Franse maatregelen funest voor Belgische en Nederlandse vlassers DE GOESE KADE-KWESTIE BLIJFT BRANDEND Z.-Vlaanderen Zuid.Beüeland Go^d nummer van Zeeuws tijdschrift Drie beloften voor Zeeuwse wielerliefhebbers Nieuw geval van sabotage 1\ ETI publiceerde rijk gedocumenteerde rapport BRYLCREEM VLISSINGEN AXEL GOES AGENDA HEDEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 VERWEER IN BENELUX-VERBAND NODIG TAE POLITIEK welke de Franse regering beoefent ten aanzien -L-' van de Franse vlasnijverheid wordt door de Nederlandse en Belgische vlassers gezien als oneerlijke concurrentie, welke niet alleen hun belangen in het gedrang brengt, maar uiteindelijk ook die van de vlasverbouwende boeren. Een gemeenschappelijk verweer is daartegen nu gaande. Bij een bespreking welke giste ren in Goes plaats vond met de Nederlandse pers, waren de Bel gische vlassers vertegenwoordigd door de heer Delbeke; de R.K Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond had de heer Martinet afge vaardigd, alsmede zijn secretaris, de heer Francken en de Neder landse federatie van Vlassersbonden, de heren Arkebout en Fruy- tier. Mede aanwezig was drs Verburg van het Eti. Hoofdschotel van het programma was de aanbieding van het rijk-gedocumenteerde rapport, dat het Eti over deze kwestie had samengesteld en dat meteen voor publicatie werd vrijgegeven. In alle opzichten, concludeerde het Eti-rapport, is derhalve de Franse po litiek m.b.t. de vlassector ongunstig voor Nederland. Maatregelen om deze belangrijke Nederlandse Industrie te gen onnatuurlijke en willekeurige in vloeden te beschermen zijn dringend nodig. ONDERHOUD MET MINISTERS AANGEVRAAGD De beschermende maatregelen, aldus het rapport, door de Franse regering na 1945 genomen beoogden een eigen vlasverwerkende industrie op te bou wen, welke de gehele productie-cyclus van grondstof tot eindproduct omvat. Dat zij daarin slaagde bewijzen de cijfers. Werd in 1940 slechts 24.600 ha. vlas in Frankrijk uitgezaaid; in 1952 was die gestegen tot 55.600. De vlas- lintproductie steeg in datzelfde tijd vak van 10.000 tot bijna 37.000 ton. De Franse vlaspolitiek is verder ge gaan dan alleen het opbouwen van een integraal productie-systeem. Dit ging n.l. gepaard met het contigenteren van de strovlas-export en met een politiek van dumping met vlaslint. De conti- genteringsmaatregelen vormen een voorwaarde tot het voeren van een politiek van subsidies aan de vlasnij verheid. Men reserveert n.l. op deze wijze het Franse strovlas voor de Franse vlasserijen. Vrije concurrentie zou niet in staat zijn de Belgische vlasnijverheid van deze strovlasmarkt af te houden. De dumping-politiek aan de andere kant is een gevolg van de genoemde en nader uit te werken sub sidiepolitiek. Deze heeft n.l. geleid tot een overproductie van bepaalde, veel al lagere kwaliteiten vlaslint, die in de Franse spinnerijen niet kunnen worden gebruikt en slechts met finan ciële steun op de buitenlandse markt kunnen worden verkocht. VORM EN OMVANG VAN DE PROTECTIE Het gehele complex van maatrege len tot activering van de vlasindustrie beliep voor het seizoen 1952/1953 een subsidiebedrag van 2,4 milliard fr. frs. Hiernaast zijn zeer gunstige voorwaar den aanwezig voor het aantrekken van uitrustingscredieten onder overheids- garantie voor de inrichting van vlas serijen en spinnerijen. Ongeveer 50% van de totaalprijs welke het Franse vlaslint opbrengt wordt gevormd door de overheids steun. FUNESTE GEVOLGEN De gevolgen van deze Franse poli tiek worden funest voor de Belgische en Nederlandse vlassers. Doordat België zijn strovlas slechts mondjesmaat meer uit Frankrijk be trekken kan, moet het zich werpen op de Nederlandse markt, wat een sterk oplopen van de prijzen tengevolge heeft. Aan de andere kant worden de prüzen op de wereldmarkt van het vlaslint gedrukt door de Franse ex portpremies, zodat de marge tussen productie-prijs en verkoopprijs, veel te gering wordt voor de Belgische en Ne derlandse vlassers om hun bedrijf ren dabel te houden. Ook voor de werkgelegenheid in België en Nederland is de Franse po litiek ongunstig. In de maanden De cember 1952 en Januari 1953 b.v. wa ren in België 4000 werknemers in de vlasindustrie werkloos. Deze werk loosheid werd van Belgische zijde toe geschreven aan het tekort aan stro vlas. Toen de Belgen zich daartoe in