Nerveuze dr John over wat hem naar het Oosten dreef Zonderlingste persconferentie dezer eeuw BLOEDBRUILOFT in Amsterdam Enkele rechten: erfenis van wijlen de Unie-verhouding Minder verdeeldheid in het Frans kabinet? Marokko: oord van onrust BRUIDEGOM VIEL IN ZWIJM Van dwang niets gebleken Gesprek met de pers LORD RUSSEL ONTSLAGEN Sportbruiloft in St Willebrord K.N.P. en K.V.P AMERIK4ANS-PHILIPPIJNS PLAN INZAKE AGRESSIE „Staakt het vuren' nu algemeen GETUIGEN GINGEN ELKAAR TE LIJF f WEEKHARTIGE BANDIET DAGBLAD VÓÓR ZEELAND MALENKOV PLUKT BLOEMETJES g4e JAARGANG No. 21105 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel. Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur J. J- H. A. Bruna. Redactieraad q j v. Hootegem, Mr. Dr. A.J. J. M. Mes,Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55. Per week (uitsluitend bij niet-post- bestelM 1 0-45. Incasso wordt berekend. I.osse nummers 13 ct. Postron,. no. 278841. a Wat! DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 1, Telefoon 102 Bil bureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. UUSTBURU, Nieuwstraat 41, Tel. no^J35) EEN OPGEWONDEN, maar schijnbaar oprechte dr Otto John, heeft gisteren voor een groot aantal journalisten, zowel uit Oost- als uit West-Duitsland verteld, welke zijn beweegredenen waren om uit te wijken naar Oost-Berlijn. De journalisten heb ben hem voor een waar kruisvuur van vragen gesteld, maar steeds bleek, dat John niet van zijn stuk was te brengen. Hij ge lóófde in wat hij zei, zo vertelde één der journalisten na het on derhoud en voor hem zelf was het de waarheid. Er is geen twij fel mogelijk of John is vrijwillig en om politieke redenen uitge weken. Niets vestigt de indruk, dat hij gedwongen is, in de Oost- zóne te blijven. John gaf als motief voor zijn daad op: het infil treren van de wildste Nazi's in de Westduitse regering en de ge hele volkshuishouding. Toen Wolfgang Hoefer, een Amerikaanse agent, (die twee weken geleden zelfmoord pleegde) hem vertel de, dat zijn gangen werden nagegaan, begreep hij, in West- Duitsland geen nuttig werk meer te kunnen verrichten. „DE STEM VAN MIJN GEWETEN John zou zijn besluit spontaan op 20 Juli hebben genomen, toen hij veel had nagedacht over hetgeen er de laat ste tien jaar gebeurd was. Hij vertelde, dat hij door zijn werk in West-Berlijn alles afwist van de zo genaamde geheime protocollen bij het E.V.G.-verdrag. Verder was hem dui delijk gebleken, dat volgens de Ame rikaanse politiek, Duitse soldaten voor de kruistocht tegen het communisme in Europa gebruikt zouden worden. De eenzijdige banden van Duitsland aan de Amerikaanse politiek van kracht, zouden volgens John onver mijdelijk tot een oorlog op Duits grondgebied leiden. Toen men hem vroeg of men hem niet gedwongen had, staatsgeheimen aan de Sovjet-autoriteiten te verraden zei John: „Ik heb alle mensen hier ge zegd, dat ik slechts dat zal vertellen wat ik nodig vind, maar ook geen woord meer". MEMOIRES. John had geen bepaalde toekomst plannen. Wel was hij van plan een boek of een brochure te schrijven over hetgeen hem was overkomen. Dr John verklaarde: „Ik ben en blijf geestelijk zo onafhankelijk als ik steeds geweest ben. Door uit te wij ken naar Oost-Duitsland heb ik de stem van mijn geweten gevolgd, die mij in 1933 ertoe bracht tégen de Na zi's te strijden, ik heb mijn vrouw niet geschreven, dat ik gedwongen was, in Oost-Berlijn te blijven. Met „gedwongen" heb ik slechts op mijn eigen geweten gedoeld". Op de vraag, of hij met naar Oost- Duitsland uit te wijken, handelde in de geest van de samenzweerders van Juli 1944, antwoordde John, dat Graaf von Stauffenberg niet voor de „Bun- desrepublik" (West-Duitsland) was ge vallen. Op de vraag, waarom hij naar Oost- Duitsland was gegaan om het Nazisme in Duitsland te bestrijden en een ver klaring in de geest van de onderhavige niet in