STREEK Maatschappelijk Werk gaat ook in Zeeland een cursus berinnen Ode aen de harsens REGEN TEISTERT DE LANDBOUW Vier docenten in Middelburgse school Ruime plaatsingsmogelijkheden Z.-VLAANDEREN EEN BUS REED NAAR GROEDE Zuid.Beoeland Arbeiders in „De Grebbe'' te Bergen op Zoom Even Wi Dit moet mij toch eens van het hart! Toestand van het graan is deplorabel I DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 Eervol ontslag van notaris van Mazijk Meer belangstelling voor eikaars tentoonstellingen Slechts ideële overwegingen 5» MIDDELBURGS MEISJE IS VERDRONKEN Ghedenckklanck Eert uniek en ongetwijfeld historisch werk VIER-EN-EEN-HALVE METER ONDER DE GROND, TEMIDDEN VAN DE RATTEN BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM De critiek van mr K Keuiiiiig VERBETERINGEN IN R.T.M.-WINTERDIENST AGENDA T erneuzeti TAE STICHTING voor opleiding van maatschappelijke werkers U te Haarlem, is van plan ook in Zeeland, deze opleiding ter hand te nemen. Bij voldoende deelname begint n.l. op 1 October as. te Middelburg een avondcursus, waar een viertal docenten lessen gaat geven. zijn de oorzaken weg te nemen van allerlei noodsituaties, waarvan mate riele moeilijkheden hoogstens een on derdeel vormen. Meer en meer wordt er naar ge streefd de hulp op zodanige wijze te verlenen, dat de betrokkenen zich voortaan weer uit eigen kracht en met eigen middelen in het leven staan de kunnen houden. Zelfs aan het voor komen van maatschappelijke nood is men aandacht gaan besteden. In dit kader werden o.a. de wijkgedachte ge propageerd en het buurtthuiswerk ge- BREED OPGEZET LEERPLAN Het leerplan der Stichting is over eenkomstig de moderne taakomschrij ving van het maatschappelijk werk in gericht. Behalve voor een zekere fei telijke kennis omtrent voorschriften en bepalingen, waarmee men ook bij dit werk in aanraking komt, wordt in het leerplan veel aandacht gevraagd, voor vakken, die het inzicht van de cursist in de verhouding tussen mens en samenleving beogen te vergroten. VEEL VRAAG NAAR GE SCHOOLDE KRACHTEN vJ stimuleerd. Kortom in het maatschap pelijk werk kwamen de curatieve (op heffende) en preventieve voorko mende) elementen sterk op de voor grond staan. Deze arbeid stelt hoge eisen, niet alleen aan de persoonlijkheid van de maatschappelijke werker, maar ook aan zijn opleiding Een warm klop pend hart voor de medemens dient de maatschappelijke werker zeker te be zitten. Maar zonder een veelzijdige kennis van de mens in zijn verhouding tot de samenleving en van de wijze waarop hulp geboden kan worden, zal hij zijn taak evenmin naar behoren kunnen verrichten. Scheepvaart. Het ongeveer 11.000 ton metende Panamese vrachtschip „Katingo" arriveerde aan het N.V. Aug. de Meyer Zonen's Expeditie- en Overslagbedrijf voor het lossen van 3000 ton Chilisalpeter, bestemd voor binnenlands verbruik. Sas van Gent Bij K. B. is aan H. van Mazijk, op zijn verzoek, met ingang van 15 Sep tember. eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Sluis. Dit initiatief is mede genomen on der invloed van de ruime vraag naar geschoolde maatschappelijke werkers (sters). zowel door kerkelijke instan ties en overheidsdiensten, als door particuliere bedrijven. Voqral na de bevrijding heeft het maatschappelijk werk een vlucht ge nomen. Het werd meer en meer dui delijk, dat de sociale voorzieningen, die voor grote groepen van de bevol king in het leven werden geroepen, en die in beginsel een sterk onper soonlijk karakter dragen, op verschil lende terreinen aangevuld dienden te worden met meer op de persoon afgestemde vorm van hulpverlening. Nog altijd immers zijn er tal van huis vrouwen, die ondanks een redelijk ge zinsinkomen, haar gezin tekort doen door een ondoelmatige inkomstenbe- ding; nog altijd zijn er mannen, die volop werk kunnen krijgen doch er de voorkeur aan geven met de armen over elkaar te blijven zitten; nog al tijd lopen er duizenden jongens en meisjes langs de straat te slenteren, ook al kent onze tijd tientallen vor men van vrije tijdsbesteding. In deze en vele andere spanning-verhoudingen tussen mens en samenleving, die niet door collectieve onpersoonlijke voor zieningen overbrugd kunnen worden, vindt het maatschappelijk werk een taak. WAAR HET VOORAL OM GAAT Bij het maatschappelijk werk gaat het dus zeker niet meer in de eerste plaats om het lenigen van materiele nood. Integendeel! Sinds aan de mate