Een Z.-Vlaaiideren als geheel „verkopen Poolse pelgrims aan de graven van hun kameraden Plaatselijke WV's i*aan gezamenlijk actie voeren BIJ HET OVERLIJDEN VAN A. B. M. MICHIELSEN Zuid-Beveland Wat zij zullen onthouden Een mu mensen voor het communisme Walcheren Z:VLAANDEREN Een vader vindt zijn zoon HEDEN MOIU.I N i Spook-kap 2 dagblad de stem van dinsdag 17 augustus 1954 2 G. W. Oskampprovinciaal VVV-directeur: een postkantoor werd raadhuis de nationale maria-hulde Gesprek met een weemoedig man Kolonel Szydlowski: „Polen zijn geen MIDDELBURG GOES TERNEUZEN HULST diploma-uitreiking typografen AGENDA De vliegen holland JAN JA< crème tablet ring ^EEUWSCH-VLAANDEREN is» als vacantie-oord al veel meer in trek J dan vroeger, toen het in overig Nederland absoluut onbekend was. België en Frankrijk wist men tenminste nog te liggen, al was een va- cantie in het buitenland dan voor de meesten voor de oorlog nog een onmogelijkheid. Maar van Zeeuwsch-Vlaanderen had men eenvoudig weg nog nooit gehoord. Daarin is veel verbetering gekomen en er zijn al duizenden toeristen die de weg over de lVester-Schelde gevonden hebben en mede dank zij deze fraaie streek een prachtige vacantie hebben genoten. Maar om in de toekomst in trek te blijven, moet Zeeuwsch-Vlaanderen werken als straks de nu nog gunstige economische verhoudingen ten op zichte van België anders worden, moet het land tussen Schelde en grens overal in Nederland en ook in de ons omringende landen zó bekend zijn, dat de weg via Zeeuwsch-Vlaanderen wordt. gewoontegetrouw gegaan Tijd van „vliegen afvangen - voorbij Sinds kort werkt ih Zeeland als di recteur van* de Provinciale V.V.V, de h®er G. W. Oskamp, een man die en thousiasme kan opbrengen voor alle goede zaken. En aangezien het stimu leren van het vreemdelingenverkeer in Zeeuwsch-Vlaanderen buiten kijf een uitstekende zaak is. loopt hij er warm voor. De plaatselijke V.V.V.s zien hem geregeld verschijnen en we ten dat de provinciaal directeur met élan en animo werkt aan hun geza menlijk doel: meer mensen in de streek te brengen. Er is een tijd geweest waarin de activering van het toerisme werd ge zien als particuliere zaak, waarin men een ander zo veel mogelijk vliegen moest zien af te snoepen. Als een of andere plaats iets op touw zette om toeristen te trekken, ging een nabu rige stad iets doen om concurrentie te voeren. Het is duidelijk dat deze wijze van werken voor beide nadelig is. Het streven van de heer Oskamp die ons dit in een gezellig praatje ver telde is de plaatselijke verenigin gen tot elkaar te brengen en hen ge zamenlijk actie te doen voeren. Na tuurlijk blijven er specifiek eigen be langen welke ieder voor zich zelf moet blijven behartigen, maar er is ook een groot algemeen belang. Als er vreemdelingen naar Zeeuwsch-Vlaan deren komen, hebben vele plaatsen daar voordeel van. En het is moeilijk toeristen te interesseren voor één af zonderlijk stadje of dorp. Dit is in het kort de reden van het „gezamenlijk reclame maken" dat O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen moet be drijven en waarmee men trouwens al voorbereidend doch actief bezig is „We moeten het vacantiegebied als geheel verkopen", zegt de heer Os kamp en hij schildert hoe men dit kan bereiken. In het Westen werken de negen plaatselijke V.V.V.'s al sa men; ze gaven een gezamenlijke fol der uit. En ook de drie O. Zeeuwsch- Vlaamse verenigingen (Axel, Hulst en Terneuzen) hebben de hoofden bij el kaar gestoken en tegen het volgende seizoen zullen ze gedrieën Oost Zeeuwsch-Vlaanderen aanprijzen. „Natuurlijk mag er wel een onder linge concurrentie blijven bestaan", aldus de heer Oskamp, „dat stimuleert de activiteit en doet ieder zijn eigen zelfstandigheid behouden, hetgeen ook de bedoeling is". OOK IN BUITENLANDSE ROUTES „Als het getij verloopt, moet men de bakens niet gaan verzetten, doch dan moeten ze al lang verzet zijn! Als de Benelux een feit wordt, moet Z. Vlaanderen bekend zijn, dan moet de fraaie route Zeeland-Zeeuwsch-Vlaan- derenBelgië als een pracht van een vacantietrip bekend zijn. Nu profite ren we nog van het voordeel, dat de gasten