Automobilisten in Parijs worden „her-opgevoed" rrlendt Actie voor God Apparaat dat hartziekten in aanleg ontdekt MORPHINE 62 39 40" 90 45" si e GEZAMENLIJK OPBOUWEN Bliksemloterij Onder ons gezegd: toch maar liever Men keek nooit zo nauw AT EEN ONDERLIJKE ERELD ^RADIO innen Jen deen verbindinzUDe radio werdrer/tnteii. ens een saboteur aan boord, die oud aller leven bedrest'. DliiaDAG 10 AUGUSTUS 1954 De reis Boekenplank NETJES WORDEN Bios K. CECIL-THURSTON Bid. Ieder kan winkelier dig van 12 tot gram gram ct ct I I I ïakke- A O c* 00 gr. "MUSKAAT DING èn )INGSAUS voor OA ct CARONI èn 4ATENPUREE voor ct ZIE rj^ ct IER I I I VAN DER STEEN 1 WELDE li LAD APT1F voor God.... Is niet aUes A wat er in deze wereld geschiedt voor de erkenning en verbreiding van het ware. goede, schone een actie voor God? Moet nu op en spedale actie dit s-ecnle etiket worden geplakt? -Jlke vragen rij- ST ongetwijfeld., ris men ver neemt, dat de Actie vooi God door de bezetter reeds in 1941 verboden, thans onder instemming en aan moediging van h Hoogwaardig Episcopaat zal herr~n. De wa gen zijn begrijpelijk, dc... als men de specifieke doelstelling van deze Actie hnort uiteenzetten, zal men tot het besef komen, dat ze inder daad onder Gods zegen een hoogst belangrijk instrument kan worden, juist in deze tijd. Ontkerstening en ontkerkelijking nemen nog hand over hand toe, het is een zoeken en tasten na. r le middelen, welke in een afglijdende massa de zin voor he* hogere weer kunnen wakker' roepen. Paus Pius XII heeft in tal van oproepen de katholieke wereld opgeroenen tot een heilige verontrusting en een daaraan beantwoorc..nJ.e ijver voor de verbreiding van het Rijk Gous. „Wij zouden zo gaarne zien", zo zei hij op 11 Januari 1953, „dat in U allen iedere dag weer een heilige onrust zou geboren worden en groeit, om de geschikte middelen te vinden, waardoor licht wordt ge bracht waar duisternis heerst en het leven wordt teruggeschonken aan wie gestorven ziin". Deze uit spraak één uit vele vertolkt wat ook mensen als een Pater Lom- bardi dreef tot zijn „kru:stocht - r een nieuwe wereld", een Pater Lep- pich in Duitsland cn Oostenrijk 'n- spireerde tot zijn massale predi king van de Christus, in Engeland en Frankrijk speciale herkerste- ningsbewegingen in he. leven riep. (~)OK ten onzent rijpte in de hoof- den van een aantal vooraan staande katholieken de gedachte, dat er weer een specifiek orgaan moest gesticht worden, om Christus en de Christelijke gedachte met moderne publiciteitsmiddelen in het middelpunt der belangstelling te zetten. In nauw overleg met de Katholieke Actie en de St. Willi- brord-vereniging is men begonnen met de samenstelling van een veel zijdig Comité van Actie, waarin geestelijken en leken, geleerden en leiders van grote sociale organisa ties zijn samengebracht onder voor zitterschap van de Limburgse „gou verneur" Dr. F. Houben. Uit 't Bre dase zien we als lid vermeld Ple baan W. A. J, v.d. Maden. £)IT Comité nu wil door een goed geleide en juist gerichte actie het in zo velen sluimerend Gods besef tot leven wekken. En dit is mogelijk. De onvoldaanheid, de leegte van een leven-zonder-God komt niet duidelijker tot uiting dan in de vele valse goden, welke de menigte onzer dagen achterna loopt. Men moet iets hebben, om te bewonderen, te vereren. De lei ders van de grote en anti-gods dienstige bewegingen uit de laatste decennia hebben dan ook idolen opgericht in bloed en bodem, in volk en staat, in partij en arbei dersklasse, in leiders, die altijd ge lijk hadden. En de massa liep cn J De Katholieke Nationale Bond. voor E.H.B.O. organiseert op J Zondag 15 Augustus een blik- J i iem-loterij ten bate van de Actie voor God". i 's Morgens aan de kerk trekt t J U Uw eigen lot. 