drag landen gaan spreken voor Zuid - Oost - Azië over ver- Conferentie op de Philippijnen: AetJi Prij zen in Breda, Etten en Ulvenhout ZEVEN DODEN bij AUTOBOTSING Mendès France zoekt naar aanvaardbare middenweg zijn Luchtvaartpionier kon droom niet verwezenlijken Geen stukje van India blijve onder koloniaal beheer Tsjou EnLai acht „Formosa een binnenlandse kwestie India, Indonesië en Ceylon afzijdig A f scheid van Koning Haakon Mgr Boeten in de Bergse Ommegang Het autobusongeluk in Frankrijk V oetbal-revolutie in Amsterdam OP RIJKSWEG NIJMEGEN-VENLO: Handgemeen tussen gevluchte ministers r DAGBLAD VÓÓR ZEELAND Russische spion kreeg Amerikaans asyl Bliksemloterij opnieuw groot succes Dr Eckener overleden Echtpaarvan vacantie terugging de kinderen halen Nu en dan zou Plotseling een schok... V lie gen de krui den ie r 94e JAARGANG No. 21108 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein II Tei. Redactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur J J HA. Bruna Redactieraad C J. v Hootegem, MiDiV.J J.M. Mes.Mr H. B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- besteli.) f OAó. Incasso wordt berekend. I.osse nummers 13 ct. Postrcs.. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ajgWa MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, wtlke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vuur de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsinsel 98, Telefoon na 2236 Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Dubbele Poort 1, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, nuuiumjaai du, lel 2601. UUSTBUKG. Nieuwstraat 41, Tel. no 35) Talrijke arrestaties in Japan ptE Verenigde Staten hebben politiek asyl verleend aan Joeri Rastworof, een hoogge plaatste Russische spion in Ja pan, die enkele maanden gele den naar het Westelijke kamp overliep. De onthullingen, die de 34-jarige Rus heeft gedaan, blijken reeds aan leiding te hebben gegeven tot arresta tie van twintig Japanners en een aan tal buitenlanders, die eveneens voor de Russische spionnagedienst werkten. Men wilde op de eerste plaats gege vens verkrijgen over Amerikaanse de fensieplannen. Onder de gearresteer den bevinden zich twee functionaris sen van het Ministerie van Buiten landse Zaken in Japan. De Japanse Minister van Buiten landse Zaken neeft meegedeeld, dat de aanwezigheid van de Sovjet-missie in Japan zal worden geduld, maar dat zij aan strenger toezicht onderworpen zal worden. Men voorspelt, dat de V.S. spoedig mededeling zullen doen van een „stroom van Russische afvalligen". pNGELAND, de V.S., Pakistan, Nieuw-Zeeland, Australië, Thailand, de Philippijnen en Frankrijk hebben officieel be kend gemaakt, dat zij deel zullen nemen aan de achtlanden-con- ferentie over Zuid-Oost-Azië, die zes September a.s. te Baguio op de Philippijnen begint. Pakistan, het enige land van de vijf „Colombostaten", dat aan de conferentie deelneemt, verklaarde, dat zijn aanwezigheid het land niet zou verplichten zich aan te sluiten bij een verdrag, dat de conferentie zou opstellen. Het enige deelnemende land, dat in het eigenlijke Zuidoost- aziatische gebied ligt, is Thailand, dat grenst aan Indo-China, Malakka en Birma. Intussen hebben Clement Attlee en zeven andere leden van de Britse La- bourpartij Zaterdag „in allerhartelijk ste sfeer" geconverseerd met Tsjou En Lai en andere Chinese staatsgroten, tijdens een cocktail-partij, die ter ere van de Britse gasten in Peking gege ven werd. MGR. J. G. VAN