Mendès verbindt vertrouwenskwestie zijn economisch program aan EMILIE DIONNE AMBTENAAR VAN HET O. M. Franse productie Iaat te wensen over Nog andere Westduitse Agenten naar liet Oosten? spreekt vertrouwen uit in paragnost Amsterdammers in Nieuw- Guinea op krokodillenjacht tijdens vacantie overleden 24 A ugustus zou E. V.G. -debat moeten beginnen Voorzichtige loonsverhoging.. Koning Haakon 1 komt Tunesische Sjeik ontvoerd en vermoord DRONKEN in gestolen wagen DAGBLAD VOOR Gevolgen van het geval John Ilja Ehrenburg moest zijn koffertje open maken Minder warm Optimisme weer toegenomen 40-Jarig priesterfeest Prof. Kreling Verdachte: „Ik liet mijn bloeiende winkel ervoor in de steek" r Merkwaardige droom.... 94e JAARGANG No. 21101 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. BiirealiXi Breda, Kasteelplein 11. Tel. Redactie en Ad- ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur J. J. H. A. Bruna. Redad"eraaa C. J. v. Hootegem, Mr. Dr.A.J. J.M.Mes,Mr H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende P V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal. per post f 6.55, per week (uitsluitend bij ^«-P05'- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postre Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 7 AUGUSTIJS 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi je Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsinge) 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULB'l, Dubbele Poort 1. Telefoon 102 - (BUbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. UUSTBUKG. N.euwstraa» 41, Tel. no. 35) "\TENDeS FRANCE, de Franse premier, die van geen halve maatregelen houdt, heeft aan de stemming over zijn econo misch herstelprogram, die Dinsdag zal plaats hebben, maar met een de vertrouwenskwestie verbonden. Wanneer de Nationale Vergadering, die het plan Donderdag en Vrijdag besprak, haar goedkeuring aan de voorstellen van de premier zal onthouden, kon dat dus wel eens het einde betekenen van Frankrijks meest vooruitstrevende regering sinds jaren. Mendès blijkt echter ver trouwen te hebben in de houding van de Assemblee. Op de agenda van de Nationale Vergadering voor de eerstkomende weken is nu ook de behandeling van het E.V.G.-verdrag geplaatst. Op 24 Augustus zou het debat over het Europese Legerverdrag moeten be ginnen. Vijf dagen tevoren vergaderen de E.V.G.-ministers in Brussel. De datum van 19 Augustus voor deze bijeenkomst is nu definiitief, omdat ook Italië ermee heeft ingestemd. 11 De Franse Minister van Financiën, Edgar Faure, heeft bij het debat over de voorgestelde hervormingen gezegd, dat de bijzondere volmachten, die de regering wil hebben, van groot belang zijn. De regering Mendès France wenst volmachten teneinde de productie op te voeren en een eind te maken aan nutteloze uitgaven. Faure zeide, dat de productie in Frankrijk sinds 1950 slechts met 15 procent was vooruitgegaan, terwijl in West-Duitsland de product' met 39 pet gestegen was. Tegen het einde van het vorige jaar was het nationale inkomen van Frankrijk slechts 1.8 maal zo groot als in 1900. In Gr.