Leo v.d. Pluijm (Dussen) le in Hnijbergen DE KEUZE IS GEMAAKT Benelux Ronde werd nachtwerk Fantastisch mooi, maar heel zwaar HUISSOON sterkste in SLUISKIL ITALIANEN DOMINEREN IN RONDE VAN ZWITSERLAND Kees Stoop, wereld kampioen hardlopen Daan de Groot de rapste in „Omloop van de Kempen" Eerste klassers vóór lagere clubs tegen prof-voetbal Twee nationale titels voor T.H.O.R. Ook daar Sprint met clrie bracht de beslissing TWEEDE BLAD V AUtrUrilUiS lGoi ZATERDAGAVOND om tien minuten voor zeven, dus nog vóór L HP onenstelling van de eindcontrole, stopten twee Matchless- de openstelling v Roegt„ tg Breskeng Het waren dr j motoren vooi j voorzitter van Scheldegouwen, die C. A^/ds, uit Hansweeen ditie getrouw als eerste aan de eindcontrole arriveerde - en de heer Lens uit Rotterdam, die voor de vierde maal had meegere- deBeiden waren nog opmerkelijk fris en men kon hen zeker de 1100 km in het zadel niet aanzien. Maar beiden zijn dan ook er varen riiders die het niet in uitputtende snelheden, afgewisseld met langere rustpozen hebben gezocht, maar in het regelmatig rijden met een matige snelheid. De Benelux Ronde is nu eenmaal geen wedstrijd maar een spor tief toerevenement. Het heeft aan race-maniakken niets te bie den Zij zullen ook niet met zoveel voldoening op hun prestatie terugzien als die anderen, die niet alleen de voldoening hebben, een sportieve prestatie te hebben geleverd, maar ook op hun ge mak hebben genoten van een prachtig en afwisselend natuur schoon. Een sportieve prestatie! Die heeft men zeker verricht, in dien men 1300 kilometer achtereen in het motorzadel of achter het stuur van een auto heeft gezeten. En de meeste deelnemers kon men de verrichting ook wel van het gezicht aflezen. Jammer van dat dodelijk ongeval Bijna allen waren opgetogen over de prachtige rit en zij, die reeds vier of vijf maal hebben meegereden, waren eenstemmig van oordeel, dat deze Ju- bileumronde uit een oogpunt van na tuurschoon alle voorafgaande overtrof. Oosterwolde, de verstkomende Neder landse automobilist de heer Kluvers uit Venezuela. De heer J. Hofman uit Amsterdam was de oudste automobilist (63 jaar). De jongste motorrijder was de 20-ja- rige J. J. Qrucq uit Arnemuiden; de jongste automobiliste, mevrouw de Pauw-Gerlings uit Breda. Tenslotte ging de beker voor de verstkomende dame naar mevrouw E. Schoute uit Amsterdam. Er zijn voor deze Benelux Ronde 153 deelnemers gestart, terwijl er 23 uit vielen. Twaalf deelnemers volbrachten de tocht voor de vijfde maal en kre gen dus de zilveren plaquette. Het wa ren de motorrijders W. van Oostrom (Den Haag), A. de Bakker, Dordrecht, C. Lamberechts, Weert (scooter;, M. C. Roose, Middelburg, A. van Gemeren Boskoop, A. Cox, Luik, J. van Dorp (Delft) en J. C. Arends, Hansweert en de automobilisten T. J. Schuitenma kers, Middelburg, W. Musters, Kaats heuvel, J. P. van Wesseling, Rotter dam en A. van Velden, Honselersdijk. Zeeuwse renners domineerden Tijdens de wiclerwedstrend voor nieuwelingen in Sluiskil, Zaterdag verreden, hebben diverse Zeeuwse renners zich weer flink onderscheiden. In de eerste plaats noemen wij de win naars De Roo en Huissoon, die vanaf het begin domineerden, terwijl de plaatselijke favoriet Vernooy, even eens op een uitstekend gereden koers kan terugzien, evenals Dies Wouterse, die nu eindelijk eens van pech ver schoond bleef en zich gunstig kon klasseren. Ermo esten 45 ronden worden gere den maar het was geen beletsel voor Jo de Roo om reeds na de 2e ronde aan de haal te gaan. Wel werd