SCHAIK, Proost van het Metropolitaan Kapittel en advi seur van de K.A.B. heeft, Zondag te Utrecht zijn 60-jarig priesterfeest ge vierd. De H, Vader benoemde hem bij deze gelegenheid tot Pronotarius Apos- tolicus. DE DERDE overspanning van de nieu we spoorbrug te Moerdijk is Zondag op de pijlers geplaatst. Alles ging volgens verwachting. Volgende week wordt de vierde overspanning gemonteerd. MILITAIREN en Politiemannen in Portsmouth (V.S.) hadden alle moeite, 1000 muitende gevangenen van een tuchthuis naar hun cellen terug te drij ven, terwijl de brandweer een zware brand bestreed, die in een werkinrich ting van het tuchthuis was uitgebro ken. DE AMERIKAANSE Senaat wil de hulp aan het buitenland drastisch be snoeien. De landen, die voor hulp in aanmerking komen, zouden 200.000.000 minder ontvangen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. BIJ VILLERVILLE is Zondag een Franse vissersboot vergaan. Van de achttien opvarenden worden er nog negen vermist. Twee der geredden zijn in het ziekenhuis overleden. Van alle landen, die aan de confe rentie deelnemen, zullen de Ministers van Buitenlandse Zaken met hun plaatsvervangers de besprekingen voe ren. De Amerikaans-Philippijnse Raad, die is opgericht als onderdeel van het verdrag voor wederzijdse beveiliging tussen beide landen, zal twee dagen voor het begin van de conferentie over Zuid-Oost-Azië te Manilla bijeenko men. Minister Dulles zal met zijn Philip- pijnse ambtgenoot, Carlos Garcia, op 4 September spreken over „zaken van wederzijds belang, welke betrekking hebben op de verdediging van de Phi lippijnen". Uit het besluit tot de conferentie, dat nog vrij snel is gekomen, spreekt in elk geval de vastbeslotenheid der Westerse Janden, het communisme in Oost-Azië geen vrij spel te geven. In- Pijnlijke „vergissing" TRACTAATGRONDEN TERUG AAN VROEGERE EIGENAARS Een oppervlakte van ongeveer 35 H.A. grond, nabij Siebengewald, die door Nederlandse landbouwers van het Ned. Beheersinstituut was gekocht, zal aan de vroegere eigenaars worden te ruggegeven. Deze gronden blijken enige jaren ge leden ten onrechte aan de Nederland se staat te zijn vervallen verklaard op grond van het Besluit Vijandelijk Ver mogen. De in Duitsland woonachtige eigenaars hebben weten aan te tonen, dat zij niet de Duitse nationaliteit be zitten, maar statenloos zijn, waardoor zij niet onder de termen van het be sluit vallen. Voor de betrokken Neder landse landbouwers heeft dit pijnlijke consequenties. Verscheidenen hunner zien hun bedrijf dermate inschrompe- len, dat het niet meer rendabel is te maken. dia, Indonesië en Ceylon wensen blijk baar onpartijdig te blijven. Zij zullen geen vertegenwoordigers zenden naar de Philippijnen. DREIGENDE TAAL De Chinese Minister van Buiten landse Zaken, Tsjou En Lai, heeft dreigende woorden laten horen aan het adres van Formosa. China, zei hij, kan niet langer toestaan dat dit eiland onder beheer van de V.N. blijft. Tegelijk waarschuwde hij „iedere buitenlandse agressor" zich niet met de kwestie Formosa in te laten (ook niet als China tot maatregelen mocht overgaan). Ieder land, dat zich tot in menging laat verleiden, zei hij, moet zelf de zware consequenties daarvan dragen. Tsjou En Lai drong aan tot krachtig verzet tegen het Zuid-Oost- Aziatisch verdedigingsstelsel. MILLIOENEN DAKLOZEN IN VOOR-INDIE EN CHINA Volgens semi-officiële schattingen zijn ten gevolge van de overstromin gen van de Bramaputra en de Ganges 10.000.000 