riele noden in de samenleving in be langrijke mate is tegemoet getreden door de sociale wetgeving, (waaronder de sociale verzekeringswetten,) heeft het accent in wat wij nu maatschap pelijk werk noemen, zich meer en meer verplaatst naar allerlei vormen van hulpverlening, die er op gericht (Advertentie). Initiatief van IJzendijke's burgemeester QP INITIATIEF van burgemeester jhr L. von Bönninghausen tot Herinck- have van IJzendjjke is gisteren een experiment tot uitvoering gebracht. In feite een zeer normale gebeurtenis, welke echter helaas nog in een expe rimenteel stadium schijnt te moeten verkeren. West Zeeuwsch Vlaanderen beleeft dit seizoen, zoals men weet, enkele tentoonstellingen, waarvan die te IJzendijke en Groede ai een traditie geworden zjjn. Nu is er gisteren een bus met IJzendijkenaren naar Groede vertrokken om daar de expositie van O. Aziatische kunst te bezoeken, inwoners van de gemeenten die zo gelukkig zijn iets op cultureel gebied te kunnen presteren, natuurlijk hun eigen tentoonstelling gaan bezien doch daarnaast dient men ook belangstel ling te tonen voor wat in de buurt wordt gedaan. Waarom is dit nu een experiment? Wel, het bezoek aan de tentoonstel lingen in West Zeeuwsch Vlaanderen mag niet slecht genoemd worden, in tegendeel: ondanks de „zachte winter" welke we beleven, verschijnen vrij veel belangstellenden. Maar het merk waardige is, dat er van de zijde van de inwoners der gemeenten waar de tentoonstellingen gehouden worden, zo weinig interesse is. Uiteraard kan een enthousiaste bur gemeester dit stimuleren en het zal er op de duur ook wel van komen, dat men meer en meer gaat waarderen, wat de eigen plaats aan cultuur weet te bieden, ondanks de vele moeilijk heden, welke aan de organisatie van zo'n expositie zijn verbonden. Van een „uitwisseling" tussen de ex poserende gemeenten onderling komt merkwaardigerwijze practisch hele maal niets. En om hierin een ver andering te brengen, heeft de IJzen- dijkse burgemeester met veel geest drift een tocht per bus naar Groede op touw gezet. Daar hebben enkele tientallen IJzendijkenaren de expositie in het actieve kustplaatsje bekeken, voorgelicht door de heer J. Cornelis en natuurlijk door de burgemeester van Groede, de heer J.C. Everaars. Wellicht is dit het begin van een groeiende interesse voor elkanders werk. In de eerste plaats moeten de Alle soorten zeep en waspoeders heb ik nu gebruikt en ernstig geprobeerd en aldoor als ik de was doe en weer een nieuw product probeer, moet ik erkennen: neen, Castella is beter, witter en de vlek ken gaan er bij Castella WEL uit! Castella Parels voor de was vind ik gewoonweg ideaal en er is nog geen enkel ander middel dat Cas tella kan even- Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal U vliegt mi door de was heen! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgeto gen zijn over de snelle en fantas tische resultaten die zij bereiken met spoelen is genoeg. Door de veel kor tere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 pet. veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct p. pak) in huis! NIET ALLEEN DE EIGEN PLAATS Wellicht ondervindt men bij dit streven niet van alle zijden de mede werking welke men zou mogen ver wachten. Of „concurrentie - overwe gingen" hier de hand in hebben, is de vraag Indien men inderdaad op grond van dergelijke, te conservatieve argu menten zijn medewerking zou onthou den, moet toch bedacht worden dat het hier niet om economische be langen gaat. Mocht zo'n uitwisseling tussen de verschillende plaatsen op de duur het karakter krijgen van een be scheiden „toerisme - industrie" dan is daar toch in het geheel geen bezwaar tegen. Het is niet verstandig de men sen in de eigen gemeente vast te hou den; daarvan kan men plaatselijk nim mer grotere voordelen behalen, dan wanneer men de belangstelling voor het werk van anderen stimuleert. Dit initiatief van burgemeester von Bönninghausen is daarom zo belang rijk, omdat het een begin kan zijn van een groeiende interesse in eikaars cul turele activiteiten en daarmee van 'n grotere waardering voor de cultuur in het algemeen. Het is te verwachten, dat in het vol gend seizoen de SBM bereid zal zijn enkele speciale autobustochten te or ganiseren om het bezoek aan de di verse exposities in West Zeeuwsch- Vlaanderen gemakkelijk te maken, zo wel voor de toeristen langs de kust als voor de