Keulen, Londen of Kopenhagen bijvoorbeeld had afgelegd, zei John, dat hij, wanneer hij de verklaring in West-Duitsland had afgelegd, wellicht gearresteerd zou zijn op grond van de beschuldiging, geheimen te hebben verraden. In West-Duitsland had hij zich niet in de politiek begeven, om dat dit niet zijn taak was. John zei er zich niet om te bekom meren, dat hy van verraad werd be schuldigd. „Het is"„ zei hij, „niet te eerste maal en het is ook geen toeval, dat de beschuldiging wordt geuit door dezelfde personen die hem van ver raad beschuldigden, toen hij in 1944 deelnam aan het complot tegen het le ven van Hitier. „Ik ben geen communist", zei John, „maar het communisme is een werke lijkheid, die de Britten op intelligente wijze hebben aanvaard. Zij zochten naar een modus vivendi. Anderen ech ter, willen het communisme niet erken- EEN BELGISCHE PILOOT, die vorige week bij Eindhoven een noodlanding moest maken en die koelbloedig een ramp voorkwam door niet uit zijn ma chine te springen, zal door de Eind- hovense bevolking worden vereerd met een huldeblijk. DE V.S. en communistisch-China heb ben in Genève hun tijdens de confe rentie begonnen besprekingen over de vrijlating van Amerikaanse staatsbur gers, die in China gevangen zitten, voortgezet. EEN AANTAL leidende figuren van het Oostduitse ministerie van Land bouw is in ongenade gevallen. Zij fun geren als zondebokken wegens de slechte gang van zaken bij de staats boerderijen, in het vorige jaar. IN BREMERHAVEN was het ge meentebestuur van plan een stuk grond, toebehorend aan verschillende eigenaars, te onteigenen ten behoeve van de bouw van woningen voor Ame rikanen. Een conflict, dat hierover ont stond, is bevredigend opgelost. De ge meente zal contant betalen. ONZE REGERING is begonnen met 't teruggeven van zilver, dat in de jaren 1940-1945 van de V. S. werd geleend. Het eerste schip van de zilvervloot kwam vorige week in Amerika aan. Een tweede schuit is onderweg. ENGELAND en de V. S. gaan bespre ken op welke manier zij Japan voor een economische ineenstorting kunnen behoeden. Mogelijk zal Engeland en kele van zijn exportmarkten in Z.O. Azië aan Japan afstaan. DE CALIFORNISCHE kappers hebben hun erecode uitgebreid. Zij zullen met hun klanten niet spre ken over 1. Godsdienst, 2 politiek en 3 McCarthy. Het laatste is deze Week in de erecode opgenomen. FjR. JOHN verklaarde Woens dag in zijn persconferentie voor journalisten uit Oost en West: „Ik ben en blijf geeste lijk zo onafhankelijk als ik steeds geweest ben- Door uit te wijken naar Oost-Duitsland heb ik de stem van mijn geweten gevolgd, die mij in 1933 ertoe bracht tegen de Nazi's te strij den. Ik heb mijn vrouw niet ge schreven, dat ik gedwongen was, in Oost-Berlijn te blijven. Met „gedwongen" heb ik slechts op mijn eigen geweten gedoeld." Op de vraag, of hij met naar Oost- Duitsland uit te wijken, handelde in de geest van de samenzweerders van Juli 1944. antwoordde John, dat Graaf von Stauffenberg niet voor de „Bundesre- publik" (West-Duitsland) was geval len. Op de vraag, waarom hij naar Oost- Duitsland was gegaan om het Nazisme in Duitsland te bestrijden en een ver klaring in de geest van de onderhavige niet in Keulen, Londen of Kopenhagen bijvoorbeeld had afgelegd, zei John. dat hij, wanneer hij de verklaring in West-Duitsland had afgelegd, wellicht goarresteeerd zou zijn op grond van de beschuldiging, geheimen te hebben verraden. In West-Duitsland had hij zich niet in de politiek begeven, om dat dit niet zijn taak was. John zei er zich niet om te bekom meren. dat hij van verraad werd be schuldigd. „Het is", zei hij, „niet de eerste maal en het is ook geen toeval, dat de beschuldiging wordt geuit door dezelfde persoon, die mij van ver raad beschuldigde, toen ik in 1944 deelnam aan het complot tegen het le ven van Hitier. „Ik ben geen communist", zei John, ..maar het communisme