YERSEKE strijdt voor behoud van bestaansbron zijn Vanfl COEBERGH Sckenkf irteugde! w Werkloosheids bestrijding in België Aardige operette in Hulst FRAMBOZEN BRANDEWIJN MORPHINE Zonder oestercultuur is liet dorp niets meer ZOETf ATERMEER NIET ZOET Verzoening van belangen Burgemeester Faure RADIO AT EEN ONDERLIJKE ERELD VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 TERSCHOOL Geen antivoord DE P.v.d.A. is niet van plan te antwoorden op de verklaring van het K.V.P.-bestuur betreffende de Kadervergadering. We krijgen dus ook geen antwoord op de vraag, of er alleen maar gespeeld is met de gedachte van een Kabinetscrisis dan wei of al die „flinke" woorden echt gemeend waren. Uit partij politiek oogpunt moge dat slim zijn, uit een oogpunt van lands belang is het bepaald te betreuren. Klare verhoudingen, een precies weten wat men aan elkaar heeft is voorwaarde voor een juist func tioneren der democratie. We kun nen overigens heel goed bevroeden, waar de schoen wringt. In de P.v.d.A. heerst geen eenheid van inzicht omtrent de vraag, of aan de bestaande samenwerking in re- geringsverband een einde moet worden gemaakt. Er is een stro ming van radicale aard, die genoeg heeft van de samenwerking met die ondemocratische, aan hun Bis schoppen trouwe Roomsen. Een andere stroming draagt de overtui ging, dat het zó erg toch ook weer niet is. En om beide stromingen recht te doen wedervaren, houdt men zich in het vage: „Hier sta ik, ik kan ook anders." „De Parels van de Koning „Bijzonder" onderwijs (fr Op het voetspoor van Delf zij1 Helicopters Gelijkenis door K. CECIL-THURSTON AN DER STEEN TWEEDE BLAIJ VERSEKE, een van de vrien- Hpliikste Zeeuwse dorper dromen kan welke men zich voelt zich bedreigd. Waar men ook de naam Yerseke noemt, denkt men onmiddellijk aan oesters. De naam van dit wel varende dorp is onverbreekbaar geassocieerd met de naam van het beroemde schelpdier, dat geheel Yerseke karakteriseert. Men ziet het aan de opschriften (Van een speciale medewerker) op de grote loodsen, aan de na men der restaurants en hotels en zelfs aan de namen der stra ten. Zonder de oesters bestaat Yerseke niet meer. En nu het dorp van zijn oesters en dus van zijn karakter en bestaansbron beroofd dreigt te worden, heeft geheel Yerseke een houding van verzet aangenomen en het be reidt zich voor op een zo nodig harde strijd. Het Deltaplan, dat liRLINGEN voor het Iï3 Augustus a.s. bij de Iroene Jager 8 te Goes Inuari 1955. I September afgenomen. inlichtingen. I toegezonden. 767-0 HET heeft al met kracht geprotesteerd, zich wel waarderend uitspre kend voor een plan dat Zuid-West Nederland kan beveiligen tegen het water ,doch met klem wijzend op de desastreuse gevolgen van een eventuele radicale afsluiting van de Ooster-Schelde. Uiteraard heeft men daarbii niet alleen met meer nadruk èn meer kennis van zaken gewe zen op de betekenis van de moeilijkheden voor de oester- en mossei- cultuur en visserij dan in het 3e Interim Advies wordt gedaan, maar om de ernstige bezwaren te onderlijnen en het ontwerp-schema van de af sluiting ook in andere opzichten te confronteren met bedenkingen, heeft men de opgesomde voordelen van het Deltaplan met vele vraagtekens omgeve dicht gaan, zal deze zaak nog goed be- In zeker opzicht is min in Yerseke het meest geschrokken omdat in het 3e Interim Advies klaarblijkelijk zo gemakkelijk over het probleem van de schelpdierencultuur en de visserij wordt gesproken. „Als de zeegaten keken moeten worden", zo kan men de bewuste passage in het Advies inter preteren. En dat is nu juist wat Yer seke zo bang