:n Russische spionnage in A111 e r i k a 'eveland ugen Planten lusten ook vlees Boekenplank Publieke Tribune Fakkelrallye sportevenement voor wagens uit de middenklasse Zó draait Ronde van Europa Het zijn slechts geruchten igeen hard- in kapelle |OES riI)EN dagblad de stem van vrijdag 6 augustus 1954 Geen moordmaar uitvoering van een vonnis Instructies, die 't kleinste detail regelen Dat ivas ivieler-Chaam Zelfs in de oudste geschiedenisbronnen Grote feestelijkheden te Kruispolder - Haven sterke fr anse prof- ploeg DE sportcommissie van de Franse Wielerbond heeft de ploeg samen gesteld, welke Frankrijk zal vertegen woordigen op de wereldkampioen schappen voor professionals op de weg op 22 Augustus te Solingen. ernstig ongeluk bij training te tubbergen de acht vats chaam tweede voetbalzege in de west Suriname-Ned. 0-2 om de nationale damesschaaktitel zeeuws k.n.v.b.-elftal samengesteld EXAMENS MARKTKN lleze week komt m Trdagen de veiling J vervallen. Hiertoe (omdat op deze dag jzeer gering is, ter- op Zaterdag niet laret met Ite aantal kers I I TOONSTELLING ItCLRSIE mede, dat de bloe- Ig welke de mij voor Inatig hier houdt, dit liebben op 17 en 18 1 beurs. Donderdag houden |ursie langs de stads- per fiets en deels te IM NAAR BELGIë Ischeldegalm" zal op I deelnemen aan het 1 te Temsche (België) TSING kwamen aan de omfietsberijders met Mevr. M. Jansen vallen en liep. be- e kwetsuren aan het hersenschudding op. ellijke nabiiheid vo- verleende spoedig er H Meiier. die de aereed, bekwam enig handen. ATENLIJST ureau voor de ge aring op 1 Septem- jsten van candirlaten erd: 1 C.H U. CW. J. (P. H A. Polder- n de Arbeid (J. van C.V.P, (E. A. E. M. A. Lokerse), 6 Ge- M. J. Polderman), 7 en 8 lijst Witte (J. t/i innestraat. In de 'at ijn de oude gas- enen en vervangen :'cfrische lampen. Fverd de verbetering van de Nederland- t begroet. *NDA - Olympia g uur: Re- ChapHp's ^rdtjval. Het en 9 uur. r-ien is die Heide en circus, Kmema Van 'adering van de Reis- het duivenï^kaal, 'ns goud, Bioscoopge- ^'ympia 8 uur: Re- auxor 8 uur: Because 4 I zelfs de drukste Ir. Toen telde men E4 bezoekers, dit is loveel als Juli van |].g. exportgarnalen nenlandse garnalen 1.16—0.45; 301 kg. kg. schol 0.30 1.28—3.81; 9 kg. tar- |g. rog 0.240.27. fOOSTERFEEST (langstelling vierde Is, koster in het zie- liptist, zijn zilveren |)m negen uur werd lie kapel een plech- jikbaarheid opgedra- IValraevens, die door lan de Orde van psteerd. De kapel li. niet in het minst lit verblijvende zie- li sympathie voor de ■der wilden betuigen. |rd de jubilaris met in de feestzaal ont- |.alrijke mooie bloe geschenken werden ■een copieus feest- |lig-onder-ons werd besloten. 'ermeld, dat Broeder \ugustus 1929 in het ■rd geprofest en na laar aldaar naar het lzate werd overge- sinds 1943 het kos- Irlentie) J I tct» dertie iaar hebben de Sovjets een van de meest ingenieuze In de laa ..schapen, die de beschaafde wereld ooit gekend heeft, splonnage-sjs a„enten zo onvermoeibaar aan het werk als in de Ver- Nergens zun nummer één staat op de lijst van het Commu- enigde Sta _araat. Eerst is het fabrieken en laboratoria binnen- nistische spion .ucjje.methoden te stelen; een schijn-onderneming, die gedrongen om^ (je handel met de Sovjet-Unie te bevorderen, diende officieel ten I)( anl),tenaren, daaraan verbonden, kweekten wijdvertakte als dekman bejryjsweien, die op hun beurt de formules leverden, die in relaties in textiel- en de chemische industrie gebruikt werden. Mo de petro e natuurlijk de atoom-energie en alles wat daarmee samen- d( aandacht hebben. Dag en nacht graaft de Russische spionnage- 1 i naar feiten, die betrekking hebben op de ontwikkeling daarvan, mac lln^racht de uitrusting en de strategie van het Amerikaanse leger, op d'' activiteiten van de geheime dienst, op de zwakke zijden in het openbare leven0 die eventueel voor propaganda kunnen worden uitgebuit en op de nationale en internationale politiek van de regering. Ook hier ueer: de kleine man m De twee organisaties, die zich het actiefst met dergelijke strooptochten bezi" houden, zun het M.G.B. (het Communistische Ministerie voor Staatsveiligheid) en de Militaire Ge heime Dienst van de Sovjet-Unie. Bei de hebben een waar web