in onze streek goedkoop loge ren en van hier uit trips kunnen ma- Commissaris der Koningin opende het te Bruinisse Endelijk heeft Bruinisse weer een bestendig raadhuis, In 1945 bij de bevrijding bezweek het oude, met 160 huizen, onder bom men en granaten, wat aanleiding was om de secretarie te huisvesten boven het postkantoor. In 1952 viel het be sluit om het gehele postkantoor dienstbaar te maken aan dat doel en het tevens te bestemmen voor raad huis en ook voor onderkomen van de rijkspolitie. Zonder horten of stoten zou dit niet gaan, want na de stormramp werd het gebouw geheel in beslag genomen voor de geëvacueerden. Niet minder dan 140 personen kregen er huiives- ting in. Maar ook hieraan kwam een einde en zo kon jhr. de Casembroot, ter wijl „Nu met hope" feestfanfare's blies, de versierde sleutel in de deur steken en het raadhuis officieel ope nen. De Commissaris der Koningin, zei zeer verheugd te zijn, deze plech tigheid te kunnen bijwonen en prees het gemeentebestuur, dat er eerst wo ningen waren gebouwd, voordat de gemeente aap zichzelf had gedacht. Hij achtte het geld, dat. men in.de ver bouwing had gestoken, erg goed be steed en ze'i'tenslotte té hopen, dat de problemen,'sp'eciaal die van de havën en het Deltaplan, moedig en flink on der de ogen zouden worden gezien. Namens de Rijkspolitie sprak hier na de dirigerend officier W van Bal- legoijen de Jong. Burgemeester Tate van Gorssel bood als vertegenwoordi ger van deze adoptiegemeente een schilderij aan en namens de adoptie gemeente Amsterdam offreerde de heer Besanger een electrische wind wijzer. Vervolgens sprak ir. Klokke, de architect, die een fraaie kaart van Bruinisse, waarop de herbouw- en sa neringsplannen zijn afgebeeld, over handigde. Ook andere heren uitten hun beste wensen. ken naar België Als straks de ver houdingen anders liggen, moet men tóch komen, omdat men weet dat het hier de moeite waard is!" aldus luidt de mening van de provinciale V.V.V.- directeur „We moeten zelfs verder kijken: om in de toekomst werkelijk vacan- tieland te worden, dienen we Duits land en Frankrijk in de route via Z - Vlaanderen te betrekken. De toeris ten die naar deze landen trekken, kunnen hier langs reizen en ze zullen er geen spijt van hebben. En de Fran sen en Duitsers die naar Nederland komen, kunnen dezelfde weg kiezen. Wat een pracht van een tocht is er b.v. vanuit Duitsland niet te maken via Limburg, Brabant, Zeeuwsch- Vlaanderen, Zeeland enz meent de heer Oskamp. En terecht! Om dit alles te bereiken is slechts één ding nodig, doch het is een veel omvattend ding: activiteit. Als de V. V.V.'s gezamenlijk werken, en hard werken, is dit geen fata morgana. En op z'n minste is toch als resultaat te verkrijgen dat straks de Benelux toe ristisch gezien Zeeuwsch-Vlaanderen geen kwaad meer kan doen. Nuchterheidsbepalingen Onder de pontificale H. Mis, welke het religieuse hoogtepunt zal vormen van de Nationale Maria-hulde op Zon dag 22 Augustus a.s. in het Stadion „De Vliert" te 's-Hertogenbosch, is er gelegenheid tot communiceren. Hier omtrent gelden de volgende nuchter heidsbepalingen: 1. Vanaf 1 uur n.m. mag men geen vaste spijs meer gebruiken. 2. Tot 3 u. n.m. mag men iets nuttigen bij wijze van drank met uitzondering van alco holica (Vóór 1 uur n.m. kan bier of wijn tijdens de maaltijd worden ge dronken). 3. Natuurlijk water ontnuch tert niet. 1/ OLONEL I)R. Z. M. SZYDLOWSKI: een markante Slavische figuur, zijn gevoelens verbergend achter een bescheidenheid welke onwen nigheid lijkt, maar alle hartelijkheid van zijn Poolse karakter plotseling ten toon spreidend als men hem aanspreekt. Hij geelt twee handen, als men met hem kennis maakt; een sympa thieke manier van begroeten der Oost-Europese volkeren. Een ietwat treurige snor en daarboven zijn weemoedige ogen geven deze man een triestheid waarachter men terecht een zwaarbeproefd mens zoekt. Met de ellebogen Deze Pool woont in Toronto in Ca nada en toen we hem in Axel vroegen iets over zichzelf te vertellen, sloeg hij in zijn schildering van het leven in Canada zichzelf stelselmatig over en RIJK EIS ARBEIDZAAM LEVEIS AFGESLOTEN