maakt. Als men tot een principe-besluit zou komen om de zee gaten af te dammen en zich daarna pas gaat bezig houden met de vraag „ja, wat gaan we nu met die kwekers en vissers doen?", is de zaak verloren. Dan nog een redelijke en doeltref fende wijze te vinden om de schelp- dierencultuur en de visserij een moge lijkheid van voortbestaan en bloei te verschaffen, zou kansloos zijn, zo meent men in Yerseke. En daarin heeft men uiteraard gelijk, want zon der tevoren te zorgen voor een zeer speciale voorziening, of die nu in plaats van de afdamming van de Oos ter-Schelde de verzwaring van zijn dij ken betreft dan wel een of ander inge nieus kunstwerk, kan men de bedreig de industrie niet meer redden. Wat er allemaal verloren dreigt te gaan, is al voldoende duidelijk ge maakt, al zou men te Yerseke wensen dat geheel Nederland eenzelfde sym pathie aan de dag legde voor de in nood gebrachte belangen van schelp dierencultuur en visserij als het Delta plan zelf blijkt te genieten. DEVIEZENBRON DEMPEN voor iedere Nederlander en zeker aanvankelijk was dit het geval de garantie leek tegen een herhaling van de storm ramp, wordt in Yerseke be schouwd als de grootste ramp welke men niet alleen deze bloeiende gemeente, maar ge heel de visserij-economische be tekenis van Zeeland, zou kun nen aandoen. En waar staan nu die obsta kels op en langs de dijken in hoofdzaak? zo vraagt men in Yerseke. Juist langs de Wester- Schelde en de Nieuwe Water weg welke niet afgedamd zullen worden. Daar dus wel dijkverhoging, juist waar dit het moeilijkst is. Juist waar de be zwaren ertegen gelden! INCONSEQUENTIES Dat is een inconsequentie, zegt Yer seke en even inconsequent acht men de argumenten betreffende de ophef fing der verzilting. Noord-Beveland en het tuinbouwgebied van het Westland geven de tegenstanders argumenten in de hand. Dat voor de landbouw verbeteringen zijn te bereiken is iets dat men graag bevestigt. Maar om tegenover een agrarische verbetering (welke overi gens moeilijk in cijfers valt uit te drukken) de ondergang, de totale ver dwijning, van de schelpdierencultuur en de visserij te stellen, vindt men een volgende inconsequentie. En nog een van de vele bezwaren tegen het Deltaplan is de moeilijkheid van de zoetwaterbekkens, welke in strenge winters veel meer ijs zouden herbergen dan nu het geval is. Dat ijs zal dan afgevoerd moeten worden via spuigaten in de dammen. En dan? Een grote hoeveelheid zout zal dan het zoetwaterbassin voor vier of vijf jaren bederven. Als er om hetzelfde aantal jaren noodzaak bestaat ijs af te voeren (hetgeen geen onwaa.:chijnlijkheid is) komt er van het zoet water niets! Inconsequentie nummer zoveel, zegt Yerseke. EERST BESLUITEN Wat wil Yerseke dan? Zo mogelijk: geen afdamming, maar dijkverhoging, zeker in de Ooster-Schelde. Zegt de Delta Commissie beslist „dan is de vei ligheid niet te garanderen", dan zal Yerseke wel een offer moeten brengen Maar niet het offer van de gehele cultuur en visserij! Een oplossing, welke het voortbe staan der bedreigde industrie waar borgt. blijft Yerseke's eis. Een Ooster- Schelde welke afgesloten wordt, zal even veel mogelijkheden tot uitoefe ning van oester- en mosselkweek moe ten bieden als nu het geval is. Daar toe is onder andere, maar in eerste in stantie, eenzelfde tijverschil en zo weinig mogelijk verandering in stro ming noodzakelijk. Maar vóór alles vraagt Yerseke en daarin kan men, zo lang over al de ze zaken nog het laatste woord niet is gesproken, de bezwaren samenvat ten dat er géén principe-besluit komt, alvorens een oplossing voor de schelpdierencultuur en de visserij is gevonden. Geen belofte: we gaan eerst afdammen en dan zullen we zien wat er aan te doen is, maar naast de vei ligheid vóór alles: het bestaan van Zeeland's meest karakteristieke bedrij vigheid. 