E.V.G. - landen voelen bitter weinig Frans tussenvoorstel voor Zal Brusselse conferentie oplossing brengen? Vliegramp Bediende van een reisbureau wilde kastekort aanvullen .oen eist 51 doden GENERAAL MACZEK dankt voor pakkettenactie „Osservatore Romano" critiseert Rogier en de Rooy PARTIJ buiten de wet Drie personen ernstig gewond RECALCITRANTE JONGEMAN STAK AGENT MET MES STEEDS DIEPER IN DE PUT.... r Nederlandse verklaring wekt ongerustheid in België JONGETJE bij botsing gedood Dj 'oevig eind van vacantietocht Indonesisch Kabinet accoord met resultaat besprekingen Tenslotte duizenden guldens verduisterd GALA-DINER in paleis te Peking Isen komen tot In hobby. Maar Vordfen van de is nerveus. Een |jn zolder twee llde maken, liet geraamten van pn met papier het werk klaar j!e dame, dat ze Igeplakt" tussen pnder deur.. 1ING SLACHT. HET VERZET KKTEN DAGBLAD VOOR ZEELAND UITWISSELING GEVANGE NEN IN INDO-CHINA ONTSTEMMING IN BONN Geluksnummers ■A -v Commentaar op „In vrijheid herboren" Iets warmer DE OPHEFFING VAN DE UNIE Hoogmoedig sarcasme HIJ HANDELDE IN AUTO'S Nieuw avontuur t van Aram Ondankbare hond.... vat te lassen, |t je?" in dat werk vin- hg van het schep- etje kijk hebben op één karwei is het leetje bedrevenheid [schillende ambach- tn er cursussen be- py-ist". Dokters, za- [rrouwen leren tim en lassen. En ze pl overgave, dat ook er wel bij varen, Ie voor minder kar- genomen dan vroe- |die zij geven beta- 55 In „gedrag niet pas- |van de partij". Koe- gehekeld voor „on- [e waakzaamheid", loeken van Ulbricht hoofdstad van de |en volgens de Oost- Ind met de gezond- I beide heren, een ex- [igmaal in het verle- nige officiële berich- ng tot de aanwezig- mannen in Moskou Gepubliceerd. Op die |A.D.N., het Oostduit- dat Choe-en-Lai, de pmmunistisch Chirra, had bezocht „in een de Sovjet Unie", had Prawda, het of- de Sovjet Commu- en foto gepubliceerd en Pieck genomen |sportparade in Mos dag, waaruit bleek de mannen ziek was. slechtigheid Goirle nvoud is in aanwezig- beden en talrijke oud- bossen van de Rovert Ite Goirle de jaarlijkse [uden van de gijze- Jide de tweede wereld- bte offer brachten en |en gefusilleerd, gsmaatregel werden |ige gijzelaars, onder nachtelijk duister op diep de bossen inge- Duitsers doodgescho- telaars werd door mr. en (Dordrecht) en de [1 (Den Bosch) een gladiolen en anjers ge- ft van het monument. 'e aanwezigen een het gedenkteken en de baarmede deze sobere rd besloten. [r in de bedoeling de 1955 (tien jaar na de 1957 (derde lustrum I) breder op te zetten. Iwon het Zweedse elf- |van Finland. Bij rust Jsten reeds een 6-1 RIJS van Pescara, een I k.m. voor formule I- bwonnen door de Ita- lusso. tug, '54 Industrie- en yellow transp. II 23,--' len I 67,70, II 65,80-67,2»' Ine veiling: Bramen 109-163. Pruimen: .ar 27-76. Ontario tS-T- 16-78. Belle de Louvam 78- 13 Aug. '54 Sla 5.90- A 32-47, B 21-30, C 8-1»' ;-s A 18-19. B 12-18, C l' Peen 25-29. Kroten 1". In gen I 7,30-9.30. Bintje» timers 5,90-8,—. Andijvie nen 65-70. Princ. bone" i. Kroten 15. Rode koe' 10-15. Witte kool 7-j;' ei 43-50. Rabarber 6. IB 31-33, C 22-30. Per0zl.„ 1! A 50.60-52,70. BC 38,1" 5.90-42;H I 31.80-38, f>, K 22.22.50, F "iT,. [nsp. H I 26,90-33,40 8 1 Overige soorten n I 42-46,—,11 27,— - F 53,- - 60.- Oven irnen 14-21. Suikerpere e Frévoux A 63,60-6 H grof 55,90-58,30, H 1,90-21,F 12,— - lö' peren 4-15. 