fpE UTRECHT overleed in de ouderdom van 74 jaar de heer A. B. M. Michielsen, in leven vele jaren voorzitter van de Raad van Arbeid te Breda. De heer Michielsen was Z::uw van geboorte. Hij aanschouwde op 9 April 1880 te Tholen het eerste levenslicht. Na lager en voortgezet onderwijs te hebben genoten in Klundert, werd hij volontair op het gemeentehuis van zijn geboorteplaats. Achtereenvolgens werd hij daarna gemeente-secretaris en ont vanger van Dreumel, gemeente-aecre- taris van IJselstein en burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwou- de. In 1919 benoemde minister Aalberse, die hem als een actief man in de Ka tholieke Sociale Actie had leren ken nen, de heer Michielsen tot eerste voorzitter van de Haarlemse Raad van Arbeid. In de Spaarnestad was hij ook mede-oprichter en eerste voorzitter van de R.K. Openbare Leeszaal. Voorts had hij enige jaren zitting in de Prov. Staten van Noord-Holland. Van 1922 tot 1925 was hij lid van de Tweede Ka mer. TE BREDA Toen in 1929 mr. T. Verschuur minis ter werd, volgde de heer Michielsen hem op als voorzitter van de Bredase Raad van Arbeid. Ook in de Baronie- stad ontplooide hij weer een grote ac tiviteit. We noemen slechts zijn voor zitterschap van de Diocesane Commis sie van samenwerking tussen de stands organisaties in het Bisdom Breda, van de Diocesane Commissie „Voor God", van het comité tegen zedelijke volks verwildering in Noordbrabant en van de R.K. Vereniging voor thuiswerken de blinden, afd. Breda. De vereniging van de Raden van Arbeid benoemde hem tot directeur voor het bureau voor Belgische zaken. De heer Michiel sen werd aldus een bekende figuur in de Brusselse sociale regeringsbureaux. Het is ondoenlijk alle activiteiten van deze werkzame geest op te som men. Hij had zitting in tal van com missies en vond daarnaast nog de tijd om in allerlei bladen en tijdschriften artikelen en studies te publiceren, boe ken te schrijven en te vertalen en ten slotte nog tal van spreekbeurten te vervullen. Zjjn verdiensten voor Kerk en Maat schappij werden erkend door zijn be noeming tot officie in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts ontving hij het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice en was hij drager van het Ridderkruis van de Orde van de Kroon van Bel gië. De plechtige uitvaart zal Woensdag a.s. plaatsvinden in de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart te Utrecht. een goed toehoorder bemerkt daarin de weemoed van een man die zich niet thuis voelt waar hij woonten niet kan wonen waar zijn tehuis eigenlijk is. „Voor jonge mensen is Canada het land van belofte. Er is in korte tijd met hard werken veel te bereiken, voor ieder. Maar het parool is: spa ren, sparen en nog eens sparen. En daardoor gaat men er zo gauw alleen maar denken aan geld. Een jong gezin zonder kinderen kan er in vijf jaar een eigen huis en een tweedehands-auto verdienen. Maar Canada is hard: wie vooruit wil kor- i. moet er werken met de ellebogen", zo sche'. t deze het stomme materialisme verfoeiende Pool in het kort zijn huidige vaderland. Het is niet de tekening van een gelief de woonplaats en hoe kan het anders: een vrije Pool droomt van een vrij Po len, al was het slechts om er te ster ven. ZIJ HATEN DE RUSSEN Toronto heeft een gemeenschap van duizenden Polen en ze hebben gere geld contact met elkaar in een vereni ging zoals die ook in Nederland be staan. Daar pra' i de Polen over hun land, over het communisme en ze bidden er voor de bevrijding van hun landgenoten die er onder vreemde heerschappij moeten leven. „De Polen zijn geen mensen voor het communisme, zij haten de Russen, niet het goede, gelovige Russische volk dat van ons eigen ras is, maar de dictators die van dit volk een gevaar voor de wereld gemaakt hebben", zo vertolkt deze Pool geleerde en soldaat het standpunt van al zijn verdreven maar al zijn verdrukte landgenoten. Tien jaar geleden hielpen die Polen ons land bevrijden en vijftien jaar reeds zucht nu hun eigen land onder verwoesting en terreur. En het verdriet om dit lot van een zo gekweld volk weerspiegelt zich in de peinzende ogen van