personen in Voor-Indië van hun haardsteden verdreven. Meer dan een derde deel van Oost-Bengalen (Oost-Pakistan) is door het vernieti gende water getroffen. In China zouden 20.000.000 mensen van hun haardsteden verdreven zijn. De overstromingen in Nepal hebben naar men vreest reeds 300 doden ge- eist. Ongeveer een millioen mensen zijn getroffen door de overstromingen, welke, evenals in Oost-Bengalen, de zwaarste sinds mensenheugenis zijn. HIJ SLOEG NIET HARD GENOEG.... Tijdens een fietstocht door het Kroondomein van Het Loo is de 35- jarige P. H. uit Schiedam door een wielrijder overvallen. De aanvaller gaf zijn slachtoffer een tik met een hamer op het hoofd. De vacantieganger ging echter niet door de knieën. De aanvaller sloeg na zijn daad op de vlucht. Het slachtoffer zette met twee juist passerende motor rijders de achtervolging met succes in. De hardhandige werd overmeesterd en overgegeven aan de politie. Hij had de wielrijder overvallen om hem van zijn geld te beroven. COMPROMIS-VOORSTEL E.V.G. „NIET IDEAAL" JN een oproep tot liet Franse volk heeft premier Mendès France de door zijn kabinet aan vaarde compromis-oplossing in zake de Europese Verdedigings gemeenschap „niet ideaal" ge noemd. Er zijn echter geen ide ale oplossingen ,zei hij. De voor gestelde wijzigingen noemde de premier aanvaardbaar voor Frankrijks partners en het me rendeel der Fransen. Zoals reeds in een groot deel van onze oplage gemeld, heeft het kabi netsbesluit, om Mendès compromis goed te keuren, drie gaullistische mi nisters tot aftreden gebracht. De gaul listische fractie keurde dit aftreden goed en noemde de voorstellen van het plan „wijzigingen van twijfelachtige waarde." PATER M. BOGAARTZ, A. noe- zenier van de katholieke pers in ons land, heeft Zondag zijn zilve ren priesterfeest gevierd. De re ceptie in Den Haag was zeer druk bezocht. Behalve deputaties van de Katholieke Journalistenkring, de directies der dagbladen en andere belangstellenden uit de perswe reld, kwam ook een groot aantal geestelijke en wereldlijke gezags dragers de jubilaris complimente ren. DE ALUMINIUMKIST met het lijk van de twee jaar geleden in een grot bij Pierre Saint Martin neergestorte grotonderzoeker, Marcel Loubens, is thans naar boven gehaald. DE K.L.M. heeft ter uitbreiding van haar luchtvloot bij de Locksheed-fa- briek in Californië weer drie „super- Constellations besteld. De estellen zullen begin 1956 worden afgeleverd. IN AMSTERDAM zijn Zaterdag twee telgen van bekende draaiorgelfamilies met elkaar in het huwelijk getreden. Twee pierementen zorgden bij de stad huispoort voor passende muziek. EEN ISRAëLISCHE patrouille heeft Zaterdag een Jordaanse patrouille uit hinderlaag overvallen. In een vuurge vecht, dat vijf uur duurde, zou een lid van het Arabische legioen zijn gesneu veld. VIER PERSONEN zouden in Oost- Berlijn tot gevangenisstraffen van 12 tot 15 jaar zijn veroordeeld wegens spionnage. Zij zouden behoord hebben tot de organisatie Gehlen en andere Westduitse spionnagediensten. HET INTERNATIONALE Pax Christi- congres zal volgend jaar in Nijmegen worden gehouden, zo is te Einsiedeln (Zw.) besloten, waar het congres dit jaar bijeen was. NICHOLAS PLUMBIDES, de 52-jarige leider van de communistische onder grondse in Griekenland, is Zaterdag ochtend terechtgesteld. Hij was be schuldigd van ver I en spionnage. De drie gaullisten, die thans nog in de regering zitting hebben, zeiden tij dens de vergadering, dat zij over de kwestie van steun aan het compromis plan zullen beslissen, nadat de resulta ten bekend zijn van de Brusselse con ferentie der Ministers van Buiten landse Zaken der E.V.G.