MORPHINE Moskou en Mendés-France ERELD Honderdduizendste bezoeker Miniatuur Walcheren aan Leeuwensprong was net iets te kort ^^ONDERLIJKE RADIO-PROGRAMMA'S DOODT VLIEGEN EN MUGGEN MET OMYL tweede blad zaterdag 7 augustus 1954 DEZE WEEK'W HET BUITENLAND Nieuwe Russische zet tegen de E.D.G. Goedennacht Nieuw Amerikaans vliegtuig Vragen Goed voorste Liturgische Kalender k. cecil-thurston l\/ïOSKOU heeft sinds zijn succes te Genève de smaak te pakken ge kregen van de internationale conferen ties. Het wil nu liefst op zo kort mo gelijke termijn opnieuw de „vrede" bevestigen of versterken. Vandaar de Donderdag bekend gemaakte inhoud van de nieuwste Russische nota aan de regeringen van Parijs, Londen en Washington. Volgens het Russisch voorstel zou de nieuwe conferentie al le Europese staten omvatten om geza menlijk een Europees veiligheidssys teem in elkaar te timmeren. In tegen stelling met het eerste Russische plan van die aard op de conferentie te Ber lijn, zou thans Amerika aanwezig mo gen zijn, echter slechts als toehoorder of gast en op dezelfde voet als com munistisch China. In Augustus of Sep tember reeds zouden de zgn. Grote Vier, Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk, tesamen komen om een op lossing van het Duitse vraagstuk te be werkstelligen. De Russische ijver is wel wat erg doorzichtig. Moskou heeft reeds het succes binnen van de val der regering- Laniel, die nog steeds het verdrag voor de Europese Defensie-Gemeen schap door de Franse Kamer wilde goedgekeurd zien. En het heeft in de plaats van Laniel Mendès-France te Parijs aan het bewind zien komen, die, hoewel geen „neutralist" in c gang bare betekenis van het woord en geen besliste tegenstander van de E.D.G., toch de mogelijkheid van een suprana tionale verdedigingsgemeenschap der zes landen van Klein-Europa naar het domein der onwaarschijnlijkheden heeft weten af te schuiven. Deze toe stand moet Moskou zo vlug mogelijk uitbuiten om te verhinderen, dat in Frankrijk weer eens kabinetscrisis uit breekt, ditmaal tegen de sympathieke heer Mendès-France zelf gericht. De Sovjet-diplomatie zou haar vaste tra ditie slechts verloochenen, wanneer ze niet consequent er naar zou streven om de verbondenen van de NAVO verder verdeeld te houden en van el-1 kaar los te weken. LIET GUNSTIG politiek klimaat voor de Russen zou ook ontijdig kunnen omslaan. Het uiterlijk grote succes van Mendès-France, die een wapenstil stand in Indo-China verkreeg, kon niet helemaal de smart helen van het ver lies der helft van Indo-China met te gelijk een volledige uitschakeling van verdere politieke Franse invloed in het Verre Oosten. Onderwijl rommelde het politieke onweer in Tunis en steeg daar voort durend het aantal gewelddaden. An dermaal verwierf premier Mendès- France een uiterlijk groot succes door plotseling als een vredesengel in ge zelschap van maarschalk Juin bij de Tunesische' Bey te Cartha^ neer te strijken en volledig binnenlands zelf bestuur af te kondigen met eigen Tu- nesisch parlement en daaraan verant woordelijke Tunesische regering. Al leen nog de betrekkingen met het bui tenland en de landsverdediging zou den onder het opperbestuur blijven van Parijs, dat voor Tunesië niet lan ger de hoofdstad zou zijn van een im perium, doch van een Unie zoals die van het Britse gemenebest van naties. Maar ook dit „vredes"-gebaar werd dadelijk door schaduwen gevolgd. Vele Franse Kamerleden en onder deze niet de eerste de besten achten de Franse belangen in Tunis in te ruime mate opgeofferd, terwijl de samenstelling van een eigen Tunesisc* kabinet te zelfder ure moest worden opgeschort, omdat het ook volgens Mendès' opvat ting toch wel wat „te nationalistisch" gekleurd was. Nog geen week na deze tweede officië le acte van een gelei elijke ontbinding van het Franse imperium, is het op nieuw gaan stormen in Marokko. De a5£f}p.Pen dagen r jn daar weer brand stichting en doodslag aan de orde ge weest en men vreest algemeen nog fel ler uitbarstingen in de eerstvolgende twee weken, die voorafgaan aan de verjaardag van