Beelden nit Sovjet-Duitsland MORPHINE AT EEN ONDERLIJKE ERELD I, gaan. \RVERFKAM S.E.R. over Land- bouwwet RADIO Een vrouw in de eenzaamheid 1WEEDE BLAD WOENSL AG 4 AUGUSTUS 1954 Onbekookt besluit Halsteren [jUTv-i.it--net Katholieken vluehten uit Tongkin-Delta Toestemming Ik ben Moeder van een gezin met acht kinderen door B. M. BOWER TOCH OOK GRAAG |aande strook ingevuld TEM U zonder kosten RECHTS BOVENAAN ziet men man schappen van de Volkspolizei, afgekort Vopo. marcheren. Volkspolizei is een verzamelbegrip voor de gewone orde bewakers, voor de gekazerneerde volkspolitie die in werkelijkheid reeds een nieuw Duits leger in de Oostelijke (Advertentie) zone vormt, voor de Seepoiizei, schuil naam van de kern van 'n O.-Duitse ma rine, voor de Luftpolizei, die getraind wordt met Sovjet-Russische jacht vliegtuigen, voor de Grenzpolizei en de Transportpolizei, ook volledig mili tair opgeleide en uitgeruste corporaties. De officieren zijn voor een deel gere- cruteerd uit krijgsgevangen kader van ■toiotl Alt 01 t(M1| VIOIO' |r Hufeland, geeft het haar hooie natuurkleur. - Geeft en is onschadelijk. Kam garantie. Zendt haarlokje. |mrs f fi.90. BLUMENBERG REUTER ks 39 LEIDEN j-JET onbekookte besluit van de NVV-bestuurderen om de Raad van Vakcentralen op te blazen, heeft in eigen kring toch ook geen onverdeelde instemming gevonden. I Verschillende bedrijfsbonden schii- I nen nog altijd te talmen met het opzeggen van de bedrijfsunies En in Goes is op een NVV-vergadering waar een bestuurder het besluit toe lichtte, onverholen critiek tot ui ting gekomen. Een vijftal aanwezi gen vroeg, waarom het verbonds- bestuur met eerst de leden gekend had, alvorens dit belangrijke besluit te nemen. De bestuurder trachtte Z1.ch ®.r ^.arj af te maken met de uit vlucht, dat men mocht aannemen, dat er wilsovereenstemming bestond tussen de leden en de gekozen be- stuurderen. Een referendum meen de hij, kon slechts tot conservatisme leiden. M.a.w. tot bestendiging van de bestaande toestand. Hetgeen der halve betekent, dat men vreesde i niet de instemming van de meerder- I heid der leden te zullen verkrij- gen.Commentaar kan onuitgespro ken blijven. J_JET VRIJE VOLK blijft nog wat nakaarten over het geval-Hal- steren. Het wil de eer voor zich op eisen, niet teruggekrabbeld te zijn. Opvallend blijft intussen, dat er eerst vreselijk hoog van de toren werd geblazen en dat zelfs Dr. Drees het koor van verontwaardiging versterkte, terwijl er na de laatste raadsvergadaring maar een heel tam stukje loskwam. In de eerste publicaties werd alles op de kap van het gemeentebestuur geschoven. Nu is men gaan inzien, dat hier sprake is van een Stichting, wer kend met overheidssubsidies. Wij blijven er ook bij, dat het beneden de standing van een' minister-pre sident is, louter afgaand op een krantenverslag, in het publiek een beschuldiging te uiten. Hij had zich ter plaatse toch zeker eerst moeten laten informeren. We maken van de gelegen heid gebruik om een storende fout in een vorig stukje van ons te her stellen. Daar werd afgedrukt: Het hele geval is weer een illustratie van de onmenselijke mentaliteit, van waaruit de agitatie tegen het Man dement wordt gevoerd. Er had moe ten staan:onwezenlijke mentaliteit. Hitiers weermacht. Zij, die zich tot medewerking bereid toonden, kregen Sovjet-scholing en zij leiden nu ook weer nieuw kader op. Het geheel staat echter onder strenge Russische con trole. Strenge controle is er ook nodig op de gehele Volkspolizei, want sinds 1949 is er al 7000 man naar het Wes ten gedeserteerd. Een militair tribu- haal vonnist nu desertie zeer zwaar. Voor officieren kan zelfs de doodstraf worden uitgesproken. In