Conferentie der E.V.G.-landen Op 19 of 20 Augustus te Brussel: Vijftienduizend arbeiders te Hamburg gingen in staking r Inbrekers trokken vijf jasjes over elkaar aan Perzië gaat weer op grote schaal olie leveren Request van beroepsvervoerders Frans bezwaar tegen bovennationale controle op strijdkrachten Op COMPROMIS VOORSTELLEN? Goede oude tijd aan de rol WESTEN voelt er weinig voor GEEN WATER, GAS EN VERVOER „WELVAART KOMT ALLEEN DE FABRIKANTEN TEN GOEDE" Willem van der Vliet ter aarde besteld Benoeming Tunesische regering voorlopig uitgesteld Hagenaar had een dure dronk De verdediging van Zuid-Oost-Azië Doden bij brand in Whisky-fabriek Sterren stralen ook wel vals DAGBLAD VOOR ZEELAND Opvolger van Jolin geïnstalleerd OM VAN DE BUIT AF TE KOMEN.... En tóch door de mand Warm weer Vietnam vraagt schepen en vliegtuigen 25 MILLIOEN VOOR „ANGLO-IRANIAN" TREINBOTSING tussen Oldebroek en Nunspeet BERISPING VAN SENATOR McCARTHY Paard van Troje. DE Trojaanse oorlog heeft nieuwe slachtoffers geëist Bij de reconstructie van een veldslag uit deze beroemde krijg uit de oudheid, op het ter rein van een Romeinse film studio. waar op het ogenblik d/c film „Helena van Troje" wordt 94e JAARGANG No. 21100 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Kasteelplein 11. Tel. Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur J. J H. A. Bruna. Redactieraad C J v. Hootegem. Mr. Dr. A.J. J M. Mes,Mr H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: titlBH Westsingel «8, Telefoon no. 2238 Bureau voot Zeeuwsch Vlaanderen: HULST Dubbele Poort 1 Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2801. OUSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) Tegen straffe toepassing W.A.G. In de kringen van beroepsvervoer ders is opschudding verwekt door eni ge veroordelingen van de Haarlemse Politierechter op grond van de wet autovervoer goederen (W.A.G.) Deze wet schrijft voor, dat op een vracht auto niet méér mag worden geladen dan op de vergunning staat vermeld. Nu echter nieuwe vergunningen voor het vervoer per vrachtauto moeten worden uitgereikt en de oude vergun ningen nog slechts een overgangska rakter dragen, nemen vele beroeps vervoerders als vanzelfsprekend aan, dat de bepalingen inzake het laadver mogen eigenlijk niet meer van kracht zijn. Het noteren van het laadvermo gen is in het verleden namelijk tame lijk willekeurig geschied. De veroordelingen van de Haarlem se politierechter bewijzen echter, dat de wetsbepaling nog wel van kracht blijft. De Bond van Bedrijfsautover- keer in Nederland heeft zich nu met een verzoek tot de minister van Ver keer en Waterstaat gewend, om zo mo gelijk een einde te maken aan de toe passing van de W.A.G. DE PROVINCIALE STATEN van Limburg hebben besloten, het provin ciale leges op paspoorten van f 2.- op f 1.50 te brengen. DE SURINAAMSE regering en Van Gelders papierfabrieken hebben over eenstemming bereikt over proeven met lijnboomsoorten voor de papierfa bricage. De eerste fase betreft de aan plant van deze boomsoort en dit expe riment zal door Van Gelder bekostigd worden. ARGENTINIë GAAT de bezittingen onteigenen van de familie Bemberg, de rijkste familie van het land, die on langs werd veroordeeld tot 40 millioen gulden wegens belastingontduiking. PATER ANTONIO BARBAZZI, de prorector van de katholieke onder wijsinstelling in San Marino, is uit dit Midden-Italiaanse republiekje verban nen, omat hij tijdens uitlatingen over achterstelling van het katholieke on derwijs het (linkse) staatshoofd zou hebben beledigd. HOLLIS J. WYMAN, een oud-officier van de Amerikaanse marine, gaat openbare boete doen, omdat hij zich voor de atoombombardementen op Hi- rosjima en Nagasaki verantwoordelijk voelt. Zaterdag zal hij in Read Bar rington (Massachusetts) geschriftjes uitreiken, waarin hij zijn fout bekent. DE GEMEENTE DEN HAAG wil het Residentie-Orkest bij zijn gou den jubileum op 20 November a.s. een harp cadeau doen. Daarvoor is de Raad een bedrag van 20.000 gulden gevraagd. 