een wel altijd som ber gestemd man. met wie het een vreemd-beklemmende ervaring is te spreken over deze dingen. UURWERK LANGE JAN Na geruime tijd verstek te hebben laten gaan heeft het uurwerk van de Lange Jan zijn functie weer hervat. Het geeft thans weer de normale tijd aan, het carillon laat ieder kwartier weer zijn speelse wijsjes over onze veste klinken, terwijl des avonds zo wel de wijzers als wijzerplaat elec- trisch zijn verlicht. Hopelijk is thans de zaak definitief in orde. DRAAIORGEL WEDER IN ERE HERSTELD Het Middelburgse draai-orgel, het enige, dat Walcheren bezat, heeft blijk baar ook met moeilijkheden te kam pen gehad, althans we hebben het ge ruime tijd moeten missen. Het is echter nu weer in circulatie gekomen en we kunnen zijn opwek kende klanken in Middelburg weder beluisteren. We vinden het prettig, dat we het draai-orgel in de toekomst niet uit ons stadsbeeld behoeven te missen en hopen, dat de exploitatie in elk geval zodanig lonend zal zijn, dat moeilijkheden achterwege blijven. MIDDELBURGS MUZIEKCORPS Het Middelburgs Muziekcorps had lange tijd niets van zich doen horen en de impasse, waarin men geraakt was, was van dien aard, dat men vrees de. dat. dit corps, zeer tot spijt van de Middelburgse muziekliefhebbers, zijn bestaan niet zou kunnen handhaven. Men heeft echter alles op alles gezet en de resultaten zijn zodanig, dat men wederom het eerste concert in de tent op het Molenwater kon geven. Het deed ons weliswaar leed, zo'n kleine bezetting en derhalve zovele onbezet te lessenaars te zien, doch wij zijn dankbaar, dat het corps weder teken van leven geeft en onder leiding van de heer P. de Rooy een zeer behoorlijk concert kon geven. NIEUWE ORGANIST Tot organist onzer parochiekerk is benoemd en inmiddels in functie ge treden de heer Evert Heyblok. die pas afgestudeerd is aan de kerkelijke mu ziekschool te Utrecht. Kapelle TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN Thans is definitieve goedkeuring ontvangen voor de verbouw van de villa Pomona aan de Biezelingsestraat tot tehuis voor ouden van dagen. De aanbesteding van deze verbouwing zal op 31 Augustus a.s. plaats vinden. Voor vele oudjes in deze gemeente is dit 'n blij bericht want zij wachten reeds verschillende jaren op de verwezenlij king van de plannen, die dan thans eindelijk doorgang kunnen vinden. BRADERIE WERD GROOT SUCCES De braderie welke op het Kerkplein is gehouden is een groot succes ge worden. Vrijdag was de belangstel ling reeds bijzonder groot. Honderden waren op de been om de verlichting te bekijken, om zaken te doen met de vele standhouders of hun geluk te beproeven in een der vele attractie stands. Ook 't concert van de muziek vereniging „Mozart" uit Yerseke, trok honderden belangstellenden. De belangstelling van Zaterdagavond was overweldigend. Een duizendkop pige menigte bewoog zich over het kerkplein. De attractiestands waren voortdurend bezet en de standhouders deden beste zaken. In het begin van de avond gaf de muziekvereniging uit Kattendijke een concert en na hen kwam „Scheldegalm" uit Hansweert op de tent. De waardering voor dit kra nige corps in hun keurige uniformen was zeer groot. Gevolgd door honder den jongelui werd aan het eind van de avond een rondgang door het dorp gemaakt. Op het kerkepark werd door de gymnastiekvereniging „Olympia" uit Kapelle oefeningen gehouden, ver licht door Bengaals vuur. Ook hierbij waren honderden toeschouwers. W'olfaartsdijk BROMFIETSER VERONGELUKT Gistermorgen is de heer Goosen, aardappelkarteerder alhier, op ue pro vinciale weg naar Goes, toen hij cp de bromfiets reed, geraakt door de lading van een hem achterop rijdende vracht auto met vlas. G. kwam te vallen en bleef met vrij ernstige verwondingen, vooral aan het hoofd op de weg liggen. Passerenden hebben dokter en politie gewaarschuwd en n' het slachtoffer de eerste hulp was eend, is het naar een der Goese ziekenhuizen ver voerd. De bestuurder van de vrachtauto, die waarschijnlijk ni- heeft bespeurd van het onheil dat hij aanrichtte, is doorgereden en nog niet bekend. GEMEENTERAAD Op de agenda van de openbare ge meenteraadsvergadering van Donder dag 19 Augustus a.s. komen o.a. de vol gende punten voor: voorstel van Bur gemeester en Wethouders aan het R.K. kerkbestuur medewerking te verlenen tot de bouw van een 6-klassige R.K. jongensschool. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met naburige gemeen ten inzake onderlir_ hulpverlening bij branden. Voorstel tot wijziging van het ga- rantiebesluit van de vereniging Pro testantse Ziekenzorg. Sas van Gent DE GEMEENTE GROEIT Het aannemingsbedrijf fa. Gebrs. de Bokx uit Terneuzen, is sedert enkele weken begonnen om Sas van Gent een zestal straten bij te geven. Achter het reeds bestaande Bolwerk en Ravelijn is men met bulldozers en draglines druk doende om het gehele terrein te egaliseren en de riolering aan te leg gen, waarna met bekwame spoed zal worden begonnen met de eigenlijke aanleg van de straten. Wanneer het werk beëindigd zal zijn kan het nieu we Sas weer met een aantal wonin gen worden verrijkt. OORKONDE UITGEREIKT In aanwezigheid van het voltallig personeel der Postkantoren te Sas van Gent en Westdorpe, is door da direc ter van het PTT-kantoor Sas van Gent, dhr Blom, aan de heer H.P. Scheffer een oorkonde uitgereikt voor ruim 38 jaar trouwe dienst. Door het personeel van beide genoemde kanto ren is aan de heer Scheffer ten af scheid een vulpen aangeboden. De scheidende besteller heeft op 1 Juni j.l. de dienst verlaten teneinde zich ge heel te kunnen wijden aan zijn functie van le wethouder der gemeente Sas van Gent. ONDERWIJSTENTOONSTELLING Op een nader te bepalen tijdstip zal door de Stichting „Onderwijstentoon stellingen" te 's-Gravenhage, op de bo venzaal van het gemeentehuis een ten toonstelling worden gehouden, met als onderwerp „De rubber - industrie". De expositie zal bestaan uit een zestal ta fels met aangemonteerde wandborden, waarop op aantrekkelijke wijze de his torische ontwikkeling van de rubber is uitgebeeld en vervolgens het fabri- cage-proces uit deze industrie in beeld TJIJNA is de PELGRIMAGE langs de slagvelden van West- Europa, van generaal Maczek en de zijnen ten einde. Eens als bevrijders, nu als on-vrijen gingen zij de weg, die leidde langs vele, kleine erevelden, waar de lichamen van hun kameraden liggen als zaden in de grond. Daar, op die erevelden hebben de Poolse militairen die deze pelgrimage maken, diéper dan ooit de tragiek van hun huidig leven moeten ervaren, al ligt er dan over die tragiek een vreugde, omdat het offer niet tevergeefs was. Op de erevelden kwamen lang-vergeten gedachten weer naar boven en zij vonden uitdrukking in een zachte klop op de dwarsbalk van een kruis zoals je een oude kameraad op de schouder klopt. Of, zoals ik op het kerkhof in Ginneken zag: het voorzich tig opscheppen van wat vochtige Nederlandse aarde van een Pools graf. VOETBALLEN GOOCHELEN EN Na het officiële gedeelte en het ge zellige samenzijn voor de autoriteiten kreeg ook de burgerij enkele verras singen. Eerst speelde het elftal van de prov. Griffie tegen het Bruinisscr elftal een voetbalmatch, welke tot grote vreugde van het publiek door de dorpsgenoten gewonnen werd, wat hun een medaille van burgemeester Miehaëlis opleverde. Later trad een goochelaar uit Gors sel op en voor de kinderen was er nog een zwemwedstrijd. Tijdens de plechtige overdracht van het ereveld ..Zuylen". Van links tiaar rechts: dr Komar, generaal Maczek en de heer Spoel, vertegenwoordiger van het Nederlandse Oorlogsgravencomité. Daar in Ginneken stond een vader met bewogen gezicht bij het graf van zijn zoon. Hij heet Blachowski en on der Maczek was hij korporaal. Vader en zoon streden onder hetzelfde wa pen, bij hetzelfde onderdeel en on der dezelfde commandant. De zoon het was de enige van deze vader viel bij Breda. Nu maakte de vader, samen met zijn generaal, het mee, dat hij na tien jaar aan dat dierbare graf stond. Het graf, dat door toegewijde handen met groen en bloemen was versierd en waarop nu zoveel kran sen kwamen te liggen. Want door kor poraal Blachowski wil men alle doden eren, hier in Ginneken. Dit waren de echt ontroerende din gen van het bezoek van generaal Maczek. Het zijn ook de dingen, die