inwoners zelf. Nu men in dit gebied in één seizoen al vijf tentoon stellingen kan tellen, biedt dit moge lijkheden welke een stimulans kun nen vormen voor de reeds zo lang be sproken en zo noodzakelijke culturele „opvoeding". HARMONIE NAAR LOCHRISTI Zondag 29 Aug. zal ons harmonie gezelschap De Verenigde Vriendpn een avondconcert verzorgen in de Bel gische gemeente Lochristi en wel in het kader van de in dat stadje te houden Begoniabloemenfeesten. Het concert begint om half negen. Om de Sasse muziekliefhebbers de gelegen heid te geven dit buitenlands optreden van de harmonie te kunnen bijwonen, zullen er weer extra bussen rijden. Om tenslotte eenieder in de gelegen heid te stellen de prachtige aange legde bloemtapijten in Lochristi te gaan bezichtigen, zal reeds om 4 uur uit Sas worden vertrokken. ZEEBOOT TER LOSSING Voor de steigers van het phosfaat- fabriek alhier meerde het Italiaanse stoomschip Ircania met een lading van 8600 ton fosfaat, afkomstig uit Safi (Fr. W.-Afrika), en bestemd voor ge noemde fabriek. Toen het schip op de rede van Terneuzen aankwam, kon het door te grote diepgang niet door de sluizen passeren, zodat eerst een gedeelte van de lading nabij de zgn. oesterputten in binnenschepen moest worden overgeslagen. Van Sas zal het stoomschip naar Rotterdam vertrek ken. Westdorpe MUZIKALE AVOND Zaterdag zal het R.K. Dameskoor „Crescendo" voor het eerst in het openbaar optreden. Deze dag wordt namelijk door dit koor een muzikale avond georganiseerd voor ouders, fa milie en genodigden. Ter afwisseling zal aan deze avond worden medegewerkt door het reeds bekende jongenskoor en orkestje van de R.K. Verkennersgroep. JEUGD KAMPEERDE Voldaan over een vierdaags bivak, dat te Clinge werd gehouden, keerde de welpenhorde terug. Hiermede is een einde gekomen aan de kampen van de Westdorpse jeugd. Zowel gid sen, welpen als verkenners hebben 't in dit seizoen, wat het weer betreft, bijzonder getroffen. Axel TEN BATE VAN DE POLEN De tijdens de feestdagen gehouden speldjesacties ten bate van de Polen zijn goed geslaagd. Door de offervaardigheid van het publiek was de opbrengst als volgt: ten bate van de Poolse invaliden, f 140, ten behoeve van de Poolse noodlij dende kinderen f 574,50. Groenendijk ze parochie een cursus „Inleiding tot het volle leven" te organiseren. De cursus zal worden gegeven door pater van Acker en wel op 17. 18 en 19 Sep tember. Deze cursus is alleen bestemd voor meisjes boven 17 jaar. Lumswaarde VOORLICHTINGSAVOND DER K.A.B. In verband met de naderende aan vangsdatum van de omscholingscur sussen aan de Rijkswerkplaats te Mid delburg heeft het plaatselijk K.A.B.- bestuur gemeend alsnog een voorlich tingsbijeenkomst te beleggen welke a. s. Zaterdagavond te 19.30 uur in het patronaatsgebouw zal plaats vinden. Tijdens deze bijeenkomst zullen de he ren Jansen en de Vijlder resp. direc teur Gew. Arbeidsbureau Terneuzen en ambtenaar Soc. Dienst Hontenisse aanwezig zijn. Eerstgenoemde zal een technische uiteenzetting geven en vra gen beantwoorden; terwijl de heer Vijlder voor inschrijving van even tuele candidaten zal zorgdragen. Een unieke gelegenheid voor hen die geen vakbekwaamheid hebben of in een be drijfstak werkzaam zijn waar geen goede toekomst in zit. STRAAT OPGrDROKEN Gelukkig is men begonnen met de rioleringswerkzaamheden in ons dorp. De Jac. de Waalstraat is thans geheel opgebroken, hetgeen uiteraard wel wat last en lijden betekent voor de weggebruikers, doch wanneer het werk zal zijn opgeleverd zal men er de vruchten in onze plaats van pluk ken. De werkzaamheden worden uit gevoerd door de fa. Hol uit Hulst. Naar Zelzaete. De juniorenploeg van de sportvereniging W.I.K. zal op Zaterdag 28 Aug. a.s. een tegenbezoek brengen aan de jeugdvereniging te Zelzaete en aldaar in een voetbal- tournooi uitkomen. Kloosterzande Geslaagd. Bij het in de practijk- school voor landbouwmechanisatie te Slootdijk gehouden examen slaagde voor het diploma leraar landbouw werktuigen en motorenkennis onze dorpsgenoot de heer J. Weemaes. Aardenburg Inleiding volle leven. Het ligt in het voornemen om ook dit jaar in on- JUBILé EN AFSCHEID VAN ZUSTER GERARDO Dezer dagen vierde Zuster Gerardo in het zusterhuis het feit, dat zij 25 jaar verbonden was als hoofd aan de R.K. Meisjesschool. Op uitdrukkelijke wens van de zuster werd aan dit feit niet veel ruchtbaarheid gegeven en werd het feest