Schiphol „spreekt" met Europa door nieuwe wonderinachinesl Nog snellere, gevleugelde woorden Even een druk op de knop.... ÜT4%geeiXken'--- 6n d3t iS 31 Jongste schutter werd Koning OOK ENGELSEN EN BELGEN USPORT^tKOm r DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 Boekenplank R. Koole Zoons Bank n.v. te Zierikzee Voor de motor-zesdaagse in Wales HANDBOOGCONCOURS „JACOBA VAN BEIEREN" Hengelwedstrijd op Groot Eiland Toch Ned. Tourploeg naar Goes Gilbert Saelens schitterend le te Eksaerde Ongeluk bij wielercourse Het wordt feest in Ovezande League-voetbal op Maandag MONSTER-RALLYE GENEVE-BOMBAY Ruim 12.000 km. naar einddoel ZEILWEDSTRIJD VEERE—TERNEUZEN De Roo komt naar voren De Tourploeg in Zeeland MARKTEN Schiphol: door de moderne tech niek verbonden met de gehele wereld. TEN DRUK op de knop maakt thans vele steden in West-Europa on middellijk per verresehrijver bereikbaar. Deze mogelijkheid wordt geboden door een gloednieuwe, semi-automatische tclecommunicatie- apparatuur, die op de Amsterdamse luchthaven Schiphol, door de K.L.M. in gebruik is genomen. Dit nieuwe systeem, dat een grote vooruitgang betekent op het gebied van de telecommunicatie en dat enig is in Europa heeft in vakkringen groot opzien gebaard. Drie en een half millioen berichten worden jaarlijks alleen reeds door het communicatie- centrum Schiphol van de K.L.M. Verbindingsdienst verwerkt. Gegevens over de lading van de vliegtuigen, reserveringen van zitplaatsen voor passagiers, verzoeken om een extra machine teneinde aan bijzonder om vangrijk vervoer het hoofd te kunnen bieden: alle berichten die sneller ja veel sneller moeten zijn dan het reeds zo snelle vliegtuig. In feite is het bestaan van een luchtvaartmaatschappij voor een goed deel afhan kelijk van zijn berichtenverkeer: gaat dat te langzaam dan is vlot werken niet mogelijk. Drie en een half millioen berichten per jaar dat is ge middeld tienduizend per dag, een aantal dat de Verbindingsdienst met gemak kan verwerken omdat zij is ingericht met de modernste appara tuur. PER DAG 10.000 BERICHTEN Het leeuwenaandeel van de berich ten per telex, een uiterst snelle methode om berichten over de wereld te tdo.e,Ii tlttsen omdat het bericht op hetzelfde ogenblik, waarop het wordt gezonden op de telexmachine van de ontvanger kan worden gelezen. De K. 1 ui Z1^n wereldomspannend luchtnet van ruim 230.000 k.m. heeft telexnet dat nog langer is. Voor West-Europa is Schophol het centrum van het K.L.M. telexverkeer. Van het gebouw van de Verbindingsdienst gaan telexlynen naar alle vestigingen en in de telexzaal staan de tientallen zend- en ontvangsttelexmachines de gehele dag te ratelen. „WONDERMACHINES" Aangezien de huur van telexlijnen bijzonder kostbaar is, zijn niet alle stations direct met elkaar verbonden. Hun berichtenverkeer wordt via Schip! hol geleid, hetgeen uiteraard een zware belasting is voor de telexisten. Een voortdurende stroom berichten komt uit de ontvangstmachines en vraagt om onmiddellijke doorzending naar de geadresserden via de zend- machines. Tot voor kor, moest een telexiste de telegrammen die via de ontvangst machines binnenkwamen naar de zendmachines brengen die in een an der gedeelte van het communicatie- centrum stonden. Vertraging was, vooral op bijzonder drukke uren, hier. door onvermijdelijk en vertraging is in de luchtvaart uitermate schade lijk. De heer A. O. L. Strijkers, Hoofd van de Verbindingsdienst van de K. L.M. heeft reeds jarenlang onderhan deld met fabrieken van communica tiemiddelen om te komen tot het se" mi-automatisch doorzenden van be richten. De installatie waarmee dit mogelijk is geworden en waarvan liet systeem is ontwikkeld door Siemens, is een dezer dagen gereed gekomen. Als men nu ziet hoe de berichten worden behandeld, dan meent men met een uitgebreid aantal ,,wonderma. chines" te