Nederland wilden dekken, stegen de strovlasprijzen dermate, dat de Zeeuwsch-Vlaamse vlasnijverheid het vlas onbewerkt aan België ging ver kopen, waardoor ook ten onzent de werkloosheid sterk toenam. Hoe sterk de uitvoer van vlasstro van Nederland naar België steeg, illu streren alweer de cijfers. In 1946 be droeg het aandeel van Nederland in de Belgische import 18.5 procent en in 1953 bijna 70 procent! Bij de bespreking over het rapport werd opgemerkt dat de Franse poli tiek voor de vlasverbouwers eigenlijk voordelig is. Geantwoord werd, dat men deze zaak op langer termijn moet bezien. Ook de landbouwers hier en in België komen in de verdrukking, wanneer de Franse protectie de Belgische en Ne derlandse vlasindustrie de hals af snijdt en bovendien kan niet onge straft voortgegaan worden met de uit breiding van het vlas-areaal. daar het hier eigenlijk roofbouw betreft. (Advertentie) De Belgische vlassers zijn druk be zig om hun regering over te halen tot verweer, terwijl de Nederlandse fede ratie een onderhoud aanvroeg met de ministers van Economische Zaken en Landbouw, met een gelijk doel. Toegegeven werd dat deze materie niet gemakkelijk ligt, maar reeds eer der werd (in de kaas-sector) door Ne derland succesvol geageerd tegen Franse protectie. De vlas-industrie welke Nederland 50 a 60 millioen aan deviezen opbrengt is het waard dat er iets voor gedaan wordt. Van veel waarde werd het ge acht om het verweer in Beneluxver- band te voeren. Beklemtoond werd, dat de vlas-in- dustrie met haar tijd is meegegaan en haar productie-methode zo modern en effectief mogelijk uitoefent. Open stonden de vertegenwoordigers der vlassersorganisaties voor de opmer king der persmannen, dat een goed gevoerde propaganda voor het gebruik van zuivere linnen ook ten goede zou komen aan de positie der vlassers. TWEE KINDEREN OMGEKOMEN IN DE KLIN'GE-WAES De be- oiking van de Belgisch-Ne derlandse grensgemeente De Klinge- aes is dinsdagavond 'ot tweemaal toe opgeschrikt door een tragisch ge beuren. Het betrof de dood van twee kinderen, waarvan er een verdronk, terwijl het andere, een baby nog, in zijn bedje stikte. De onrust maakte zich van het dorp meester, toen rond 6 uur bekend werd, dat het 3-jarig dochtertje van de bus ondernemer Frankaert was verdwenen Het kindje was tijdelijk aan haar grootouders toevertrouwd. Onmiddel lijk werd de hele buurt afgezocht, maar geen spoor werd gevonden. De politie verleende assistentie, trok heel het dorp door, speurde de kermis af en ging later zelfs met auto's en licht bakken de omtrek verkennen. Doch alles zonder resultaat. Het was reeds ongeveer middernacht toen men op 't idee kwam om te gaan zoeken in de waterput op het erf, die altijd met een ijzeren deksel is afgesloten. Daar vond men het lijkje van het meisje, dat tij dens haar spel in de put moet zijn geraakt en verdronken. In dezelfde straat werd ongeveer gelijktijdig waargenomen, dat de nau welijks 6 weken oude baby van de fa milie P. in het bedje was gestikt. mannen die ..gezien" zijn, prefereren De veraorgdheid van Uw uiterlijk hangt vooral af van Uw haar. Brylcreem, de volmaakte hairdressing geeft Uw haar een leven dige, natuurlijke gl. voor heel de lange dag. Brylcreem is geëmul geerd: dus geen overda dige vettigheid. Mas seer dagelijks met Brylcreem - de heil zame bestanddelen houden Uw hoofd huid gezond. Uw haar vrij van roos voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., Stanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam Antuioord van B. en W. op vragen van een raadslid Naar aanleiding van de mededelin gen door het Kade-comité aan de Zeeuwse pers verstrekt, heeft de heer Zuidema aan B. en W. opheldering gevraagd en er naar geinformeerd of hun standpunt niet in strijd is met het raadsbesluit van 30 Nov. 1952 om de behandeling van dit vraagstuk uit te stellen tot het Ontwikkelingsplan in de raad komt en alsnog een gede gen onderzoek naar de mogelijkheden van demping zal zijn ingesteld. B. en W. antwoordden hierop, o.m. het volgende: „De thans aanwezige leden van ons college de burgemees ter is met verlof zijn allen van me ning, dat Kadedemping uiteindelijk wenselijk zo niet noodzakelijk is te achten. Indien de uitvoering van dit project slechts een kwestie was van enkele duizenden guldens en niet van tonnen, bij de uitgave waarvan de ur gentie toch