STREEK- KOLONEL SZYDLOWSKI te AXEL Vraagt Heerjansland de ruilverkaveling aan? Vreedzame krijgstonelen, waar eens de Polen vochten Walcheren Zuid-Bevel and Z.Vlaanderen Veiliiigsvereiiiging „Krabbendijke had liet moeilijk Gelijkstelling eisen militair en burger rijbewijs Besteedde automobiliste niet voldoende aandacht aan de weg? Pakistan voelt zich bedreigd Senaat verwerpt wetsontwerp 2 Stram en stijf nfi Ond en krom straks ftUkêMwuiït EHBO ga vroeg naar de kerk Ie Beslissing op 17 Augustus te Oudenbosch De gevolgen zijn elke dag HET onderwerp van gesprek VLISSINGEN GOES HULST AGENDA HEDEN MORGEN DANSEN MANNDAG 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 /Vit wapperden de vlaggen in Axel voluit Hoge autoriteiten vieren bevrijdingsfeest mee f)E VLAGGEN, DIE DONDERDAG IN AXEL alle half-stok hingen, in pië teitvolle herdenking van alle Poolse zonen die nu tien jaar geleden hun le ven offerden voor de vryheid van een hen vreemd volk, wapperden gisteren voluit in de wind. Want evenals op een Last Post een reveil volgt, eist de wer kelijkheid van de levende mens het, wel te gedenken, dat de realiteit aanvaard moet worden. En dus begon Axel gisteren een bevrijdingsfeest riet in flagran te tegenstelling tot was het '"aags tevoren deed, maar in wezen ook als een uiting van dankbaarheid jegens de gevallen Poolse bevrijders. Want in zijn vreugde toonde Axel zich de herwonnen vrijheid waard. BROEDER VINCENTIUS UIT IJZENDIJKE 25 JAAR IN HET KLOOSTER De Eerwaarde Broeder Vincentius van de Passionisten in Mook, in de wereld Rv. d. Bunder uit IJzen- dijke, zal op 1 September de dag herdenken waarop hij voor vijf-en- twintig jaar werd geprofest. Een reden om een plaatje af te drukken van de Broeder ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum zou er feite lijk niet zijnware het nietdat de Broeder een bijzondere opdracht vervult. Hij zamelt nameijk gelden in voor de bouw van een nieuw klooster van de paters Passionisten Wellicht zullen zijn talloze vrien den en bekenden hem op de dag van zijn jubileum in deze geest willen gedenken Straaljagers maakten een omweg Zo kregen de kinderen gisteren ook hun deel in het feest, toen een speciaal voor hen gearrangeerde circusvoor stelling werd gegeven. En toen 's mid dags de sprookjesoptocht door de stra ten trok, had iedere Axelaar zijn uit bundigste feestgezicht voor de dag ge haald. In alle straten heerste dezelfde drukte en de vele soldaten en matro zen gaven de stad een aanblik, zoals zij die pas na de bevrijding gewoon was. Het hoogtepunt van de dag was het militair vertoon dat reeds begon met een demonstratie van de Roosen- daalse commandotroepen, die het tal rijke publiek lieten zien, hoe men een bunker veroveren moet. Het was een spectaculair gevecht en ook de onge wapende gevechten enz. trokken de belangstelling van het overigens vreedzame Axel. Het défilé van de Commando-troe pen, opgeluisterd door het stafmuziek corps van het 4de regiment genietroe pen moest enkele uren uitgesteld wor den, want de Commissaris der Konin gin wilde dit onderdeel van de fees ten graag meemaken. En toen jhr De Casembroot en zijn echtgenote aankwamen, regelrecht uit Stavenisse, waar koning Haakon uit Noorwegen op bezoek was geweest, marcheerden de kranige Commando's af. Tevoren was een Noors en een Ne derlands esquadrille straaljagers op weg naar Stavenisse, reeds over Axel gedaverd, die omweg speciaal makend ter gelegenheid van dit feest. HET DEFILé Het défilé der Commandotroepen werd door vele burgerlijke en militai re autoriteiten afgenomen. Jhr. De Ca sembroot en kolonel Szydlowski wa ren vergezeld van vice-admiraal C. W. Slot, kolonel J. B. Lagaune, territo riaal bevelhebber Zuid-West, Marine overste C. L. Douw-v. d. Krap, Over ste H. O. L. L. Holl, commandant der Commando-troepen, Majoor Kranen borg van de staf van het gewest, de