de staatsgreep van 20 Augustus 1953, toen de vorige sultan M. M. Ben Yoessef, door de Franse re sident-generaal werd onttroond. Aan de behandeling van de veel om streden Marokkaanse kwestie is de heer Mendès-France nog niet toegeko men. Hij wil eerst de economische en financiële norde van iet Franse binnenland uit de weg ruimen en heeft daarvoor volmachten gevraagd tot 1 April a.s., welke hem echter slechts tot 1 Januari zijn toegekend. £~)NDANKS de optimistische geluiden. w welke in velerlei tonen de ronde doen over de brillante eigen politieke stijl van Mendès-France, is het vol strekt nog niet duidelijk, hoe Frank rijk binnen afzienbare tijd zijn vroege re plaats van grote mogendheid weer met ere kan gaan innemen. De ver nieuwing, welke aan de huidige pre mier wordt toegedicht, kan binnen luttele maanden tijds vastlopen in de starheid van de gemakzucht, welke het Franse economische cn bestuurlijke le ven verlamt, en ondertussen overzee slechts afgesneden Afrikaanse delen van de staat vertonen, waar een her stel van de Franse souvereiniteit niet enkel door de verbonden Arabische landen, maar zelfs mede door de Ver. Staten van Amerika zou worden ver hinderd. Een débacle dér politiek van Men dès-France is het laatste, wat de Rus sen.op dit ogenblik in Europa verlan gen. Mocht dergelijke débacle toch ko men, dan is meteen een mooie kans verkeken om Frankrijk verder te be vestigen in zijn afdrijving naar een ge deeltelijk neutralisme ten opzichte van het grote conflict tussen Oost en West. Ook voor de Russen geldt, dat ver speelde kansen niet terugkeren. Nog maar een paar jaar geleden scheen Perzië een prooi, die men slechts van uit Moskou had op te rapen. Thans staat, het land van de gewezen minis ter-president Mossadeq al weer geheel aan de Westelijke kant. Zelfs het be ruchte olieconflict is in peis en vrede opgelost. En neem Egypte, waar tot voor kort nog de kansen van Moskou herhaaldelijk een hausse beleefden. Ook hier is dezer dagen de rust terug gekeerd. De Engelse militairen verla ten het Suezkanaal en de regering van de Egyptische revolutie heeft de hand gereikt aan Washington. (Advertentie) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth., drog. f 0.95. Het was de heer g. de Krom uit Anderlecht in België P)e 100000e bezoeker is de toegangs- poort van Miniatuur Walcheren op het Molenwater gepasseerd. Het was de heer G. de Krom uit Anderlecht in België, die op de terugreis van zyn vacantie met zijn vrouw in de Zeeuw se hoofdstad vertoefde en niet wilde nalaten een bezoek aan de Miniatuur te brengen. Maar één der bestuursle den van de Stichting „Nieuw Walche ren" was aanwezig, n.l. de heer G. H. Luijendijk, om de er en mevrouw De Krom de hand te drukken en hen namens „Nieuw Walcheren" geluk te wensen. Het Belgische echtpaar was vanzelf sprekend bijzonder verrast, dat het zo plotseling in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan en nog meer. toen het werd verzocht even bij de muziektent te komen voor een kor te plechtigheid en het beantwoorden van een paar vragen, die door de heer Luijendijk werden gesteld. Met plezier en op geestige wijze beantwoordden zij de vragen. De heer De Krom, die een internationaal Esperantocongres moest bezoeken, wilde eerst voordat hij daar heen ging deze kant op komen, maar op het laatste ogenblik wijzigde hij zijn plan. DE AANLEIDING Een paar dagen geleden moest hij bij de boot in Vlissingen wachten. Hij vroeg toen aan iemand of er niets te bezoeken was in de buurt. Die man vertelde hem, dat hij vast eens naar Miniatuur Walcheren moest gaan in Middelburg, waarvan de heer De Krom wist, dat het een mooi en oud stadje was. Natuurlijk had hij geen spijt van zijn bezoek en nog minder van zijn tocht naar de Miniatuur, die hij zeer geslaagd vond. Evenals zijn Nederlandse vrouw, die voor het eerst van haar leven op Walcheren was. „Een molentje of een klompje of iets van die aard wil „Nieuw Walcheren U niet geven. Dat kunt U overal ko pen", zo zei de heer Luijendijk, „en daarom wilden wij U ter