Botergrossiers in grensgebied weten niet waaraan ze zich, moeten houden Z-VLAANDEREN 't cdhkEtstt. 4esjt Zuid-Beveland Met één been in de gevangenis" Katholieke kleuterschool voor Breskens DÉBRALIIMf Walcheren PUBLIEKE TRIBUNE TONEEL-AMATEURS, pas op voor de splijtzwam Maatregelen van de Regering gewenst Ik sta van vroeg tot laat aan de wasmachine Diamanten echtpaar te Philippine 2 2 Zeer modern gebouw dit jaar gereed crème tablet Treinverkeer over Moerdijk weer gestremd VLISSINGEN 4 NIEUWE BESSEN Nederlandse toespraak van H. Vader Wacht even... eerst GOES HEDEN MORGEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 1T\E BOTERGROSSIERS in het grensgebied vinden hun huidige positie -L' helemaal zo prettig niet, hoe jaloers sommigen ook mogen zijn op hun hoge omzetten. Het behoeft niet verheeld te worden dat er de laat ste jaren langs de grenzen een wel erg levendige handel is gedreven in boter. Grote partijen gaan clandestien de grens over en ook via de toe gestane weg (per tocht naar „Olland" een paar pakjes) gaat er een flinke hoeveelheid naar België. De detaillist en de grossier in boter plukken daarvan uiteraard de vruchten, maar er zijn voor de grossiers consequenties welke deze toe stand voor hen een vrij onaangename kant geeft. „We staan steeds met één been in de gevangenis", zei ons een boter- grossier die zijn moeilijkheden (en die van zijn beroepsgenoten) ontvouwde. Enorme omzetstijging „Er is wel eens een tijd geweest", zo vertelde hij, „dat men het schijn baar zo erg niet vond dat er grote hoeveelheden boter naar België ver dwenen. Er was in Nederland, het margarineland. toch geen afzet voor. Maar toen er van Belgische zijde be zwaar werd gemaakt, is er aan beide zijden van de grens een scherpe con trole gekomen op de clandestiene bo- teruitvoer". De betrapten, wier partijen herhaal delijk werden „aangeslagen" liepen bovendien nog de kans dubbel ge straft te worden: eerst in België (als de Belgische kommiezen hen grepen) en daarna nog eens in Nederland. De gestrengheid waarmee tegen de bo- tersmokkelaars wordt opgetreden brengt niet alleen voor de overtre ders van de Wet op de Economische Delicten (die vrijwillig het risico aanvaarden en dus niets te moppe ren hebben!) moeilijkheden mee, maar ook voor de boterhandelaren. Indien zo vertelde een Brabant se botergrossier ons tegen een be paalde handelaar ernstige verdenkin gen gerezen zijn, heeft men de be voegdheid zijn zaak te sluiten, hetgeen voor de kleinere ondernemers, die niet over voldoende kapitaal beschik ken om het een lange tijd „uit te zingen", vaak brodeloosheid betekent. Indien de wettelijke maatregel van sluiting volkomen gegrond is (m.a.w. indien de handelaar bewust grote partijen aflevert welke kennelijk voor de smokkel bestemd zijn) heeft hij evenmin als de smokkelaar zelf, re den om zich onrechtvaardig behandeld te voelen. VOOR DE SMOKKEL OF NIET? te erkennen, dat er veel, zeer veel boter naar België verdwijnt, maar waar ligt de grens? Wanneer ver koopt een grossier een partij voor de smokkel en welke partij is voor de normale handel bestemd? Dat weet de grossier niet en hij vraagt er ook niet naar. Men weet dat talloze Belgen bij hun bezoeken aan Nederland boter meenemen. Dat mag. Geen enkele douaneman die „een paar pakskes" zal afslaan. Op deze manier verdwijnt eveneens veel bo ter over de grens en dat is geoor loofd. De grote stijging van de om zetten vindt dus ook hierin voor een belangrijk deel haar oorzaak. Indien de met de bestrijding van de smokkel belaste ambtenaren een bepaalde boterhandelaar in het vizier nemen, hem er van verdenkende dat hij bewust voor de smokkel levert, voelt deze zich bedreigd. Indien hij een partij verkoopt, kan hij best „fout" zijn. De controle maakt hem schichtig en hij weet niet meer