-Brittannië was dit getal 2.5. Frankrijk, aldus de minister, diende stappen te doen naar een liberalisatie van de buitenlandse handel, hoewel hierbij zekere voorzorgsmaatregelen getroffen dienen te worden. De sociale lasten van Frankrijk waren hoger dr.i in welk land ook. Frankrijk zou een internationale conferentie voorstellen om de sociale wetten te ..harmoniseren". Er diende een „voorzichtige en progressieve" verhoging van de lonen te zijn. Oud-premier Paul Reynaud verweet de premier, dat hij op een onverant woordelijke manier speculeerde op de vredelieveende bedoelingen van het Kremlin. Frankrijk, meende hij, kan VTOLGENS berichten in de Westberlijnse bladen zou een tweede leidende functiona ris van het Westberlijnse Bu reau voor Bescherming van de Grondwet naar Oost-Berlijn zijn uitgeweken. Karl Albrecht Tie- mann, de functionaris in kwes tie, zou het voorbeeld gevolgd hebben van Dr. John, met wie hij kort voor diens vertrek nog een onderhoud heeft gehad. De Westberlijnse politie heeft het bericht nog niet willen bevestigen, maar wel werd verklaard, dat ..de politieautoriteiten in conferentie zijn". Een woordvoerder van het Bureau tot Bescherming van de Grondwet heeft ontkend, dat Tiemann voor dit bureau werkte. Hij zou een eigen geen geval op zijn militaire uitga- bureau hebben gehad en de inlich- ven bezuinigen. OP VLIEGVELD VAN SANTIAGO Ondanks diplomatiek paspoort Po Chileense politie heeft het di plomatieke paspoort van de Russische schryver Ilja Ehrenburg genegeerd en diens bagage onderzocht, toen hij Don derdagavond op het vliegveld van Santiago aankwam, „omdat inlichtin gen waren ontvangen, 'dat de veilig heid van het land op het spel stond". Ehrenburg was met zijn echtgenote naar Santiago gekomen om aan de dichter Pablo Neruda op diens 50ste verjaardag de Stalin-vredesprijs uit te reiken. Na een woordenwisseling op het vliegveeld opende de politie zijn bagage, en zocht naar documenten. Ehrenburg verklaarde, dat hij het land onmiddellijk zou verlaten, zijn echtgenote viel flauw. Later begaf het echtpaar Ehrenburg zich toch naar de woning van de dichter Neruda. De minister van binnenlandse zaken Parra, verklaarde Vrijdag, dat alle in beslag genomen documenten een Eh renburg teruggegeven zullen worden, als zij vertaald zijn. Hij bevestigde, dat de Russische schrijver in het bezit was van een geldig visum en een paspoort. De heer Ehrenburg zou, „zich zeker niet gekrenkt" voelen door 't optre den van de politie, zo voegde de mi nister hieraan toe. DRIE OORLOGSMISDADIGERS, die levenslange gevangenisstraf ondergin gen in de Britse gevangenis te Werl (Did.) hebben Donderdag gratie ge kregen. Zij waren veroordeeld wegens mishandeling en moord op gevangenen in de concentratiekampen Ravens- brueck en Neuengamme. EEN TIENJARIGE JONGEN te Rot terdam is bij het baden in de Delft- havense Schie, tegenover de ouderlij ke woning, verdronken. Het ventje kon niet zwemmen. PENNINGMEESTER van de partij of niet, zegt Aneurin Bevan, de uiterst linkse bestuurder van de Labour-par- tij. Een bescheidener candidatuur, die hem in elk geval een zetel garandeert, wil hij niet aanvaarden. TE KEULEN is de Luftag-Gesell- schaft omgezet in de Deutsche Luft hansa A.G., die begin 1955 het West duitse luchtvaartverkeer hoopt te kun nen hervatten.. Ook op Amerika wil de maatschappij een luchtlijn openen. DE HOGE AUTORITEIT van de Ko len- en Staalgemeenschap gaat van 13 tot 25 September een technische week organiseren ter bestudering van de vakopleiding in de kolen- en staalin dustrie. Deskundigen uit werkgevers- en werknemerskringen worden voor bezoeken aan Duitsland en Frankriik uitgenodigd. J tingen die hij verkreeg aan grotere inlichtingendiensten hebben verkocht. Bij dit gevaarlijke bedrijf zou hij het slachtoffer zijn geworden van Oost- duitse agenten. Het is de tweede keer in twee da gen tijds, dat berichten melding ma ken va nhet uitwijken van een West duitse agent. Het Oostduitse persbu reau heeft bekend gemaakt, dat de spionnage-agent Gerhard Parther uit