Mensen en Muzen Yand w* Gillette Brabantia Nova RICHMOND MORPHINE zijn Breda Mendès-France en de E.D.G. EURS PARKET IN TURNHOUT HIELD NEDERLANDSE LERAAR AAN - BREDA iVii kan iedereen sich met Gillette scheren! Jongetje gedood RADIO „De gesel van het hakenkruis" ES EMANNEN DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 Koren op de molen van de Russische politiek Een bloemlezing, samengesteld door Frans Babyion Voetbalmisère Voorzitterschap floe t ook lij, boort er bp Tientallen mensen verdronken BLUE - 75 ct per pakje van 5 SLINGERBEEK BUITEN HAAR OEVERS K. CECIL-THURSTON raking komen aakt zuiver is. de voor Lux italhelder zijn. SUMMER is: 3 LIJNEN zen: 9358 3260 9987 NRS. 7476 6896 3r redactie als N 11. AAM, fabriek van ;n Breda, vraagt ige indiensttreding DELING en aanmerking wen- <heid het vak van LINIESTRAAT 19. N DER STEEN iWKEDE BI.Al) nenten op bekende gevraagd, ME ïociale voorzieningen onkosten. Alleen zy, eest, gelieven te sol- n godsdienst, leeftijd nder no. 50818oo TIET Franse kabinet heeft zijn houding tegenover de Europese Defensie-Gemeenschap bepaald. 28 Augustus begint in de Nationale Vergadering het E.D.G.-debat, na dat eerst Donderdag a.s. te Brus sel een conferentie over de E.D.G. zal zijn gehouden van alle zes hier bij betrokken landen. De partner- staten zijn door Parijs bereids inge licht over de amendementen, welke Mendès-France op het E.D.G.-ver- drag nodig acht als er compromis, dat voor de France Kamer aanne melijk is. Drie Gaullistische ministers zijn uit het Franse kabinet getreden, omdat zij het niet eens zijn met de compromisvoorstellen van Mendès- France. Zij komen volgens hen te zeer tegemoet aan de ED.G. waar mee zij in het gehee' niet accoord gaan. Dienen de voorstellen van Men dès-France echter in werkelijkheid wel de aanvaarding der E.D.G.? Als men nagaat, wat hieromtrent in Parijs is uitgelekt, vindt men reden te over om dit te betwijfelen. JWIENDèS-FRANCE wenst, dat de looptijd van het verdrag van 50 jaar wordt teruggebracht tot 20 jaar, om het even lang te laten gelden als dat van de NATO. Ver der wil hij bepaald zien, dat het verdrag niet meer toepasselijk zal zijn, Js de Britse en Amerikaanse troepen uit Europa zouden worden teruggetrokken. Dit zijn redelijke of althans aannemelijke voorstel len. Daarnaast komt Mendès-France echter met wijzigingen en voor waarden voor de dag, waarmee hij kennelijk in de kaart moet spelen van Moskou. Hij wenst duidelijk bepaald, dat het verdrag voor Frankrijk vervalt bij een hereniging van Duitsland. In aanmerking ge nomen, dat Mendès-France bij de Ver. Staten en Engeland heeft aan gedrongen op een meer positief antwoord op het Russische voorstel over een conferentie betreffende de Europese veiligheid, kan deze con ferentie allicht geheel het E.D.G.- verdrag op losse schroeven stellen. Mendès-France dreigt eigenlijk met de aanvaarding van de E.D.G. door Frankrijk om de Russen op de door hen gevraagde conferentie tot soe- elheid te bewegen, zoals hij tij- ens de conferentie van Genève et het uitzenden van Franse dienstplichtigen naar Indo-China dreigde om de Russen tot gematigd heid en samenwerking te bewegen. Dit kan moeilijk veel indruk op de Russen hebben gemaakt, en het is zeer de vraag, of een Franse be reidwilligheid een geamendeerde EDG te aanvaarden dit thans meer zou doen. Wel mag men als zeker verwach- I ten, dat de Russen op een confe rentie over een Europees beveili gingssysteem hun eigen voorwar - I den zullen stellen en geen conces sies zonder tegenprestaties zullen willen doen. Zij zullen de eenheid van Duitsland toestaan, maar dan gepaard met neutralisering of de- j militarisering. In dit geval heeft de E.D.G. geen betekenis meer en j ligt Europa practisch onverdedig baar. Frankrijk behoeft