Millioenen Amerikanen doen vlijtig '-*• aan huisvlijt E.\ EEN MILLIOENENWERK nadert zijn voltooiing Dean Acheson maakt zelf zijn meubels.... ïf Wordt ULBRICHT vervangen? Geen „knoerten" in wijde Biesbosch? Zal VOO 'i us CIJFERS, SPRINGSTOF EN PALING eist Eén somhervisje per dag DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 Vlissingen wordt weer volwaardige havenstad De draaiende schijf II ar de noodzaak inspireerde tot nationale liefhebberij HUIZEN, AUTO'S EN VLIEGTUIGEN Eigen vliegtuig Landhuis Provinciale kampioenschap pen voor rijverenigingen op 28 Augustus SPORTFEEST K.A.J. TE HULST GAAT NIET DOOR Tussen twee muren De tactiek van hetcollectieve leiderschap ZELDEN KOMEN OOST-DUITSE AUTORITEITEN MET LEGE HANDEN UIT MOSKOU TERUG Willy Stopli opvolger? WHAT YOU CALL Serieus werk Supervissen Povere vangst Wondere illusie HERDENKING SLACHT. OFFERS VAN HET VERZET MARKTEN UITWISSF NEN IP Iet TOEN IN OCTOBER 1944 de Duitsers de havenwerken van Vllssingen Ernn- dig verwoestten, bliezen zij ook de grote en kleine sluizen op en bescha digden zwaar de keersluis. Met één slag was het binnenhavenverkeer van de Schelde-stad kapot ge- -naakt, daar de keersluis alleen nog maar open kon met dood ty, wilde het kanaal door Walcheren niet overlopen of leeglopen. De gehele lijdensgeschiedenis welke daarop volgde, behoeven we niet te herhalen. De Rijkswaterstaat, die na de oorlog de handen vol had en noch over voldoende mensen noch over de nodige fondsen beschikte, om alles tegelijk aan te pakken, moest Vlissingcn langer laten wachten dan de stad en hemzelf lief was. Pas in 1950 nadat eerst de binnenhavens waren opgekalefaterd kon de herbouw van het sluizencomplex aanbesteed worden. Enorme hoeveelheden materiaal zijn erin verwerkt. Aangewend werden voor de fundering, 1300 betonnen pa len, met een gezamenlijke lengte van 12.350 meter! Daarnaast is 6000 ton sta len damwand ingeslagen, waarvan la ter de helft weer uitgetrokken moest worden. In de vloeren en wanden van de sluiskolken die van de grootste zijn 13 meter hoog is 27.000 m3 be ton verwerkt, terwijl tegen uitspoeling van de sluismonden, korte tijd geleden nog 1580 m2 zinkstukken neergelaten werden. MEE- EN TEGENVALLERS 't Aanbrengen der zinkstukken vóór de sluismonden. Op achtergrond de prov. veerboot. In September van dat jaar werd het gigantische werk gegund aan de com binatie VerstoepBoersma voor f 4.837.000 en na drie jaar zou het op geleverd moeten worden; stagnatie en overmacht verhinderden dit echter. De heer Kees Verstoep, die later zo'n naam verwierf met het dichten van Zuid Bevelands dijk kreeg de leiding voor de combinatie en Rijkswaterstaat nam het toezicht op zich. DE BOUWPUT In October 1950 werd begonnen met de afdamming en uitgraving van de reusachtige bouwput, die een lengte HE vorige maal sprak ik op het slot over de „Divertimenti" van Mozart, zoals hij er een stuk of 25 schreef. Blije gezelligheidsstukken met van alles wat erin. Een vlug gedeelte, een langzaam gedeelte, een dans enz. alles vrij willekeurig aaneen geregen, zonder bedoeling, alleen om te behagen. Eveneens zeer willekeurig verspreid over alle soorten instrumenten. Het ene al leen voor blazers, het andere alleen voor strijkers, het derde gemengd en dit mengsel ook weer altijd ver schillend, het ene b.v. voor 4 in strumenten, het andere voor ±j. Hij gebruikte ze nl. tevens als oefe ning om te horen, hoe de verschil lende instrumenten samen klonken en in zijn ander werk deed hij da zijn voordeel met deze ervaringen. Mozart heeft beslist nooit gedacht, dat dit soort werk later nog ge speeld zou worden als groot re pertoire. Hij is al wat dieper in zijn serena des. Serenades zijn, zoals het Itali aanse woord „sera" dat er in zit en dat „avond" betekent, aangeeft muziek stukken, die in de rustige avond bui ten worden opgevoerd. Geen serenade behoeft de pretentie te hebben om meer te zijn dan genoeglijk