West-Berlijn in het Oosten politiek asyl heeft gevraagd. Hij zou voor de inlichtingendienst Gehlen gewerkt hebben. Een van Parthers bezwaren zou de „fascistische invloed" in die organisatie zijn geweest. „VEILIGHEID NIET IN GEVAAR" De Westduitse Bondskanselier, Dj*. Konrad Audenauer, heeft in een ra diotoespraak gezegd, dat het overlo pen van John „verschrikkelijk" was, maar de Westduitse veiligheid niet in gevaar kon brengen. „De schade is niet zo groot als velen eerst dachten", zei hij. Zijn bureau had bijvoorbeeld niets te maken met militaire kwes ties. Over het door John geuite verlan gen, de strijd aan te binden met de Nazi's, haalde Adenauer de schouders op. „De Westduitse regering, betoogde hij, „beschouwt dit als een van haar belangrijkste taken. Wij zullen moe ten onderzoeken", aldus de Bondskan selier, „of de door John opgebouwde organisatie in deze vorm kan blijven bestaan en of het toezicht op die or ganisatie juist v^-'. Functionarissen bij' de veiligheids diensten hebben beweerd, dat John 'n deserteur, maar geen verrader is. Hij heeft al zijn geheime papieren in het Westen achtergelaten. John, die een overtuigd pacifist is, zou aan een „Hess-complex" zijn gaan lijden. Het West-Duitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft een beloning van 500.000 Mark uitgeloofd voor in lichtingen die licht kunnen werpen op de verdwijning van John. De sympathieke Noorse vorst, Koning Haakon VII, die ondanks zijn 82 jaren nog steeds met vaste hand het roer houdt van het Noorse schip van staatzal op 12, 13 en 14 Augustus a.s. een statiebezoek aan Neder land brengen. Een recente opname van het Noorse staatshoofd. mm 3HBBÉÈ *.4 y I I BOVEN NEDERLAND zijn de laatste dagen weer vliegende scho tels waargenomen. De mensen, die de razend snelle schijven door de lucht zagen schieten, zeggen dat het geen gezichtsbedrog kan zijn. HET OOSTDUITSE kabinet heeft diepgaande economische hervormin gen aangekondigd, „teneinde ernstige tekorten bij productie en bevoorrading het hoofd te bieden". AMERIKA GAAT, in het kader van de hulpverlening, in 1955 kolen cn agra rische producten aan Europa leveren. kolen zullen verkrijgbaar worden gesteld tegen concurrerende markt prijzen. IN OOSTDUITSLAND en Tsjecho- piowakije ondervinden de priesters de iaatste tijd weer grotere moeilijkheden aan enkele maanden geleden. Praag Geeft weer een voorcensuur op preken ingesteld. ENGELAND HEEFT INDIA verzocht, geen geweld te gebruiken of maatre gelen te nemen die tot geweld leiden dij de oplossing van het geschil met Portugal over Goa. geldig tot Ook in Marokko nog onlusten Vijf met geweren bewapende perso nen hebben in de nacht van Donder dag op Vrijdag de Sjeik van Redejef in Tunesië ontvoerd en vermoord, Het incident zal zeker niet bijdragen tot de klaarheid van de sfeer, waarin de besprekingen over de nieuwe Tunesi sche regering worden gevoerd. Ook in Marokko houden de onlusten aan. In Casablanca werd een bom ge worpen onder een autobus, waardoor vier mensen werden gewond en ook pleegden terroristen aanslagen op en- .kele winkels. De politie te Fez heeft strenge voor zorgsmaatregelen genomen om een evytuele aanslag op de sultan van Ma rokko te verijdelen, wanneer deze aan een godsdienstplechtigheid in de mos kee deelneemt. t Weersverwachting, f vanavond: f Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien met kans op onweer. Matige tijdelijk krach- t tige wind, in hoofdzaak tussen i Zuid en Zuidwest. Over het alge- J meen minder warm. 4 Vandaag: Zon onder 20.21 uur. t Maan onder 22.58 uur. Morgen: i