19 of 20 Augustus a.s. zullen te Brussel de besprekingen be ginnen tussen de Ministers der E.V.G.-landen. Enige tijd ge leden moest deze bijeenkomst worden uitgesteld omdat premier Mendès France van Frankrijk het te druk had met Indo-China, om aan het overleg te kunnen deelnemen. De besprekingen zullen in hoofdzaak ten doel hebben, tot klaarheid te komen omtrent de houding der landen die het Europese Legerverdrag nog niet hebben bekrachtigd, namelijk Frankrijk en Italië. Volgens een verklaring van het Belgische Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Mendès France gevraagd, de conferentie op 19 Augustus te laten beginnen. Italië heeft echter 20 Augustus voorgesteld. Over de juiste datum wordt nu nog onderhandeld. Men verwacht, dat Mendès France de vertegenwoordigers der andere E. V.G.-landen op de hoogte zal stellen van de compromis-voorstellen, die hij het Franse parlement ter goedkeuring wil aanbieden. Men neemt algemeen aan, dat de strekking van deze voorstellen is, het toezicht op het Franse leger door een internationale commissie met boven nationale bevoegdheden, op te heffen of uit te stellen. De voorstellen zouden ook kunnen bedingen, dat alle Franse bijdragen tot een begroting voor het Europese leger kunnen worden be steed aan de Franse wapenindustrie. Het huidige verdrag bepaalt, dat slechts maximaal 85 pet van de gelden mag worden uitgegeven in het land, dat de bijdrage levert. Volgens het Handelsblad is te Pa rijs onthuld, dat de Franse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, De Beaumont, die president Coty bij diens bezoek aan ons land heeft vergezeld, van deze gelegenheid gebruik heeft gemaakt om de Nederlandse regering te polsen over eventuele wijzigingen in het verdrag betreffende de Europe se Defensie Gemeenschap. Van Nederlandse zijde is toen ern stig bezwaar gemaakt tegen enkele Franse ideeën. Zo zou Nederland zich hebben verzet tegen ingrijpende wij ziging van de supra-nationale be voegdheden van het te creëercn ge zagsorgaan, zonder dat een dergelijke wijziging aan de parlementen zou worden voorgelegd. Het gaat hier in de eerste plaats om de stemprocedure. Van Nederlandse zijde zou eveneens koel zijn gereageerd op de suggestie de duur van het verdrag van 50 tot 10 of 15 jaar terug te brengen. „BEPERKTE GEVOLGEN".... T"NE Franse minister van Defensie, generaal Koenig, heeft in de Na tionale Vergadering gezegd, dat het besluit van het Amerikaanse congres, om het verlenen van militaire hulp te staken voor landen, die de E.V.G. nog niet hadden geratificeerd, slechts „be perkte gevolgen" voor de Franse strijdkrachten zou hebben. Het zou in het geheel geen invloed hebben op de Franse landstrijdkrach ten, doch wat betreft marine en lucht vaart zou Frankrijk „zich moeite moe ten getroosten". De Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Schroeder, heeft Don derdag dr Hans Jess geinstalleerd als hoofd van de Westduitse dienst voor bescherming van de grondwet de func tie die voor zijn vertrek naar Oost- Berlijn door dr Otto John werd be kleed. Dr Otto John zou Donderdag een bezoek hebben gebracht aan het hoofdkwartier van het onder commu nistische leiding staande Nationale Front. Twee Haagse inbrekers, die uit een kledingmagazijn 10 colbertjasjes, 9 pantalons en 3 coupons stof hadden gestolen, hoorden dat de politie hen van de inbraak verdacht. Zij besloten zich daarom van de buit te ontdoen. Zij trokken de jasjes en pantalons over elkaar aan (het vijfde jasje paste nog net, zo verklaarden zij later), de- IN DUITSLAND is weer een lucht vaartmaatschappij opgericht, de Deut sche Lufttransport Gesellschalt. Een Engelse luchtvaartmaatschappij neemt aan de onderneming deel, maar het meeste kapitaal is in Duitse handen. DRIEHONDERD GEVALLEN van ty phus zijn gesignaleerd in de Beierse stad Pelting, die 