dan in de hereniging van Duitsland niet eens meer een motief te vinden om de E.D.G. te verlaten! Mendès-France weigert ook West- Duitsland een gelijkberechtigde plaats naast Frankrijk in de E.D.G., doordat wel het Duitse en de an dere legers, maar niet het Franse onder een supranationaal gezag zou den worden gesteld. Dit verzwakt de positie van Adenauer, die zich tegenover een oppositie in eigen land geplaatst ziet, welke de gelijk heid van West-Duitsand met de an dere Europese staten erkend wenst te zien. Hierdoor wordt, zeer ten gerieve van de Russen, afvalligheid van West-Duitsland bevorderd. Dan wil Mendès-France de eerste acht jaar ook een vetorecht voor iedere partner van het verdrag. Dit bemoeilijkt minstens het op gang komen van de Europese beveiliging, maar brengt bovendien met zich mee, dat zij gesaboteerd wordt of practisch onmogelijk gemaakt, wan neer er in Italië, of in Frankrijk zelf, een communistische deelname aan de regering wordt bewerkstel ligd. Zelfs maar een minderheid in één der zes staten-leden van de E.D.G. zou het hele raderwerk kun nen ontwrichten. Tenslotte is er nog het voorstel de integratie van het Europese leger te beperken tot de troepen in de vooruitgelegen zones. Dit komt hierop neer, dat een deel der Fran se troepen buiten die integratie zou blijven, maar alle Duitse troepen er onder zouden vallen. Practisch zouden alle Franse troepen niet, Duitse wel onder Europees bevel staan. Tegelijk wordt de verplaat sing van Duitse troepen naar het gebied der andere landen verboden, wat zeker wel aan Frans sentiment tegemoet zal komen, maar in een eventuele oorlog de strijd in de eerste zone verlamt, want iedere uitwijkmogelijkheid naar het ach terland verhindert. AL deze voorstellen maken het compromis van Mendès-France meer dan twijfelachtig en tot koren op de molen van de Russische po litiek. In schijn vóór de EDG, zou dit compromis in werkelijkheid een gecamoufleerde ondermijning der Furopese verdediging zijn. Voor Mendès-France zal het wel moeilijk vallen in Brussel helemaal bakzeil te halen. Want dan krijgt hij in Parijs nog meer tegenstand, dan hij nu reeds ondervond. Maar dergelijke kennismaking met Wa terloo zou in ieder geval beter zijn dan een tot caricatuur onttakelde E.D.G. BIJ „DE BEUK", Stichting voor literaire publicaties te Amsterdam, is een bloemlezing verschenen, getiteld Brabantia Nova. Ze werd sa mengesteld door de dichter Frans Babyion. TN EEN OORWOORD tracht dr. H. Kapteijns deze uitgave te verant woorden. Zij is min of meer regionaal, zegt hij, want de hier gebundelde ver zen zijn niet geschreven in de streek taal noch handelen zij over het gewest. Ze zijn gekozen uit het werk van dich ters uit Brabant. Wat precies de bedoeling is geweest, wordt niet duidelijk. Frans Babyion haalt in een uitvoerige inleiding van alles en nog wat overhoop (zelfs de Franse arbeider-priesters komen er aan te pas!), maar een rechtvaardiging van deze bundel kunnen we er niet in lezen. Wel keert hij zich tegen het provincialisme van Brabantia Nostra, doch wat is het bijeenbrengen van Brabantse poëzie anders? Brabantia Nostra was daarbij nog zo ruim van gedachte, dat het heel Brabant tot haar domein koos, terwijl Babyion men kan erover zuchten en men kan erover weeklagen, maar het betalen van voetbalartisten, die Zondag aan Zondag voor betalende kijkers SDelen, gaat zeker door. De vraag is nu alleen maar, of de KN VB daardoor uiteen zal vallen of niet. Het ligt in de lijn van de tijd. Het voetballen kan voor jongens, die op een geïmproviseerd veld ach ter een bal aanhollen, nog een plei- zierig tijdverdrijf zijn, zodra men in een competitieverband gaat spe len, komt er een nieuw element bij. Een nieuw element, dat nog niet dadelijk op „betalen" behoeft uit te