doen te hebben. Iedere telexiste is omringend door 'n aantal ontvangmachines van een nieuw type die de berichten op smalle papierstroken typen, maar ze boven dien in code uitponsen. Hierdoor is de telexiste in staat om vijf binnen komende en 20 uitgaande telexcircuits tegelijk te bedienen. Door op een knop te drukken (die zich bevindt in een toetsenbord waarop alle te bereiken stations voorkomen) kiest zij het ge adresseerde station van het binnenge komen bericht en dit wordt nu auto matisch verdergeschreven, Onderwijl neemt zij een ander binnenkomend bericht ter hand en zet dat op een tweede zender. Ook nu weer drukt zij een knop in. maar nu kan dit station in gesprek zijn, aangezien het door 'n andere telexiste wordt gebruikt De telexiste hoeft evenwel niet te wach ten, zij laat het bericht in de zender zitten, die het gaat behandelen, zodra de lijn vrij is. Met behulp van deze hypermoderne apparatuur wordt dagelijks op zeer snelle wijze een enorme hoeveelheid berichten verwerkt. De K.L.M. is de eerste die over een dergelijke installs tie beschikt en kan met recht trots zijn op deze formidabele vooruitgang op het gebied der telecommunicatie. - Witte boord en overall QAARNE zou ik ook enkele opmer kingen maken over dit onder werp, ingezet door B en W. Op de uit voerige uiteenzetting van B. W. heb ik eigenlijk geen andere kritiek, dan dat uit zijn steeds herhaald: „er is geen kwestie van standsverschil", kan worden geconcludeerd, dat er dit wel is. maar dat hij dit wil verdoezelen goedpraten. Overigens doet hij duidelijk uitko men, dat er een groot verschil is in arbeidsoort, waarbij omschakeling eigenlijk absurd is. Het gebeuren, dat plaats gehad schijnt te hebben en dat aanleiding is tot deze discussie, is iets onbegrijpelijks. Waar ik bezwaren tegen heb, is dat, in het pleidooi van B. W. nog met duidelijk genoeg naar voren °mt, dat de handwerkman een even ur«aai. koge Positie inneemt als de i e-boord-man, die (om welke re- °°k>. geen leidende positie in- riaafi.en. een even grote arbeids zin w? 5 de meeste handwerklui neemK? me£ door een duidelijk waar- ving eeüei Xakmanschap in eigenle- De 'eidende positie innemen, ziin in^e witte boorden-mensen uitermate .m,€'Sen kring slechts t-cr-hp ,s,lecht betaalde automa- v*u inen hrn?a met tekenstift, HonMat-K o£ typemachine. en dnnr3 u ers-van-de-k°ude-grond ojiriprsnt. "handarbeiders zijn twee Sil van tf f,gurel1- Wegens vel" herkomst, van arbeids- heideibiTVrioSChil. in gees'teiijke bezig- n p ,vnje-tijdsbesteding, ver- n handvaardigheid. -5.n_du® ."'et met elkaar verge- 7.i a"dvaardigheid ljji.,1 1Jn dus niet met e dus !uet ar'3e'dseenheden UitarfVn elkaar om te scholen. zon»rUlgen daargelaten. Uit- ook in HnV1111, er' in aUes' altüd dus vestigen a geval, ..Uitzonderingen be- dat iV ?n legt ls €en spreekwoord al hnniiu miJi" -^el prille jeugd thuis RET verschijnsel van het bestaan er oIa'riaTaklOZe h°°Mai'beiders wijst der dehia ia-u_ evengoed als on- zhn j, kandarheiders - veel personen zijn, die te weinig vakkundig zijn Het waar, dat de vakkundige feit blijft handenarbeider bij toenemende werk loosheid nimmer werkloos wordt, om- dat vakkundigheid altijd gevraagd wordt.... m welk soort van werk ook. Maar zo is het ook met de hoofd arbeider. Ook daar geldt dat de man met organisatievermogen, intellec tuele vak-ontwikkeling, behoorlijke mensenkennis, goede talen-kennis al tijd een plaats weet te veroveren. Maar het wil nog niet zeggen, 'dat de hoofdarbeider, die aan een of meer tekortkomingen in bovengenoemde punten lijdt, om te schakelen zou zijn tot handen-arbeid. Dit is een onderwaardering van de handenarbeid. Deze staat, in een an dere orde van zaken, even hoog als intellectuele arbeid. Zij hebben ieder nun eigen taak; terwijl de ene niet hoger is dan de andere. Het heeft juist sociale wanorde