94e JAARGANG No. 21109 Uitgave; N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Kasteelpiein 11 Tel. Redactie en Ad- mimstratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur J J H A. Bruna Redactieraad C j v Hootegem, Mr. Dr. A.J J M. Mes,Mr H. B L. de Rechter, L. J. v 't Westende. P V. M. Vercauttren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5 65 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell f 0.45 Incasso wordt berekend I.osse nummers 13 ct. Postr-x. no. 278841 Voor God, Koningin en Vodertünd DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m, m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.30 per m/ml. Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voul de Zeeuwse Eilanden lil 1Kb Westsingel 98. Telefoon no. 223b - Bureau vu.,7" Aeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56. l'el. 2601. OUSTBUKU. Nieuwstraai 41. lel no 35) Toestel met Vietnamese vluchtelingen stortte neer "E'EN Vietnamees vliegtuig is Zondag bij Pakse in Laos in een zijrivier van de Mekong gestort, waarbij 51 inzittenden van het toestel om het leven zijn gekomen. Elf passagiers en de Franse bemanning wisten zich in veiligheid te brengen. Het vliegtuig, een ..Bristol", ver voerde vrouwen en kinderen van Vietnamese militairen van de Delta der Rode Rivier naar Saigon. Het Franse opperbevel meldt, dat Woensdag te Vietri, ten Noordwesten van Hanoi, en te Samson, ten Zuiden van Haiphong, de uitwisseling van ge vangenen begint. De eerste dag zul len 700 Frans-Vietnamese gevangenen worden vrijgelaten. TWEE JONGE POLEN trokken Maan dagochtend hun kano aan land op het Deense eiland Bornholm. „We zijn van Polen komen peddelen", zeiden ze, „en we willen graag politiek asyl DE AMBTENAREN van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, die bij hun werk grijze uniformen plach ten te dragen, hebben deze vervangen door gewone costuums. BINNEN DRIE WEKEN zal waar schijnlijk de overeenkomst inzake de Perzische olie getekend worden. De oprichting van de consortiummaat schappij te Londen zal dan waarschijn lijk haar beslag hebben gekregen. Z. K. H. PRINS BERNHARD is voor een bezoek van enkele dagen naar Londen vertrokken. Hij zal in enkele vliegtuigfabrieken nieuwe toestellen bezichtigen en op 18 Augustus opent hij de tentoonstelling „The Model En gineer" in de Britse hoofdstad. W. S. MORRISON, de voorzitter van het Britse Lagerhuis, en Lord Sim- monds, voorzitter van het Hogerhuis, gaan op uitnodiging van de Opperste Sovjet volgende maand een bezoek aan Rusland brengen. ONGEVEER 85 ontheemden zullen in de tweede helft van 1954 in de gele genheid worden gesteld, te emigreren onder auspiciën van de Internationale Katholieke Migratie-commissie. P)E FRANSE COMPROMIS-VOORSTELLEN inzake de Euro pese Verdedigingsgemeenschap hebben Maandag in alle lan den, die bij het verdrag zijn betrokken, een fiks politiek stormpje doen opsteken. Frankrijk, België, Engeland, Duitsland en de V.S. hebben van hun bezorgdheid doen blijken. Men meent, dat de plannen van Mendès France het boven-nationale karakter van de E.V.G. zullen uithollen en dat de behandeling van de voorstellen in Frankrijk en daarbuiten de ontwikkeling van de Europese defensie aanzienlijk zal vertragen. Een woordvoerder van het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken veronderstelde, dat het niet mogelijk zal zijn, de veranderingen in het verdrag aan te brengen zonder een nieuwe hekrachtigings- procedure in de parlementen van de deelnemende landen afzonderlijk. Men kon niet inzien, hoe op de huidige basis, in Brussel overeenstem ming kan worden bereikt. Het Belgische kabinet komt morgen, aan de vooravond dus van