herinnering Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft meegedeeld, dat een nieuwe Amerikaanse straaljager van het type „F-9 Tiger", een jachtvlieg tuig dat „tot de zeldzame huidige ja gers behoort, die horizontaal de ge luidsbarrière kunnen doorbreken" met succes de eerste proefvluchten heeft gemaakt. Het vliegtuig wordt voortbewogen door een turbo-straalmotor van het type „Saphire J 65". Verdere bijzon derheden zijn nog geheim. Het socialistische weekblad „Vrij Nederland" stelt zijn medewerker Pater S. Jelsma M.S.C. in de gele genheid enkele duidelijke vragen te stellen met betrekking tot het Mandement en de volgzaamheid der katholieken: Een Bisschop schrijft herderlijke brieven. Hij is niet onfeilbaar in zijn herderlijke uitspraken, argu mentaties en maatregelen dat weet ik. Maar hij is dat gelóóf ik Herder, door God als zodanig gewild en door mij als zodanig vol komen aanvaard in de genadige geloofsdaad, die heel mijn mense lijke existentie bepaalt. Is liet een dwaze bereidwilligheid zich krachtens beginsel te willen onderwerpen aan het gebod of ver bod van een gezag dat men gelovig erkent als door God ingesteld en door Zijn H. Geest verlicht, ook al deelt dat gezag niet in de onfeil baarheid van de H. Geest? Hoe ligt dan de verhouding tus sen wettig gezag en onderdanen in het algemeen, en mogen discipi- naire (ook pastoraal-disciplinaire) richtlijnen van het wettig gezag be oordeeld worden enkel en alleen op hun overeenstemming met het per soonlijk inzicht? Is het ook waar, dat men zich altijd zijn eigen individuele inzicht moet volgen? Of is er ook de mogelijkheid, en soms zelfs de sociale noodzaak, niet alleen om critisch te staan tegen over dat individuele inzicht, maar ook om 't in zijn drang tot daijen te beheersen, waar de gemeenschap en haar uiteindelijk welzijn daarom vragen? Volgt ge zelf altijd uw eigen In- zièht? Ge wilt niet tegen het in zicht van uw geweten in te handelen maar ge krijgt het levend in een gemeenschap ook niet klaar om dat inzicht helemaal uit te le ven. Het persoonlijk geweten komt dan vooral in conflict met zichzelf, wanneer het andere persoonlijke gewetens ontmoet. Het legt zi '-zelf sociale bindingen op. Het erkent de waarheid als absolute, maar niet als enige norm, want de norm der liefde is minstens even belangrijk. Aldüs Pater Jelsma. We geloven, dat het stellen van deze vragen heel nuttig kan werken in socia listische kring. Minister Donker heeft goed werk gedaan door het indienen van zijn wetsontwerp inzake het afgeven van verklaringen van goed gedrag. Er is al ontzaglijk veel over ge theoretiseerd, doch er gebeurde maar niets. Thans zal het indien het ontwerp goedkeuring verwerft zó worden, dat na 4 of 8 jaar, naar gelang de zwaarte van het misdrijf, een veroordeling niet meer mee zal tellen bij de vraag, of een verklaring van goed gedrag kan worden afgegeven. Eenmaal een dief altijd een dief, die harteloze stelling, welke zo veel ellende bracht in het lev n van mensen, die éénmaal een misstap begingen, zal nu gelukkig geschrapt worden uit onze maatschappelijke code. Over de practische uitwerking van het geheel zal nog wel wat gediscu teerd worden. Voor de grondge dachte verwachten we echter har telijke instemming over de gehele linie. aan het feit, dat U de 100000e zijt, een album aanbieden met een serie foto's van Miniatuur Walcheren tijdens het bezoek van onze Koningin, terwijl er ook foto's van de Zeeuwse Manifesta tie in zijn opgenomen. Wij hebben en kele bladzijden open gehouden, waarin U zelf de foto's kunt plakken, die in middels al van Uw bezoek aan de Mi niatuur zijn gemaakt. En verder hopen wij van harte, dat er spoedig opnieuw een plechtigheid bij het bezoek van onze 200000e gast zal mogen volgen!" Kleine paniek in Rhenen Enkele honderden bezoekers in Ouwehands Dierenpark le Rhenen waren getuige van een uitbraakpoging van Max, de oudste leeuw uit de dierenfamilie van het park. Iedere avond sluit oppasser Lubout tegenover het leeuwenterras de grote fontein af, welk werkje hij verricht onder het wakend oog van zijn