geschapen het werk van de tekenaars, boekhouders van het journaal, magazijn-boekhou ders, klerken in een druk-bezet-kan- toor. typistes of wat ook als méér te bezien dan het werk van de draaiers, vormers geroutineerde stucadoors Gelukkig zijn er veel „hoofdarbei ders die jaloers zijn op de vakken nis van de rijwiel-hersteller, de auto monteur. de huis-schilder, in de er kenning dat eigenlijk hun handen er met naar staan. Met hoeveel animo zijn er niet vele hoofdarbeiders die met „huisvlijt" ook hun hand-vaar digheid trachten uit te vieren. Deze zullen zich nooit verheven gevoelen boven de handarbeiders, want zij be merken hun eigen tekortkomingen en vaak hun „onhandigheid". Maar ook dat wil niet zeggen, dat iedere hoofd arbeider is om te vormen tot hand arbeider. Onze maatschappij is nu eenmaal zó gegroeid, dat er bij alge mene werkloosheid zowel werklozen zijn van de ene groep als van de an dere groep. De maatschappij-leiding moet zich dus niet alleen geroepen gevoelen werk te verschaffen aan de hand-ar beider, maar ook aan de man met de witte boord. Dit laatste schijnt een vraagstuk te zijn, dat moeilijker is op te lossen dan het geweest is en weer wel zijn zal voor de eerste groep. „Omscholing" als een alge mene maatregel van bestuur acht ik een absurde oplossing van het vraag stuk. B.o.Z. Ir. J ROEPING 'f De redactie van Roeping heeft het raadsel van de nummering ontward. Er kan geen twijfel over bestaan, dat het jongste verschenen Juli-nummer de zesde aflevering van de 30e jaar gang is. Ze opent met een viertal gedichten van Th. J. M. Naastepad pr. Ook Jan Boelens en Frans Babyion droegen verzen bij. De laatste kondigt tevens een nieuwe bundel „Bezonken Keuze" aan. Van Lambert Tegenbosch is een geestig verhaal afgedrukt. Cornells Menster vertelt over Dorothea en de rhododendrons. (Ui' de nagelaten papieren van Abbé Léon de Crom). De nieuwe redacteur, prof. dr. J. Pe ters C. ss R., wijdt een beschouwing aan „De dichter als probleem voor de wijsgeer". Een artikel van Neville Braybrooke over Graham Greene the critic is in de oorspronkelijke taal opgenomen. Michel van der Plas ver taalde twee fragmenten uit het werk van Saint-John Perse. In de Kroniek geeft hij interessante bijzonderheden over het leven en het werk van deze Franse dichter. Het Journaal van Ga briel Smit is bijzonder lezenswaardig. Waarom Kloos en van Deyssel zich niet als halfgoden mogen gedragen maar Lucebert wel als een vorst in statiecostuum, is niet duidelijk. Har ry G. M. Prick bespreekt uitvoerig en waarderend de monografie van dr F. Jansonius over Lodewijk van Deys sel. In de algemene vergadering van aandeelhouders van R. Koole en Zns. Bank N.V. te Zierikzee werd de ba lans met verlies- en winstrekening over 1953 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 6 pet., terwijl er een uitkering van f 15 per stuk op de winstbewijzen zal plaats hebben. De aftredende commissaris, de heer C. J. van Westen, werd herkozen. 27 NEDERLANDERS MELDDEN ZICH Voor de internationale mo- torzesdaagse die van 20 tot en met 25 Sept. in Wales wordt ge houden, bestaat in Nederlandse motorrijderskringen grote be langstelling. De inschrijving voor deelneming is thans geslo ten en bij de KNMV die voor de aanmelding in Engeland moet zorgen hebben zich 27 deelne mers gemeld. Een opmerkelijk groot aantal, dat ruim tien procent uitmaakt van het totaal, dat tot de zesdaagse wordt toe gelaten. Met de Vaas-teams a en b zul len ook twee clubteams in Wales star ten, namelijk één van de K.N.M.V. en één van de motorclub „Ons Genoegen 1945". De teams zijn als volgt samenge steld: Vaasteam a: Ph. Haaker, Bad hoevedorp, M. Rozenberg, Maastricht en B. Olie, Waddinxveen. Reserve B. Emmelkamp, de Bilt. Het Vaasteam b bestaat uit M. den Haan, Strijen, B. Jansema, Hengelo en S. Schram, Am sterdam. Reserve is C. Langeveld, Noordwijkerhout. Het K.N.M.V.