Twee sterken gaven Acht van Chaam cachet S.O.S. Competitie-indeling 1954-55 Gerrit Voortins: overwinnaar van geslonken veld Wies van Dongen schaakmat door Verhoef w ü/.sponT^tKomr Rel in Italiaanse Kamer DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 direct de practijk in HANDBOOGCONCOURS TE 'g HEERENHOEK EDDY DE WAAL EERSTE TE BRASSCHAET MEVR. ROODZANT LEIDT BOB ET HEEFT TOUR RECORD OPNIEUW VERBETERD Eerste wielereriterium te Sluiskil Burgemeester Schram heeft de bel geluid landskampioen „eindhoven" komt naar zeeland afdeling zeeland k.n.v.b. FRIES IN HET RECHTSVERKEER Wetsontwerp ingediend EXAMENS MARKTEN (Van onze speciale verslaggever). rrWEE ItoVlVl BRUINE, mager-getrapte Tourrenners hebben gisteren in dertig schamele kilome- het vertrouwen gered, dat tienduizenden Laar Chaam had gelokt Twee ronden duurde de opwinding van be slissende pedaalslagen, van het geruisloze ge weld van aanval op aanval en van het zwepende applaus. Twee sterken, geschoolde zetbazen uit het Tour-bedrijf van Pellenaars, gaven na 176 km. vlakke strijd de spurt het cachet, dat paste bij de erkende roep, die de „Acht" bezit. Na de laatste lus dook het tweetal, in dreigend rood, in de houding voor de sprint, waarin een derde al op tweehonderd meter kansloos was: Wim van Est en Gerrit Voorting. In hun spoor de Belg Marcel Janssens, die door een beschei den ontsnapping op dertig kilometers van de streep de beste krachten naar voren had ge trokken en dat bij de finish zelf het best kon waarnemen. Het werd een vlammend duel tus sen twee Nederlandse Tour-renners. De spitse gestalte van Voorting was deze ene keer het wilde geweld van de Willebrorder de baas. Janssens kon met een benepen gezicht slechts voor de derde man spelen. Dat waren, samen met een sierlijke, maar wat licht opgezette vlucht van Wout Wagtmans en de serieuze solo-rit van de dappere Luxembur ger Jempie Schmitt, de sobere feiten. '7ANT de Acht van Chaam 1954 heeft niet de grootse vorm ge kregen, die tevoren iedereen verwachtte. Het opgepoetste veld, dat om dik drie uur in de schoon gewassen en gestreken regenboog van kleurige shirts verscheen, was in korte tijd tot op het hemd ontluisterd. De Tour-ploeg reed op half koers al zonder Nolten, Roks, Mae- nen, Faanhof en Wagtmans. De rivaliteit tussen hen en de „rest" van Nederland was toen al lang aan brokken geslagen door het uitvallen van een amechtige Schulte en de valpartij, die de strijd bare Hans Dekkers een gebroken sleutelbeen kostte. De buitenlanders waren vanaf de eerste ronde reeds bezig met een sluwe terugtocht, die zij met vermeende lekke banden recht vaardigden. Van het veelbelovende vreemde contingent verover den alleen de rustig fietsende Afrikaan Achmed Kebaili, de Oos tenrijker Schneider, de jonge Schmitt en de agressief fietsende Belgen Janssens, Vermeiren en Rijckaert de waardering van het ontzaglijke bevolkingsoverschot, dat Chaam deze dag had. De rest hield zich bezig met het bedotten van koersorganisatoren en publiek, door op heimelijke plaatsen af te stappen en met treuri ge gezichten pech te komen melden. En wanneer ge een pessimist bent, kunt ge de valpartijen, die onder meer Dekkers, Faanhof en Koch verwondden, toeschreven aan de geforceerde druk te, die zelfs met honderd strakke manschappen van de Rijkspolitie niet was te bedwingen. Het volgend jaar zal voor een afdoende gaas-omrastering worden gezorgd. Chaam streeft naar perfectie en het heeft daarbij dezelfde vaart als beroemde en naamloze coureurs, die gisteren in honderdtallen, tien uur aan een stuk, over niet te tellen kilometers over het parcours stoven. Na de huldiging van de Tourploeg, een opgewekte traditie, waarbij ook de geblesseerde Suykerbuyk werd De- trokken, ging men maar direct de praetijk in. De Belg Zager vluchtte in de eerste ronde reeds voor een appetijtelijke premie en Wagtmans greep de gele genheid aan om zich alvast maar te presenteren. De Bredanaar, die vlak voor de koers paniek had gezaaid met zijn razendsnelle Porsche, ging door. Ook toen Zagers afstapte en eerlijk kwam vertellen, dat hij graag op tijd naar de Ronde van Zwitserland wilde vertrekken. Zijn voorbeeld werd on-v der meer gevolgd door de Australiër Strom en De Wachter. Wagtmans kreeg gezelschap van ijverige, maar niet geheel solide krachten en ofschoon hij erg veel werk maakte van de voorsprong, om dat het per ongeluk toch kon lukken, miste ae poging al snel elk spoor van bezieling. Wim van Est kon zich zonder al te veel moeite met een ritsje gezellen in het wiel naar de kopgroep fietsen tn toen de algehele aansluiting een feit was geworden, kon iedereen kijken, alsof er niets was gebeurd. WEL GESCHIEDENIS Konings, Breda, op een half wiel. 3 Jan Westdoi'p, 's Heerenhoek, z.t. 4 Leo v. d. Pluym, Dussen, z.t. 5 H. v. d. Broek, Breukelen, z.t. 6 Cees v. d. Borst, Etten, z.t. 7 Piet de Bruyn, Roo sendaal, z.t. 8 Wim de Wit, Leur, z.t. 9 v. d. Heuvel, Tilburg, z.t. en 10 Stol- ker. Zuilen. De uitslag bij de nieuwelingen werd na een beweeglijke wedstrijd: 1 J. Heyden, IJsselmonde, 56 k.m. in 1.32.46. 