Ronde m Dudenboseti Litteken van een duel als bewijs van kracht en moed 't Allef Maontje Tienjarige Fr. Demmers volbracht tochten Kleine belediging is voldoende Lo Simons won 350 cc in Tubbergen GA. v.d.Ham DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 Driedaags wieier feest te Bergen was opperbest DE RONDE VAN 'S-HEERENHOEK Geen training op Keulse wielerbaan Nationale zwemkanipioen- schappen te Enschede USPORTmX.KOBh liepen „WONDERMIJL" Duitse studenten trekken de degen FertigLos!" Ernstige vallen Boekenplank Wegens vacantie GESLOTEN TRiNKE IHN MASSIG - ABER REGELMASSIG P Wenkbrauwlijiv- brilmonturen DE ZOON VAN ARAM Elke morgen begaven zich honderden deelnemers en deelneemsters aan de Bergse rijwieldriedaagse naar de tuin van Thalia. Daar heerste al vroeg een gezel lige drukte. Natuurlijk kwam de nieuwsgierige(l) Bergse jeugd even om het hoekje kijken. P)E BERGEN OP ZOOMSE RIJWIELDRIEDAAGSE, die traditiegetrouw door de V.V.V. georganiseerd werd, is weer achter de rug. „Jammer dat het weer voorbij is", vertelden enkele deelnemers, die buiten Bergen op Zoom woonachtig zijn. Jammer, omdat je ongemerkt van Bergen met haar wijde en vooral mooie omgeving, en haar oude gebouwen, gaat houden. Haastig lieten de vreemdelingen er op volgen: „Ook van de inwoners ga je houden omdat al les zo ongekunsteld is. Je voelt je prettig in het jubelstadje aan de Schelde. We komen dan ook vast het volgend jaar terug". Dat terugkomen naar de V.V.V. rijwieldriedaagse vernamen we van velen. Uitreiking van zeventien zilveren medailles Dit geluid is prettig om te horen en het is tevens een warm compliment voor diegenen, die deze tochten in ei kaar hebben gezet. De heren Weyts en ,Dré Broekmans, die enorm veel heb ben gedaan, verdienen ruimschoots die waardering. Het heeft deze heren zo aangegrepen, dat zij nu reeds mede deelden. dat zij het volgend jaar zelf de tochten met de fiets willen meema ken. Of ze dan op tijd op de controle posten zullen zijn, dient nog even te worden afgewacht! MET GEMAK „GENOMEN" De tocht van Zaterdag, die tevens de laatste was, werd ondanks het minder gunstige weer, met gemak door de peddelaars „genomen". De harde wind maakte het verblijf in de Ossendrecht- se polder niet aangenaam. Maar zelfs de jongste deelnemer, de 10-jarige Franske Demmers, sloeg zich met élan door de moeilijkheden heen en kwam fris en monter op de Grote Markt aan. De tweede dag was Franske moe ge weest. Maar dat kwam, omdat zijn oudere broers te hard reden. Maar voor de rest was het uitstekend ge gaan, behoudens dan die keer dat hij omver getuimeld was, omdat een stuk hout hem de juiste weg versperde. Vorig jaar had Franske Demmers een tocht van 80 k.m. voor de leut meege daan. Alvast om te proeven hoe dat ging.... Het was hem zo goed bevallen dat hij nu dit jaar maar naast de grote inschreef. Met rechtmatige trots toonde Frans zijn medaille, die hij toch maar eens fijn verdiend had. Naast de jongste deelnemer komt de oudste. Dat is de heer v. Heuseveldt uit Sassenheim, 64 jaar, die een der 17 zilveren medailles kreeg, die door de directeur van de V.V.V., de heer Weyts, werden uitgereikt. Voor de vijfde maal maakte de heer v. Heuseveldt de V.V.V-rijwieldrie- daagse mee. Hij wil daar voorlopig nog 5 jaar bijdoen. Naast de medaille ont ving de 64-jarige nog bloemen, ook de overige zilveren dragers kregen die, plus een kist met puike sigaren. Franske Demmers kreeg een stuk chocolade. De heer Broekmans prees voorts nog de jongens uit de stad van Zoete lieve Gerritje, voor de