lopen, doch dat er al heenwijst en het in de hogere regionen nu zelfs onafwendbaar heeft gemaakt. Er is zeker een tekort aan begrip geweest voor deze evolutie van za ken in onze KNVB. Nu men onder een eerst niet ernstig genomen- dreiging van compleet beroepsvoet bal toch te elfder ure overstag ging, was het te laat, om alle con sequenties te overzien en practisch uit te werken. Gevolg: een verwar de vergadering van het voetbalpar- lement en een situatie, waaruit nie mand meer wijs kan worden. Hoe het nu zal gaan met de competitie in September, is evenmin duidelijk. Er moet in veertien dagen veel ge beuren, wil alles zich nog klaren. IN het hoofdkwartier van de Ver^ enigde Naties maakt men alles gereed voor de Algemene Vergade ring, welke daar in September weer gaat beginnen. En tevens is men nu aan het speculeren over de vraag, wie de vergadering zal voor zitten. Tot voor kort scheen er een stemmigheid te bestaan over de aanwijzing van onze oud-minister mr van Kleffens. Het is namelijk zó, dat Europa nu weer eens aan de beurt kwam om een voorzitter te leveren en de Westerse landen wilden deze bekwame Nederlander graag de eer gunnen. Daar dook echter opeens eèn concurrent op in de persoon van de Thailandse staatsman Prins Wang, dus weer een Aziaat. Het wekte grote ver rassing, dat de V.S. zich openlijk voor deze candidatuur uitspraken. Daardoor werd het Westerse front gespleten. Het is wel te vermoeden, waarom Washington opeens gepor teerd werd voor deze candidaat uit Azië. Het wil ook eens een wit voetje hebben in dit werelddeel, waar het daar al zo veel zwarte voetjes heeft. Het is echter tevens een min of meer onvriendelijke geste tegenover Nederland, de trou we partner in de Navo. Ons land staat of valt nu wel niet met het voorzitterschap van mr van Klef fens en we zullen het geval niet dramatiseren. Maar net zo goed als we Wout Wagtmans zo graag de gele trui gunnen, zullen we blij zijn, als mr van Kleffens de voorzitters hamer in zijn hand krijgt. (Advertentie) zich tot de provincie Noordbrabant be perkt. Genoemde inleiding biedt helaas weinig houvast, daar de schrijver zich bijna nergens positief uitlaat. Zijn pro za is doorspekt met „waarschijnlijk" 's en „misschien" 's. Over Nico Verhoe ven schrijft hij b.v., dat deze waar schijnlijk het verst buiten het Katho lieke isolement verkeert, maar vanuit de uiterste bestaansnood misschien wel het dichtst van de jonge Katholieken genaderd is tot het eeuwige Hart van het heelal. Evenals bij voorgaande bundels van deze aard doet zich ook nu weer de vraag gelden, wat men nu eigenlijk on der Brabantse poëzie moet verstaan. Schrijven Louis Soeterboek, Jan Ley- ten, Bert Voeten, Braoantse poëzie om dat ze toevallig in dit gewest geboren zijn? En doen de Geldersman Jos Nas, de Limburger Karei Meeuwesse en de Hollander Leo Boekraad hetzelfde, omdat ze toeval 'j hun werkkring in Breda hebben? Ex-Brabanders als Louis de Bourbon en Jan Derks zijn gepasseerd, maar van andere ex-Bra banders is weer wel werk opgenomen. Het lijkt allemaal nogal willekeurig. Overzien we het resultaat van het bloemlezen dan kunnen we zeggen, dat er enkele zeer goede gedichten zijn opgenomen, maar dat de overgrote meerderheid toch hevig teleurstelt. Als de na-oorlogse dichtersgeneratie geen betere verzen kan opbrengen dan de ze, is het met de Brabantse poëzie maar treurig gesteld. Paul Vlemminx, Harriet Laurey, Ni co Verhoeven en Bert Voeten beant woorden aan de verwachtingen. Van Frans Babyion zelf hebben we in het verleden heel wat beter werk gelezen. Het sonnet yan Joep Naninck is tech- nisch wel erg zwak. Bijdragen als „Etude a la bougie" van Martien J. G. de Jong, „Delft waar gij staat" van W. B. Heerings en „De ploegschaar" van Leonard der Kinderen gaan er 13 in