wel zorgvuldige afweging verdient, zouden wij de raad voorstel len tot uitvoering van dit project over te gaan, en zouden wij ons niet laten weerhouden door aesthetische motie ven. Ons College is voorts van mening, dat kadedemping moet worden gezien als een „onderdeel" van een complex van maatregelen aan te duiden als de „ontsluiting van Goes-Noord". Met demping op zich is dit stadsdeel als geheel gezien niet gered. OP uitnodiging van de KRO zal de Roosendaalse musi cus W. Timmermans vandaag in de rubriek „Wij stellen U voor..." een pianovoordracht geven. Het programma, dat hij ten gehore brengt omvat: Bagatella van Herman Strategier, Nocturne, Novelette en Romance van Den nis Coolwijk en Boutade van Al- bert de Klerk. a Binnenkort zal een aanvang wor den gemaakt met de opgraving van de ruim vijftig Duitse soldaten, die to Ossendrecht gesneuveld en begraven zijn. De stoffelijke resten worden over gebracht naar het Duitse militaire kerkhof te IJsselstein. Bij het Shell- benzinepompstation aan de Rondweg te Roosendaal stond in de nacht van Maandag op Dinsdag een geldkistje voor het open raam, terwijl niemand in de nabijheid was. Een late voorbij ganger heeft die uitnodiging grif aan vaard en vertrok met de inhoud. De eigenaar is f 70.— armer en een er varing rijker. Het bestuur van de toneelvereniging „De Rederijkers" te Goes is er in geslaagd, een nieuwe re gisseur te vinden in de persoon van de heer J. Janitschek, leraar aan het lyceum, die zich bijzonder voor de toneelmuze interesseert. Zondag wordt de achtste V.V.V.-wandeltocht gehouden door de mooie omstreken van Den Bosch. De inschrijving staat alleen open voor individuele deelne mers, want het parcours leidt over een aantal privé-land goederen, die zich niet voor collectief gestap lenen. Men kan zich aan de schrijven, dus richt afwacht.' genval van de laatste framb struiken hingen, oogst is hiermee nog laten in het weerbe- 1e grote re- •n zijn de g aan de 1 n en de afgeb n. Hoewel de omstandigheden vaak on gunstig waren en de kilo-opbrengst niet mee viel, hebben de hoge prijzen de kweek toch lonend gemaakt, zo meldt men ons uit Kapelle. En daar aan was de mededeling toegevoegd, dat er in Kapelle voortaan op Zater dag geen veilingen meer gehouden zullen worden van groenten of fruit. De aanvoer en de vraag is op die dag namelijk zodanig, dat er geen aardig heid meer aan is. Vandaar deze voor de tijd van het jaar zeer vroege maat regel. Sinds enkele dagen zit in Tilburg weer een gezin van man, vrouw en kind op straat, nadat het door de brandweer uit een huis was gezet, waarin het, nadat het uit weer een ander huis was gezet, zijn intrek had genomen. Ingewikkeld klinkt dat, maar nog ingewikkelder is de wet, waardoor dat alles mogelijk werd. Ondanks het slechte weer zijn de zweefvliegers in Den Haag toch twee dagen in de lucht geweest om elkaar het kampioenschap van Nederland te betwisten. De heer de Jong uit Gilze leverde een uitzonderlijke prestatie door op 4 meter afstand van de lap te landen, waarop hij, wilde de prestatie nog uitzonderlijker zijn, terecht had moeten komen, maar zo was het al mooi genoeg. Straatnamen als „Slijkstraat" en „Koestraat" zijn niet modern genoeg vond men in Vlissin- gen. De gemeente-archivaris heeft ech ter uitgezocht, dat die namen reeds van de zestiende eeuw dateren en uit eerbied voor de ouderdom heeft men nu besloten er toch maar geen Atoom straat en Waterstofbomlaan van te ma ken. Bij gelegenheid van het 40-ja- rig bestaan van het Groene Kruis in Axel gaat men een bazar organiseren, waarvan de opbrengst wordt gebruikt voor de aanschaf van meubilair en de inrichting van het in aanbouw zijnde consultatie-bureau. Doet uw best, kraaien de Axelse zuigelingen, a Met enige weemoed vertellen wij tot slot, dat de vacantie van de scholieren in St. Fhilipsland met een weck ver lengd is, omdat de nieuwe sc nog niet in gebruik genomen kan en. O. waren wij maar jong en wt>, iden wij maar in St. Philipsland, wat zou het leven zonnig zijn. Ons college is verder van mening dat de uitvoering van een ander „on derdeel" van dit complex van maat regelen, t.w, de sanering van het ge bied omsloten door de 's-Heer Hen- drikskinderenstraat. Kleine Kade en J. A. v d. Goeskade en het verbeteren van de toegangswegen aldaar, een ho gere urgentie bezit dan het „onder deel" Kadedemping