7EVENMAAL ACHTEREENVOLGENS werd de operette „De parels van de koning" door 't Knapenkoor „Zingende Jeugd" te Hulst opgevoerd, zeven maal werden de parels, de drie symbolen van wijsheid deugd en van volhar ding uit de kroon van de Koning gestolen en werden zij na vele hachelijke avonturen door de nar en de prins teruggebracht en heerst er vreugde in Vlin- derland. Zevenmaal hebben stampvolle zalen genoten van dit verrukkelijke „kinderspel" en evenveel malen bracht een opgetogen publiek ovaties aan de kleine spelers en hun grote medewerkers. Het bijzonder lager onderwijs, waar aan de Broeders van Huijbergen te Hulst zich merendeel wijden, excel leerde hier inderdaad wel „bijzonder". Broeder Leander met zijn knapen en niet minder de ijverige regisseur J. Koene, als lekenonderwijzer aan de £EN jaar lang heeft de Sabena nu helicopterdiensten geëxploi teerd. Ze legt er nog geld bii, dat geeft ze openlijk toe. Maar het is in verhouding tot haar gehele bud get maar zo'n klein bedrag, dat ze met voortvarendheid verder gaat met uitbreiding van deze diensten. Ze vreest echter, dat diensten op Zeeland haar te grote stroppen zouden bezorgen. Jammer, want juist voor een provincie als Zee land met zijn eilanden en onover- brugde zee-armen zou zulk een dienst van de grootste betekenis zijn. Intussen behoeft deze provin cie de moed niet op te geven. Het helicopterwezen is nog in volle ont wikkeling. Ook de totnutoe afzijdig gebleven K.L.M. ziet het tijdstip naderen, dat ze het verantwoord I acht, mee te doen. Laat men daar- I om in Zeeland de zaak warm I houden. Een bloeiende industrie, welke pro ducten levert die welhaast monopolis tische betekenis heeft op de wereld markt, Nederland een prima deviezen- bron te verschaffen en een middel van bestaan opleveren voor vele Zeeuwen, zal verdwijnen, ais de Ooster-Schelde dicht gaat zoals de Delta Commissie heeft geadviseerd. De Zeeuwse mosselen, die bijna twee maal zo veel opbrengen als de Deense en de Duitse, zullen Zeeland's faam niet meer hoog houden en een gehele vloot, met eigen middelen tot op een uitstekend peil gebracht en gehouden, zal doelloos in een zoetwaterbassin lig gen En om aan te tonen dat naast de niet te bagatelliseren bezwaren tegen het Deltaplan ook de opgesomde voor delen vooralsnog vaak van twijfelach tige aard zijn, heeft Yerseke na zich bezonnen te hebben op liet even wicht lussen resultaat en offer tal rijke bedenkingen naar voren ge bracht,, welke overigens ook in ande re kringen zijn geuit. Yerseke pleit voor beveiliging door middel van verzwaring en verhoging van de dijken. De kosten? Die blij ven dezelfde als die van afdam ming; dat zegt de Delta Com missie zelf. En nog afgezien van de onbekende factoren welke het afslui tingsproject veel kostbaarder zullen kunnen maken, pleit naar het inzicht van de tegenstanders óók nog voor de dijkverzwaring het feit dat Wester- Schelde en Nieuwe Waterweg niet worden afgedamd. Want zegt de Delta Commissie niet dat afdamming de voorkeur verdient omdat verzwaring der dijken zo veel moeilijkheden met bebouwing, haven-installaties, indus triecomplexen enz. oplevert? (Advertentie) gelgië maakt zich op voor 'n werk loosheidsbestrijding op grote schaal. In tegenstelling met Neder land kent het thans enkele hon derdduizenden werklozen, die men vooral vindt in de Vlaamse provin ciën. Het Vlaams - Economisch Verbond heeft de regering aanbe volen ruime financiële vrijstellingen te verlenen ter bevordering van in vesteringen in nieuwe bedrijven of in uitbreidingen van reeds bestaan de ondernemingen. Ook wenst dit Verbond openbare werkverschaf fing op cultuurtechnisch gebied. De Belgische minister van Econo mische Zaken, de heer Rey, heeft intussen een program opgemaakt van drie punten, dat dezer dagen door zijn kabinetschef van Offelen in een voorlichtingsvergadering op het departement van Buitenlandse Handel te Brussel is uiteengezet. Dit program omvat ten eerste de inventarisatie van industrieterrei nen in de gemeenten. Deze terrei nen zouden onder gunstige voor waarden aan de ondernemers wor den afgestaan voor het oprichten van nieuwe bedrijven. In de twee de plaats zouden er ook premiën worden verleend van staatswege voor het bouwen van nieuwe fabrie ken. Tenslotte wordt ook, buiten en boven de fiscale vrijstellingen voor investeringen, in de mogelijk heid voorzien van credietverlening voor de aankoop van industriële uit rusting. De maatregelen zijn reeds in een wetsontwerp uitgewerkt, dat na het parlementair reces zal worden in gediend. r zou weinig aanleiding bestaan de plannen van minister Rey ter be strijding van de werkloosheid in België in een Nederlands blad onder de aandacht te brengen, ware het niet ,dat de minister zich voor het verlenen van premiën voor nieuwe bedrijven op het voorbeeld van Ne derland beroept. Nog onlangs heeft minister Rey op de Beneluxconfe- rentie te Brussel principieel be zwaar gemaakt tegen de opzet van het Nederlands sodaproject van Delfzijl, omdat de staatsgarantie niet eens een premie welke aan dat bedrijf voor rente en aflossing van 'n lening verstrekt werd, en het van overheidswege aanleggen van waterwegen, mede terwille van de ze onderneming, een onbehoorlijk staatsinitiatief zouden betekenen. Bij zijn plannen voor de werkloos heidsbestrijding bewandelt minister Rey nu dezelfde in Nederland reeds begane weg. Hij gaat met zijn pre mies eerder nog wat verder dan de Nederlandse regering bij de bevor dering van het sodaproject. De prin cipiële bezwaren, welke hij inbracht tegen dit sodaproject, wegen blijkbaar niet meer mee in zijn ei gen plannen, nu het er om gaat de werkloosheid in België te beteuge len. Waarom gelden ze dan wel voor Nederland, dat met het geven van een staatsgarantie voor het sodapro ject ook niets anders beoogde dan de regionale werkloosheid in zijn Noord-Oost-hoek te helpen vermin deren? ■^/ij gunnen België gaarne 'n groot scheepse oplossing van zijn werkloosheidsvraagstuk en willen daarom evenzeer de voortvarend heid van minister Rey prijzen, maar hopen tevens, dat de Belgische re gering omgekeerd begrip zal tonen voor de sociaal - economische be hoeften in Nederland en voor de voortvarende wijze, waarmee de Nederlandse regering daaraan, zo als de Belgische in gelijksoortige gevallen, tegemoetkomt. Broederschool verbonden, hebben een uitzonderlijke prestatie geleverd, waarop zij met recht trots mogen zijn en met hen geheel Hulst. De leeftijd van de jeugdige speler tjes en de beperkte ruimte in aanmer king nemend moet men zeggen dat de opvoeringen werkelijk „af" waren. EEN GOED GEHEEL De zang was charmant maar niet overheersend in het geheel, er was een benijdenswaardige samenwerking tus sen zangers, spelers, belichters en to neelbouwers, die dit alles tot een prachtig geheel maakte Bij elke opvoering waren tal van ouders in de zaal aanwezig, die naar het optreden .van hun kinderen kwa men kijken. Dankbaar waren deze mensen gestemd over