oude vriend Max. Ook Donderdagavond was het weer hetzelfde beeld: Lubout aan de fontein en Max aan de rand van de gracht, die de scheiding vormt tussen mens en dier. Plotseling echter deed Max een paar passen achter waarts en terwijl hij een rauwe kreet uitstootte maakte hij een enorme luchtsprong in de richting van zijn oppasser, die daar temidden van het publiek stond. De toeschouwers, die dachten dat de leeuw de overkant van de gracht zou bereiken, geraak ten in paniek, doch een harde plons deed de bezinning terugkeren: de af stand bleek net iets te groot te zijn voor Max. Twee oppassers begaven zich op het leeuwenterras met een lange ladder en staken deze de leeuw toe. Het ge schrokken dier wilde er echter niets van weten. Tenslotte beet Max er in en hield zichzelf zo krampachtig vast, dat de beide oppassers hem op deze wijze uit het water konden optrek ken. Langzaam weken de beide oppas sers achteruit, daarbij de ladder han terend als afweermiddel. Zonder on gelukken slaagden zij er tenslotte in de uitgang te bereiken, op de voet gevolgd door de oude Max. die toch maar eieren voor zijn geld koos en volstond met zich het natte gracht water van zijn lange manen te schud den. VONDAG 8 Augustus. Groen. 9e Zondag na Pinksteren. 2e gebed H.H. Cyriacus, Largus en Smarag- dus. 3e A cunctis. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Maandag 9. Wit. H. Joannes Maria Vianney. 2e gebed en laatste Evan gelie van de vigilie van de H. Lau- rentius. 3e H. Romanus. Of: Paars. Vigilie van de H. Laurentius. 2e gebed H. Joannes Maria Vianney. 3e H. Romanus. Dinsdag 10. Rood. H. Laurentius. Woensdag 11. Rood. H.H. Tiburtius en Sussana. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Donderdag 12. Wit. H. Clara. Vrijdag 13. Rood. H.H. Hippolytus en Cassianus. 2c gebed Acunctis. 3e naar keuze. Haarlem: Wit. H. Wig- bertus. 2e gebed H.H. Hippolytus en Cassianus. 3e A cunctis. Zaterdag 14. Paars. Vigilie van Maria ten Hemelopneming. 2e gebed H. Het zijn niet alleen de adver- vertenties die belangrijk zijn voor onze postorderklanten, neen, iedere week opnieuw ontvangen zij per post nog diverse aanbiedingen, stuk voor stuk beduidend goed koper dan zij gewend zijn te betalen. Zo ook deze ballpoint-set; twee ballpoints, niet het re clame model, maar de betere gevlamde uitvoering met ko peren clip en ring, in een speciaal voor deze ballpoints ontworpen etui. Ballpoints waar wij voor in staan, in een etui die het tot 'n ideaal geschenk maken voor alle mogelijke lestiviteiten. De laagste prijs, die wij voor deze combinatie zagen, was 2.50, maar U kunt hem kopen via onze postorderafdeling voor nog geen gulden. Billijk J DE dierenhandelaar E. Hagen- I beek uit Hamburg is voor eeni rondreis van twee maanden langs Amerikaanse dieren- J parken en circussen in New York aangekomen. Hij verteldedat de stem- ming op de markt in wilde J dieren op het ogenblik niet al te willig is. „De dierenparken hebben geen geld om dieren te kopen, hoewel zij ze wel willen heb- ben," zei hij. i Hagenbeek noemde de vol- j gende prijzen voor dieren die hij uit voorraad in New York 1 kon leveren: zes olifanten 5000 dollar (19.000 gulden) per stuk, J neushoorns 400 dollar per stuk en giraffen 5000 dollar per stuk. Bestelt en wordt daardoor lid van onze postorderclub. Deze ballpoint-etui, die gele verd wordt in zwart, grijs en rood met twee bijpassende ballpoints, koopt U WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL K 1300 - 117680 R'OAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND Omkojrerij IN Los Angeles is de zakenman 3. N. Gilcklin beschuldigd van om koperij van een ambtenaar in func tie. Hij gaf een politie-agent vijf dollar aan steekpenningen, omdat de ze h?d gezorgd voor een gereser veerd tafeltje tijdens een politie-bal. Vertrouwelijk IN Midland (Texas' hebben de lezers van een grote krant zich ver baasd over een advertentie. Daarin vroeg de heer Foust met klem aan de bende, die hem van tijd tot tijd op de hersens pleegde te slaan en te beroven, hem hun namen op te geven