kapitein der nationale reserve Ter- mohlen, kapitein v. d. Giessen, na- De N.V. Nederlandse Schoe nenunie Bloch en Stibbe Hol- landia, die gevestigd is in Waal wijk, Den Bosch en Drunen, heeft op 11 Augustus het mil- lioenste paar export-schoenen de deur uitgedaan. Vorig jaar werd dit resultaat pas op 28 De cember bereikt, net op het nip pertje. Daarvoor was men nu niet bang, want in een dikke portefeuille zitten nog heel wat meer orders, ook voor het bui tenland. Door de ambtenaren der Invoer rechten en Accijnzen, wakker als al tijd, werd aan de grens te Clinge een koe in beslag genomen, die nota bene vermeld stond in het stamboek. Dat betekent zoveel liter volle melk, zo veel onsjes vette kaas, zoveel ponden romige boter en zoveel kilo's malse biefstuk voor het vaderland gered. In Sluis werden deze week verschil lende gevallen van myxomatose, die gevreesde konijnenziekte, geconsta teerd. Een strop voor de konijnenhou ders, van wie er een 72 langoren una niem de geest zag geven. De veeartsenijkundige Dienst is druk doende, ter plaatse uitbreiding te voor komen, wat niet verhindert, dat vele boze blikken in de richting van de Belgische grens geworpen worden, vanwaar de ramp gekomen is. Uit waardering voor zijn vele en geest driftige werk hebben de verschillende katholieke organisaties te 's-Heeren- hoek kapelaan de Jong blij gemaakt met een gloednieuwe bromfiets. De kapelaan gaat het geschenk gebruiken om de zielzorg in de uitgestrekte pa rochie nog intensiever te kunnen be oefenen. Een helicopter met onge wone lading zal vandaag in de middag uren op verschillende plaatsen in Mid delburg neerstrijken. De vracht be staat uit koffie, thee, limonade, suiker, boter en andere goede dingen, die men doorgaans in kruidenierswinkels aan pleegt te treffen. Een Zaanse firma is de geestelijke moeder van dit idee, waarvan veel huismoeders natuurlijk gaan profiteren. En in de toekomst misschien het hele kruidenierswezen wel, wie weet.Trots en gelukkig nestelden zich in Tilburg een aantal huurders in hun nieuwe, na lang wachten voltooide flat-gebouw. Veel getimmer in het begin en gesjouw, maar toen stond alles op zijn plaats en was het ogenblik van zoete rust daar. Precies op dat moment kwam vuil stinkend water de badkuipen en gootstenen inborrelen, dat ieder in pa niek vlieden deed. Men had vergeten, de flat op de riolering aan te sluiten. Een vrachtrijder uit Wemeldinge reed gisteren, op weg naar de veiling te Kapelle, met een wagen fruit in de sloot. Het was een karwei, om kar en paard weer op het droge te krijgen, maar toen de operatie was geslaagd, bleken zij, en de voerman incluis, nog in redelijke staat te verkeren. Hetgeen men van de vracht beslist niet zeggen kon en er is toch al zo weinig. Toch optimistisch blijven. Zoals de Brabant se leden van de Bond Heemschut, die vandaag het weer de handschoen toe werpen en in Breda op excursie ko men. Het hoofd van de afdeling stads uitbreiding houdt ten gemeentehuize een lezing over het onderwerp „Breda vroeger en nu" en daarna gaat men onder deskundige leiding en waar schijnlijk een parapluie wandelen in het oude stadsgedeelte en het Valken berg. De militaire academie staat ook al op het program. Een boer vond te Hagestein bij graafwerk op zijn erf 'n zogenaamde Baardmankruik, waar in 400 zilveren rijksdaalders. Nu ligt Hagestein niet in onze streken, maar ongetwijfeld wordt Uw interesse wel wakker, als wij vertellen, dat het Zeeuwse rijksdaalders waren. Zij stam men uit de 17e eeuw, maar iedereen zal ze nog willen. De heer P. v. R., die in Enschot onder Tilburg woont, kwam tot de ontdekking, dat 13 gan zen uit zijn omvangrijke pluimveesta pel de strot was doorgebeten, voor welke onpiëteitvolle daad waarschijn lijk een bunzing verantwoordelijk dient gesteld. De 17-jarige A. Col- lard te Waalwijk stuurde Louis Bobet een felicitatie met zijn