-landen. De Franse waarnemend Hoge Com missaris in Duitsland, Armand Berard, heeft Zondagochtend de Franse voor stellen voor wijziging van het E.V.G. verdrag overhandigd aan de West- Duitse Staatssecretaris van Buiten landse Zaken. Adenauer, die vandaag van vacantie terugkeert, zal onmid dellijk de nieuwe voorstellen bestude ren. De Franse communisten, die tot- nutoe hun steun gaven ar i Mendès France, beginnen hem af te vallen. „L'Humanité" noemt zijn plannen „een poging om de bittere E.V.G.-pil te ver gulden." Italië heeft inmiddels verklaard, dat het geen wijzigingen zal aanvaarden, die de bekrachtiging van het verdrag kunnen vertragen. IXRECIES een uur, nadat Mr. Diepenbrock voor de K.R.O. de winnende loten in de grote prijsvraag van de Actie voor God had bekend gemaakt, hadden zestien van de dertig prijswinnaars zich telefonisch opgegeven. Vreugde in zestien gezinnen bete kende dat, onder andere bij de familie Francken, Baronielaan, Breda, die zich bedeeld zag met een ren vol kippen en hanen, goed voor de soep overigens, want de familie is inwonend. Voorts bij de heer A. Martens, Geersbroekseweg, Ulvenhout, die een complete linnenuitzet in de schoot geworpen kreeg. En bij de familie Soomers te Etten-Leur, die verblijd werd met een keukenuitrusting. En bij de heer Span uit Den Dolder om een paard, bij Dr. v. Loenen te Gouda om een koe, bij Greetje Voormeer te Heemskerk om de Lourdes- reis. Maar vreugde ook bij de „Actie voor God" die nu op de hechte basis van f 311.875,25 voortbouwen kan en vreugde bij de R.K. Bond voor E.H.B.O., die ook deze loterij, door haar georganiseerd, een schit terend succes zag worden en er op bogen kan met de 5 acties, die tot op heden van haar zijn uitgegaan, niet minder dan twee en een kwart mil lioen vergaard te hebben. Het Reeds 21 doden aantal slachtoffers van het autobusongeluk bij Aubenas (Frank rijk) is gestegen tot 21, doordat twee jongens aan de opgelopen verwondin gen zijn overleden. Zoals gemeld maakte een groep scholieren in een autobus een schoolreisje. De autobus stortte in een ravijn en brak in twee- en. MET DE „HINDENBURG" KWAM HET EINDE De Duitse luchtschippionier, Dr. Hu- go Eckener, is Zaterdag op 86-jarige leeftijd te Friedrichshafen aan hart zwakte overleden. Hij was reeds enige tüd bedlegerig. Eckeners naam was sedert 1908 met de ontwikkeling van het luchtschip verbonden, toen hij in dienst trad van Graaf Ferdinand von Zeppelin. Zijn grote doel was het scheppen van een internationaal verkeer met luchtschepen, maar de verwezenlijking werd door de snelle ontwikkeling van het vliegtuig onmogelijk gemaakt. Toen vijf Mei 1937 het nieuwe lucht schip ..Hindenburg" door een ontplof fing in Lakehurst (V.S.) verwoest werd, was reeds practisch een einde gekomen aan het tijdperk der lucht schepen, die meermalen de Atlanti sche Oceaan overstaken, naar de Noordpool vlogen (193ij en waarvan er een in 1929 een reis om de wereld maakte. In 1951 verklaarde Eckener zelf, dat de tijd der luchtschepen voor bij was. Eckener heeft meer dan honderd vluchten geleid. Twee jaar geleden werd hem het Grootkruis van Verdien ste. een van West-Duitslands hoogste eerbewijzen, verleend. Tienduizenden uit alle hoeken van het land hebben Zondagmiddag weer de prachtige Marla-Ommegang te Ber- gen-op-Zoom bewonderd. Zoals