en de buit, die ze in de loop van de tijd hadden gemaakt. Die kon hij dan van zijn inkomsten belasting aftrekken. De daders zul len zich nu echter wel afvragen, waar de namen voor moeten dienen. verdiend. Tot op het moment, dat iemand niet betaalde en naar de politie liep. Gast EEN zestigjarige straatveger uit Dublin was een van de gasten bij het huwelijk van prinses Mane- Gabrielle von Urach-Württemburg met Desmond Walter Guiness, de 22-jarige zoon van Lord Moyne. De straatveger, Patrick Oreilly. had Desmond Guiness een felicita tie gezonden toen hij in de krant iets over het aanstaande huwelijk las. Daarop kreeg hij een invitatie om het huwelijk bij te wonen. Hu kwam in 'n gehuurd jacquet en met een hoge hoed. Schilder IN Singapore maakt de heer Wu Tsai Yen schildeiijen met de top pen van zijn vingers. Hij ontdekte enige tijd geledendat dit systeem ontzaglijk ver in de historie ook werd toegepast en ging de kunst her-ontdekken. Het is geen slechte gok geweest, want de brave Yen verdient een aardig centje met deze curiositeit. Rupsen plaag WEGWERKERS van de Franse spoorwegen hebben vier kilometer spoorbaan tussen Saulieu en La Roche en Breuil met zand bestrooid om te voorkomen dat de locomotie ven door de millioenen rupsen zou den slippen. Op sommige punten la gen de rupsen 2.5 centimeter dik op de rails. Eusebius. 3e van de H. Geest. Ge wone Prefatie. Haarlem: Wit. H. Werenfridus. 2e gebed en laatste Evangelie van de vigilie. 3e H. Eu sebius. Of: Paars. Mis van de vigilie van Maria ten Hemelopneming. 2e gebed H. Werenfridus. 3e H. Euse bius. Bezoeker Toen de heer Berteley uit Hamburg in Duitsland des avonds laat thuis kwam vond hij zijn bed reeds bezet. Er lag een reusachtige zeeman in, die dronken bleek te zijn en zei: „Ik heb al op veel schepen ge slapen, maar zo goed als het hier voor elkaar is, moet ik 't nog meemaken." Manier EEN vreemde manier om aan de kost te komen hield de Ameri kaan Jim Hawthorne er op na. Hij stapte om beurten al zijn kennis sen af en vertelde hen dan: „Dat is niet zo mooi. Daar hoor ik juist uit doorgaans betrouwbare bron, dat iemand u wil vermoorden. Hij krijgt daarvoor 1000 dollar belo ning. Nu weet ik het goed ge maakt. Geef mij de helft en ik ga de tegenpartij dood slaan." Nu was er helemaal geen tegen partij, maar Jim heeft er dik aan Roomijs DE regering Malenkow, die be loofd heeft het Russische volk meer te eten en te drinken te zullen ge ven, meldt, dat zij in elk geval suc ces boekt op het roomijsfront. In de pers wordt toegegeven, dat het nog wel enige tijd zal duren, voordat er een bevredigende toe stand zal zijn bereikt. „Het aantal ijsverkopers is opge voerd van 3030 tot 3420," aldus het blad. „Bovendien wordt er in de restaurants en café's meer ijs ver strekt. Op warme dagen wordt in Moskou gemiddeld 160 tot 170 ton ijs verkocht. Misverstand HET Franse ministerie van Marine moest beschaamd meedelen, dat de pas gebouwde 8000 ton grote lucht- afweerkruiser Grasse Zaterdag tij dens de eerste drijfproef onmiddel lijk begon te zinken. Bij een snelle inspectie ileek. dat iemand vergeten had een buiten boordkraan te sluiten. Hier zijn ze! 10 postzegels van 7." ZONDAG 8 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m: VARA: 8.00 Nws weer- en postduivonber. 8.20 Gram. 8.35 V. h. platteland 8.45 Vocaal dubbelkwart. 9.00 Sportmeded. en postduivenber. 9.05 Toeristische tips 9.20 Gram. 9.45 Geeste lijk leven, caus. VPRO: 10.00 V. d. kind. IKOR: 10.30 Kerkdienst 11.35 Ronde Ta felgesprek Evanston AVRO: 12.00 Sport 12.05 Harmonie ork. 12.35 Even afreke nen, heren! 12.45 Kinderkoor 13.00 Nws 13.05 Meded. of gram. 13.10 Een dagje uit in of om uw eigen stad 13.20 Verz. progr. 14.00 Boekbespr. 14.20 Tannhauser, opera (le acte) 15.35 Kan een helder ziende alles zien? caus. 15.50 Orgelspel 16.10 Lichte muz. 16.30 Sportrevue VPRO: 17.00 Tussen fcerk en Wereld, caus. 17.20 Van het kerkelijk erf, caus. VARA: 17.30 V. d. kind. 17.50 Sportjournaal 18.15 Nws en sportuitsl. 18.30 Zondagsruiters 19.28 Discussie AVRO: 20.00 Nws 20.05 Gevar. muz. 20.35 De onzichtbare verzameling, hoorsp. 