's Avonds kunt i U winnaar zijn van een der J dertig prijzen ter waarde van i duizend gulden. Mr. Diepen- J broek zal U dit door de radio f vertellen. t J Heeft U wel eens een rond lot gezien? Neen? Zondagmorgen J 15 Augustus wanneer U uit de t kerk komt koopt U één of meer- J dere loten die 0,25 per stuk i kosten en waaraan niet minder t dan f 30.000,aan prijzen ver- bonden zijn verdeeld in dertig t gelijke porties, dus 30 prijzen t van ieder f 1000,— waarop U i geen wissel krijgt maar die U t J reeds dezelfde avond uitbetaald zult krijgen. Ga dus Zondag i morgen vroeg ter kerke en zie J i zo'n lot te bemachtigen. t loopt er achteraan, omdat ze dé honger naar iets, dat buiten en boven het plat-materiale uitgaat, daarmee dacht te 1 unnen stillen. Dit alles zijn echter rinkelende schellen en gebarsten waterbek kens. Alleen een levend geloof, een daadwerkelijk Christendom kan weer de volle zin geven aan lewn en dood, kan vreugde en leed, voorspoed en ramp doen harmoni ëren in het levendig patroon van de goddelijke bedoeling. £TEN actie „Voor God" is een actie voor de mens in geestelijke nood, voor de mens wiens geestelijke no den door de grote wereld-organi saties worden genegeerd. Men dis puteert over de rechten van de mens, zonder die te willen bouwen op de rechten van God. Dit moet de mens ten kwade komen. De ac tie „Voor God" wil de band tussen God en de mens herstellen. Zij wil met alle middelen der openbare meningsvorming de Gods-gedachte weer voor allen maken tot de le vende en bezielende werkelijkheid van persoon en samenleving. Wij mensen hebben dit broodnodig. Daarom zullen wij gezamenlijk die actie „Voor God" moeten opbouwen "Punis, Guatemala, Dr. John, Man dement, Goa, N.V.V., Indo-Chi- na.... noem maar op, welk onder werp, geen heeft zo veel belangstel ling als „het weer". H:. staat con stant op de agenda overal waar een paar mensen samen zijn. Het is het meest beluisterde nieuwsbericht voor de radio. Het beïnvloedt stem ming en humeur van het geh 'e mensdom. Juist, omdat het weer zo grillig is, zo onvatbaar voor mense lijk ingrijpen, onbeïnvloed door verstand, wil en hartstocht, is de belangstelling groot. Er zit iets van een gok in. Het is zo'n aardig s->el de weerprofeten op juistheden en onjuistheden te betrappen. Het verwondert ons dat nog geen romanschrijver zich heeft verdiept in de fantasie, dat de mens nu wer- delijk wel eens in staat zou zijn re gen en zonneschijn, koude en warm te, storm en windstilte op te roe pen. Het zou, geloven we, een gru welijke roman worden. En roman, die moest gewagen van voortdu rende conflicten 'ssen de naties. Gelukkig is het niet zo. We kun nen nu dan iedere kennismaking met een vreemde beginnen met een gesprek over het weer, we kun nen iedere hiaat in een gesprek op vullen met het weer. Na een paar dagen van echte zomer is het ons weer mogelijk al ons sarcasme af te schieten op het weer. QISTEREN is Attlee dan met zes andere partijgenoten voor een bezoek aan Rood China vertrok ken. De „Sword of Spirit", een or ganisatie van militante katholie ken, heeft de Labourleiders drin gend verzocht zich in China volle dig te laten inlichten over de daar heersende geloofsvervolging. De secretatis van de Labourpartij heeft daarop geantwoord: „Wij zijn gas ten van Mao-tse-toeng en het zou onbeleefd zijn en ondiplomatiek te