hij tot de orde geroepen door Huissoon en Janssen, maar in de 5e ronde demarreerde De Roo op nieuw. Ook nu kreeg hij gezelschap van Huissoon en Janssen, doch toen dit trio reeds ruime voorsprong geno men had, moest Janssen lossen. duizenden in de Zeeuwse hoofdstad op de been bracht. De deelnemers moes ten het dus nu zonder hartelijke toe juichingen doen. PRACHTIG GESLAAGD. Overigens was deze vijfde Benelux Ronde uitstekend geslaagd. De organi satie liet niets te wensen over en het aantal deelnemers was groter dan vo- Maar~ook vonden vrijwel allen deze rig jaar. En ofschoon dit aantal zeker ronde het zwaarste. Deze Beneluxronde was inderdaad zwaar. Natuurlijk werden de moeilijk heden vergroot door het slechte weer op sommige trajecten. Maar de hoofd- zak was toch wel, dat men bij het uit zetten er kennelijk niet in geslaagd is, het juiste evenwicht tussen natuur schoon en route te vinden. Tal van deelnemers hebben vooral in de nach- teijke uren te veel moeten zoeken en dat heeft een funeste invloed op ver moeidheid en stemming. Nu zouden wij niet graag de mening willen onderschrijven van een deelne mer, die beweerde, dat Scheldegou wen op deze wijze de Benelux Ronde aan het vermoorden is. Maar wel ach ten wij een waarschuwend woord op zijn plaats. VIA ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kwamen de deelnemers in vorige jaren steeds via Goes naar de finish te Middelburg, ditmaal had men de route via Zeeuwsch-Vlaanderen geko zen. Of men dit experiment zal her halen is twijfelachtig. Toen Zaterdag avond de laatste boot van Breskens naar Vlissingen vertrok, waren er nog een 40-tal deelnemers onderweg. Hier van hebben zich er nog 19 aangemeld de laatste 's nachts om half drie en deze deelnemers waren gedwongen om in Breskens te overnachten. Bovendien ontbrak nu de feestelijke voor verbetering vatbaar is, boog de neergaande curve weer in opwaartse richting. Een hoopvol teken. HELAAS! Helaas valt er een slachtoffer te be treuren. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf kwam de 75-jarige deelne mer J. de Mos uit Scheveningen tus sen Florenville en Bouillon met zijn voorwiel in wat los grind. Hoewel hij met een matige snelheid reed, raakte hij even van de weg af. Daarbij reed hij met zijn voetsteun tegen een be tonnen paaltje langs de weg en kwam te vallen. Ongelukkigerwijs kwam hij tegen een boom terecht en hoewel het ongeval zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, trad een kwartier later plotseling de dood in. PRIJSUITREIKING. In het Schuttershof te Middelburg werden Zondag de prijzen van de vijf de Benelux Ronde uitgereikt. De wisselbeker voor het land met het grootste aantal deelnemers was nu weer voor de K.N.M.V. De M.C. De Zeeuwen uit Middelburg kwam voor de tweede achtereenvolgende maal in het bezit van de wisselbeker voor de club met het grootste aantal deelne mers in totaal en van c'o beker voor de grootste Nederlandse motorclub (li deelnemers). De verstkomende Nederlandse mo on t vangst, die in voorgaande jaren torrijder was de heer J. de Jong uit Coppi klom als de beste en iron 2e étapjhe In de tweede rit van de Ronde van Zwitserland, een bergetappe, opende Coppi, die zich de eerste dag vrij rus tig had gehouden, het offensief. Na 40 kilometer wist een groep van veertig man, waarbij onze landgenoot Lambrichs, te ontsnappen, maar reeds bij de eerste hellingen, zetten de Ita lianen, eerst onder leiding van Astrua en Fornara, en later aangevoerd door Coppi, de achtervolging in. Aan de voet van de