7000 inwoners telt Kerkdiensten en andere openbare sa menkomsten zijn voorlopig verboden. IN DE OUDERDOM van 83 jaar is te Olterterp (Fr.) overleden dr P. A. v. Baron van Harinxma thoe Sloten, oucL Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland. STAATSLABORATORIA in de Ame rikaanse staat Michigan hebben een geneesmiddel tegen typhus gevonden, dat Synnematin heet en reeds in 16 ge vallen volledige genezing heeft be werkstelligd. IN VERBAND met de komende actie „Voor God", die op 15 Augustus op de bekende wijze (verkoop en trekking op één dag) zal worden gehouden, is er Dinsdagavond tussen 19.50 en 20. uur een belangrijke uitzending voor de K.R.O. OP EEN WEILAND, in een buitenwijk van Eindhoven, heeft een Belgische straaljager een noodlanding gemaakt De piloot bleef ongedeerd, het toestel liep slechts lichte averij op. IN EEN ARCHIEFKELDER van het Brusselse Paleis van Justitie heeft Donderdagmiddag brand gewoed. Ge lukkig kon men het vuur meester blij ven. Donderdag is in Hoek van Holland die „goeie ouwe tijd" aan de rol ge gaan. Vier en dertig oude Engelse autootjes hebben van hieruit een rit gemaakt door een gedeelte van Zuid- en een deel van Noord-Holland, Auto's en bestuurders waren Woensdag ut-, Engeland in de Hoek aan gekomen om Donderdag de tocht te maken naar Alkmaar. Fred Baxter, de bekende Engelse Tulpenrallyrijder, heeft in een Dion Bouton uit 1904 juist een heel wat nieuwere versie van het begrip auto gepraaid. den de rest in een jute zak en fietsten naar het Westbrockpark. Hier trokken zij de jasjes en pantalons uit en wier pen deze in het water. Het andere ge deelte van de buit verborgen zij in de struiken. Bij het naar huis fietsen, bemerkte één hunner dat hij nog een pantalon te veel aan had. Hij trok de ze uit en stopte het kledingstuk in een put aan de Seinpoststraat, waar de broek later uit te voorschijn werd ge haald. Vervolgens begaven zij zich nog even naar de politiepost aan de Duin straat en vroegen daar waarom men hen eigenlijk van de inbraak aan de Keizerstraat verdacht, zoals hun was meegedeeld, omdat zij daaraan part noch deel hadden. De politie ging daarop een praatje met het tweetal maken en keek on dertussen eens de registers na. Zij kwam daarbij tot de ontdekking dat R. nog drie maanden gevangenisstraf te goed had en hield hem daarom maar op het bureau. Even later kwam de volledige be kentenis Ruslands jongste voorstel Amerika, Frankrijk en Engeland zullen waarschynlyk het jongste Rus sische voorstel tot een conferentie van vier in Augustus of September ver werpen. zo wordt in Londen gezegd. Men is van mening, dat dit Russi sche voorstel niet los kan worden ge zien van het op 24 Juli door de Sov jet-Unie gedane voorstel tot een Euro pese conferentie voor het tot stand brengen van een collectief beveili gingsverdrag. Nu gelooft men in diplo matieke kringen, dat de drie Weste lijke landen reeds besloten hadden het voorstel van 24 Juli te verwerpen. Volgens de jongste nota zouden de ministers in Augustus of September bijeen kunnen komen en zou ook de bespreking van Duitse problemen aan de orde moeten worden gesteld. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk plaatselijk nog mist, en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen West en Zuid. Warm weer. Vandaag: Zon onder d0.23 uur. Maan c,.der 22.30 uur Morgen: /.on op 5.10 uur. Maan op 15.07 Uur. JJF MILLIOENENSTAD HAMBURG in Noord-Duitsland zit smds Donderdagmorgen plotseling zonder water, licht en vervoer. Vyfticnduizend arbeiders, die een loonsverhoging eisen van ongeveer 10 Pfennig per uur zijn in staking gegaan en het ziet er niet naar uit, dat zij het werk zullen hervatten voordat hun eisen zijn ingewilligd. Bij een temperatuur die bijna tropisch is, kunnen de Hamburgers biina geen drinkwater meer kragen en de gaskranen geven niet méér dan voor een klein pitje. B.jna even erg als dc drastische rantsoenering