dan ook alleen in eigen kring gevierd. Ofschoon niet geheel onverwacht werd het bericht, dat ze kort daarop ontving en waarin haar werd meegedeeld, dat zij overgeplaatst was naar het Moederhuis te Dongen, een verrassing. Zuster Gerardo kwam in 1929 naar Aardenburg als hoofd der R.K. Meis jesschool, terwijl zij voordien hoofd der Meisjesschool te Steenbergen was geweest. Gedurende 25 jaar heeft zij de hoogste klassen beheerd. Zowel de zuster zelf als de inwoners van Aar denburg vinden het jammer, dat zij moet vertrekken. Zij is benoemd tot hoofd van een school te Dongen. OP ZATERDAG 11 Septem ber zullen de verkeersbrug over het kanaal door Walcheren en het sluizencomplex, dat dit kanaal met de Westerschelde verbindt, weer in gebruik wor den gesteld. Het lag in de be doeling, dat minister Algera dit zou doen, maar nu blijkt, dat de opening van de brug door de burgemeester van Vlissingen ge schiedt. Het sluizencomplex wordt door de hoofd-inspecteur directeur van de Rijkswaterstaat Ir. v.d. Burgt in werking ge steld met het doorvaren van een lint. t Teneinde de frauduleuse in- en uit voer zo goed mogelijk te kunnen be strijden, zal per 1 September een re organisatie bij de douane-velddienst plaats vinden. Er komen nu twee sec ties, een te Axel en een te Oostburg. De sectie Sas van Gent komt te ver vallen. In beide bovengenoemde plaat sen wordt tevens een centrale veld- dienstpost ingericht, die snel-materieel tot haar beschikking krijgt. En laat ze dan maar komen, de smokkelaars. De heer A. v. Spaandonk zal op 4 Sep tember de dag herdenken, dat hij veer tig jaar geleden in dienst trad bij de machinefabriek Verhulst en Zoon te Waalwijk. De jubilaris heeft heel die lange, lange tijd nuttig besteed, want hij bracht het tot algemeen bedrijfs leider en dat zal hij wéten op de feest-, dag. e Een argeloze wielrijdster te Roosendaal beleefde een vervelend avontuur. In de H. G. D.-straat is men namelijk bezig met werkzaamheden aan het rioolstelsel en op het moment, dat betrokken juffrouw de sleuf pas seerde, die gegraven is om de nieuwe leiding aan te kunnen brengen, reed zij er pardoes in. En dat op klaarlichte dag. In het gemeentehuis van Re- nesse zal de burgemeester van Duiven- dijke. de heer H. Nieborg, morgen in een buitengewone raadsvergadering afscheid nemen van zijn gemeente. De evacué's, die in de Westhoek van Schouwen zijn ondergebracht en de Duivendijkers, die in de plaats zelf wonen of in Brouwershaven zijn on dergebracht kunnen in de gemeente kamer van Looperskapelle hun schei dende burgervader de hand gaan druk ken. Het is allemaal wat ingewikkeld, maar ze hebben erger meegemaakt, daar in Duivendijke, waar nog steeds 175 inwoners niet aan hun haard kon den terugkeren. Een bericht, dat ieder, die Tilburg wat intiemer kent, zal plezieren. De Heuvelstraat krijgt een nieuw wegdek van asphaltbeton en de Markt staat eenzelfde verbete ring te wachten. Over drie weken is alles al klaar en dan hoeft men in de wolstad niet meer met boter in de maag terug te keren, wanneer men na een melk-dronk van huis is gegaan. Tenzij men zich buiten dc Heuvelstraat waagt. In Den Bosch hebben enkele personen van Duitse nationaliteit di verse zaken ter stede bezocht, zich uitgevend voor vertegenwoordigers van de Service Européen du Tourisme, gevestigd in de Rue de la Nuée Bleue te Strassbourg, een stichting, die in relatie staat met de Raad van Europa en steun geniet van verschillende de partementen in Europese landen. Dat klinkt allemaal heel sonoor en aardig, maar het bleken oplichters te zijn, die voorgaven, de naam van betrokken firma's in een boekwerk te zullen ver melden, dat aan hoge functionarissen wordt uitgereikt en daarvoor 84 harde guldens opstreken, q Slecht weertje, ja, maar desondanks is het seizoen van 'de Zeeuwse badplaatsen - best geweest. Bijna overal waren de hotels, pensions en zomerhuisjes regelmatig bezet. Dat was met het strand niet altijd het ge val. maar voor water hoefde je ook niet naar de zee te gaan. Ook enkele ministers zochten aan de Zeeuwse kus ten rust na hun zware bezigheden. Mi nister Witte werd te Vrouwepolder en Minister Cals te Cadzand gesignaleerd. 