Wolfgangpas werden de vluchtelingen ingehaald. Op de laatste twee kilometer van de beklimming sloeg de wereldkampioen onweer staanbaar toe en bereikte de top met 20 seconden voorsprong. Op de 6 k.m. die de renners nog van de finish te Davos scheidden, liep Coppi nog 15 seconden op het peloton uit en kwam met ruime voorsprong te Davos aan. Harm Smits, die nog last had van de verwondingen, welke hij op de eerste dag bij een val had opgelopen, kon het tempo niet bijhouden, zodat hij na de sluiting van de controle te Davos ar riveerde. Tenzij de wedstrijdcommissie speciaal toestemming geeft, zal hij dus niet meer voor de derde etappe mogen starten. ETAPPE-UITSLAG Adriaenssens (B.) 12.31.39. 8 Croci- Torti 12.32.15. 9 Metzger 12.33.13. 10 Braeckevelt 12.38.19. 12 Coppi 12.38.56. 26 Lambrichs 12.44.08. 34 Adri Voor ting 12.47.59. 69 Smits 14.08.09. BERGKLASSEMENT 1 Coppi, 245 k.m. in 6 uur 50 min. 15 sec. 2 Monti 6.50.51. 3 Astrua z.t. 4 Zampini 5 Coletto, 6 Fornara, allen Italië en zelfde tijd als Coppi. 7 Hol- lenstein (Zwitserland) z.t. 8 Huber (Zwitserland) z.t. 9 Metzger (Zwitser land) 6.52.02. 10 Conterno (Italië) 6.52.28. 29 Lambrichs 6.54.57. 45 Adri Voorting 7.04.04. ALGEMEEN KLASSEMENT NA TWEEDE ETAPPE 1 Monti 12.27.48. 2 ex'aequo: Forna ra, Astrua, Coletto, Huber, allen 12.28.19. 6 Conterno 12.29.56. 7 1 Coletto 13.5 pnt. 2 ex aequo As trua en Coppi ieder 13 pnt. 4 Adriaens sens 12 pnt. 5 Huber 11 pnt. 6 Zampini 9 pnt. 7 Fornara 8 pnt. 8 Hollenstein 5.5 pnt. 8 Baldarelli 4.5 pnt. 10 Monti 3.5 pnt. Komt de Nederlandse Tourploeg naar Vlissingen „De Scheldemond" blijft er naar streven Naar wij vernemen was de WSC De Scheldemond te Vlissingen voorne mens om op Zaterdag 28 Augustus een wielerwedstrijd op de sintelbaan te organiseren, voor de Nederlandse tourploeg. Hoewel alles geregeld was, is de zaak afgestuit op het feit, dat op de zelfde datum te Eede de jaarlijkse Ronde voor profs wordt georganiseerd. Men heeft echter de pogingen nog niet gestaakt en hoopt alsnog tot een re geling te kunnen komen. Haan won te Nieuwenliagen Zaterdag Is te Nieuwenliagen een wielerwedstrijd over 90 km. gehouden waaraan de Tour de France-pioeg deelnam. 5000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. De uitslag luidt: 1 Haan (Mechelen) 90 km. in 1 min. 40 sec. 2 Schild (Dtld). 3 Henk Stevens (Elsloo). 4 Bkker (Zaandam), 5 Schwarznberg (Dtld), 6 Gerrit Voor- ting. 1 Nolten, 8 Dielissen, 9 Maenen, 10 Schoenmakers. In het peloton bleef het vren rustig, temeer daar Verstrate, één der grote favorieten, met pech te kampen kreeg. In de eindsprint klopte De Roo zijn rivaal met een half wiel, maar werd later door de jury naar de 2e plaats verwezen, omdat hij tijdens de wed strijd de renner De Poorter uit Hoek opzettelijk ten val had gebracht. DE UITSLAG De uitslag luidt: 1 Huissoon, Ierseke, 65 k.m. in 1 uur 39 min. 2 De Roo, Schore. 3 op 1 ronde Vernooy, Sluis kil. 4 Lageweg, Klaaswaal. 5 Seyp, 's Gravendeel. 6 Wouterse, Kwaden- damme. 7 v. d. Pluym, Hank. 8 Ver strate, Ede. 9 Doeselaar, Sluiskil. 10 Kooy, Borsele. NNVDHN3H30H Gerrit Voorting won Pietersbergeriterium Klaas van Est als derde geëindigd Onder ongunstige weersomstandig heden is te Maastricht 't Pietersberg criterium gehouden. 