het gebodene, maar erg verbouwereerd om wat de Broeders en meester Koene samen van hun jongens hadden gemaakt en tot welke prestaties zij door hen waren gebracht. De kinderen werden ingeleid in de cultuur die hun latere leven zo on schatbaar veel nog zal kunnen verrij ken. Dat de Eerw. Broeders van Huijber gen te Hulst hun taak niet alleen be perken tot het bijbrengen van school se kennis aan de jeugd, maar ook een culturele opvoeding brengen, is tijdens de operette duidelijk gebleken en de symbolen Wijsheid. Deugd en Volhar ding. waarom de gehele operette draait, zijn zeker en met recht toepas selijk op de eenvoudige maar ijverige Broeders uit Hulst. Dit is het portret van de nieuwe burgemeester van Geertruidenberg, mr J. Ch. J. Faure. ZATERDAG 7 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m: VARA 7.00 Nws 7.13 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.55 V.d. huisvrouw 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. VPRO 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d .arb. i. d. continubedrijven 11.05 Gram. 11.35 Viool en piano 12.00 AJAAST de vele prijzen, die gewoonlijk op hondenten toonstellingen beschikbaar worden gesteld en die over het algemeen terecht komen bij zeer kostbare, gepoetste en gekamde hooghartige viervoe ters, hebben de organisatoren van een grote hondenshow in West Hartlepools in Engeland een originele noviteit inge voerd. Te West Hartlepools is een fraaie prijs beschikbaar ge steld voor de hond, die het meest op zijn baas lijkt. Koopje p\ F: Amerikanen krijgen het weer voor een koopje. Een commissie van advies heeft de minister van Handel medegedeeld, dat het Me teorologisch Instituut als gevolg van het feit, dat de regering zo op de penning is, moet werken op een wijze, die 20 tot 40 jaar de tijd ten achter is. Strijdvraag CTAAT het Amerikaanse vrijheids- beeld in de staat New York of in New Jersey? Die vraag is opge komen bij mevr. Evelyn Hill, die een eet- en souvenir-tentje heeft op Bedloe Island, waarop het stand beeld is gebouwd. Zij heeft zich tot de rechter gewend om antwoord te krijgen. Mevr. Hill beweert, dat het eiland tot New Jersey behoort en dat bijgevolg New York niet het recht heeft 2800 dollar belasting van haar te vorderen. Attractie TN MILAAN worden de trampassa- giers die in de wagens aan de lus moeten hangen, sinds enige dagen op een muziekje en 'n praatje vergast. De verraste passagiers ontdekten, dat zij, aan de lus trekkend, van op een geluidsband opgenomen or kestmuziek, liedjes en advertentie teksten konden genieten. Smaak TN Londen werd de heer Herbert Peen geschorst als lid van zijn club. Hij kreeg pas geleden een aan rijding met het gevolg, dat hij zijn reuk en smaak verloor. Het slacht offer kreeg daarvoor 1500 pond scha devergoeding. Maar bij de club re deneerde men, dat het zonde was Herbert nog bier te schenken, om dat hij er toch geen smaak van had. En over smaak valt niet te twis ten Dichteres [W[EVROUW Sophie Joelsson uit Kopenhagen heeft een paar da gen geleden met veel succes haar debuut gemaakt als dichteres. Haar eerste bundel gedichten werd gun stig ontvangen door pers en publiek. Mevrouw Joelsson is 83 jaar oud. Overgrootmoeder T~\E geboorte van Matthew Law rence Dohill te Danbury in de Amerikaanse staat Conecticut heeft een 47-jarige dame tot over grootmoeder gemaakt. Matthew's moeder is de 17-jarige mevrouw Thomas R. Dahill te Danbury, haar moeder dus Matthews grootmoeder is de 33-jarige mevrouw Mae Arm strong, ook uit Danbury en de moeder van deze laatste, dus Matthews overgrootmoeder, is de 47-jarige