omdat het geven van achterland voor het „gehele" Noordelijke stadsdeel als een krach tiger levensinjectie is te beschouwen dan alleen maar het scheppen van parkeerruimte door Kadedemping. Ons college is tenslotte van mening, dat Kadedemping, na de uitvoering der bedoelde sanering en ontsluiting noodzakelijkerwijze dient te volgen en dat dit onderdeel moet worden be schouwd als een onontkoombaar sluit stuk van het complex der te nemen maatregelen ter ontsluiting van Goes- Noord". Uit het in deze punten weergegeven antwoord blijkt .dat ons standpunt niet in strijd is met het raadsbesluit van 30 November '52, aangezien het probleem Kadedemping door ons wel degelijk is geplaats in het kader van het Ontwikkelingsplan voor het „ge hele" betrokken gebied. We memoreren nog in dit verband dat het Kade-comite dankbaar is voor de toegezegde sanering van Noordl doch dat het niet kan accepteren de afwijzing van de gedeeltelijke dem ping door de fa. Tak op het motief dat deze om financiële technische re den niet mogelijk was. Intussen is hei al een heel ding, dat de drie wethouders allen van mening zijn, dat demping der kade wenselijk, zo niet noodzakelijk is en ze zich niet zullen laten weerhouden door aesthe tische motieven, die dan ook zeer ge zocht zijn. AUTO IN KANAAL GENT-TERNEUZEN Inzittenden gered Toen de heer G. v. Voorde uit Zei zaete met zijn vrachtauto langs het kanaal Gent- Terneuzen, reed, begon de wagen ter hoogte van de scheiding Westkade - Stuivenberg plotseling te slippen. Een lantaarnpaal werd ge kraakt, de reling moest er aan gelo ven en van een hoogte van drie me ter duikelde de auto het kanaal in. Een mede-inzittende, de heer V. Plasschaert uit Zelzate, kon zich vast houden aan een stuk reling, dat recht op in het water stond. De heer Se gers die per fiets langs kwam, trok een draad van de verlichtingspaal los cn slaagde erin, daarmede de beide drenkelingen te redden. De heer v. Voorde klaagde over pijn in rug en benen, zijn reisgenoot man keerde, behalve het natte pak. niets. HET HERVERKAVELINGS- WERK OP THOLEN Reeds flinke grond verbetering De werkzaamheden in het complex Scherpenissepolder zijn vorige week aangevangen. Vier draglines en enige dumpers zijn al ingezet om het vele werk in deze p<V>r snel uit te voeren Oude sloten worden gedempt, nieuwe rechte kavelsloten gegraven. Lage ge deelten worden opgehoogd met de vrijkomende grond uit hoge ruggen. Het terrein wordt dus geheel geëga liseerd. De eerste indruk die men krijgt, op het werk staande, is er een van vernieling en troosteloosheid. Be schouwt men de klaargekomen gron den echter nader, dan zal men moeten erkennen, dat er veelal van een flinke grondverbetering sprake is. De boeren uit de blokken die nu onderhanden ge nomen worden, zullen goed doen zich eens trachten voor te stellen, hoe hun land er straks zal uitzien, als het ge hele gebied op deze wijze is bewerkt. De bij velen bestaande ongerustheid, zal dan welicht plaatsmaken voor een vertrouwen in een betere toekomst. De uitvoerders van deze werken wor den helaas belemmerd door de slech te weersomstandigheden van het ogen blik. Doordat op verschillende akkers de oogst nog niet is ingehaald, zal het werk misschien enige vertraging on dervinden. Ook het B. v. U. Tholen werkt aan de complexkaart. De moeilijkheden bij de aanduiding van de volgorde waar in de werken worden aangevangen, zijn op Tholen echter nog groter dan op Schouwen. De bestaande bedrijfsvoering dient n.l. zo min mogelijk belemerd te wor den. Daarom zullen werken in het zo merseizoen dikwijls op grote bezwa ren stuiten. Wil men de herverkave ling echter tijdig tot een goed einde brengen, dan is het nodig winter en zomer achtereen door te werken. De plannen zullen zo vroeg mogelijk be kend gemaakt worden, zodat eenieder er zich op kan instellen. De herverkaveling en de overgenomen bedrijven 1 Nov. a.s. alle transucties afgewikkeld Alle door de stichting tot het Be heer van Landbouwgronden gekochte bedrijven en gronden zijn betaald. Het is begrijpelijk dat velen met on geduld op deze betaling hebben zitten wachten. De werkzaamheden der stichting moesten echter na de ramp bijna geheel opnieuw opgezet worden, omdat al spoedig was gebleken dat het bestaande apparaat voor de vele te verwachten werkzaamheden in de Herverkavelingsgebieden te klein was Met het op gang komen der her verkaveling moest ook de Stichting op toeren komen. De eerste boeren vertrokken al heel spoedig naar de N.O.P. en zelfs emigreerde er al één. De S.B.L. kocht hun bedrijven aap. maar zoals bekend zitten aan een grondaankoop tegenwoordig heel wat formaliteiten vast. Ook de S.B.L. moest wachten tot deze alle vervuld waren, evenals dat in particuliere za ken het geval is. Het is dus wel enigszins te begrij pen dat men door de plotseling op komende werkvermeerdering min of meer achterop kwam. Er bestaat een interne afspraak, 1 November als streefdatum aan te hou den voor -de afwikkeling van de S.B.L.