en char mant. Doch ziet wat Mozart maakt van b.v. de „Haffner"-serenade op Vox PL 6850 of van de „Posthoorn"-serenade op Decca LXT 2671, de eerste gebracht door Clemens Krauss met de Weners, de tweede door Peter Maag met het uitstekende orkest de la Suisse Ro- mande. De Haffner-serenade is geschreven voor de dochter van burgemeester Haffner, de ourgemeester van Salz burg, die de volgende dag in het hu welijk zou treden. De Posthoorn-sere nade voor de verjaardag van de Aarts bisschop van Salzburg ,bij wie Mozart na een keer weggelopen te zijn weer in dienst was gekomen. Mozart geeft aan die serenades de afwisselende opeenvolging van lang zaam, vlug en een dansje van de Di vertimenti, maar elk deel behandelt hij serieuzer, grootser, feestelijker en ook gevoeliger. In het eerste deel van de Posthoorn-serenade b.v. wordt de melodie doorlopend onderbroken door telkens dezelfde energieke noten. De goedkoopste verklaring zou kunnen zijn, dat zich in deze noten de Com manderende Aartsbisschop manifes teert. Voor Mozart is deze uitleg te goedkoop. Als Mozart spreekt, spreekt hij zelf en niet een ander. Maakt U er mijnentwil van, dat hij zichzelf tot energiek volhouden bij de prelaat aan zet. Zo is ook de Posthoorn, die tegen het einde optreedt, geen aardigheidje, maar m.i. het serieuze verlangen van Mozart om maar weer met de post koets te vertrekken. Dat kan ook best niet waar zijn, maar men ontkomt niet aan de indruk van wijde verten en groot vrijheidsgevoel na een bijna tra gisch Andantino met benepen fluitto nen en stille klachten, afgewisseld door enkele ingehouden uitroepen, met grote adel en gereserveerdheid naar voren gebracht. De Haffner-serenade, die hij 3 jaar eerder schreef en bovendien voor een bepaalde bevriende familie, is niet zo geladen. Wellicht ter wille van de bruid is zij een enkele keer pathetisch, ter wille van het gezelschap praat ze gezellig, ter wille van Mozart is ze in het eerste menuet uitgesproken pessi mistisch. Mozart was toen 20 jaar. Het is alsof hij spijt krijgt bij zo'n feeste lijke aangelegenheid pessimistisch te doen en daarom schrijft hij in dezelfde serenade nog twee menuetten toe, die galant en charmant zijn en waarbij hij de liefde laat fluisteren. Ter wille van de afwisseling moet hij die weer schelden door vlugge en langzame ge dachten. Het lijkt rommelig, maar als men Mozart kent, zegt men: „wat een nobele kerel". Beethoven zou hebben zitten schrappen en vijlen. Mozart niet. Bij deze spoot de muziek er uit en hij zei met Pilatus: „wat ik heb ge-1 schreven, heb ik geschreven" Mis-1 schien zei hij het niet, maar ik weet zeker, dat hij hét dacht. kreeg van 250 en een breedte van 100 meter. Dit onderdeel was geschat op één jaar werken, doch doordat men te kampen kreeg met onderloopsheid van de keersluis en met obstakels onder water, als bommen en ander oorlogs tuig, had men een half jaar langer no dig. Daarna moesten de brokstukken en restanten van de voormalige sluizen worden opgeruimd. Met pneumatische boren en springstof ging men de 24.000 m3 grote massa metselwerk te lijf, wat wederom maanden vorderde en toen pas begon men met de vervaardiging van de twee nieuwe sluiskolken, waar van de grootste 190 m. lang en 22.5 m. breed en de kleinste 89 bij 8 meter werd gemaakt. Onder de meevallers, zo vertelde de heer Verstoep ons, is wel de voor naamste, dat geen enkel dodelijk on geval plaats Had onder de 150 mensen, die 4 jaar lang, vaak onder precaire omstandigheden, bezig waren. Een en kele maal, bijv. toen een arbeider te water tuimelde, scheelde het een haartje, maar hij bracht het er toch levend af. Smakelijk douceurtje werd voorts gevormd door de ruim 300 kilo vette paling, welke men na uitmaling van de bouwput op de bodem vond! De ernstigste tegenvaller was de storm- I ramp. In enkele uren liep in de nacht van 1 Febr. 1953 de bouwput vol en i overspoelde het zoute water de ma