aan wie hij wel en aan wie hij niet moet verkopen. „De onrechtvaardigheid is", aldus de bewuste handelaar die ons zijn nood klaagde, „dat er op de hande laren buiten het grensgebied en zelfs op de zuivelfabrieken geen controle wordt uitgeoefend, terwijl daar toch ook de omzetten met sprongen stij gen". VOORSCHRIFTEN GEWENST Omdat ze niet weten waar ze aan toe zijn, voelen de botergrossiers zich bedreigd, steeds met één been in de gevangenis. En ze wijzen er op dat de regering toch maatregelen zou kunnen nemen, welke naast een doeltreffende controle de clandestiene uitvoer zo veel mogelijk zouden kunnen beper ken. „Er is nog nooit gedacht over een vervoersverbod voor boter in het grensgebied zoals destijds met het vee en ook hebben de grossiers en handelaren nooit voorschriften ge kregen tot welke limiet zij wekelijks of maandelijks mogen afleveren. Als hij weet waaraan hij zich te houden heeft, zal de bona fide han delaar geen moeilijkheden met de wet krijgen. Op het ogenblik ver koopt hij en concurrentie-overwegin- gen doen hem trachten zo veel mo gelijk te verkopen. Maar zonder bin dende voorschriften loopt hij steeds risico. Doch daar schuilt nu juist het ge vaar. Wanneer een grossier partijen aflevert aan winkeliers, melkverko- pers enz., aan wie hij volkomen ge rechtigd is boter te verkopen, weet hy niet altijd of de bewuste partij voor de bona fide handel of voor de clandestiene export bestemd is. Dat de omzetten zo gestegen zijn, is na- tuurlyk een zeer duidelijk teken voor iedereen en men behoeft zich ook niet te verschuilen als het er om gaat (Advertentie) BRESKENS krijgt zeer binnenkort een katholieke kleuterschool! Deze maand nog wordt met de bouw een anvang gemaakt en het ligt in de be doeling de school in het najaar gereed te krijgen, zodat de kleuters deze win ter onderdak hebben. De nieuwe school wordt gebouwd naar een ontwerp van de architect J. C. P. Loonen uit Breskens en bij de aanbesteding is het werk gegund aan de firma J. Cruson, eveneens uit Bres kens. NU „ONDER" DE KERK DAT ZO spoedig met de bouw kan worden begonnen is van veel belang, aangezien de ongeveer 40 kinderen die de katholieke kleuterschool bezoeken sedert het voorjaar onder de kerk, in het sousterrain onderwijs krijgen. Als het koud wordt, is het onmogelijk daar school te houden, zodat de nieuwe in richting een dringende noodzakelijk heid is. De kleuterschool wordt gebouwd op het terrein van de katholieke kerk; ze krijgt een speel- en werklokaal van Ik ben aan het sparen voor een va- cantiereisje en sta nu overal van vroeg tot laat aan de wasmachine om geld bü elkaar te krijgen. Overal was ik, bij rijke en arme mensen en ze zetten me verschillende Onmiddellijk viel het mij op, hoe an ders „Castella Pa rels" is. Hoe veel gemakkelijker en vlugger ging het daarmee! Overal waar ik nu kom, raad ik „Castella Parels" aan! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgeto gen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Cas- nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek waspoeders voor. vluchten de vuilste vlekken. Éénmaal spoelen is genoeg. üliegt nu 'dóór de was heen!' Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel lan ger mee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig was middel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella tella Parels, het wasmiddel van de Parels (47 ct per pak) in huis! yOOR de watersnood was het in Yersek een goedetradi- tie, de gemeenteklokken drie maal daags te laten luiden. De bronzen stemmen hebben een dik jaar smartelijk gezwegen, maar dank zij de gulheid van de inwoners, is er een nieuwe luidklok gekomen, en nu heeft het gemeentebestuur besloten in de persoon van de heer Lin- denberg de man aan te stellen, die de oude gewoonte weer in ere