Gezonde verhouding tussen scholen en de ouders ONZE PUZZLE m NIEUWE KERK .Boeimeer" te Breda Conferentie van Brussel Experiment te Oudenbosch voorlopig geslaagd Wankele tribunes in Solingen LAATSTE m Verantwoording Tour de France-ploeg naar Goes Russinnen domineerden op Bosbaan Fransen vinden Spaaks voorstellen te vaag Oplossing vorige week AANBESTEDINGEN MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 (Van onze ER komt een duidelijke stroming op, om het recht, dat de ouders hebben inzake onder wijs en opvoeding directer tot uiting te bren gen dan tot 1111 toe - vooral bij liet katholiek on derwijs - het geval was", zo vertelde broeder overste Venantius van de Congregatie van St. Louis te Oudenbosch. Hij sneed hiermee een belangwekkend onderwerp aan, dat in de laat ste jaren in de kringen van de onderwijsdeskun- red acteur) digen regelmatig een onderwerp van gesprek is geweest en dat in Oudenbosch heeft geleid tot de oplichting van een ouilercommissie voor de buitenscholen van Saint Louis: een commis sie, waarin personen zitting hebben uit de ver schillende bevolkingsgroepen. De commissie bestaat nu twee jaren en heeft in die periode nuttig werk kunnen verrichten. VADERS EN MOEDERS SI'REKEN MEE OVEJ VACANT IE, HET HUISWERK, DE EXCUR SIES, ONTSPANNING EN WAT DIES MEER ZIJ Dit laatste meende niet alleen de broeder-overste, maar vertelden ook leden van de commissie zelf, die enthousiast zijn over de oprichting en het contact ten zeerste op prijs stellen. Voordat de- contactcommissie in het leven werd geroepen dien de er een uitvoerige studie te worden gemaakt, behoorde de aan leiding uiteen te worden gezet, moest een verhandeling worden gegeven van de toestand op dat ogenblik en de nieuwe vorm van contact, alsmede de taak van de contactcommissie en de beperkin gen te worden uitgelegd. Tenslotte restte er nog de samenstelling van de commissie en de verhouding van deze tot het hoofd en het personeel van de school. Broeder-overste Venantius vertelde allereerst iets over de aanleiding, concluderend dat de mening van de ouders omtrent onderwijs en opvoe ding directer tot uiting moest worden gebracht. Daarna behandelde hij de rechtmatigheid van de oudercommis sie, zeggende, dat de scholen hulpin stituten zijn van gezin, kerk en staat. „Rechtstreeks gezag inzake opvoeding, aldus de overste, „heeft de school op geen enkel terrein. Zij werk in op dracht van de drie genoemde gemeen schappen en ontleent daaraan haar se cundair gezag. Binnen de grenzen van de haar verleende opdracht heeft zij natuurlijk het recht om op eigen ter rein gezag uit te oefenen. In feite hebben ieder der bovenge noemde maatschappijen, gezin, kerk en staat, het recht scholen te stichten. In de practijk echter hebben in Neder land de katholieke ouders weinig ge bruik gemaakt van hun recht. Verre weg de meeste katholieke scholen zijn gesticht door of vanwege de kerk, die immers dit recht uitdrukkelijk opeist. In een der pauselijke encyclieken wordt opgemerkt, dat de kerk het recht opeist om zelf scholen te stichten en.... „te onderhouden en ook instel lingen voor alle leervakken en voor iedere graad van ontwikkeling." De katholieke ouders hebben de lei ding van de scholen vol vertrouwen overgelaten aan de kerk of de door haar erkende organisaties, in de over tuiging, dat hiermee ook de gezins rechten en belangen het beste gediend zouden zijn. Dit neemt echter niet weg dat de ouders hun natuurlijke rechten behouden en het is voor de school een zaak van levensbelang het contact met de opdrachtgevende maatschappijen niet te verliezen. Ten opzichte van de kerk en staat, heeft dit contact vorm gekregen in de bisschoppelijke- en rijksinspectie en de door de kerk en staat gemaakte be palingen en wettelijke voorschriften", aldus.