-transacties. Of deze datum dit jaar reeds bereikt kan worden is nog niet te zeggen. Het grote belang van deze zaak wordt echter algemeen in gezien en erkend. Derde boot op veer Perkpolder-Kruiningen Grote drukte van Vlaswagens verwacht Door de slechte weersomstandighe den is het een groot probleem om de grote vlasoogst binnen te halen. In Noord-Nederland en in de Zuiderzee polders is practisch niet aan schepen te geraken voor het verzenden van 't daar gegroeide vlas, aan de Zeeuws- Vlaamse Vlassers. Mocht er binnenkort een paar da gen mooi weer komen, dan zal er aan het veer Perkpolder - Kruiningen een drukte heersen van de vlas-auto's zo als men voorgaande jaren nog nim mer heeft gekend. Naar wij van de R. K. Zeeuwsch - Vlaamse vlassersbond vernamen, is het waarschijnlijk, dat zeer spoedig, eind deze week of begin volgende week, een derde boot zal worden ingeschakeld. Mocht het Pro vinciaal Bestuur hierin slagen, dan zijn de Zeeuwsch-Vlaamse vlassers uit een grote moeilijkheid gered. „Kinderen zien Den Bosch" Collectie tekeningen naar het buitenland Op uitnodiging van de orga nisatie „Tekenen is een wereld taal", de Nederlandse afdeling van „Art for World Friendship" zal een collectie van ongeveer zestig tekeningen van Bossche kinderen in internationale cir culatie worden gebracht. De mooiste werkstukken gaan een dezer dagen naar een tentoon stelling van kindertekeningen in Mexico. Onlangs heeft de plaatselijke VVV een tekenwedstrijd uitgeschreven on der het motto „Kinderen zien Den Bosch". De resultaten van de wed strijd zijn tien dagen lang te zien ge weest op een openluchtexpositie op de Bossche Markt. Deze originele ge beurtenis trok de aandacht van „Te kenen is een wereldtaal", welke orga nisatie zich bezig houdt met interna tionale uitwisselingen van kinderteke ningen met het doel de internationale toenadering te bevorderen. De collectie tekeningen is Woens dag uit Den Bosch verzonden npar Utrecht, waar „Tekenen is een we reldtaal" is gevestigd. Op Zaterdag 11 September Ledenvergadering Kon. Ned. Zangersverbond Op Zaterdag 11 September houdt het Kon. Ned. Zangerverbond Gewest N. Brabant en Zeeland in hotel De Lin deboom te Tilburg zijn algemene le denvergadering. Het programma ver meldt naast een bestuursverkiezing, waarbij het aftredende lid P. Wilhelm herkiesbaar is gesteld, een causerie door Bondsvoorzitter Honig over het onderwerp „Is zingend Brabant één ja of nee?" CONCIERGE HBS De heer P. Dekker uit Goes is, als opvolger van de heer A. Schut, met ingang van 1 September a.s. benoemd tot concierge van de Rijks HBS. Nog meer bouwvolume Vorige week meldden wij, dat Vlis- singen van het aan Zeeland toegeken de extra bouwvolume voor 100 wo ningen, de helft had ont'angen en dan speciaal voor huisvesting der ar beiders van de „Schelde". Ook de an dere helft is thans aan Vlissingen toe gevallen. HET VUURWERK GAAT NU DOOR Het vuurwerk dat in verband met de weersomstandigheden reeds twee maal moest worden uitgesteld, zal nu plaatsvinden op Zaterdag 28 Augustus a.s. des avonds om negen uur op het badstrand aan de Boulevard Evertsen Teneinde aan de te verwachten grote toeloop het hoofd te kunnen bieden, zullen de Boulevard Evertsen en de Boulevard Bankert ten Noorden van het Haventje van Meyer, de Kenau Hasselaarstraat en de Parklaan vanaf 8 uur des avonds totdat de afzetting der politie zal worden opgeheven, af gesloten worden voor het verkeer met alle voertuigen. In de Parklaan zal een rijwielbergplaats worden ingericht MEEVALLER VOOR DE RAADS LEDEN Ged. State» schreven aan B. en W. te Vlissingen dat hun college bereid is de vergoeding voor het bijwonen van de gemeenteraadsvergaderingen te bepalen op ten hoogste f 10 