2 T. Lambregts, Etten. 3 F. Hofmans, Etten. 4 Blok, Den Bosch. 5 Verkampen, Gemert. 6 J. Verhappen, Gemert. 7 Nelemans, Zevenbergen. 8 v. d. Goor, Tilburg. 9 Liebrechts, Vlij men. 10 ex aequo de grote groep. Aan het te 's Heerenhoek gehouden handboog-concours op de staande yvip, georganiseerd door de Verenigde Handboogsociëteiten aldaar, hebben 61 schutters deelgenomen. De uitslag was: Hoofdvogel: M. N ij sten, Vrije Schut ters, 's Heerenhoek. Ie zijvogeJ: P. v. Pantijs, Zeelandia, Ovezande. 2de zij vogels C. Houthamer, Zorgvliet, Elle- woutsdijk. 1ste bovenkal C. Vermue, Vrije Schutters, 's Heerenhoek. 2de bo venkal A. de Jonge, Willem Teil, Ove zande. 1ste onderkal A. Daalman, Vooruitgang, Kwadendamme. 2e on derkal H. de Jong, Zeelandia, Ovezan de. 1ste klep G. Verycke, Zorgvliet, Ellewoutsdijk. 2de klep H. de Jonge, voornoemd. 3de klep C, Remijn, Spes Nostra, Ovezande. De meeste kleine vogels werden ge schoten door: J. Remijnse, Edele Handboog, Oudelande. P. Koen, Wil lem Teil, Ovezande. C. Paree, Concor dia, 's Heerenhoek. Te Brasschaet werd een 130 k.m. wegwedstrijd voor amateurs verreden. Oe crack van Kloosterzande, Eddy de Waal, wist na een zeer verdienstelijke koers, de eerste plaats te bemachtigen voor L. v. Schil, M. Joosen, J. Goosse- naers en L. van Hoorick. De 130 k.m. werden afgelegd 1n 3.25 uur. In schaakkampioenschap van Nederland (dames) De uitslagen van de vierde ronde van het tournooi om het Nederlands schaakkampioenschap voor dames te Alkmaar gespeeld, luiden: Mevr. Roodzant-mevr. Klijn 1-0, mevr. van Aalst-mevr. Hubert 1-0, mevr. van der Veen-mevr. Heemskerk 0-1. Na deze ronde is de stand: 1 mevr. Roodzant, 4 punten. 2 mevr. Heems kerk, 3.5. 3 en 4 mevr. Klijn en mevr. van der Veen, 2. 5 mevr, van Aalst 1.5. 6 mej. Bouwman, 1 plus een hangpar- tij. 7 mej. de Klerck 0.5 plus een hang- partij. 8 mevr. Hubert 0.5. De winnaar van de Tour 1954, Loui- son Bobet, heeft de 4855 kilometer van het parcours afgelegd in 140 uur 9 mi nuten 35 seconden, wat een gemiddel de betekent van 34.639 k.m./u., een nieuw wedstrijdrecord. Het oude record stond ook op zijn naam. Hij maakte het in 1953, toen zijn totaaltijd voor de route van 4479 kilo meter 129 uur 25 minuten 55 seconden bedroeg, algemeen gemiddelde 34.605 k.m./u. Zaterdag a.s. vindt te Sluiskil het eerste wielereriterium plaats. Moest men zich voordien om een koers te or ganiseren beperken tot de polders, thans beschikt men, door het gereed komen van nieuwe wegen in de kom van het dorp, over een parcours van ruim 1600 meter. Naast de veelbelovende cracks, t.W. Jansen, Van Doeselaar en Vernooy, beschikt men over een sterk veld van nieuwelingen komende uit Zeeland, Brabant en België. Het rennersveld blijft beperkt tot dertig. Er moet een afstand worden gereden van 65 k.m. Ongetwijfeld zal deze wedstrijd, waar voor de organisatoren al het mogelijke hebben gedaan, een herleving kunnen betekenen van de wielersport in Sluis kil. DE JAARLIJKSE zwemwedstrijd over de Wester-Schelde, waaraan zwem mers van naam plegen deel te ne men en die langzamerhand een in ternationale vermaardheid krijgt, zal dit jaar worden gehouden op Zater dag 28 dezer. OOK HANSWEERT heeft nu zijn wandelvereniging. Reeds bij de op richting was de belangstelling zeer groot, een vijftigtal leden kon wor den ingeschreven. De jeugd, het is verheugend te constateren, is daar onder flink vertegenwoordigd. Daar stuiven de profs weg voor de befaamde Acht van Chaam, die een record-aantal bezoekers trok en tot ongenadige harde strijd leidde. De zware koers bracht Gerrit Voorting op zijn naam na een meester- 'ijke, hoogst enerverende eindsprint, waarin Wim van Est zeer fraaie tweede werd en de Belg Marcel Janssens drde. over de smalle figuur in het vlammen- rode shirt vlak voor hem te staren, Dat was Gerrit Voorting wederom,, die een venijnig gevluchte Janssens achterna ging. De oppassende Marcel Janssens luid de daarmee het beslissende treffen in. Want toen de Roosendaler na een ge slaagde, langademige