zeggen, dat wij niet gelo ven in wat wij horen en zien. Dit zou de spanning tussen onze beide landen vanzelfsprekend niet ver minderen. Wat wij wensen is de Chinezen onze oprechte wens voor vriendschap te bewijzen en eerst als dit lukt, zal de weg open staan om te trachten hen christelijke methoden bij te brengen. Indien wij echter onszelf isoleren en wei geren contact te nemen met volke ren, wier godsdierst en politiek wij niet kunnen goedkeuren, zullen wij deze verschillen slechts onderstre pen en de kloof slechts dieper ma ken". In katholieke kringen in Londen vraagt men nu: Waarom wel de vriendenhand toegestoken aan het tyranieke Chinese bewind en waar om alle contact blijven weigeren met een land als Spanje? Is het toch, omdat het socialistische bloed kruipt, waar het niet gaan kan, (Advertentie) Golden Fiction Van onze Parijse correspondent) JA, BEN JIJ HET „Ja, ik ben het „Prachtig, doe me dan een lol en kom me hier halen. We staan met de auto vlak bij het Gare de l'Est. Maar, ik durf hier niet verder". Ik hang dan de haak weer op de telefoon en ga naar het Gare de l'Est", want. bijna alle vrienden, die zich voornemen me te bezoeken en met bun auto daartoe Parijs moeten doorkruisen, geven vroeg of laat op en laten hun wagentje staan. Als ik dan even later met hen door de stad rijd, ontwikkelt zich vaak het volgende gesprek. „Die lui hier lijken wel gek. Ze halen je rechts en links in. Als je er op rekent, dat rechts vóór gaat, zit je tegen elkaar. Ze claxoneren zo luid, dat je niet meer kunt horen of je eigen motor loopt. Fietsers en brom mers schieten voor je spatborden uit en voetgangers steken over, ook al zit het verkeer vier rijen dik tor niet te zuinig af. En doe overigens gelijk de Parijse chauffeurs: snel optrekken, het verkeerstempo volgen en zo veel mogelijk de grote boule vards aanhouden. Voor alle Nederlandse automobilis ten is er nu echter goec! nieuws. We gaan hier netjes worden en precies rij den zoals in Nederland. Volgens de nieuwe verkeersvoorschriften is voor wat Parijs betreft het claxoneren voortaan verboden. Een druk op de knop en U verspeelt 1200 franken aan de fiscus. Dezer dagen is de nieuwe „code" ingegaan. Het resultaat was verrassend. Parijs leek een rustige stad. Vooralsnog zullen de agenten niet te streng zijn. Tot half Augustus mo gen de bestuurders zich vergissen, maar daarna worden de gemotoriseer de concertmeesters onvoorwaardelijk op de bon geslingerd. Ook het parke ren op verboden plaatsen gaat nu voortaan geld kosten enmen wil de Parijse chauffeurs zelfs leren, dat rechts inhalen levensgevaarlijk is. Voetgangers mogen op de oversteek plaatsen bij de stoplichten nog maar alleen oversteken als de ^mu.eerslich- ten voor de auto's rood zijn. Tot nog toe kon men er zo'n leu e sport van maken om dwars door het rijdende verkeer een boulevard „te nemen". Kort en goed: het wordt allemaal zo als in Nederland. TOCH OPGEPAST PIM PANDOER IN HET WEB VAN DE RODE SPIN In een vorig boek van Carel Beke speelde Pim Pandoer, de begaafde jongeman, een minder fraaie rol, maar hij toonde reeds bekering en berouw. In dit boek rehabiliteert hij zich wel volkomen, al is de schijn wel heel erg tegen hem. De Rode Spin wil hem en zijn duikboot betrekken in een dief stal van maar liefst een half millioen. Het wordt een uiterst spannend geval vol verrassende wendingen, aleer het kleine mannetje, dat zo'n behendig bendeleider is, aan de politie kan wor den overgeleverd. Ook de impulsieve driftkop Oom Bas speelt er een inte ressante rol in. Maar reeds