21.15 Chansons 21.30 Act. 21.45 Gevar. muz. 22.15 Met de Toeringa's op stap 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m: NCRV: 8.00 Nws 8.15 Orgelconc. IKOR: 8.30 kampdienst KRO: 9.30 Nws 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis (Advertentie) 11.30 Vragenbeantw. 11.45 Klein koor 12.20 Apologie 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws 13.10 Gram. 13.30 Boekbespr. 13.45 Utrechts Sted. Ork. 14.20 Gram. 14.45 Interview 15.00 Zang en pia- 1 no 15.20 Gram. 15.35 Lucia di Lammer- moor, opera (2e bedrijf) 16.10 Katholiek Thuisfront overal! 16.15 Sportrep. 16.30 Vespers NCRV: 11.00 Baptisten kerkd. 18.30 Samenzang 19.00 Nws uit de kerken 19.05 Gram. 19.30 Weg en werk der kerk hervormers. caus. KRO: 19.45 Nws 20.00 Gram. 20.30 Instr. septet en solist 20.55 Act. 21.05 Gram. 21.20 De Heilige van Virette, hoorsp. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 L./s 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL Vlaams 324 m: 11.00 Muziek festival Salzburg 13.00 Nws 13.15 Gram. 13.30 V. d. sold. 14.00 Operamuz. 16.15 Gram. 17.00 Koorzang 17.40 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Koorzang 18.30 Godsd. halfuur 19.00 Nws 19.30 Gr. 20.00 Hoorspel 20.30 Gram. 20.35 Idem 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram. 23.00 Nws 23.05 Lichte muz. 23.30-24.00 Gram. BRUSSEL Frans 484 m: 12.00 Gr n. 13.00 Nws 13.10 Verz. progr. 14.00 Gram. 14.30 Festival Sibelius 16.00 Gram. 17.00 Nws 17.05 Gram. 17.45. 18.00 en 18.45 Idem 19.30 Nws 20.00 Omr. ork. en soliste 21.00 Gram. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. MAANDAG 9 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m: AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding 9.15 Orgelconc. 9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 11.00 V. d. jeugd 11.15 Radio Philh. Ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 In 't spionnetje 12.38 Pianospel 13.00 Nws 13.15 Meded. 13.20 Promenade ork. 14.00 Wat gaat er om in de wereld?, caus. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Piano recital 15.15 De gebroeders Taverna, hoorsp. 16.15 Gram. 17.30 V. d. padvin ders 17.45 Gram. 18.C1 Nws 18.15 Vlaams progr. 19.00 Rep. en gram. 19.15 Ama- teursprogr. 19.45 Toneelbeschouwing 20.- Nws 20.05 Lichte muz. 20.35 De vrouw op het strand, hoorsp. 21,40 Tannhauser, opera (2e acte) 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws 23.15 Lichte muz. 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m: NCRV: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Ge wijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag 8.00 Nws en weerber. 8 U5 Gram. 8.30 Tot uw dienst 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V- d. .huisvr. 9.35 Gram. 10.30 Mor gendienst 11.00 Gram. 11.45 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 V. d. jeugd 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Instr. sextet 17.00 V. d. kleuters 17.15 Gr. 17.45 Regeringsuitz.: H. Jonkman: Poëzie in Suriname's binnenland 18.00 Dames koor 18.20 Gram. 18.30 Orgelconc. 19.00 Nws 19.10 Gitaarspel 19.30 Pari. comm. 19.45 Viool en piano 20.00 Radiokrant 20.20 Lichte muz. 21.00 Geloof en kerk orde. caus. 21.10 Nederland van de wa terkant, klankb. 21.40 Omr. ork. en solist 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL Vlaams 324 m: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws 13.15 Pianospel 13.30 Gram. 13.45 Pianospel 14.00 en 15.00 Gram. 15.30 en 16.00 Idem 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.25 V. d. duivenliefhebbers 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Vlaamse liederen 20.00 Grieg- Festival 21.15 Omr. ork. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL Frans 484 m: 12.00 Omr. ork. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.00 Die Walküre, opera (le acte) 15.15 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Piano recital 17.50, 18.30 en 19.00 Gram. 19.30 Nws 20.30 Gram. 21.00 Festival Francis Lopez 22.00 Nws 22.55 Idem. (Advertentie) Geen wagen, maar winnen! Als U MAÏZENA DURYEA gebruikt is er van „wagen" geen sprake. U bent dan altijd zeker van een goed resultaat. Er bestaat geen beter bind middel voor groentensoepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Bij gebruik hiervan zijn mislukkingen by voorbaat uitgesloten. door 3) Chilcote bleef een ogenblik naar de plek staren, waar hij hem uit het gezicht had verloren: toen bracht hij het kaartje onder het licht van de lantaarn en las: ,,Mr John Loder, 13 Clifford's Inn." HOOFDSTUK II De morgen, die op die mistige avond volgde, werd Chilcote ^m negen uur wakker; op het ogenblik, dat Allsopp, zijn knecht, op zijn tenen door de kamer liep en een blad met een kop 1 op het tafeltje naast zijn bed zette. Gedurende enige seconden bleef hij met gesloten ogen liggeu; de taak om ze te openen en een nieuwe dag te zien, scheen hem te zwaar; de besliste zekerheid ven netgee hzien zou, als hij ze opende, sche- t als lood op zijn oogleden te drukken De zwarte, half gesloten gordijnen, de neergela^ ten jaloezieën, de grote kamer met haar mooie meubelen, r r rustige, gedempte kleuren, aar vochtige Londense winteratmosfeer en vooral Allsopp stil, eerbiedig en deftig waren dingen, die hij verschrikkelijk vond. „Het is negen uur, mijnheer." Hi.j opende zijn ogen, mompelde iets en sloot ze weer. Fe k..echt ging naar het raam, deed de overgordijnen open en trok de jaloezie half op. „Ik hoop, dat u een betere nacht gehad hebt, mijnheer," zeide hij met zijn zachte, bedaarde stem. Chilcote had het laken over zijn gezicht getrokken. omdat het licht hem hinderde, hoe flets het ook was. „Ja," antwoordde hij, „ik heb deze keer eens geen last van die beroerde nachtmerries gehad." Hij huiverde even, als bij de herinnering aan iets afschuwelijks. „Spreek er me alsje blieft niet over!" Hij zeide dit op korzelige toon. Allsopp liet de onvriendelijke beje gening stilzwijgend aan zich voorbij gaan. Hij ging naar het andere einde van de grote kamer en legde de kle ren van zün meester gereed. Deze I doodgewone dagelijkse handeling maakte Chicote nog knorriger. Hij zeide met een verwensing: „Het is om dol te worden iedere dag datzelfde gedoe! Ik zie je de kle ren al klaar leggen voor mijn begr - fenis! Scheid er mee uit en kom over een half uur terug!" „Ontbijt u op uw kamer, mijnheer, of beneden?" Chilcote trok de dekens nog dichter om zich heen. ,Het kan me niet sche len," antwoordde '.lij nijdig. Allsopp ging zachtjes de kamer uit. Toen Chilcote alleen was, ging hij overeind zitten en plaatste het blad met de kop thee op zijn knieën. Deze eenvoudige beweging scheen zulk een inspanning voor hem te zijn, dat hij een zakdoek onder zijn kussen te voorschijn haalde en er zijn voorhoofd mee afveegde: toen hield hij zijn hand tegen het licht en bekeek ze aandach tig. Het was een slappe, bevende hand. Met benuwachtige haast zette hij het blad weer op tafel en verliet zijn bed. Vlug liep hij de kamer door, ging naar een van de grote kasten en na even een blik om zich heen te hebben geworpen, opende hij de deur en greep naar iets, dat achter op een plank stond. Met het voorwerp, dat hij gehaald had, een klein glazen, cy- lindervormig flesje, gevuld met ta bletten, ging hij naar de tafel bij de haard. Op die tafel stonden een karaf met whiskey, een syphon spuitwater en enige glazen. Hij schonk wat whiskey in een glas, vulde aan met spuit water, deed de stop van het flesje keek schichtig naar de deur en liet toen met bevende vingers enige ta bletten in het glas vallen. Terwijl zij langzaam oplosten, hie ven zijn ogen op het tapijt gevestigd. De gefronste wenkbrauwen duidden aan, dat hij slechts met moeite zijn ongeduld bedwong. Zodra zij opgelost waren, greep hij het glas en ledigde het in één teug. Daarna sloot hij het flesje weg, nam de sleutel van de kast mede, legde hem onder zijn kus sen en kroop weer in bed. Toen Allsopp terug kwam, zat hij met een sigaret in zijn mond: de le dige kop thee stond naast hem op het tafeltje. Zijn zenuwachtige