sprong in zijn wiel zat, presteerde Van Est hetzelf de. Hij kwam met effen slag nader rij den en geen man in het zwart besto ven peloton had er van terug. Toen de Willebrorder bij het Bel gisch-Nederlandse duo kwam, was het pleit beslecht. Hun voorsprong ver grootte zich zienderogen. Ondanks dé- donkere blikken van Keiballi, de eens* gezinde krachtinspanning van Van As, Van Breenen en een schamel tal ande ren. Het stramien, waarop later de apo theose van de „Acht" werd gebor duurd, was ontworpen. Het bleek zo perfect, dat het niet meer werd ver anderd. DE UITSLAG Er werd overigens wel deeeliik "e- schiedenis geschreven. Want de vlucht van Wagtmans had in ieder geval ge noeg tempo gehad om veel mindere broeders uit het zadel te helnen Fn ook de aansluiting had, bezkn doo? het Luxemburgse oog van Schm-tt zijn verdienste. Hij maakte gebruik van de plotselinge rust door er on zón eentje tussen uit te trekken. Wellicht liet de Tour-ploeg zich «ër. f,tellen d"or het opgeven van schulte en andere beduidende favorie ten uit het kamp der concurrentie En door de ietwat houterige zit, waarmee schmitt naar voren trok. Feit was, dat mj een hele kijk weg was, alvorens Wen in het bloedig geslonken peloton eni-e ongerustheid voelde. Maar Jempie werd met elke met=r S-„een, ge-vaar' Hlj' .reed bijna on- andig, als iemand, die bang is van Sw vallen of die pas naar de dokter is geweest voor de behandeling van furonkels op een bijzonder onge legen plaats. Maar zijn smalle herT^n ontwikkelden snelheid. En zijn Ter" zucht gaf kracht voor sterke Rondenlang koesterde hif inSzün jonge hart de gerechtvaardigde illus.e trots naar huis te kunnen seine dat hij een befaamde Nederlandse klas gebracht °P Zij" naam Jempie kan er alleen maar meer van dromen. met overleg Want Voorting, met overleg fietsend voor de zege, die hij zwijgend op bet programma had genomen, zette na een premiespurt dóór in de volle vaart van een Rotterdamse tram, die voorne mens is dwars door het Groothandels gebouw te rijden. Juist in dit stadium op 60 k.m. voor de finish moest Wouter laten afweten. Voorting zag er een aanlei- Qmg te meer in om goede dingen te doen op naam van de Tour-ploeg. En hij slaagde in die opzet. Want in twee ronden werd de Luxemburgse concur rentie failliet gefietst. Schmitt liet zien uitgeput in het diepst van het pe- Ioton zakken en begon daar dromerig 1 Gerrit Voorting 4.10.20. 2 Wim van Est. 3 M. Janssens. 4 M. Rijckaert. 5 J. de Feyter. 6 H. van Breenen. 7 Ke- bailli. 8 P. van As. 9 C. Vermeiren. 10 J. Schmitt. 11 C. Witeveen. 12 Henk Stevens. OOK BIJ AMATEURS Ook de amateurs, die met 136 k.m. voor de wielen in de morgenuren van start trokken, ondervonden de gena deloosheid van het parcours. Achter blijvers werden door de steeds groter wordende volksmassa's simpeltjes van de weg gedrukt. Lange tijd was het enige opmerke lijke het stijgend aantal uitvallers. Toen stelden enkele Limburgse ren ners hun candidatuur voor de ploeg voor de wereldkampioenschappen, Kersten en Gramser trokken met een hele club belusten de ruimte in en zelfs achtervolgers als Wolfs, De Wit, Westdorp en De Bruyn konden het niet klaren. Wies van Dongen moest zijn mooiste „sprong" voor de dag ha len om de aansluiting tot. een feit te maken. Toen was men juist aan kilo- meterpaal 100. Van Dongen miste de boot toen zijn stadgenoot Konings kort daarop een uitlooppoging waagde en de beste krachten meelokte. Samen met d voortreffelijk rijdende Westdorp, H. v. d. Broek en v. d. Pluym, fietsten ze een ontzaggelijk eind weg en alleen v. d. Borst, Piet de Bruyn, De Wit, v. d. Heuvel en Verhoef, konden de kop groep nog bijbenen. Verhoef, steeds in de weer om zijn positie te verbeteren, slaagde er in de spurt te winnen voor Konings en zijn makkers. •r3+? uitslag werd: 1 Schalk Verhoef, Rotterdam, 136 k.m. in 3.20.6. 2 Jan Naar men ons van de zijde van het afdelingsbestuur van de afdeling Zee land van de K.N.V.B. mededeelt, vil de landskampioen „Eindhoven" on 15 Augustus z.s. een voetbalwedstrijd ko men spelen tegen het vertegenwoordi gend Zeeuws voetbalelftal. De plaats, waar deze wedstrijd zal worden gespeeld, is nog niet bekend. De afdeling Zeeland van de K.N.V.B. is gereed gekomen met de competitie indeling voor het seizoen 1954-55. Hieronder publiceren wij de Zon dagscompetitie: t® klasse A (121): Domburg 1, Groe ne 1, Noormannen 1, Retranchement 1, Schoondijke 1, Sluis 1, Walcheren 1, IJzendijke 1. ly2 compt. is 21 wedstr le klasse B 122): Graauw 1, Hansw! Boys 1, s-H A kerke 1, Kruiningen 1, Kwadendamme 1, Lewed. Bovs 1 Ra^ penburg 1, Robur 1, Vogelwaarde 1, Volharding 32 1. Normale competitie is 18 wedstr. Ie klasse C (123): Burgh 2. Drei- schor 1, Renesse 1, Zierikzee 3 Dub bele competitie is 12 wedstr. 