een dozijn. Of „Mijn jongen is dood" van Leo Boekraad, „Mis doen" van Lambert Tegenbosch en „Pensées" van Pierre Bogaers Jr. nog poëzie mogen heten, valt te betwijfelen. We zouden liever van dichterlijk proza spreken. Een sonnet van Karei Meeuwesse wordt ontsierd door het lelijke „blik- smen". Het op zich zelf niet onverdien stelijke „Mijn vader" van Vincent de Wever boet aan betekenis in doordat het onweerstaanbaar Marnix Gijsen in het geheugen roept. De beide Roosen dalers Edmond de Clercq en Jan Car- tens laten een fris geluid horen, dat goede beloften inhoudt. De bio- en bibliografische gegevens, die aan dit boekje waarde konden ver lenen, zijn kennelijk zeer overhaast bijeen geraapt. We vernemen er uit, dat al de vermelde dichters geboren zijn. Van sommigen is ook .Ie plaats opgegeven waar de wieg stond en van enkelen zelfs de volledige datum. Een frappante bijzonderheid is het voorts, dat niet alleen de Brabantse dichter Frans Babyion, maar ook Leon van Kelpenaar uit Limburgse ouders gebo ren is. De voornaamste verdienste van deze bloemlezing is, dat ze de aandacht ves tigt op een groot aantal jeugdige dich ters, die nog weinig bekendheid genie ten, maar waarvan we in de toekomst wellicht meer zullen horen. De typografische verzorging, naar aanwijzingen van Alje Olthof, laat (op enkele correctiefouten na) niets te wensen over. W. VAN DER VELDEN Ruim veertig personen, onder wie 2 monniken en verscheidene kinderen zijn Zondag verdronken, toen een mo torboot. waarin zij de rivier de Saloeen overstaken, 110 kilometer ten N. O. van Rangoon omsloeg. De boot vervoerde ongeveer zestig passagiers. Tijdens de overtocht raak te de motor onklaar waardoor de boot stuurloos werd en tegen een paal van een oude brug botste. Zondagavond zijn dertien Egyptena- ren verdronken, toen hun zeilboot kap seisde op de Nijl, ter hoogte van het Semiramis-hotel te Cairo. Twee der opvarenden werden gegred. POLlTtE-OPTREDEN TEGEN SPEELCLUB ANTOINE CAPDEVILLE, een Franse boer uit Boudi bij Agen, was dertig jaar, toen hij in 1940 na de slag aan de Somme krijgs- j gevangen werd gemaakt met het 12e regiment koloniale artil- lerie. Hij keerde een dezer da- gen uit Polen terug naar zijn geboorteplaats, waar zijn naam staat gebeiteld op het monument voor de gevallenen. „Mort pour I la France". Veertien jaar lang is hij officieel „dood" geweest 1 en de „tweede man" van zijn vrouw is al drie jaar geleden ge- storven. noemde burgemeester. Deze heet Jack Frost, hetgeen in het Nederlands Jan Vorst betekent. En gij zult inmiddels ook wel hebben gezien, dat Snowflake vrij vertaald sneeuwvlok is. Kwaad EEN boer in Kümmel (Zwitserland) kon zich niet weerhouden om met een hooivork z'n radio aan diggelen te slaan. Via de radio was hem mooi weer voorspeld. Hij wachtte daar om een dag met het binnenhalen van z'n hooi. De volgende dag re gende het pijpenstelen. Modern EEN Parijse verzekeringsmaat schappij voor automobielen heeft een speciale conclusie aan de polis toegevoegd. Ze betaalt niet uit als de schade veroorzaakt wordt door of via de atoomsplitsing. Het Franse atoomcentrum, in de volksmond BIKINI genaamd ligt maar twintig kilometer van Parijs. Maatregel ALLE geiten in Servië moeten eind van dit jaar verdwenen zijn inge volge een wet op de bescherming der bossen. De geiten brengen te veel schade toe aan de aanplantin gen van de bossen, waaruit veel timmerhout wordt gekapt. Plaag IN NEDER-OOSTENRIJK heerst een muskietenplaag na de overstro mingen. De zomergasten zijn ge vlucht. De koeien geven maar de helft van de gebruikelijke hoeveel heid melk. De omgeving van het toeristenplaatsje Deutsch-Altenburg, waar het orkestje ten gevolge van de zwermen steekmuggen een uit voering moest staken, is besproeid met een mengsel olie