kondigt zich op de laatste bladzijde een nieuw avontuur aan: Rode spin is ontsnapt.... (Uitgave L. C. G. Malmberg, Den Bosch). „DE TEMPEL VAN HET GEZIN" Bij J. Romen Zonen verscheen af levering nummer 19 van dit uitgebrei de gezinsboek door pastoor Brouwers. Thans wordt met het derde deel van r het boek een aanvang gemaakt: het l gezin naar God. De eigenlijke zin van i ouderdom en dood wordt helder naar voren gehaald, ofschoon misschien iets te sterk met hellevuur gedreigd is. De betekenis van de laatste sacramenten krijgt in deze samenhang een fraaie toets. Zoals de voorgaande afleveringen: een degelijk, breed-opgezet werk, wel licht niet overdadig origineel, maar toch een informatiebron van betekenis. Bzd. Dit wil nog niet zeggen, dat U nu ook in Parijs gemakkelijk kunt auto rijden en aangezien de wegen Am sterdam-Parijs vol N.L.-nummers zijn lijken ons enige opmerkingen op de plaats. In Augustus zult U niet zoveel moeilijkheden ontmoeten. De Parijze- naars en hun auto's zijn dan met va- cantie en de ene buitenlander maakt zich nijdig op de andere. In September wordt het weer anders. Dan wordt het op de Boulevard Sebastopol, de bl. St. Michel, de Place de l'Etoile en de Place de l'Opera weer heerlijk sukke len. Zo nu en dan raakt de zaak in de knoop en de chauffeurs met onvoldoende, Parijse rou tine krijgen het angstzweet op hun voorhoofden als ze zien hoe hun wagentje op de Champs-Elysees aan alle kan ten „ingebouwd" rijdt. Vergeet niet Uw remmen tevoren te la ten bijstellen. Stel de carbura- PROF. IVY ONTWIKKELDE „FLIKKERFOTOMETER,, Het oog een venster op het hart rpWEE dokters van de univer siteit van Illinois hebben verklaard dat zij een instru ment hebben ontwikkeld dat, zo hopen zij, een grote dienst zal bewijzen bij het opsporen van hartziekten in hun eenste stadia. Indien hun hoop in ver vulling gaat, zullen talloze ge vallen van hartkwalen in de beginperiode worden ontdekt en dus bijtijds kunnen worden behandeld. Onder leiding van de fysioloog Andrew Ivy, vice-voorzitter van de universiteit van Illinois, werd een een voudig apparaat, „flikkerfotometer" geheten, ontwikkeld door Dr. Louis Richard Krasno, een assistent-profes sor aan deze universiteit. Dr. Krasno zei: „Mensen die klaar blijkelijk in goede gezondheid verke ren, sterven plots op het golfveld, in de trein, op straat of op het werkVe le oorzaken van zo'n plotseling over lijden zouden opgespoord kunnen wor den met een gevoelig instrument zoals dat thans werd ontworpen. De flikker-fotometer is om een zes- volt-lamp gebouwd, die is geplaatst in een cylinder. Aan één zijde van de cy linder is een venstertje gemaakt. De patiënt kijkt nu door dat venstertje naar het licht. Indien de retina en de hersenen een normale voorraad bloed en zuurstof ontvangen, moet de patiënt het flikkeringseffect zien wanneer de cylinder 45 wentelingen per seconde maakt. Maar indien de oog-slagaders vernauwd zijn, verliest de retina, die van zuurstof is beroofd, aan gevoelig heid; de patiënt ziet in dit geval geen geflikker, maar een constant licht, tot dat de cylinder langzamer gaat wente len en slechts 30 wentelingen per se conde maakt. THEORIE. Om het resultaat te controleren, laat men een tabletje nitro-glycerine smel ten onder de tong van de patiënt. Dit middel verwijdt de vernauwde slag aders en stelt een potentieel slachtof fer van een hartkwaal in staat de test met de flikker-fotometer beter te doorstaan. Wanneer het middel zijn uitwerking verliest, verliest de retina opnieuw haar gevoeligheid. De dokters Ivy en