herstellen gaat. Wat mankeert H. toch, vroegen vele inwoners van Sprundel zich af, wan neer zij, in de avonduren diens huis passerend, een zeer opgewekt en zeer onwelvoeglijk gesnurk waarnamen. Een onderzoek werd ingesteld, want H. zelf bleef bij hoog en laag volhou den, dat hij volkomen geluidloos sliep. In de schoorsteen vond men toen een buitengewoon groot exemplaar kerkuil en die zag er slaperig genoeg uit, om de dader te kunnen zqn. Het geen hij dan ook was. zoals proeven bew 'zen. In verband met de in de afgelopen maanden i ons tand voor gekomen gevallen van hondsdolheid, werd als voorzorgsmaatregel het ver bod uitgevaardigd, om honden en kat ten in Nederland in te voeren. Giste ren werd een en ander van kracht en méé zaten Sas van Gent en de schip pers met de handen in het haar. De scheiding bij laatstgenoemden viel namelijk zeer zwaar en eerstgenoem de had geen asyl beschikbaar. Geluk kig werd het uitgevaardigde verbod nog bytijds naar 1 September ver schoven, zodat men nu even aan de gedachte wennen kan. N< steeds zijn een aantal ingezetene., uit Krui- ningen geëvacueerd en nu de dag van de gemeenteraadsverkiezing nader komt. rijst de vraag: moeten de kos ten, die aan de overkomst verbonden zijn, uit eigen zak betaald of bestaat daar een regeling voor. De dienst voor Maatschappelijke zorg in Zeeland heeft daarom meegedeeld, dat iedere onge rustheid op dit punt overbodig is Men hoeft slechts van een openbaar middel van vervoet gebruik te maken en de zaak is gezond. Die Efteling in 6 x 10 meter en een afzonderlijke ka mer voor het hoofd der school. In die ruimte kan tevens het onderzoek door de schoolarts plaats vinden. De archi tect heeft het ontwerp uitgevoerd naar de voorschriften welke t.z.t. waar schijnlijk wettelijk gesteld zullen wor den. Er is een mogelijkheid open ge laten om later, indien dit nodig zou worden, een tweede lokaal bij te bou wen. Een speelplaats van 250 M2 met gazonaanleg enz., zal de nieuwe school omgeven. FRAAIE MEUBILERING. DE SNELLE afwikkeling van de plan nen tot de bouw van de schooi is te danken aan de activiteit van pastoor van Mechelen en zijn kerkbestuur en verder niet in het minst aan de finan ciële medewerking welke van vele zy- den is betoond. Aangezien een kleu terschool niet door het rijk gesubsi- diëerd wordt, is daardoor de opzet mogelijk gemaakt. De inrichting van de nieuwe school zal gekenmerkt worden door grote doel treffendheid en vooruitstrevendheid. Men heeft nl. de besehikking over een volledige meubilering, waarbij zelfs bqpassend speelmateriaal is, dat men door middel van de Pauselijke Hulp actie heeft gekregen. Tafeltjes, stoeltjes, het bureau voor „de juffrouw" enz., alles is in staal uitgevoerd. Een bijzonder moderne en fraaie meubilering is daardoor ge waarborgd. Mede door deze omstan digheid zal de nieuwe katholieke kleu terschool van Breskens een sieraad worden en de trots van het katholie ke volksdeel van het dorp! (Advertence) Proef ons heerlijke KRIJGT KRUININGEN EEN ZWEMBAD Door de ramp zijn de gronden ten Oosten van de Veerhaven van Krui- ningen zo slecht geworden, dat bebou wing niets meer zou opleveren. De heer Van Ballegoyen heeft nu in de gemeenteraad gevraagd, of hier geen zwembad kan worden aangelegd. De voorzitter heeft hierop geant woord, dat door de Ned. Heide Mij reeds een onderzoek naar de mogelijk- heden van een recreatie-oord met zwembad op deze gronden was inge steld. Ook Gedeputeerde Staten van Zeeland, het E.T.I. en de Planologische Dienst zijn met deze mogelijkheden op de hoogte. Met het opstellen van een gedetail leerd plan is echter een bedrag van f 8000.