chines, pompen, draglines, heistellin gen, bouwmaterialen en gereedschap pen. Weken heeft men werk gehad om I de 250.000 m3 binnengelopen zeewater weg te pompen en wat men toen onder j de metersdikke modderlaag vond was om te schreien. Deze ramp gaf nogmaals een vertra ging van zes maanden, ook omdat er I daarna geworsteld werd met verloop onder de timmerlieden. Kees Verstoep, die tot die datum de I leiding had. werd weggeroepen naar Zuid Beveland, waarop de heer C. Verstoep de touwtjes in handen nam en het karwei tot een goed einde bracht. De twee sluiskolken worden be schermd door zestien sluisdeuren, waarvan de zes houten door de com binatie werden opgeleverd en de tien stalen resp. door „de Schelde" en Braat. Het zijn machtige werkstukken M op een fractie van een millimeter zuiver afgewerkt en gesteld en die vol-automatisch bediend gaan wor den. Koortsachtig wordt door de combi- iatie aan de afwerking geploeterd van dit bewonderenswaardig monument van waterbouwkunde. Want op 11 September a.s. moet al les gereed zijn voor de officiële ope ning. Het gemeentebestuur van Vlis singcn, dat beter als ieder ander de betekenis van die dag beseft, stelt al les in het werk om kleur en diepte er aan te geven. IN' AMERIKA is na de oorlog een ware „doe- het-zelf-koorts" uitgebroken. Moest vroeger iedere stedeling in de Verenigde Staten een vakman in de arm nemen, wilde hij een nieuwe voordeur plaatsen of een behangetje op de muur hebben, tegenwoordig zijn er millioenen Ame rikanen, die voor dit werk (en voor nog heel wat meer!) hun hand niet oir 1 raaien en er bovendien veel plezier in hebben. Handige za- In het afgelopen jaar hebben in Amerika elf millioen amateur-timmer lieden enkele millioenen vierkante meters hout verwerkt met 25 millioen electrische gereedschappen. Zij ge bruikten daartoe genoeg electrische stroom om een' middelgrote Ameri kaanse stad een jaar lang van warmte en licht te voorzien. Amateur-huis schilders verbruikten 75 procent van de voorraad verf, die dat jaar ver kocht werd en 150 millioen rollen be hangselpapier werden door gezins hoofden en hun zoons op de muren van het eigen home geplakt. Niet alleen de kleine man houdt zich met doe-het-zelf-objecten bezig. David Austin bijvoorbeeld, een groot man in de staalindustrie, heeft twee kamers van zijn villa ingericht als amateur- timmerwinkel. Voor 5000 dollar aan gereedschap siert er de wanden. Ver der weet iedere Amerikaan dat Dean Acheson, voormalig Minister van Bui tenlandse Zaken, zijn eigen meubilair vervaardigt en dat Generaal Curtis LeMay voormalige leden van de Ame rikaanse luchtmacht hun eigen sport- vliegtuig helpt bouwen. Generaal-ma- joor Francis Greenwold, om nog een voorbeeld te noemen, houdt zich in zijn vrije tijd bezig met het bouwen van een gestroomlijnde sportwagen Niet minder dan 100 tijdschriften worden er in de V.S. uitgegeven met richtlijnen voor allerlei soorten hand werk. En dat er inderdaad weinig kar weitjes zijn, waar de amateurs voor terugschrikken, mag blijken uit het volgende. In Pleasantville geeft een firma blauwdrukken uit voor mensen, die hun eigen huis willen bouwen. Niet minder dan 70.000 Amerikanen blijken dit werk tot een goed einde te hebben gebracht. In Milwaukee heeft een oor logsvlieger, die zijn tijd in Ko rea heeft uitgediend, een ver eniging opgericht van amateur vliegtuigbouwers. Die vereni ging heeft 600 leden en meer dan 500 eigengebouwde toestel len zijn al de lucht ingegaan. Een van de leden werkt aan een vliegtuig, dat tevens als auto kan worden gebruikt en op vouwbare vleugels heeft. kenlieden hebben zich, overal in de States, de laatste jaren toegelegd op het vervaardigen van speciale gereedschappen voor „hobbyists", de mensen wier vrije-tijdsbesteding varieert van 't vervaardigen van een tandenborstel-rekje tot de bouw van een compleet huis, met garage en berghok. Met de handel in deze gereedschappen worden niet