de pelgrims zullen onthouden. De verle gen, snelle handdruk van een oud moedertje, de blikken van zóveel men sen, zó vol hartelijkheid en dankbaar heid. Nu nog, na tien jaren in onze voortrazende tijd waarin „gisteren" reeds ongemerkt overgaat in „vroe ger, o ja, vroeger Op de erevelden, zowel op Zuylen als in Ginneken is „gisteren" volledig de dag van heden. Waren deze bevrij ders er niet geweest, dan zou het leed van de oorlog zich nog dieper in ons hebben gebrand. Reeds op Zuylen, waar de fraaie grafkruisen en het sobere monument na de wjjding door pater Dombek aan generaal Maczek werd overgedragen, was er geheel de stemming van de plechtige herdenking. Daaraan deed de neergutsende regen niets af. Oud-snldaten nu inwoners van Breda schoven vanuit de ere haag die z(j vormden, hun kinderen schijnbaar ongemerkt naar vo ren, hopend dat de generaal hen zou zien. En dat gebeurde. „MUn dochter tje", zei zo'n oud-soldaat tegen zijn generaal en het kind kreeg een snoep je van die grijze heer met zijn brede schouders. 's Morgens, bij de plechtige H. Mis, die werd opgedragen door drie in Ne derland werkende Poolse paters ce- overdracht der grafkruisen. een krans- legging plaats vond. Het stijlvolle mo nument prijkte rondom in bloemen. Evenals te Ginneken sprak hier de vertegenwoordiger van het Nederland se Oorlogsgravencomité, de heer Spoel. Gelijk de dag tevoren, vervulde dr Komar op voortreffelijke wijze de functie van tolk. OFFICIEEL DINER Terwijl de regen bij stromen neer viel, klonk ijl het geluid van de hoorn over „Zuylen". lebrant was het hoofd van de Poolse katholieke missie ir» ons land, pater Dombek zaten de banken vol Poolse soldaten, nu in burger en vergezeld van vrouw en kinderen. Hier en daar als een blijde noot in de gewijde sfeer, een meisje in Pools nationaal costuum. LUISTER Niet het minst door de aanwezig heid van Z.H.E., de Bisschop van Bre da, mgr Jos. Baeten, kreeg deze plech tige Mis een luister die in vreemde tegenstelling was tot het wat armelijke inwendige van de „Paterskerk" aan de Schorsmolenstraat. Pater Dombek helder blauwe ogen preekte in het Pools en in het Nederlands. Een preek, zoals wij ze vinden in het Oude Testament en in de brieven van de Apostelen: tijden, waarin het Christenvolk verdrukt en geslagen werd, doch juist daaruit zijn kracht putte. Hier sprak een zoon van een geestelijk zeer sterk volk, dat blijft geloven en blijft vertrouwen. „Wij smeken de Maagd Maria, de Moe der van ons geliefd Polen, dat zij ons verstrooide volk blijft leiden".... 's Middags was er de ontvangst op het stadhuis, waarbij generaal Maczek geroerd de officiële dankwoorden, na mens het gemeentebestuur uitgespro ken door burgemeester Kortmann, aanvaardde. Na de koffietafel reed de bus naar „Zuylen", w*»r behalve de plechtige Om acht uur gisteravond waren de tafels in hotel „Boshek" te Breda ge dekt voor een diner, dat was aange richt voor de Poolse oud-strijders en voor het comité va.i ontvangst. Met ge neraal St. Maczek en de zijnen zaten o.a. aan burgemeester mr. dr. C. Kort mann, de wethouders Meys, Romsom en Stubenrouch, ou '-burgemeester van Slobbe en verschillende andere geno digden. Een heildronk van burgemeester Kortmann op Polen en de bevrijders werd hoffelijk beantwoord door de ge neraal met een dronk op Koningin Ju liana, Breda en zijn burgemeester. Ir. J. B. Leeuwenberg, voorzitter van de vereniging Nederland-Polen, be klemtoonde nogmaals de dankbaarheid t.o.v. onze bevrijders. Voorts werd het woord gevoerd door de heer J. Qua- dekker, voorzitter van het comité van ontvangst, die na een hartelijke toe spraak een aantal herinncringstegels uitreikte. Le werden o.a. geschonken aan generaal Maczek en enkele andere bevelhebbers, aan burgemi der Kort mann en oud-burgemeester van Slobbe en aan verscheiocne vooraanstaande Polen. Verder werden 24 van deze te gels bestemd voor de Poolse tehuizen in ons land. Boschkapelle. TENTOONSTELLING Aan de a.s. Septemberkermis zal door de plaatselijke afdeling van de K.A.J. een apart cachet gegeven wor den. De Kajotters zijn n.l. voornemens om bij gelegenheid van deze dagen een