overwinning in de Ronde van Frankrijk. Hij kreeg een foto terug, waaronder geschreven was: ..Avec mon amical souvenir. Louis Bo bet". Hetzelfde geven wij U voor het week-end mee, maar of dat even zwaar telt? Ondanks de miezerige regen, die vrijwel de gehele dag viel, waren hon derden naar het plein voor het ge meentehuis te Axel gestroomd om „hun" kolonel dr. Z.M. Szydlowski D. S.O commandant van het Poolse be vrijdingsleger te kunnen begroeten. Toen de rijzige figuur verscheen, geflankeerd door burgemeester van Oeveren en dr. v.d. Lee. barstte een spontaan gejuich los. Kolonel Szyd lowski, ontroerd door zoveel harte lijkheid. dankte stil en bewogen voor deze hulde. Axel, een naam vol dierbare herin neringen voor kolonel Szydlowski: deze gemeente redde hij van een ver nietigingsbombardement en veroverde dit stormenderhand op de Duitse vij and. Hier. vielen tallozen van zijn manschappen, hier op het stille R.K. kerkhof rust zijn vrouw. Hoewel hij mijlenver van haar laatste rustplaats is verwijderd, daar kolonel Szydlowski nu in Canada woont, wordt zij niet vergeten: Axel verzorgt piëteitvol haar rustplaats. Moge de wens van ko lonel Szydlowski eenmaal vervuld worden: ..te rusten niet in vreemde bodem, doch in een bevrijd Polen." mens het garnizoenscommando Mid delburg, kolonel Jansen, commandant Vliegbasis Volkel, Baron Collot d'Es- cury en vele burgemeesters van om liggende gemeenten. In dit gezelschap waren ook de vrienden van Axels ere gast, kolonel Szydlowski, zoals o.a. overste Douw-v. d. Krap. die. vereerd met een bijzondere onderscheiding van de Vrije Poolse Regering, sprak over zijn strijd in Warschau, zijn vlucht uit Stalingrad, om de Polen te helpen en zijn tocht vanuit een havenstad via Roemenië naar Engeland, waar men deze Nederlander als een groot vriend van de verdrukte Polen eerde. Zo viert Axel feest: op de gepaste tijd uitbundig, maar vervuld van een blijvende dankbaarheid jegens de To- len. Een feestelijke menigte, vrijaf, kijkt naar de marine-vaartuigen en de drie vliegtuigen aan de Kanaalweg. En 's avonds als slot een groots feest- concert van Vrij en Blij onder leiding van Wessel Dekker. Vandaag krijgt de herdenking van de bevrijding van Axel haar hoogte punt in een spectaculair en groots pro gramma. (Advertentie) Door die slopende Rheumatiek. Begin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt zo de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-in. jaar-uit, al tientallen jaren lang, bracht Kruschen baat en verlichting voor tienduizenden Rheumatieklijders. Waarom zoudt gij dan achterblijven? Begin morgen met de kleine dagelijkse dosis; en dan steevast iedere morgen weer! Zondagsdienst doktoren Te Goes wordt Zondag de dienst waargenomen door dokter Griep, te Middelburg en Vlissingen resp. door doktoren Frumeau en de Greeff en te Heinkenszand, 's-H. Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Zonnevylle. Dokter Folmer te Driewegen doet dienst voor dokter Luyckx, dokter Kivjet te Borssele voor dokter Gel- demlom en dokter de Boo te Kwa- dendamme voor dokter Kole. Zondagsdienst dierenartsen Op Zuid Beveland West wordt Zon dag dienst gedaan door de heren Joh. Klaassen, Heinkenszand en M. Gaa- keer te Ovezande. Vertrouwen der leden bleef echter behouden Op de algemene ledenvergadering der veilingsver. „Krabbendijke en omstreken" heeft de voorzitter, de heer W. v.d. Werff uit Rilland ge wag gemaakt van de grote zorgen waarin 123 telersleden, tengevolge van de watersnood kwamen. Ook de veiling ondervond daarvan de weer slag. Gelukkig verleende het Centraal bureau steun en nam het bedrijfsver lies, groot f 19000.voor zijn reke ning. De veiling stelde alles in het werk, om de inkomsten te vergroten en de uitgaven te drukken. In dit verband verdienen afzonder lijke vermelding de diensten die worden bewezen aan de Veilingver eniging „Zeeuwsch-Vlaanderen", die een deel van het voor export bestem de. product te Krabbendijke laat vei len. Dit beliep over 1953 ongeveer f. 173.000.Daarnaast had Krabben dijke een eigen omzet van f. 1.267.000.