per lid per bijgewoonde vergadering, terwijl voor het bijwonen der commissiever gaderingen de norm van 50 pet van de vergoeding voor het bijwonen van de raadsvergaderingen wordt aange houden. dokter. Deze liet het slachtoffer naar een ziekenhuis in Goes vervoeren. Het slippen van de motor is waar schijnlijk de oorzaak van het ongeval. MYXOMATOSE OP NOORDBEVELAND De gevreesde konijnenziekte myxo- matose is thans ook op het eiland Noord-Beveland geconstateerd. In vrij wel alle Noord-Bevelandse dorpen hebben zich gevallen van deze ziekte voorgedaan. De veearts uit Kortgene is druk bezig de tamme konijnen te enten. In welke mate deze epidemie zich zal uitbreiden is nog met geen mogelijkheid te zeggen. Hoe het met de wilde konijnen in de Kamperland- se duinen gesteld is, is nog niet be kend. Stadgenoot wordt inspecteur L. O. Het hoofd van de openbare ULO- school, de heer K. v. Faassen. heeft eervol ontslag gevraagd aan B. en W. uit die functie, in verband met zijn benoeming tot inspecteur van het L.O. in een der Rotterdamse ressor ten. De heer v. Faassen, die 49 jaar oud is, werd geboren te Hellevoetsluis, kreeg zijn schoolopleiding voorname lijk te Middelburg en startte als on derwijzer in dezelfde plaats. In 1932 ging hij naar een Delftse ULO-school en hij werd in 1933 hoofd der Goese ULO. Aan het maatschappelijk leven te Goes nam de heer v. Faassen ruim schoots deel. GEMEENTE KOCHT EEN MOLEN Met algemene stemmen besloot de raad gisteravond tot aankoop van de molen aan de Paardenweg voor f23.000; geprobeerd zal worden hem te verhuren. Ook de overige voorstel len van B. en W. werden aanvaard. T.o.v. de Kade-kwestie verklaarde de heer Zuidema zich voldaan over bet antwoord van B. en W. LAATSTE KERMISDAG Als zovele andere zaken is de laatste kermisdag verregend. Ondanks alles was er 's-middags toch nog veel druk te op en om de markt, maar regel matig moesten de kermisgangers voor het neerplensende water een goed -heenkomen zoeken. Dat de exploitan ten nogal tevreden zijn, is hoofdzake lijk te danken aan j.l. Zaterdag toen er 'n enorm aantal mensen geweest is Heinkenszand Been gebroken. De heer F. P. kwam op de hoek Oude Kamer- Dorpsstraat met zijn motor zodanig te vallen, dat hij een been brak. De eer ste hulp werd verleend door de dorps- Zeer gevarieerde inhoud Het jongste nummer van het Zeeuwse tijdschrift heeft al even weinig last van de komkommertijd als de nieuws bladen. Het is zelfs lijviger dan ge woonlijk en bevat een hele serie inte ressante bijdragen. Mr. J. C. van Schagen opent de rij met een bijdrage ovar de klederdrach ten, die ten grave dalend, een kleurig stuk Zeeuwse bijzonderheid, meesle pen. Daarom oppert de schrijver het idee te komen tot een Zeeuws feest- costuum. Let wel: geen hoerendracht maar meer een showkledij, die bij bij zondere gelegenheden zou moeten worden gedragen. Een jaarlijkse cos- tuumdag of dito parade met bijbe horende wedstrijd en topvertoning, acht de schrijver zeer wel denkbaar en hij is daarbij optimistischer dan wij: Dr. J. v. Ham wijdt bewonderende woorden aan de zo geslaagde opvoe ring van „Elkerlijc" te Middelburg op het intieme Abdijplein, dat voor meer demonstaties van die aard roept. Zeer looft schijver de kouding van de culturele raad der Hervormde kerk, die het Abdij-plein afstond voor dit zuiver katholieke stuk. DRIE-EILANDENPLAN Het ongeval bij Kruiningen BOETE VAN f 200.- VOOR BRED. AUTOMOBILISTE De Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft Woensdagmorgen mevrouw L. H. J. B. uit Breda con form de eis veroordeeld tot een boete va nf 200 of een gevangenisstraf van 2 maanden. De rechtbank bevond haar schuldig aan het ongeval met dodelij ke afloop, dat op Zondagmorgen 14 Juni j.l. op de Rijksweg bij Kruinin gen is gebeurd. Mevr. B. is toen met haar auto in botsing gekomen met een motor, die werd bestuurd door A. Gel dof uit Veere. De duo-rijder, de heer A. Polderman uit Veere, kwam bij dit ongeval om het leven. Na een bespreking over de rappor ten die aangaande het Delta-plan ver schenen, volgt een beschouwing over het Drie-eilandenplan, overgenomen uit „Econ. statistische berichten". De stelling wordt geponeerd, dat tegen over de 35 millioen aan uitgaven, bij na 80 millioen aan voordelen staan, wat wel heel erg rooskleurig is. Weer te somber en dan voor de Goe se Middenstand, is de