2e klasse A (126): Breskens 3, Mid delburg 4? Noormannen 2, RCS 3, Vlis- singen 4, Zeelandia 3, Zeeuwen Zuidzande 1. 1% competitie is 21 wed strijden. 2e klasse B (127): Axel 3, Clinge Goes 4, Hontenisse 0, Hulst 3, Ria W 2, Zuiddorpe 1. IV2 competitie is 18 wedstrijden. 2e klasse C (128): Brouwershaven 1 Dreischor 2, Renesse 2, SVOWK 1, Zie- rikzee 4, Zonnemaire 1. IV2 competitie is 15 wedstrijden. 3e klasse A (129): Breskens 4, Dom burg 2, EMM 3, Hoofdplaat 2, Lewed, Boys 2, Middelburg 5, Retranchement 2, Schoondijke 2, Sluis 2, Vlissingen 5, Walcheren 2. Normale competitie is 20 wedstrijden. 3e klasse B (130): Corn Boys 3, 's- H.A.Kerke 2, Koewacht 2, Kwaden damme 2, Luctor 3, Patrijzen 1, Rapen burg 2, Robur 2, Steen 3, Terneuzen 4, Vogelwaarde 2. Normale competitie is 20 wedstrijden. Links stormde op rechts af JTEN debat in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden over twee ex plosies, die onlangs in een mijn te Ri bolla hebben plaats gevonden, is der mate heftig geworden, dat de leden van de linkervleugel losstormden op de Christen-Democraten en de leden van de Centrum-partij. De communisten en linksgezinden stelden de Minister van Arbeid, toen hij de kwestie uitlegde, lastige vra gen. Een Christen-Democraat bromde „volksmenner" aan het eind van een lange toespraak van een oppositielid. Een socialist riep „ezel" terug en daarop begon de stormloop, terwijl de vice-president tevergeefs de claxon liet gaan. De publieke tribune moest worden ontruimd. Daarna werd de vergadering verdaagd. Bij de Tweede Kamer is 'n wetsont werp ingediend in zake het gebruik van de Friese taal in het rechtsver keer. De „Friese Kwestie" heeft o.m. in 1952 geleid tot de instelling van een commissie betreffende het gebruik van de Friese taal op het gebied van het rechtsverkeer. (commissie Kingma Boltjes). Overeenkomstig het eenstemmig ad vies van de commissie-Kingma-Boltjes wordt in het wetsontwerp de mogelijk heid geopend een mondeling at te leg gen eed, belofte of bevestiging in de Friese taal uit te spreken. De commissie was ook van oordeel, dat de eisen van rechtseenheid, rechts zekerheid en rechtsgelijkheid in het algemeen te grote hinderpalen vor men tegen het schriftelijk gebruik van de Friese taal in rechtsgedingen. Het kabinet sloot zich bij dit oordeel aan, Behoudens uitzonderingen zal het mondeling gebruik van de Friese taal tegenover de rechter zijn toegestaan. Een verblindende lichtflits spleet de donkere wolken uiteen. Enkele ogenblikken van uiterste stilte werden gevolgd door een paar dreunende donderslagen. En een plassende regen stortte neer. De man in het afgelegen huis herademde. Even had hij gedacht, dat het lichtende hemelvuur ingesla gen was in het dak boven zijn hoofd. Hij haalde zijn schouders op. Hij richtte zijn blik weer op het inwendige van de defecte lichtschakelaar en wilde verder gaan met zijn werk. Er tikte iets tegen de ruit. Een krijtwit gezicht, met grote verwilderde ogen, staarde naar binnen. Joe Stephard schrok onwille keurig bij het zien van deze plotselinge verschij ning. Even blikten de beide mannen elkaar roer loos in de ogen. Een benige hand kwam omhoog en weer tikte de buitenstaander tegen het glas. Zijn mond viel open, maar zijn roep werd vervaagd door de gierende regenvlagen, die nu het huis ge selden. Joe wenkte de man en liep naar de keuken. Hij draaide het buitenlicht aan en opende de deur. Gelijk stapte de man over de drempel, snel en met schichtige bewegingen. „Ook goeiendag", wenste Joe, die zijn gast eens opnam. Hij zag een lange magere figuur, een groot hoofd met benige voorhoofdknobbels. Van onder de ineenlopende wenkbrauwen staarden twee lichte verschrikte ogen hem aan. Het waren zeldzaam lichte ogen, bijna kleurloos, doorzichtig.... Een brede mond met dunne lippen, gaf iets wreeds aan het gezicht van de man, die bewegenloos was blij ven staan. „Geef je jas maar, hij is drijfnat", zei Joe. Hij strekte zijn arm naar de man, die bliksem snel achteruit stapte; „afblijven", siste een zachte, maar scherpe stem, „ben je alleen thuis?" Joe knikte verbaasd. „Dan zal ik je gezelschap houden, jongeman. Heb je vuur? Ik ben koud". „Binnen is het warm", zei Joe, „maar doe eerst je jas uit; dan kan ik die drogen." De man lachte schor en ontdeed zich na even nadenken van zijn