is een werke lijkheid. die de Britten op intelligente wijze hebben aanvaard. Zij zochten naar een modus vivendi. Anderen ech ter willen het communisme niet erken nen. omdat zij een gewapende wereld kruistocht tegen het communisme na streven. Op de persconferentie waren ook ongeveer 100 Westerse journalisten aanwezig. Zij was georganiseerd door de Oostduitse „Commissie voor de Duitse eenheid", een door de regering gesteund orgaan. John was vergezeld van Wilhelm Girnus, een lid van de commissie. Zijn gezicht was door de zon gebruind en hij keek ernstig. Voorts waren er eni ge mensen van de Oost-Duitse rege ring, o.a. een kolonel Borrman van de Veiligheidsdienst. nen, omdat zij een gewapende wereld kruistocht tegen het communisme na streven. Een nieuwe verdwyningsaffaire eist verder de aandacht op. Een voormalige SS-majoor, Heinz Anders, die leider was van een communistische organisa tie, welke belast was met het terdood- brengen van 100 „gevaarlijke West duitsers" is in Berlijn verdwenen. Tussen deze kwestie en de zaak John werd geen verband ontdekt. COMMENTAAR. Op John verklaring gaf Washing ton het volgende commentaar: „Van geheime overeenkomsten met de Bondsregering is geen sprake. John's rede bevat het klassieke thema der rode propaganda." De Westduitse re gering beschouwt John als een verra der. De achtergrond van zijn zaak zal binnenkort openbaar worden gemaakt, als het onderzoek is voltooid. Tevoren meende men in Bonn. dat John geen verrader was en tegen zijn zin in O. Berlijn terecht was gekomen. De socialisten hebben aangedrongen op een speciale Bondsdagzitting, tij dens welke men minister Schroeder wil verzoeken af te treden. De minis ter voor Vluchtelingenzaken, Ober- laender, die door John een dienaar van het neo-nazisme werd genoemd en die zich zou hebben omringd met vroegere Nazi's, geeft geen commentaar. Regering door boek in verlegenheid gebracht Lord Russell, de juridische adviseur voor de Britse strijdkrachten, is uit re- geringsdienst ontslagen omdat hij geen gevolg heeft willen geven aan de opdracht om een boek, dat hij heeft geschreven over de Duitse wreedheden in de laatste wereldoor log, niet te publiceren. Het boek. dat getiteld is „De gesel van het Hakenkruis", zal 19 Augustus het licht zien. Naar men gelooft staat het ministe rie van Buitenlandse Zaken op het standpunt, dat de publicatie van het boek de regering in verlegenheid brengt, nu zij voorbereidingen treft om Duitsland weer te bewapenen. Lord Russell beschuldigt de Britse regering van „ongerechtvaardigde aan tasting van de vrijheid van spreken". Daarom had hij ontslag genomen. Eenheid mogelijk Volgens een verklaring van de heer J. Zwarts, secretaris van de K.N.P. (Welterpartij) aan het Katholiek Ne derlands Persbureau is tijdens het ge sprek over de eenheid aan de K.V.P. door de K.N.P. een duidelijk voorstel gedaan, hoe de eenheid reeds op dit ogenblik kan worden verwezenlijkt. Dit voorstel ging ook van de ge dachte uit, dat beide groepen katho lieken. doordat de verantwoordelijke katholieke politici contact zouden leg gen, vanzelf naar elkaar toe zouden groeien. De K.N.P.. aldus de heer Zwarts, staat in tegenstelling tot de Katholieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A. op het standpunt van de con fessionele partijvorming evenals de K. V. P. Daar komt bij en de K.V.P.