millioenen, maar billioenen ver diend gieter of andere vakman te krijgen, zodat de huismoeders zich wel ge dwongen zagen, mannenwerk te ver richten. Voor veel Amerikanen heeft de doet-het-zelf-actie de mogelijkheid ge schapen van een vrij luxueus leven, waar ze anders nooit aan toe gekomen zouden zijn. Een architect in Santé Fe, Joseph Wertz, die van een 3000 dollar per jaar moet rondkomen, heeft zelf een landhuis gebouwd en ook het meubilair heeft hij zelf vervaardigd. Bovendien is zijn vrouw zeer bedre ven in het vervaardigen van aarde werk, zodat het echtpaar de woning vrijwel geheel met eigengemaakte spullen heeft kunnen inrichten. In Hinngham woont Joseph Piekars- ki. Hij kwam kort na de oorlog uit Duitsland terug met het voornemen, eigenhandig een huis te bouwen, zoals hij het zich in de dagen van gevaar oh ontbering had gedroomd. Een huis, dat eigenlijk veel te mooi en veel te groot was voor zijn bescheiden beurs. Joseph legde iedere cent opzij en nu, na 6 jaar werken, heeft hij z'n woning zo goed als gereed. Hij kan er onmid dellijk 25000 dollar voor krijgen, maar het pand heeft hem zelf maar 11000 dollar gekost In Los Angeles alleen al zijn er tien tallen clubs van automobilisten, die tweedehands-wagentjes opkopen en die geheel ombouwen. De auto's wor den van nieuwe motoren voorzien en ze rijden sneller dan ze ooit tevoren hebben gedaan. In North-Field (New-Yersey) vond de burgemeester de inschrijvingen voor het opschilderen van het stad huis-interieur te hoog. Zijne Edelacht bare en de 23 leden van de gemeente raad rolden de hemdsmouwen op, kochten potten verf en deden het kar wei, tot groot misnoegen van de plaat selijke schilders, zelf. De kosten be droegen 30 dollar (voor bier en andere verfrissingen 1 plus de kosten van de verf natuurlijk. De grote sluiskolk, even voordat men het water binnenliet. Op initiatief van de jonge landelijke rijvereniging „Walcheren", afd. Noord, zullen op Zaterdag 28 Augustus pro vinciale kampioenschappen van lande lijke rijverenigingen, aangesloten bij de Gewestelijke Bond voor Zeeland verreden worden te Vrouwenpolder, op een terrein bij de theeschenkerij in de duinen. Het achttal, dat op die dag met de kampioensrozet naar huis gaat, zal in September te Utrecht onze provincie mogen vertegenwoordigen op de Na tionale Kampioenschappen. Behalve de wedstrijden van de achttallen zullen ook individuele dressuurproeven wor den verreden en zal er worden ge sprongen. Gezien de grote deelname aan de verschillende rubrieken is het noodzakelijk dat in de morgenuren voorwedstrijden worden gehouden. Tijdens de middagdemonstraties wor den de prijswinnaars bekend gemaakt en dezen zullen nogmaals het pro gramma rijden. Aan het middagprogramma nemen verder deel verschillende koudbloed- fokkers. Deze zullen in aangespannen enkel- en dubbelspan voor oogstwa gens of luchtbandenwagens, de gangen van hun merries laten zien. Behalve voor het koudbloedtype zul len er in de middag nog nummers zijn voor enkel- en dubbelspan landbouw- tuigpaarden. Naast deze prestaties zal nog getoond worden wat met de paarden bereikt kan worden in het rijden van een ca- rausselnummer en niet te vergeten de vrijheidsdressuur, waarvan een kun stig stukje is getoond op de jeugddag van de Zeeuwse Landbouwmaatschap- pij, tijdens de tentoonstellingsdagen te Goes. Te geringe belangstelling Het tot een traditie uitgegroeide sportfestijn der Oost Zeeuwsch-Vlaam- se kajotters, dat jaarlijks dan in deze dan in gene plaats wordt georgani seerd, zal dit jaar hoogstwaarschijnlijk niet doorgaan, althans niet in Hulst, l welke afdeling het dit jaar zou organi seren. Er zijn thans veertien dagen voor de sportdag nog maar vier afdelin gen die zich als deelnemer hebben op gegeven. Dit is te weinig, gezien de hoge kosten en vele werkzaamheden aan een dergelijk sportfeest zijn ver bonden. De oorlog heeft eigenlijk deze na oorlogse liefhebberij