-clubteam bestaat uit J. Haaker, Badhoevedorp, C. van Rijssel, Den Haag en T. de Vos, Rijk (Haar lemmermeer). Reserve is C. Schreu- ders, Haarlemmermeer. Het team van „Ons Genoegen 1945" wordt gevormd door D. Groeneveld en C. van Ewijk, beiden uit IJsselmonde, alsmede Frans Vis uit Dordrecht. Als individuele rijders zullen uitko men: H. Pellikaan, Den Haag, T. Bak ker, Wassenaar, J. Markus, A'dam, P. v. d. Mispel, Driebergen, P. Knijnen- burg, Wassenaar, J. Oude Wolbers, Hengelo (O.), G. Brouwer, Wilnis, J. Clynck, Helmond, L. v. d. Noll, R'dam, P. Bestebreurtje, Bai'endi'echt, J. van Wees, A'dam en Drikus Veer, Borcu- lo. Twee van deze Nederlandse deelne mers, namelijk van der Noll en Em melkamp zullen met een zijspancom- binatie uitkomen, resp. met de zij- spanpassagier Uittenbogaart (R'dam) en Heinen (de Bilt). De Kon. handboog sociëteit „Jacoba van Beieren" te Goes hield haar jaar lijks concours. De uitslag was als volgt: Hoogvogel, L. de Jager (met wisselbeker), le zijvogel, D. Hoondert, 2e zijvogel, P. v. d. Dries, le bovenkal, G. M. Verheyhe en H. Rijk, 2e boven kal, H. Driedijk, le onderkal, H. Rijk, 2e onderkal J. Rijk, le klep, W. de Jonge (met wisselbeker), 2e klep H. Mol, 3e klep, I. van Wingen, 4e klep, H. Koens. Zondag a.s. wordt op de plassen van „Groot Eiland" de prachtige natuur- streek ten Westen van Hulst, een in ternationale hengelwedstrijd gehou den. Ze wordt georganiseerd door de hengelsportvereniging „De lustige hen gelaar" te Hulst. Talrijke Belgische en Oost Z. Vlaamse vissportliefhebbers zullen er aan deelnemen. De wedstrijd vangt om half vier aan. De prof-koers in Goes (op het par cours in Wilhelminadorp) begint vas tere vormen aan te nemen, aldus weet men ons thans uit Goes te melden. Aanvankelijk leek het er op, dat men van de K.N.W.U. geen toestem ming zou ontvangen om op 18 Sep tember te „draaien" omdat op diezelf de dag in Oostburg eveneens profs aan de start komen. Het enthousiaste sportcomité te Goes deelt ons echter mede, dat deze be zwaren wel opgelost zullen worden. Vooral de voorzitter van de hand balvereniging Tonido. de heer A. de Leeuw, is in genoemd comité de grote man, die ten koste van vele moeilijk heden Zuid-Beveland op 18 September iets bijzonder wil voorschotelen. Pellenaars zou deze week in Goes komen om het definitieve contract voor zijn Tour-ploeg vast te leggen. Dat de kleine Saelens momenteel in prachtige conditie verkeert, bewees hij weer eens te Eksaerde, waar een 100 km. wegwedstrijd voor amateurs werd verreden. Verschillende ontsnappings pogingen werden ondernomen, die echter alle in de kiem gesmoord wer den. Tenslotte kon Gilbert Saelens met vRn Hul aan de waakzaamheid van het peleton ontsnappen. In een vlijmscherp spurtje wist Saelens de le plaats te veroveren vóór van Hul. Op een halve minuut en later volgden de Pauw, Coille, Martens, de Neef, Thielens, Neyt, de Schepper en Buys. De 100 km. werden afgelegd in 2.33 u. De jongste „Batavier" die voor het eerst in zijn schuttersloop- baan aan een koningsschieting deelnam, presteerde het om met een met de titel te gaan strijken! De man, die dit klaarspeelde, is de heer A. v.d. Berghe, de junior van de Kon. Handboogschut terij „De Batavieren" te Hulst. Van „De Batavieren" te Hulst Trots staat hij op de foto, met boog enkoningsvogel. Als de jonge koning nu kans ziet zijn titel drie jaar te handhaven, wordt hij keizer, en dat zou een prachtig begin van een schutterscarrière zijn. Maar de overige Batavieren zullen daar nog wel een woordje in wille meespreken. De Batavieren, over wier historie, we al eens meer schreven, ontdekken telkens nieuwe „wapenfeiten" in hun oud verleden. Zo wist de bejaarde en indrukwekkende schutter Thuur Eeck- hout er nog aan toe te voegen, dat de Hulsterse schutterij in 