9 De ooievaars denken er anders over. Gisteravond werden er vijf boven Breda waargenomen, die met verlan gend gestrekte hals in Zuidelijke rich ting vlogen en dat is wel rijkelijk vroeg, zoals een boekje over de ge dragingen van trekvogels U leren kan. Ze hebben gelijk, want een onzer re dacteuren, die van vacantie terugkeer de, zei handenwrijvend: „best weertje gehad, maar twee buien, een van drie cn een van vijf dagen". Je zou bijna kikkers willen eten, om ook ooievaar te mogen zijn. Stoffelijk overschot gisteren gevonden Wat werd gevreesd, is werkelijk heid gebleken; de 4'2-jarigc Martha Verduyn van de Schoorsteenvegers- singel te Middelburg, is bij het spe len verdronken. Gistermiddag om streeks 2 uur is het ontzielde lichaam pje achter dc Ulo-school aan de Nieu we Haven uit het water naast het op slagterrein van Gemeentewerken op gehaald, nadat de gehele morgen po litie cn particulieren hier en verder in de Kaaien gedregd hadden. De politie had haar 3',2-jarig broer tje nog maar ondervraagd en meege nomen naar enkele plaatsen aan de waterkant. Hij zei toen, dat hij met zijn zusje op het opslagterrein had ge speeld, maar verder wist hij niets. Toen de politie echter zag, dat het jongetje steeds weer naar een bepaal de plaats liep, is daar opnieuw ge dregd en inderdaad werd toen het meisje gevonden. In de V.S. is een kanon met „mechanische hersenen" gecon strueerd. Het kan van de 100 schoten 30 trefers garanderen. TCK groet U, denckend stuck geschut! Weest welcom op de aerde. Ghy syt het eerste oorlogstuygh met weezenlycke waerde. De harsenen, canon, kreeght GHY! De mensch wèrdt reets machine, ghevangen in benauwenis en in de discipline. TT EN seer geslaegde ruyl, voorwaer: want naer ick heb gelesen, kunt ghy het krygswerek sèlf wel af: ghe syt een denckend wezen. Ay my.Daer opper ick, soo sonder meer, dat menschen moeten dèneken om medemensch en goet en bloet sooveel men can te krencken p POCH, ghy weet: de oorlogh is: de tyd der reedeloozen, waerin de leughen waerheyt wordt, het bruut ghewelt verkoozen noch boven d'eerste wet: dat men elkaer moet minnen om met die lamme waereltkloot iets beeters te beginnen. ]^U is 't canon met harsens daer: ick sat er op te wachten. Ick wilde, dat de generaels hem méér dan nu nog achtten! Wie weet, canon, sal 't Radar-breyn, dat U moet gaen besturen, wel oyt in 't heetste van de slagh, bevelen: „Staeckt het vuuren!" DAN staan wy pal van Uw verstant en prysen Uw bevelen, en al die politiecke luy slaen sélf dan aen 't krakeelen. En ghy siet toe of 't eerlyck gaet, als dènekende canonnen: de Radar-raadsels dezer eeuw, Ghy hebt U dan besonnen! THOMASSIUS Koetvacht Aanrijding. In de Prins Hendrik straat had een aanrijding plaats. J. Thuye, die van Heikant naar zijn werk te Koewacht reed, werd door een auto, geladen met vlas. aangereden. Hij liep enkele verwondingen op aan zijn been en armen. Tevens was zijn fiets flink beschadigd. s Heercnhoek (Van onze speciale verslaggever). UEN UNIEK EN HISTORISCH WERK wordt uitgevoerd in Bergen op Zoom. Onder de huizen en gebouwen van de oude Markiezenstad loopt een riviertje van 685 meter lengte. Het is een vermalledijd ding, want hier en daar treedt het aan de oppervlakte en verspreid een geur, die weinig gewaardeerd wordt. Eens moest er een sanering komen van dit geval en het gemeente bestuur trok de stoute schoenen aan een plan op te stellen, waardoor het ri viertje, dat voor de afvoer van vuil water naar het nog bestaande gedeelte van de haven dienst doet, werd verbeterd. De moeilijkheden waren niet van de lucht, maar uiteindelijk werd de aannemer J. Moerland uit Sint Annaland bereid gevonden het werk uit te voeren: het leggen van een „betonnen kanaal" onder de grond, waarvoor in totaal f 262.600 werd vereist. Veel risico's De Bergenaren vernamen dit nieuws en haalden hun schouders op. Zij vroegen zich af of Moerland met zijn mensen erin zou slagen het werk te voltooien. Liep de aannemer niet bo vendien tegen de strop aan van zijn leven? Het jongste weekeind verrezen er keten in de stad en groeven de ar beiders de eerste gaten (tegenover het Markiezenhof en in de Morganstraat), waarin zij spoedig beloofden af te da len. J. Moerland plaatste zich aan het hoofd van zijn twintig „ondergrondse strijders" cn begon met het vreemd- soortigste karwei, dat hij ooit onder handen had. Er waren nog vele vraag tekens. Zou het gewelf overal vol doende sterk zijn? Kwamen er geen moeilijkheden voor het vervoer van materiaal onder de grond? Tegen hoe veel ratten zouden de arbeiders lopen? Hoeveel stortbuien vernietigden de arbeid, die zij juist