- A1 deze maatregelen hebben er toe geleid, dat het vertrouwen van de leden in hun afzet-organisatie behou den is gebleven. Daarnaast wordt met veel waardering melding gemaakt van de houding van de handel, die de veilingsdagen trouw is blijven bezoe ken. Het ledental bleef met 304 ongewij zigd. De veiling-percentages werden voor het komende seizoen wederom vast gesteld, overeenkomstig vorige jaren zulks in overleg met de andere Zeeuwse fruitveilingen. In het vei ling-percentage is begrepen 0.7 pro cent voor het afzetfonds, 0.1 procent voor Contributie Centraal bureau, 0.1 procent voor contributie provinciale organisatie en 0.2 procent tuinbouw- heffing voor het bedrijfschap. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Engelse en J. van Gorsel W. Weststrate en J. Woutersen herbe noemd. De vergadering besloot geen wijziging te brengen in de samenstel ling van de Commissie van Toezicht. OOK VOOR GROOT. VERLOFGANGERS E"R staat een legerorder op stapel, waarbij de eisen voor militair- t-n burger-rijbewijs worden gelijk ge steld. Een dienstplichtige, die met groot-verlof gaat, kan aan de com mandant van zijn onderdeel een „ver klaring van gebleken rijvaardigheid" vragen. Stapt hij hiermee naar de gemeente lijke secretarie of de provinciale grif fie, dan krijgt hij na betaling van het verschuldigde leges, zonder verdere soesah een burger-rijbewijs. Houders van militaire rijbewijzen behoeven dus. wanneer zij in het burgerleven te rugkeren. geen nieuwe rijproef af te leggen. Beroepsmilitairen kunnen te allen tijde de „verklaring van geble ken rijvaardigheid" aanvragen. Dienst plichtigen en reserve-plichtigen die met groot verlof z ij n kunnen de ver klaring niet krijgen, maar zij kunnen deze na gebleken geschiktheid verkrij gen tijdens opkomst voor herhalings oefeningen. De eerste groep dienst plichtigen, die van deze nieuwe rege ling kan profiteren, is de lichting 1953-1. (Advertentie) MORGEN-ZONDAG Ggk. d. Min. v. Ju«t. dato 22-5-54 IU afd. A No. L.O. 520/A261 (Van onze redacteur). QP DINSDAG 17 AUGUSTUS komen de ingelanden van het water schap Heerjansland uit Oud-Gastel in de zaal Massar bij elkaar. Zij beslissen al of niet óver te gaan tot het aanvragen van een plan tot ruil verkaveling aan het college van Gedeputeerde Staten. Zij staan dus voor een belangrijke beslissing: een beslissing echter," die nog geen ver- strekkende gevolgen heeft, want besluiten de ingelanden inderdaad over te gaan tot het aanvragen van een ruilverkaveling, dan worden de plannen voor de ruilverkaveling definitief opgesteld en op de verschil lende gemeentehuizen ter inzage gelegd, kunnen opnieuw bezwaren worden ingediend en wordt daarna pas gestemd over de al of niet aan vaarding van de verkaveling. Een feit is echter, dat de ingelanden reeds Dinsdag voor een niet ge makkelijke beslissing staan. De verkaveling is logisch elke dag het onderwerp van gesprek. Levensbelangen zijn daarmee immers ge moeid. Het is bekend, dat er in elk geval veel tegenstanders ten aanzien van de plannen zijn. Talrijke anderen laten optimistische geluiden horen en vertellen, dat hun collega's niet weten welke voordelen een ruilverkaveling biedt. In verband met de vele levende te genstellingen en de soms ver uiteen lopende meningen is het zeer moeilijk voor een nieuwsblad een bepaald standpunt in te nemen. Uitdrukkelijk wordt daarom hier gesteld, dat de voorafgaande en volgende regels alleen zijn geschreven ter algemene informa tie aan de lezers. Het is immers niet mogelijk de talrijke facetten van de ruilverkaveling te belichten, want de ze facetten zijn voor practische elke ingelande anders. Enkel enige algeme ne trekken