Zon op 5.11 uur. Zon onder 20.19 J uur. Maan op 16.1 uur. Maan onder 23.36 uur. Maandag: Zon op 5.13 i uur. Maan op 17.09 uur. UNIE-BESPREKINGEN Tijdens de besprekingen. Donderdag en gisteren, tussen de leden van de Nederlandse en Indonesische delega ties bij de Unie-besprekingen, bliikt men nader tot elkaar gekomen te zijn In kringen van de Indonesische dele gatie is het optimisme, dat de Haagse besprekingen met spoedig succes zul len worden bekroond, aanzienlijk toe genomen. Men wenste echter niet in te gaan op vragen over de bereikte re sultaten. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr L. G. Korten- horst. heeft tegen hedenmorgen de le den en plaatsvervangende leden van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken bijeengeroepen teneinde door de regering op de hoogte te worden gesteld van de stand der besprekin gen. Franse politiemanr .1, samen met geüniformeerde i oorlingen, be waken, bewapend met lichte ma chinepistolen, de ingang tot de in- boorlingenstad Merina in Casablan ca, Frans Marokko. Anglo-Amerikaans voorstel: HULPPROGRAMMA VOOR AZIE Amerika en Engeland hebben plan nen voor een economisch hulppro gramma voor Azië. Zij zouden deze hulp min of meer willen verbinden met de plannen voor een Zuid-Oost- Aziatisch verdedigingsverdrag. In hoofdzaak zit de bedoeling voor, een krachtige groep van niet-communisti- sche landen te vormen, die op grond van samenwerking met het Westen en ook door hun onderlinge verstandhou ding een krachtig bolwerk vormen te gen de communistische dreiging. In Séptember zal op de Philippijnen een conferentie worden gehouden, waaraan 11 landen zouden deelnemen en waar de plannen besproken zullen worden. Prof. mr dr G. Kreling O.P., een der oudste hoogleraren aan de R.K. Uni versiteit, bij de oprichting reeds be noemd, hoopt Dinsdag a.s. zijn 40-ja- rig priesterfeest te vieren, Prof. Kre ling, die de dogmatiek en geschiedenis der theologie doceert, is reeds gerui me tijd ziek en verblijft thans ter observatie in het Maria-paviljoen të Amsterdam. DE WARE PIONIERSGEEST.... Donderdagmorgen is in de _Oude Hoogstraat te Amsterdam een 55-jari ge bromfietser dodelijk aangereden door een vermoedelijk onder invloed van sterke drank verkerende béstuur- der van een bestelauto. Die auto was bovendien gestolen. De wagen drukte het slachtoffer door een ruit van perceel 5 in de Oude Hoogstraat naar binnen en langs de deur van perceel 7 weer naar buiten. De man werd onherkenbaar verminkt De bestuurder van de bestelauto is voortvluchtig. OOST-DUTSLAND AANVAARDT AMERIKAANSE HULP Oost-Duitsland heeft het Ameri kaanse aanbod aanvaard tot beschik baarstelling van voedsel voor de slachtoffers van de jongste overstro mingen. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van de Amerikaanse hoge commissie. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat president Eisenhower verheugd is over de aanvaarding van zijn aanbod. Een woordvoerder deelde mede, dat functionarissen van de Liga van Rode- Kruisverenigingen zich in verbinding stellen met Oostduitse vertegenwoor digers om regelingen te treffen voor devoedselverzending. De onrust in Guatemala OFFICIEREN WORDEN AANGEKLAAGD De regeringsraad van Guatemala heeft een commissie van drie juristen benoemd om een onderzoek in te stel len naar de opstand van cadetten en legerofficieren tegen het „bevrijdings leger" van kolonel Armas, in het be gin van deze week. Er zullen aanklachten worden op gesteld tegen twaalf legerofficieren, die als aanstichters van de opstand ge vangen genomen zijn. De Amerikaanse