over Ameri ka gespannen, dat direct gecontroleerd wordt door Russen, die met schijnbaar wettige opdrachten in de Verenigde Staten vertoeven leden van de le gatie of zakenlieden. Vanuit het hoofd kwartier in het Kremlin worden agen ten overzee gestuurd om de zogenaam de cellen te stichten, waarin verraders meestal gewone Amerikanen hun ister werk doen. Iedere phase van iun activiteiten het insc. akelen van ledeplichtigen, het beleggen van mee- ngs. de taakverdeling, het stelen van jocumenten moeten tevoren door loskou worden goedgekeurd. Een bü- londere nadruk wordt gelegd op het landhaven van de anonimiteit. De lei- Ier van een Amerikaanse cel kent zijn tussische superieuren slechts als ,Sam", „Steve" of „John". Wanneer hij net ondergeschikten te maken krijgt, [ebruikt hij op zijn beurt ook een wil- ikeurige voornaam. De grote baas ;ent de identiteit van al zijn agenten, iaar de agent weet niets van de men- ten, die boven hem staan. In geval van verraad zijn het dus de laagst-geplaatsten op de spionnage- laddcr, die de kolen uit het vuur mo ren halen. VERNUFTIG EN SIMPEL Het systeem, dat voor het arrange ren van ontmoetingen tussen de ver schillende agenten gebruikt wordt, is even vernuftig als simpel. Heeft een (spion een afspraak tegen Woensdag om 7.30 uur op de Fifth Avenue in de 15de straat en kan hij door omstandig heden omdat hij door de contra- Spionnage gevolgd wordt b.v. niet ter plaatse aanwezig zijn, dan wordt i het rendez-vous automatisch verscho- i ven naar de Donderdag daaropvolgend I om 8.30 uur op de Sixth Avenue in de 16de straat en mochten ook dan moei- J lijkheden rijzen, dan krijgt men een gelijke verschuiving van tijd en plaats I naar de volgende week. Wanneer spionnen elkaar voor de eerste maal ontmoeten, werkt Moskou een tot in de kleinste details geregelde instruc- tie uit. Zo kreeg een agent de opdracht, ■zich met een vrouw in verbinding te stellen, die hij Ruth moest noemen en waarvan hij de volgende beschrijving kr> eg: bruin haar, blauwe ogen, ge kleed in een mantel met bontkraag en "uitgerust met een mode-blad. De agent ^oest een bepaald cafetaria binnen gaan, een sandwich en limonade be stellen en wachten. Ruth zou op de barkruk naast hem plaats nemen een rose-kleurige coctail bestellen en'hem dan beleefd vragen, hoe laat het was Hij moest antwoorden, dat zijn horloge goedkoop en onbetrouwbaar was en op I de klok boven het buffet wijzen. Dan I moesten beiden heengaan. Ruth voor- T op, en naar de dichtstbijzijnde bloe menwinkel wandelen. Wanneer de kust veilig was, kon daar voor de éta lage, het gesprek plaatsvinden. En wat gebeurt er, wanneer een spion in contact wil treden met zijn Russische superieuren? Zulke eventualiteiten zijn reeds lang tevoren voorbereid. Een agent b.v. moest de volgende advertentie plaat sen; Biochemist, 33 jaar oud, zoekt werk in de industrie of op een labora torium. De hoedanigheid van het werk is zijn enige belang. Zodoende wisten de Russen, die de betreffende krant uit hoofde van hun beroep dagelijks na pluisden, dat de agent een ontmoeting verlangde en konden zij hun maatre gelen treffen. VOORTDURENDE VREES Om het spionnage-netwerk zoveel mogelijk voor verraad te vrijwaren, is het de leden streng verboden, deel uit te maken van welke communistische organisatie ook. Zij mogen geen com munistische lectuur in hun bezit heb ben en betrekkingen onderhouden met mensen, die als communist bekend staan. Een agent klaagde, dat hij zijn werk eraan moest geven, omdat hij wilde trouwen: Maak je geen zorgen, was het commentaar van zijn Russi sche superieur, dat lossen we wel op. Wat voor een vrouw wil je, blijvend of tijdelijk? We zullen er voor een zorgen, die nooit vragen stelt en je kunt nog een seus maken ook. Zo doodt het Russische spionnage- systeem langzaam iedere persoonlijk heid bij zijn agenten; wie eenmaal in 't net verstrikt is wordt bij stukjes en beetjes leeggezogen en na verloop van tijd is de spion niet meer dan een ge vangene. Zij leven dan in voortdurende vrees voor hun Sovjet-meerderen, in voort- durende vrees voor een gewelddadige dood al zijn de meesten van hen niet belangrijk genoeg om voor zo'n dra - tische straf in aanmerking te komen. Geruchten over disciplinaire