jas. Even later stond hij voor het grote open vuur in de woonkamer. Hij strekte zijn lange handen uit naar de dansende vlammen alsof hij ze wilde strelen. Joe opende juist zijn mond om iets te zeggen, toen een nieuwe bliksem flits de buitenwereld snel verlichtte. De plotseling opgestoken wind rende om het huis, rukte aan de vensters en loeide in de schoorsteen. Hoog rekten zich de vlammen van het houtvuur in hun vlucht omhoog. De vreemdeling veegde met de rug van zijn hand enige zweetdroppels van zijn voorhoofd. „Bang voor onweer?" informeerde Joe, die intus sen de man schatte op een goede veertig jaar. „Bang?" De man zuchtte diep. Bang, herhaalde hij nadenkend, jabangNiet van onweer, maar dat bliksemlicht, dat wilde lichtik haat het." Hij knikte als om zijn eigen woorden te be vestigen. „Hoe kom je hier?" De vreemdeling gaf geen antwoord. Hij stond weer naar het vuur gekeerd en staarde gefasci neerd in de vlammen. „Kom je van ver?" vroeg Joe. Weer zuchtte de man, „ja van heel ver...." zei hij alsof hij ergens over nadacht. „Verdwaald?" Hij moest zijn vraag herhalen. De vreemde keek hem nu doordringend aan. „Neenzei hij langzaam, „niet verdwaald ,zo ITla.a^en toen was ik ineens hier". vuur zitten. Joe haalde geërgerd zijn schouders op, over zijn weinig spraakzame gast en ging weer aan het werk. „Ik was bezig h 64-Ze schakelaar". legde hij uit, maar de man aan het vuur luisterde niet. vi°LZett0 de radio aan, omdat de zwijgzaamheid van de vreemdeling hem irriteerde. Een nieuwe bliksemflits schoot buiten omlaag en een hevig gekraak kwam uit de luidspreker. Jiust toen Joe het toestel wilde afzetten, werden de muziekflarden verstoord door de stem van een omroeper, „Hallo, hallo, hier een extra politiebe richt. De autoriteiten van Dullas maken bekend dat hedenmiddag uit de Staatinrichting voor krank zinnigen aldaar is ontsnapt: Ray Curton. Uiterste waakzaamheid is geboden. Curton is moordlustig krankzinnig en heeft bij zijn uitbraak twee cipiers om het leven gebracht. Vóór zijn opsluiting maakte hij in een jaar tijds zestien slachtoffers. Hij kan zich als vrij normaal voordoen en is in het bezit van vuurwapens. Signalement Even pauseerde de omroeper en Joe grinnikte naar zijn gast. „Mooie boelprettig als je zo'n kerel tegenkomt". De man grijnsde even, zijn dunne, bloedloze lip pen weken nauwelijks uiteen. „Lang, ongeveer 1.85 meter, mager, hoog, smal hoofd met opvallende voorhoofdknobbelsbrede mond met bijna onzichtbare lippen, bijzonder kleine kin. Een dreunende donderslag deed het huis sidderen. De man bij het vuur staarde naar Joe, terwijl de vlammen, grillige, dansende schaduwen wierpen over zijn benige hoofd. „Zet die radio af", siste hij. Joe stond onbeweeglijk en staarde in die flets- bleke ogen, die schitterden als glas. Hij zag hoe een zenuwtrekking rukte aan de streepdunne lippen. „Zet dat ding af". In de grote benige hand was plotseling een automatisch pistool, waarvan de loop gericht was op Joe's borst. .over zijn kleding is niets met zekerheid be kend". De omroeper sprak rustig verder, rustig en precies. „De autoriteiten gebieden uiterste waak' zaamheid in het gehele district. Volgens verklarin gen van een taxi-chauffeur heeft een persoon, be antwoordend aan ciit signalement, zijn wagen ge stolen, De chauffeur is door vier schoten zwaar gewond. Curton kan zich dus waarschijnlijk snel verplaatsen door middel van deze Buick, nummer Os 21-30-51, kleur zwart, sedan, ingedeukt rechter- voorspat. Het pistool klikte. Vol afschuw staarde Joe in het glanzende kringetje van de loop. „Af die radio" siste de man bij het vuur. Zijn ogen waren tot smalle spleten geknepen en er lag zo'n onmisken bare dreiging in zijn stem, dat Joe automatisch ge hoorzaamde en de knop omdraaide. Razend vlug werkten zijn hersens om een oplossing te vinden. „Doe weg die spuit" zei hij kalm, „over een paar minuten komen er vrienden van mij hier.En al ben jij dan weg, dan weten ze toch, dat je hier geweest bent Zichtbaar ongelovig had de vreemdeling geluis terd. „Ze zullen wel wachten, tot dat onweer voorbij is" zei hij met triomf in zijn stem. Joe zuchtte. Hij wist, dat er ook na het onweer niemand zou komen. Het was al laat en er kwam 's-avonds zelden bezoek aan zijn afgelegen huis. Even overwoog hij de gelegenheid om de man te bespringen. „Niet doen", adviseerde Curton, die zijn gedach ten scheen te raden, „ik schiet als de beste". Joe keek naar de schakelaar van het kamerlicht en berekende zijn sprong. Katachtig vlug kwam de magere man overeind en met enkele