voltooiden? Vraag tekens en nog eens vraagtekens. „DE ONDERGRONDSE" Twintig arbeiders, gekleed in blau we overalls en met grote rubberlaar zen aan, daalden Dinsdagmorgen met schoppen en houwelen, planken en balken af, in het gat tegenover het Markiezenhof. Hun opdracht luidde ongeveer vier en halve meter onder de grond een afdamming te maken, zodat het vuile water tot stilstand zou worden gebracht vanaf het gat tot in de nabijheid van de haven. „Ik kan nu niet direct zeggen, dat het hier geweldig stinkt", riep Manus Deelen, een Bergse arbeider. „Geen wonder", antwoordde Coen- raad Leinse uit Sint Annaland, „je staat met je snufferd onder het gat en je krijgt verse lucht. Straks mot je komme!" De aannemer, ook in overall en met laarzen, volgde de arbeid van zijn mensen nauwgezet, aanwijzingen ge vend en bevelen uitdelend. „Ik ben echt benieuwd", zo zei hij, „wat er van terecht gaat komen. Ik heb goede hoop, maar de risico's zijn zeer groot. Als het veel regent stroomt er veel, althans meer water door „De Grebbe". Komt er een wolkbreuk of een flinke stortregen, dan loopt het werk gevaar en kunnen materialen worden meege sleept". „Ik geloof", zo vervolgde de aanne mer, „dat het allemaal b(j elkaar zal meevallen. Ik heb hier en ginder de gewelven eens bekeken. Ik heb de in druk, dat ze voldoende sterk zijn en zeker ongevaarlijk. Het zal nauwkeu rig worden bezien". Nog even sprak Johannes over de arbeiders. „Zij hebben geen aardig karwei", zo zei hij, „maar het is van zelfsprekend, dat zij extra verdiensten krijgen. Dit werk is immers niet te vergelijken met welk ander ook!" Dit laatste was wel een waarheid als een koe! Nog vele maanden zullen de Bergenaren het geval volgen. Van dag tot dag blikken zij nieuwsgierig in de „afgronden" van „De Grebbe". Begrafenis P. de Jonge Onder grote belangstelling werd het stoffelijk overschot van de heer P. de Jonge naar de laatste rustplaats ge dragen. De overledene was reeds vele jaren gemeenteraadslid, bestuurslid der K.A.B.voorzitter van de R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef en heeft zich in de loop der jaren zeer verdienstelijk gemaakt in het organi satieleven. Vele afgevaardigden, waar onder hoofdbestuursleden, waren bij de begrafenis tegenwoordig. Een schat van bloemen dekte de baar. 's Heer Arendskerke Geslaagd. Mej. I. Geers, onderwij zeres aan de plaatselijke school, be haalde de hoofdacte. Tevens kreeg zij de bevoegdheid tot het geven van gymnastiekonderricht. Kloetinge BADHUIS OP KOMST B. en W. stellen de raad, welke Vrijdag a.s. bijeen komt. voor, om f 1800 uit te trekken voor het in richten van een gemeentelijk Badhuis. Wolf aartsdijk Geslaagd. De heer L. Snoodjjk alhier slaagde voor het examen Sterk stroommonteur. Kwadendamme AFSCHEID KAPELAAN Kapelaan Ruiter, die gedurende twee jaar zijn beste krachten aan de parochie gaf, is in gelijke functie be noemd te Hoofddorp. Morgen (Don derdag) avond om acht uur zal er ge legenheid zijn om afscheid van zijn eerw. te nemen zowel voor verenigin gen als particulieren. De bisschop van Haarlem heeft toe gevoegd aan de staf van het Kath. Soc. Kerkelijk Instituut met als standplaats Amsterdam, de Weleerw. Heer J. M. E. Keet, die kapelaan is te Amsterdam (H. Maria-Magdalena). Z. H. Exc. heeft benoemd tot: Kape laan te Wassenaar <H. Jose. L. C. van Paassen, te Nieuwveen: F. A. M. Keesen (Neom.), te Rotterdam (H. Jo seph): H. H. Groeneveld, te Hillegom: (H. Martinus): B. J. I. Truijens, te den Burg Texel»: J. H. B. Vcs (neom.), U R'dam (Schiebroek) H. Paulus: F. J M. Pinxter, te Nes a.d. Amstel: G. W M. de Wit (Neom te Zierikzee: A. E Au wens, te R'dam (H. B'ranc. v. Ass.) G. C. J. Suyker, te Hillegom (H. Jo seph): J. S. van der Laan, te Nibbix woude: F. J. M. Hoes (Neom.), te Be verwijk (H. Agatha): E. J. van Poecke die tevens benoemd is tot Moderato) en Godsdienstleraar van de R.K H.B.S. aldaar, te Hoof.ldorp: P. G. B. Ruiter, te Kwadendamme: J. Koning, te Haarlem (O. L. Vr. Zeven Sm.): C. H. Vriesekoop, te R'dam (H. Nicolaas): J. G. Fransen, te Spanbroek: C. N. M. de Groot (Neom.), te R'da (H. Hil- degardis): G. Jongkind, te Dordrecht (H. Bonifacius): A. J. Hubers, te Lisse (H.H. Engelbew.): A. Saers, 1^ Lan- geraar: G. H. Lagerberg, te Wer- vershoof: C. Th. M. Kuijlaars, te Lei derdorp (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.): N. M. Grijpink (Neom.), te Beverwijk (Kon. des Hemels): P. J. A. van Vel- zen, te Brielle: J. H. *ruunenberg (Neom.), te Wecsp: B. C. van Teijlin- gen, te Westerblokker: A. J. M. Bra bander (Neom.), te Hoorn: J. G. van Veen, te Warmenhuizen: H. J. Kollmer (Neom.), te A'dam (H. Catharina): F. J. de Jong, te 's-Heerenhoek: YV. v. Eg- mond (Neom.), te Adam (H. Gerar- dus Majella): C. J. Hageman, te Was senaar (H. Willibrordus): J. H. M. Smit, te Zwaag: A. H. G. Imbens (Neom.), te R'dam (O. L. Vr. v. Alt. Bijstand): P. N. Obdam, te Heer-Hu- gowaard (H. Dionysius): F. F. M. J. van der Eerden (Neom.). te Den Haag (H. Agnes): J. G. v. d. Kleij, te R'dam (H. Teresia v. het K. Jezus): P. J. Krol, te den Helder (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.): F. J. van der Vlugt. te Hoek v. Holl.: H. G. J. de Jong (Neom.), te Den Haag (H. Sacr.): J. M. Roodbol, te Nooddorp: N. M. C. Groot (Neom.) te Den Haag (O. L. Vr. Fatima): P. H. van Roozendaal, te Middelburg (H.H. Petrus en Paulus): G. M. J. Rosenberg die tevens benoemd is tot Vicaris te Veere, te Reeuwijk: E. Roogervorst (Neom.), te Buitenveldert (H. Augus- tinus): P. J. PouTeijn (Neom.) te A'dam (H. Pancratius): J. M. Lefeber (Neom.), Z. H. Exc. heeft opdracht ge geven de studie voort te .ctten te Ro me aan A. Th. Mous, kapelaan te A'dam en te Nijmegen aan M. J. J. van Buuren, kapelaan te Buitenveldert. ^L was op de Zeeuwse eilanden gis ternacht en gistermorgen de regen niet zo hevig als te Woensdrecht, waar 44 m.m. water viel: het heeft ook daar aan vochtigheid niet ontbroken. Zo werd in de uitgestrekte Brede Wate ring 26 m.m. neerslag gemeten. Gis termorgen waren de wegen in de Poel op sommige plaatsen onbegaanbaar, maar later op de dag zakte het water weer weg. Land- en tuinbouw zuchten onder de aanhoudende regen en het daar mee gepaard gaande gemis aan zonne schijn cn warmte. De oogst wordt door dit alles enorm vertraagd en vooral in zijn kwaliteit aangetast. Het graan ligt grotendeels in elkaar gezakt en is er deplorabel aan toe, ook omdat dorsen onmogelijk is. Het ge vreesde zogenaamde „twee-was" wordt al gesignaleerd, maar het niet minder gevaarlijke „schieten" nog niet. Er is al geen sprake meer van dat er zaai-gerst of brouwgerst geoogst kan worden, deelde ons een deskundi ge mee; men zal zich moeten verge noegen met voergerst. Het suikergehalte der bieten is door gelijke oorzaken stukken lager dan RUMOER IN NIEUWE RAAD VAN ZIERIKZEE In de eerste vergadering van de in Juni gekozen gemeenteraad van Zie rikzee werden tot wethouder gekozen de heren R. Gerritsen (P.v.d.A.) en A. M. den Boer (A.R.). Daar wethouder Gerritsen zijn functie nog niet dade lijk kan waarnemen werd een tijdelij ke wethouder gekozen, n.l. de heer J. Catshoek (P.v.d.A.). Voor dat tot verkiezing van de wet houders en de leden van de vaste raadscommissie werd overgegaan, werden vinnige debatten gevoerd tus sen mr. K. A. Keuning (Het Roer Om) en de overige leden van de raad over de door de kiesvereniging van de heer Keuning uitgeoefende critiek op het beleid van B. en W. en de raad kort na de ramp. Mr. Keuning legde een verklaring af over de aanmerkingen die gemaakt werden op het beleid van het stadsbestuur in de verschenen ver kiezingsbiljetten. Hem werd een ultimatum gesteld voor de goede samenwerking in deze nieuwe raad, die, zoals de voorzitter opmerkte, nu maar plots niet ailes vergeten en vergeven kan. Zware wonden heeft bedoelde kiesvereniging geslagen met critiek op mensen die dag cn nacht in de weer waren de zaak weer in goede banen te leiden. MISLEIDING? Vinnig werd gediscussieerd over een geruchtmakende borgstellingskwestie, die in het geheim werd besproken, maar waarvan de heer Keuning inza ge had gehad van de geheime notulen van die bijeenkomst. Van misleiding is volgens wethouder Gerritsen geen sprake geweest. Het betrof hier een zuiver gemeentebelang. Zoals bekend, is deze kwestie ook in onderzoek bij dc Justitie naar aanleiding van een klacht van de heer P. Hering. die zich door een uitlating in een verkiezings pamflet beledigd gevoelt. Wilde de heer Keuning eerst geen verdere uitleg geven, daartoe door mr. du Croo gesommeerd gaf mr. Keu: ug bijzonderheden over de transactie tus sen de gemeente, de Kerkvoogdij en de credietnemer. maar hij toonde niet aan waarin de misleiding bestond. vorig jaar; de achteruitgang beloopt door elkaar dertig procent. Ook het fruit heeft veel te lijden van het slechte weer; er komt geen kleur op en speciaal de peren hebben het kwaad en blijven achter, terwijl de pruimen er ook van langs krijgen. Het is een zorgelijke tijd voor land en tuinbouwers en het ziet er helaas niet naar uit, dat het weer vlug zo merse allures zal aannemen. Nu de winterdienst van dc R.T.M. straks een aanvang neemt, vallen en kele verbeteringen op en wel vnl. de verbinding met het vervoer op de vas te wal, met als begin en eindpunt Roo sendaal. Het wachten aan Anna Jaco- ba Polder op de B.B.A.