veroorzaakt. Aan het front leerden tienduizenden Ame rikanen, hoe zij motoren, radio's en andere apparaten moesten repareren. Hun vrouwen zagen zich gedwongen, werkjes te doen, die zij aan hun echt genoot plachten over te laten, zoals het ophangen van schilderijtjes, het repareren van huishoudelijke attribu ten en wat dies meer zij. Bovendien was het vaak moeilijk, om een lood- ,He b je nog wat te vrouwtje?" lassen, Het leven in de grote steden van de Verenigde Staten is gejaagd en zenuw slopend. Veel mensen werken in de fa brieken aan de lopende band. Zij zien dikwijls zelf het resultaat niet van hun prestaties. Maar in de eigen werk plaats, waar de vrije tijd wordt door gebracht, krijgt een meubelstuk vorm onder hun handen en in dat werk vin den ze de voldoening van het schep pen. Nerveuze mensen komen tot rust dank zij hun hobby. Maar beginnelingen wordfen van de huisvlijt wel eens nerveus. Een man, die op zijn zolder twee slaapkamers wilde maken, liet zijn vrouw de geraamten van de tussenschotten met papier beplakken. Toen het werk klaar vas, ontdekte de dame, dat ze zichzelf had „ingeplakt" tussen twee wanden zonder deur.. Men moet een beetje kijk hebben op de dingen en voor één karwei is het soms nodig, een beetje bedrevenheid op te doen in verschillende ambach ten. Daarom worden er cursussen be legd voor de „hobby-ist". Dokters, za kenlieden en huisvrouwen leren tim meren, schilderen en lassen. En ze doen het met zoveel overgave, dat ook de ambachtslieden er wel bij varen. Want al worden die voor minder kar weitjes in de arm genomen dan vroe ger, de cursussen die zij geven beta len goed JN OPDRACHT van Moskou zou Walter Ulbricht, de „sterke man" van de Communisten in Oost Duitsland binnenkort aftreden als waarnemend Premier, doch zijn werrkelijke macht zou hieronder niet te lijden hebben. Deze boodschap zou volgens een beridht luit bronnen in de Sowjet zone ter kennis van de Oostduitse Communistische partij organen worden gebracht door Karl Schirdewan, de rechterhand van Ulbricht, die naar verluidt alles zal doen om het prestige verlies van Ulbricht in de Communistische partij te voorkomen wanneer deze zijn hoge regeringspositie moet opgeven- „En nu nóg een beetje naar links, Jan Volgens een verklaring van Schir dewan, aldus meldt Benjamin E. West uit Berlijn, zal Ulbricht gehandhaafd worden als Eerste Secretaris van het Communistische Partij-bestuur en zo doende zijn zeggenschap zowel in de Partij als in de regering blijven be houden. Ulbricht brengt thans een van zijn veelvuldige bezoeken aan de Sov- jet Unie, en naar verluidt heeft hij van partijleiders in Moskou opdracht ge kregen om als Premier van Oost- Duitsland af te treden na de in Octo ber a.s. te houden verkiezingen voor I het Oostduitse parlement waarvoor slechts een enkele lijst van candidaten wordt uitgegeven. Ulbricht is de enige hoge functiona ris in de Europese invloedssfeer van de Sovjet Unie, die nog een hoog ambt bekleedt zowel in de partij als in de i regering. Al zijn collega's' in Oost- Europa hebben in de afgelopen 17 I maanden een van beide ambten moe- (Advertentie) OP HET zweefvliegcentrum Teriet zijn Zondag de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland op trainingsvliegtuigen begonnen. De vliegers moesten op de eerste dag in zwakke thermiek de grootst mogelij ke afstand afleggen. De Hagenaar Toutenhoofd leverde met een vlucht van 60 k.m. de beste prestatie. Der de werd luitenant J. Kaaij uit Gilze- Rijen met 32 k.m. LIET VISSEN is een 1 1 edele kunst. Dat zeg gen de beproefde ken ners, die reeds jaren ach tereen actief schrikwek kende monsters van vis sen vangen. Dat zegt ook Marcel, die de sport nog pas veertien dagen beoe fent. Met stijgend succes, wanneer men zijn verha len hoort. Hij heeft zich een vis- akte aangeschaft, waarop hij net zo trots is als op zjjn doctorstitel. En wa terlaarzen, waarmee hij te voet kan