-.broeder Venantius, die zich daar op de vraag steld, hoe het staat (en voor Oudenbosch stond!) met het con tact tussen de katholieke school en de ouders. De broeder vertelde: „Op verschillen de scholen worden ouderavonden ge organiseerd, waarop een spreker op treedt en meestal de avond verder wordt gevuld met muziek of declama- Interview met broeder overste Venantius Het probleem „school en ou ders" is interessant en een uit voerige uiteenzetting met Ou denbosch als voorbeeld ten volle waard. Met een variant op de titeldie onze onder wijsmede werker gewoonlijk gebruikt, zou boven dit artikel kunnen staan: „Grote problemen voor grote mensen." Toen we hoorden, dat in Ou denbosch een bepaalde oplos sing voor dit probleem ivas ge vonden, zijn we daar eens heen gestapt, om aan Broeder Ve nantius te vragen, hoe men er te werk gaat. De inhoud van dit gesprek vindt men hier nu weergegeven. tie door de leerlingen. Soms is daar aan verbonden een expositie van werk stukken van de leerlingen. Op andere plaatsen houdt men contactmiddagen. De ouders kunnen dan persoonlijke in lichtingen krijgen over hun kinderen. Beide vormen van contact tussen school en gezin zijn goed, maar bij bei de gaat de leiding eenzijdig van de school uit, zonder dat de ouders enige zeggingschap hebben. Het contact is min of meer toeval lig: de ouders hebben het practisch niet in hun macht om de wijze van contact of de frequentie te veranderen en beschikken niet over een orgaan, waarlangs zij op normale wijze hun wensen kenbaar kunnen maken. Ook als bij velen een bepaald ver langen leeft, of een onvoldaanheid heerst, bereikt dit het hoofd van de school altijd als de mening van af zonderlijke personen en zelden berei ken die wensen de instantie, die in de ze de beslissing kan nemen: het school bestuur." NIEUWE VORM opvoeding van belang bleken. Het moest zo worden, dat de bemoeienis van het toen te scheppen contactor gaan niet belemmerend zou werken op de onmiddellijke leiding van de school en ook zo, dat de nieuwe vorm de uiteindelijke verantwoordelijkheid en de vrijheid van het schoolbestuur niet aantastte in de benoeming en het ontslag van personeel en het financi- ëel beheer van de school. Voor een goed begrip van de zaak diende gesteld te worden, dat de te stichten contactcommissie bewust ge zien behoorde te worden als een be stuurlijke adviescommissie. De com missie kwam daardoor te verschillen van de oudercommissie en ouderraden van de openbare scholen die meer zijn gericht op het onmiddellijke contact tussen de ouders en de practijk van het schoolleven, terwijl de Oudenbos- sche Oudercommissie het contact rechtstreeks moest leggen tussen het schoolbestuur en vandaar uit naar de school - in - de - practijk. De com missie zou zich dus altijd dienen te wenden tot de vertegenwoordiger van het schoolbestuur, die als contactper soon ter beschikking zou staan van de commissie. Voorop stond dus de gedachte, dat er gestreefd moest worden naar een har monische, ruime samenwerking op al die gebieden, waar dit practisch mo gelijk is". Broeder-overste belandde thans aan de beperkingen, welke de commissie opgelegd werden en die in de prac tijk niet storend hebben gewerkt. Bui ten het directe arbeidsterrein van de commissie dienden te liggen: de wet telijke voorschriften van de overheid, die de schoolbesturen moeten uitvoe ren: alle bepalingen van het kerkelijk gezag, die het schoolbestuur heeft te onderhouden: de vaktechnische leiding van de school. De broeder duidde hier mee op de benoemingen, de salariëring het ontslag, de keuze van methoden en leerboeken, de wijze van behandeling der leerstof. Tenslotte lanceerde hij als een vierde beperking, dat het schoolbestuur en het personeel van de school de normale vrijheid moet ge nieten, zodat men binnen de grenzen van de opgedragen taak naar eigen in zicht kan handelen. Op deze vrijheid heeft immers iedereen recht, die een verantwoordelijke taak vervult! De vraag maakte nu opgang, na de beperkingen gehoord te hebben, wat dan de feitelijke taak was van de commissie: 'n taak, die in Oudenbosch al een practische toepassing heeft ge kregen. Broeder Venantius zeide hierom trent: „Er mag geen misverstand ont staan. Door het vaststellen van de „beperkende gebieden wordt met be doeld, dat de commissie niet op de hoogte zou worden gebracht van za ken en moeilijkheden en problemen die daarmee verband houden. Integen deel! Als men daadwerkelijke belang stelling bij de ouders wil wekken voor het schoolwezen in uitgebreide zin, dan is het gewenst, (en de practijk leerde dit reeds!), dat de vertegenwoordigers van de ouders een goed inzicht hebben in