wijze waarop zij tijdens de tocht en bij de rustplaatsen de zaak op passende wij ze vermaakten. Alleen waren ze traag in het fietsen. Maar ja, de zaak ver maken en dan nog vroeg binnen ko men, gaat nu eenmaal niet samen. AFSCHEIDSBAL In de grote zal van Thalia heeft Za terdagavond het afscheidsbal plaats gevonden. Dank zij de medewerking van het comité schilderijententoonstel ling was de grote zaal voor dit slui tingsbal ontruimd. Een vriendelijke, Er ivordt veel zorg aan besteed De pessimisten die enkele jaren te rug twijfelend de schouders ophaal den bij de oprichting van de wieier- supportersclub te 's-Heerenhoek, zul len bij beschouwing der resultaten, in die afgelopen paar jaren een an der inzicht hebben gekregen, temeer nog daar er wederom een sportfestijn van de bovenste plank op het pro gramma van de club staat. Het ietwat schuchtere begin in de bekende kinderschoenen en de daarbij behorende fouten, maakt zoetjesaan plaats voor een vastomlijnd program ma en het is thans wel zo, dat alle 's-Heerenhoekenaren graag hun steen tje bijdragen om de jaarlijkse koers van succes te verzekeren. Ook dit jaar is met resultaat een beroep gedaan op de inwoners. Op 22 Augustus zullen op het schit terend 's-Heerenhoeks parcours een lange sliert nieuwelingen en ama teurs van start gaan. Reeds 140 in schrijvingen zijn binnen, waaronder die van de beste. Aan het parcours zal nog meer zorg besteed worden, dat andere jaren, evenals aan de afzetting, geluidsin stallatie, reclame, enz. Het wielercomité zal, met steun van heel de burgerij, van de 22e Augus tus een sportdag maken, die er wezen mag. Eerst grondig herstellen De wielerbaan in Keulen, die op 27, 28 en 29 Augustus a.s. het toneel van de strjjd om de wereldkampioenschap pen sprint en achtervolging zal zijn, ondergaat thans een geduchte revisie, om de baan voor de kampioenschap pen in een zo goed mogelijke staat te brengen. Daardoor kan ook van het plan van vijf leden van de Nederlandse baan- ploeg, die vandaag Dinsdag en Woens dag a.s. in Keulen wilden gaan trai nen, niets komen, omdat de baan ze ker tot en met Donderdag 12 Augustus a.s. gesloten zal blijven. Het staat thans nog niet vast of van Vliet, Derksen, van Heusden, de Groot en Hijzelendoopn nog voor de wereld kampioenschappen naar Keulen zullen gaan. In Enschede werden de finales ge houden van de nationale zwemkam- pioenschappen. De kampioentitels wer den na veelal spannende strijd als volgt behaald: 100 m. vrije siag heren: Willemse (Robben) 59.6 sec. 100 meter vrije slag dames: Geertje Wielema (HZC) 1.07.2. 400 meter vrije slag heren: Jaap de Jong (LZO) 4.59.2. 400 meter vrije slag dames Tine van Brenk (Robben) 5.28.3. 100 meter rugslag heren: Korteweg (AZC, Apeldoorn) 1.09.8. 100 meter rugslag dames: Geertje Wielema (HZC) 1.15.5. 200 meter schoolslag heren: Bekke rine (Sleutelstad) 2.46.9. 200 meter schoolslag dames: Rika Bruins (GZ en PC) 2.59.6. Nel van Op stal van Surae werd hier tweede in 3.06.1. 200 meter vlinderslag heren: Muller (Dolfijn) 2.50.1. 100 meter vlinderslag dames: Nel Garritzen (RDZ) 1.23.0. Schoonspringen heren: Van Moll (Salto) 119.07 punten. Schoonspringen dames: Els van der Horn ('t IJ) 133.78 pnt. 4 x 200 meter vrije slag estafette he ren: Robben (Willemse, Kayser, Lam me en De Wit) 9.37.6. 4 x 100 meter vrije slag dames: HZC (Hanny Schuitema, Greetje Kraan, Emmy Wielema en Geertje Wielema) 4.48.1. door de V.V.V. op prijs gestelde geste. De heer Weyts zwaaide de deelnemers aan de tochten alle lof toe, die zij ver dienden sprak tevens de hoop uit, dat het volgende V.V.V.