passen was hij bij de schakelaar, waar hij op een stoel ging zitten. „Draai je om", beval de kalme stem, „vlug wat. Ga maar verder met je werk. Maar denk er aan, dat je niet per ongeluk kortsluiting maakt, want dan heb je drie kogels in je lijf, op hetzelfde mo ment dat het licht uitgaat Staande bij de muur begreep Joe, dat hij aller eerst tijd moest winnen. Hij manipuleerde met zijn schroevendraaier en overwoog de kans die hij had als hij kortsluiting veroorzaken zou. Ongetwijfeld was Curton een goed schutter, want anders zou hij hem nooit deze gelegenheid geboden hebben. Van de andere kant was zojuist uit het politiebe richt gebleken, dat de taxi-chauffeur door vier kogels zwaar gewond was, maar in ieder geval niet doodEn dat was nog op klaarlichte dag ge weest, toen Curton betere trefkansen had, dan wan neer het licht plotseling uit zou gaan. Joe voelde zich beter nu hij dit had overdacht, maar tot zijn grote teleurstelling herinnerde hij zich nu, dat de schakelaar waar hij aan werkte op een andere stop gezekerd was, dan het kamerlicht. „Waar is je wagen Curton?" vroeg hij, zonder zich om te draaien. De vreemdeling vloekte. „Kapot. Ik heb hem in het water geredendie vinden ze voorlopig niet". Joe knikte en prutste verder aan zijn schake laar. „Waarom doe je zulke dingen, Curton? Van daag of morgen grijpen ze je toch weer...," De vreemdeling achter zijn rug antwoordde niet. „Doe dat pistool liever weg", zei Joe rustig, „straks zien ze je van buiten af staan.... er zijn hier geen gordijnen". Curton lachte zacht. „Laat ik dat maar niet doen. Ik zit met mijn rug naar het raam, dus niemand kan zien, wat ik in mijn hand heb.... Trouwens er komt toch geen mens langs Even was het stil, toen wierp een hevige wind vlaag de regen kletterend tegen de ruiten. Dof rommelde het in de lucht, maar het onweer was al een heel eind weggetrokken. Even nog had Joe gehoopt, dat hij op het moment van een bliksem flits, de krankzinnige zou kunnen overrompelen, want hij was zijn angst en benauwdheid als de bliksem opvlamde niet vergeten. Maar ook deze kans kreeg hij niet. „Draai je om", klonk plotse ling de zachte, doordringende stem. „Vlug wat" Joe gehoorzaamde en zag recht in het bleke ge zicht van de waanzinnige bezoeker. „Je wordt bang mijn jongen", zei de vreemdeling, „Je begint te begrijpen, waar het om gaat. Nog even", hij lachte huiveringwekkend, „dan zal het gebeuren.... Ik heb het al zo vaak gezien". Joe staarde gefascineerd naar het glinsterende rondje van het pistool, waar uit een kogel zich met ontembaar geweld zou kun nen losmaken. En hij zag de gespannen wijsvinger aan de trekker trillen. De knokkels van de man waren wit. De magere bezoeker leunde wat voorover en zijn roofvogelkop wiegde zachtjes heen en weer op de dunne hals. Vreemde, zachte uitroepen kwamen over zijn bleke lippen. „Nu ben je bang", het klonk bijna vriendelijk. „Nu ga je alles begrijpen. Nu weet je dat er niets meer is tussen jou en je einde, dan mijn vinger. Hij lachte vrolijk. „Een halve centimeter verschil en het is met je gedaan, jonge vriend". Joe berekende de afstand, die hem scheidde van de man met de revolver en hij wist dat hij dood zou blijven in de sprong. Zijn hersens werkten koortsachtig. Hij overwoog de mogelijkheid om door het raam naar buiten te springen, waar hij veilig zou zijn in de duisternis, maar het stond vast, dat de krankzinnige zou schieten bij zijn eerste be weging. Joe verwierp het ene plan na het andere. Wegduiken onder de tafel. Zich met tafel en al tegen Curton werpende tafel als schild ge bruiken. Plotseling bedacht hij iets. Misschien was he^ wapen niet eens bruikbaar. „Is dat klapperpis tool eigenlijk wel geladen?" vroeg hij met een droge keel. Als antwoord floot er iets langs zijn oor, dat met een doffe plof in het houtwerk drong. Een scherpe knal sloeg pijnlijk op zijn gespan nen trommelvliezen. Joe bevochtigde zijn droge lippen. „Je kogels zijn op", probeerde hij, vurig hopende, dat de ander zich zou laten verlokken, tot een stommiteit. „Dacht je dat ik gek was om al mijn kogels te verspillen? En dan jij zeker de benen nemen als de laatste verschoten is". Weer lachte de man. Het klonk huiveringwekkend. Joe voelde dat hem het angstzweet uitbrak. Wan neer de man ongewapend was, zou hij hem onge twijfeld overmeesterd hebben, maar de drie meter die hem van de bezoeker scheidden, betekenden dat de vreemdeling hem zou kunnen neerschieten vóórdat hij hem bereikt had. „Ik schiet terwijl je springt", siste nu de stem, „je weet het, maar je