onze foto laat zien trok ook de bisschop van Breda. Mgr. Jos Baetén, in de stoet mee. Naast hem de kanunniken A. As- selbergs, rector te Etten en W. v. d. Maden, plebaan te Breda. Eerste klassers gaan betalen DE buitengewone bondsver gadering van de K.N.V.B. heeft Zaterdag in Amsterdam geen beslissing genomen. De vertegenwoordigers van het Nederlandse voetbal verwierpen de motie van de lagere klassers, die nader beraad tot 25 September wensten. De eerste klassers voelden zich zo zeer door de „concurrentie" van de profclubs bedreigd, dat ze een directe beslissing eisten. Toen de meerderheid van de vergadering deze eis niet slikte, namen zij het recht in eigen hand. De eerste klassers deelden mee, dat ze de spelers van hun eerste elftallen per 1 September zouden gaan betalen, ongeacht de verdere beslissingen. Zij stelden verder een competitie van 3 afdelingen vast. Over de gevolgen van deze veel betekenende stap zal men gaan praten op 28 Augustus. Tot die datum werd de vergade ring namelijk geschorst. Voor een uitgebreide reportage van deze bewogen dag verwijzen wij U naar de sportpagina. NEHROE OP ONAFHANKELIJKHEIDSDAG: mLJET IS ondenkbaar, dat ook maar 1 *een klein stukje van onze grond onder koloniaal beheer blijft, terwyl ons grote land vrij geworden is. Goa zal bevrijd en ingelijfd worden in het vrije India". Aldus premier Nehroe voor een menigte van meer dan 100.000 personen te New-Delhi, bij gelegen heid van de viering van onafhankelijk heidsdag in zijn land. En daarmee is de kwestie rond de Portugese bezittingen in India nog toe gespitst. Nehroe zei, dat India niet QP DE RIJKSWEG NijmegenVenlo, tussen de dorpen Bergen en Afferden, is Zaterdagavond omstreeks kwart voor negen een luxe wagen, waarin zeven personen zaten, tegen een rechts van de weg geparkeerde vrachtauto gereden. Bij dit ongeluk werden een echtpaar, twee van hun kinderen en twee kinderen van een bevriende familie op slag gedood. Een derde kind van het echtpaar overleed kort daarna in het ziekenhuis. Veranderlijke bewolking me* vooral aanvankelijk zonnige pe rioden maar ook plaatselijk een bui. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen, in het Oos ten iets hogere elders dezelfde temperaturen. Vandaag: zon onder 20.01 uur maan op 20.23 uur; morgen zon op 5.26 uur, maan onder 9.28 uur. Komn3 Haakon VII, de sympathieke 82-jarige Noorse vorst, heeft Za terdag afscheid genomen van Nederland, waar hij niet alleen door ons vorstenpaar, maar ook door de bevolking van diverse steden en dor pen allerhartelijkst werd ontvangen. Nadat de koning een bezoek aan het Rijksmuseum had gebrcaht en vervolgens aan boord van de Nor-ge" met Koningin en Prins de lunch had gebruikt, was er een laatste samen komst in de Troonzaal van het Koninklijk Paleis. Op de Prins Hendrikkade heeft Koning Kaakon afscheid genomen van de Nederlandse autoriteiten. De foto toont de vorst, terwijl hij in ge zelschap van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard over de speciaal voor het driedaagse statiebezoek aangelegde steiger op rveg is naar de motorsloep die hem naar de „Norge" zal brengen. Adelborsten stram in de houding vormden een waardige erewacht. De heer en mevrouw Paddenburg van Reijmersdal, die daags tevoren van hun vacantie in het buitenland waren teruggekeerd, waren in de ochtend uren van Zaterdag uit hun woonplaats naar Apeldoorn gereden, om hun twee oudste kinderen op te halen, die in Apeldoorn bij kennissen logeerden. Be