oversteken naar Engeland. En een solide Zuidwester. En een hengel van superieure af metingen, kwaliteit en prijs. Want de vis wordt duur betaald. Kort geleden daagde Marcel ons uit. Hij kon ons op voorhand ver zekeren, dat wij nim mer vissen van ruw ge schat driekwart meter- tje zouden vangen. Dat daar wel meer voor kwam kijken dan glad geschrijf in de kranten. De uitdaging is giste ren uitgewerkt. Alle machtig. Reet om vier uur 's morgens stond Marcel te r oen. Wat nad het te betekenen, dat wij nog niet klaar stonden? Waar was ons mat iaal? Zat dat nog niet op de fiets gebonden, samen met puik snoerwerk schepnet ten en busjes malse wor men? Wat werd bij ons binnen wel gedacht? Want Marcel pakt de zaken serieus aan. Dat bleek voor de zo veelste maal deze dag. Hij knoopte gesprekken aan met echte vissers, die eveneens op weg waren naar beproefde viswate ren en nog weinig woor den hadden. Weet je wat het bij vissen is", sprak Marcel tot een vergrijsd man met een baard. „Je moet goed aasje hebben. Anders kun je wel thuis blijven." De vergrijsde man met de baard keek zijn maat aan, die ook al wel de nodige zogezegde „knoer ten" zou hebben gevan gen en zweeg. Hij kon het schijnbaar niet volgen. Het bootje, gecharterd bij een vriendelijke heer te Drimmelen, was een verrukking. De eigenaar zei, dat het ooit maar één keer was gezonken en dat kwam dan nog door wanordelijk gedrag aan boord. Ze hadden met 'n hele club aan boord zit ten schommelen. Met krachtige slag roeide Marcel naar een kreek in de wijde Bies bosch, v/aar slechts su pervissen mochten komen De plaats lag verscholen tussen uit de kluiten ge wassen riet, en het wa ter blonk er, alsof het juist met k iperpoets was behandeld, in de gouden zon, die volop bezig was overzicht te krijgen op de verre horizon. Maar daar was het .liet om begonnen. Het was te doen om reuzen-vangsten, waarmee men met ere in de familiekring kon terug keren. Wij haalden een bescheiden hengeltje te voorschijn en wierpen onmiddellijk in. Ruim een uur keken wij met scherpe blik naar de dob ber, die op zijn eentje 'n dansje maakte op de golf jes. Marcel deed onder tussen geweldige dingen aan de andere kant van de boot. De vrucht van al zijn inspanningen was een pover visje, dat somber keek. Marcel vertelde echter, dat deze vangst niettemin zo zeldzaam was, dat wij ontmoedigd de hengel ophaalden en zeiden, dat oefening de meester maakt. „Je spreekt daar een waar woord", zei Marcel getroffen. „Maar er spe len ook wel andere om standigheden mee in jouw geval. Er zit geen aas aan je haakje" De twijfel duurde de hele dag. Er ging een half uurtje af vooi een sober maal, dat wij beiden in papiertjes en blikjes ver pakt hadden meegevoerd en Marcel bracht niet zonder voldoening een flesje jene ei te voor schijn. Het bleek bij de ge ïiken te hore' Mar cel was geen drinker, maar één glaasje legde je ids de hengel vaster in de hand en maakte 't oog scherper. Het zal wel niet aan de jenever hebben gelegen, maar wij vingen niets meer. Op het einde van de machtig ingezette tocht lag alleen nog maar het sombere visje van Marcel in het leefnet. Marcel af het de vrij heid. Het beestje zwom gela ten weg en zal 's avonds laat wel gelachen heb ben. Dat deden ook de ver grijsde man met de baard en zijn gezel, die wij bij terugkomst weer ont moetten bij een ontzag gelijk zoodje vis. Zij waren heel wat spraakzamer dan in de vroege morgenuren en zij putten veel vrolijkheid uit verschillende gissin gen omtrent onze kunde. Maar volgende week gaan wij weer. Naar een ander plaatsje, dat Mar cel slechts op hoogtijda gen bevist. Wij zullen dan ook wel niets vangen. ellicht vangt dan zelfs Marcel niets, die toch reeds veer tien dagen in de practjjk zit. Maar in zich bewaart iedere nette, goed opge voede, centen verdienen de, grote man nu eenmaal iets van het kleine jo - getje, dat uren achtereen op stekelbaarsje. loert gedreven door