de zes landenconferentie in Brussel, bijeen om de ongunstige reacties op Frank- rijks jongste voorstellen te bespreken. Diplomatieke kringen in België zijn vooral geschokt door de verklaring in Den Haag, dat een nieuwe ratifi catie-procedure noodzakelijk zou zijn. De eerste Westduitse reactie is er een van ontstemming. Men acht de Franse amendementen een aanval op de inhoud van het verdrag. Men wil echter de bijeenkomst in Brussel af wachten, om vast te stellen of de Franse voorstellen het karakter van eisen of van wensen hebben. In geen geval wil men een nieuwe parlemen taire behandeling van de E.V.G. De Franse Nationale Vergadering zal op 2 September stemmen over de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag. Daar het parlement hierna onmiddel lijk op reces gaat. zou de slotbehan- deling te Parijs eerst in November kunnen plaats vinden. Mendès France zou van mening zijn, dat zyn voorstellen geen bekrachtiging door de parlementen van de deelne mende landen behoeven. Engeland heeft Maandagavond zijn ambassadeur te Parijs, die met vacan- tie in Oostenrijk is, dringend naar Londen ontboden. De V.S. blijven bij hun opvatting, dat in hét E.V.G.-ver- Wat Mendès France mil.... Het staat nu wel vast, dat de Franse compromis-plannen be treffende het Europese Verde digingsver draff hét volgende be helzen: 1) Het Eutopese leger zou moeten worden gevormd door de in Duitsland gelegerde troe pen. met inbegrip van de strijd krachten der Bondsrepubliek. 2) Frankrijk wenst naast zijn E.D.G. - legerafdelingen een eigen nationaal leger te hand haven. 3) De boven-nationale con trole op het Europese Leger zou eerst over acht jaar moeten in gaan. 4) Het E.V.G.-verdrag zou moeten worden herzien, als de hereniging van Oost- en West- Duitsland een feit wordt. Zijn twee broers ernstig gemond Een 7-jarige jongen is gedood en zijn twee oudere broers werden ernstig gewond, toen Maandagochtend te Nun- speet een luxe bestelwagen en een militaire vrachtauto met elkaar in hotsing kwamen. De bestelwagen, die afkomstig was uit Rijnsburg, werd bestuurd door de 24-jarige B. S. Zijn 14-jarige broer G. S. en 7-jarig broertje J. S. zaten naast hem. De jongste knaap werd op slag gedood. De chauffeur van de militaire wagen kreeg een shock. Een aantal gelukkige bezitters van priis-loten in de „Actie voor God" had zich Maandag nog niet gemeld. Het is niet onmogelijk, dat er ook in onze ge westen nog mensen zijn, met een cirkelvormig geluksbricfje op zak lo pen, waarvan zij de waarde zelf niet vermoeden. Daarom laten we de num mers van de loten, die nog niet „thuis gebracht" zijn, hier volgen: B 388785; C 345534- A 86399; B 140827; C 428603; D 152342; C 140516; A 161793; A 59109; B 381090; A 339555; B 71708; A 369493; D 48936. ADENAUER weinig content drag geen belangrijke wijzigingen die nen te worden aangebracht. Washing ton echter wil met zijn verklaringen de conferentie van Brussel niet voor uit lopen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat, indien het Franse parlement op reces gaat. zonder het verdrag te heb ben bekrachtigd. Amerika en Enge land maatregelen zullen overwegen, om Duitsland zijn souvereiniteit terug te geven, los van de Europese Verde digingsgemeenschap. uis" I Puinhoopmaar geen slachtoffers EEN INWONER van Muehlheim, die 's nachts gerucht in zijn badka mer hoorde, trof daar een inbreker aan die zich rustig stond te sche ren. De man wist te ontkomen, met achterlating van vier jassen, een kistje juwelen en een camera, die hij zich al tot buit had