prikkel baarheid was verdwenen; zijn ogen stonden helder, zijn gezicht was min der bleek en zag er gezonder uit. „Ziezo, Allsopp, nu hen ik uitgesla pen en voel ik me fris. Het leven is toch nog zo kwaad niet, hè?" „Ik heb gezegd, dat het ontbijt be neden in de kleine kamer klaargezet moest worden, mijnheer," zeide All sopp op dezelfde bedaarde toon van straks, de opmerking van zijn meester onbeantwoord latend. Chilcote ontbeet om tien uur. Zijn eetlust, die meestal niet groot was, was 's morgens dikwijs geheel "er- dwenen. Hij bediende zicli van wat vis, maar liet zijn bord onaangeroerd weer weg nemen; nadat hij twee kop pen thee had gedronken, stak hij een nieuwe siaret op en vouwde de cou rant open. Tweemaal vouwde hij ze open en en deed hij ze weer dicht: hij kon het niet over zich verkrijgen, er zijn gedachten bij te gaan bepalen. Toen hij eindelijk zijn courant toch weer openvouwde en zich inspande om enige belangstelling te vinden, ging de deur open en zijn secretaris kwam binnen. „Goede morgen mijnheer," zeide ..ij, „neemt u mij niet kwalijk, dat ik u zo vroeg kom storen.' Hij was een knappe, levendige jon geman van drie-en-twintig jaar met heldere, schrandere ogen. Zijn opge wekte levendigheid 1 de eerbied, die hij de man, die bereikt had, wat hij eenmaal hoopte te bereiken, toe droeg, amuseerden Chilcote de «ne dag en drukten hem Je andere dag terneer. „Goede morgen, Blessington," zeide hij. „Wat is er nu weer?" Hij zuchtte uit gewoonte en hield zijn hand voor zijn ogen, om een zon nestraal af te weren, die zich als bij vergissing door de mistige atmosfeer had weten te dringen. De jongeman eigenijk nog haast eon jongen glimlachte. „Het is voor dat houtcontract," zeide hij. ,.U ha l beloofd, dat u het vandaag in zou kijken; het ligt er al een week, zoals u weet, en Craig en Burnage hebben al een paar maal om antwoord gevraagd." Hij kwam naar de tafel toe en legde de papieren, die hij in dé hand had. naakt Chilcote neer. „Het spijt me, dat ik het u zo lastig moest maken," De tijd ging voorbij. Nog steeds zat Chilcote voor zich uit te staren. Eindelijk merkte hij, dat hij geheel en al koud en stijf was geworden Hij stond op en ging naar de haard De pendule' op de schoorsteen stiarde hem aan. Hij schrok even; toen hariüe hij zijn horloge uit zijn zak. Pendule en horloge stemden volkomen over een. beide stonden op twaalf uur Met e<n zenuwachtige beweging legfe hij r.i|n vinger op het knopje van de elec- trische schel en drukte er lang op. Terstond kwam de nkecht binnen. „Is mijnheer Blessington in de werkkamer?" „Ja, mijnheer, tenminste vijf minu ten geleden was hij er nog." Chilcote loosde een zucht van ver lichting. „Goed. Zeg hem, dat ik „it ben ge gaan, dat ik noodzakelijk uit moest, begrepen?" „Ja. mijnheer." Maar nog voordat de knecht deze paar woorden gezegd had, was Chil cote al langs hem heen de deur uit gegaan. HOOFDSTUK III Toen Chilcote zijn huis verliet, liep h;i met vlugge stap doelloos voort. Met de sensatie van de vocht:je. koele buitenlucht kwam ook de herinnering aan de ontmoeting van de vorige avond weer bij hem op. Hij droeg de overjas, die hij de vorige avond ge dragen h :d en onwillekeurig stak hij zijn hand in zijn borst-.ak en haalde het kaartje van ->e vreemdeling te voorschijn. „Mr John Loder." Wie was die John Loder? Wat was hij? Die vragen '-on- gen zich tenslotte zo sterk aan hem op, dat hy 7ATifler e zich van bewust te zijn, sneller voortliep. De moge lijke gevolgen van die merkwaardige gelijkenis leken hem een netelig rro- bleem. Was er eigenlijk niet iets ge vaarlijks in zulk een buiteng-'vone gelijkenis? De herinnering aan het geen hij gezegd had, deed hem warm en koud worden. Toen stond hij voor het eerst stil op zijn wandeling en keek om zich heen. Terwijl hij daar zo besluiteloos stond, kwa er een rijtuig langzaam de straat afrijden. Het gezicht van een goed geklcd persoon trok de aan dacht van de chauffeur. Hij reed ik langs Chilcote heen en deed alsof hij zijn vaart inhield. (Wordt vervolgd!

de Stem | 1954 | | pagina 3