de w nde- re illusie, dat t ooit wel eens een jong haaitje tus sen kan zitten. Daarom is het zo druk aan de waterkanten. ten prijsgeven. Deze ontwikkeling is volkomen in lijn met de door Moskou na Stalin's dood gevolgde politiek waarbij meer de nadruk wordt gelegd op „collectief leiderschap" dan op een éénmans dictatuur. In feite is Rusland het enige land waarin het beginsel van collectief lei derschap in de praktijk wordt ge bracht, het land waarin Premier Geor- gi Malenkc en Nikita Kroetschef, de leider van de Communistische partij een deelgenootschap vormen die niet zonder interne moeilijkheden verloopt. De leiders in de satellietlanden blijken nog evenveel persoonlijke macht te hebben als steeds. OPVOLGER De opvolger van Ulbricht is reeds gekozen, volgens berichten uit Oost- Duitsland. Schirdewan, die secretaris is van het politieke bureau van de Communistische Partij moet de afde lingschefs van het centrale comité tij dens een speciale bijeenkomst op 23 Juli ervan verwittigd hebben dat de huidige Minister van Binnenlandse Zaken Willi Stoph voor het Premier schap is aangewezen. De beste aanbeveling van Stoph ls dat hij een van Ulbricht's naaste me dewerkers is. Hij werd in 1950 in het centrale co mité opgenomen, werd chef van het Ministerie van Binnenlandse Zaken in 1952 en is thans belast met de Oost duitse verdediging en staat aan het hoofd van de binnenlandse veilig heidsdienst waaronder ook de geheime politie ressorteert. Er is nog niets bekend omtrent de terugkeer van Ulbricht uit Moskou. Enkele weken geleden is hij tegelij kertijd met Wilhelm Pieck, de Presi dent van Oost-Duitsland, naar de Sov jet Unie vertrokken. Men is het er evenwel In het alge meen over eens dat wanneer beide mannen de terugrei aanvaarden zij nieuwe instructies van het Kremlin zullen medebrengen met betrekking tot een verscheidenheid van aangele genheden. Dit was steeds het geval wanneer zij, of Premier Otto Grote- wohl een bezoek aan de Sovjet Unie hadden gebracht. In de afgelopen 4 jaren hebben deze drie mannen niet minder dan 18 be zoeken aan de Sovjet Unie gebracht. En elk bezoek werd prompt gevolgd door een nieuwe Communistische campagne of een grootscheepse zuive ring. ZIEKTE. In Mei 1950, nadat Ulbricht, Pieck en Grotewohl een 2 maands bezoek aan Moskou hadden gebracht werde.. na hun terugkeer prompt nieuwe decre ten uitgevaardigd voor de verscher ping van campagne om de activiteit van de kerk te onderdrukken. Niet lang daarna werd een zuivering van de zogenaamde bourgeois of niet-com- munistische partijen op touw gezet. Het bezoek van Ulbricht aan de Sovjet Unie in Maart 1953 werd ge volgd door hernieuwde activiteit in de strijd tegen het geloof, en door scher pe aanvallen op twee voormannen van de Communistische partij, Franz Dah- lem en Wilhelm Koenen. Dahlem werd uit het centrale comité en het polit bureau weggewerkt wegens zijn „poli tieke blindheid" en „gedrag niet pas send voor een lid van de partij". Koe nen werd scherp gehekeld voor „on voldoende politieke waakzaamheid". De huidige bezoeken van Ulbricht en Pieck aan de hoofdstad van de Sovjet Unie houden volgens de Oost duitse pers verband met de gezond heidstoestand van beide heren, een ex cuus dat ook menigmaal in het verle den is gehoord. Een van de weinige officiële berich ten met betrekking tot de aanwezig heid van beide mannen in Moskou werd op 29 Juli gepubliceerd. Op die dag berichtte het A.D.N., het Oostduit se nieuwsbureau, dat Choe-en-Lai, de Premier van Communistisch China, Ulbricht en Pieck had bezocht „in een herstellingsoord in de Sovjet Unie". Doch op 19 Juli had Prawda, het of ficiële orgaan van de Sovjet Commu nistische Partij een foto gepubliceerd die van Ulbricht en Pieck genomen was, tijdens een sportparade in Mos kou op de vorige dag, waaruit bleek dat geen van beide mannen ziek was. Sobere plechtigheid in Goirle In plechtige eenvoud is in aanwezig