-wielerfestijn een even groot succes zou mogen worden als dit jaar. En daaraan twijfelen doen wij, mèt de fietsende schare, niet. ZONDAG 29 Augustus a.s. wordt in Zuiddorpe tijdens de Molenhoekse kermis een wielerwedstrijd voor nieuwelingen vereden over een af stand van 65 km. Er worden twee grote en tien kleinere ronden ge reden. GOES krijgt op 14 Augustus een wie lerkoers voor amateurs te aan schouwen over een afstand van 100 km. Naast de Zeeuwse renners Westdorp, Oosthoek van Wijchen e.a. verschijnen hier o.a. aan de start Glerum, Heeren, de Bruijn etc. JOSY BARTHEL, de Olympisch kam pioen, heeft bij de Luxemburgse athletiekkampioenschappen te Du- delingen op de 1500 meter een flin ke nederlaag geleden. Roger Muller won in 4 min. 5.7 sec, Barthel werd tweede in 4 min. 7.1 sec. GIORGIO ALBANI heeft de Ronde der Drie Valleien van Varese ge wonnen ntet een tijd van 5 uur 50 min. 19 sec. voor de 216 km van het parcours, gemiddelde snelheid 36.994 km.u. Na hem gingen Bene- detti, Minardi en Moresco over de streep, in dezelfde tijd als de win naar. DE DRIEDAAGSE tenniswedstrijd tussen een Nederlandse jeugdploeg en een Duits junioren team uit Wies- baden, welke in Den Haag werd gespeeld, is gewonnen door de Ne derlandse junioren met 17-9. OP EEN CIRCUIT van 3500 meter is te Namen de Grote Prijs van Bel gië motorcross gereden, meetellend voor het Europees kampioenschap. De Belg Baeten werd winnaar voor Smith (G.B.) en Leloup (B.). Bannister sloeg recordhouder Landy I TWEE ATHLETEN De twee lopers van de „won- dermijl" hebben elkaar ontmoet in een treffen te Vancouver. Ook hierbij bleven de Brit Roger Ban- nister en de Australiër John Landy beneden de vier minuten j en benaderden zü het fameuze we- reldrecord (3 min. 58 sec op de mijl) met fracties van seconden verschil. De Engelsman toonde zich met drie (0.8 seconde) sterker. Landy liep een prachtige race. Hij gaf geruime tijd het tempo aan en drong de overige deelnemers ver en onbetekenend in de ach- I terhoede. Alleen Bannister bleef als een schaduw in zijn spoor. Met een sterke spurt ging hij in de laatste 200 meter de Austra- Jiër voorbij. De overwinnaar viel, na de uit puttende finish tegen de grond, maar sprong spoedig op. Hij dan ste van vreugde. De recordhouder Landy kon daar volop aan mee doen, want hun duel had weder om iets unieks: Twee athleten. die in één race, de wondermijl liepen. was nn tot stand gekomen. Piet Maas vloerde iedereen in de eindsprint. DE UITSLAG. 1 Piet Maas, Pindorp, de 125 km. in 3 uur 23 min. en 58 sec. 2 Jaan Bras penning, Zundert, 3 Jan Konings, Bre da, 4 Henk van Glerum, St. Wille- brord, 5 Karei Keepers, Roosendaal, 6 op 30 sec. Jos. Heeren, Roosendaal. 7 Wim de Wit, Leur, 8 Sjaak Looijen, Steenbergen, 9 H. Bouwmeester, Breda 10 A. Borremans, Hoogerheide, 11 Ti- nus van Overveld, Hoogerheide, 12 Bram Heeren, St. Willebrord, 13 Piet Emmen, Raamsdonksveer en 14 Piet van Est, Fijnaart. ^JET EEN VARIANT op het Nederlandse gezegde, dat men met de hoed in de hand door het ganse land komt, zouden de Duitse studenten kunnen zeggen:„Met een litteken op het gezicht komt men door geheel Duitsland Maar dat litteken moet men dan bij een duel hebben opgedaan. De laatste tijd beginnen de studentenduels weer opgeld te doen in Duitsland. Wie later de gevolgen ervan kan tonen, heeft, in de ogen van de studenten althans, een aureool van heldhaftigheid en stoerheid verkregen dat hem kan helpen bij een „robuste" le vensgang. Een correspondent van de „New-York