maatre gelen doen genoeg de ronde om teciere agent die mocht dromen van opstand, te weerhouden. Een Russische leider, sprekend over een agent, die door hem vermoord was, noemde zijn daad geen moord." maar „executie". De zaak van het slachtoffer was in Rusland on derzocht: de man was schuldig be vonden en daarom was er slechts spra ke van de uitvoering van een vonnis. STRUIKELBLOK be tlier nog een welsprekend plaatje van de enorme be langstelling welke heerste bij de Woensdag verreden Acht van Chaam. Aan de kop van 't peleton Thijs Roks Het is de taak van het F.B.I. om Amerika tegen de infiltratie van Rus sische agenten te beschermen, een taak. die veel tyd en veel inspanning vergt. Meetings moeten ontdekt, nieu we agenten ontmaskerd worden. De Sovjets zijn listig, geduldig en gaan met zorg te werk. Het F.B.I. moet hen daarin overtreffen. De nasporingen van de contra-spionnage lopen vaak schipbreuk op de diplomatieke on schendbaarheid en de moeilijkheid, een bepaald vermoeden wettelijk te bewijzen. Want de wet met zijn vele details staat de rechtvaardigheid maar te dikwijls in de weg en de schuldigen gaan vrijuit. Anderzijds is het een ver blijdend teken, dat vele Amerikanen met het verstrekken van inlichtingen meevechten in de strijd tegen de Rus sische spionnage, die in wezen de strijd om hun eigen vrijheid is. Alleen uiterste waakzaamheid en samenwer king, niet slechts van de daartoe inge stelde lichamen, maar van alle burgers kunnen het gevaar bezweren, dat in alle hoeken loert. (Advertentie) treft men voortdurend aanwijzigingen, dat wijn ter versterking aan zieken en herstellenden werd aangeboden. De faam van de wijn is zo oud als de wereld. Meer dan veertig jaren brengen wij de bekende PLEEGZUSTER BLOEDWIJN in de han del, waaruit tienduizen den kracht en energie putten. Waardevolle opbouwstof ten zijn aan een heer lijke wijn toegevoegd. Voor zieken en herstellenden een be langrijke factor in het genezings proces. Voor ouden van dagen net dat op- kikkertje dat ze nodig hebben. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN werkt sterk bloedvormend en zenuw- versterkend. In het jacht- tige tempo van vandaag Dok voor u een bron van extra energie. Vraagt vandaag nog aan uw apotheek of drogist zo'n fles vol levenskracht. Ten bate van het instrumen ten-fonds van de fanfare In het kader van de acties ten bate van hot Instrumentenfonds der Fan fare „Vrijheid Eendracht" te Lams- waarde, waarover wij reeds schreven, worden Zondag 8 Augustus in de buurtschap Kruispolderhaven grote feestelijkheden georganiseerd, zulks ais opening der festiviteiten. De feestdag ook wel Vlaamse ker mis genoemd wordt begonnen met een muzikale rondwandeling door „Vrijheid Eendracht" 's middags om half drie. Er zijn grote schietingen, een piering en een gaaibolling, gedeeltelijk in café's gedeeltelijk elders. Zelfs het traditionele „prijsvarken" zal bij de piering te winnen zijn. Ook voor de dansliefhebbers is ge zorgd. Muziek, spel enz. zullen het Zondag te Kruispolderhaven zeer gezellig ma ken. Jonge boeren en tuinders, hoevelen onzer hebben 'n plant al eens 'n hartig stuk je zien oppeuzelen? We ver moeden: niet zo heel veel. Daarom geven we hier 'n kijk op dit proces. Kent u de „zonnedauwtjes", de Drose- ra-soorten, de z.g. insecten etende planten? Ze vallen (in 't Ulvenhoutse bos, in de buurt van de dophei) in 't oog met hun ranke, rode steel tjes, elk dragende 'n klein lepelvormig blaadje bezet met langere en korte haar tjes en aan elk van deze pa relt 'n helder droppeltje. Midden uit dit rozetje steekt 'n rank bloemstengeltje, aan de top wat omgebogen, onder het gewicht van kleine blauwwitte bloempjes. Deze „zonnedauwtjes" zijn de z.g. vlees-etende planten en de straal vormige haren op de lepeltjes zijn geen echte haren, want ze bestaan uit één cel of een rij van cellen, maar dit zijn de vangarmen, ook wel genoemd tentakel, van 't klei ne beestplantje. Het mooie pareltje, als 'n dauw- drupje schitterend op elke tenta- mi a£scheidingsproduct van n klier, 'n kleverige vloeistof zo taai, dat we ze tot lange draden kunnen uittrekken. Brengt de J* enl5elo zandkorrels op de iff- 'eSgen we er voor zichtig fijne glassplinters of klei ne