September 1952 was de gekazerneerde Volkspoli zei alleen al 104.000 man sterk, w.o. 15 duizend officieren. De grenspolitie wordt geschat op 20.000 man. Op de woeste communistische agitatie tegen de Duitse herbewapening valt door de vorming van militaire eenheden in de Oostelijke zone wel een heel eigenaar dig licht! LINKS ONDERAAN ook een merk waardig staaltje van de wijze, waarop de vurige vredesstrijders hun doel na streven. Het toont de manier, waarop de Freie Deutsche Jugend, de enige en practisch verplichte jeugdorganisatie in Duitsland, getraind wordt in mili taire bedrijvigheid. LINKS BOVENAAN kijkt U in het gelaat van een niet bepaald vriende lijk uitziende dame, die dan ook be paald niet vriendelijk is. Het is name lijk Hilde Benjamin geb. Lange, sinds 15 Juli 1953 Minister van Justitie in de Duitse Democratische Republiek. Zij heeft rechten gestudeerd en trouwde met de geneesheer Dr. Benjamin, die in 1952 in Mauthausen omkwam. Ze werd als advocaat in 1924 al lid van de Communistische Partij. Tijdens het Hitlerbewind vond ze ander werk. In 1945 kwam ze aanstonds naar voren, volbracht met „goed" gevolg allerlei zuiveringsacties en ijverde voor het oprichten van spoedcursussen, tenein de een groot aantal „volksrechters" ter beschikking te kunnen stellen van de Staat. Na een studiereis in de Sovjet- Unie werd ze openbaar aanklager en bleek toen uiterst geschikt voor het leiden van z.g. Schauprozesse, processen, waartoe een grote toeschou wersschare wordt uitgenodigd, opdat men duidelijk kan leren, hoe hard er .egen „volksvijanden" wordt opgetre den. Hilde Benjamin kreeg sindsdien de bijnaam „De rode guillotine". Toen de minister van Justitie Fechner tij dens en na het oproer van 17 Juni 1953 gevoelens van clementie betoonde ten opzichte van de stakers, werd hij spoe dig afgezet en als „vijand van de staat en de partij" gevonnist. Hilde Benja min nam toen de ministersplaats in en zij heeft ervoor gezorgd, dat ieder spoor van „zachtheid" uit de processen tegen de stakingsleiders verdween. (Advertentie) ALLEEN ECHT MET HET RAYERKRUIS ONS NIEUWE FEUILLETON In de maanden die voor ons liggen, gaan we met U een op windende tocht maken naar Engeland om daar te verkeren in de allerhoogste kringen. We zullen ons dank zij het grote schrij verstalent van K. Cecil Thurston in de Londense „society" bewe gen alsof het ons dagelijks werk was. De omgang met leden van het Britse Parlement en zelfs met Ministers gaat ons vlot af en we krijgen volop gelegenheid om van het politieke leven de op windende kanten van nabij mee te maken. We maken kennis met een succesvol politicus. We genieten met volle teugen van zijn „spel" binnen en buiten het Parlement en we streven met hem naar dat begeerlijke hoogtepunt in zijn car rière, het ambt van Minister. Maar toch.... Met grote vaardigheid weeft de schrijver van ons nieuwe feuilleton voort aan de boeiende intrigue: de politicus van de gloedvolle redevoeringen en van telkens grotere successen blijkt een zwakkeling. Hij is verslaafd aan het meest gemene vergif, dat de mensheid kent, de verraderlijke morphine. Om aan zijn steeds toenemende hartstocht voor dat verdovende middel te kun nen voldoen zonder zijn optreden naar buiten te schaden, laat hij een dubbelganger optreden. Dat hieruit de meest dolle verwik kelingen voortkomen, laat zich verstaan. Maar hoe zonderling en dwaas, ontroerend soms en vaak zelfs adembenemend Thur ston voor ons de situatie veet te schetsen, vertellen we U bij voorkeur nog niet. We zullen vanaf morgen de schrijver zelf aan het woord laten. Wijzigingen bepleit Het voorontwerp Landbouwwet, dat de Landbouw-crisiswet 1933 moet ver vangen, is thans