1851 naar het Loo trok om daar deel te nemen aan een door Koning Willem III georga niseerde prijzenschieting. Daar sleep ten de Batavieren toen een 7 jaar oude vereniging de gouden, een zilveren, en een bronzen medaille in de wacht. En de Koning (de echte, niet de schutterskoning, was daar zo door ge troffen, dat hü spontaan het Be schermheerschap van de Batavieren op zich nam. Hij heeft dit bekleed tot aan zij ndood toe. Van zo'n schutterij koning te zijn, is dus absoluut geen kleinigheid! Zaterdag omstreeks 12 uur zal het startschot worden gelost voor de 13e Internationale Scheldebeker - zwemwedstrijd van Breskens naar Vlissingen. Om organisatorische redenen kunnen aan deze wedstrijd, de zwaarste van Nederland slechts 20 zwemmers en zwemsters deelnemen en dezer dagen heeft de uitschrijvende vereniging, de Zwem- en Poloclub De Zeehond te Vlissin gen, de inschrijvers geselecteerd. 's Heerenhoek Tijdens de wielercourse alhier is een zoontje van de lam. K„ dat zich te ver op de rijweg waagde, door een der renners aangereden. Beiden gin gen tegen de grond. De renner was even zijn bewustzijn kwijt, doch kon later weer uit de voeten. Het jongetje had doktershulp nodig. (Vriendschappelijk) AARDENBURG I-AALTER I 4-0. Na de eerste vriendschappelijke wed strijd tegen rivaal Oostburg met 1-0 te hebben gewonnen, gaf Aardenburg blijk over een goede ploeg te beschik ken, door nu de sterke Belgische Ille klasser Aalter met 4-0 te verslaan. De ruststand was 1-0. Vooral de verdedi ging verkeerde in goede vorm. Aar den burg II won met 1-0 van Aalter 2. In de beste stemming vond de fotograaf Joke Maasland, die met een hersenschudding en enkele lichtere verwondingen in het St Elisabeths- gasthuis te Haarlem werd opgenomen, nadat zij op Zondag 25 Juli tijdens de nationale sportwageuraces van de KNAC op het circuit van Zandvoort met hear nieuwe racewagen over de kop was geslagen. De sportieve durfal is aan de beterende hand en was zeer in haar schik met het bezoek van de heer J. Hugenholtz, de directeur van het circuit te Zandvoort, die haar bloemen kwam aanbieden Zwemmers voor Schelde beker geselecteerd Er zijn dit jaar drie buitenlandse deelnemers. Het zijn de Engelsman L. Gue van de East Ham Swimming Club en de Belgen Georges Ramael van La Nage uit Saint Gillis en Her man Malfait van de Ijsberen uit Ant werpen. De andere deelnemende heren zijn: Piet van den Heuvel, Schelde- stroom Breskens, G. de Bruyn, Nep- tunus, Amersfoort, C. Wagenaar, SZV Souburg, A. Kayser, De Robben, Hil versum, Dick Vink, De Robben Hil versum, H. Bouwmeester, DJK Am sterdam, P. Bindt, DJK Amsterdam, en John van Rijk, DJK Amsterdam. Als reserves zijn aangewezen Mt Caljouw SZV Souburg en W. v.d'. Steen, SZV Souburg. Naast deze elf heren ztfn er dan nog negen deelnemende dames. Het zijn: R. Aarts, Merwede Dordrecht, Willy Willemsen, HDZ Amsterdam, Rineke Symons, HDZ Amsterdam, Annie van Gerven, Surae Breda, Bep Prijzen voor het Europees kampioenschap boog schieten Het programma van de Europese kampioenschappen boogschieten die Zaterdag in Ovezande worden gehou den, luidt als volgt: 11 uur: otficiële ontvangst in het clulokaal van „Wil lem Teil" vorzorgd door het gemeen tebestuur in samenwerking met de Zeeuwse Wipschuttersbond en „Wil lem Teil". Ook de Commissaris der Koningin, jhr mr A.F.C. de Casem- broot zal deze plechtigheid bijwonen. 11.45 uur: maaltijd, aangeboden door het gemeentebestuur aan de bestuurs leden van de landelijke bonden en en kele autoriteiten en genodigden. 