mevrouw Rebegh te Ridgeview in West-Virginië. Cijfers £)E bevolking van Tokio is volgens net Japanse pers bureau Kyodo toegenomen tot 7.469.538 zielen. De Japanse hoofdstad komt onmiddellijk na Londen wat het inwonertal betreft (8.346.137) en New York (7.891.957). Gewoonte UVE politie van Stockholm maakt jacht op een gevangene, die voor de veertiende maal is ontsnapt: de 23-jarige Karl Wilhelmsson. De jongeman, die binnenkort vrij zou komen, had verlof gekregen in het huwelijk te treden. Terwijl het bruiloftsmaal werd opgediend in de woning van een vriend, verloor de politie hem één moment uit het oog. Onmiddellijk vloog Karl naar buiten. De politie heeft hem nog niet teruggezien. Nieuw TN de Amerikaanse gramofoonpla- tenwereld is sinds kort een nieuwe maatschappij op de markt gekomen, die platen uitbrengt voor 35 dollarcent. Dit heeft in Amerika nogal opzien gebaard, vooral omdat er aan beide kanten van de platen „top-hits" zijn opgenomen. Vroeger was het traditie een top hit aan een tweede nagenoeg onbe kend nummer te koppelen. „Goddank, eindelijk slaapt ie: Gram, 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje 14.00 Film land 14.30 en 15.00 Gram. 15.25 Van de wieg tot het graf, caus. 15.45 Tosca, ope ra 17.00 Act. 17.30 Cabaret 18.00 Nws en comm. 18.20 Accordeon-ork. en solist 18.50 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Boek Handelingen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws 20.05 Gr. 20.45 Cabaret 21.10 Promenade ork. en solist 21.45 Soc. comm. 22.00 Hawaiian muz. 22.30 Moord met muziek, boorsp. 23.00 Nws 23.15 Verslag v.h. 39e Wereld Esperanto-congres te Haarlem 23.20- 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m: KRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw 10.00 V. d, kleuters 10.15 Franse chansons 10.45 Gram. 11.00 V. d. zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws 13.20 Amus. ork. en solist 13.45 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.40 Amateurs - progr. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten 15.55 Mil. ork. 16.20 Gram. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans 17.00 V. d. jeugd 18.00 Gram. 18.15 Journalis tiek weekoverz. 18.25 Gram. 19.00 Nws 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gr. 20.30 Lichtbaken, caus. 20.50 Gram. 21.40 Act. 21.50 Radio Philh. Ork. 22.30 Wij luiden de Zondag in 23.00 Nws 23.15 Nws ir» Esperanto 23.22-24.00 Kamerork. en sol. BRUSSEL (Vlaams) 324 m: 11.45 Gram. 32.30 Weerber. 32.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Klankb. 14.30 Gram. 15.15 Idem 15.45 Accordeonspel 16.00 Gram. 16.15 Accordeonspel 16.30 Ork. cone. 17.00 Nws 17.10 Vlaamse muz. 17.20 Caus. 17.30 Or- gelconc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.30 Ariadne auf Naxos, opera 22.30 Nws 23.00 Dansmuz. 23.20-24.00 Gram. BRUSSEL (Frans) 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.15 Verz. progr. 14.15 Gram. 15.15 Klass. verz. progr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Lichte muz. 17.30 Jazz muz. 18.30, 19.00 en 19.28 Gram. 19.30 Nws 20.00 Rheingold, opera 22.30 Gram. 22.55 Nws 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. 