huisvlijttentoonstelling te organiseren in het Parochiehuis. De tentoonstel ling zal met muziek worden opgeluis terd en er zal tevens een vérloting aan' verbonden worden. IJzendijkp VERGADERING V.V.V. In hotel „De Vier Emmers" yp"r1 een buitengewone algemene vergadering plaats van de V.V.V. In zijn openings woord zette de voorzitter, de heer A. G. Calon het doel van dc .c vc ade ring uiteen, waarna allereerst de ver kiezing van een nieuw bestuur plaats vond. Dit nieuwe bestuur bestaat uit de heren A. G. Calon, Arn. Dellarrt. P. Betel, P. Taalman, J. Bevin, Corn Neyssen en M. Wijffels. De heren Jos. Dierikx en Aug. ^ondi-en, die zich niet meer herkiesbaar stelden, werden door de heer Calon bedankt voor het vele werk, -t zij steeds in het belang van de vereniging hadden verricht. Beiden werden tot ere-lid benoemd. Na het vaststellor van de statuten en het huishoudelijk reglement, vonden uitvoerige besprekingen plaats over de eventueel te houden festiviteiten. Zo zal getracht worden de toneelvereni ging uit. Averecst (Overijssel) naar on ze gemeente te doen men voor het opvoeren van een openlur1 operetle- uitvoering. Met ''e Muziek ver. „Amici tia" uit Eeklo (B.) zal contact opg no men worden om ook het voig-end iaai een concert in TJ-endiike m korr»™ CP ven. Verder werd u'tvoering van ge dachten gewisseld om jaarliiks een openluchtspel op te voeren. Een fi- nitief besluit hierove* werd echter niet genomen. is gebracht. Ook worden de verschil lende grondstoffen ingrediënten, half- en eindproducten, alsmede de gereed schappen, welke bij de winning en ver werking van de rubber worden ge bruikt, tentoongesteld. Evenals bij de vorige exposities het geval is geweest wordt ook voor deze tentoonstelling 'n grote belangstelling van de zijde van de scholen, zowel van binnen als van buiten de gemeente, verwacht. De tentoonstelling zal gedurende 10 dagen geopend zijn. OPENING HUIS VAN VERTROUWEN Zaterdagmiddag heeft de fa. Buysse haar uitgebreide en vernieuwde win kelpand geopend en van die gelegen heid hebben honderden nieuwsgieri gen gebruik gemaakt de onherkenbaar veranderde winkel te bekijken. In de loop der jaren is er heel wat met het gebouw op de hoek van de Lange Nieuwstraat en de Grote Ba- gijnestraat gebeurd. Wat nu winkel is waren vroeger drie afzonderlijke pan den: een stal, een café en een woon huis. In dit huis werd de beroemde Hulstenaar Cornelis Jansenius geboren die eens de bisschopszetel van Gent bezette. Nu is dit alles één grote win kelzaak, waarin men geen enkel aan knopingspunt met wat het tot voor enkele weken was, aantreft. Zelfs de heer en mevrouw Buysse en hun per soneelsleden lopen er nog wat onwen nig in rond! Niet alleen is de winkel, door het bijtrekken van het benedenwoonhuis, sterk vergroot, maar door de moderne winkelinrichting uitgevoerd in warm- glanzend mahoniehout en sprekend licht berken, is „Het huis van vertrou wen" tot een der allermooiste zaken van Hulst geworden. Het interieur, licht en ruim, is aangepast aan de be hoefte er de klanten vrij in te laten ronddwalen. Het is een ontwerp van de binnenhuis - architect W.J. Groen te Deventer; lijn, licht en ruimte zijn er in fraaie harmonie samengevoegd. Met deze nieuwe winkelzaak is het middenstandscentrum Hulst weer aan zienlijk verrijkt. St. Jansteen BEDEVAART NAAR O. L. VROUW TER EECKEN Zaterdagavond hielden onze paro chianen onder geleide van de parochie geestelijken een bizondere bedevaart naar O. L. Vrouw Ter Eecken te Ka- pellebrug. Biddend trok men naar dit Heiligdom, waar 'n Openluchtlof werd gehouden en de Rozenkrans werd ge beden om daarna rondom het terrein 'n lichtprocessie te houden. Pastoor Preijers dankte de pelgrimerende pa rochianen voor de r ~-htigz inzet van de Maria-week, waarna als slot-lied gezongen werd: „Wees welkom Lieve Vrouwe óp Ter Eecken". Graautc Benoemd. Tot onderwii. de bewaarschool werd benoemd A. de Koning, alhier. aan mej. Hengstdijk GESLAAGD Aan de Technische School te Breda slaagde voor het examen „Het electro- technisch installeren" onze dorpsge noot de heer R. van Leemput. St. Gilles (IFaes) GOUDEN BRUILOFT Onder enorme