15.000 toeschou wers hadden zich voor deze wedstrijd waaraan de Tour-ploeg deelnam rond om het parcours, dat een lengte van j 2300 meter had, opgesteld. Dat het criterium zwaar was 50 maal moest de St. Pietersberg worden genomen bewijst het feit, dat reeds na 33 ronden 20 renners van het fiets waren afgestapt om de strijd te staken. Gerrit Voorting won. Hij reed de 115 km. in 3 uur 15 min. 10 sec. Op de 2de plaats eindigde Jan Nolten op 20 m. Klaas van Est (St. Willebrord) ging op 40 meter als derde over de eind- streept. De verdere uitslag luidt: 4 Paymans, 5 Henk Stevens. 6 van Oers, 7 van Breenen, 8 Schulte, 9 Smeets, 10 van de Kamp. In afdeling scholieren Goede wedstrijd van Wim de Wit en Adrie Roks I VAN DER PLUYM, de geweldenaar uit Dussen, heeft de vierde ronde van Huijbergen op zijn naam gebracht en bij de nieuwelingen plukte P. de Jong uit Breda de lauweren. Ziehier de resultaten, zoals die Zaterdag te Huijbergen uit de bus kwamen. Harde feiten, die niet zonder meer tot stand kwamen. De heren renners hebben daar op het smalle en fraaie parcours van het rustieke grensplaatsje Huijbergen hard en langdurig moeten vechten om mee te kunnen met al degenen, die men „groten" noemt en die er een sportieve strijd weggaven, dat liet een lust was. den en zijn plaatsgenoot Van der Borst Bij de nieuwe kerk gingen de cou- deed niet voor hem onder. Allen joe reurs dit jaar van start en als pijlsnel le duiven vlogen de gestroomlijnde fietsjes meteen op de finish af. Die moest toen echter nog veertig maal worden gepasseerd en dat vergaten de heren niet. Na enkele ronden verken ning begon het rennersbloed reeds te bruisen. Piet de Jong en Van Glerum troonden als vorsten aan de kop van het peloton, doch dat werd niet langer toegestaan dan één ronde. Na vier ron den wisten De Jong, Van Wychen en Van der Pluym zich aan de zuigkracht Vaü f .sne^e jagers uit het peloton te onttrekken en gingen ze met een ge urige voorsprong over de meet. In de o^4T\f'roeP kwam toen meer leven. Piet Maas, de gevreesde held uit Wouwse Plantage, kwam naar voren, Van Wetten liet de grote groep ach ter zich, ook W. de Wit liet zich gel- zuigende kracht van het peloton terug gehaald. We zagen het Westdorp proberen en ook Bram Heeren deed een poging. Even later reed Van Glerum weer voor allen uit en een ronde later was het de bijzonder actieve Van der Pluym, die de benen had genomen. Telkens opnieuw wisselde de kop, maar niemand kreeg een gerede kans. Piet Maas was intussen wegens pech naar de staart verhuisd, maar ook geen Van As, Van Overveld of Van Meel gen ze maar steeds harder en harder, kon het verder brengen dan de kop maar de vluchtelingen werden niet van de groep. achterhaald. Integendeel, de voor- Toch kwam er nog een beslissende sprong van het trio werd groter. Ron- slag. Dat was met nog tien ronden denlang draaiden ze hun strakke, ve- voor de boeg de machtige demarrage nijnige tempo en elke ronde werd de voorsprong met enkele seconden ver groot. Dat kon echter niet aanhouden. Daarvoor was hun schot te vroeg af gevuurd. Na half-koers moest De Jong, niet-getraind wegens militaire dienst, dan ook de witte vlag opsteken en toen sneuvelden ook de anderen van het trio. De tot een minuut opgelopen voorsprong was daarmee in één ronde verdwenen. DE BESLISSING Velen probeerden het daarna nog, maar even zovelen werden door de van Van der Pluym en A. Roks. Al leen De Wit en Barremans konden zich nog net op tijd bij het tweetal voegen en toen ging het full speed op de finish aan. Het pleit was daarmede beslecht en alleen Borremans ver dween uit het gezelschap. Toch heeft het er nadien nog ge spannen. Toen de laatste ronden wer den afgeteld kreeg het peloton de vluchtelingen weer in het oog en dat gaf de burger moed. De laatste pogin gen van