- leiding weet dat ook - dat de K.N.P. bereid is deze eenheid van de katho lieke politieke organisatie te verwe zenlijken. Maar voorwaarde is. dat binnen die organisatie verscheidenheid van opvattingen in vrije kwesties wordt toegestaan. Wij hebben naar aanleiding van deze mededeling informaties aan andere zij de trachten in te winnen. Aangezien de eenheidsbesprekingen een vertrou welijk karakter droegen, wilde men zich daarover niet positief uitlaten. We kregen echter wel de stellige indruk, dat er tijdens het eenheidsgesprek geen enkel concreet voorstel van de K.N.P. in behandeling is geweest. PORTUGAL BESCHERMT INDISCHE BELANGEN De Britse consul-generaal in de Por tugese koloniën in Oost-Afrika heeft op verzoek van de Indische gemeen schap welke in dit gebied leeft en werkt, aan premier Nehroe doen we ten, dat er geen sprake van is, dat In diërs door de overige bevolking wor den gemolesteerd. Integendeel, zou juist de overheid de Indiërs tegen „patriottisch enthousias me" in bescherming hebben genomen. Een gele trui-drager in stemmig zwart jaquet en een stralende bruid in een kostelijke robe van Franse snit: Dat kreeg St. Willebrord gisteren te zien bij het huwelRk van Wout Wagtmans en Nelly Jaspers. Zij verlaten hier onder „de wieltjes" van renners van W.W.V. het gemeentehuis te Rucphen waar het huwelijk burgerlijk werd voltrokken. Op het bordes de weder zijdse ouders. Betere kansen voor de EVG TIET FRANSE kabinet heeft gister- A avond een drie uur durende ver gadering gehouden, na afloop waarvan premier Mendès France meedeelde, dat er onder de ministers minder ver schil van mening over de E.V.G. be staat, dan men wel zou denken. Van daag wordt er weer vergaderd. Met 360 tegen 161 stemmen heeft de Nation. Vergadering gisteren besloten tot uitstel van de behandeling van de Grondwetswijziging, welke aanvaar ding van het E.V.G.-verdrag moet ver gemakkelijken, tot het late najaar. De Grondwetswijziging zal hierdoor na de kwestie van de E.V.G. in debat komen. De tegenstanders van de E.V.G. krij gen nu gelegenheid, voor de Grond wetswijziging te stemmen. Dit besluit EEN ROTTERDAMSE caféhouder, die zijn geld in een sigarenkistje placht te bewaren, miste dezer dagen een be drag van f 650.Het bleek, dat rat- ten er met de duiten vandoor waren êegaan. Een deel is teruggevonden. VERGRAMD door het uitblijven van resultaat bij de loononderhandelingen, overwegen de 930 arbeiders van een Amerikaanse atoomfabriek een sta ding. Mogelijk wordt hun voorbeeld door de 3500 man in Ooak Ridge ge volgd. MINDER W IND Weersverwachting, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met van net Zuidwesten uit wat regen of motregen. Matige «ot vrij krachti- ?e wind tussen Zuidwest en Zuid- oost. Dezelfde temperaturen - is gis- teren of iets hogere. Vandaag: Zon onder 20.12 uur. Maan op 19.05 uur. Morgen: Zon t °P 5.19 uur. Maan onder 3.57 uur. GEEN TWEEDERDE MEERDERHEID VEREIST /^ISTEREN is de inhoud bekend ge- maakt van de protocollen en brie ven, welke tesamen „de enige en al gemene uitdelingslijst van het Unie faillissement" vormen. Een tamelijk opgewekte minister Sunarjo en een ernstig gestemde minister Luns heb ben daarna persconferenties gehouden. Mr Luns deelde als belangrijkste feit mee, dat naar het standpunt van de regering, voor goedkeuring door Eer ste en Tweede Kamer van de overeen komst, geen tweederde meerderheid is vereist. De kwestie Nieuw-Guinea noemde mr Luns niet voor een oplos sing vatbaar. Er bestaat hierover met de Indonesische regering geen moge lijkheid tot overeenstemming. Reden tot bijzondere vreugde heb ben wij niet, aldus mr Luns. De over eenkomst is het constateren van een mislukt experiment. Minister Sunarjo zag een mogelijkheid tot betere ver houdingen tussen beide landen, maar hij voegde daaraan toe, dat de kwestie Nieuw-Guinea de oetrekkingen ge deeltelijk zal blijven beheersen als een onverteerbare pil. Tot voldoening kan het Nederland stemmen, dat twee belangrijke hoofd stukken uit de financieel-economische overeenkomst van kracht zullen blij ven en dat de mogelijkheid tot ge- schillenregelin,, open blijft. De rege lingen voor rechten, concessies, ver gunningen en bedrijfsuitoefeningen in Indonesië blijven bestaan. De transfer- en schuldenregeling zal eveneens wor den gehandhaafd. Beide landen zullen ambassadeurs uitwisselen. Uitdrukkelijk wordt gesteld, dat staatsburgers van ieder