en DDt. V er maan IN HET Engelse Southport liep en kele dagen geleden e^n uit de klui ten gewassen Abessjjnse leeuw door de straten. De mensen wisten niet hoe hard zij moesten lopen. Alleen een 16-jarig meisje bleef actief. Zij liep naar de leeuw toe, sprak hem vermanend toe en nam hem met het oor mee naar zün kooi. Het beest ging met de staart tussen de benen mee. Stukje BIJ DE beroemde Niagara-water- vallen in Amerika is een stukje rots naar beneden gevallen. Zijn gewicht werd op minstens 265 milloen ton geschat. Touristen, die het op vei lige afstand zagen, vonden het een. mooi gebeuren. Zij waren wel blij, dat ze er niet onder stonden. Gemakkelijk De boeven in Syrië krijgen 't even goed. Zij kunnen rustig misdaden plegen zonder de kans te lopen onmiddellijk voor het gerecht te worden gesleept. De gerechtsdienaren zijn namelijk in staking ge gaan, omdat ze te weinig ver dienen. Het zal wel snel in der minne worden geschikt, want zo is het ook geen volhouden. Veilig HET vorige jaar heeft de luchtvloot van de Pan American World Airways 2.889.332.000 zogenaamde passagiers mijlen gevlogen, zonder dat daarbij een dodelijk ongeluk is voorgeko men. De nationale veiligheidsraad in Chicago vindt dit zo mooi, dat men aan de maatschappij thans de grootste luchtveiligheid heeft toe gekend. Koud De mensen in Snowflake >Laat dat magere scharminkel zijn wel even koud geworden maar lopen. Je zou je tanden rui- van de naam van de pas be- neren". Kas in beslag genomen ^"ONDAGAVOND om ongeveer tien uur, heeft het Turnhoutse parket een in oud-Turnhout gevestigd speel huis overvallen en de inboedel ver beurd verklaard. 3e leider van de speelclub, mr L., een leraar te Leiden, werd gearresteerd. Dit is de eerste maal, dat er in België wordt overgegaan tot het ge vankelijk wegvoeren van de leider van een speelclub. Mr. L. kreeg-1 zelfs de handboeien om. L. heeft de Belgische autoriteiten Hij werd al eens in Brussel veroor deeld, ook wegens het exploiteren van een speelgelegenheid. De operatie die Zondag tegen zijn Zonder extra kosten, kunt D een Dispenser krijgen met 10 Blanwe Gillette mesjes A f 1.50, waardoor Uj met één drok van de duim, een nieow mesje in Uw apparaat kunt leggen. Ga na ook over op Gillette! r Een Gillette preci sie-seheer oppor nat 32' met 2 Blauwe Gillette mesje» voor slecht» Deze prijs «teil iedereen in Icenni» te maken met de wereldberoemde Gillette producten. Gillette mesjet zijn de scherpste en hardste ter wereld, daarom gaan ze langer mee. Een pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes kost nn f 0.75. Een pakje van 10 fl.50. n „goeie morgeir begint met Gillette! club werd uitgevoerd had de allure van een echte overval. Een der spe lers wilde zich namelijk met de kas uit de voeten maken, maar de politie kreeg hem niet ver van het landgoed „De Lint", waar de speelgelegenheid gevestigd was, te pakken. Er was fr. 25.000 in de pot. Na dit eerste optreden, kan men ook spoedig maatregelen verwachten tegen de speelclubs „Entre Nous" en „Sea-side", die gevestigd zijn in Baarle-Hertog, in één der betwiste huizen, die het eigendom zijn van de vermaarde veekoning Sooy v. d. Eyn- de. Hiervoor is echter gezamenlijk optreden noodzakelijk. De politie mannen zouden zich dan moeten ont fermen over hun eigen landgenoten. Muur stortte in Zondagavond om half negen is in de Schimmelstraat bij de Kostverlo- renkade te Amsterdam een muur, van anderhalve meter hoogte, die een ter rein van de stadsreiniging afschut, over een lengte van drie meter inge stort. Op de muur waren zeven kin deren uit de buurt aan het spelen. Een van hen, de achtjarige jongen Chr. de J. uit de Schimmelstrgat werd door het vallend gesteente getroffen en bleek bij aankomst in het Wilhel- minagasthuis te zijn overleden. De