de reuzen uit het peloton lie pen echter ook op niets uit en de zege werd door de grote drie bevochten in een scherpe sprint. Daarbij gaf Van der Pluym zyn metgezellen geen schijn van kans en verdiend won hij de bloemen. Verdiend ook kreeg hij de premie voor de strijdlustigste ren ner. OOK DaaR Ook de nieuwelingen, die reeds om half één felle strijd aanbonden, heb ben een spannende koers aan den vol- ke getoond. Na enkele ronden hadden P. de Jong uit Breda en Van der Steen al een beduidende voorsprong en al leen Van Meel uit Wouw, die weer bij zonder op dreef was en de Ettenaar Hoffmans, konden de uitlopers tegen het einde nog achterhalen. Ook hier werd de winnaar eerst na een enerve rende sprint bekend. UITSLAGEN Amateurs: 1 L. v. d. Pluym, Dussen, 104 k.m. in 2 uur 43 min. 13 sec. 2 W. de Wit, Leur. 3 A. Roks, Sprundel. 4 B. de Vree, Breda. 5 Th. v. d. Wiel, Tilburg. 6 C. v. d. Borst, Etten. 7 W. van As, Roosendaal. 8 J. Konings, Bre da. 9 J. Looijen, Steenbergen. 10 A. Borremans, Hoogerheide. Nieuwelingen: 1 P. de Jong, Breda. 2 Fr. Hoffmans, Etten. 3 A. van Meel, Wouw. 4 A. van der Steen, Etten. 5 J. Kieviets, Vlijmen. 6 C. Suijkerbuijk, Nispen. 7 P. Dijck, Made. 8 J. Nele mans, Zevenbergen. 9 A. v. d. Broek, Roosendaal. 10 J. Bol, Hoeven. UAE NEDERLANDSE PLOEG voor de wereldkampioenschappen op de weg L' is als volgt samengesteld: AMATEURS: M. van den Borgh (Koningsboseh)H. van der Broek len), Wies van Dongen (Breda), J. Kersten (Siebengewald), Sjoerd de Vries (Ponthierry) en Floor van der Weyden (Maastricht). le reserve Kees Boelhouwers (Bunde), 2e reserve W. Gramser (Siebengewald) en 3e reserve J. Nieskens (Swalmen). Van de reserves zal Boelhouwers de reis meemaken. Maandag 16 Aug. a.s. ver- trekken de amateurs naar Solingen. PROFESSIONALS: H. van Breenén, W. van Est, H. Faanhof, J. Nolten, H. Ste vens, Adri Voorting, Gerrit Voorting en W. Wagtmans. le reserve M. Roks en 2e reserve J. Maenen. De reserves gaan niet mee naar Duitsland. ISederland.se ploeg voor de wereldkampioenschappen bekend Ten aanzien van Nolten is bepaald, dat hij in de week voorafgaande aan de wereldkampioenschappen, en uiter lijk 17 Augustus, een medische verkla ring van geschiktheid moet overleg gen, dit in verband met zijn tijdens de Ronde van Frankrijk opgelopen spier- blessuur. De profs zullen nog mogen deelne men aan wedstrijden op 10 Aug. te Deventer, 12 Aug. te Enschede, 13 Aug. te Kaalheide en 15 Aug. in Den Bosch. Dit geldt uiteraard niet voor Adri Voorting, die deelneemt aan de Ron de van Zwitserland. Tussen 16 en 18 Aug. zullen zij naar keuze in één wed strijd mogen uitkomen. Voor de overi ge dagen tot aan de wereldkampioen schappen, is een startverbod van kracht. Donderdagmorgen 19 Aug. moeten zij in Solingen zijn. In verband met de uiteenliggende plaatsen, waar gereden moet worden, is dit jaar afgezien van de aanwijzing van één chef d'équipe en zijn de func ties verdeeld over de heren Martin, Blekemolen en De Voogd. Als verzor gers zullen Nol Muller, Piet van der Heyden en Leon Sonnet de ploeg ver gezellen. Als mecaniciens gaan Piet Gommans en Piet Aandewiel mee. DE ITALIAANSE EQUIPE De sport-technische commissie van de Italiaanse Wielerbond heeft de vol gende renners gekozen. Wegkampioenschap profs: Albani, Astrua. Buratti, Carrea, Coletto, Coppi, Defilippis, Fornara, Gismondi, Magni, Minardi en Monti. Wegkampioenschap amateurs: Fab- bri, Maule, Moser, Boni, Ranucci, Ciar- loi, Ciolli, Zucconnelli, Forlijghi, Ra- vera, Marcoccia en Godio. Sprint