- gemoeid en men wil dit eerst vergoed zien te krijgen, alvorens op dracht tot het maken van het plan te geven. Kalme levensavond na zwaar leven Op Woensdag 25 Augustus gaat Phi- lippine een grote (lag beleven, want een diamanten bruiloft is nog steeds geen alledaagse gebeurtenis; En zeker niet, wanneer die gevierd wordt door een populair echtpaar als Nicolaas van Hurck en Liza llammeloo, die aan de Havenstraat 79 tc wonen zitten. Beiden zijn 82 jaar oud en Nicolaas moge dan niet meer zo goed ter been zijn, terwijl Liza al meer dan 12 jaar aaneen het bed moet houden, zy hebben met de wereld nog lang niet afgedaan en zien de grote dag glunderend tegemoet. Vooral het geheugen werkt nog puik, want ge moet ze eens horen vertellen, die twee! VOOR 12 HELE FRANCS Op het ogenblik genieten de oudjes van een rustige levensavond, maar dat is uit de aard van de zaak niet altijd zo geweest. Ze hebben ha. i moeten ploeteren, voordat dit resultaat bereikt was, want het verdienen liep vroeger zo vlot niet als het heden ten dage gaat. Nicolaas verdiende zijn brood als schipper en werkdagen van 14 tot 16 uur waren daarbij geen zeldzaamheid. Wanneer je daarvan op Zaterdag 12 francs mee naar huis bracht, was je een rijk mens. Ook Liza weet trou wens, wat werken is. Vanaf haar tien de jaar moest zij al met haar vader mee aan boord en daar was het aan pakken van de vroege morgen tot de late avond. HET STEL Maar toen de 6 kleintjes, die achter eenvolgens uit hun huwelijk geboren werden en wier mondjes in het begin zo moeilijk te vullen waren, groter werden, veranderde dat allemaal. Langzamerhand konden de oudjes het op hun slofjes aan: een beetje Drees, een beetje in de kous en dan lukt het wel, wanneer je altijd gewoon bent ge weest, kalm aan te doen. Wat de 6 kinderen betreft, daarvan leven er nog 5 en die hebben weer voor 15 klein kinderen en 14 achterkleinkinderen gezorgd. Heel dat stel is natuurlijk op 25 Augustus van de partij. FEESTVIERING GEHEIM De hele gemeente maakt zich trou wens op voor een grootse feestviering. De dag begint met een plechtige H. Mis. En dankijk, dat is het ge heim, dat door het organiserend comi té zorgvuldig bewaard wordt. Een ding staat echter vast: de oudjes zullen voor een dag hun spreekwoordelijke bescheidenheid aan de kant moeten zetten, willen zij de openbare hulde overleven, die men van plan is hen te brengen. (Advertentie) A.s. Zondag Dk op Zaterdag 7 Augustus van Dordrecht naar Moerdijk over te brengen overspanning zal op Zondag 8 Augustus a.s. in de Moerdijkspoor- brug worden geplaatst. Deze werk zaamheden maken het noodzakelijk het treinverkeer tussen Dordrecht cn Lage Zwaluwe Zondag a.s. opnieuw stil te leggen en wel van 6.00 tot 16.00 uur. Ter vervanging van dc treinen zullen evenals de vorige maal auto bussen rijden, waardoor de reis een half uur langer duurt. Internationale treinen Amsterdam- Parijs v.v. zullen over Utrecht en 's Hertogenbosch rijden. Voor reizigers van resp. naar Den Haag en Rotter dam, die met deze treinen wensen te reizen, rijden speciale treinen en autobussen naar en van Roosendaal. Ook de internationale treinen Hoek van Holland-Venlo gaan via Utrecht- Den Bosch. ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur, evenals vuile poriën en vetwormpjes,door het beroemde huidgeneesmiddel Benoemingen waterschappen Benoemd tot dijkgraaf polder Groot Beddewaarde de heer J. Deïst te Nieu werkerk en tot zijn plaatsvervanger de heer C, van Westen te Zierikzee. Herbenoemd tot dykgraaf van de polder Gooikens-Nieuwland de heer J. van Gastel te Zierikzee en tot zyn plaatsvervanger de heer J. der Wedu wen te Kerkwerve. Geslaagd. De heer T. Duym be haalde het diploma Sterkstroommon teur van de Verg. Electrotechnisch Vakonderwijs Nederland. ZATERDAGS GEEN HARD- FRUIT MEER IN KAPELLE Met ingang van deze week komt m Kapelle op de Zaterdagen de veiling van hard fruit te vervallen. Hiertoe heeft men besloten omdat op deze dag de aanvoer meestal