an dere kinderen kwamen met de schrik vrij. WOENSDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m: VARA: 7.00 Nws 7.13 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw 9.00 Gym. 9.10 Gram. VP RO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10.20 V. d. vrouw 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Gram. 13.00 Nws 13.15 Tentoonstellingsagenda 13.18 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 Medi sche kron. 14.10 Gram. 15.15 V. d. jeugd 16.45 V. d. zieken 17.15 Gram. 17.30 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: De internationale betekenis van het Algemeen Rijksarchief, door mr H. Hardenberg 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.30 RVU: Een jaar natuurleven in en om het water, door dr J. Lodewijks 19.00 Hammondorgel 19.15 Enige hoogte punten van ons parlementaire leven, caus. VPRO: 19.30 V. d. jeugd VARA: 20.00 Nws 20.05 Gram. 20.15 Metropole ork. 20.45 Judith, hoorspel 22.20 Viool en piano 22.45 Slepen op de zeven zeeën, caus. 23.00 Nws 23.15 De 2e assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evan- ston 23.20 Soc. nws in Esperanto 23.25- 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m: NCRV: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 10.15 Idem 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 12.10 Pianorecital 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws 13.15 Met Pit op pad 13.20 Gram. 13.50 Idem 15.30 Viool en piano 16.00 V. d. jeugd 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel 18.00 Gram. 18.30 Spec trum v.h. Chr. organisatie- en vereni gingsleven 18.45 Kinderkoor 19.00 Nws en weerbr. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Con- certgebouwork. en sol. 21.40 Onder de communistische hiel, ^klankbeeld 21.55 en 22.05 Gram. 22.20 Meisjeskoor 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws en SOS- ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL Vlaams 324 m: 12.00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.00 Ork. cone. 15.30 Mil. ork. 16.15 Koorzang 16.40 Orgel en zang 17.00 Nws 17.10 Zang en piano 17.50 Boekbespr. 18.00 Voordr. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 20.40 en 21.05 Gram. 21.15 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL Frans 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.15, 14.00, 15.00 en 16.05 Gram. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Orgelrecital 18.30 Gram. 19.00 Pianospel 19.15 en 19.28 Gram. 19.30 Nws 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 Gram. 22.55 Nws. Het Londense blad de Daily Express heeft de eerste aflevering van het boek van de hand van Lord Russell „De ge sel van het hakenkruis" (The scourge of the Swastica) dat in gedeelten in 't blad zal verschijnen, op een in het oog vallende plaats afgedrukt onder de kop: „Het boek dat men trachtte te verbieden". Lord Russell nam onlangs zijn ont slag als juridisch adviseur voor de Britse strijdkrachten, omdat hij geen gehoor wilde geven aan een verzoek om het boek over de Duitse wreedhe den in de laatste wereldoorlog niet te publiceren. Door de zware regenval in Oost- Nederland van gisternacht, is de Slin gerbeek tussen Ruurlo en Groenlo bui ten haar oevers getreden. Hierdoor is de Rijksweg tussen beide plaatsen over stroomd en over een afstand van ruim 100 meter onbegaanbaar geworden. Men verwachtte dat deze stremming tot Maandagmiddag zou duren. door li. En opnieuw lachend legde hij zijn "and °P Chilcote's arm en zeide: Geef me uw bevelen! Ik capituleer". Een uur later keerden de beide mannen uit Loder's slaapkamer, waar oe laatste schikkingen getroffen wa- I ren. naar de zitkamer terug. Loder "wam t eerst binnen in onberispe- U avondtoilet. Zijn .raar was zorg vuldig gekamd en