profs Maspes, Sacchi, Ghella en Morettini. Sprint amateurs: Ognia, Pinarello, Oriani en Pesenti. Achtervolging profs: Messina, Bevi- lacqua en De Rossi. Achtervolging amateurs: Faccin, Camnagna, Kazianka en Staccini. Stayerkampioenschap: Martino. van 1 uur 29 min. 28 sec. De Zweed werd tweede in 1 uur 29 min. 39 sec. Derde werd Johnson (Engeland) in de tijd van 1.29.48, vierde de Duitser Maüs in 1.29.49, terwijl daarna een grote groep binnenkwam op 4 minu ten 6 seconden, waarin zich Fransen, Luxemburgers, Italianen, Belgen, Ne derlanders en één Saarlander bevon den. De zestienjarige Bredanaar Kees Stoop uit Breda, is er Zondag j.l. in Virton (nabij Luxemburg) In geslaagd het wereldkampioenschap scholieren, serie A te behalen op de lange afstand. Er moest een parcours van 17 km ge lopen worden. Kees Stoop had het deze loop zwaar te verantwoorden. Hij moest optornen tegen de titelhouder Nordvall uj,t Zweden, die kampio was in 1953. De ze gaf zijn titel niet zó maar uit han den. Toen hij bemerkte dat hij de kampioenstitel aan het verliezen as, lichtte hij Stoop een voetje. Deze werd daarbij gewond, moest snel ver bonden worden, doch zag nog kans als eerste binnen te komen in de tijd ISiemandsgebied nog niet „tussen de lijnen" TNE EERSTE grenzen in het „niemandsgebied" van al dan niet betaald voetbal zijn getrokken. De vereniging van eerste klassers, die Zaterdag te Utrecht bijeen kwam, sprak zich in een opvallende meerderheid (44 van de 51 stemmen) uit vóór het bondsvoorstel, dat het premiestelsel voor de voetbalclubs gaat regelen. Zuid 1 en II de lagere klassen die resp. in Breda en Sittard de hoofden hij elkaar staken, verklaarden zich biina vol tallig tegen de K.N.V.B. plannen. Men kan dus met grote belangstelling uitzien naar de bondsverea- Hjk naar voren' 'n welk een moeilijke j.,. positie het lagere voetbal door het dering, die Zaterdag aanstaande in Amsterdam wordt gehouden, want daar wordt definitief over het fel betwiste voorstel beslist. Tevoren komen ook alle vertegenwoordigers van lagere clubs bijeen die zullen trachten één lijn vast te stellen voor de gezamenlijke 2e, 3e en 4c klassers. HOPSTER TERUG i Enkele dagen eerder dan ver wacht werd is ir H. Hopst er, voorzitter van de KNVB in Neder land teruggekeerd. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de KNVB in de ko mende week, voorafgaande aan ie buitengewone bondsvergadering van 14 Augustus te Amsterdam, met verschillende voetbalofficials uit den lande, die de diverse standpunten stromingen verte genwoordigen, welke er heersen ten aanzien van de koerswijziging in de bond, contact te zoeken. Protesten in Breda en Sittard eersteUtre£ht maakten de Oostelijke over rie v»lassSrs. de opmerking, dat °en tp Tw, t welke dezer da- „en te Deventer werd gehouden luiste meriori„i;„semmuen. juiste mededelingen in de pers ziin verschenen. Uitgezonderd Herades en S6 ,b„°ZS >e£t 8een enkele Oos" rip t>°cht. De Belg Pijl (links in de bocht) was een van verder to ln de Rond« van Huijbergen. Hij wist het echter niet verder te brengen dan een veertiende plaats. lelijke vereniging toen tegèn "het bestuursvoorstel gestemd In Utrecht werd duidelijk, dat de eerste klassers. practisch alle vóór zijn De vergadering gaf als zijn mening e kennen, dat bij de huidige compe? titie het aantal wedstrijden te gering zou zijn om de hoge kosten, verbon den aan de invoering van het semi- professionalisme, te dekken. NADER CONTACT De invoering van een hoofdklasse werd onder het oog gezien, eveneens de