Krasno beweren dat, indien de oogaders worden ver nauwd, waarschijnlijk ook andere slag aders, met inbegrip van deze van het hart, zijn „aangedaan". Van de 300 mensen die de test met de flikker-fotometer doorstonden, le den er 24 aan een vernauwing van de slagaders. Dergelijke gevallen, aldus de beide dokters, ontwikkelen zich gemakkelijk tot angina pectoris, een hoge bloeddruk, enz. Indien de ziekte in haar beginstadium wordt ontdekt, kan de patiënt een minder zenuwach tig leven beginnen te leiden, en zo misschien een ernstiger hartkwaal voorkomen. W' DE „Centre National de la cinematographie" heeft een statistiek gepubliceerd, gewijd aan het budget van de Fran sen voor het bezoeken van bioscoopzalen. Deze statistiek loopt over steden met meer dan 60.000 inwoners. Het is niet de Parijzenaar, die het meest naar de bioscoop gaat, maar de bewoner van Metz en Rijssel. De Marseillaan komt pas op de tiende plaats en de Lyonees op de l?e. De bewoners van Nantes en die van Reims staan helemaal onderaan op de bi os- lijst Alarm DE BRANDWEER te Birmingham in Engeland kreeg onlangs te ma ken met een vreemde vorm van brandalarm. Men ontving een brief kaart met de volgende verontrusten de inhoud: „Er kor1' rook door de vloer van een der slaapkamers. Ik zou maar eens komen kyken." De brandweer vatte de taak serieus op en ging kij'en. En jawel. Het roookte nog steeds, ofschoon de briefkaart twee dagen tevoren was gepost. Het lag aan een verstopte schoorsteen. Slaags RUIM vierhonderd bewoners van twee buurtdorpen raakten slaags. Het gebeurde nabij de Griekse stad Missolong'ni en het strijdgeweld was op twee kilometer in de omtrek te horen. Men kreeg eerst woorden over het gebruik van een bevloei- ingskanaal op de grens van de twee dorpen. Maar toen daarmee de op lossing niet werd bereikt ging men op de vuist. Er vielen 112 gewonden te noteren. Wild EEN groep van sterren beweegt zich volkomen wild door het heelal, zo heeft* dr Harold Weaver van de universiteit van Californië vastge steld. Dr Weaver zei, dat hij er geen idee van heeft, waarheen de groep zich beweegt. Ztf heeft de vorm van een schotel en een snelheid van 22 a 37 kilometer per seconde. Dr Wea ver is thans bezig met een onder zoek van het melkwegstelsel. Rijk DE SPANJAARD Juan March heeft eindelijk zijn zin: Hij heeft een. duurdere bruiloft voor zijn dochter kunnen geven dan de markies De Cuevas dat indertijd voor de zijne deed. En daarmee is meteen bewe zen. dat Juan toch maar lekker de rijkste man van Spanje is. Het feest kostte millioenen peseta's en hon derden gasten aten en dronken zich wild. Vooral de arme Spanjaarden zullen dit met veel voldoening heb ben gelezen Simpel EEN Amerikaans luchtvaartdes- kundige heeft verklaard, dat het met de hedendaagse techniek zo danig is gesteld, dat het opstijgen met een interplanetaire raket nu even simpel is als de vlucht van de gebroeders Wright in 1903. Dus als u eens even een vrij uurtje heeft. Eis DE HEER Marvin Samples werd verliefd op de wonderschone Mar garet Tuckle te Atlanta. Zoals dat dan gaat. Zijn aangebedene voelde in principe wel iets voor een hu welijk, maar stelde als eis, dat Marvin dc.:i ruim 100 pond moest afvallen. Marvin was op dat mo ment 307 pond zwaar. Hij sjouwde net zo lang tot hij aan de eisen voldeed. Hij is nu getrouwd met Margaret en heeft zodanig de ver- rxagerwoede te pakken, dat hij er mee doorgaat tot hij een ons weegt. Censuur Uit een onderzoek van het maandblad „Courier" van de Unesco blijkt, dat in 50 lan den thans censuur bestaat, tegen 