ambassadeur in Guatemala, Peurifoy, die op weg is naar Washington, heeft verklaard, dat de recente onlusten in Guatemala veel ernstiger zijn geweest dan uit de pers berichten was gebleken. MET EEN OUDE KOTTER Op 'een werf te Zaandam zijn thans drie Amsterdammers bezig met het opkalefateren van een 70 jaar oude Oostzeekotter waarmee zij eind Aug. of begin September naar Nieuw-Gui- nea willen zeilen. Het zijn Klaas Goe- zinnen, zijn 23-jarige broer Bernhard en hun 25-jarige neef Klaas Goezin- nen. Doel van de reis is de jacht op kro kodillen in de buurt van Merauke. Zij verwachten voor het krokodillen leer in ons land een afzetgebied te vinden. De kotter lag reeds verscheidene maanden half gezonken aan de Bor- neokade te Amsterdam had dientenge volge veel geleden, doch wordt nu voortvarend klaar gemaakt. Het ge heel eeiken schip wordt met een motor uitgerust. De krokodillenj agers gaan binnenkort eerst naar Engeland, om vervolgens via Suez en India naar 't Zuid-Oosten te koersena Klaas Goe- zinnen is oud-marnier. Kort na de oorlog in Indonesië rijpte in hem het plan te zijner tijd naar Nieuw-Guinea te vertrekken. De drie mannen ver wachten veel van hun expeditie. Zij ZATERDAGMIDDAG 11 September zullen te Leiden Antwerpse en Leid- se advocaten een voetbalwedstrijd gaan spelen. De recette van deze wedstrijd is bestemd voor het nieuw te bouwen dierenasyl in de Sleutel stad. ENGELAND ACCOORD MET OOSTENRIJKS VOORSTEL Commissie voor verlichting hezettingslaslen Engeland heeft in beginsel bet Oos tenrijkse voorstel van 22 Juli, dat de vier bezettende mogendheden en Oos tenrijk een commissie zullen instellen voor het verlichten van de lasten der bezetting, aanvaard. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat het Britse ant woord op het Oostenrijke voorstel is gegeven na overleg met de Verenigde Staten en Frankrijk. Naar hij meende te weten, zouden deze landen soortge lijke nota's zenden. Met de Russen zal zullen minstens vier jaar in Nieuw- Guinea blijven. De echtgenote van I Zo spoedig mogelijk"contact*'worden Klaas is voornemens haar man over opgenomen, enige tijd te volgen. Dionne-vij fling, enkele geleden. jaren JN EEN ZAAK tegen de 44-jarige Amsterdamse paragnost A. H., die Donderdagmiddag voor het kantongerecht te Amsterdam is behandeld, hebben zowel de Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, Mr. J. Maan, als de raadsman van verdachte zich uitge sproken voor een wetswijziging opdat aan de bonafide paranor maal begaafde mensen de mogelijkheid worde gegeven hun gaven in dienst van de lijdende mensheid te stellen. De Ambtenaar motiveerde zijn eis van f 200 boete met de overweging, dat de heer H. de huidige wetsbepalingen bij herhaling heeft overtreden, zodat hij gestraft moet worden. Omdat de zaak echter op hem „geen on sympathieke indruk" had gemaakt en hij er zeker niet van overtuigd was met een kwakzalver te doen te hebben, achtte hij het niet in over eenstemming met zijn eer en geweten, een hechtenisstraf te vragen. „HET MAG NU EENMAAL NIET..." De kantonrechter, die zelden zo'n eenstemmigheid tussen aanklager en verdediger in een zaak als deze be weerde te hebben meegemaakt, was het met de mening van tie Ambtenaar niet eens. „De wetgeving" zei hij, „laat nu eenmaal het optreden van deze lie den niet toe. Verdachte is al tweemaal gelijks de wet overtreden. In een ge ordende democratische staat kan een dergelijke handelwijze door de justi tie niet worden geduld". Hij legde de paragnost een boete van 500 gulden op Als getuige werd 's middags een 63- jarige dame gehoord, die jarenlang aan trombose, verkoudheden en ande re kwalen geleden had. „Mijn benen waren vreselijk dik", zei ze. „Ik moest strompelen en durf de de straten niet meer over te ste- eerder vervolgd en blijft niettemin da- ken. Tenslotte dacht ik: „Er kan ge beuren wat er gebeurt, maar ik ga eens naar die meneer toe". Hij zei mij. dat hij me wel gedeel telijk kon helpen en vroeg f 3.