van de verkaveling kunnen naar voren worden gebracht en het is daarbij goed vast te stellen, waarom er ruilverkavelingen worden aange gaan. Dit geschiedt zuiver voor het verkrijgen van een betere kavelinde ling der gronden door concentratie en verdeling in zoveel mogelijk rechthoe kige kavels, waardoor economischer exploitatiemogelijkheden worden ver- regen. Een ruilverkaveling kan voorts meebrengen de kwaliteitsverbe tering van de grond en kan zorg dra gen voor het ontsluiten of beter be reikbaar maken van de landbouwgron den door aanleg van zoveel mogelijke verharde (klinker) wegen, zodanig, dat elke avel daarop rechtstreeks een uit weg heeft. Servituten en dergelijke Het dodelijk ongeval bij Kruiningen op 14 Juli Officier van Justitie eiste f 200.- boete tegen mevrouw B. Y/RIJI)AGMORGEN HEEFT DE MIDDELBURGSE rechtbank zich bezigge- v houden met de schuldvraag b(j het tragische ongeval, dat zich op Zondag morgen 14 Juli op de Rijksweg onder Kruiningen heeft afgespeeld. Ter hoogte van Hotel „De Uit' ijk" botste toen een personenauto, bestuurd door mevrouw L. H. J. B. uit Breda, tegen een motorrijwiel, waarop gezeten waren de heren A. Geldof uit Veere (bestuurder) en de 40-jarige A. Polderman, eveneens uit Veere. De botsing ontstond, toen de automobiliste naar links afsloeg om het hotel te bezoeken. De motor naderde uit de tegenovergestelde richting. Door de hevige schok werd de duo-passagier Polderman van de motor geslingerd en kwam ruim 20 meter verder op het wegdek terecht. Hij was op slag dood. G. werd zwaar gewond en mevr. B. liep een hersenschudding en enkele gekneus de ribben op. Mevr. B., die' nu als verdachte te rechtstond, was nog zeer onder de in druk van het gebeurde en op vragen van de president, mr C. R. F. van Roggen, moest zij herhaaldelijk het volledige antwoord schuldig blijven, daar zij zich tengevolge van de her senschudding niet alles meer nauw keurig kon herinneren. Als getuigen van het ongeval traden op de hotel houder B., de motorrijder G., de pas- sagiere van mevr B., mej. B., en een omwonende, de maréchaussee H. Uit hetgeen zij vertelden bleek wel, dat de auto op het ogenblik van het gebeur de langzaam reed en ook, dat zich ter plaatse twee geparkeerde bussen be vonden. die dit weggedeelte nogal do mineerden. MOTOR NIET GEZIEN Zowel mevr. B. als haar passagiere, verklaarden, dat zij de motor niet had den gezien. De auto, zo bleek voorts, reed tijdens de botsing gedeeltelijk op de linkerweghelfl en de motor had een grote snelheid. Dat laatste wierp op de motorrijder echter geen schuld: hij mocht daar hard rijden, zo was het oordeel van d Officier van Justitie, mr J. L. Andreae. Volgens de officier kon zon op de bus er de oorzaak van zijn dat mevr. B. de motor niet heeft bemerkt. Zijn eis luidde f 200.- boete of twee maanden hechtenis. PLEIDOOI De raadsman van mevr. B., mr J. F. C. van Deinse. betoogde, dat de bot sing een ongewoon ongeval was, om dat bij geen der partijen van roeke loosheid kon worden gesproken. Hij voerde aan, dat mevr. B. wel verplicht was op de twee bussen, die eik mo ment konden wegrijden, te letten. Mr Van Deinse meende voorts te moeten betwijfelen, of de botsing onvermijde lijk was. Z.i. vertrouwde de motorrij der teveel op zijn voorrangsrecht. Hij drong aan op de uiterste clemen tie. Uitspraak op Woensdag 25 Augus tus. kunnen hierdoor vervallen. Tenslotte wordt een ruilverkaveling tot stand gebracht voor he£ verbeteren van de waterstaatkundige toestand door her ziening en verbetering van het afwa teringsysteem, zodanig, dat een regel matige afwatering van alle kavels steeds volledig gewaarborgd is. Omtrent de procedure en de aan vraag, de beslissingen en de uitvoerin gen van het werk, de loskomende pachtkwesties en de woorborgen. werd al eerder het een en ander verteld, zo dat deze punten gevoegelijk weggela ten kunnen