deze „beperkende" zaken, zonder dat zij de regelende bevoegdheid van degenen, die bij de huidige constella tie de verantwoordelijkheid dragen naar buiten en naar binnen, moreel belemmeren". „Buiten dit terrein", zo vervolgde de overste: „is er een breed gebied, waar vruchtbare samenwerking mogelijk is" Hij noemde daarbij tucht en discipline, beloningen en bestraffingen, de rege ling van de schooltijden en vacanties, spel en ontspanning, excursies en schoolreizen, samenwerking inzake godsdienstonderwijs, het katechismus leren, de voorbereiding op de H. Com munie, de sclioolbiecht, de regeling van het overblijven, de sclioolvoeding, de schoolkleding, de medische controle, de verzorging van het huiswerk, oplei dingen en extra lessen. In het algemeen vatte de broeder de taak van de oudercommissie samen in deze punten: 1. Bij de ouders liefde en belangstel ling wekken voor de school van hun kinderen. 2. De bloei van de school te bevor deren. 3. De school te steunen bij de ver vulling van haar taak. 4. De commissie kan zich als com missie wenden tot het schoolbestuur met betrekking tot de belangen der scholen, waaraan zij is verbonden. 5. De commissie heeft de bevoegd heid om bij het schoolbestuur namens de ouders der kinderen op te treden, zonder dat hierdoor aan de individuele rechten van die ouders te kort wordt gedaan. 6. De commissie heeft het recht aan het schoolbestuur schriftelijke vragen te doen ,die op de gehele school be trekking hebben of op het onderwijs in een afzonderlijke klas. 7. Met het oog op de vaststelling van de agenda van de vergadering heeft ieder lid van de commissie het recht schriftelijk een vraag of een punt ter bespreking in te dienen, die op de agenda van de volgende vergadering worden geplaatst. samenstelling het hoe en het waarom weergegeven. De materie is uitgebreid, maar een be handeling meer dan waard. De ouder commissieleden van Oudenbosch be vestigen dat. Zij zijn blij met dit con tact, dat van belang is voor alle par tijen. LAGERE KLASSERS STEUNEN K.N.V.B. Te Utrecht heeft een gedachtenwis- seling plaats gehad tussen het bonds- bestuur van de k.n.v.b. en een be langrijke groep vertegenwoordigers van de tweede, derde en vierde klas- sers. Het resultaat van de gedachtenwis- seling was, dat de vertegenwoordigers van het lager voetbal zich vrijwel unaniem achter het nieuwe voorstel hebben geschaard. Enkelen maakten wel de restrictie, dat zij een en ander alsnog met hun verenigingen moesten doornemen, doch zij deden daarij de toezegging, het nieuwe bestuursvoorstel aan te be velen en te verdedigen. Men was er van overtuigd, dat het nieuwe voorstel de enige basis is, waarop men tot elkaar kan komen. Rumoerige vergadering van „Vlissingen" De voetbalclub Vlissingen hield haar jaarvergadering, die nogal rumoerig verliep en die wegens tijdnood niet kon worden beëindigd. Het belangrij ke punt van de spelersvergoeding zal nu eerst over twee weken aan de orde komen. In de plaats vah de heer R. Brysse, die om gezondheidsredenen moest be danken, koos men de heer J. Vader tot voorzitter. De stemming voor de ove rige bestuursleden veroorzaakte nogal wat deining. Tenslotte legden de he ren C. Schot en J. Burgerhoff, die af tredend waren, hun functie neer. In hun plaats werden gekozen de heren Buta en Henneman, zodat het nieuwe bestuur er als volgt uitziet: J. Vader, voorzitter, A. v. d. Pluym, secretaris, Van Balen, penningmeester, L. Buta, Henneman, Fritz en De Buck. Ook laatstgenoemde besloot echter tot af treden, zodat het nieuwe bestuur da delijk een vacature heeft. Tenslotte werd dan nog aangeraakt het onderwerp van de samenstelling van de oudercommissie. Het is niet nodig daarop verder in te gaan, omdat deze kwestie feitelijk valt buiten het doel van dit interview. Maar wel dient te worden opgemerkt dat de ouder commissie, althans zo is het in Ouden bosch, de beschikking behoort te heb ben over een contactpersoon, die het contact tussen de commissie en het schoolbestuur onderhoudt. Voor de buitenscholen van Saint Louis is dus de proef met de ouder commissie genomen. Aan de hand van de bovenstaande regels is duidelijk NEGEN RENNERS IN DE STAYERSFINALE Vrijdagavond hebben de wedstrijd commissarissen