zeer gering is, ter wijl ook de vraag op Zaterdag niet groot is. Geslaagd Voor het praktijkdiplo ma Boekhouden van de Ned. Associa tie van praktijk-examens slaagden de heren D. Schieman, J. de Ruyter en J. Wisse, allen te Axel woonachtig. Kloosterzande Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer W. de Schepper, slaagde in Den Bosch voor het diploma kleermakers gezel B. De Klinge (B.) MUZIKANTEN ONDERSCHEIDEN Bij gelegenheid van de vaandelwij ding van de muziekvereniging „St. Cecilia" heeft burgemeester C. van Goey verschillende muzikanten gede coreerd. Het was de heer C. Ivens voor zijn jubileum van 35 jaren spe lend lid en de heren J. van Hoey, L. Magnus, G. Megroedt, J. en R. Pauwels en A. Rottier vanwege hun zilveren jubileum als spelend lid. Hoofdplaat Benoemd Onze dorpsgenoot Th. E. de Poorter, voorheen uitvoerder bij het Handels- en Aannemersbedrüf E. W. Smit te Nijmegen, werd benoemd tot opzichter in vaste dienst by de Rijksdienst Gasvoorziening van het Ministerie van Economische Zaken. Sluis Geslaagd. Voor het Middenstands diploma slaagden de dames Tinv Plas- schaert, Anneke Provo, Liza c' Ridder en de heren: G. de Badts, E. Gevaert en J. Visser. AUTO HING OP DE KADEMUUR Bq het starten begon de auto van de heer A. B. uit Aalkerke (B.) weg te glijden in de richting van het kanaal Sluis-Brugge. Het voertuig kwam met de beide voorwielen boven het water terecht. Gelukkig bleef de auto op de kade muur hangen en door ijlings te hulp gesnelde toeschouwers kon erger wor den voorkomen. De inzittenden, de be stuurder met echtgenote en twee jon ge kinderen werden geheel overstuur uit hun benarde positie bevrijd. Voor de auto zelf moest de hulp van een kraanwagen worden ingeroepen. In 1952 was Juli zelfs de drukste maand van het jaar. Toen telde men niet minder dan 6124 bezoekers, dit is bijna 2 1/2 maal zoveel als Juli van dit jaar. breskens Vismijn. 7001 l.g. exportgarnalen 1.28-3.14; 20 kg. binnenlandse garnalen 1.30; 344 kg. bot 0.16—0.45; 301 kg. schar 0.50—0.72; 890 kg. schol 0.30— 0.45; 1052 kg. tong 1.28—3.81; 9 kg. tar bot 1.50—1.64; 73 kg. rog 0.24—0.27. Zelzai ZILVEREN KLOOSTERFEEST belangstelling vierde Onder grote Broeder Claudianus, koster in het zie kenhuis St. Jan Baptist, zijn zilveren kloosterjubileum. Om negen uur werd in de rijk versierde kapel een plech tige H. Mis uit dankbaarheid opgedra gen door Pastoor Walraevens, die door Pater Janssen van de Orde van Scheut werd geassisteerd. De kapel was geheel gevuld, niet in het minst met in het gesticht verblijvende zie ken, die aldus hun sympathie voor de menslievende broeder wilden betuigen. Na de H. Mis werd de jubilaris met zijn naaste familie in de feestzaal ont vangen, waarbij talryke mooie bloe menmanden cn geschenken werden aangeboden. Met een copieus feest maal en een gezellig-onder-ons werd deze heugelijke dag besloten. Terloops zij nog vermeld, dat Broeder Claudianus op 15 Augustus 1929 in het Strop te Gent werd geprofest en na verblijf van een jaar aldaar naar het Ziekenhuis te Zelzate werd overge plaatst. alwaar hij sinds 1943 het kos tersambt bekleedt. (Advertentie) Aardenburg SLECHTE MAAND VOOR HET ZWEMBAD Het koude weer en de regenachtige dagen waren er oorzaak van dat het gemeentelijk zwembad over de afgelo pen maand Juni weinig belangstelling had. In totaal werden over deze maand 2461 baden genomen, verdeeld als volgt: dames 255. meisjes 1246, heren 128 en jongens 832. Ter vergelijking diene, dat vorig jaar in dezelfde maand 4860 baden genomen werden. Kaatsheuvel, het houdt maar niet op! De 4 eerste dagen van Augustus lever den respectievelijk 10.360, 8.824, 15.871 en 12.720 bezoekers op, die in respec tievelijk 1360, 687, 1230 en 1081 auto's waren gekomen. Voor bussen was 3 Augustus met een aantal van 108 en voor fietsen 4 Augustus met een aan tal van 3110 een recorddag. Interes sant is ook, dat het K.L.M.