worden. WELKE UITSLAG? De opgangmakende vraag is nu maar of Dinsdag een positief antwoord wordt gegeven op de vraag of de ruil verkaveling wordt aangevraagd. Boven werd al opgemerkt, dat de meningen daaromtrent zeer zijn verdeeld. Op het eerste oog ziet het er naar uit, dat de verhuurders van de gronden (en dit zijn er in Heerjansland nog al wjit!) weinig voelen voor ruilverkaveling. Zij immers dienen uitgaven te doen, die weliswaar worden uitgestrekt over een termijn van dertig jaar, maar die in ieder geval uitgaven zijn, die slechts misschien zeker maar gedeeltelijk op de pachters kunnen worden verhaald. De verwachting is echter gerechtvaar digd, dat er ook grondeigenaren zul len zijn, die wel voor oen ruilverka veling voelen, omdat de kwaliteit van hun gronden beter wordt en daardoor de waarde van hun gronden stijgt. Over één punt zyn wel alle ingelan den van Heerjansland het eens: vroeg of laat zal er iets moeten gebeuren om de toestanden in de polder te corrige- De spanning bij de ingelanden zit er dus in. Zij wachten af v\3 er ge'.-uren gaat en zijn allen benieuwd hoe hun collega's zullen stemmen voor de kwestie: al of niet aanvrage. BEVORDERINGEN TER SECRETARIE In aansluiting op de door B. en W. in de raadsvergadering van 10 Augus tus j.l. gedane mededelingen, dat in verband met de benoeming van de heer A. Bouwmeester, chef van de af deling Financiën, Onderwijs en Per soneelszaken, tot referendaris ter se cretarie van Zeist, met ingang van 1 October a.s. de genoemde afdeling zal worden gespitst in twee afdelin gen, t.w. een afdeling Financiën en belastingen onder leiding van de heer J. Geluk en een afdeling Onderwijs en personeelszaken onder leiding van de heer H. Strabbing, kan nog wor den vermeld, dat nog de navolgende bevorderingen hebben plaats gevon den met ingang van genoemde datum de heren H. Stroo en J. Marijs werden bevorderd tot adjunct-commies le kl. aan de afdeling Financiën en de he ren I. Wierstra en F. Bakker werden tot commies aan de afd. Onderwijs en personeelszaken bevorderd. Voorts kan nog worden medege deeld, dat in verband met het per 1 September a.s. op zijn verzoek ver leende eervol ontslag wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan de heer J. Louwerse als registrator ter secretarie, de heer J. Bimmel met ingang van laatstgenoemde datum is bevorderd tot a*djunct-com- mies le klas op de afd. Algemene Za ken. KERMIS OP KOMST Hoewel pas Dinsdag a.s. de jaar lijkse kermis begint, zijn nu reeds de verschillende exploitanten met hun etablissementen op de Grote Markt neergestreken en zijn volop met de opbouw bezig. De eerste indruk is. dat de animo minder groot dan an ders is. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriaan S., zv A. Walhout en L. Schrijver. Jan zv H. van Ant werpen en N. Borsje. Dina dv J. West strate en C. Faes; Giuceppe zv G. Kre- kelberg en C. Remijn. Hendrik zv G. Kip en J. Wilde. Adriaan zv K. Krij ger en E. de Jonge. Marinus zv M. van Liere en W. Andeweg te 's-Graven- polder. Ondertrouwd: G. Schijf 18 j. en A. Cobben 17 j. J. Westdorp 33 en R. van Ginkel 27 j. J. Pieter 30 j. en A. de Witte 28 j. M. Kooien 22 j. en B Moort- hamer 22 j. Gehuwd: J. Westdorp 26 j. en J. Passieux 27 j. C. Adriaanse 27 j. en J. Gunst 23 j. J. Westdorp 22 j. en N. Goedegebuure 21 j. G. Kip 23 j. en J. Wilde - 19 j. heinkenszand Sluis NOTARIS VAN MAZIJK GAAT HEEN Naar wij vernemen zal de heer H. van Mazijk het notarisambt alhier m.i.v. 15 Augustus a.s. om gezond heidsredenen neerleggen. Dhr. van Ma zijk is ruim dertig jaar notaris te Sluis geweest en heeft door zijn op treden het vertrouwen van vele Slui- senaars en ook van vele West Z. - Vlamingen gekregen. Sluis ziet hem dan ook niet graag vertrekken. Dhr. van Mazijk heeft zich op ve lerlei gebied nuttig gemaakt. Hij was o.a. Secretaris van het Bestuur van de Vereniging tot