der partijen de bevoegdheid /uilen hebben, zich naar het rechtsgebied van de andere partij te begeven en zich daar te vestigen. Mogelijk komt hiermee een eind aan de toestand, dat Indonesië oud-militai ren de toegang tot het land kan wei- 1 geren. Tenslotte is een belangrijke be De voorzitter van de Nederlandse delegatieminister J. M. A. H. Luns (links) en de voorzitter van de Indonesische delegatie, minister Soenarjo, tekenen de overeenkomst tijdens de slotzittii.g in de Lairesse- zaal te Den Haag. paling, dat protocol en bijbehorende briefwisseling voorrang hebben boven de bepalingen van de eigen wetgeving. STEUN VAN VELE ANDERE LANDEN FNE V.S. en de Philippijnen hebben een plan voor militaire samenwer king om het hoofd te bieden aan even tuele agressie. Een definitief ontwerp, zal in Sep tember aan de algemene vergadering der V.N. worden aangeboden. Enkele punten van het plan zijn: 1. De bevordering van militaire, po litieke, economische of financiële bij dragen tot de collectieve inspanning, en het verlenen van alle mogelijke steun aan het slachtoffer van agressie. De V.-Raad en de Algemene Verga dering zouden eventueel gebruik moeten maken van de lijsten van wa pens en strategische goederen, die in geval van agressie niet naar bepaalde landen mogen worden uitgevoerd. Engeland is het met de beginselen van het plan eens, evenals de Franse, Australische, Zuidslavische, Belgische, Egyptische, Birmese, Mexicaanse en Venezolaanse afgevaardigden. INDO-CHINA In Zuid-Vietnam is gisterochtend om acht uur plaatselijke tijd het staakt- het-vuren van kracht geworden. In geheel Indo-China is nu de strijd ge staakt. Het bestand was reeds eerder in Laos, Cambodja en Noord- en Mid- den-Vietnam van kracht geworden. Het Vietnamese staatshoofd. Bao Dai, heeft verklaard, dat hij weldra naar Vietnam zal terugkeren. In totaal acht landen hebben toege stemd in deelneming aan de conferen tie over een Z.O.-Aziatisch verdedi gingsverdrag, welke op 6 September te Baguio, op de Philippijnen begint. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, zal tot de aan wezigen behoren. heeft de instemming van de Franse regering. De Franse Senaatscommissie voor Financiën heeft het economische en sociale plan van de premier goedge keurd. Het tijdvak van de bijzondere bevoegdheden zal echter, als gevolg van een aangebrachte wijziging, reeds op 31 December van dit jaar eindigen. Men kan zich Malenkov moeilijk voorstellen als een man, die er beha gen in schept bloemetjes te plukken. Toch heeft hij dit gedaan en wel tij dens het bezoek van de Britse La- bour-leiders aan Moskou. Hij offreer de een zelfgeplukt bouquet aan een dame in het gezelschap. De bezoekers, wier handelwijze me nige Engelsman onverantwoordelijk vindt, zijn door de Sovjet-groten met gepaste eerbied ontvangen. Tijdens een fabelachtig diner werden vele dronken uitgebracht. Wat er allemaal bespro ken is, blijft geheim. Eén der bezoe kers zei, dat Malenkov niet tegen toe nadering is. Het besluit van een week van hevige relletjes in Frans Marokko, welke niet minder dan 70 doden eiste, werd op de eerste dag van het feest van Aid El Kebir gevormd door bloedige gevechten in het inboorlingenkwartier Mebena, van de stad Fez. Niet langer bereid nog op bevelen van hogerhand te wachten, dringen Machzen troepen samen met hulpstrijdkrachten, op de been gebracht door de plaatselijke chef Caid Raho, gewapend met knuppels, door in een van de straten van Medina tijdens een achtervolging van de opstandelingen nadat deze met traangas uiteen waren gedreven. T~)E FOTOGRAFEN, die nabij het hoofdstedelijk stadhuis dagelijks reeksen bruidsstoeten fotograferen, elkaar zoenende prille bruidsparen, lachende ouders en familieleden hadden gistermorgen niet weinig spijt, dat zij geen filmcamera's bij zich hadden. Immers dan zouden zij in de gelegenheid zijn geweest een even