suikerkorrels op, dan neemt men geen verandering waar in de stand der tentakels, 'n Heel ander toneeltje zien we, als een of ander msect, b.v. mug of vlieg, mo gelijk aangelokt door de glinste rende kopjes zich op de tentakels zet. Is het insect op een der bui tenste en langste tentakels aange vlogen, dan buigt deze zich naar binnen en kromt zich tot 't kopje kome k'adopperv'ak£e 's 6e" KL1ERVOCHT In tien minuten is een kromming van 90 graden volbracht; we kun nen dus de voorstelling op ons ge mak bijwonen. Intussen zijn ook meerdere tentakels in actie geko men. de prikkel heeft zich dus ook op de andere mee gedeeld Deze buigen zich ook en wel met hun glinsterende kopjes op het ge vangen insect, dat spoedig geheel ln het kliervocht gehuld is en stikt. Is het insect op het midden van 't blad aangevlogen en zit het dus vast aan de kortere tentakels dan komen ook geleidelijk de lan gere in beweging, naar het midden omgebogen om de prooi in het kliervocht te hullen. Nu verandert dit vocht van karakter, het wordt zuur en er komt „enzijm" in, dat merkwaardig genoeg geheel met „pepsine" van het maagsap over een komt en dus geschikt wordt om eiwit op te lossen. Het spier weefsel van het insect is ook gro tendeels eiwit en dit wordt dus door het vocht opgelost en ver teerd. Na enkele dagen ontspannen zich de tentakels weer als het insect niet te groot was en met nieuwe parels worden weer andere slacht offers gelokt. Toch kan één blad niet straffeloos voortdurend dit werkje verrichten, want na twee a driemaal sterft het. Maar daar om heeft het plantje dan ook 'n thnk aantal van die armen met grijpvingers. UITERST GEVOELIG wiulSnWn het Pr0CeS thuiS willen nagaan, moeten we wat plantjes met kluit voorzichtig op nemen, verpakken in wat vochtig mos en dan thuis alles uitleggen op een bord met 'n klein laagje water. We hoeven het plantje dan niet met insecten te voeren, het lust ook wel 'n stukje vlees, of hard eiwit. Is 't stukje iets gróter dan 'n klein insect dan buigen zich niet alleen de tentakels om, maar holt de bodem zich wat uit, om weer plaats te maken. Aardig is: twee kleine stukjes eiwit op één blaadje te brengen, wat uit elkaar. Dan verdelen de tentakels zich in twee groepen en elke groep om sluit langzaam het toegestoken voedsel. Door proeven is aangetoond, dat de grüparmpjcs uiterst gevoelig zijn voor stikstof - bevattende stoffen, als eiwit bijvoorbeeld, want 1/30.000 mg. ammoniumcar- bonaat bleek nog voldoende om de beweging van 'n tentakel te ver oorzaken. Waarschijnlijk staat de geringe wortel-ontwikkeling der Drosera's waarmee dus weinig voedsel kan worden opgenomen, in verband met deze wijze van voeden. Want het tekort aan stikstof, opgenomen door de kleine worteltjes, wordt nu vergoed door de bovengrondse wijze van voeden. Havenmeester van Willem stad neemt ontslag OP WOENSDAG 11 Augustus a.s. zal de heer F. D. van Breda in een open bare raadsvergaderng, welke des avonds om 7.3Ö uur begint, afscheid nemen als bode-schrijver en haven meester van de gemeente Willemstad wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Door middel van een geluidsinstal latie zal het mogelijk zijn dat allen, die dit wensen, vanaf de parade de gehele plechtigheid kunnen aanhoren. i'utte DE HEER A. F. VAN BEECK BEGRAVEN Onder-grote belangstelling vond de begrafenis plaats van de heer A. F. van Beeck, lokaalhouder en de oprich ter van de houthandel A. F. van Beeck alhier. In de practisch geheel gevulde parochiekerk werd door pastoor Wol- ters, geassisteerd door rector van Put te, van Bieduinenhof en een pater As- sumptionist om 10 uur de plechtige Requiemmis opdragen. Na de lijk dienst werd de overledene door zijn eigen personeel naar de begraafplaats gedragen. Burgerlijke autoriteiten, als mede vele kennissen uit het zakenle ven volgden de baar. Voor wereldkampioenschap pen op de weg Behalve de kampioen van Frankrijk, Jacques Dupont en de winnaar van de Tour de France, Louison Bobet zijn in alphabetisch volgorde gekozen'. Fran cis Anastasi, Jacques Anqueetil. Jean Forestier, Bernard Gauthier, Jean Ro- bic en Robert Varnajo. Reserves: Louis Bergaud, Gilbert Bauvin, Do minique Forlini en Jean Dotto. Zeeuwse zwemkampioen- scliappen in Missingen De