belangstelling vierd» het bruispaar A. van de Vijvere-van Hoey zijn gouden jubileum. De dag werd ingezet met 'n plechtige H. Mis uit dankbaari.rid. waarna het gouden paar ten remeentehuize ont- vangen werd. De gehele buurt geleek één bloe men- en vlaggenzee, terwijl volksspe len het middagprogramma vulden. De muziekvereniging „St. Cecilia" bracht een serenade. Tot in de kleine uurtjes heerste er 'n prettige stem ming. Aan zes typogr; fen is te Goes het di ploma uitgereikt voor jonggezel. De heer v. d. Peyl, voorzitter der oplei- dingscommirrie complimenteerde de heren L. Hollestelle, Goes; J. Hollestel- le. Souburg; T. Matteus. Walsoorden; W. den Hollander, Middelburg; A. Smeerdijk. Vlieringen en A. Davidse, Middelburg met hun succes en wekte hen op de studie voort te zetten. Ook de heer Steen, controleur van het leer- 1i' vnstelsfri. spr» 'n gelijke geest en gaf hun enige goede tips te dien op- z! ril te. GOES Grand: Quo Vadis? HUL^T Bioscoopgeouw 8 uur: Sen» sualita. vnnnv.LRURG - Electro: De luchtslag om Japan. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Dr. Elisabeth. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Gevaar lijke overtocht. VLISSINGEN Alhambra: Quo Vadis?. Luxor: Gevecht op Pier. AXEL Het Centrum 8 uur; Houdinl. GOES Grand: Quo Vadis? mttvv-m CURG - Electro: De luchtslag om Japan. irlURG Ledel-theater 8 uur: Hap py Landing. SAS V\N GENT Olympia 8 uur: Dr. Elisabeth. I'FRNEUZEN Luxor 3 uur: Gevaar lijke overtocht. VLÏSSINGEN - Alhambra: Quo Vadu?. Luxor: Gevecht op Pier. met een uitr pingsteken is r alleen liet zin beeld geworc van onze luc vaart, maar van alle stuwei krachten, die derland groot maakt hebben. Eens in de tien spookschip langs de en meert aan het heel oud en gebogei nacht door de straat gangen, de stenen t om te verdwijnen i: huis. Deuren gaan 1 dicht; een voor een den; roestige scharn grendel wordt ver, duister van de vlieri voetstappen van k, Decken, die heen de kleine ruimte. In Ostende kent m( van een spookschi] draagt, die men niir ren, maar vaak gei boren kan: Jan langs de gehele Vlaa Zoute tot de Panne, sers van spookschep sche namen, die mc scheepstijdingen lez' driemaster Ossaert Roessaert. In de verbeelding krijgen deze schepen wanneer in het naja: ver in zee op scheep: ken, met laaghange bolstaande zeilen. In de negentiende Vliegende Hollander trozen van vrijwel gevreesd, een Oost-! men op de route orr Hoop moest gntzeile schrijver Marryat, d had gevaren, wist e van Terneuzen afkor der Decken heette, zijn „Phantomship", schip" in het Nederl en vroeger een bek was dat letterlijk sti Na een ontmoeting schip ging men onv man en muis de diep van die vliegende sb le jaargetijden plol Stormkaap kunnen Eeuwen tevoren e allen nog langs de aan de oevers van d spookschip hoorde s geen Hollander op h Zeeuw, een van de van Viissingen. dr: In 1572 hadden de als eersten in Zeela: (Adverte: Proef ons ht JV/IET ZIJN 52 jaar 1 Crosby alias „I rleuze figuur ln de soi optreden in het open films, moet Bing een Maar met zijn haren taliteit niet verloren; held is warmer en ooit, en zjjn gouden s een grote diepte var drukking. Bing kan humor in en een love-song stijl nale uit, wanneer hij kampioen en vetera; zingt ballads, vlotte n songs, Kerstliederen e van het oude Ierland wet hetzelfde gemak waarachtigheid. Zijn nieuwe platen aan, dat Crosby niet t het verval, dat aan knaagt, zodra hij een gepasseerd is. Zijn verside" is levendig «reeg voor die plaa zijn twintigjarige zoo zomer begonnen is rr dio-programma in aardt helemaal naar zelfde warmte en dez WT-vin belcier stemme; De Crosby-uitvoeri( „(..hanging partners" een veel-gevraagd nu dit zjjn nog maar enk hjk honderden plate: opgenomen sinds hij oa begon te zingen, kwam tot stand na ec gement bij het orkest wan. Er volgden con en film. In die 23 ja; Crosby millioenen bij Milhoenen, die hij bi farms, speelgoedfabri de-firma's. In 1952 overleed IV (geboren Dixie Lee) gelukkig huwelijk. Be| Bing nog drie zoons, nis. die allemaal wor 'as ondernemingen over te nemen. Voor Js dus goed gezorgd, c w «e verste verte nl \j -

de Stem | 1954 | | pagina 2