verklaard. TK BEN EEN SOLDAAT en geen schrijver. Maar ik wil toch in het Dagblad De Stem een enkel woord van diep gevoelde dank neerschrijven voor alles wat er dit voorjaar is gedaan ten behoeve van de arme Poolse kinderen in Duitse kampen. Ik heb de grootste bewondering voor de geweldige organisatie welke daarvoor is opgezet en voor de onver moeide ijver en doorzettingswil, daarbij ten toon gespreid. Aan directie, redactie en heel het personeel van Dagblad De Stem, aan de uitgebreide lezerskring in West-Brabant en Zeeland ben ik, ja is heel het Poolse volk de warmste dank baarheid verschuldigd. Zij hebben getoond te weten wat broederliefde en Christelijke solidariteit betekenen. Nog maals: mijn hartelijkste dank. GENERAAL ST. MACZEK. Bij het Franse plaatsje Audenas aan de rivier de Arbèche heeft zich, zoals gemeld, een bijzonder tragisch ongeval voorgedaan, dat aan 21 jongens tussen de 10 en 19 jaar het leven kostte en waarbij 26 andere zeer ernstige verwondingen opliepen. De autobus, waarmee het gezel schap op weg was naar de Franse Riviera, om daar de vacantie door te brengen, geraakte hij Audenas van de weg af en stortte ongeveer dertig meter naar beneden in de bedding van de Ardeche, waarbij de bus vol komen werd vernield. Redders doorzoeken het wrak van de bus naar de stoffelijke resten van de inzittenden. WOENSDAG arriveert een Zuid-Afri kaanse oorlogsbodem, de „Simon van der Stel" in Rotterdam. Het is de eer ste keer in de geschiedenis dat een i Zuid-Afrikaans oorlogsschip een be-1 zoek aan Nederland irengt. GENERAAL TIAJOOR J. C. Fry, de voormalige commandant van de 2e Amerikaanse infanterie-divisie in Ko rea. waarbij ook het Nederlandse de-1 tachement is ingedeeld, is benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje- Nassau. IN ZLTVELKRINGEN is men ont stemd over de ho"ding van minister Mansholt tegenover de standaardisatie van melk. De minister heeft een ver zoek om het percentage vet van 2.5 op 3 te brengen, van de hand gewezen. EEN HANDTEKENING van president Eisenhower heeft het grootste belas- tingherzieningsprogram in de geschie denis der V.S. ingeluid. In het komen de jaar reeds zullen de Amerikanen meer dan 1300 millioen dollar minder belasting betalen. v.' - EEN RACEWAGEN, waarin een Em gelse mecaniciën en een zeventienjari ge jongedame, vloog gisteren te Har lem met een snelheid van 160 kilome ter uit de bocht. De auto sloeg enkele malen over de kop en brandde uit. Het meisje brak enkele ribben en d. be stuurder liep ontvellingen op. HONGARIJE heeft nu, volgens radio Boedapest, ook het Amerikaanse aan bod voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingsramp aanvaard. J Weersverwachting tot vanavond: In de ochtend plaatselijk mist of i laaghangende bewolking, overi- J gens wisselend bewolkt met nog J hier en daar een bui. Zwakke, tij- 0 delijk matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Over hef J algemeen iets hogere tempera!* J ren. J Vandaag: Zon onder 20.02 uur. maan op 20.41 uur. Morgen: Zon 1 op 5.27 uur, maan onder 10.54 uur Op de foto ziet men de overblijfse len van de Viking, die tijdens de landing naar beneden stortte en volkomen uitbrandde. Het ongeluk vond plaats op 't Blackbushe vlieg veld in Hampshire (Engeland). Al le passagiers wisten te ontsnappen uit het vliegtuig, doordat de deur door de schok van de val sprong. open- Het communisme in de V. S. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan een nieuw wets ontwerp inzake de beknotting van communistische activiteiten in de V. S. De Senaat nam vorige week een voor stel aan, om het lidmaatschap van de communistische partij te verbieden. Het Huis echter wil niet de leden van de partij, maar de party zelf treffen. Voor de behandeling van het nieu we wetsvoorstel in het Huis van Afge vaardigden, hadden Congresleiders met president Eisenhower over de te nemen maatregelen gesproken. Een ge mengde commissi zal .iU uit de twee voorstellen, die door het Huis en de Senaat zijn aangenomen, een compro mis-voorstel moeten opstellen, dat voor beide Huizen van het Congres aanvaardbaar is. „En nu Nieuw-Guineaj opheffingsprotocol. Dit wetsont- „n. T werp zal aan het parlement wor- H Indonesische kabinetde/aangeboden Pvoordat het op heeft zijn goedkeuring ge- 1 September met reces gaat. hecht aan het resultaat van de een jer gelegenheid van de ne- besprekingen te Den Haag over gende verjaardag der onafhankelijk- de opheffing van de Unie. Ook keurde het kabinet het wets ontwerp goed betreffende het Gasontploffing in Varsseveld I In Varsseveld zijn Maandagochtend i drie personen ernstig gewond bij een ontploffing van gas. De 79-jarige mevrouw Nijenhuis. haar 37-jarige schoondochter en het 3-jarig zoontje van deze laatste be vonden zich in de bijkeuken van hun woning, toen er een steekvlam uit de gasleiding schoot. Alle drie werden door de vlam geraakt en hun kleren vlogen in brand. De oude dame liep met het kind naar buiten, gevolgd door haar schoondochter. j Toen het vuur gedoofd was, consta- j teerde men, dat vooral de 79-jarige en het jongetje er ernstig aan toe waren. Zij verkeren in levensgevaar. Ook de schoondochter van mevrouw N«en- huis moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De vlammen in het bijkeukentje vonden voedsel in een hoeveelheid hooi, dat in het achterhuis was opge slagen. Hierdoor ging het gehele ach terhuis in vlammen op. heidsproclamatie uitgesproken bood schap voor het parlement, heeft de Indonesische minister-president, Mr. Ali Sastroamidjojo. verklaard, dat de regering de opheffing van de Unie een belangrijk resultaat voor de politie ke ontwikkeling van staat en volk acht. De binding, zei hij, die reeds lang onze onafhankelijkheid bedreigde, is thans verbroken. Ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea herinnerde de minister-president aan de vorming van het bureau Irian-Rabat", ter be vordering van het streven der rege ring. ..om Irian ten spoedigste bin nen het gebied der republiek Indone sië terug te brengen". Mevrouw Pandit, de voorzitster van de Algemene Vergadering der V.N., is Maandag in Djakarta aangekomen, om vandaag de viering mee te maken van de onafhankelijkheidsdag. Woens dag spreekt zij de vergadering van het parlement toe. Zij blijft tien da gen in Indonesië. TNE Osservatore Romano, het officiële orgaan van het Va- ticaan. publiceerde Zondag een artikel over het eeuwfeest van de Nederlandse Hiërarchie. Dit artikel, dat ondertekend is met de initialen S. V. S. geeft nogal scherpe critiek op het gedenk boek „In vrijheid herboren". De eruditie van de bewerkers, aldus de schrijver, hun kennis van de littera tuur en van de geestesstromingen die in de negentiende eeuw het Europese denken beheersten, zijn te bewonde ren. Alle onderdelen van het katholie ke sociale leven is in hun uiteenzet ting tot in de kleinste bijzonderheden beschreven.maar bij het lezen van het hoek komen bezwaren bij de lezer op, die ook na rijpe overweging blijven bestaan niettegenstaande onze achting voor de eruditie van de bewerkers. De snijdende