heid van familieleden en talrijke oud- gijzelaars in de bossen van de Korerf onder de gemeente Goirle de jaarlijkse herdenking gehouden van de gijze laars, die gedurende de tweede wereld oorlog het hoogste offer brachten en ter plaatse werden gefusilleerd. Als vergeldingsmaatregel werden hier de toenmalige gijzelaars, onder dekking van het nachtelijk duister op 15 Augustus 1942 diep de bossen inge voerd en door de Duitsers doodgescho ten. Namens de gijzelaars werd door mr. J. van der Dussen (Dordrecht) en dl heer B. v. Bavel (Den Bosch) een krans van witte gladiolen en anjers ge legd aan de voet van het monument Hierna maakten 'e aanwezigen een rondgang langs het gedenkteken en dl beide graven, waarmede deze sobert plechtigheid werd besloten. Het ligt echter in de bedoeling A herdenking enin 1955 (tien jaar na t bevrijding) en in 1957 (derde lustr® van de fusillade) breder op te zet» TE HELSINKI won het Zweedse elf- tal met 10-1 van Finland. Bij rus hadden de gasten reeds een 6J voorsprong. DE GROTE PRIJS van Pescara, eer- race over 409 k.m. voor formule l wagens, is gewonnen door de It8' liaan Luigi Musso. KAPELLE, 14 Aug. '54 Industrie- exportveiling: Yellow transp. II 23.- Dubb. Prinsc.bonen I 67,70, II 65,80-6725 arw. 54,Gewone veiling: Bramen 13" 117. Frambozen 109-163. Pruimen: K.C Oullin 65-74. Czar 27-76. Ontario 19-:1 Mons. Hative 36-78. Belle de Loyvii» 30-71. TERNEUZEN, 13 Aug. '54 Sla 5.90" 10,10. Bloemkool A 32-47, B 21-30, C 8-» Witte komkommers A 18-19, B 12-18, C'' 14. Selderij 3-5. Peen 25-29. Kroten 1' Uien 3. Eerstelingen I 7,30-9.30. Bint!" 7.20-9,Eigenheimers 5.00-8,—. Andijvv 12-16. Stoksnijbonen 65-70. Princ. bore' 44-73,80. Saxa 45. Kroten 15. Rode koj 5-16. Sav. Kool 10-15. Witte kool Waspeen 21. Prei 43-50. Rabarber 6. "°j maten A 29-40. B 31-33, C 22-30. P»rz'.,' rode Zomerappel A 50.60-52,70, BC 38,W* 47,50, H grof 34,90-42:—, H I 31.80-38.1 H II 15,— - 18,50. K 22,22,50, F l3r- 17,—. Yellow transp. H I 26,90-33,40. H 14-19.F 14,Overige soorten aPPej, 3-10. Czarpruimen I 42-46.—,11 27,— - 4 Washington II 52,—. F 53.60,— Oven ge soorten pruimen 14-21. Sulkerperej 6-13. Prècose de Frévoux A 63.60-6 BC 38,20-44.—, H grof 55.90-58,30, H 33,70-38,20, K 14,90-21,—. F 12,— - Overige soorten peren 4-15. 94e JAARG Uitgave: N. Verschijnt eli Kasteelplein ministratie 33 redacteur J C. J v Hoot H. B L. de R V. M. Vercai vooruitbetalin f 6.55, per we bestelt f 0- Losse numrrie Bureau voui Toestel vluchteling "E'EN Vieti Zondag in een zij rit gestort, wa van het toes gekomen. E Franse bem in veiligheic Het vliegtu voerde vrouv Vietnamese rr der Rode Riv Het Franse Woensdag te I van Hanoi, en van Haiphong, vangenen beg len 700 Frans- worden vrijge TWEE JONGI dagochtend hl Deense eiland Polen komen we willen gra DE AMBTEN, ministerie van by hun werk ten te dragen, door gewone i BINNEN DRI schijnlijk de Perzische olie oprichting ve schappij te Lo lijk haar besla Z. K. H. PRI! een bezoek va Londen vertrc vliegtuigfabrie bezichtigen er hij de tentoon fineer" in de W. S. MORRI het Britse La monds, voorzi gaan op uitno Sovjet volgenc Rusland brenf ONGEVEER de tweede he genheid word onder auspiei Katholieke M EEN IN WC die 's nacht mer hoorde aan die zie ren. De mai achterlatini kistje juwe hij zich al WOENSDAG kaanse oorloi der Stel" in ste keer in Zuid-Afrikaa: zoek aan Nee GENERAAL voormalige Amerikaanse rea, waarbij tachement is Groot-Officie: Nassau. IN ZUIVELK stemd over d Mansholt tegi van melk. De zoek om het 3 te brengen, EEN HANDT Eisenhower 1 tingherzienin denis der V.S de jaar reed meer dan 131 belasting bet EEN RACE! gelse mecani ge jongedam lem met een ter uit de bo malen over d meisje brak stuurder liet HONGARIJI Boedapest, o bod voor hu de overstrorr Weersver In de ocht laaghangcn gens wisse hier en da: delijk mati uit Westeli algemeen i ren. Vandaag: maan op 2 op 5.27 uur

de Stem | 1954 | | pagina 6