— per visite. Ik zei. dat ik weinig geld had. Dan wilde hij het wel gratis doen, zei hij. Maar dat wilde ik niet van hem vergen, zodat we het eens werden over f 1.50 per visite. Hij nam mijn handen beet en bewoog zijn handen langs mijn hoofd. Dat duurde enkele minuten. U kunt het geloven of niet, maar toen ik la ter buiten was, stond ik verbaasd. Ik was de straat over voor ik het wist. Ik vroeg mij af: is dit soms suggestie? Maar mijn kennissen zeggen: mens, wat ben jij tegenwoordig kwiek ge worden. KAF EN KOREN SCHEIDEN. De paragnost zelf antwoordde op vragen van achter de groene tafel, dat hij vroeger een bloeienede winkel voor papierwaren had, doch deze van de hand had gedaan, omeat hij zijn para normale begaafdheden ontdekte. „Ik heb er lang over nagedacht", zei hij. „Ik ben een gelovig man en heb over leg gepleegd met mijn geestelijke ad viseurs. Zij staan geheel achter mij. Ik leef nog steeds van mijn paranor male adviezen en hulp". „Mogelijk", merkte de Ambtenaar op, „heeft verdachte inderdaad para normale gaven. Ik geloof ook wel, dat er paranormale mensen zijn, die zie ken kunnen genezen. Maar volgens da wet mag liet niet. De geneeskunst mag alleen door artsen worden uitgeoefend Het is dan ook naar mijn mening de zaak en de taak van het parlement, om t.z.t., wanneer men er de tijd rijp voor acht, wijziging te brnngen op de wet betreffende de uitvoeBng van de geneeskunst". De verdediger, Mr Witteman, sug gereerde daarna, dat het Openbaar Ministerie in de toekomst alleen de kwakzalvers zal vervolgen en de bo nafide paragnosten met rust laten. De laatsten moeten hun reden van bestaan zodanig kunnen bewijzen, dat zij een officiële erkenning krijgen. Mi Witte man deelde tenslotte mee. dat hij met de Procureur-Generaal zou gaan pra ten, teneinde te bewerken, dat de ver dachte niet telkens opnieuw voor de kantonrechter wordt gedaagd. J^MILIE DIONNE, één van de wereldberoemde Canadese Dionne-vij fling, is Vrijdag aan een hersenbloeding overleden. Zij bracht haar zomervacantie door met een nieuwe religieuze zustergemeenschap in een kloos ter te St. Agathe in de provin cie Quebec. Zij zou misschien in de herfst tot een kloosterorde zijn toegetreden. Vorige maand was een van haar zusters, die vorig jaar No vember tot een kloosterorde was toegetreden, weer thuis geko men, omdat zij heimwee had. De vijfling Emilie, Nieolet, Yvonne, Annette en Cecile, was op 28 Mei twintig jaar geworden. REN Amsterdamse bloemen handelaar, zou als kroonge tuige optreden tegen een werk ster uit de hoofdstad, die an een buffetjuffrouw 350 gulden gestolen zou hebben. Voor de Rechter-Commissaris had hij verklaard, dat de werkster hem een deel van het geld had ge toond en hem had gezegd, dit rgens gevonden te hebben.... En nu,voor dl Amste 'rinse Rechtbank, trad de getuige naar voren. „Het spijt me", -ei hij, ,ik heb alles gedroomd". En of de president al sprak van gijzeling en andere onaan gename dingen, de man hield vol dat alles in zijn slaap was gebeurd. Hij had gedacht dat het echt was, maar vandaar het spreekwoord da.t dromen bed re; is! Dan maar niet horen, vond de Rechtban.^ te-lotte.

de Stem | 1954 | | pagina 1