overschrijvingsbepalingen en de competitie-indeling, in drie afdelin gen voor het gehele land als over gangsmaatregel. Het bestuur kreeg van de vergade ring opdracht zich met het bestuur van de federatie van 2e, 3e en 4e klas sers en het bondsbestuur te verstaan, teneinde duidelijk het doel van de eerste klassers kenbaar te maken. De vereniging van Westelijke eerste klassers heeft Vrijdag te Den Haag reeds een gebaar in die richting ge maakt. Men besloot ten aanzien van het vraagstuk semi-professibnalisme, het bestuur van de vereniging van eer ste klassers voor te stellen nader con tact op te nemen met de federatie van belangenverenigingen van twee de, derde en vierde klassers. MOEILIJKE POSITIE In de Zaterdagmiddag te Breda ge houden algemene vergadering van 2e 3e en 4e klassers, werd na uitvoerige en geanimeerde besprekingen het voorstel van het bondsbestuur met 35 tegen 2 stemmen verworpen. By de besprekingen kwam duide- ir voi het bestuursvoorstel is gebracht. De hou ding van het bondsbestuur kon aller minst de goedkeuring van de verga dering wegdragen. Algemeen was men van oordeel, dat te zwartgallig tegen het ontstaan van een NBVB was aangekeken. De spelers van het lagere voetbal zullen zeker niet zoveel overlopen naar het beroepsvoetbal als naar de eerste klassers die het premiestelsel mogen voeren. Men had, aldus werd naar vo ren gebracht, beter de amateursbepa lingen iets kunnen verruimen. BELGISCH MODEL Het premiestelsel noemde men voor het lagere voetbal ongewenst. Wan neer semi-beroepsvoetbal wordt inge voerd zal men zich aan België moeten spiegelen en de daar geldende bepa lingen zeker moeten overnemen. In principe sprak men zich echter, zoals boven opgemerkt. met overgrote meerderheid tegen het voorstel uit. In Sittard keurde men ongeveer om dezelfde redenen het bondsvoor stel met 53 tegenstemmen af. De afdeling Gelderland van de KN VB heeft zich in een te Doetinchem gehouden vergadering eveneens una niem tegen de voorstellen van de K NVB inzake het premie-stelsel ver klaard. Ontelbare valpartijen In een bijna onafgebroken regenbui won Zondag de Amsterdammer Daan de Groot de „Omloop van de Kem pen", die voor de zesde keer voor amateurs, over een afstand van 180 k.m. werd gereden. De Amsterdammer klopt in de eindsprint Jaap Kersten uit Siebenge wald en Ilenk van den Broek uit Breukelen. Gemakkelijk hebben de renners het deze keer niet gehad. Het wordt bijna traditioneel, dat bij de „Omloop van de Kempen" veel regen moet vallen. Dat begon al na 5 k.m. en drie minu ten na afloop van de wedstrijd werd het pas droog. Op de gladde wegen ontstonden heel wat valpartijen. In Heleind, na goed 60 k.m., betekende dat voor mannen als Ehlen, Schoenmakers en anderen, reeds het einde van de strijd. Even daarvoor had ook Wies van Dongen de strijd gestaakt, toen hij in Vessem met een lekke band had af te reke nen. Pech of vallen betekende in deze wedstrijd, waarin hard werd gereden, meteen het opgeven van alle hoop. Slechts enkelen gingen door, maar wa ren dan de aansluiting met de kop groep kwijt. Jaap Kersten, die ook bij de valpartij in Heleind betrokken was, kreeg daar meteen de fiets van de ge wonde Eindhovenaar De Haas. Hij kreeg weer aansluiting en moest in de eindsprint na 140 k.m. op een voor hem totaal vreemde fiets, de eer aan Daan de Groot laten. Er waren meer pechvogels. Een fraaie solovlucht van Piet van den Dungen uit Tilburg, over een afstand van ongeveer 50 k.m., ein digde met een lekke band, die direct waarop gevolgd werd door