13.00 uur: aanvang der wedstrijden. De fanfare „Juliana" zal de drie volks liederen spelen. De wedstrijden zullen tot ongeveer half zeven voortduren. Daarna worden de prijzen uitgereikt door burgemees ter Th. J. Andriessen. Iedere deelne mer krijgt een speciaal ontworpen herinneringsbord. Voorts zijn er de volgende prjjzen: een ziveren medaille van Koningin Juliana, een wisselbeker alsmede een plaquette en twee medail les van de Belgische Minister voor Volksgezondheid en het Gezin; een zil veren medaille van jhr mr A.F.C. de Casembroot; een in brons uitgevoerde schutter van het provinciaal bestuur van Zeeland; twee medailles van bur gemeester Andriessen en dienst echt genote; een beker van het gemeentebe stuur van Ovezande en nog enkele an dere, in totaal 25 stuks. INDELING HANDBALCOMPETITIE BEKEND De handbalcompetitie zal op 11 en 12 September beginnen. De indeling voor Brabant en Zeeland luidt als volgt: District Zuid. le Klasse heren: Agressive, DES II, Geel Blauw, Hellas, HEW, Marathon, PSV II en Woensel. Heren 2e klasse A: Meteoor, Oranje Wit, Stratum, Swift, Vriendschap, W HV, en Longa. Heren 2e klasse B: Tonido, EBHV, Hellas II, SOA, Volt. PTT Tilburg, Fortse Marathon en PTT Breda. Dames le klasse: DES, Eindhoven, Hellas, Marathon, PSV II, RPC, Swift, WHV en LEW. Dames 2e klasse A: Agressive, DES II. EHV, Eindhoven II, HHC, Vriend schap, HEW en Woensel II. Dames 2e klasse B: EBHV, Longa, Were Di, PTT Tilburg, Geel Blauw, Volt. SOA en De Zeeuwen. Afdeling Zeeland. Dames le klasse: Walcheren, Olympus, EMM, Volhar ding en Tonido. Dames 2e klasse: De Zeeuwen II, Luctor I en II, Marathon II en Hellas II. Heren le klasse: Olympus, EMM, Tonido II, Hellas II, Volharding en To nido III. Dames-junioren: Walcheren. Mara thon, De Zeeuwen, Luctor, Hellas, To nido en Volharding. Heren-junioren: Hellas, Volharding, Tonido, EMM, Olympus en Marathon. De uitslagen van de Maandag voor de Engelse league gespeelde wedstrij den luiden: Eerste divisie: Aston VillaSunder land 22; BlackpoolBolton Wande rers 23: ChelseaBurnley 10: Sheffield WednesdayManch. United 2—4. Tweede divisie: Blackpool Rovers Westham United 52; Plymouth Ar- gyleLiverpool 10; Port ValeNotts County 11. Schrauwen, Surae Breda, J. van Ee- nennaam SZV Souburg, Corry van Reenen, De Robben Hilversum, mej. Meinsma, HZC Hilversum en me vrouw Annie de Vries-Veldhuyzen, DJK Amsterdam. Reserves xü" N. van Belzen SZV Souburg en D. Verstap pen, RDZ Rotterdam. De Alliance Internationale de Tou risme, de internationale organisatie, waarbij alle nationale toeristenbonden zijn aangesloten, organiseert dit najaar een toeristische rally voor automobi listen van Genève naar Bombay. De stort voor deze monstertocht heeft op 29 October in Genève plaats; de route voert via Triëst, Zagreb, Bel grado, Istanboel, Ankara, Beiroet, Am man, Bagdad, Teheran, Ispahan, Ker- man, Quetta, Lahore en Delhi. Het eindpunt Bombay wordt op 22 Decem ber bereikt. De af te leggen afstand bedraagt 12.331 km. Hoewel het hier geen wedstrijd be treft, maar een gezamenlijke toeristi sche rit, zal deze trip toch vanzelf sprekend hoge eisen stellen aan deel nemers en materiaal. Nederlandse aanmeldingen voor deelname zullen door de A.N.W.B. kunnen worden doorgegeven, terwijl voor het verkrijgen van nadere inlich tingen eveneens van de bemiddeling van de A.N.W.B. kan worden gebruik gemaakt. Onder auspiciën van de Royal Bel gian Sailing Club werden zeilwedstrij den gehouden Veere-Terneuzen. De prijsuitreiking had plaats in één der zalen van „Grand Hotel Rotterdam" te Terneuzen. De uitslag luidde als volgt: Klasse Handicap Kruiser klasse IV: 1 J. de Klerk met „Zilvermeeuw". 2 P. Vroon met „Sportlust". 3 K. Instael met „Windjammer". 4 C. Schiltman, met „Verrekijker". 5 J. Lippens met „Alcyon". Klasse II: 1 „Hont.e" G. v. d. Peyl, Terneuzen. 2 „Petrel" A. v. d. Abeele. 3 ..Kingfisher" H. Leten. 4 „Stella Ma- ris" Ritters Proost. Klasse II: 1 „Naldera" W. van Glab- beek-H. Eeckels. 2 „Lalage" A. Huy- brechts. 3 „Tuisto" D. Peeraer-R. Bo gaert. Platbodems: 1 „Windroos" R. Neefs. 2 „Waterman" H. van Cranenburgh. 3 „Walvis" A. Kengen. Draakjachten: 1 „Zeewacht" J. Elleboudt. 