2) „U spreekt, zoals de wereld spreekt uit onwetendheid en eigengerech tigheid," vervolgde hij. „Vóór u Lex ington veroordeelt, moest u u-elf eerst eens in zijn plaats stellen." „Zoals u doet?" De ander lachte. Hoewel die lach volkomen argeloos en niet het minst beledigend was, deed hij Chilcote ontstellen. Piotse- dng hief hij zich recht overeind als iemand, die op zijn hoede is. „Ik?", antwoordde hij, en hij tracht te evenzo te lachen als de vreemde ling, maar die poging mislukte. „Ik geef alleen maar weer, wat de Quin- eey gezegd heeft. Maar ik geloof, dat I de mist wat dunner wordt, zij I wordt waarachtig wat dunner. Kunt me ook aan een lucifer helpen? Men zou haast vergeten, dat men toch log kan roken, al kan men niet zien." Hij sprak snel en stotend. Het denkbeeld, dat hij zichzelf zo had la ten gaan, hinderde he ontzaglijk, en hij wenste te zorgen, dat zijn toe hoorder geen gevolgtrekkingen maak te Hij had zijn koker gevonden, een sigaret er uit genomen en tussen zijn lippen gestoken en nu hief hij zijn hoofd op, daar de vreemdeling een lucifer afstreek. Gedurende een seconde keken zij elkaar verstomd aan, nu de plotseling I optrekkende mist hun gelaatstrekken zichtbaar maakte. De lucifer in de hand van de vreemdeling brandde op, totdat ze zijn vingers schroeide. De pijn voelende, liet hij ze vallen en zeide lachend: Van alle zonderlinge dingen Toen zweeg hij. De omstandigheden waren te zonderling en te uniek, om er een gewone opmerking over te maken. Wat de beide mannen g:,'en hadden séheen te fantastisch, om een feit uit het werkelijke leven te zijn; en toch was het zo; de beide gez'th- ten, die op zulk een eigenaardige ma nier voor elkaar verborgen waren geweest, waren trek voor trek het zelfde. Het scheen elk der beide man nen toe, dat hij niet het gezicht van de ander zag maar zijn eigen gezicht dat in een spiegel weerkaatst werd. De vreemdeling was de eerste, die zijn zelfbeheersing terugkreeg. Toen hij zag, hoe ontsteld Chilcote was. kwam hij hem niet zonder tact te hulp. „Dat is zeer zeker al heel zonder ling," zeide hij. „Maar wel beschouwd behoeven we er toch niet zo verbaasd over te wezen. De natuur kan im mers niet altijd origineel zijn; soms is ze wel eens uitgeput, en als ze dan een goed model bij de hand heeft, waarom zou ze dat dan niet voor de tweede keer gebruiken?" Hij ging een pas achteruit en nam Chilcote on willekeurig nog eens op. „Maar u wacht nog altijd op vuur. pardon," zeide hij nu. Chilcote hield nog steeds de siga ret tussen zijn lippen. Het papier was droog geworden en hij bevochtigde te(wyi hij zijn hoofd enigszins naar zijn metgezel toe boog. ,.Ik ben geschrokken van die on begrijpelijke gelijkenis," zeide hij. „maar Jat komt, doordat ik een wei nig zenuwachtig ben mvmd Eer lijk gezegd is mijn verbeelding in die mist wat aan 't werken gegaan en ik dacht, dat ik tegen mezelf sprak De vreemdeling glimlachte. En toen bemerkte u, dat de verbeelding werkelijkheid was?" „Juist zo iets dacht ik een ogen blik." Beiden zwegen even. Chilcote deed een paar trekken aan zijn sigaret; toen herinnerde hij zich plotseling een verzuim van wellevendheid, en zich tot de vreemdeling kerend, vroeg hij. „Wilt u niet roken?" De vreemdeling nam een sigaret uit de koker, die hem voor werd gehou den, en toen hij dat deed, werd Chil cote opnieuw zó sterk getroffen door de buitengewone gelijkenis, dat hij onwillekeurig 'jn hand uitstak en de arm van de ander aanraakte. „Het zijn mijn zenuwen," zeide hij bij wijze van explicatie. „Daardoor kan ik het niet laten er me van te overtuigen dat ik werkelijk een mens van vlees en bloed tegenover me heb. Zenuwen kunnen iemand poetsen bakken." Hij lachte gedwongen. De andere man keek op. De uit drukking van zijn gezicht op dat ogenblik sprak van verbazing, maar had ook iets, dat naar minachting zweemde. Echter maar een seconde, want dadelijk namen zijn trekken een uitdrukking van conventionele 'be langstelling aan en hij zeide: ,Ik vrees dat ik