-vliegtuig PH-OTO, dat zoals gemeld die brand in de Drunense Duinen ontdekte, in opdracht van de Efteling naar Kaats heuvel gekomen was om al dat ge wriemel te kieken. Er zyn trou wens meer records gebroken. De heer R. de Block uit Graauw haalde tot zijn verbazing een aardappel uit de grond, die op de kop af 9 ons woog en wie het niet gelooft, moet maar eens proberen hem door te slikken. Twee Duitse schippersknechten hebben drie sigarenaanstekers ont vreemd uit de vitrine die was beves tigd aan de voorgevel van een winkel te Zierikzee. Dat mag niet, maar het was wellicht niet in de krant gekomen wanneer zij tevoren reeds niet water hadden getapt uit een kraan, waarvan zij af hadden moeten bhjven en en passant een emmer en een paar leren handschoenen hadden meegepikt. Want dat werd te bar, zoals zij aan het proces-verbaal wel zullen merken. In een magazijn in Middelburg is Woensdagnacht een inbraak gepleegd.' De daders moeten echter wei zeei te leurgesteld zyn geweest, want eerstens was op een geldkistje na nergens iets waardevols te vinden en tweedens was dat geldkistje leeg, zoals de eigenaar de volgende dag glunder vertelde. De hondendressuurvereniging A.V.O. te Dongen heeft tegen Zondag a.s. bij de heer v. Wanrooii een grootse de monstratie gepland, waaraan de beste viervoeters uit Brabant hun kunnen komen vertonen. Tenslotte het ver- haai van die dame. Van die dame, die in Middelburg een bus besteeg en zich allerhartelijkst verwelkomd zag door een heer. die zich net ietsje te fees telijk gedroeg. Wij gaan samen gezel lig naar Lommerrijk, niet? dubbel- tongde hij en de dame, heus niet flauw, riep terug, dat zij er niets op tegen had. De stemming van de man steeg hierna nog aanzienlijk en die van de bus steeg mee. Alleen de dame werd hoe langer hoe stiller. Weet je, fluisterde zij tot de chauffeur, ik moet er écht in Lommerrijk uit. MIDDELBURGSE VROUW VERONGELUKT Op Rijksweg ter hoogte van Moerdijk Gistermorgen omstreeks half 12 is op de Rijksweg tussen Breda en de Moerdijkbrug ter hoogte van Moerdijk een verkeersongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 61-jarige te Middelburg woonachtige mevrouw S. S. A. du Bois-de Kat. Haar man, de heer H. du Bois, werd met een lichte hersenschudding en enkele hoofdwon den in het St Ignatiusziekenhuis te Breda opgenomen. Het echtpaar Du Bois, dat met de auto was vertrokken uit Middelburg en de vacantie wilde doorbrengen bij een zoon in Made, reed normaal op de Rijksweg, toen op een gegeven ogen blik een zwar vrachtwagen met op legger achter hen naderde en plotse ling met grote vaart achterop de per sonenauto schoot. De slag kwam zó hard aan, dat de wagen aan de achter zijde volkomen werd vernield en in elkaar werd gedrukt. Mevrouw Du Bois overleed enkele ogenblikken la ter ter plaatse. De vrachtauto was eigendom van de firma Jansen uit Venlo. FILMPROGRAMMA Ten behoeve van onze lezers geven wij hierbij de katholieke keurings eisen van enkele films, die momenteel in Zeeuwse bioscopen worden ver toond: Het Centrum, Axel: Charlie Chap lin's Festival, alle leeftijden. Het grote geheim, 14 jaar. Hof zicht Theater, IJzendijke: De Zoon van d'Artagnan. 