de series ingedeeld voor het kampioenschap der stayers, dat op de baan in Wuppertal gereden wordt. In de eerste serie (vandaag) starten Besson (Zwitserland), Bethery (Frankrijk), Danker (Engeland), Schorn (Duitsland), Timoner (Span je), Verschueren (België) en onze landgenoot Kunst achter gangmaker Kaeser. Maandagavond komen in de tweede serie uit: lirench (Australië), Kitsch- steiner (Duitsland), Martino (Italië), Michaux (België), Queugnet (Frank rijk), Von Bueren (Zwitserland) en onze landgenoot Jan Pronk achter Wiersma. De eerste drie uit elke serie worden direct geplaatst in de finale, die op Donderdagavond 26 Augustus wordt gereden. De overigen rijden om drie plaatsen een herkansingsrit op Dins dag 24 Augustus, zodat in de finale 9 stayers zullen uitkomen. MOTORCROSS TE NORG Zondag 29 Augustus zal te Norg de 8e Motocross des Nations worden ge houden. Er zullen deelnemen de officiële ploegen van Engeland, België, Neder land, Zwitserland, Duitsland en Dene marken. De vier eerstgenoemde lan den komen met een team van zes rij ders, Duitsland en Denemarken met elk drie. De Challenge, de prijs voor de mo tocross, thans in het bezit van Enge land, wordt gewonnen door het land, dat in de finale de beste totaaltij d laat noteren. Een sportcomité te Goes is voorne mens om Zaterdag 18 September een internationale wielerwedstrijd voor profs te laten verrijden op een par cours in de Wilhelminapolder. De onderhandelingen met Kees Pel- lenaars hebben er toe geleid, dat het practisch zeker is, dat de volledige Tour de France-ploeg aan de start zal verschijnen. De organisatoren deelden voorts me de, dat nog onderhandeld wordt met Coppi, Bobet, Ockers, Close, Robic en Bahamontes. CONCOURS HIPPIQUE TE VROUWENPOLDER Dat aan het concours-hippiquc op 28 Augustus te Vrouwenpolder door veel ruiters zal worden deelgenomen, staat nu reeds vast. Niet minder dan vijf achttallen zullen onderling de strijd aanbinden in de dressuurproe- ven. Voor de rubriek individuele dres suur zijn ruim dertig inschrijvingen en voor het nummer aangespannen tuig- paarden hebben zich reeds acht deel nemers opgegeven. Behalve de Zeeuwse ruiters zal ook nog 'n viertal uit Dubbeldam (een van de beste van ons land) uitkomen. De stijl van rijden van dit viertal is een klasse op zichzelf. Bovendien zullen deze ruiters 's middags het program ma afwisselen met het rijden van Hongaarse Post, pyramide-rijden, een voltigenummer en vrijheidsdressuur. Een carousselnummer en de altijd weer imponerende parade zullen even eens 's middags plaats vinden; hier van berust de organisatie en leiding bij mevrouw Van den Bosch. VELE UITVALLERS BIJ LUIK-ROME-LUIK Reeds op de eerste dag van de Luik- Rome-luik-rit voor automobilisten, liepen alle deelnemers strafpunten op tengevolge van de slechte weersom standigheden. Meer dan dertig équipes staakten de strijd, waarbij ook de Nederlandse ploeg Koks-Arndt en de Belgische fa vorieten Claes-Ickx. Volgens de voorlopige berekeningen heeft het Duitse Porsche-team Polens- ky-Lence momenteel de leiding. SUYKERBUYK HERVATTE TRAINING Jos Suykerbuyk, die in de voorlaat ste étappe van de Tour een val maakte en daarbij een sleutelbeen brak, heeft de training hervat. Gisteren draaide hij een voorzichtig ritje en hij kon (met vreugde) melden, dat het goed ging. „Na een paar dagen zal ik wel weer de oude zijn", zei Suykerbuyk. Hij wil dit seizoen nog enkele koer sen rijden en gaat zich dan trainen voor het volgende jaar. EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN DAMES ü.UïflHHI ifb. Op de Bosbaan te Amsterdam zijn Vrijdagochtend de Europese Roeikam- pioenschappen begonnen met diverse heats voor de dames. De foto geert een overzicht van de finish van de derde heat. Op de voorgrond de Ne derlandse sk'iff met Agnes Reuter, die tweede werd, baan 2 Duitsland Met Ingrid Scholz, die als derde eindigde en in baan drie Rusland met Rosa Tsoemachovadie op de eerste plaats beslag legde. Het eerste optreden van de Russi- sche damesploegen buiten het ijzeren gordijn tijdens de Europese roei- kampioenschappen op de Bosbaan te Amsterdam is zeer succesvol ge weest en het gaat er op lijken, dat de min of meer dominerende positie, die de Hollandse