Times" heeft de moeite genomen, een studentenduel bij te wonen en hij geeft er uitvoerig verslag over. Het duel vond plaats in het clubge bouw van een studentensociëteit, niet ver van een der bekendste Duitse uni versiteiten. Twee jongelieden hielden de wacht op de trap, om te waarschu wen bij een eventuele inval door stu denten, die tegen het duelleren zijn. Een kleine belediging volstaat reeds om een duel uit te lokken. De duellisten worden in'een ver trek geleid, dat gevuld is met de leden van de elkaar bekampende studenten genootschappen. Onder d. aanwezigen merkt men de zogenaamde Alte Her ren, wier littekens aantonen dat zij tal van „Schmisse" hebben ontvangen. De duellisten gelijken op ridders, behalve dan dat zij geen helm op heb ben. In plaats daarvan dragen zij si nistere maskers. Iedere secondant draagt ook beschermende kledij. De secondanten gebruiken hun degen om bet gevecht stop te zetten. Wanneer het duel begint, plaatst een der helpers de twee vechtersbazen een degenlengte van elkaar. De clubpetten worden van hun hoofd gerukt. En dan begint het spel. Indien by het gevecht een van de duellisten een voet verzet, verliest hij het gevecht en is hy „ont- eerd". De Unparteiischer of de arbiter neemt aan één kant plaats. Aan de an dere kant bevindt zich de dokter, in het wit gekleed. „Fertig", „Los" en de twee knapen beginnen elkaar te be werken. Er zijn dertig vronden in een duel. Iedere ronde is ten einde wanneer er vier „slagen" zijn gewisseld. Na iedere ronde mogen de duellisten uitrusten op een stoel. De „Testanten", dat zijn weer andere helpers, wrijven na iede re ronde de degens schoon met een stuk katoen dat in een ontsmettende stof werd gedom jld. WAARDIG BEVONDEN De volgende ronde gaat het er he viger aan toe. Eindelijk vloeit er bloed. Daar heeft de zaal reeds minuten op gewacht. De dokter werpt een oogop slag op de schalp van een der duellis ten en trekt zich dan terug. De gewon de jongeling weet nu dat alle ogen op hem zijn gevestigd. Het is een sensatie die hij moeilijk zal vergeten. werd 's avonds en 's nachts geschuwdhet was er niet pluis. Overdag speelden er de kinderen en lepelde men er de „soep van kaartjes'op. - Eens heeft er zich iemand verdaan.... Regen veroorzaakte ongelukken Onder goede weersomstandigheden en grote belangstelling (40.00 motor vrienden) zijn op het circuit te Tub bergen internationale motorraces ge houden. Lo Simons zorgde op AJS voor een Nederlandse zege, door de 350 cc internationaal op zijn naam te brengen. Enkele regenbuien maakten het parcours soms verraderlijk glad. Bij de junioren,-races deed zich een ernstig ongeluk voor, toen de Rotter dammer Colpaert in de bocht passeer de. De uitlaat van zijn motor schoot los en raakte in het achterwiel. Hier door ontstond een botsing tussen drie renners. Colpaert maakte een lelijke val, waarbij hij een ernstige hoofd wonde en een zware hersenschudding opliep. Hij werd in bewusteloze toe stand naar een ziekenhuis te Almelo vervoerd. De beide anderen werden niet gewond. Ook de 57-jarige Engelsman Cope, maakte tijdens de 125 cc race (inter nationaal) een ernstige val in de bocht, waarhij ook iemand uit het pu bliek werd getroffen. Maar dit liep gelukkig tamelijk goed af. In de 125 cc zat weinig spanning. De strijd werd spoedig in het voordeel van Marelli op MV beslist. Nummer twee, de Australiër Tinker op MV had meer dan een halve minuut achter stand. Ook in de 250 cc klasse internatio naal was er van weinig strijd sprake. De Duister Brand op NSU nam van start af de