39 in 1948. In achttien landen zijn buitenlandse bla den niet toegestaan. Maan EEN commissie van het vijfde con gres voor ruimtevaart te Innsbrück zal een raket ontwerpen, die als „kunstmatige maan" om de aarde moet cirkelen. Deze satelliet zou moeten fungeren als automatische waarnemingspost voor atmosferische toestanden en als overdrachtstation voor de televisie. „Hebt u nog een speciale wens?" „Ja, wilt u mij de mosterd even geven?" WOENSDAG, 11 AUGUSTUS 1954 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20. VARA 19.30 VPRO. 20.00- 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterst.). VPRO: 10.00 „Boeken mee op reis en thuis", caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accord.ork. en solist. 12.30 Land- cn tuinb.meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Hawaiianmuz. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 15.15 V- d. jeugd. 16.45 V. d. zie ken. 17.25 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: P. Kasberg: „Nieuw (Advertentie) Guinea aan de rand van de Stille Zuid zee". 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Dr. J. M. Lodewijks: „Een jaar natuurleven in en om het water". 19.00 Gram. 19,10 „Het Web", radiodocu mentaire. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA 20.00 Nws. 20.05 „De Kerk en de Sociale en Internationale vragen", caus. 20.20 Dansmuz. 21.00 „Ontmoeting op de Bren ner' hoorsp. 21.40 Concertgebouw ork. 22.20 „Slepen op de zeven zeeën", caus. 22.35 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Socialis tisch nws. in Esperanto. 23.20-24.00 Piano kwint. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord v.d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huis vr. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 „Met Pit op pad". 13.20 Banjo-ork. 13.50 Gram. 14.00 Philharm.ork. en koor. 14.25 „Lohengrin", opera (3e acte). 15.35 Alt en piano. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Gram. 18.30 ..Spec trum v.h. Chr. Organisatie- en Vereni gingsleven", caus. 18.45 Geestelijke lie deren. 19.00 Nws. weerber. 19.10 Boek- bespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl.overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ka- merork. en solist. 21.20 „Het reizen in Zuid-Italië", caus. 21.35 Lichte muz. 22.00 Gram. 22.05 Int. Evangelich comm. 22.15 Kamerkoor. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nwsu en S.O.S.-ber. 23.15- 24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.00 Gevar.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Kamerork. 15.15 Gram. 15.30 Mil.ork. 16.15 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Voordr. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gevar.progr. 19.55 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 21.15 Omr.ork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15. 18.30, 19.00 en 19.28 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Festival van Straatsburg. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. door 5. ..Welnee beste jongen, evenmin. Kom nu weer zitten en vertel me het hele geval eens". Zij glimlachte op nieuw en klip te uitnodigend op de canapé. Maar Chilcote's geestelijk "ven- wicht was verstoord. Voor net eerst beschouwde hij Lilian als behorende tot de argwanende, voortdurend waak zame menigte, waarvoor hij op zijn hoede moest zijn. Eu een uitvloeisel van dit denkbeeld was, dat hij plot- seiing een paar passen naar de deur de»=d Ikhet is hoog tijd om naar de zitting te gaan", zeide hij op enigszins gejaagde toon. „Ik kom