visie, dat die zijn monopolie op de N. Bevelandse klandizie zal zien doorbreken. „Mid delburg wordt even gemakkelijk be reikbaar en de Zeeuwse hoofdstad bezit een winkelapparaat, dat rond 20 procent groter is". De bereikbaarheid van Goes zal echter ook bij de vaste verbindingen, voor het grootste deel van N. Beveland iets beter zijn en bovendien blijft Goes het landbouw centrum. AMATEUR-TONEEL Hessel Jangsma, het jury-lid van het Zeeuwse Landjuweel, bespreekt de positie en de mogelijkheden van het amateur-toneel in Zeeland en vindt terecht, dat het zwaartepunt bij de regie ligt. Alleen een goede re gisseur kan een vereniging op peil brengen en houden. Beroepsregisseurs zijn echter voor de Zeeuwse eilanden moeilijk in Holland te werv-en, van wege d-e afstand, die de kosten op jaagt. In Z. Vlaanderen kan het en gageren van Belgische regisseurs be langrijke perspectieven openen, zoals de „St. Josephs Ghesellen" te Hulst bewezen. Regisseurscursussen zullen in de meeste gevallen uitkomst moe ten brengen. Ook aanstelling van een provinciale toneeladviseur, die het diploma van de Toneelschool bezit, kan er toe bijdragen het amateurto neel op te voeren. Mr. W. de Bruine, de gem. archi varis van Vlissingen stond een brief af over de Guys tentoonstelling, die veel belangstelling trok, maar niet van de Zeeuwen, wat de schrijver bit ter stemt. De redactie zelf memoreert de frisse Nijverheidsdag, te Terneu zen, die dit najaar een vervolg krijgt in bijeenkomsten van discussie-groe pen, met een geschoold leider. Ook aan allerlei initiatieven in 1954 genomen wijdt de redactie aandacht. Voor wat het culturele betreft stieten wij op hiaten. Zo werden twee schil derijen-exposities vergeten, n.l. die in Aardenburgs Grote Kerk en die van Jan Heyse te Veese. De humor tenslotte is in deze af levering vertegenwoordigd door een fragment Walchers rijmjournaal over het Domburgse strandleven, van Jo- ringel. De Zeeuwse wieler liefhebbers kunnen zich verheugen op drie jon ge beloften, die dit sei zoen met sterke presta ties een plaatsje hebben veroverd in het (dicht- bezette) nieuwelingen gelid. Drie coming-men Jo de Roo, Piet Rent meester en Dies Wou- terse. De Roo heeft zijn ster snel zien rijzen. Met zijn zeventien jaar heeft hij een fraaie overwin- ningenlijst verzameld. Mensen, die het weten kunnen, zeggen, dat de Roo het type van de „flyer" is, een coureur voor gladde criteria in de snit van een Middel kamp. Jo nam vorig jaar zijn aanloop in de wieler sport, toen hij in Stand- daarbuiten voor 't eerst in een „echte" wed strijd en met eer ech te" licentie van start ging. "Iet werd neen succes. Dat kwam la ter: In 1954 won hij de bloemen in Roosendaal, Bergen op Zoom en Zun- dert en legde hij be slag op hele ritsen ere plaatsen. De Roo, die naast de wielrennerij in de win ter ook de schaatssport beoefent, denkt volgend jaar over te gaan naar de amateurs. In de oesterplaats Ier- seke heeft sinds korte tijd eveneens een jonge wielrenner de aandacht op zich gevestigd: Piet Rentmeester. Deze knaap, die nauwelijks zestien lentes telt, be schikt over een behoor lijke portie kracht en is beslist niet voor niets op de „velo" geklom men. Piet is een kwiek kereltje, die toeslaat op het juiste moment en die in zijn korte loop baan dan ook reeds en kele opmerkelijke suc cessen heeft behaald. Eirenlijk is Rentmees ter eerst dit jaar serieus met wielrennen begon nen. Hij veroverde met een de provinciale nieuwelingentitel. Ver der won hij in Kwaden- damme en verzamelde voor de rest genoeg ere plaatsen om het aller beste van hem te ver wachten. In datzelfde Kwaden- damme is pas geleden ook een (16-jarige) heer op de fiets geklommen, die het eveneens kan rooien. Die heer is Dies Wouterse. Dies is vorig jaar op een gewone fiets met draadbanden aan het trainen gegaan op zijn eigen manier. Hij kreeg steeds meer lust in het wielervak en na veel horten en stoten kwam er dit jaar een „echte" race-fiets Voorlopig mist hij nog juist dat vleugje energie, dat hem ook in de sprint naar de voorste plaatsen kan trekken. Maar routine is een mooi ding en Wout se traint serieus genoeg om die te ver werven. RAADSVERGADERING Dinsdag a.s. zal de raad in openbar» vergadering bijeenkomen ter behan deling van de 24 punten tellendi agenda, die o.a. vermeldt: diverst verzoeken tot aankoop van bouw grond