vin gas en water is voor de stadsbevolking het uitvallen van bu"1e„11 rams. Op de spitsuren leek Hamburg gisteren wel wat op Amst«Sam Iedereen die een fiets te pakken kon krijgen, spoedde zich op dit vehikri naar zijn werk. OOK ELDERS ONRUST zeggingschap in de bedrijven te laten aantbcton VOORUITZICHTEN NIET GUNSTIG. De arbeiders in West-Duitsland wa ren al geruime tijd ontevreden over de huidige gang van zaken. Totnutoe echter had men de arbeidsvrede we ten te bewaren. Het welvaartspeil is de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan er de meeste bedrijven in Duitsland gaat het voor de wind. Dank zij de werklust van de arbeiders werd de productie opgevoerd en kon men zelfs in de zwaarst geschonden steden weer een redelijke welvaart bereiken. De lonen echter gingen niet omhoog en de arbeiders begonnen zich erover te beklagen, dat eigenlijk alleen de fabrieksdirecties garen sponnen b de economische vooruitgang. Tegelijk met de stakenden in Ham burg hebben ook cld"rs de arbeiders ,9n_ ,eJSe j gesteld. In Beieren willen zij Maandag in staking gaan als dan nog niet aan hun eisen voldaan is. Uok de arbeiders in Hessen dreigen met een staking en daarnaast is er de kwestie van de metaalarbeiders in Noordrijn-Westfalen. In het Ruhrge- bied tenslotte weigeren de werkers in de kolen- en staalfabrieken hun mede- Vertegenwoordigers van de vakbe weging en van de gemeente Hamburg hebben inmiddels de besprekingen over de loonconflicten hervat. De vooruitzichten echter zijn, vol gens United Press, verre van gunstig. Te elfder ure had het gemeentebe stuur van Hamburg voorgesteld, een loonsverhoging van 4 Pfennig per uur te geven, maar de vakbonden stellen zich op het standpunt, dat met minder dan 8 Pfennig in geen geval genoegen kan worden genomen. Uit sympathie met de stakers in Hamburg, legden de buschauffeurs in Keulen Donderdag eveneens 't werk neer. Later echter hebben zij hun bussen weer op gang gebracht. Het personeel van de gasfabriek in Hamburg heeft opdracht gekregen, er slechts voor te zorgen, dat ontploffin gen, die een gevolg kunnen zijn van te lage druk op het net, worden voor komen. In Bremerhaven gingen 1500 arbei ders in staking naar aanleiding van een kwestie, die niets met looneisen te maken had. Er werden stukken grond onteigend ten behoeve van de bouw van woningen voor Amerikaans bezettingspersoneel. Dit leidde tot on enigheden tussen de grondbezitters en de politie. Met knuppels ging men de agenten telijf. Vijftienhonderd arbei ders van twee scheepswerven legden bij wijze van solidariteitsverklaring tegenover de grondbezitters het werk neer. De Amerikanen beweren, dat de staking het gevolg was van communis tische opruiing. In verband met een Zomer- uitstapje van het personeel van het Dagblad De Stem zullen onze bijkantoren mor- gen, Zaterdag 7 Augustus j GESLOTEN ZIJN j I Het Hoofdkantoor te Breda sluit die dag om 9.30 uur. Onder zeer grote belangstelling is Donderdag te Viakeveen het stoffelijk overschot van Willem van der Vliet ter aarde besteld, die Zondagochtend overleed, nadat hij de avond tevorentijdens een incident met een Rijks politieman, door een gummiknuppel op het hoofd was geraakt. De kist wordt tussen dikke rijen van belangstellenden door, naar de groeve gedragen. Voor ontruiming delta Rode Rivier Het Vietnamese kabinet heeft be sloten, de Ver. Staten om vliegtuigen en schepen te vragen voor de evacua tie van honderdduizend Vietnamezen, die de delta van de Rode Rivier willen verlaten omdat zij niet onder een com munistisch bewind willen leven. Frankrijk heeft beloofd, alle onkos ten van de ontruiming te zullen dra gen. Er is echter wrijving geweest over de vraag, wie de organisatie er van op zich zal nemen. Franse regering zou bezwaren hebben YJE Tunesische premier, Tahar Ben Ammar, heeft Donder dag te Tunis medegedeeld, dat de officiële benoeming van zijn kabinet voor onbepaalde tijd is