2 „Elan" S, M. le Roi. 3 „Baroeboe" W. Coene. 4 „Klaas Compaen" P. Henry. Motor jachten: 1 „Cirrus" H. de Raeve. 2 „Jaro" H. Renodeyn. 3 „Arion" R, Eg germont. De Zeeuwse coming-man bij de nieu welingen Jo de Roo uit Schore heeft weer enkele successen aan zijn „lijst je" toegevoegd. In Oud-Beijerland werde de Zeeuw 4e terwijl hij in Steenwijk de grote animator was en gedurende bijna de gehele wedstrijd alleen op kop reed. Pas vier ronden voor het einde werd de Roo ingelopen. Winnaar werd Rademakers. De Roo ontving de prestatieprijs. RONDE VAN RILLAND Zaterdag werd de Ronde van Ril land verreden. Het aantal deelnemers was 51. Gereden werden 35 ronden (ongeveer 40 km). 1. werd A. Indels, Axel, 2. A. Joosse Hoogerheide, 3. A. Joosse Schoren. NAAR DE Nederlandse Berocpsvoel- balbond mededeelt, heeft Tinus Oos- terholt van Hermes DVS een con tract getekend met de beroepsclub Rotterdam en S. Stelling (West-Fri- sia) met de beroepsvoetbalclub Alk maar. 13 LANDEN hebben zich gemeld voor het tournooi om het Europees kam pioenschap waterpolo in Turijn. Het zijn: West-Duitsland. Oostenrijk. Bel gië, Spanje, Frankrijk. Groot-Brit- tannië, Hongarije. Nederland, Italië, Roemenië, Zweden, Rusland en Z.- Slavië. TE ROESSELAERE is een wegwed strijd voor profs gehouden over 170 km. De Belg Ollivier won de wed strijd in 4 uur 35 min voor zijn land genoten Adriaenssens op 50 meter en Buyst op 200 meter. De Neder lander Harm Smits bezette de 11e plaats. TER VOORBEREIDING voor de a.s. competitie bracht de v.v. Graauw een bezoek aan Kieldrecht om daar een wedstrijd te spelen tegen een combinatie van Kieldrecht 1 en 2. Graauw won met 5—3. A. v.d. BERGHE ....De jongste koning.... Naar wtf vernemen heeft Oostburg dat op Zaterdag 18 September een ron de voor profs op het programma heeft staan, bezwaren gemaakt tegen de in Wilhelminapolder vastgestelde weg wedstrijd voor de Nederlandse tour ploeg op die datum. Het is dan ook waarschijnlijk te achten, dat de wedstrijd in de Wil helminapolder niet zal doorgaan. In dat geval zal ook de wedstrijd van de Tourploeg in Vlissingen, op Zondag 19 September mogelijk op losse schroe ven komen te staan GOES. 24 Aug. Eierenprijzen. Op gaaf van handelaren. Kipeieren 12,5, poelje 9, eendeieren 8, kalkoen- en gan zeneieren 15 ct. GOES, 24 Aug. Export- en Industrie veiling: Pree. de Trev. A 61, BC 47-47.10, 1 gr 60, 1 45.70, 2 28.10. Clapp A 53, BC 37.30-37.70, 1 gr. 48. 1 35.10-35.40, 2 26.60- 27.30. Perzikappel A 55-58, BC 54.20, 1 gr. 50, 1 44.30, 2 31.40. Zigeunerin A 65. BC 64, 1 gr. 60, 1 51.90-54.90, 2 32. Early Vict. 1 gr. 32. 1 27. M. Codlin A 36, BC 34.10, 1 gr. 35.60, 1 32. 2 21. Keswick 1 20-22, 2 15. Dubb. pr. bonen 2 79.90, afw. 41.70- 76.20. Verpakt fruit: Perzikappel AAA 63- 68, A 60, B 59, C 49, lgr. 55-57. Zigeune rin AA 66, A 71, B 72, C 62-68, 1 56-78. M. Codlin A 53-56, B 48-49, Clapps AA 61. A 63, B 54, C 42, Gewone veiling: Clapps K 26-31, F 18- 24, Pree. de Tr. K 23-36, F 18-25, Perzik appel K 30-38. F 18-31, Zigeunerin K 30- 35, F 18-26, Early Vict. 17-18, F 12-14, Keswick K 14-16, F 9-12, M. Codlin K 19-26, F 10-20. Lady Seedling K 29. Prui men: Czar 1 43-49 2 21-29, gr. 29-41, F 11. Washington 1 54-64, 2 32-39, gr. 46-51, F 26-36. Belel de Louvain 1 44-52, 2 28-31, gr. 37-50, F 21-32. Witte wijnpruim 1 37- 53. 2 30-34, F 18-32. Reine Vict. 1 54-71, 2 28-37, gr. 42-57, F 18-38. Reine Claude verte gr. 55-59, F 20-22, R. Claude d'Al- than 1 60-64 2 28, gr. 32-45, F 11-26. Mon sieur Hative gr. 47-57, F 29-30. Druiven 130-140. KAPELLE, 24 Aüg. Export- en In dustrieveiling: Perzikappel A 55. 1 gr. 44, 1 fijn 40.35, 2 28.80, K 34.50. fabr. 25.10. Zigeunerin A 65.10, BC 64.40, 1 gr. 54.90, 1 fijn 49.10. 2 28, K 18.30-27.60, fabr. 11-18. Manks Codlin BC 32.80. 1 gr. 34.90, 1 fijn 31-31.50, K 18, fabr. 15.50. Codlin Kes wick 1 gr 32. 