toon, het soms hoog moedig sarcasme die in dit werk onop houdelijk worden gebruikt, desillu- sionneren de lezer, die meer begrip mag veronderstellen voor het verle den. dat zozeer van onze tijd verschilt. Het schijnt, zo vervolgt de schrijver, dat de bewerkers zich niet hebben kunnen vrijmaken van hun eigen tijd, nu de katholieke gemeenschap in Ne derland tot een zeer hoge graad van ontwikkeling gekr is. Zodoende worden zij ertoe gebracht, vanuit die hoogte de onvolmaaktheden en de ge breken van het verleden te overdrij ven. Het is inderdaad gemakkelijk de bis schoppen van de Kerk in Nederland van de negentiende eeuw belachelijk te maken door het weergeven van hun vastenbrieven die soms wat pompeus zijn en dikwijls gericht waren tegen de ontucht. Maar kan het wellicht niet zijn, dat de ondeugden die in die tijd onder het volk de overhand hadden, redenen tot waarschuwing waren, om dat zij verschilden van die, welke wij in onze tijd kennen? „VEEL GOEDS VERZWEGEN" voornaamste doel van hun publicatie gemist, n.l. een litterair monument op te richten voor de kerk in Nederland? Zij zeggen dat er een andere moge lijkheid was geweest en wel een op somming te geven van talrijke katho lieke activiteiten in Nederland, maar dit noemen zij mc een zekere minach ting inventariseren. Maar zou er wellicht geen derde mo gelijkheid zijn geweest? Had men er niei beter voor kunnen zorgen het geestelijke leven van de katholieke kerk op de voorgrond te plaatsen en dan op de tweede plaats de prob"-men van de personen en hun wrijvingen? De schrijver besluit zijn artikel met de opmerking: niettegenstaande de be wondering, die het trote werk van Rogier en de Rooy verdient, schijnt het ons een plicht in het kort de aan dacht op de bovenstaande punten te richten, niet met het doel dit werk in een slecht daglicht te plaatsen, maar om het kader door hen er aan gegeven, te vervolmaken, want veel goeds is in dit boek verzwegen en te veel kwaad is er verteld.... zonder enig nut. Hebben de bewerkers wellicht niet, juist door hun geesteshouding het INCIDENT IN DEN HAAG Een recalcitrante jongeman heeft Zondagavond in Den Haag een agent van politie met een mes in de buik ge stoken, nadat de politieman met een Jj^EN 26-jarige bediende van een reisbureau in Amsterdam is wegens diefstal van verscheidene duizenden guldens uit de brandkast van het bureau, door de hoofdstedelijke recherche gearresteerd. Hij had het doen voorkomen, alsof hij 's morgens, ï.l het openen van de safe, het geld vermiste. Met een onthutst gezicht was hij bij zijn chef gekomen. „De brandkast is leeg", had hij gezegd tot zijn schrik een kastekort gecon stateerd in een van de geldkistjes in de brandkast. Dat tekort bedroeg 2900 gulden en de bediende had zich er nogal zenuwachtig over gemaakt. „Ik handel nog wel eens in auto's", zei hij, „en hoopte het tekort zelf door een handeltje te kunnen aanvullen. Daartoe heb ik toen 8000 gulden uit een ander geldkistje genomen en van dit bedrag een Mercedes Benz-wagen gekocht. Ik liep geen risico onmid dellijk in de val te lopen, want er was De recherche die onmiddellijk met het onderzoek begon, kreeg al direct argwaan tegen de bediende. De man echter bleef hardnekkig ontkennen dat hij iets met, de diefstal te maken had. Eerst de volgende dag brachten de rechercheurs.hem .tot een bekente nis. Midden Juni, vertelde hij, had hij juist accountantsonderzoek geweest". Naarmate de weken vorderden, be gon hij zijn positie als hopeloos te zien. E)e auto had hij niet verkocht. De