kop en won de race met bijna 7 seconden voorsprong op de Nederlander Postma op Guzzi. De tweede plaats was voor Postman, die een fel duel had uitgevochten met Steman. voldoende om het Neder landse kampioenschap in deze klasse op zijn naam te brengen. De titel in de 125 cc klasse, was voor Lo Simons en die voor de 500 cc klasse veroverde Piet Knijnenburg. Piet Bakker, die in verband met een ongeval niet in Tub bergen startte, werd tot Nederlands kampioen in de 350 cc klasse uitge roepen, aangezien hij de voorgaande races in dit jaar reeds zoveel punten had verworven, dat niemand hem meer kon bedreigen. De junioren-races, welke in de mor genuren werden verreden, leverden in de 125 ec klasse een overwinning op voor J. Remmelts uit Meppel op Ru- mi. In de 250 cc klasse won C. v. E- wijk uit IJsselmonde op NSU. In de 350 cc klasse zegevierde Rehorst uit Den Haag met BSA en in de 500 ec klasse werd Koster uit Amsterdam op Norton als eerste afgevlagd. Piet Maas schreef Zondagmiddag ook de tweede Ronde van Ouderbosch op zijn naam. Het was een vrij spec taculaire wedstrijd, waarin Maas re gelmatig de trom roerde, maar waarin aanvankelijk de mindere goden het hoogste woord voerden. In de laatste kilometers streed Maas met vier man aan zijn zijde om de eerste prijs. Hij wachtt de eindsprint af en was rapper dan Jaan Braspenning, die het pres teerde om Jantje Konings, Henk van Glerum en Karei Keepers achter zich te houden. Er zat veel leven in deze wedstrijd en wel om de goede reden, dat er van meet af aan hard aan werd getrokken. Er moesten 90 ronden worden gere den en na acht ronden hadden Wim van As en Henk van Glerum al een bescheiden voorsprong opgebopwd. Deze werd om zeep gebracht door de groep. Bertus de Vree reed op dat moment plat, vervolgde, maar was te veel terrein verloren. Een nieuwe uitllooppoging lanceer den van As, van Glerum en Westdorp. Het was een sterk trio, dat echter de concurrentie kreeg van Bram Heeren, Wuijts en van der Borst. Het was toen spoedig met de poging gedaan. Na 40 ronden zat alles weer bijeen, mar weldra begonnen nieuwe scher mutselingen, die veroorzaakten, dat Bram Heeren, Jan Konings, Karei Keepers, Piet Maas en Jaan Braspen ning bij elkaar kwamen. Zij namen een mooi voorsprong. Bram Heeren viel van de leiders weg en toen kwam Henk van Glerum in de kopgroep de Willebrordse kleuren verdedigen. De definitieve kopgroep Dit oude. verwaarloosde, stukje Bredase grond is uit de herinne ring van de meesten onzer ver dwenen. Misschien dat de doffe klank van deze twee woorden iets in hen zal wakker roepen uit het Breda van rond de drie-kwart eeuw geleden. Dat iets lag in de lange Middellaan, 'n sikkelvor mig stuk grond met hoog-op- gaande populieren, vandaar de benaming „Allef Maontje". Een verloren stuk grond, tot niets nut en waarop later de school voor lager onderwijs verrees, 't Had iets lugubers, iets griezeligs, door het donker dat er 's avonds tus sen en rond de bomen stond. Want er brandde geen gaslan taarns. Trouwens: de Middellaan was in die jaren heel, heel spaar zaam verlicht. De grond was bul tig en vol kuilen. Gras en on kruid woekerden er bijna meter- hoog. En, in de verte op 'n hoog te stak de meulen van de Leuve- naarswal z'n wieken als om hulp smekend ten hemel. Schuin tegenover 't Half Maan- Üe stonden de huiskes van Van Cooth en hier tegenover de zaal voor de bijeenkomsten van 't Le ger des Heils, waar om 'n haver klap geknokt werd, zodat de poli tie en de Veld-Artillerie er aan te pas moest komen. De heilsoldaten werden „soppers" genoemd. Men begreep niet 't goede dat er van uit kan gaan, beschouwde het als 'n anti-christelijke beweging. Achter 't Allef Maontje, eenzaam bij de waterkant, tegenover de Tramsingel, stond 't veerhuisje, lag het overzetbootje dat langs 'n ijzerdraad naar de overzijde werd getrokken tegen betaling van één cent per passagier. Dat veerhuis- je had ook 'n winkeltje. Men ver kocht er koffie, kruidenierswa ren, „nistels", gruune zeep en so da. En de schooljongens, prat op hun Nederlandse taai-kennis, be weerden, dat er 'n bordje buiten hing: „Hier zet men koffie en over". ,,'t Allef Maontje" stond, wat men toen noemde, in 't verdom- boekske. Als vader en moeder in de gaten kregen, dat hun dochter met haar vrijer naar het allef maontje was gewiest, volgde er 'n rammeling, die de jonge deern nog lang bleef heugen. De politie had tot consigne over 't allef maontje 'n extra oogje in 't zeil te houden. „Jantje trek sabel", 't agentje met de bakkebaardjes, de liefhebber van 'n lekker pruimke „zware van Bielars", had er tabak van. Er had daar al eens 'n ver woede worsteling plaats gehad tussen de politie en 'n paar dron ken veldbonken, omdat-ie gecom mandeerd had: „D'r uit! Agge vrijen wilt, gaat dan onder 't licht staan!" Waar dat licht te vinden was duidde hij niet nader aan. Op klaarlichte dag bood 't Allef Maontje 'n convenabele speel plaats aan de jeugd uit de om trek. Dan zaten er zelfs moeders bij hun rieten kinderwagen te breien of sokken te stoppen. Dan lag vader er z'n pijp te roken. Dan werd er zelfs de „soep-van kaartjes", de gratis soep van de „Soeurs" van 't Gastuis naar bin nen gelepeld. Dan speelde men er „Foep" en zong de jeugd, dansend in kring: „Zoekt dan maar "ne lieveling, sjiemdedera, dederas- sassa!" Maar in de avonden, voor al des Zondags en Donderdags, de uitgaans-avonden van de dienst boden, werd 't Allef Maontje ge schuwd door al wat zich fatsoen lijk noemde. En geen wonder! Hadden ze me daar onder de bo men, 's Maandagsmorgens heel in de vroegte niet 'nnen „dalk" van 'n kind gevonden, dat daar was te vondeling gelegd! Heel de Mid dellaan en heel de Leuvenaars- wal had er van op stelten ge staan. Hoe was 't bij God moge lijk zo'n bloeike aan z'n lot over te laten? Als ze de moeder te pakken gekregen hadden, uit me kaar zou ze gescheurd zijn! Een deel van 't half maantje werd ge bezigd als stortplaats voor huis vuil. De vrouwen uit de buurt, die te laat kwamen met hun bak ken voor de „vulleskèr", liepen maar eventjes richting half maantje en ledigden er hun as bakken, cartonnen dozen of afge dankte emmers. Van uniform vuilnisemmers was natuurlijk geen sprake. En dat storten greep plaats onder en tegen de paal met het bordje: „Verboden te storten". Maandan-lang, dag en nacht, is 't Allef Maontje gemeden. Geen sterveling, al was die nog zo'n braniemaker, durfde of wilde er, vooral, tijdens het donker, 'n voetstap zetten. Op 'n morgen was een van de huismoeders uit de buurt met haar volle kachel asbak naar de verboden stort plaats gestapt. Ze kantelde haar bak onder de paal en keek werk tuigelijk naar de stofwolk, door de wind opgewaaid: ze zag een koppel zolen onder een paar zwaar-bemodderde schoenen en aan die schoenen zat, halverwege door de boombladeren verborgen, 'n lijf. Ze smeet haar asbak neer, holde terug naar huis, schreeu wend: „Daar eet er eene z'n eigen opgangen!" Binnen enkele ogenblikken liep 't storm naar 't Allef Maontje. Mannen, vrouwen, kinderen, alles stond naar boven te gapen naar de onderste zijtak van 'n boom