op het gebied van zenuwen onbehoorlijk onwetend ben." Maar Chilcote hoorde dit antwoord niet meer; zijn gedachten waren al met iets anders bezig. „Hoe oud is u?" vroeg hij plotse ling. De ander antwoordde niet dadelijk. „Hoe oud ik ben," z 'de hij eindelijk op peinzende toon, „ik geloof, dat ik zesendertig word, morgen om het eens heel precies op te geven." Chilcote keek hem aan. „Waarom spreekt u op die toon?" vroeg hij. „Ik ben zes maanden ouder dan u, maar ik wilde wel, dat het zes jaar was. Zes jaar dichter bij de vergetelheid Opnieuw kwam er een vluchtige uitdrukking van verachting op het gezicht van de m-eemdeling. „Verge telheid?" zeide hij, „waar is uw eer zucht?" „Die heb ik niet." „Heeft u die niet? En u vertegen woordigt uw volk?" Dat heb ik ten minste menen op te merken." Chilcote glimlachte enigszins sar castisch. „Als iemand dat zes jaar lang heeft gedaan, dan kan hij het wel eens moe zijn dat is niet meer dan natuurlijk." „Aha, ontevreden?", vroeg de vreemdeling op ietwat spottende toon. „De moderne kwaal. Maar ik moet verder. Ik wens u goede avond. Zul len we elkaar de hand geven, ten be wijze dat we werkelijk alle twee van vlees en bloed zijn?" Chilcote had met aandacht naar de vreemdeling geluisterd, diens zelfbe wustheid trof hem en ook zijn per soonlijkheid maakte indruk op hem. Hij kwam een stap nader en zeide: „Waarom zouden wij elkaar praaien en dan voorbijgaan als de spreek woordelijke schepen? Nu de natuur zo onvoorzichtig is geweest, de repro ductie en het origineel met elkaar in aanraking te brengen, moet zij er de gevolgen maar van dragen." De vreemdeling lachte, maar zijn lach klonk scherp en kort. „Och, ik weet het niet. Onze wegen zijn niet dezelfde. U zou niets aan mij hebben en ik.." Hij zweeg, en weer klonk die scherpe, korte lach. „Neen," ging hij voort, „ik zou maar liever voorbijgaan, als ik u was; een mis lukt man is zelden iemard, waar men iets aan heeft. Goeden avond." Zodra hij weg was, kreeg Chilcote een gevoel, alsof hij iets verloren had. Een ogenblik bleef hij stilstaan; toen een plotselinge ingeving volgend, keerde hij zich om en liep haastig de lange, slanke gestalte, die zo vol komen op de zijne leek, achterna. Halfweg Trafalgar Square haalde hij de vreemdeling in. In het licht van de lantaarn boven zijn hoofd rag Chilcote, dat zijn kleding, hoewel keu rig netjes, nogal lang gedragen, ja eigenlijk enigszins sjofel was. Met een zekere verlegen haast kwam hij hem achterop en raakte even zijn arm aan. „Ik ben u achterna gelopen," zeide hij, toen de vreemdeling zich rustig omdraaide, „om een kaartje met u te wisselen, want ik zou gaarne mijn ander ik kennen." Hij lachte zenuw, achtig, terwijl hij zijn visitekaarten boekje te voorschijn haalde. De vreemdeling sloeg hem onder tussen stilzwijgend gade. Toen hem eindelijk het kaartje werd toegestoken, nam hij het aan zonder iets te zeggen en liet het in zijn zak glijden. Chilcote keek hem vol verwachting aan. „Wij wisselen ze immers?", zeide hij. De vreemdeling antwoordde niet dadelijk. Toen glimlachte hij onver wacht en zeide: „Enfin, als u het nu eenmaal aardig vindt...." Hij zocht even in de borstzak van zijn jas en haalde het verlangde kaartje te voorschijn. „Het zal u niet veel meer licht ge ven." zeide hij, terwijl hij het Chilcote overhandigde.. „De naam van een mis lukt persoon zegt nooit iets." Weder om glimlachte hij, half vrolijk, half ironisch en het volgt iü ogenblik was hij van het vluchtheuveltje afgestapt en tussen de voorbijgangers verdwe nen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5