Zeeuwse zwemkampioenschappen zullen op Zaterdag 14 Augustus wor den gehouden in het kanaalbad te Vlissingen. De organisatie blijft in handen van Luctor uit Middelburg. De wedstrijden beginnen des mid dags om half vier en de volgende nummers zullen worden verwerkt. Dames: 100 meter vrije slag: 100 meter rugslag: 200 meter schoolslag; 3 x 50 meter wisselslag estafette en 5 x 50 meter vrije slag estafette. Heren: 100 meer vrije slag: 100 me ter rugslag,200 meter schoolslag; 3 x 50 meter wisselslag estafette en 5 x 50 meter vrije slag estafette. Meisjes tot en met 17 jaar; 50 meter vrije slag? 50 meter rugslag; 100 meter schoolslag; 3 x 50 meter wisselslag es tafette en 5 X 50 meter vrije slag estafette. Jongens tot en met 17 jaar: 50 meter vrije slag; 50 meter rugslag. 100 meter schoolslag; 3 x 50 meter wisseslag es tafette en 5 x 50 meter vrije slag es tafette. Op de trainingsdag voor de Int. mo torwedstrijden, welke Zaterdag a.s. op het Circuit van Tubbergen worden ge houden, is een ernstig ongeluk ge beurd. Goedendorp uit Rockanje, die zou deelnemen aan de 500 cc. klasse voor junioren en daardoor van de bekende rijder Lo Simons een Norton had ge kregen, raakte nabij de bocht in Fle ringen, toen hij met een snelheid van meer dan 100 km. reed van de weg en sloeg tweemaal over de kop. Hij werd in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis in Almelo vervoerd. Men vreest voor een schedelbasisfractuur. WETEN EN KUNNEN Uitgeverij „Kosmos" te Amsterdam heeft stijgend succes met de prac- tische handboekjes: Weten en Kun nen, Nieuwe Reeks. Gevat in een fleurig uiterlijk vindt men op prima papier verzorgde illustraties, die de bevattelijke tekst onderlijnen. In de vijfde druk van: Aanleg en onderhoud van kleine tuinen, door A.C. Muller- Idzerda, werd wat meer aandacht ge schonken aan de grondbewerking als noodzakelijke basis voor een duur zame tuinaanleg. Voor de tweede druk werd: Het kweken van kruiden in eigen tuin door G. Kromdijk, ge- hee herzien, de namen aangepast aan de nieuwe nomenclatuur. Reeds bin nen een jaar bleek een nieuwe druk nodig van: Kamer- en volière-vogels door J. H. Noordzij. Tenslotte werd met: Fruitteelt in kleine tuinen door Piet Dekker deze p pulaire, uitste kende huis-, tuin- en keuken-encyclo- paedie verder uitgebreid. Als Wielersporliefhebber was ik na- uur Ijk in Chaam en 's morgens al vroeg present. De wedstrijd voor Nieuwelingen en Amateurs vond ik zeer spannend en interessant. Maar toen ik dan in volle spanning eindelijk de grote matadoren naar de startlijn zag komen en mij nogmaals genoeglijk weg ging zetten o-n toch zeker maar niets te zullen missen, had ik beter naar huis kunnen gaan. Want dit is nu de tweede maal dat ik bedrogen ben. Eerst was het Etten, dat was groot pet, en nu Chaam ook daar verdwenen de grote mannen tussen het publiek en moesten snel naar elders ver trekken om ook daar d- guldens te gaan halen. Mogen nu de organisatoren en het geachte publiek nu eens eindelijk de ogen opengaan en terug denken aan de Ronde van Breda waar ondanks weinig centen en grote namen, toch goed ge fietst is en ieder voldaan huiswaarts keerde. EEN WIELERSUPPORTER HET DRIEMANSCHAP, dat reeds vele jaren verantwoordelijk is voor het uitzetten va nhet parcours van de Fakkelrallye, is een dezer da gen teruggekeerd, na voor de zesde maal de bekende Michelinkaarten nauwkeurig met de loupe te hebben nageplozen op listig verborgen kilo meters, verraderlijke rode pijltjes van A tot B en bochtige trajecten, die het uiterste van de rijders zullen vergen. De eindconclusie van deze Grote Drie is, dat geen enkele deelnemer aan de Fakkelrallye 1954 zon der strafpunten de finish te Eindhoven zal bereiken en dat de winnaar van 1954 gezocht zal moeten worden onder de eigenaars van wagens uit de middenklasse. Ideaal parcours voor rijder en kaartlezer r\e nestor van het drietal heeft zich speciaal op de moielijkheden voor de rijder geworpen en niet zonder sportief leedvermaak heeft hij zich laten ontvallen, dat het langste traject van de fakkelrallye 1954 nauwelijks vijf en twintig kilometer bedraagt, hetgeen zijn werkmethode ken nende neerkomt op een onnoeme lijk aantal gevaarlijke bochten, die spotten met het hoge