door de Sociaal Eco nomische Raad bekeken. In het alge meen kon de grote meerderheid van de S.E.R. zich verenigen met de ge dachte, dat de centrale overheid be voegdheden worden toegekend tot het voeren van een landbouwbeleid. Ten aanzien van de voedselvoorzicningsbe- langen zou de S.E.R. nog wat verder willen gaan door met name een optre den van de centrale overheid mogelijk te maken in gevallen, waarin de voed- selvoorzieningsbelangen in gevaar dreigen te komen, zoMer dat de be langen der agrarische producenten een ingrijpen vorderen. Een minderheid van de Raad wil deze uitbreiding van bevoegdheden echter niet. De S.E.R. heeft er bezwaar tegen, dat het stellen van de nodige voor schriften in handen van de Minister van Landbouw wordt gelegd. Hij acht het gewenst er het hele Ka binet bij te betrekken en dus maatre gelen te laten stellen door een algeme ne maatregel van bestuur. Die algeme ne maatregelen van bestuur zouden bovendien na afkondiging onverwijld aan de Staten Generaal ter bekrachti ging moeten worden voorgelegd. De S.E.R. is verder van mening, dat het betrekken van de bedrijfslichamen bij het overheidsbeleid de bezwaren, die aan het verlenen van ruime be voegdheden zijn verbonden, aanmer kelijk vermindert. r)E massavlucht van Katholieken uit de door de communisten bezette Tongkin Delta naar Hanoi is in volle gang. Per dag arriveren ongeveer 3000 katholieken. De ontheemden wor den zoveel mogelijk onder dak ge bracht, o.m. in kloosters en openbare gebouwen. Men verwacht, dat ongeveer 500.000 mensen naar Zuid-Vietnam zullen eva cueren. Er komen berichten uit het be zette gebied, dat de katholieken in groten getale gedwongen worden com munistische „herscholingscursussen" bij te wonen. Te Rome is bericht ontvangen, dat het Carmelitessenklooster te Hanoi naar het Zuiden van het land is over geplaatst. DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 HILVERSUM I 402 METER AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 V.d. huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Orgelconc. 11.30 -Lichte muz. 12.00 Fanfarecorps. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. me- ded. 12.33 Hammondorgelspel. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Promenade ork. 14.00 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 16.15 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Mr. H.G. Quick: „Nederland en het Midden Oosten". 18.00 Nws. 18.15 Gram. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Rep. of gram. 19.15 Prijsvraag t.b.v. Prins Bernhardfonds 19.35 Orgelconc. 20.00 Nws. 20.05 Viool en pia no. 20.40 „Penelope", hoorsp. 22.00 Disco- caus. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 METER KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym.ö7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V.d. vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 V.d. zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V.d. boeren. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. NC RV: 14.00 Zendingsdag te Driebergen- Rijsenburg. 14.45 V.d. vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluitrecital. 17.00 V.d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Kamerork. 18.20 Gevar. muz. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Oud Engelse en Ierse volksliederen.. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz. 21.00 Wonderlijke wetenswaardigheden. 21.15 Gram. 22.00 Voordr. 22.15 Orgel conc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL VLAAMS 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Koorzang. 14.30 Gram. 14.45 Koor zang 15.00 en 15.55 Gram. 16.00 Hoorspel 17.00 Nws. 17.10 V.d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Bazuin kwart. 