en een verzoek van de geza menlijke groenten- en fruithandelaren om een verbod in het leven te roe pen, om Dinsdagmiddags groenten en/ of fruit te verkopen aan consumen ten. Verder vermeldt de agenda het opnieuw vaststellen van de verorde ning op de heffing en invordering van een wegenbelasting en een verzoek van het feestcomité ter herdenking van de bevrijding om een garantie ten bedrage van f250. Tenslotte zal de vergoeding van de waarnemend administrateur van het Woningbedrijf over 1954 vastgesteld worden, als mede een verhoging van de jaarwed de van de bode van het Woningbedrijf. Sint Jan steen R.K. FRöBELOPLEIDING Deze week heeft men in Dagblad De Stem- kunnen lezen dat er te Vlissin gen een R.K. Fröbeloplejriing zou worden begonnen. Omdat de reis van uit O.Z. Vlaanderen naar Vlissingen te omslachtig is zal ook alhier aan de V.G.L.O.-school voor meisjes in Sep tember a.s. een cursus beginnen voor opleiding tot kleuteronderwijzeres, diploma A en B. Meisjes die iets voelen voor dit mooie vrouwelijke beroep, kunnen zich, uiterlijk tot 5 September a.s. op geven bij de Eerwaarde Zr. Raphael, Mariaschool alhier, waar ook alle ver dere inlichtingen worden verstrekt. Clinge VERBETERING POLENSTRAAT IN VOLLE GANG De verbetering van de Polenstraat is in volle gang. Allereerst werd het electrisch net ondergronds gemaakt. DAirop werd een aanvang gemaakt met het leggen van de riolering. De volgende fase bestond in het leggen van één trottoir wat een zeer eigen aardige indruk maakt. Bovendien zal de grond naast de weg een goede plaats zijn voor het onkruid, waar het welig kan tieren. Met het leggen van de weg wordt thans een begin ge maakt, zodat na enkele weken ook deze straat weer in orde zal zijn. Kloosterzande Geslaagd Onze dorpsgenoot Leon Kint slaagde te Amsterdam voor het examen vakbekwaamheid in de bran che smeden, constructie en kachel- werk. Nieuw-Namen MOOIE PRESTATIE Op de sportdag van de afdelingen der VKAJ uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen behaalde onze afdeling de wisselbeker. De meisjes werden hier voor gecomplimenteerd. Tijdens de pauze werden de meisjes in het paro chiehuis ontvangen. De regen war spelbreker en beperkte de belang stelling tot een minimum. Overgeplaatst. De wachtmeester der Rijkspolitie A. Wauters is var Zuiddorpe naar hier overgeplaatst IJzendijke GESLAAGD TUINFEEST Het tuinfeest, georganiseerd door het muziekgezelschap „Geduld Over wint" en de accordeonclub Flandria, is uitstekend geslaagd en heeft volko men aan de opzet: de versteviging van de kasmiddelen van beide ver enigingen, beantwoord. Vooral Zon dagnamiddag toen Oefening Baart Kunst uit Hoofdplaat een muzikaal bezoek aan het tuinfeest bracht en er tevens een grote gaaischieting plaats vond, heerste er een gezellige drukte en mochten de verschillende attrac ties zich in een levendige deelname verheugen. Op Belgische luchtbasis: Op de Belgische basis voor straal jagers te Florennes heeft zich een nieuw geval van sabotage voor gedaan. In de reactor van een „Thun- derjet" werd namelijk een 30 cm. lan ge metalen buis ontdekt. Als gevolg van deze ontdekking zijn de straaljagers van deze basis, die naar Denemarken hadden moeten ver trekken om daar aan grote luchtma- noeuvres deel te nemen, op de grond gebleven. Zoals men zich herinnert, deden zich ook enkele maanden geleden da den van sabotage te Florennes voor. Twee beroepsmilitairen werden toen gearresteerd. Zij zouden geheel op eigen initiatief hebben gehandeld om wraak te nemen op een kapitein. De onrust in Tunis: OPSTANDELINGEN LEIDEF DOOR POLITIE GEDOOD De Tunesische opstandelingenieidei Ali F'ersjisji is door politiemannen ii, het gebied van Ferryville doodgescho ten. Hij stond aan het hoofd van re bellen (Fellaghas) in Noord-Tunesie en is de eerste belangrijke leider die door veiligheidsstrijdkrachten is ge dood. De politie gelooft, dat zijn groep on dermeer verantwoordelijk is voor de beschieting van een café in Ferryville in Juli, waarbij acht personen het le ven verloren. Verder zou hij in 1952 een aanval op radio-Tunis hebben on dernomen. GOES Grand: Tramlijn begeerte. MIDDELBURG Electro: Jonge man met 'n hoorn. VLISSINGEN - Alhambra: Tramlijn be geerte. Luxor: Levend begraven. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Welcome the Queen.

de Stem | 1954 | | pagina 2