gemiddelde, maar die juist een kolfje naar de hand van de sportautomobilist zijn. Nummer twee is de man, die als geen ander thuis is op de wegenkaar ten en die met een eindeloos geduld de gehele route in kaart brengt, al vorens het driemanschap de „papie ren" rallye aan de praktijk gaat toet sen. Wat hij weet uit te denken om een kaarlezer tot wanhoop te bren gen grenst aan het ongelooflijke en zijn grootste triomf viert hij, wanneer hij met de hand op het hart kan ver klaren, dat de kaartlezer de rijder van milimeter tot milimeter behulp zaam zal moeten zijn. Tenslotte zorgt de derde voor het ideale evenwicht, wat aan de Fakkel rallye dat kostelijke en in de inter nationale rallyewereld enige element geeft van teamgeest, dat in de per fectie uitgevoerd, leiden moet tot de hoofdprijs: de Zilveren Fakkel, welke trofee haar bezitter tot de beste ral lyerijder ter wereld maakt. Boven dien heef hij de hand in de organsatie van controleposten en hun bezetting, krachtens welke de Fakkelrallye de internationale rallye geworden is met de minste protesten. DRIE DAGEN EN TWEE NACHTEN. (Advertentie) VT/anneer dan ook de dellenemers aan de Fakkelrallye 1954 op de avond van 14 September in Tilburg, Luik of Reims zullen starten voor het eerste nachttraject, dat hen op 15 Sepember via Arras naar de Franse badplaats Deauville zal voeren volgens een van te voren bekend gemaakte route, weten zij slechts een training door te maken voor het geheime tra ject van rond veertienhonderd kilo meter van de volgende dagen. Immers tussen Bayeux, waar vroeg in de mid dag van 16 September de hernieuwde start plaats vind, en Eindhoven, bg- gen op Fr"nse. Belgische en Neder landse bodem de grootse moeilijkhe den, die de kaartlezer tijdens de en kele uren voor deze start aan de hand van de routbeschrijving slechts ten dele zal kunnen oplossen, om vervol gens route faisante de overige oplos singen te vinden. In deze kaart geven wij u een overzicht van de route van de komende Ronde van Europa, die eind Augustus wordt verreden. Zoals de kaart aangeeft, loopt in deze ronde de weg van Parijs naar Straatsburg via België, Nederland, Luxemburg, West- Duitsland, Oostenrijk, Italië en Zwitserland. Ir Hopst er en de koerswijze ging van de K.IS.V.B. Na afloop van de voetbalwedstrijd tussen Suriname en NederlanJl heeft onze verslaggever aan dev oorzitter van de K.N.V.B., ir H. F. Hopster ge vraagd, of de brondspraeses de lopen de geruchten als zou hij op de buiten gewone bondsvergadering van 14 Aug. a.s. zijn functie ter beschikking stel len, omdat hij de koerswijziging in stryd acht met eigen opvatting, kon bevestigen. De heer Hopster antwoordde, dat deze geruchten volmaakt uit de lucht zijn gegrepen. Hij uitte er zijn ver wondering over en begreep niet waar dergelijke geruchten vandaan kwa men. Ir Hopster voegde er evenwel aan toe, dat zijn houding afhankelijk zal zijn van de beslissingen, welke de Bondsvergadering op 14 Augustus zal nemen inzake de te behandelen agen dapunten. /~XOK de tweede wedstrijd welke het Nederlands Bondselftai te Para maribo tegen Suriname speelde, is in een Nederlandse overwinning geëin digd. De Nederlandse bondsploeg won met 20, een stand die reeds bü de rust was verkregen. Mevr. Heemskerk aan de kop De uitslagen van de vijfde ronde van het tournooi om het schaakkam pioenschap van Nederland (dames) luiden: Mevr. Heemskerk-mevr. Roodzant 1-0, mevr. Hubert-mevr. van der Veen 0-1, mevr. Klyn-mej. de Klerck 1-0, mej. Bouwman-mevr. van Aalst, af ge broken partij. Stand na vijfde ronde: 1 mevr, Heemskerk 4.5 punt. 2 mevr. Roodzant 4 pnt. 3 en 4 mevr. Klyn en mevr. van der Veen 3 pnt. 5 mevr. van Aalst 1.5 punt en 1 afgebroken partij. 6 mej Bouwman 1 pnt. 2 afgebroken partijen. 7 mej. de Klerck 0.5 pnt, 1 afgebroken partij. 8 mevr. Hubert 0.5 pnt. Zoals wij reeds eerder publiceerden zal het Zeeuwse K.N.V.B.-elftal nog maals een wedstrijd spelen. Het is het bestuur van de K.N.V.B. Afdeling Zeeland gelukt om naast F.C. „Folkestone" nu ook de vereni ging „Eindhoven" bereid te vinden om als tegenstander van het Zeeuwse K.N.V.B.