en niemand had de moed 'n ladder te halen en naar boven te klim men, om te zien of er misschien nog iets te redden viel: „Allé, Ti- nus, klimde gij er es bij!" „Ik zou je blazen! Da mot de pliessie maar doen". Dat heeft de politie dan ook gedaan, 't Werd 'n wedloop naar de Grote Markt, 'n Ogenblik later arriveerde de politie met 'n lad der en 'n brancard. Maar 't volk moest op 'n afstand blijven en er werd 'n doek over 't gezicht van de ongelukkige gelegd. En nie mand is ooit te weten gekomen, wie zich in 't Allef Maontje „ver daan" had. Er is geen spoor van 't Allef Maontje meer over, en 't zal niet heel lang meer duren, of de doffe klank van deze twee woorden heeft voor de Bredanaar niet de minste betekenis. HENRI T' SAS. Fertig. Los. Er vliegen meer stukken haar door de lucht. Rode lijnen stro men over het voorhoofd van de ge. wonde knaap. De dokter kijkt weer even. Niet erg. Na een dozijn ronden is er een pauze en heeft een korte dis- cussie plaats tussen dokters en de se- condanten. De gewonde jongen ziet er nu vreselijk uit. Als het gevecht ten einde is, laat hij zich door de dokter onderzoeken, maar vreest dat geen en kele van zijn wonden zichtbaar zal blijven. „Ben je gek!" roept zijn helper. „Gt hebt twee prachtlittekens op uw kaak." Intussen wordt er een Mensur-Kon- vent gehouden om te beslissen of j( knaap waard is als lid in de studente* groep te worden opgenomen. Hij woti met algemene stemmen aanvaard HEILIGEN VOOR ONZE TIJD De 18 heiligen, die in dit boek van Maynard beschreven worden, vertonen alle zeer verschillende karaktertrek ken. Wie Maynard ter hand neemt om stichtende verhalen te lezen over „de Heiligen voor onze tijd" zal zich ts leurgesteld gevoelen. Om dergelijke verhalen is het M. niet te doen. De heiligen die hij beschrijft, zijn in de karakteristieke wijze, waarop ze tot de heiligheid kwamen, niet altijd na te volgen. Weinig pastoors zullen er b.v. to^ geraken, om de levenswijze van de H. Pastoor van Ars over te ne men, evenmin als de volgelingen van Sint Frans deze troubadour en heraut van Christus tot in bijzonderheden zullen imiteren. Hun leven kan niet altijd door ons worden nagevolgd. Men denke slechts aan Simon de Styliet of Benedictus Labre: Meer te bewonderen dan na te doen. Maar het wezen van hun heiligheid, de liefde tot God en de haat jegens de zonde, zou ons altijd voor ogen moe ten staan als een aansporing tot heilig, making, waarna wij streven. Wij allen zijn geroepen tot de heiligheid en zij ligt binnen ieders bereik, ook al wordt zij in feite In dit leven slechts door weinigen bereikt. En zo zijn alle Gods lieve heiligen ons een voorbeeld, niet in de specifie ke, dikwijls zeer aparte wijze waarop zij de weg der heiligmaking gingen, maar als mensen, die aangewaaid door de Geest Gods, onversaagd streefden naar de volmaakte Liefde. In zover hebben alle heiligen ons iets te zeggen, zijn allen „heiligen voor onze tijd," evengoed Franciscus vsn Assisië als S. Jeanne d'Arc, Th om More of Bernadette Soubirous en Cl- tharina van Siena. Maynard heeft deze heiligenlerens geschreven met grote nuchterheid en zin voor realiteit. Men moet aan rijn stijl, die niet uitmunt om grote lite raire kwaliteiten, wennen. Maar juist onze tijd heeft behoefte aan deze cri- tische, zakelijke beschrijving. Niet een sentimentaliteit. Eenzelfde methode volgt Walter Nigg in zó" enkele jaren geleden verschenen werk „Grote Hei ligen". Interessant is het, de beide werken te vergelijken, waar zij een zelfde heilige bestuderen, zoals Fran ciscus van