19.50 Voordr. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Holland Festival. 1954: Ork. conc. 22.50 Gram. 22.55 23.00 Nws. BRUSSEL FRANS. 484 METER. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 en 13.30 Gram 14.30 Koorzang. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gevar. muz. 18.30 en 19.00 Gram 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. TWEE GELIEVEN uit Soest j mej. H. Beijer en de heer T. Verweij, die van de weder- zijdse ouders geen toestemming kónden krijgen voor hun huwe- J lijk, hebben besloten in Engeland J te trouwen, waar. zij die toe- 1 stemming niet nodig hebben. Het bruidje is enige weken geleden al daarheen vertrokken de bruidegom is nu onderweg. I Vandaag is mej. Beijer verras'. 1 met een brief, waarin haar ou- ders alsnog hun toestemming geven. Op 5 Augustus zal het J huwelijk worden gesloten te J Hove in Sussex Daarna zal het jonge echtpaar terugkeren naar Soest, waar de heer Verweij een garagebedrijf heeft. Kwaliteit ""TE Harrismith in de Oranje-Vrij staat zijn twee mannen en drie kinderen om het leven gekomen door een granaat - ontploffing. Zij hadden die in een tuin opgegraven De granaat was afkomstig uit de Boerenoorlog. Proef \/ijftig vliegen zullen de volgende week in Sydney met een ballon worden opgelaten tot een hoogte van 90 km. (Hetgeen zeer hoog is). Men heeft de vlucht op touw gezet tc-r bestudering van de gevolgen van kosmische stralen op de erfelijkheid (Hetgeen zeer moeilijk is). hem echter uit. de rijkste bede laar van de stad. Hij had bij zijn arrestatie 279 dollar bij zich. Zijn banksaldo bedroeg 7000 harde dollars. Gelukt TN STOCKHOLM kreeg de politie geruime tijd geleden de beschik king over een waterkanon, waarvan wij toen naarstig melding maakten. Het apparaat zou goed kunnen die nen bij het uiteendrijven van rumoe rige volksoplopen. Voor de lol heeft men eens in deze richting geexperi- menteerd. Op een groep vrijwilligers die echter zo ontzaglijk kwaad werd, dat er werkelijk een rel ontstond. De politie beraadt zich thans op de bruikbaarheid van het apparaat. Solo-tocht DANIEK in een van de hoofd straten te Londen. Daar miste mevrouw Wilson haar kinderwagen die ze voor een winkel had gepar keerd, toen ze wat groente wilde halen. Het ergste was, dat ook haar dochtertje Swannie was ver dwenen, die ligplaats had in de wagen. Mevrouw zette terecht de hele boel op stelten. Kort daarop was de zaak in orde. De kinderwa gen stond tweehonderd meter ver derop. Swannie was er uit geklom men en had het voertuig eigen handig een eindje verzet. Bruiloft Motief KEN 23-jarige Zuidslavische leer- ling-vlieger is onlangs met een oefenvliegtuig naar Graz in de Brit se zone gevlogen. Daar vroeg hij asyl. Het was niet zo zeer om poli tieke redenen, dat hij er tussen uit was getrokken. Het was meer zucht naar avontuur, verklaarde de jonge man. De autoriteiten in Graz vragen zich nu af, waar heen hij de volgen de maal zal starten. Bedelaar IN DETROIT gaat de 51-jari- ge bedelaar Center Adams voor 90 dagen de gevangenis in. „Ik ben te arm om een boete te betalen en daarom zit ik de straf liever uit", verklaarde Center. De politie beschouwt TN Perzië zijn met het oog op de binnenlandse toestand, samen scholingen van meer dan drie men sen verboden. Alleen wanneer het bruiloften betreft, wordt daarop een uitzondering gemaakt. Het aantal bruiloften is sedert het verbod werd uitgevaardigd opvallend toegenomen. De politie gaat de feesten nu met gescherpt oog bekijken, want het is reeds enige malen gebleken, dat het bruidspaar „show" was en dat het alleen maar een communistische ver gadering