-elftal te fungeren. „Eindhoven", dat in de afgelopen competitie het kampioenschap van Ne derland behaalde, verzekerde ons met haar volledig eerste elftal te zullen aantreden omdat zij deze wedstrijd beschouwd als oefenwedstrijd voor de a.s. competitie. Het belooft dus een interessante ontmoeting te worden en dank zij ne activiteit van het bestuur van de K.N. V.B.-Afdeling Zeeland, kan men uu ook in Zeeland zo af en toe weer eens van goed voetbal gaan genieten. Het is te hopen dat genoemd bestuur in de toekomst dezelfde activiteit zal ont plooien. Het staat thans vast, dat de wed strijd gespeeld zal worden op het ge meentelijk sportterrein aan de Nadorst te Middelburg op Zondag 15 Augustus a.s. en zal aanvangen om des nam. vier uur. Door de Technische Commissie is het Zeeuws elftal als volgt samenge steld: Doel: P. Baart (Vlissingen); Rechts Achter P. Wijs (Goes); Links Achter P. Barten (Vlissingen) Rechts midden P. Weststrate (Vlissingen), Spil V Schinkel (Zeeuwen); Links midden: A. van Rijswijk (Zeeuwen); Rechts buiten C. Sandrini (Terneuzen): Rechtsbinnen: J. v. d. Driest (R.C.S.); Middenvoor: W. Leijnse (Zeeuwen) (Aanvoerder); Linksbinnen J. v. d. Sluijs (Goes)Linksbuiten: P. v. d. Schraaf (Vlissingen). DE RONDE VAN 's HEERENHOEK Zij belooft iets zeer bizonders De „Ronde van 's-Heerenhoek'\ een wegwedstrijd voor amateurs en nieu welingen. welke op 22 Augustus a.s. verreden wordt, beloof, iets „groots te worden. De organiserende vereniging „H.W. Ckrec-g reeds meer dan 140 inschrij vingen binnen. Onder ben bevinden zich vele cracks. We noemen van de amateurs o.a. Borremans, Piet van Est, Keepers, van Overveld, van Wijchen, Westdorp. Oosthoek e.a.: van de nieuwelingen Hagelaars, van Wetten, de Roo, Rentmeester e.a. Er zijn 25 prijzen uitgeloofd met een totale waarde van t 750,Voorts zijn er nog vijf bekers beschikbaar gesteld. ZEEUWS TECHNISCH INSTITUUT Geslaagd voor het eindexamen de he ren: Th Asselman, B. Clarijs, J. Cuseé, J. Deurwaarder, K. van Egmond, R. Faasse, J. Hanse, C. Hermes, C. Kam- meraad, S. de Korte, S. de Korte, M. Krijger, J. Leendertse, J. van der Leyé, J. Loof, J. Mol, P. Oom, L. Philipse, J. van der Ploeg, W. Polderman, J. Rie- mens, J. Torbyn, J. Waterlander, M. Weststrate. ALGEMENE HANDELSKENNIS Bii het Middenstandsexamen Algemene Handelskennis dat te Terneuzen werd afgenomen slaagden: S. Meertens, Sluis kil. J. Meuldijk, Hulst. F. Meuleman, Sas v. Gent. H. Neelemans, Koewacht. A. Oppeneer, Terneuzen. P. Peeters, Axel. W. van Petegem, Sluiskil. E. Platteeuw, Terneuzen. A. Poppe, Graauw. D. de Puyt, Oostburg. G. Rademakers, Kloos- terzande. J. Remerij, Sas v. Gent. J. Re- mijn, Ossenisse. A. v. Renterghem, Sas v. Gent. E. Reyniers, IJzendijke. S. Ris- seeuw, Schoondijke. J. Jansen-van Roo sendaal, Oostburg. M. Serrarens. Stoppel dijk. A. Sinke, Kapelle, G. Slabbekoorn, Kattendijke. C. Smallegange, Terneuzen. J. Smolenaars en P. Smoienaars, Sluis kil, J. v. Strien, Terneuzen. A. Tak, Sas v. Gent. J. den Toonder, Hoedekensker- ke. C. v.d. Veeken, Stoppeldijk. M. Ver biest, Koewacht. R. Verbiest, Terneuzen. L. Verdurmen, Terhole. G. Verlinde, Axel. P. Vermeersen, Sas v. Gent. J. Verschueren, Hengstdijk. J. Visser, Re- tranchement. W. v.d. Vrede, Kapelle. J. de Waal, Walsoorden. J. Baessen en J. v. Waes, St. Jansteen. C. Willems, Axel. P. Wijffels. IJzendijke. Mevr. K. Zegers, Eeckman, Terneuzen. J. v. Zweden, Ka pelle. A. Zweemer, Goes. GOES 5 Aug. '54 Yellow transp. A 63, Bic 35,20, I gr. 61, I 34,50, II 14,40. Beauty of Bath C 25, I gr. 43, I 28, 115. Perzikappel Bic 48, I gr. 46, I 45, 1112. Oomskinderenpeer B 38,10-37,20, I gr. 42, I 25,90-26,50, II 11,60-12.10. Dubb. pr.bo- nen All 62,10. afw. 55,20. Verpakt fruit: Beauty of Bath A 70, B 58, C 47. Perzik- appel A 68, B 62, C 49. Melba A 68-72, B 64-68, C 53-55 I gr 56, I 49. Gewone weiling: Yellow transp. keuken 18-20, fabr. 8-9. Beauty of Bath keuken 18-20. Perzikappel keuken 10-28, fabr. 6-15. Bramen I 83-94, II 70. Frambozen 115-118. Zure morellen 36-62. Pruimen: Early lax- ton II 20, grof 57. Antario I 51-74, II 13-46, gr. 30-67, F 29-41. Czar I 52-64, II 40. gr. 41-69, F 5-20. Eldense blauwe I 25-26, II 18-19, F 5-11. Tollenaars II 8-9, F 7. Oranje pruimen II 21, F 5-9. 