kunt niet blijven staan, je kunt dit niet langer verdragen Joe dacht dat zijn spieren scheurden, toen hij sprong. Een scherpe knal werd gevolgd door een gesmoorde kreet en het gerinkel van brekend glas. Huilend vloog de wind naar binnen door de ge broken ruiten, de regen met zich meevoerend. Joe krabbelde overeind en keek neer op de ge stalte aan zijn voeten. „Bedankt jongens," zei hij hijgend tegen de twee politiemannen, die naar bin nen klommen. „Ik dacht al, dat jullie niet kwamen, het was op het nippertje Hoofdagent Matter stak zijn pistool in de holster en wees op zijn collega, die Curton snel in de boeien sloot. „Hij vertelde me dat de lampen op je hek langs de weg morse-seinen flikkerden en toen lazen we je bericht. Wees maar blij, dat hij juist tegenover je woont, en dat hij in de oorlog boord- telefonist is geweest. Maar hoe heb je dat kunnen doen? Heeft Curton je dan maar doodrustig aan de schakelaar laten draaien?" Joe lachte, nog wat bleek, maar geheel beheerst. „De schakelaar was kapot Matter. Ik repareerde de binnenboel en terwijl Curton me onder schot hield, hoefde ik alleen 'maar steeds de losse pool tegen de schakelklem te duwen, driemaal kort.... driemaal lang.driemaal kort.s.o.s. s.o.s. MIDDENSTANDSEXAMEN Te Terneuzen slaagden voor het Mid denstandsexamen: C. v. Acker, Hoofd plaat. T. v. Aerde, Sluiskil. P. v.d. Amee- le, Hoofdplaat. L. Antheunis, Hulst, C. v. Antwerpen. Zaamslag. P. Barends, Ka- pelle-Biezelinge. G. de Bats, Sluis. P. van Bastelaere, IJzendijke. C. Baeyens, Kapelle, N. Boeye, Nieuwvliet. C. Boot, Hansweert. J. Borm, Vogelwaarde. J. v.d. Broeke, Schoondijke. L. Burm, Nieuw- Namen. S. v. Cadsand, Axel. C. Capelle, Goes. J. Castelejm, Terneuzen. A. Corne lls, Hoofdplaat. E. Cornelis, IJzendijke. P. v. Daele, St. Jansteen. G. de Deckere, Nieuw-Namen. C. Dieleman, Zaamslag. J. Dieleman. Axel. W. Esbeukman, Axel. A. Everdijks, Kapelle. E. Gelderland, Sas van Gent. S. Geljon, Goes. L. Geluk, St. Maartensdijk. E. Gevaert, Knocke (B). J. Goethals, Sas v. Gent. R. Goethals, Sluiskil. L. van Goethem, St. Jansteen. M. Goossens en D. Gras, Sas v. Gent. D. Groosman, IJzendijke, H. de Hamer, Oostburg. H. Harms, Terneuzen. J. Hase- lager, Koewacht. D. Hout, Wemeldinge. E. Jacobs, Goes. M. Janse, Hansweert. J. Kalle en M. Kalle, Westdorpe. F. v. Kam pen, Axel. R. Kavelaars, Terneuzen. N. de Keizer, Axel. C. van Kouteren, Ter neuzen. Joh. Kramer, Kapelle. Mevr. J. Kramer-Riemens, Terneuzen. A. v. Laere Walsoorden. L. Lambert, Vogelwaarde. W. Lansu, Clinge. F. Lippens, Axel. W. de Looze, IJzendijke. A. Maes, Hulst. E. Maesschalk, Sas v. Gent. J. Martens, Philippine. MODEVAKSCHOOL BREDA Aan de modevakschool „Ensaid" te Breda slaagden voor soupeuse en costu- mière de dames J. v.d. Basse, Driewegen. M. Minaard, 's-Heer Abtskerke. D. Naeye, 's-Heer Arendskerke. C.° IJzer man, W. Karelse, M. Pieters en B. Raas, Heinkenszand. D. de Witte, C. Stol, M. Koeman en M. de Muynck te Driewegen. J. v.d. Kreeke, E. Wondergem, D. Ge- schiere, H. de Hames-Maat en J. Wisker- ke te Nieuwdorp, J. Raas, J. Almekin- ders, C. Adamse, J. Rijk, A. v.d. Male, 's-Heer-Arendskerke. B. Nagelkerke. M. Raas en T. Bosman te Nisse. G. Vermai- re-v.d. Does, A. v. Damme, R. Spelier, K. Engelse te Heinkenszand. Z.T.I. Aan het Zeeuws Technisch Instituut te Goes slaagden de heren M. Blok en C. Boonman. NIJ VERHEIDS ACTE Te 's-Gravenhage slaagde voor de Nij- verheidsacte NII a de heer E. Stek, le raar aan de lagere technische school Xe Zierikzee. GOES, 4 Aug. '54 Export- en Indus- trieveling: Yellow transp. A 60, Bic 33.70- 34.80, I gr. 58. I 32.50-32.60. II 11.20-12. Perzikappel Bic 43, I 40, II 15. Beauty of Bath I gr 38, I 30, II 8, C 29. Early Vict. I gr. 28, I 16, II 8. Oomskinderen B 33. I 23.30-25, I rijp 20, II 14.30, II rijp 10-11. Duitse zure F 32-38.10. Dubb. pr.bonen AI 56, All 59.20, afw 45. Verpakt fruit: Beauty of Bath A 67, B 53, I 50. Gewone veiling: Yellow transp. keuken 16-18, fabr. 5-12. Perzikappel keuken 21-28, fabr. 5-12. Early Vict, keuken 8, Ooms kinderen keuken 22, fabr. 12. Druiven 200-210. Frambozen 100-122. Bramen 91- 103. Kruisbessen I 39, afw 9. Oranjeprui- men II 17-25, F 16-18. Early Laxton II 46-75 grof 52, F 26-39. Ontario I 74, II 54, grof 54-75, F 21-48. Tollenaars I 10-16, II 7-11. Czarpruimen I 71-81, II 36-49, grof 36, F 13-19. Eldense blauwe II 26. Groenten: Bloemkool All 21-16, BI 8-12, afw. 8-21. Komkommers AI 18-21, All 17, BI 16-19, Cl 11-14. Kropsla AI 5-6, All 4-5. BI 3. Tomaten A 44, B 27-38, C 32. Dubb. pr.bonen 1135-45, afw. 30-44. Saxa bonen 26. Stoksnijbonen 52-82. Stamsnij- bonen 21-32. Kroten per bos 6-12. Uien per bos 11. id. per kg. 4-5. Andijvie 10-15. Rode kool 13. Gr. sav.kool 8-14. Eerste lingen 7-9. Bintjes 7-8. Postelein 20. Zil- veruien, 43. 