tekorten, in totaal nu al 11.000 gulden, kon hij niet aanzuiveren. Vrijdagavond j.l. moest er overge werkt worden. Toen hij omstreeks 9 uur die avond naar huis wilde gaan, besloot hij „va banque" te gaan spe len. Hij nam opnieuw 6000 gulden uit de brandkast mee naar huis en meld de de volgende ochtend met een on gelukkig gezicht aan zijn chef, dat hy er niets van begreep, maar dat de brandkast geplunderd was. Naar de recherche later ontdekte, had hy op dat moment de 6000 gulden, die hij de avond tevoren had meegenomen, nog op zak. De man bleek het plan te hebben gehad, een reisje naar Parijs te ma ken als zijn opzet zou slagen. Hij had daar dan de bloemetjes eens goed buiten willen zetten. Behalve de Mercedes Benz zijn hans ook de 6000 gulden, die aan het reis bureau worden teruggegeven, in be slag genomen. sabel tegen hem was opgetreden. De jongen is gearresteerd en de agent moest in een ziekenhuis worden op genomen. De jongeman viel op de Grote Markt enkele meisjes lastig. Twee politie mannen begaven zich erheen en zagen een jongeman die de fiets van een meisje vast hield. Een van de agenten verzocht de jongeman, die enkele glaasjes bier bleek te hebben gedron ken, door te lopen. Deze stoorde zich niet aan het verzoek, en gedroeg zich zeer recalcitrant. De politie-agenten herhaalden het verzoek, doch de jon geman maakte geen aanstalten te ver dwijnen. Een van de agenten trok toen zijn sabel en diende de jongen daar mee een tik toe. Deze werd toen zo kwaad, dat hij een mes trok en daar mee op een van de agenten toestormde. Hij diende hem een steek in de buik toe. De beide agenten slaagden er in de jongen te overmeesteren en brach ten hem over naar het bureau Buiten hof. Hij is gearresteerd. De agent ver keert niet in levensgevaar. gOMMIGE lezers hebben misschien gedacht, dat Aram, die voor hen inmid dels een goede bekende is geworden, zich uit hun ge zichtskring zou terugtrek ken na de gelukkige afloop van zijn jongste avontuur. Maandag namelijk heeft hij in ons blad verstek laten gaan. Maar ook een man als Aram moet eens een dagje uitblazen. Vandaag kan men op pagina 4 de eerste beel denreeks vinden van een nieuw Aram-verhaal, dat even spannend en onder houdend zal blijken als het vorige. De Britse Labour-leiders, die een reis in China maken, hebben Maan dag aangezeten aan een diner in een der grote zalen van het vroegere kei zerlijke paleis in Peking. Er waren on geveer 400 gasten. Premier Tsjou en Lai bracht een toast uil op de Chinees-Britce vriend schap. Hij sprak van een recente ver betering van de Brits-Chinese betrek kingen. Clement Attlee zei in zijn antwoord, van harte te hopen, dat het Chinese volk vrede zou krijgen en de gelegen heid om de levensstandaard van de massa te verhogen. or het diner had de delegatie een bezoek gebracht aan de „verboden stad", de vroegere zetel van de keizerlijke familie. fWEE agenten liepen in het nachtelijk uur langs ie Hooftskade in Den Haag. Op een gegeven moment hoorden ze een klagelijk gejank: er lag een hond in het water en van wege de steile kademuren kon het beest niet op het droge ko men. De agenten bedachten zich niet lang. Een van de twee ging op zijn buik liggen en reikte in het water. De ander hield hem aan de benen vast. Met veel moeite en enig levensge vaar slaagden zij erin. de hond in veiligheid te brengen. Het beest schudde zich af, keek zijn redders verwonderd aan, beet. de agent die hem naar boven had getrokken venijnig in de rechterhand en zette de sokken erin.

de Stem | 1954 | | pagina 1