geborsteld en de leren, die hij droeg perie hem vol- "omen. Zelfs voor de scherpste op merker was hij de bezoeker, die een Paar uren tevoren de kamer binncn- I plreden was. '"hilcot's manier van j °P3n. bewegingen en houding van t ho^fd scheen hij met Chilcote's kle ren te hebben overgenomen. Hij ging haar zijn sch "tafel toe en zeide: „Ik heb geen particuliere brieven °f andere stukken, dus :k heb niets weg te sluiten. Alles kan hier precies 2o blijven als het is. Elke morgen komt er een werkvrouw, vrouw Ro bins, om de kamers te doen en de kachel aan te maken, verder moet u voor u zelf zorgen. Niemand zal u storen, laat staan het u lastig maken. Onbeperkte rust doodse rust is iets waar u op rekenen kan." „Wel allemachtig!" riep Chilcote. „Dat zou ik helemaal vergeten!" „Wat?" „De ringen." Hij liep naar de stoel en zocht in de zak van zijn overjas. „De duplicaten zijn vanmiddag pas aangekomen uit Parijs. Op het nip pertje hé?" Loder volgde hem naar de tafel en toen het doosje uitgepakt was en de ringen voor de dag kwamen, keek hij belangstellend toe. „Zoals ik u zeide, de een is een co- pie van een oude zegelring, de andere is een gladde ring een gewone gladde ring, precies een trouwring." Chilcote lachte, toen hij de vier rin gen naast elkaar op zijn vlakke hand legde. „Ik kan niets anders beden ken, dat breed was en toch eenvou dig. U weet, hoe afkerig ik van een vertoning van juwelen ben." Loder nam twee ringen in zijn hand. „U heeft een goede smaak," zei de hij: „laat mij eens zien, of zij aan hun doel beantwoorden." Hij ging naar de lamp op de tafel. Chilcote volgde hem. „Dat is een lelijke wond geweest," zei hij en bij het zien van Loder's uit gestoken vinger werd zijn nieuwsgie righeid weer opgewekt. „Hoe is u er aan gekomen?" Loder glimlachte. „Het is een her innering," zeide hij. „Het is een waar schuwende herinnering voor me, dat ik nietdat ik bedrogen'ben, even als zoveel andere mannen." ,Dat wil zeggen, dat er een vrouw in het spel was?" „Ja." Loder keek weer naar het lidteken. „Ik heb in tijden, in jaren, niet aan het geval gedacht; het is zo volkomen afgedaan en voorbij. Maar het is me aangenaam, dat u er me vandaag aan herinnert, want ik vind het nodig, dat u weet, dat ik ook in het vuur ben geweest. Het is een soort waarborg om zo te zeggen." Chilcote maakte een afwerende be weging met zijn hand, maar Loder vervolgde: m „Ik weet wel, dat u me geheel ver trouwt, maar u draagt me een post op, waarbij veel op het spel staat en daarom is het goed dat u weet, dat ik met de vrouwen geheel en al heb afgedaan geheel en al." Loder sloeg geen acht op hetgeen Chilcote in 't midden wilde brengen, liet hem zelfs niet uitspreken, maar vervolgde: „Het gebeurde acht jaar geleden, te Santasalare, een plaatsje tussen Luna en Pistoria. De tweede avond nadat ik er was aangekomen gebeurde er iets zeer bijzonders. De trein derailleerde op het punt, waar de lijn vlak voor Santasalare een bocht maakt. Er was een gehele op schudding in het dorpje; allen liepen toe om te helpen en ook ik natuur lijk. Het ongeluk bleek niet groot te zijn; de weinige passagiers waren do delijk verschrikt, de meesten waren gewond, maar toch niet zwaar en er was geen enkele dode." Hij zweeg even en keek Chilcote aan; maar toen hij bemerkte, dat deze met belang stelling luisterde, vervolgde hij: Om te verbergen, wat er in hem omging, zocht hij in Chilcote's zak ken naar iets om te roken. „Onder de passagiers bevond zich ook een Engelse dc.me. Zij was van allen het minst ontsteld en de enige, die er absoluut zonder letsel was af gekomen. Toen ik haar vond, zat zij op de verbrijzelde deur van een van de wagons kalm haar hoed recht te zetten. Zij keek me aan met de be koorlijkste glimlach, die ge u denken kunt. „Ik heb al