's-HERTOGENBOSCH, 4 Aug. '54 Op de markt van heden werden aangevoerd 4.655 stuks vee, zijnde: 1.555 runderen, 334 vette kalveren, 323 nuchtere kalve ren, 89 fokzeugen, 177 slechtzeugen, 159 lopers, 1.647 biggen, 352 schapen, 19 geiten. Melk- en kalfkoeien van f 650 tot 950. Guiste koeien van f 575 tot 825. Kalf- vaarzen van 635 tot 850. Klamvaarzen van 560 tot 670. Guiste vaarzen van 550 tot 675. Pinken van 360 tot 525. Gras kalveren van 225 tot 325. Nuchtere fok- kalveren van 90 tot 160. Nuchtere slacht- kalveren van 45 tot 60. Zware soorten van 65 tot 90. Drachtige zeugen van 350 tot 440. Lopers van 85 tot 115. Biggen van 52 tot 74. schapen van 65 tot 80. Vette schapen van 90 tot 110. Zuiglammeren van 65 tot 85. Weilammeren van 50 tot 65 alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 643 stuks. Prijzen extra kw. f 2,95-f 3, le kw. f 2,80-f 2,90, 2e kw. f 2,60-f 2.75, 3e kw. f 2,40-f 2,55. Vette stieren 2,60- 2,70. Worstkoeien 2,20-2,40, alles per kg. gesl. gew. Vette kalveren zware soor ten van 2,40-2,70. Vette kalveren in mid denklasse van 2,20-2,35. Vette kalveren lichte soorten van 1,90-2,10. Nuchtere slachtkalveren van 1,32.5-1,87.5, alles per kg. lev, gew. Slachtzeugen van 1,68-1,76 per kg. lev. gew. met 4 kg. tarra. Fijne jonge slachtvarkens van 1,87-1,95 per kg. ev. gew. met 4 kg. tarra. Verdere mededelingen. De handel in melk- en kalkoeien verliep traag, prijzen lager. Guiste koeien en weidevee handel rus tig, de prijzen bleven ongeveer gehand haafd. Minder aanbod van jongvee, han del kalm met iets lagere prijzen. Nor maal aanbod van vette kalveren, de handel verliep vlugger met hogere prij zen. Minder aanvoer van nuchtere slacht kalveren, handel stil en nauwelijks prijs houdend. De handel in fokkalveren ver liep redelijk goed met weinig verande ring in prijzenGroter aanvoer van scha pen, wei- en zuiglammeren, handel ma tig, wel prijshoudend. Minder aanbod van fokzeugen, handel rustig, de prijzen ble ven gehandhaafd. Groter aanvoer van lopers en biggen, handel verliep lui- duur. De handel in slachtvee verliep stug en ongeveer prijshoudend. Minder aanbod van slachtzeugen, handel willig met iets hogere prijzen. KAPELLE, 4 Aug. '54 Export- en Industrie: Duitse zure afw. 39.60. Zure morellen AB 59.90, C 45.—. Dubb. Pr. bonen z.dr. I 62.10-63.90, II 59.10-59.30, afw. 45. Appelen: Yellow Transp. A 63.10, BC 36.10, I grof 61.90, I fijn 34.20, II 12.60- 21. Perzikappelen BC 40.25, I grof 48.90, I fijn 33.40-35.20, II 12.90-15. Early Vict. I grof 29.40, I fijn 18.60-19.70, fabr. 4.60. Peren: Oomskinderenpeer A 45.90, B 35.20, I grof 40.80, I fijn 25.10-25 40. II 15.10-17.10. Appelen kroet 3.00. Appelen val 3.00-3.80. Gewone veiling: Zure mo rellen 64-100. Kruisbessen 20-40. Prole- fic 73. Malling Promise 135-205. Pruissen 124-204. Hornet 100-185. Bramen 58-140. Pruimen: Ontario 21-87. Czar 20-86. Lax ton 23-97 Reine Cloude d'Oullins 28-68. Eldensg blauwe 14-30. Blauwe wijnprui men 13-41. Tollenaars 8-18. Occulanen 5. Oranjepruimen 18-22. Appelen: Yellow transp. K 15-26, fabr. 5-13. Perzikappel K 7-22, fabr. 3-9.5. Early Vict. K 8-13. Beauty of Baht 31. Oomskinderenpeer K 15-29, fabr. 8-14. Groenten: Aardappe len 4.5-8. Bloemkool 8-42. Trosprinc.bo- nen 50. Rabarber 8.5. Kropsla 9-13. Augurken 60. Komkommers 15-28. Was- peen 20. Bospeen 15-20. Savoije kool 9.5. Witte kool 4. Rode kool 15. Uien 7. Tuin bonen 7. TERNEUZEN. 2 Aug '54 Sla 2,50-8,30 Bloemkool A 32-43, B 17-31, C 8-16. Groe ne komkommers B 20, C 14. Witte kom kommers A 20-25, B 16-17, C 9-12. Eer stelingen 8.30-8,90, I 6.90-10,—, II 6,00-7,00. Bintjes 6,80-10.10. Andijvie 10-25. Princ- bonen n 48-62. Saxa II 34-40. Doperwten 36. Kroten 15. Rode kool 15-19. Sav. kool 7-17. Tomaten bonken 33-40, A 26-4ë, B 27-45, C 20. Yellow transp. BC 30-3, huish. II 15-18. fabr. 9-16, val 3-10. Early laxton I 76-78. II 63. F 60-61. Oomskinde ren K 17-24, F 16-18. val 11. Duitse zure 88-92. WATERSTANDEN Mannheim 297 t—010), Kaub 212 (—007), Trier 96 (—0051, Koblenz, 208 (—008), Keulen 189 (—008), Ruhrort 402 (—011), Lobith 1021 (—009). Nijmegen 8(16 (—009), Arnhem 816 (—008), Eefde 338 (—016). Deventer 245 (—016), Namen la Plante 160 002), Borgharen 3922 032)Bel- feld 1078 (—012), Grave 479 (+002),

de Stem | 1954 | | pagina 7