dames het vorig jaar in Kopenhagen hadden, ernstig wordt be dreigd. In elk van de vijf nummers kwalificeerde zich een Russische ploeg voor de finale of halve finale, waar tegenover de Nederlandse vertegen woordiging vier plaatsen stelde. De strijd in het puntenklassement, waar van de Zilveren Hollandse Molen de prijs is, zal dan ook ongetwijfeld tus sen Rusland en Nederland gaan. Eon voortreffelijke indruk maakte de Russische acht, die het baanrecord benaderde in een felle strijd met de Hongaarse meisjes. Uitstekend was ook de Russische double scull, die 8.7 sec. sneller was dan de winnaar van de andere heat, Polen. De Nederlandse ploeg van Vi king, kon het in de heat tegen de Rus sinnen en de Frangaises niet bolwer ken, doch ging op de laatste vierhon derd meter toch nog Duitsland voor bij- In de quadruple scull zal de strijd naar alle waarschijnlijkheid gaan tus sen de Dynamo-ploeg van Rusland en de meisjes van de Vliet. In de vier met stuurvrouw hetzelf de beeld. Rusland en Nederland won nen de heats. DUITSE ORGANISATIE VALT TEGEN (Van onze speciale verslag gever) Toen bekend werd, dat Duitsland met de organisatie van de wereld kampioenschappen wielrennen werd belast, dacht iedereen, dat het „pico bello' zou zijn. Maar enkele uren voor de start zijn velen geneigd daar anders over te denken. Bij de start zijn enige houten tribunes gebouwd, die het ergste doen vrezen, als het soms eens erg druk mocht worden. De bouwsels maken 'n bijzonder onsolide indruk en de heer Martin, ploegleider van de Nederland se wegrenners, zei Vrijdagmiddag, dat hij blij is een plaatsje te krijgen in de lioofdverzorgingspost, een kleine 100 meter voorbij de start. Het is bovendien al voorgekomen, dat een journalist, die maanden gele den gevraagd had voor hem logies te bespreken, in een politiebureau te So lingen moest overnachten, omdat men hem eenvoudig vergeten had in te delen. De man had daar begrijpelij kerwijze practische bezwaren tegen en doolt thans dakloos rond. Met die verdeling van de logies- ruimte is het overigens toch een vreemde geschiedenis, want diverse officials en journalisten zijn ingedeeld in plaatsen ver van het circuit. Na hun protesten is er inderdaad verbetering gekomen, maar een goede indruk heeft het niet gemaakt. En wat ervan te zeggen, dat sommige journalisten voor Zaterdag en Zondag een staanplaats bij de start hebben gekregen, omdat de tribune achteraf van te geringe ca paciteit blijkt te zijn? HERSENSCHUDDING PROOST WON IN ZELZATE De ter gelegenheid van de kermis te Zelzaete gehouden wielerwedstrijd voor amateurs, had vele jeugdige ren ners naar Zelzaete gelokt. Niet minder dan 54 „kleppers' verschenen aan de start. Het werd een geanimeerde' koers, waaruit uiteindelijk de Antwer penaar Louis Proost als overwinnaar naar voren kwam. Hij legde de 115 k.m. af in 3 uur 5 minuten. De verdere uitslag luidt: 2 P. Maertens op 2 lengten. 3 Gentiel Sae- lens op 20 sec. 4 L. van Rompay. 5 De Boodt. 6 R. Vivey. 7 De Kabooter. 8 De Pauw. 9 De Smet. 10 Borra. Het internationale schulters- conconrs te Ovezande Abusievelijk is gemeld, dat het grote internationaal boogschuttersconcours heden (Zaterdag) te Ovezande wordt gehouden, bedoeld concours heeft pas op 28 Augustus plaats. Broeder-overste Venantius belichtte daarop de nieuwe vorm van contact, zoals die twee jaar geleden in Ouden bosch werd gezocht en gevonden. Hij zeide: „Het leek me gewenst, dat er naast het contact op de ouderdagen, n permanente vorm werd gevonden, waarin de verbondenheid van gezin en school tot uiting zou komen op een wijze, die het wederzijds overleg ge makkelijk beloofde te maken, vooral op die punten, die voor de practische Z.E, Heer P. Vermeulen bouwpastoor £OALS wij onlangs reeds hebben ge meld, zal in de wijk „Boeimeer" te Breda een nieuwe kerk worden ge bouwd. Naar w(j t'-.ans vernemen heeft Z. H. Exc. dc Bisschop van Breda aan de Z. E. Heer P. L. Vermeulen, pastoor van de St. Gerardus-parochie te Breda, opdracht gegeven de bouw van deze kerk voor te bereiden. De n.euwe bouwpastoor is 29 Maart 1901 te Dongen geboren. Hij maakte zijn humaniora a het St. Dominieus College te Nijmegen en het klein se minarie Ypelaer, ee hogere studies aan