eens gauw terug, als.... als ik wat vrol'jlr^r ge zeischap ben. Ik ben vandaag een ver velende paai; dat zijn mijn zenu.veni" Hij kwam naar de canapé toe, nam haar hand in de zijne en hield die een oogenblik vast, toen streelde hij even met twee vingers over haar wang „Adieu", zeide hij. „Pas maar goed op je zelf.... en op je poesje" voeg de hij er met gtdwongen vrolijkheid bij, terwijl hij de kamer verliet. De crisis kwam plotseling, zonder dat hij er enigszins op voorbereid was Hij zat in het schemerdonker vrij rus tig op zijn plaats in het Lagerhuis, zijn zenuwachtigheid openbaarde zich alleen daarin, dat bij telkens met zijn hand aan zijn boord trok en herhaal delijk van houding veranderde; maar toen de lichten aan waren gestoken en hij met gesloten ogen achterover leunde, kwam er een zonderlinge ge waarwording over hem hij ver beeldde zich, dat hij r'cor zij geslo ten oogleden de gezichten op de ban ken aan de overkant kon zien de gehele rij slaperige of oplettende en belangstellende ogen. Zo iets had hij nog nooit tevoren gevoeld! En het was hem. alsof al die blikken ook door zijn ooglede'i heendrongen, ja zelfs door zijn oocanpels. Het koude zweet waarvoor hij de laatste tijd al tijd zo bang was, stond op z'n voor hoofd en op tzelfde ogenblik keerde Fraide de leider van z'n partij zich naar hem om. racht zijn ari over de leu ning van zijn bank en tikte hem op ziin knie. Chilcote schrikte en opende zijn open. „Ik ik geloof, dat ik even dommelde", zeide hij verlegen. Fraide glimlachte r - lakor.iek maar niet onvriendelijk glimlachje. „Dat is een lelijke bekentenis voor een lid vac de oppositie", zeide hij. Ik heb vanmiddag geprobeerd, of ik je niet kon vinden. Chilcote. Ik ou je waarschuwen voor die Perzische quaestie, daar steekt iets achter. Jul lie grote handelslui zult je ogen wijd open moeten houden". Chilcote haalde zijn schouders op. „Och, dat weet ik nog niet", ant woordde hij. „Ik geloof er nog niet veel van. Lakeley heeft een lucifer in het kruid gegooid in „The St. Ge orge's Gazette", maar ik geloof niet, dat het wat anders zal zijn dan wat leven en een paar rookwolken". Maar Fraide glimlachte nu .vet meer. „Hoe denken ze er in Wark over?" vroeg hij. „In Wark? Dat.dat weet ik niet precies. Ik heb de laatste twee we ken gec i gelegenheid gehad om e- ling te houden met Wark; men heeft toch ook aan zijn particuliere zaken te denkenHij voelde zich niet op zijn gemak onder Fraid's door dringende blik. Deze opende zijn lippen, alsof hij iets wilde antwoorden, maar hij be dacht zich en keerde zich weer om. Chilcote leunde achterov en streek een paar maal ut zijn hand over zijn voorhoofd en bracht daarna hei- Imelijk zijn vingers naar zijn vest zak. Gewoontelijk droeg hij enige mor- phinetabletten bij zich, maar vandaag had hij vergeten ze in zijn zak te ste ken. Dat wist h maar toch bleef hij er naar zoeken en zijn behoefte eraan gaf hem een s*°rk gevoel van physiek onwelzijn. Rayforth had zijn rede geëindgd en zette zich weder neer; nu volgde het gewone licht geraas van mensen, die eens gaan verzitten, hoesten, paar w Dorden met elkaar wisselen, en daarop enige ogenblikken van stil te. Toen stond Vyse, het lid. van S-l- chester, op. Bij Vyse's eerste woorden zochten Chlcote's vingers weer in zijn vest zak en opnieuw dwaalden zijn ogen naar de deuren, maar Fraide's rechte rug en opgeheven hoofd vlak voor hem hielden hem aan zijn plaats ge bannen. Met ee" uiterste poging tot zelfbeheersing haalde hij zijn aante keningen te \toorschijn en streek «.e