uitgesteld, nadat hij de lijst van ministers aan de Franse resi dent-generaal, Boyer de la Tour, had overhandigd. Eerder zouden van deze lijst reeds twee Neo- Destour-leden zijn afgevoerd en door gematigder personen ver vangen. Ben Ammer deelde het nieuws me de na een onderhoud van een half uur met de la Tour. De premier begaf zich onmiddellijk naar de Tunesische landbouwkamer om politieke leiders te raadplegen. In kringen vn de Nieuwe-Grond- wetspartij werd verondersteld dat Ben Ammar moeilijkheden heeft met de Franse regering over de samenstelling van zijn kabinet, waarin naar het oor deel van Parijs, de minderheden in Tunesië niet voldoende zijn vertegen woordigd. VERSTERKINGEN NAAR MAROKKO. De Franse regering is Donderdag begonnen troepenversterkingen te zen den naar Marokko, waar opnieuw vijf mensen bij onlusten werden gedood. Twee compagnieën van de Republi keinse Garde zijn reeds per vliegtuig van Frankrijk naar Marokko overge bracht. In de nauwe straten van de Arabi- Hoteldirectrice ontfutselde hem enkele duizenden Aan de bar van een hotel te Scheve- ningen zat deze week op een avond een Hagenaar, die meer dronk dan goed voor hem was. In zijn portefeuil le zat een behoorlijk bedrag en hij deed geen moeite om dit aan de ogen van de omstanders te onttrekken. Toen hij de bar verliet, besefte hij echter niet meer in staat te zijn om een auto behoorlijk te besturen en daarom liet hij zich per taxi naar huis rijden. De volgende morgen be merkte hij f 4000 kwijt te zijn. Bij het onderzoek werd ook de ho teldirectrice aan de tand gevoeld, die naast de bestolene aan de bar had ge zeten. Zij bekende tenslotte het geld van haar cliënt te hebben gestolen. De directrice had f 3000 aan haar man in bewaring gegeven en f 600 in haar linnenkast verstopt, zonder haar man hiervan in kennis te stellen. Het echt paar is aangehouden en zal worden voorgeleid. De rest van het geld is nog zoek. Beroep op premier Menzies Door verkiezingen van de Australi sche premier Menzies en de Birmese premier Oe Noe, zijn de plannen voor een Zuid-Oost-Aziatisch defensiepact weer in een actueel licht gekomen. De eerste heeft in het parlement ver klaard, dat de tijd voor het Westen gekomen is, om een gemeenschappe lijk front te vormen tegen communis tische agressie. Menzies deed een beroep op de Zuid- Oost-Aziatische landen, om deelne ming aan de voorgestelde organisatie te overwegen. De Birmese premiei heeft verklaard, dat zijn land in geen geval aan het pact zal deelnemen. Hij wil eventueel wel een vertegenwoordiging zenden naar de conferentie van de Colombo- landen (India, Birma. Pakistan, Indo nesië en Ceylon) die eventuele alter natieven voor een Zuid-Oost-Aziatisch verdrag zal bespreken. China heeft inmiddels het tweede Amerikaanse protest tegen het neer schieten van het Britse passagiers vliegtuig bij -lainan van de hand ge wezen. Dit incident gaat Amerika niet aan, zegt Peking. sche wijken in de voornaamste Ma rokkaanse steden wordt gepatrouil leerd door zwaar gewapende politie mannen en militairen. Ook worden troepen gereed gehouden in posities van waaruit zij snel een beschermend cordon kunnen leggen rondom de Europese wijken. Op de voornaamste toegangswegen bij Casablanca heeft de politie ver sperringen opgericht. 110.000 vaten gingen in vlammen op De brand in de Whisky-fabriek te Pekin (Illinois, U.S.A.), waarvan we gisteren reeds in het kort melding maakten, blijkt ernstige gevolgen te hebben gehad. Het grootste deel van de fabriek werd door een zeer krach tige explosie vernield. Eén persoon is daarbij om het leven gekomen en ze ven mensen worden vermist. Men vreest dat ze onder de puinhopen lig gen. Tenminste 30 personen liepen verwondingen op. Reeds 110.000 vaten whisky zijn in vlammen opgegaan. TAONDERDAG zijn de voorwaarden gepubliceerd, waaronder Perzië en het consortium der acht grote oliemaatschappijen tot overeenstem ming zijn gekomen