's-HERTOGENBOSCH, 5 Aug. Op de paardenmarkt van heden zijn aangevoerd 424 stuks, waaronder 117 veulens. Prijzen: 3-jarigen van f 750 tot f 925 p. st. met papieren boven not. 2-jarige van 650 tot 750 p. st. met papieren boven not. 1-ja- rigen van 400 tot 550 p. st. met papieren boven not. Jonge werkpaarden f 775 tot f 1100 p. st. Hengstveulens 175 tot 275 p. st. Merrieveilens 310 tot 365 p. st. met papieren boven not. Hitten 415 tot 700 p. st. Ponny's 325 tot 425 p. st. Merrie- ponny's 500 tot 700 p. st. Slachtpaarden 1.65 tot 1.90 p. kg. gesl. gew. Niettegen staande de hooi- en korenbouw aanvoer goed met matige belangstelling. De han del in jonge paarden was over 't geheel kalm met aflopende prijzen. Er was vraag naar goede jonge werkpaarden, welke werden verhandeld tegen goede prijzen. Veulens stroeve handel ook voor de dood, prijzen minder. Hitten en pon ny's kalme handel. Goedsoortige hitten en merrieponny's waren te verkopen, af loop traag. Slachtpaarden handel kalm doch prijshoudend. De eerstvolgende paardenmarkt wordt gehouden op Don derdag 16 September. KAPELLE 5 Aug. '54 Export en in dustrie: Duitse zure afw. 30.05. Zure morellen AB 55.80. C 40,Dubb. princ. bonen I 62.60-63.20. II 59.30-60.45, afw. 42,Appelen: Yellow transp. A 65.1A 35.— - 36.70, I grof 61.50, I fijn 34.70- 35.40, II 14.50-15.Perzikappelen BC 44.10, I grof 44.—, I fijn 38.40, II 11.10, fabr. 5.90. Early Vict. I grof 25.90, I fijn 13.10-19.70, fabr. 3.80. Peren: Oomskinde- renneer A 46.70-47.40, B 35.80-38.30, I gr. 41.50, I fijn 26.80-27.50. II 12.30. Bramen AB in kratten 89.90-95.10. Appelen val 3.70-3.80. Gewone veiling: Zure morellen 38-100. Malling Promise 128-193. Pruissen 110-153. Hornet 96-171. Bramen 57-118. Pruimen: Ontario 25-102. Czar 27-84. Washington 21-69. Eldense blauwe 10-25. Laxton 27-72. Tollenaars 5-13. Occulanen 5. Appelen en peren: Beauty of Bath I 32.40. II 12.40, K 24, fabr. 4. Yellow transp. K 15-25. fabr. 4-11. Perzikappelen K 7-15, fabr. 3-5. Early vict. K 5-12. Oomskinde renpeer 20-28 K, 9-16 fabr. TERNEUZEN 4 Aug. '54 - Groenten: Sla 5.90-10,50. Bloemkool B 31-39. B 15- 25, C 8-12. Groene komkommers B 20-22, C 18-21. Witte komkommers A 20-28, B 18-24, C 13-19. Meloenen 64. Seldery 2. Peen 10-22. Kroten 10-13. Uien 7-13. Eer stelingen bonken 8,10, I 6-10,40. II 6-7. Bintjes I 6-9,20. Eigenheimers 7,90-8,30. Andijvie 20-21. Stoksnijbnnen 72-74. Princ. bonen II 46-58. Saxa 40-56. Pronkbonen 46. Kroten 12. Sav. kool 11-12. Tomaten A 38-40. B 33-40, bonken 33. C 28-30. Fruit: Yellow transp. A 56.90-59. BC 31- 35,80, H grof 53.20-55.30, Hl 24,70-32, HII 8-14, KF 13,50-17, fabr. 3,90-10. val 3-7. Early laxton fabr. 59-82. Ontario fabr. 84. Eldense blauwe fabr. 21. Overige soor ten pruimen 12-31. Oomskinderen A 48.50- 51, B 30.20-32.70, H grof 38.50-41. Hl 18.30- 20.80. HII 8,30-12, KF 18-21, fabr. 8-15, val 7. Duitse zure 80-85. WAALWIJK 4 Aug. '54 De inlandse huidenmarkt is zeer rustig met neiging tot afbrokkelen. De buitenlandse looierij koopt weinig, vrijwel uitsluitend voor di recte behoefte. Van d-1 meest gangbare soorten in bepaalde gewichtklasse zijn de prijzen echter vrij constant. Op de zoolleermarkt is de handel vrij kalm. ech ter zonder dat van verslechtering ge- snrnkpn behoeft te worden. De zwak kere positie van de grondstoffen heeft geen merkbare invloed op de lederprij- zen, daarvoor maken de nroductiekosten enz. een te groot deel uit van de kost prijs van het afgewerkte product. De betere nositie waarin de reparatiebranche ai reeds enige weken verkeert, houdt aan. Dit had een veel betere afzet van reparatiecoupons tot gevolg. Opmerkelijk is dat ook hier, evenals in de schoenin dustrie lichte coupons het meest ge vraagd blijken. Wit overleer was de laat ste tijd weinig gevraagd, mede een ge volg van het slechte weer. Rundshelften, Calfs en Suëde worden bij mondjesmaat gekocht. Omtrent de bedrijvigheid in de schoenindustrie valt, het kalme seizoen in aanmerking genomen niet te klagen. WATERSTANDEN Mannheim 289 (—008), Kaub 200 (—012), Trier 102 006). Koblenz 202 (—006), Keulen 179 (—010). Ruhrort 389 (—013), I.obith 1006 01Ö-. Ni)tneeen 793 013), Arnhem 803 (—011), Eefde 330 (—008), Deventer 236 (—009), Namen la Plante 157 (—003), Borgharen 3926 (-004), Bel- feld 1035 (+007), Grave 470 (—009).

de Stem | 1954 | | pagina 3