glad; maar hoewel zijn blik strak op de bladzijden gericht was, drong er geen woord van Vyse's zeer duidelij ke zinnen tot zijn begrip door. Zijn buurman keek hem met wat meer opletter.c hei a"n. „Wat man keer j vroeg hij belangstellend. Toen henen zijn krachten hen iot- seling te begeven. Hij vergat de af gevaardigde die sprak zijn positie alles, behalve de drang naar de morphine, die ziel en lichaam ver vulde. Nauwelijks wetende wat hij deed, stond hij op, boog zich over Fraide's schouder en fluisterde hem iets in. Fraide keerde zich om met een be langstellende en meewarige uitdruk king op zijn gezicht; toen knikte hij toestemmend en een ogenblik later verliet Chilcote zijn plaats. De rit naar Grosvenor Square was ellendig. Nu zat hij in de ene, dan in de andere hoek van de taxi en zijn met elke minuut en bij elke bewe ging toenemende pijnen werden haast onduldbaar. Toen de taxi eindel k voor zijn deur stilhield, stapte hij er geheel ontdaan uit. Hij ging terstond naar boven en naar zijn eigen kamers. Bij zijn slaap kamer gekomen, deed hij de deur voorzichtig open en gluurde naar bin nen. Het licht was opgestoken, maar de kamer was leeg. In zenuwachtige opgewondenheid trad hij binnen; hij draaide de deur cp slot, haastte zich naar de kast, opende ze en haalde v et glazen kokertje met de tabletten te voorschijn. Zijn hand beefde hevig, toen hij -- mee naar de tafel liep. Hij nam grotere dosis dan hij nog ooit geno men had, dronk het glas met de op lossing in een teug leeg en wierp zich toen geheel gekleed op bed. HOOFDSTUK 4 Het huis, waarin John Loder zijn kamer had, zag uit op een klein met gras begroeid pleintje, dat met eu-i hek omgeven was. De kamers van Loder waren op de hoogste verdie ping. Op de deur was zijn naam ge schilderd, maar de verf was door Je tijd uitgesleten e*' d letters waren bijna onleesbaar. Over het geheel had het huis eer troosteloo.' voorkomen, waartoe de afgesleten, steile trap zonder lop°r en dc donkere muren veel bijdroegen. Drie dagen na d° zware mist zat John Loder aan zijn schrijflessenaar, waarop de lamp met de groene kap stond te branden. De overblijf"1-'! van een zeer eenvoudig avondeten stonden op de eikenhouten tafel en in de haard brandde een klein, schraal vuurtje. Loder had twee uur aan een stuk door zitten schrüven. Nu schoof hij zijn stoel achteruit en bewoog zijn stijf geworden vingers enige keren in de lucht; toen geeuwde hij, stond op en lien een paar m?-' langzaam de kamer op en neer. Terwijl hij dat deed, trof het geluid van voetstappen op de trap zijn aan dacht en hij hief luisterend zijn hoofd op. De voetstappen stonden stil boven aan de trap en hij hoorde een lucifer afstrijken. De bezoeker wist hier klaarblijkelijk geen weg. Toen kwa men de stappen naar zijn deur toe. Toen de bezoeker klopte, ging hij met kalme tred naar de deur en open de die. Het was donker op het portaal en de bezoeker knipte tegen het licht, dat uit de kamer straalde. „Mijnheer Loder?" vroeg hij. Toen begon hij plotseling als verlegen-ver ontschuldigend te lachen. „Neem me niet kwalijk, dat ix u niet dadelijk herkende", zeide hij, ..maar het licht verblindde me een ogenblik." Loder herkende de stem van de man. die hij op de mistige avond ont moet had. „O, is u het", zeide hij. „Kam in nen". Zijn stem klonk ietwat koel. Die plotselinge verschijning van zijn dub belganger v orzaakte hem een ver rassing, die nu niet bepaald aange naam v Hij keerde cerug naar de haard, gevolgd door zijn bezoeker. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5