Bevordering van 't Chr. Onderwijs te Sluis, Hoofdinge land van het Waterschap ,,'t Vrije van Sluis" enz. Ook was hij dertig jaar gemeenteraadslid, waarvan tevens 15 jaar wethouder. VEKENNERS KAMPEERDEN 32 verkenners en voortrekkers van de Guy de Fondgailandgroep kam peerden, .een week lajag in-.de aan na tuurschoon zo rijke omgeving van Oirschot. Verschillende trektochten in de vrije natuur stonden op het pro gramma en het spel van verkennen werd naar hartelust bedreven. In de beste welstand arriveerden de jon gens weer in hun woonplaats. Buurlanden werken aan zijn ondergang De Pakistaanse gouverneur-generaal heeft de buurlanden en in het bijzon der India er van beschuldigd, moei lijkheden voor zijn land te scheppen en zelfs openlijk te werken aan zijn ondergang. Pakistan was diep teleurgesteld in zijn pogingen de geschillen met India te 2*egelen. Wat betreft de buitenlandse politiek verklaarde de gouverneur-generaal, dat Pakistan op de ingeslagen weg voort zal gaan. Naar radio-New Delhi Vrijdag heeft gemeld, zal binnenkort een regeling voor de Franse enclaves in India wor den verwacht. PRIJSPIERING VOOR BROEDER WULFRAM Enthousiasme der piere- mannen gevraagd Broeder Wulfram (onze stadgenoot Jo de Kort uit de Overdamstraat) is thans voor de tweede maal in zijn missieloopbaan met verlof in zijn va derstad en de altijd bereidvaardige pieremannen hebben het plan opge vat, hem, voordat hij weer terug gaat naar Java, met een flinke, bruikbare som geld te verrassen. Morgen, Zon dag, wordt er ten bate van zijn missie werk een prijspiering gehouden bij de heer Em. v.d. Walle aan de Dubbele Poort. Er zijn. zowel voor de tien als voor de negen houten, prachtige prij zen beschikbaar en bovendien wordt er nog een loterij gehouden waarvoor ook nog eens 35 prijzen beschikbaar zijn. De piering begint om 10 uur v.m. en ze wordt voortgezet op Zondag 22 Augustus. Om 9 uur in de avond van deze tweede missie-piering-Zondag is het kampen en de Maandag daarop is het trekking van de loterij. Het is eigenlijk geen pierseizoen, maar men kan broeder Wulfram eind dezer maand toch niet met lege han den naar zijn missie laten terugkeren en daarom rekent men toch op alle pieremannen van Hui^t en omgeving. Zierikzee LAATSTE ZITTING VAN DE OUDE GEMEENTERAAD In de laatst gehouden raadsvergade ring werd een verzoek voorgelezen van de diverse kerkeraden of het wel wenselijk is, dit jaar kermis te houden in verband met de massa herbegrafe nis der rampslachtoffers der gemeen ten Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Het verzoek werd voor kennisgeving aan genomen. daar het te laat was inge diend en het nu niet meer aangaat de contracten met de exploitanten te ver breken. De aanvullende subsidie t.b.v de Ned. Reisopera, ad f. 200.werd gehandhaafd, tenzij de provincie ook haar subsidie verhoogt. De begroting werd aangevuld met een gelijk bedrag voor het vervaardigen van een ge schrift bevattende een verslag van de ramp. Uitvoerig werd gesproken over een te nemen principe-besluit tot het stichten van een centrale slachtplaats te Zierikzee. waarvoor de dierenarts de heer J. Stevense te Renesse was uitgenodigd om deze kwestie toe te lichten. Na debat en toelichting werd besloten een commissie in te stellen uit de straks zitting nemende raad, met toegevoegde deskundigen, om rap port uit te brengen over de huidige stand van zaken, waarna desgewenst een besluit genomen kan worden tot het oprichten van een abattoir. Ook de aanbeveling van het Bur ger Weeshuis voor de benoeming van een regentes werd teruggezonden, met verzoek deze aanbeveling te herzien. Aan het einde van de laatste zitting van de oude raad, dankte de voorzit ter de leden en speciaal de wethou ders voor wat zij in rampspoedige dagen voor de gemeente hebben ge daan. Atoomenergie De Amerikaanse Senaat heeft met 48 tegen 41 stemmen een wetsontwerp betreffende atoomenergie verworpen. Het ontwerp betreft uitvoering van president Eisenhowers program om de particuliere industrie toegang te ver lenen tot de atoomkracht en om be paalde atoomgeheimen met de bond genoten uit te wisselen. Het voornaamste geschilpunt was de .kwestie van patenten voor particuliere ontwikkelingen op het gebied der atoomenergie. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De gevangene van de vuurtoren, en Achteruitaandrijving. GOES Grand: Quo Vadis. HULST Biascoopgebouw 8 uur: Sen- sualita. KLOOSTERZANDE Dansen in hotel B. v. Waes; in zaal van Leuven en in de zaal van Het Witte Huis bij J. Goos- sen. Grote kermisschieting -n hotel B. v. Waes, begin 4 uur. MIDDELBURG Schouwburg: Het vier de masker, IJlectro: Million Dollar Mermaid. OOSTBURG Ledel 8 uur: Happy Landing. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Tanzende Sterne. SLUISKIL Café x -"s 4 uur: Schieting liggende wip in het droog. TERNEUZEN the king. Concertgebouw 2 en 4 uur: Walt Dis ney's Festival. Luxor 8 uur: Sailor of VLISSINGEN Alhambra: Quo Vadis. Luxor: Dreigende trommen. (Advertentie) op Zondag 15 Aug. a.s, in Hotel EGGERMONT Begin 6 uur. Kloosterzande HARMONIE ST. CECILIA HEEFT TAMBOUR-MAITRE Ter gelegenheid van de opening van de kermis zal hedenavond door de harmonie St Cecilia een muzikale rondwandeling worden gemaakt en 't zal ditmaal geen gewone rondwande ling zijn, want de harmonie zal voor de eerste maal in haar bestaan mar cheren met een tambour-maitre aan het hoofd. De tambour-maitre-stok werd kort geleden door de harmonie als cadeau van haar beschermheer H.A.A. Baron Collot d'Escury ontvangen. Dhr .J. de Waal uit Walsoorden is tot tambour-maitre benoemd. HET IS WEER KERMIS Precies zes weken na de eerste, wordt thans de tweede kermis in onze plaats gehouden en wel tot Maandag - middernacht. Diverse at tracties hebben op het marktplein weer een plaats gevonden, schietingen worden gehouden en ook de danslus- tigen komen aan hun trek. De harmo nie St. Cecilia zal de kermis op mu zikale wijze openen en tevens nog 'n loterij organiseren ten bate van het uniformenfonds. AXEL Het Centrum 4.15 en 8 uur: Houdini. DE KLINGE Kinema Van Dljck 3 en 7.30 uur: De gevangene van de vuur toren en Achteruitaandrijving. GOES Grand: Quo Vadis. HEIKANT Kermisgaaibolling en dan sen bij Aug. Bogaert, begin 3 uur. - Schieting bij Jos. Pluym, begin 3 uur; tevens dansen. HULST Bioscoopgebouw 2.20, 5.15 en 8 uur: Shane. Dansen in hotel Eggermont, begin 6 u. Schieting bij S. Blommaert, 3 uur. KLOOSTERZANDE Dansen in hotel B. v. Waes; in zaal Van Leuven en in de zaal van „Het Witte Huis" bij J. Goossen. Kermisschieting op staande wip. KOEWACHT A. de Nijs: Schieting, 3 u. MIDDELBURG Schouwburg: Het vier de masker. Electro: Million Dollar Mermaid. OOSTBURG Ledel 2, 4.30 en 8 uur: Happy landing. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: De vrolijke bandiet; 5 en 8 uur: Tan zende Sterne. TERNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: Sailor of the king; 2 uur: Gevaarlijke overtocht. VLISSINGEN Alhambra: Quo Vadis. Luxor: Dreigende trommen. DE KLINGE Bloedige Pasen en Cow boy, Kinema van Dijck om 7.30 uur. GOES Grand: Quo Vadis. HEIKANT Kermisgaaibolling en dan sen bij Aug. Bogaert, begin 3 uur. - Schieting bij Jos. Pluym, begin 3 uur; tevens dansen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Shane KTOOSTERZANDE Dansen in hotel B. v. Waes; in zaal Van Leuven en in de zaal van „Het Witte Huis" bij J. Goossen. Grote schieting bij J. Goossen om 4.3,0 uur. Schieting op staande wip. MIDDELBURG Schouwburg: Het vier de masker. Electro: Million Dollar Mermaid. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Tanzende Sterne. TFRNEUZEN Luxor 8 uur: Sailor of the king. VLISSINGEN Alhambra: Quo Vadis. Luxor: Dreigende trommen.

de Stem | 1954 | | pagina 2