-bus gaf einde loze vertraging wanneer de trein in Roosendaal te laat arriveerde. Met de a.s. winterdienst wordt de toestand an ders en. naar verwacht wordt, beter. De B.B.A.-bus uit Roosendaal kan bij aankomst aan het veer te Anna Ja- coba Polder de met de veerboot „de Krammer" overgekomen reizigers di rect opnemen. Daardoor krijgt men geen verlies aan wachttijd. Bovendien kan een der chauffeurs van de R.T.M.- bus op de pont meevaren en aan de reizigers, die verder Schouwen in moeten, kaartjes verkopen, wat het hinderlijke wachten bij het instappen bij de bus voorkomt. Hetzelfde kan straks ook in het verbouwde station in Zierikzee geschieden. Inderdaad, verbeteringen die het snellere vervoer ten goede komen. Van betekenis voor de schoolgaande jeugd uit de West hoek is het feit, dat de schoolbus een half uur later vertrekt en men toch tijdig de school in Zierikzee bereikt, n.l. om kwart voor negen. NIEUWBOUW Nu het trambedrijf in busexploita tie is omgezet bracht dit bouw en ver bouw mede te Burgh, Haamstede, Brouwershaven, Zierikzee, Zijpe en A. J. Polder. Zo komt te Brouwershaven een modern wachthuis op het haven plein, waarbij rekening is gehouden met de architectonische gebouwen ter plaatse. De busgarage te Burgh wordt 3o x 14 m. Met de bouw wordt 1 Sep- be6°nnen. In het begin van 19oo hoopt men dit moderne station gereed te hebben. Met de tegen het einde van dit jaar in dienst te -stellen aanhangwagens, die aanmerkelijk goedkoper zijn dan de grote bussen, hoopt men het ontstane exploitatie-te kort te kunnen compenseren. Voor de goederendienst heeft men straks de beschikking over 2 grote vrachtauto's, twee kleinere bestelauto's, twee trek kers en vier grote opleggers. Half Sep tember zal het wagenpark aanwezig HEDEN AXEL Het Centrum 8 uur: Comman- do des doods. DE KLINGE Kinema Van Dijck 2.30 uur: De Vondeling. GOES Grand: De koning der Zuidzee. HULST Bioscoopgebouw 8 uur- Het begon in Shanghai. MIDDELBURG Electro Strassen- bekantschaft. OOSTBURG Ledel 8 uur: In de klau wen der Maffia. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Monster uit verloren tijd. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Opstand i;) Sing-Sing. VLISSINGEN Alhambra: Het begon in Shanghai Luxor: Lp«*en i begraven MORGEN TERNEUZEN Luxor 8 uur: Welcome the Queen. £EN DRUK middellij geboden doo apparatuur, i in gebruik is betekent op Europa heeft miiiioen beri centrum Sch over de ladit passagiers, ve vangrijk verv ja veel snell is het bestaai; kelijk van zij niet mogelijk middeld tiem gemak kan v tuur. PER BE Het leeuwen ten gaa, per methode om b te doen flitser hetzelfde ogen gezonden op ontvanger kan L.M. met z; luchtnet van een telexnet c West-Europa i van het K.L.M gebouw van de telexlijnen na: in de telexza; zend- en ontv gehele dag te Aangezien d bijzonder kost stations direct Hun berichtent hol geleid, he zware belastin Een voortdure ^TAARNE zo kingen m werp, ingezet voerige uiteer ik eigenlijk g dat uit zijn geen kwestie worden gecon is. maar dat er> goedpraten Overigens men, dat er arbeidsoort, eigenlijk abs plaats gehad aanleiding iets onbeg Waar ik dat, in het Piet duid komt, dat sociaal hos, witte-boord den ook), neemt en slaaf is z'in. die n neembare ving een .,De. mi„„ 21Jn immers Uitermate trsche werl vulpenhoudi TTi- absui ehad s ewtAing is onbegrijp< b Pl duidelijk dat de hoge 1-mj gee een de t d val -- leide jneeste - 'sle werkk als s niet i "ipennouder Hoofdarbeid "=n doorsnee onderscheihe senil i zijn ^döor^nee-h hej versch de vr handvi 'n dus arbeic in ell lering jen zij dit gev o de rei in mijn gebi gelee verschij werklc ^at d a handarb te wei waa schil van milieu, beid bij schil in ...Zij z hjkbare i dus niet n Uitzonde zonderi: °°k in vestigen dfit ik in hoorde heel lang HET van er op, r der de zijn, die fc, feit blijft

de Stem | 1954 | | pagina 2