inzake het drie jaar oude oliegcschil. De Anglo-Ira- nian Oil Company, wier bezittingen in Perzië indertijd door de regering Mossadeq werden genationaliseerd, krijgt een schadevergoeding van 25 millioen Pond Sterling, die overigens voor het grootste deel de zeven andere leden van het consortium zullen betalen. Binnenkort zal de Per zische olie weer aan de markt komen en men verwacht, dat binnen enkele jaren Perzië weer de belangrijkste leverancier zal zijn van het Oostelijk halfrond. Twee exploitatiemaatschappijen zul len worden opgericht voor het exploi teren van de olievelden en de raffina derij. Die maatschappijen zullen in Perzië hun bedrijfszetel hebben, maar om gevoeligheden van weerskanten te omzeilen worden ze onder Nederland se wetgeving opgericht. De overeen komst tussen Perzië en het consortium wordt aangegaan voor een periode van 24 jaar en ze kan driemaal met perio den van 5 jaar worden verlengd. Tot voorzitter van het bestuur van de productiemaatschappij zal een Ne derlander worden benoemd, waar schijnlijk de vertegenwoordiger van de Koninklijke Shell. Men verwacht dat binnen 3 jaar 220 millioen vaten ruwe olie voor export zullen kunnen verwerkt worden. De acht maatschappijen die lid zijn van het consortium en waartoe ook de Koninklijke Shell behoort, zullen nu met elkaar een overeenkomt moe ten afsluiten met betrekking tot de voorwaarden van ieders deelneming. Minister Eden heeft de Perzische minister Dr Ali Amini geprezen voor de manier waarop hij de onderhande lingen heeft gevoerd. Het is wel zeker, dat Engeland weer de grote verliezer is. De Anglo Iranian Donderdagavond even na tien uur is de exprestrein uit het Noorden na het vertrek uit Zwolle tussen de leger plaats Oldebroek en Nunspeet op een militaire trein gebotst. Volgens de eer ste berichten is de bestuurder van de exprestrein gewond. De electrische bo venleiding van het baanvak kwam bij de botsing naar beneden. Beide hoofd sporen zyn versperd. Onderzoeker onderzocht Vice-president Nixon van de V. S. heeft Donderdag een commissie be- noemd van zes leden om een onder zoek in te stellen naar het gedrag van senator McCarthy en voorstellen te overwegen om hem te berispen. De senaat besloot Maandag de com missie in te stellen na een bitter de bat, dat ontstond naar aanleiding van een door de republikein Ralph Flan ders ingediende resolutie om McCar thy te berispen. De commissie moet op zeer korte termijn verslag uitbren gen. Oil Company, die directe steun onder vond van de Britse regering; wordt in feite met een troostprijs afgescheept. Weliswaar heeft de maatschappij een aandeel van 40 pet. in het consortium, maar haar prestige in het Oosten heeft ze verloren en naast haar eigen mede zeggingschap in de toekomstige gang van zaken, staat het beslissingsrecht van enkele grote Amerikaanse maat schappijen, die samen eveneens 40 pet van de participatie voor hun rekening namen. Zoals ons enige tijd geleden is dui delijk gemaakt, stralen sterren overal, dat er bij die sterren ook wel zijn die vals stralen, werd daar bij niet verteld en toch is dat zo.... o.m. in Rouaan. In deze schone Franse Stad dook plotseling de be roemde Hongaarse voetballer Za.- Jcarias op, die, zoals bevenstaande foto toont, kwistig zijn beroemde handtekening ging uitdelen. Kort nadat hij zijn pen zwierig over deze bal met handtekeningen van vele voetbalsterren had laten glijden, kwam aan 't licht dat mijnheer Za- karias gewoon Veres heette en dat üj 'n „ster" was weliswaar, maar. In oplichterij hetgeen hem belangrijk in de achting van voetbalminnend Rouaan deed dalen. Het werd wat men noemt een sterretje met een staartje. opgenomen, schrok een paard, vuriger dan het beroemde paard van Troje, zo van het strijdge woel. dat het zich op een groep figuranten stortte. 160 perso nen liepen kneuzingen op. 43 van hen moesten zelfs in een ziekenhuis worden behandeld.

de Stem | 1954 | | pagina 1