het groot seminarie te .meven. Op 11 Juni 1927 werd hij tot priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Tcrheijden, conrector van St. Anna te Oudenbosch en kapelaan van de Chris tus Koningparochie te Breda. Op 25 Juni 1952 volgde zijn benoeming tot pastoor van de St. Gerardtis Majella- parochie te Breda. klooste ren scholen Jaren achtereen heeft de Nederland se ploeg voor de wereldkampioen schappen een driemanschap van Pie ten gekend, dat met de verzorging van de renners was belast. Piet van der Heyden, de masseur en de twee mé- caniciens Piet Gommans en Piet Aan- dewiel. Ook ditmaal was het drietal van de partij, maar als het eerste startschot gelost wordt, zal Piet Aan- dewiel niet meer in functie zijn. Hij maakte tijdens een fietstochtje op het parcours een val en liep daarbij een hersenschudding op. De val werd ver moedelijk veroorzaakt door een plot seling gesprongen band. U.C.I. HIELD 96e CONGRES W ielerkampioen schappen 1955 in Italië fs - óv P gPAAKS tegenvoorstellen op de Franse wijzigingen zijn, naar verluidt, door de Fransen te vaag genoemd om te kunnen worden aangenomen. In kringen van de Belgische afvaar diging werd laat in de avond ver klaard, dat men nog ver van een ac- coord verwijderd was en dat de nacht zitting zou voortduren tot kanselier Adenauer, de oudste afgevaardigde, zou vragen de bijeenkomst op te hef fen. Er werd aan toegevoegd, dat, als de conferentie Vrijdagnacht moest ein digen, zulks haar mislukking zou be tekenen. Men rekende er niet op, dat de nacht vergadering de oplossing zou brengen. Vanmorgen echter hoopte men de besjprekingen voort te zetten. Verwacht wordt dat David Bruce, Amerika's speciale gezant, uit Parijs naar Brussel zal komen om met .Spaak en Mendès-France te spreken. 'Er gaan bovendien geruchten dat John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, een dringend beroep op Mendès-France zal doen om een verzoenende houding aan de dag te leggen en het welslagen van de conferentie te verzekeren. benoeming tot bouwpastoor is voor de herder van de Garardusparo- ZCerueerV01' TeSeli)k kreeg hij echter ook een zeer zware taak op d schouders gelegd. Hlj hoopt daarom dat zijn huidige parochianen en ook velen daarbuiten hem zullen steunen om de moeilijke opdracht tot een goed einde te brengen. De grenzen van de 'nieuwe parochie lopen langs de Mark. de Aa of Weerijs en de rondweg. Pastoor Verm uilen hoopt over anderhalt jaar met de kerk klaar te zijn. Het ligt in dc bedoeling aan de Hendrik III-laan ook een kloos ter met scholen te bouwen. Het gehele complex komt op korte afstand van de Julianalaan. Horizontaal: 1 pers. vnw Cfr.)3 soort onderwijs 5 inhoudsmaat, 7 voorzet sel, 9 dwaas, 10 water in Brabant, 11 pers. vnw., 12 nakomeling, 14 le niging, 15 smakelijk, 17 bloeiwijze, 18 gelijk, 21 houding, 22 bid (lat.), 23 bedorven, 25 plaats in Duitsland, 28 bergweide, 29 roofdier, 33 deel van de bijbel, 34 steenkoolproduct, 36 delf stof, 38 zangnoot, 39 herkauwer, 41 plaats in België, 44 opera, 46 pers. vnw., 48 oosters vrouwenverblijf, 50 dun, 51 muziekinstrument, 53 vruch tennat, 55 deel van het oor, 58 vogel, 60 deel van het meubilair, 61 vod, 64 tekens voor de scheepvaart, 66 onbep. vnw., 68 seconde, 69 vogelproduct, 71 Engels voorzetsel, 72 meisjesnaam, 73 godsdienst, 74 de onbekende, 75 pers. vnw., 76 bekende motorraces. Verticaal: 1 verlichtingsartikel, 2 soort onderwijs, 3 na een bepaalde tijd, 4 onder andere, 5 lengtemaat, 6 muziek instrument, 7 alsmede, 8 pittig, 9 spoedig, 13 koor, 14 zoals de akten getuigen (lat.), 16 onder 't nodige voor behoud (lat.), 19 gekookt, 20 behoef tige, 22 Engels telwoord, 24 voorzetsel, 25 voegwoord, 26 heilige, 27 verdie ping, 30 Russische heerser 31 rustend predikant, 32 het romeinse rijk, 35 roep, 40 naamloze vennootschap ifr.), 77 ls, 78 er, 80 ee. 42 plaats in Duitsland, 43 vorm van tippen, 44 iedere, 45 gek, 46 pers. vnw., 47 doorzichtig. 49 kwajongen, 52 hoffelijk, 54 plaats in Drente, 57 keurkorps, 58 jongensnaam, 59 lang stuk hout, 62 gewicht, 63 eerwaarde heer (lat,), 65 ieder, 67 vloerbedek' king, 70 voorzetsel, 71 maanstand. Horizontaal: 1 sik, 4 spade, 8 aber, 11 karaat, 13 gedwee, 15 at, 16 slopen. 