Assisië en Jeanne d'Arc. Het behoeft geen betoog, dat wij ons verheugen om de verschijning van dit werk en zijn vertaling in het Neder lands. Het zal zowel de katholieke ais de niet-katholieke lezer bevredigen j Wij hopen dan ook, dat dit boek ooi buiten de katholieke kerk een ruim lezerskring mag vinden. Hetgeen it Engeland het geval is. Van harte aanbevolen. (Nelisset, Bilthoven). J.H. PIM PANDOER IN HET WEB VAK DE RODE SPIN In een vorig boek van Carel Beke speelde Pim Pandoer, de begaafde jon geman, een minder fraaie rol, maar hij toonde reeds bekering en berouw. in dit boek rehabiliteert hij zich wel vol komen, al is de schijn wel heel erg tegen hem. De Rode Spin wil hem en zijn duikboot betrekken in een dief stal van maar liefst een half millioen Het wordt een uiterst spannend geval vol verrassende wendingen, aleer het kleine mannetje, dat zo'n behendig bendeleider is, aan de politie kan wor den overgeleverd. Ook de impulsieve driftkop Oom Bas speelt er een inte ressante rol in. Maar reeds kondigt zich op de laatste bladzijde een nieuw avontuur aan: Rode Spin is ontsnapt... (Uitgave L. C. G. Malmberg, Det Bosch). FAMILIEBERICHTEN (uli andere bladen). Geboren: Carine, doch ter van. Hr. èn Mevr. Swage- makers-Melchers, Tilburg. Overleden: Mr. P. Ba ron van HJarinxma thoe Sloo- ten, 83 jaar, Olterterp. Rechtskundig en Admini stratiebureau „HET LAND VAN HULST" o.l.v. J.D.A. van Mierlo Hulst van 13 t.e.m. 23 Augustus Die olteste Steinhagerinarke_ Generaal-Importeur voor Limburg, Brabant en Zeeland Fa. JACQUES HENNEKENS, BEEK (Limb.) Een grote keus in de nieuwste modellen. Binnen één uur is uw bril klaar! Opticiën Nieuwe Ginnekenstraat 35 Breda naast slagerij J. de Lange t.o. de fietsenstalling. 913 39. Aram en Bazijn hadden niets ge merkt van Morgahn's verdwijning. Met de moed der wanhoop verdedigden zij zich te gen de steeds driester opdringende krijgers. Doch plotseling zag Bazijn over Aram's schouder heen, de schurk uit de kleine zij gang treden, een boog heffen en zorgvuldig op Aram richten. „Heer Aram! Achter U! Kijk uit!" schreeuwde de dikkerd, doch tegelijkertijd nam hij met een voor zijn omvang verrassen de snelheid een sprong. Dreigend ging zijn vreselijk wapen de hoogte in en de ijzeren kogel kwam met een zoevend geluid op Mor gahn's schouder neer. De boog ontviel aan zijn handen. Even zagen zij de schurk wan kelen, toen stortte hij zijdelings tegen het Rotsblok aan. Die lichte schok was voldoen de om de reusachtige steen uit zijn even wicht te brengen. Met een donderend geraas rolde het blok van de helling en het slappe lichaam van Morgahn, dat nu nergens meer steun vond, gleed mee. Met een krakende slag kwam het stenen gevaarte aan het einde van de doodlopende gang tegen de bergwand terecht en terwijl het geluid van de echo's door de grot rommelde :on de dunne rotswand te splijten en het water sijpelde met dunne straaltjes de grot binnen. i Hij ant het tijd te", dat J artikelen vertrek te zetten aan het lijn. John IN een meling doek van voor een roemde doek in gemaakt. RUIM T de over provincie hoofdstae terstand lamd. DOND een si sterrer renreg ning. treedt TE LE renbaan, het begi en de plechtig! se parat: DE ami eiland h de van litairen honga: Nederlan voor hul fers. Eer slechts nen aan> DE CHI heeft me commun zinken li IN la] ballon ment De balie van hun tweemaa EEN AIV sie heefl overeen? tische Ié ken van trekking ringen. MEN V Franse gen Zw top va men. WISl Wee vanav< Wissel buien, aan d westel ring Van Maan op 5.1

de Stem | 1954 | | pagina 6