zeldzame als le vensgrote vechtpartij te filmen. In de schone toiletten, die bij een brui loft passen, gingen de familieleden elkaar met handen en tassen, op de binnenplaats te lijf, met het gevolg, dat de toiletten bespat raakten met het bloed uit de verwondingen, die men elkaar had toegediend. RECEPTIE IN HET POLITIEBUREAU Voor de ambtenaar van de Burger lijke Stand waren verschenen een 20- jarige bruidegom met een 17-jarige bruid en een aantal naaste en verwij derde familieleden. Als naaste familie van de bruidegom verschenen twee vaders en twee moeders. De ouders van de jongeman waren namelijk ze ventien jaar geleden gescheiden en elk van hen was daarna opnieuw in het huwelijk getreden. De ontmoeting tussen deze beide pa ren was een allerminst prettige. Brui degoms moeder begon, in de trouw zaal, met een luidop uitstorten van haar hart, dat gevuld bleek met niet bepaald sympathieke gedachten over het tweede huwelijk van haar eerste man. Daarmee zette zij kracht bij aan haar weigering haar handtekening te plaatsen als toestemming in het hu welijk van haar zoon. Op verzoek van de ambtenaar werd het kijvende gezelschap uit de trouw zaal geleid. Op de binnenplaats had het eerst recht ruimte voor de ruzie gevonden. De vader van de bruidegom sloeg met een handtas, waarin zich o.a. een fototoestel bevond, wild in het rond en raakte daarbij bij ongeluk zijn eerste vrouw aan het hoofd, dat bloe dend werd gewond. De vrouw greep daarop haar bijna gehuwde zoon. Deze trachtte zich te ontworstelen hetgeen hem nauwelijks was gelukt of zijn stiefvader klemde hem in een vaste greep. Het is onmogelijk vast te stel len hoe het gevecht verder precies is verlopen. ARME BRUID. De inmiddels gealarmeerde politie verloste de bruidegom uit zijn stiefva ders handen, waarop de jongeman prompt flauwviel als gevolg van de doorstane emoties. Het is nog een raadsel lioe de politie daarin is ge slaagd, maar na korte tjjd had zij liet gezelschap precies in de beide partij en gescheiden. Eerst toen kon de scha de worden opgemaakt. Moeder moest naar het binnengast huis om te worden verbonden, na zich van blouse te hebben verwisseld. Het schone blousje was door een werkster van het stadhuis welwillend afgestaan. Ook de tweede vader werd naar het binnengasthuis gebracht, waar een aantal schrammen op zijn hoofd wer den verbonden. Het bruidspaar en de vier ouders van de bruidegom, deels in lappen, bevinden zich thans op het bureau Singel, waar zij elkaar over en weer de schuld zitten te geven en het toedienen van deze of een andere klap zitten te verwijten. Uit de mond van de bruid komt maar één klacht: dat ze nog niet getrouwd is. EERSTE INCIDENT OP KHEBIR.FEEST Bij een handgemeen te Fez zijn 2 Marokkaanse nationalisten door de politie gedood en 12 gewond. Dit was het enige incident dat zich op de eerste dag van het grote Mo hammedaanse feest Aid el Kebir, heeft voorgedaan. Wel is nog een anslag gepleegd op de sneltrein van Casablanca naar Al giers, doch deze werd bijtijds ont dekt. £7nige dagen geleden hield een Siciliaanse bandiet, de 24- jarige Michel Bunone bij een overval op een stille weg twee mannen aan, die in het bezit bleken te zijn van een bedrag van 320.000 lire (2000 gulden). Een van de mannen legde Bu none uit, dat het geld het loon was voor een groep arbeiders en dat dus feitelijk deze arbei dersgezinnen zouden worden bestolen. Hij verklaarde zich wel bereid 25.000 lire af te staan. Na enig nadenken maakte de bandiet een -royaal gebaar. Hij liet de mannen hun weg vervolgen, nadat hij zich ver genoegd had met een bedrag van 2000 lire, blijkbaar om zijn „onkosten" te dekken. Hij be dreigde de mannen evenwel met de ergste straffen, als zij iets over hun ervaring zouden ver tellen. De mannen hielden ech ter niet hun mond. met -t resultaat, dat Bunone thans in de gevangenis zit.

de Stem | 1954 | | pagina 1