18 vee. 20 bert, 22 non, 23 appels, 25 eend, 27 tor, 29 al. 30 uit, 32 oer, 34 kennel, 36 teert, 38 peen, 40 anak, 42 ed, 43 oak, 45 dom, 47 rr, 48 feet, 50 aera, 53 radio, 55 retort, 56 ria, 58 eek, 60 nu, 61 esp, 63 snee, 65 hom mei, 68 lor, 70 tred, 72 ara, 73 Sahara 75 ri, 76 alleen, 79 eigeel, 81 pels, 82 rekel, 83 een. Verticaal: 1 sate, 2 ir, 3 kaste, stonde, 5 agent, 6 den, 7 ed, 8 ae, bevelen. 10 roest, 11 kabouter, 12 al, 14 wip, 17 po, 19 el, 21 rete, 23 arend, 24 panama, 26 nota, 28 oke, 31 ieder, 33 rp, 35 larie, 37 rottum, 39 eer, 41 krokodil, 44 karei, 46 oran, 49 een maal, 51 ets, 52 ar, 54 deer, 57 israel, 59 sharp, 62 plank, 64 etage, 66 or, 67 eel, 69 oh, 71 eren, 73 see, 74 ri, In de skiff was het weer Rusland dat de hoogste ogen gooide. Roza Chu- makova maakte hier de snelste tijd in haar race tegen Agnes Reuter en de Duitse Ingrid Scholz. Ingrid Scholz kwalificeerde zich via de herkansing alsnog voor de halve, finale, waarin ook de Nederlandse Ag nes Reuter geraakte. DE AFDELING ZEELAND van het N. H.V. zou voornemens zijn om de ge wone handbalcompetitie gedurende de maanden December, Januari en Februari te onderbreken. In deze periode zou dan een competitie zaal handbal voor alle Zeeuwse handbal clubs worden georganiseerd. Onder leiding van Achille Joinard is te Keulen het 96e congres van de UCI gehouden. Uit een verslag bleek, dat er wijzi gingen zijn aangebracht in de data van enkele zesdaagsen, met name die van Berlijn, die gehouden zal worden van 15-21 October 1954 en van Aar- hus, waarvoor de periode 6-12 Novem ber is vastgesteld. Het criterium van Europa, georganiseerd door de winter- banen van Parijs, Zuerich, Dortmund en Kopenhagen, zal onder het patro naat van de UCI worden gehouden. De kwestie van het houden van de wereldkampioenschappen op de baan op overdekte wielerbanen zal nader bestudeerd worden, dit teneinde het risico te verminderen, dat door on gunstige weersomstandigheden vaak verbonden is aan het houden van deze kampioenschappen op open banen. René Chesal, algemeen secretaris van de Wielerunie, las daarna een kort verslag voor van een bezoek van de technische commissie aan Rome, waar het voor de wereldkampioen schappen op de weg in 1955 voorge stelde parcours is bezichtigd. Dit par cours is 20.45 kilometer langs en zou 9 maal door de amateurs en 14 maal door de profs moeten worden gereden. Het bevat slechts één helling, die niet zo lang is als de voornaamste klim van het circuit van Solingen, maar hier en daar een even groot stijgings percentage heeft. Wat de wereldkampioenschappen 1956 betreft hebben Denemarken en Spanje zich candidaat gesteld voor de baankampioenschappen, en Luxem burg voor het kampioenschap cyclo cross. Voor 1957 is België candidaat voor alle onderdelen van de wereld kampioenschappen, en Spanje voor de baan- en de wegkampioenschappen, alsmede voor het kampioenschap cyclo ball. De (brandende) kwestie van de re clame voor buiten de wielersport staande bedrijven op truien enz., werd verwezen naar het volgend congres, dat in Maart 1955 zal worden gehou den, hetzij te Partij hetzij te Saar- brucken. De wereldkampioenschappen op de baan en op de weg zullen in 1955 in Italië gehouden worden, en het wereldkampioenschap cyclo-cress in Saarland. Voorts heeft het congres de tijd van 1 min. 10.2 sec., door dc Russische amateur Vargachkine 21 Juni op de baan te Tula gemaakt, erkend als we reldrecord voor de kilometer met staande start. RIOLERING OUWERKERK Het technisch adviesbureau der Ver eniging voor Nederlandse Gemeenten te Amersfoort heeft namens B. en W. van Ouwerkerk aanbesteed het opbreken van verhardingen en riolering, het leggen van nieuwe riolering, het dempen van slo ten en het aanbrengen van verhardingen in de gehele gemeente. De laagste in schrijver was P. J. van de Elshout te 's-Gravenhage met f 231.300 (met klam pen en cementkraag), en f 228.400 (met kit en bitumineuze hechting). De hoogste inschrijver was D. Rentier te Noordgou wen met f 265.000 (met klampen en ce mentkraag). De begroting van het tech nisch adviesbureau was f 227.00 gulden. De gunning is aangehouden. RIOLERING OOSTERLAND Het technisch adviesbureau der ver eniging van Nederlandse Gemeenten te