een val, die hem noopte de strijd te staken. Noodlottig was ook een val op de markt in Valkenswaard, 15 k.m. voor de finish, waarbij zeven renners wa ren betrokken. Onder aanvoering van oRien van Grinsven en Frans Verhoef trachtten de gedupeerden nog aanslui ting te krijgen met het direct daarop ontstane kopgroepje, doch de nog te rijden afstand was te gering om daar mee nog succes te hebben. Ondanks de regen was er over het algemeen op het parcours door de Kempen veel belangstelling voor dit wielerevenement, dat door de wieler club „Tempo" uit Veldhoven uitste kend georganiseerd was. De uitslag luidde: 1 De Groot, 4 uur 30 min. en 52 sec. over 180 k.m. 2 Kersten. 3 Van den Broek. 4 Damen, Lieshout. 5 Van 't Hof, Sassenheim. 6 Bergmans, Aalst. 7 Van Steenselen, Mijnsheerenland. 8 Marchand, Tilburg. 9 Boelhouwers, Swalmen. 10 Scholten, Den Haag, al len in dezelfde tijd als de winnaar. Mevrouw Heemskerk kampioene van Nederland Mevr. Roodzant fraaie 2e Mevr. Fenny Heemskerk heeft het tournooi om het schaakkampioenschap van Nederland gewonnen. De uitsla gen van de twee in de zesde ronde af gebroken partijen luiden: mevr. van Aalst-mevr. Klijn 1-0 en mevr. Rood- zant-mej. de Klerck 1-0. De resultaten van de 7e ronde zijn: mevr. Hubert-mevr. Roodzant 0-1. mej. de Klerck-mevr. van Aalst remise, mej. Bouwman-mevr. Heemskerk 0-1, mevr. Klijn-mevr. van der Veen 0-1. De eindstand luidt: 1 en kampioene van Nederland me vr. Heemskerk 6.5 pnt. 2 mevr. Rood zant 6 pnt. 3 mevr. van der Veen 4.5 pnt. 4 mevr. vanAalst 3.5 pnt. 5 mevr. Klijn 3 pnt. 6 mej. Bouwman 2.5 pnt. 7 mej. de Klerck 1.5 pnt. 8 mevr. Hu- bert 0.5 pnt. NA HET VERTREK van Willy Lust krijgt de Nederlandse athletiek- wereld opnieuw twee verliezen te lijden. Loes van der Meijden en Frits Butselaar zullen n.l. binnen kort naar Australië emigreren. Tijdens athletiekkampioenschappen te Tilburg Goede belangstelling De nationale athletiekkampioen schappen. die Zaterdag en Zondag op het sportpark aan de Goirleseweg te Tilburg zijn gehouden, onder auspi ciën van de K.N.A.U., hebben zich in een grote belangstelling mogen ver heugen. De kampiocnschapstitels (dames) werden behaald door: 100 meter: Puck van Duyne-Brou- wer (Celebes) 12.3. 200 meter: Puck van Duyne-Brou- wer (Clebes) 25 sec. 800 meter: Gré de Jongh (Sagitta) 2.22.3. 80 meter ho den: Fanny Blankers- Kocn (KMAU) 11.4. Hoogspringen: Dini Hulbrandie (Sa gitta) 1.52 meter. De Volt-athlete Joke van Dongen plaatste zich met 1.47 der de. Verspringen: Mieke Schenk (Olym- pia W) 5.525 m. Kogelstoten: Corrie van den Bosch (Taxandria) 11.48. Discuswerpen: Ans Panhorst-Nies- sink (APGSi 42.29. Speerwerpen: Corrie Wendels (AD A) 38.79. Bij de heren werd het: 100 meter: Saat (V en L) 10.8 sec. 200 meter: Van Hardeveld (V en L) 21.8. 400 meter: Wijnbergen (Pro Patria) 50.-. 800 meter: De Kroon (Trekvogels) 1.54.6. 1500 meter: Rover (THOR) 4.03.8. 5000 meter: Van den Veerdonk (Kimbria) 15.10.4. Malipaard van TH OR legde met 15.27.4 beslag op de der de plaats. 10.000 meter: Van der Voort (Trek vogels) 32.17.4. 110 meter horden: Broeken (K en K) 15.5 De THOR-man Vlamings werd derde met 16.1. 400 meter horden: Speerstra (DOS) 55.-. Hoogspringen: Visser (AAC) 1.82 m. Verspringen: Visser (AAC) 7.06. Mooy van Volt werd met 6.88 tweede. Kogelstoten: Demmink (Hellas) 13.86 Discuswerpen: Derichs (Swift) 43.4. Speerwerpen: Lutkeveld (APGS) 63.53. Hinkstapsprong: A de Jong (THOR) 13.74. Polsstokhoogspringen: Swart (Haar lem) 3.50. 4

de Stem | 1954 | | pagina 5