uitgezien naar iemand als u," zeide zij. „Mijn kamenier is zo dom geweest zich ergens in een van de wagons tweede klasse te laten ver pletteren en nu heb ik niemand om me te helpen mijn hond te zoeken." Natuurlijk hadden de eerste zinnen die ik haar hoorde zeggen, me de ogen moeten openen; maar dat deden ze niet. Ik zag alleen de glimlach en hoorde de stem. Ik ging zoeken en vond de kamenier en de hond. De eerste was er met een paar lichte schrammen afgekomen en drukte haar dankbaarheid uit voor mijn hulp. de tweede was heelhuids en deed dat niet. Ik haalde hem met ontzaglijk veel moeite uit de ineengedrukte ba gagewagen te voorschijn en op deze manier toonde hij, hoe gevoelig hij daarvoor was." Hij stak zijn hand uit en wees met een hoofdknik op het lidteken. Chilcote keek op. „Dat is het dus," zeide hij. „Ja. Ik trachtte de beet te verber gen, toen ik de hond aan zijn mees' teres teruggaf, maar ik bloedde le lijk en dat merkte zij. En nu waren de rollen omgekeerd. Jk was het, die hulp nodig had en mijn nieuwe vrien din drong er uit al haar macht op aan. me die te verlenen. Zij vergat de hond, nu mijn vinger haar plotse ling meer interesseerde. De kamenier werd vooruitgestuurd om in het kleine logement kamers voor haar te bespreken en wij volgden haar. Zij wilde volstrekt drie dagen te Santa salare blijven om mijn vinger te ver binden; zij eindigde met er drie we ken te blijven, in de hoop mijn leven te kunnen verwoesten. Toen zij in het logement haar intrek nam, had zij geen naam opgegeven en toen wij de avond verder samen door hadden ge bracht, had ik uit haar woorden opge maakt, dat zij ongetrouwd was. Aan het eind van de drie weken vertelde zij mij met het liefste glimlachje van de wereld, dat zij geen jong meisje was, zoals ik me in mijn onschuld verbeeld had, maar dat zij een man bezat, die zij te Florence had achter gelaten, ziek aan malaria. Ik was door dat nieuws geheel uit het veld gesla gen en ik deed geen moeite om dit te verbergen. Daarna kwam het einde plotseling en geheel onverwacht. Ik was in haar ogen eensklaps een zot geworden met echt kleinburgerlijke begrippen; in mijn ogen.... enfin, dat komt er niet op aan. Diezelfde avond verliet zij Santasalare met de kame nier, de hond en een berg koffers en hoedendozen, en dé volgende morgen hing ik mijn ransel om en zette koers naar het 'Zuiden." „En na die tijd bestaan er geen vrouwen meer voor u?" vroeg Chil cote glimlachend. Loder glimlachte eveneens: „Een ezel stoot zich geen twee maal aan dezelfde steen." Hij lachte even en stak de twee ringen aan zijn vinger net iets in zijn houding, alsof hij te kennen wilde geven, dat het nu tijd was om te gaan. „Is dit de huissleutel?" Hij haalde een sleutel uit de zak van Chilcote's vest. „Ik ga dus, zodra ik binnen ben, regelrecht de trap op, en dan is de eerste deur die van uw ik meen mijn particuliere vertrekken. Ik geloof, dat ik het nu alles precies weet. Ik heb vanavond een gevoel, dat het onmogelijk verkeerd af kan lopen. Ik blijf op mijn post, totdat ik een telegram krijg: dan kom ik te rug en dan ruilen we weer." Hij trok de jas aan en liep terug naar de tafel. Nu het beslissende ogenblik gekomen was, voelde hij enige verlegenheid. Niet wetende wat te zeggen, stak hij stilzwijgend zijn hand uit. Chilcote nam die in de zijne. Hij zag bleek. „Het zal alles best gaan," zeide hij, plotseling weer in zijn ze nuwachtige gejaagdheid vervallend. Het zal alles best gaan! Ik heb u ge schreven, dat de renumeratie. Honderd pona per week, behalve de te maken kosten Loder glimlachte. „Mijn betaling? O ja. dat is in orde. Zullen we elkaar nu goedennacht zeggen?" „Ja.... Goedennacht." „Goedennacht zeide. hij nogmaals, „goedennacht." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5