaster en zelfs als douche fungeert en waarmee de oli fant zich in „hand"-igheid ver boven de andere dieren onderscheidt. Het is één van die vele originele opmerkin gen dat Portman's boek over „Buile nissige dieren" (uitg. Spectrum) tot boeiende lectuur voor iedere dieren vriend maakt. Door zijn imponerende grootte is men licht geneigd om de dikhuid aartsvaderlijke leeftijden toe te schrij ven hetgeen dan ook herhaaldelijk VEEL EXPORT De weg, die de van huis uit optimis tische lederwarenfabrikanten in Of fenbach hebben afgelegd, was lang maar succesvol. Zij hadden bovendien het grote geluk, dat de E.C.A. de leer- warenindustrie uitkoos als voorbeeld hoe gunstig de invloed was, die de Marshall-hulp op één bepaalde sector van het economische leven in Duits land uitoefende en in 1949 als bewijs hiervoor in Offenbach de grote ten toonstelling „Lederwarenindustrie en Marshallplan" organiseerde, die een groot succes werd. gebeurt, zelfs door mensen die dage lijks met de dieren omgaan. Volgens Portmann is echter de gemiddelde le vensduur van een Indische zowel als Afrikaanse olifant 30 a 40 jaar, met de maximum leeftijd 60 jaar. Werpt men tegen, dat dit misschien bij de dieren in gevangenschap het geval is doch dat het vrije dier veel hogere leeftijden kan bereiken, dan is dit een romantische voorstelling, die door de werkelijkheid wordt tegengesproken. Want het is juist bij de prima ver zorging en het ontbreken van ieder ge- naam te kopen, waardoor zij voor al tijd eigenaar van een stand op de beurs werden. Waren het aanvankelijk 50 tot 60 firma's, die zo'n aandeel namen, weldra waren het er vierhonderd. En na het eerste ruime jaarbeursgebouw, volgde weldra een tweede en een der de. De export van lederwaren stijgt van jaar tot jaar en lag in het eerste kwartaal van dit jaar al weer 30 pet. hoger dan in dezelfde periode van ;ep 'pueiJasiiAvz uba sjeejd ap uj *£561 jarenlang de voornaamste afnemer van de producten van Offenbach was, zijn in 1953 de Verenigde Staten ge treden. IEDER DERDE HUIS Dit jaar vierde Offenbach met enig feestelijk vertoon het feit, dat sinds 1949 er tien internationale jaarbeurzen voor lederwaren werden gehouden. En er is aanleiding tot jubel. Deze beur zen trekken bezoekers uit alle landen der aarde. Waar ook Offenbach veel oorlogs schade had geleden, was in de stede lijke kas uiteraard geen geld voor de bouw van jaarbeursgebouwen. Dat bracht de lederwarenfabrikanten er toe, die vast aan de voortdurende gun stige ontwikkeling van hun industrie en de uitvoer geloofden, aandelen op vaar dat de dieren in Zoo of circus werkelijk hun ouderdomsgrens kun nen bereiken. Waarbij Portmann dan nog aantekent: „...En er mag bij deze gelegenheid wel eens op gewezen wor den dat een verstandig toepassen van dressuurmethoden, van „opvoeding'" tot grotere psychische activiteit mede bijzonder geschikt is om de gezond heid en de levenskracht der dieren te bevorderen". Een mening, die de laatste jaren bij de dierpsychologen en ook bij verzorgers in dierentuinen steeds meer terrein wint. Het ruikt naar leer in de straten van Offenbach; welhaast in ieder derde huis van de stad, haar voorsteden en omringende dorpjes is een lederwaren- fabriek gevestigd. Er zijn thans in to taal 800 leder verwerkende bedryven in Offenbach, zes schoenenfabrieken en zes leerlooierijen, bovendien nog zo'n 300 thuiswerkers en één-mansbe- drijven, die zowel voor de grossiers als voor de grote fabrieken werken. En ook de metaalwarenfabrieken, die de frames, de sloten, de scharnieren, het beslag en de versiering fabriceren mo gen niet worden vergeten, evenmin als die bedrijven, die de verdere accessoi res vervaardigen. Er wonen in Offen bach zeventien duizend vakarbeiders, de helft hiervan zyn vrouwen, die voor het nauwkeurige en fyne werk, dat voor deze zo zeer aan de mode onderhevige industrie vereist wordt, veel aanleg en ook liefhebberij hebben. De vakarbeiders in de lederwaren industrie in Offenbach verdienen hoge lonen; hooggespecialiseerde arbeiders vaak zelfs ruim drie mark per uur. De lederwarenindustrie in Offenbach was van de beginne af een overtuigd voorstandster van de liberalisering Naar mate de liberalisering sinds 1950 toenam, naar die mate steeg de uitvoer van de producten van Offenbach. Sindsdien importeert de lederwaren industrie minstens 50 pet. bewerkt leer. Kostbare leersoorten als krokodil, slangen- en struisvogelleer voor dure damestassen, peau de suède uit Frank rijk en Italië en vooral half-gelooide Oost-Indische geitenvellen, die op de veilingen in Engeland wordt gekocht en in speciale looierijen in het Tau- nusgebergte verder worden toebereid. Er wordt ook veel kalfsleer ingevoerd, niet. HET LEERMUSEUM Het spreekt vanzelf, dat in een stad, die zo volkomen in het teken van het leer staat en dientengevolge in de ge hele wereld bekend is, ook een leer- museum is gevestigd. In dit zeer be zienswaardige museum is in 28 zalen en 500 kasten een collectie onderge bracht, die laat zien wat de volkeren der aarde zo al in de afgelopen vier duizend jaar uit leer hebben gemaakt. Hier zijn zowel de muiltjes van de danseres Tanut, die de Egyptische ko ning Ammon bekoorde, een verzame ling koptische schoenen en sandalen de schoenen van Romeinse legionnairs. rijcostumes en leren hoeden uit Mexi co, mocassins van hertenleer van de Indianen van Noord-Amerika, te be wonderen, hier is leerwerk uit het ba 'ïk, rococco. Empire en Biedermeyer idperk en zelfs de van schaarste e westelijke armoede getuigende pre iucten uit de laatste oorlog ontbreke

de Stem | 1954 | | pagina 5