1 fijn 24.30, 2 10.20, K 14.60, fabr. 11.50. Early Victoria 1 gr. 32.70, 1 fijn 25.80, 2 11.20, K 15.10, Nelsons Glorie 1 30. K 16.90. Lady Seedling 1 gr. 33.10, K 17.30, Clapps Favorite A 52, BC 36.60- 36.70, 1 gr. 46.30, 1 fijn 35.20, 2 25.50-26. K 26.10-26.20, fabr. 14.30-19.90. Precose de Trevoux A 58.10, BC 45.40, 1 gr. 54.90, 1 fijn 43.50, 2 27.40, K 32.70, fabr. 14.10- 16.10, id. verpakt A 62. B 56. C 43. Kroet- appelen 3.40. val-appelen 7.90, Kroetperen 5.70-7. Bramen 65.40-65.60, afw. 43.70. Dubb. princessebonen 1 77.10, 2 76.90- 77.90, afw. 36.20. Gewone veiling: Bramen 102-109, Prui men: R. Victoria 25-74, Belle de Louvain 21-52. Czar 25-43, R. Cl. d'Ouillin 31-62, Jefferson 26-44, R. Cl. d'Althan 21-59, Boere witte 31-66. Wijnpruim 18-62. Pur ple Pershore 8-15, Zoete Kwetsen 15. Appelen en peren: Clapps Favorite 17-37, Precose de Trevoux 36-45, N.H. Suiker peer 8-18, Yellow transp. 22-46, Lady Seedling 14-26, Perzikappel 39. ROTTERDAM, 24 Aug. Aanvoer in totaal 5506 (3751), vette koeien en ossen 450. gebruiksvee 1353 (575), vette kalveren 150, graskalveren 227 (341), Nuchtere kalveren 322, varkens 212. biggen 174, paarden 116, veulens 139, ^chapen of lam meren 464, bokken of geiten 30. Vette koeien le kw. 2.70-2.85, 2e kw. 2.55-2.65, 3e kw. 2.20-2.45, vette kalveren 2 60-2.70, 2.40-2.50, 2.00-2.30, graskalveren 390 300 220. nuchtere kalveren 65 55 50, biggen 74 68 54, slachtpaarden 2.05 1.93 1.90, veulens 400 300 230, schapen 120 100 85. lgpimeren 95 80 70, kalfkoeien 1025 950 800. melkkoeien 1025 950 800. vare koeien 775 675 600, vaarzen 825 700 550, pinken 550 450 350. Vette koeien aanvoer iets minder ruim, handel traag, prijzen als gisteren, prima's bov. not. Vette kalveren aanvoer als vo rige week, handel levendig, prijzen on veranderd. Graskalveren aanvoer even groter, handel kalm, niet geheel prijshou dend Nuchtere kalveren aanvoer iets kleiner, handel stug, prijzen niet hoger. Biggen aanvoer iets minder, handel rede lijk, prijzen wat stijver. Slachtpaarden aanvoer korter, handel willig, ruim prijs houdend. Veulens aanvoer even kleiner, handel levendig, prijzen iets stijver. Schapen aanvoer korter, handel goed, prijzen onveranderd. Lammeren aanvoer korter, handel goed. prijzen iets stijver. Kalfkoeien aanvoer als vorige week. han del stil, prijzen onveranderd. Melkkoeien aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen onveranderd. Vare koeien aan voer even ruim, handel stroef, prijzen iets lager. Vaarzen aanvoer flink, handel stroef, niet geh. priish. Pinken aanvoer flmk, handp] stroef, niet geh. prijsh. Bok ken of geiten aanvoer iets meer, handel stil, prijzen onveranderd. TERNEUZEN. 23 Aug. Per 100 t. in centen: sla 5-12.10, bloemkool A 46-64, B 31-45, C 15. witte komkommers B 11- 14, C 8-0. Per bos in centen: peen 22, kroten 9-11. uien 8. Per kg in centen: Bintjes 8.60-9.20, Eigenheimers 7.80-8.30, andiivie 6-10, stoksnijbonen 66-74, princ. bonen 40-72. pronkbonen 48, kroten 18- 22. sav. kool 10-17. prei 30, tomaten A 42-56. B 51. C 35-43. uien 11-14. Appelen: H grof 36.30-46.30, Hl 31.30-39.30, K 25.20- 32, F 26-27, Zigeunerin F 20-30. overige soorten appelen 6-16. Peren: Clapps Fa vorite: BC 32.60-34.30, Hl 28.90-30.70. H2 20.30-22.60. K 18-22. F 12-19. Precose de Trevoux BC 35.80-37.50, H grof 47.20-48.90 Hl 33.20-34.90, H2 22.90-24.60. K 20.20-24.70 F 15.80-19, overige soorten peren 3-15. Pruimen: Belle de Louvain: F 15, Victo ria 49-60, overige soorten pruimen 4-18. WATERSTANDEN Mannheim 455 - 88)Kaub 279 (4-49), Trier 194 4). Koblenz 271 (-35). Keu len 244 30), Ruhrort 439 4-18), Lobith 1044 11), Nijmegen 822 (-9), Arnhem 835 i 11), Eefde 372 (-2). Deventer 277 (-2), Namen la Plante 144 (—23). Borg haren beneden 4000 (+3), Belfeld 1155 (—5), Grave 482 (—22).

de Stem | 1954 | | pagina 3