Amersfoort heeft namens B. en W. van Oosterland aanbesteed het opbreken van verhardingen en riolering, het leggen van nieuwe riolering, het dempen van sloten en aanbrengen van verhardingen in een gedeelte van de gemeente. De laagste inschrijver was A. W. Wandel te Nieuwerkerk met f 196.500 (met klam-- pen en cementkraag) en met f 195.205 (met kit en bitumineuze hechtingen). De hoogste inschrijver was Gebr. Everaars en v.d. Berg te Steenbergen met f 264.700 (met klampen en cementkraag) en evens f 264.700 (met kit en bitumineuze hech ting). De begroting van het technisch adviesbureau was f 195.000. De gunning is aangehouden. GOES, 20 Aug. '54 Export en In dustrieveiling: Zigeunerin B 57, II 39. Yellow Transp. I 42, II 18-22. Earlv Vict. I gr. 33, I 29.60-30.85, II 9. Perzikappel A 62, Bic 50.65, I gr. 54, I 45.20, II 26.80. Pree. de Trev. A 60, Bic 36.10-36.80, I gr. 55, I 34.50, II 24.70-25.50. Clapp's A 56, Bic 37-37.60, I gr. 47. I 34.20, II 24-24.50 Dubb. pr.bonen II 63.60, afw. 59.60. Ver pakt fruit: Perzikappel I 47. Pree. de Trev. AA 67, A 66, I gr. 60. Clapp's A 62, B 48, C 38. Gewone veiling: Druiven 110- 160. Bramen 96-109. Ontario I 38. II 25, gr. 32-41, F 12-18. Czar I 34-47, II 20-37, gr. 41, F 13. Washington I 42-62, II 28-41, gr. 33-47, F 31-46. Belle de Louv. II 44-55, II 22-26, gr. 36-45, F 13-17. Mons. Hative I 43-57, II 26-32, F 23-31. Dubb. boere witte I 42, gr. 32-40, F 15-17. Reine Vict. I 63, gr. 31-41. Tonneboers 20, Zigeunerin keuken 29-41. Early Vict. keuken 15, fabr. 10-13. Perzikappel keuken 33, fabr. 13-23. Pree. de Trev. keuken 22-30, fabr. 14-20. Clapp's keuken 23-27. fabr. 14-22. Groen ten: Bloemkool A I 38, A II 30-38, B I 20- 29, afw. 11-28. Komkommers A I 16, A II 15-17, B I 10-14, C I 8. Tomaten A 31-36, B 33-36, C 26-31. Kropsla A I 5-9, A II 4-6, B I 4-5. Dubb. pr.bonen 49-56. Saxa bonen 50. Stoksnijbonen 45-73. Pronkbo- nen 32-36. Gr. Sav.kool 8-11. Andijvie 8- 10. Wortelen 39. Kroten 6-14. Uien 2. Pos telein 33. Spinazie 22-23. Selderij 5-12. Meloenen 57-88. Rode kool 10. Eerstelin gen 7-8. Bintjes 7-8. id. bonken 9.50. BI. Eigenheimers 9. KAPELLE, 20 Aug. '54 Industrie- en exportveiling: Appelen en peren- Per zikappel A 59.50, GC 51; 20-52.40. I gr. 56.40-57.—, I fijn 42.50-48.30. II 27.90, keu ken 27.30.55, fabr. 19.70-20.05. Zigeu nerin A 65.30, BC 63.20, I fijn 56, II 29.10, keuken 27.90, fabr. 20.85. Yelloy transp. L 53.10, II 23.60. Duchesse d'Oldenburg A 42.40, BC 38.80, I gr. 40.—, I fijn 32.— 11.23. keuken 17.21.30, fabr. 7 60. La dy Seedling I gr. 48.10, I fijn 42.50, keu ken 27.40. Godlin Keswick I gr. 29.40, I fijn 26.10, II 9.80-10.—, K 13.50, fabr. 9. Earley Vict. I gr. 32.90, I fijn 29.10, II 10.k. 14.50, fabr. 8.80. Valappelen 4.90. Clapp's Fav. A 56.—, BC 37.30-33.10, I gr. 49.90, I fijn 35.30, II 24.70. Keuken 27.30, fabr. 17.10-17,80, hagelbeschadiging 11. Precose de Trev. A 60.—, BC 36.30-37.30, I gr. 53.90, I fijn 36.20-36.30, II 2S.40-26.60, keuken 24.40, fabr. 16.18.20. N.H. sui kerpeer I 21.30, II 9 50-10.70, keuken 10.60. Oomskinderënpeer II 17.30-18.30. Bramen A en B 64.90, afw. 40. Dubb. princessebo- nen I 6.3.10, 62.10-64 30, afw. 23.90-26.80. Gewone veiling: Druiven 110-119. Bra men 44-85. Frambozen 150-205. Pruimen: Belle de Louv. 17-52. Czar 18-46. Was hington 29-62. Dubb. boerewitte 28-39. Reine Vict. 24-74. Ontario 21-46. Witte wijnpruim 20-60. R. Claude d'Althan 15- 48. Mons. Hative 18-56. Heron pruim 30. Appellen en peren: Clapp's Fav. 17-49. Pree. de Trev. 19-3R. N.H. suikerpeer 10- 15. Zigeunerin 18-25. Earley Vict. 11-16. Yellow Transp. 4-33. Perzikappel 15-43. Codlin Keswick 8. Groenten: Kropsla 6- 10. Rabarber 4. Waspeen 25. Witte kool 9. Rode kool 10-12. Savoy kool 9-13. Bloemkool 9-28. Komkommers 8-15. Gr. bonen 24-39. Augurken 45-74. Snijbonen 67-71. Uien 6. Andijvie 14. Bosselderij 2- 4. Rentegevers 55. Aardappelen 4-7.5. WATERSTANDEN Mannheim 312 5), Kaub 222 (+2), Trier 184 (—6). Koblenz 239 (—4), Keu len 221 (+1), Ruhrort 432 (—1), Lobith 1050 (-t-8), Nijmegen 828 ('.3), Arnhem 837 (t8), Eefde 401 (—15), Deventer 301 (—19), Namen la Plante 175 2), Borg haren 4073 (—5), Belfeld 1200 (—50), Grave 504 46).

de Stem | 1954 | | pagina 3