14 jaar. Olympia Theater, Sas v. Gent: Re turn to Paradise, 18 jaar. Duivelsbri- gade, 14 jaar. Bioscoopgebouw, Hulst: Mexicaans goud, 18 jaar. De banneling van Bal- lantrea, 14 jaar. Luxor Theater, Terneuzen: Because you're mine. alle leeftijden. Een vrouw in gevaar, 14 jaar. Grand, Goes: De vijf Sullivans, alle I leeftijden. Alhambra, Vlissingen: De ondergang van de Titanic, 14 jaar. Luxor, Vlissingen: Wij zijn niet bang, 14 jaar. Electro, Middelburg: Charley Chap lin' festival, alle leeftijden. Schouwburg, Middelburg: The Drum 14 jaar. (Advertentie) De ontwerptekening van het 21 meter hoge eonsulentcnhuis, dat op de hoek Westsingel-Zuidvlietstraat zal verrijzen. f 5.75 PER LITER EEN GLAS CADEAU. Wat nu? Midden in het zomer-seizoen een artikel i ver een bij uitstek winterse aangelegenheid? Nu de toneel-amateurs zich koesteren in een zalig nietsdoen en de sfeer van grime en keedkamer verre is? Inderdaad! Nü dit artikel. Want straks zou het misschien te laat blijken te zijn. Het gaat om ons hoogste goed: de zui verheid van onze toneelliefhebberij en de eenheid in onze verenigingen. In ,,Het Amateurtoneel", officieel or gaan van de NATU (Nederlandse Ama teur Toneel Unie) trof ik namelijk een artikel aan van Arend Hauer, dat niet meer of niet minder groot alarm slaat in de gelederen van ons amateurstoneel. Het gaat er om, of een toneel-ama teur GELD mag aar emen voor zijn op treden, ja dan neen. Och, eigenlijk is het doodeenvoudig. Een amateur-speler is 'emand, die to neel speelt uit liefhebberij, voor zijn ple zier en daar onder geen beding geld voor aanneemt. En een beroepsspeler is ie mand. die van het toneelspelen (zijn be roep dus) moet leven en dus daarvoor wél geld aanneemt. En daarmee is alles gezegd. Maar ziet, nu spruit uit onze drassige grond o-veral in ons land een paddestoel omhoog (aldus Arend Hauer), een splijt- zwammetje, dat de zaak ingewikkeld gaat maken: semi-beroeps-geheten. :i soort tussending. Geen vlees en geen vis. Zo-iets van tussen bed- en tafe'la- ken. Half het een en half het ander. Het zou net zo goed semi-amateur kunnen heten daar schijnt het vaak ook veel van te hebben. Maar jageld verzoet de arbeid en daar zit hem de kneep. Ik sprak er over met zo'n semi-be- roeps-speler, adus Arend Hauer. Hij zei, dat hij zo graag peelde; dat hij het to neel niet missen kon en dat hij bij een gewone amateur-toneelvereniging ïiet genoeg kansen kreeg. Nü kreeg hij die wel. Maar het ging helemaal niet om 't geld. Heus niet! Maar geld is verleidelijk! Dat kan het moreel van een amateur verzwakken En de verleiding tot verzwakking van ons moreel is groot, wanneer overal in het land semi-beroeps-groepen opborrelen, waarvan de leiders ons willen betalen. En dat gebeurt dan ook. Overal worden uit bestaande, ernstig werkende ama- teurgroepen spelers(sters) weggelokt naar dat semi-beroeps, Dit geeft ont stemming in de groepen, geeft conflicten. Dit geeft splijting en tast de goede geest in de groepen aan. En dat alles om die enkele guldens. Jammer!! Jammer!! Er is nog meer. Dergelijke semi-be- roeps-groepen knagen aan onze buiten kansjes om eens een keertje uit spelen te gaan elders, bedreigen onze bona- fide-amateurgroepen in hun bestaans mogelijkheid en proberen bet Overheids geld (culturele subsidies) gedeeltelijk op te slorpen, ten koste van de amateur-ge zelschappen die vooruit willen. Immers, deze semi-beroeps voelen zich geroepen om in een (meestal denkbeel dige) behoefte te voorzien. Ze draaien een „succes-bij-voorbaat-verzekerd" stuk in elkaar op 6 of 8 repetities en gaan er de boer mee op. In hun ogen doen ze nog goed werk ook, want zeggen ze: wij spelen op plaatsen waar geen beroepsto neel komt en voor bedragen, waarvoor ze het beroeps niet kunnen krijgen. Wij brengen toneel naar mensen, die anders nooit de kans kregen; wij maken ze to- neel-minded. Jawel, mooie drogredenen om hun eigen persoonlijke adspiraties te dekken. We staan hier voor een p caire kwes tie (al is hij nog niet zó als in de KNVB) die heus wel eens goed bekeken mag worden door de landelijke organisaties Ook bij ons. Want wat 'n andere delen van ons land gebeurt, kan ook in Zee land gebeuren. En ik geloof niet dat we in Zeeland behoefte hebben aan „half vlees- balf vis"-gezelschappen. CH. HEIRMAN GEBREK AAN PARKEER RUIMTE ÉNE RAAD