halve de 11-jarige Hennie en de 7-ja- rige Yvonne Paddenburg gingen ook een 11-jarig zoontje en een 14-jarig dochtertje van de familie Jansen uit Apeldoorn mee naar Venlo terug, om op hun beurt bij het Venlose gezin te logeren. De 3-jarige Rudie Paddenburg was met zijn ouders in de auto meege gaan, om de kinderen op te halen. Hoe het ongeluk precies is gebeurd, weet niemand. De groentehandelaar F. Stand, bestuurder van de vrachtauto die langs de weg geparkeerd stond, was even uitgestapt, om het achter licht van zijn wagen te controleren. Hij had de auto geheel rechts-van de weg tot stilstand gebr t. Toen met zijn 13-jarige tweelingzoons weer terug in de cabine was gestapt en de auto op gang wilde brengen, voelde hij lotse- ling een ontzettende schok, die zowel hemzelf als zijn zoontjes met kracht tegen de voorruit deed vliegen. De schok kwam zo hevi0 aan. dat de beide jongens in het ziekenhuis moesten worden behandeld. OORZAAK NIET DUIDELIJK tje lag zwaar gewond op straat en onder de vrachtwagen zat het wrak geklemd van de auto va nde heer Paddenburg. Zes mensen lagen verminkt tussen de brokstukken. Zij moeten al len onmiddellijk dood zijn ge weest. De kleine Rudi werd in allerijl naar het ziekenhuis te. Venlo overgebracht, maar om 12 uur middernacht is het ventje daar aan zijn verwondingen be zweken. De oorzaak van het ongeluk is nog niet duidelijk. De heer Paddenburg, die de auto bestuurde en m zijn vrouw en de kleine Rudi voorin zat, had de vrachtauto kunnen opmerken Bovendien stond de wenste, dat een vreemde mogendheid zou helpen bij de oplossing van het ge schil. Wij moeten thans waarnemen, merkte hij op, welke houding de ver schillende landen ten aanzien van dit vraagstuk innemen, naar welke zijde zij neigen en welke raad zij aan Por tugal geven. Hiervan is het afhanke lijk. hoe het probleem zal worden op gelost. Nehroe hoopte ook op een vreedza me regeling van de kwestie der Fran se bezittingen. Intussen heeft India er in een nieu we nota bij Portugal op aangedrongen, dat dit land onverwijld vertegenwoor digers benoemt, ter bespreking van het geschil met Portugal. Opnieuw vonden er demonstraties plaats tegen de Portugezen. Betogers trachtten o.a. de Portugese bezitting Damac, ten Noorden van Bombay, bin nen te komen. rechts van de weg. wagen geheel IN GUATEMALA In Guatemala is vernomen, dat er spanning heerst tussen de vluchtelin gen die op buitenlandse ambassades in de stad Guatemala hun toevlucht heb ben gezocht na de val van de rege- ring-Arbenz. Zo zou het op de Mexicaanse am bassade tot een handgemeen zijn geko men tussen de voormalige minister van Binnenlandse Zaken in de rege- ring-Arbenz, MacDonald, en de voor malige kanselier Toriello. De Guatemalaanse regering heeft besloten aan 557 personen, die naar buitenlandse ambassades zijn uitgewe ken, vrijgeleide te geven. De heer Stan klom uit zijn wagen en liep naar achter de laadbak. Wat hij daar zag, sloeg hem met ontzetting. Een jonge- ZATERDAGMIDDAG kwart over twee daalde op het sportveld te Goes een helicop- tère. die gecharterd was door een levensmiddelenbedrijf. Een der inzittenden verliet de ca bine met een korf beladen met ..boodschappen" en overhandig de die gratis aan mevr. v. S. uit de Co-iwervestraat, die uit de clientèle gekozen was voor dit buitenkansje. Na enige plichtplegingen en veel schroef wind steeg de piloot weer op om eenzelfde douceurtje naar Middelburg en Vlissingen te brengen.

de Stem | 1954 | | pagina 1