VAN GOES heeft gisteren besloten, een halve ton crediet te verstrekken voor het bestek klaarma ken van het plan tot de bouw van een consulentenhuis aan de Wcstsingel. De heer E. v. Riessen noemde het jam mer, dat de opdracht niet aan een ar chitect uit Goes was verleend, waar op lijj ten antwoord kreeg, dat grote tijdnood de oorzaak was geworden, dat men architect Messer uit Vlissin gen heeft gekozen. Ook het voorstel tot afwüzing van het verzoek, om een gedeelte van de West-Vest te dempx door middel van afgraving van de Bult bij de jachtha ven, werd door de heer Riessen be sproken. Goes kan er best nog wat parkeerruimte bij gebruiken, zo vond hq. Bovendien had hij vernomen, dat dc goedkeuring was afgekomen voor de bouw van oen nieuw postkantoor aan de Westzijde van de Koepoort, waar thans een parkeergelegenheid voor 45 wagens is. Wanneer dit zo is maar B. en W. wilden het niet be amen dan zal het op de duur met de parkeerruimte toch eens spaak moeten lopen, concludeerde spreker. Andere voorsteilen tot het verlenen van een subsidie van f 1500 voor net door het Rotterdams Philharmoniscn Orkest te geven concert, tot wijziging van de gemeentebegroting en tot oe verkoop van grond ten behoeve van het Bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek, werden zonder veel debat goedgekeurd. De H. Vader, die zoals men weet se dert Zaterdag op zijn buitenverblijf Castel Gandolfo verblijft, heeft een groot aantal pelgrims ontvangen. Hij sprak hen in verschillende talen toe. De Paus heeft daarbij heel bi. on der woorden van welkom gesproken tot de Nederlanders, die nij in hun landstaal welkom heette. Aan hot eind van zijn toespraak werd de H ''a tet zo luid en zo langdurig t»»o icht. dat hij verschillende minuten heeft moeten wachten alvorens hij verder kon gaan. Da (inarat mal BLOEMENTENTOONSTELLING EN EXCURSIE Men deelde ons mede, dat de bloe mententoonstelling welke de mij voor plantkunde regelmatig hier houdt, dit jaar zal plaats hebben op 17 en 18 Sept. in de Korenbeurs. Volgende week Donderdag houden de leden een excursie langs de stads- plantsoenen, deels per fiets en deels te voet. Hansweert SCHELDEGALM NAAR BELGIë De harmonie „Scheldegalm" zal op Zondag 29 Aug. deelnemen aan het Bestendig Festival te Temsche (België) Kruiningen BOTSING Dinsdagmiddag kwamen aan de Voorhout twee bromfietsberiiders met elkaar in botsing. Mevr. M. Jansen kwam daarbij te vallen en liep, be halve enige kleine kwetsuren aan het hoofd, een lichte hersenschudding op. Een in de onmiddellijke nabijheid wo nende F..H B.O.-er verleende spoedig assistentie. De heer H Meiier, die de andere bromfiets bereed, bekwam enig letsel aan een der handen. CANDIDATENLIJST Het hoofdstembureau voor de ge meenteraadsverkiezing op 1 Septem ber a.s. heeft de lijsten van eandidaten als volgt genummerd: 1 C.H.U. (W J Pouwer), 2 V.V.D. (P. H. A. Polder man). 3 Partij van de Arbeid (J van Baliegooijen), 4 K.V.P. (E. A. E. M. Suij). 5 SGP (A. Lokerse), 6 Ge meentebelangen (M. J Polderman), 7 AR. (J. Dijks) en 8 lyst Witte (J Witte), Belgisch Putte Verlichting Sw innestraat. In de A. C. Swinnestraat ijn de oude gas lantaarns verdwenen en vervangen Prachti§e electrische lampen. Met vreugde werd de verbetering door de bewoners van de Nederland se-Belgische straat begroet. AGENDA SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Re turn to Paradise. AXEL Charlie Charon's Festival, Het Centrum om 6.30 en 9 uur. DE KLINGE Groen is die Heide en Het brandende circus, Kinema Van Dijck 7.30 uur. GRAAUW Vergadering van de Reis duif om 5.30 in het duivenlckaal. J|TT,ST Me^'canns goud, Bioscoopge- houw om 8 uur. SAS VAN GENT - ^'ympia 8 uur: Re turn to Paradise. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Because you're mine.

de Stem | 1954 | | pagina 2