betrof. Geschenk ENE General Electric Company In Amerika had beloofd, dat elke werknemer, die gezinsvermeerdering kreeg op de dag van haar 75e ver jaardag vijf aandelen in de maat schappij zou ontvangen. Reeds nu is duidelijk dat het er minstens 180 zijn en dat kost de GEC 71.000 dol lar (280.000 gulden). „Het is erg vriendelijk van V excellentie, maar EEN steen is werke lijk genoeg". (Advertentie) U kon geen mooiere naam voor Uw pak „Castella Parels" beden ken: het is geweldig, zo'n uitkomst. De was, die ik twee maal per week moet doen (geen kleinigheid met ons grote gezin) is een lust om te zien. Mijn man heeft vuil werk, maar met „Castel la Parels" is dat niets: ik hen nu echt uit de brand. Mijn buurvrouw vroeg mij, wat ik aan mijn was deed, omdat die veei helderder was dan de hare en dan nog eerder klaar. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukke lijk schuim. Geen papje vooraf te ma ken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel lan ger mee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig was middel. En U staat ver steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. 5 Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huisl U vliegt nu door de u)as heen! W. VAN DER STEEN 40) „Michael is bang voor water", zeide Kent met grote moeite. „Hij zal waar- ket water niet in willen." ..Wel als ik op z'n rug zit met Ja- Ke Bandy op m'n hielen!" Manley ruk je Val de zak met voedsel uit de han- aen en liep naar de deur. ..Ik moet aan de overkant komen. us £en paniek scheen hem aan te gijpen. Zonder een enkel woord van aank of afscheid rende hij naar bui- jn' wierp zich in Kent's zadel, zondei j i hjd te gunnen de zak met oedsej vast te binden. Met zijn ie- ensmiddelen onder zijn arm, zijn ge- aïf?r ln, éne en de teugels in de aere hand. draafde hij door de cou- Wn ?e richting van de rivier Val n nt stonden samen achter het venster sloegen hem gade. HOOFDSTUK 24. Vergelding. ha"^ dacht, dat ik dat merk onlees baar had gemaakt; hoorde je dat?" Zo- gewoonlijk in spannende ogcnblik- en, begon Val eerst te spreken over m, ^beduidende zaak, voordat zij t?r werkelijke angst begon, onurin 1 u. het nooit". zeide Kent, onwillekeurig zijn gedachten uitspre- kend „Daarkiimt Jake Bandy de heu- water ingaat-" Michael direct het „Als de sheriff hier komt, wat moe ten wij hem dan vertellen? Zullen „Hij komt hier niet. Hij zwenkt al zie je wel? Hij moet Man van af dé top van de heuvel gezien hebben Mi chael is nog vers en Jake's paard is vermoeid; dat maakt een groot ver schil". Plotseling verslapte Val, toen de vol le betekenis van alles tot haar door drong. „Oh, het is vreselijk!" fluisterde zij. „Kent, wat kunnen wij doen?" „Niets. Alleen onze zenuwen in be dwang houden", vertelde hij haar. „Het is buiten ons bereik; wij kun nen absoluut niets doen." Onder zijn rustige stem werd zij kal mer. „Het is dwaas van me maar ais ik er aan denk „Je moet niet denken! Om je eigen zaak in orde te maken heb je al je hersens hard nodig. Maar jij trekt je dit natuurlijk aan en daarvoor zou ik hem kunnen doden!" Doch onmid dellijk had hij zich zelf weer in be dwang. „Jij moet toch je koffer pak ken en met de trein naar huis gaan, alsof dit niet gebeurd is. Eerst beviel het idee me niet, maar nu zie ik in dat het op het ogenblik het beste voor je is Over een poosje zullen wij wel zien. Laat mij nu het gordijn neer la ten „Neen, ik moet het zien!" Zij greep de verrekijker van tafel, wierp het venster open en richtte de kijker op de rivier. „Hij waadt altijd aan de mond van de coulee door de rivier Langzaam zocht zij de oever langs. „Oh daar is hij dicht bij de oever oh, je paard wil het water niet in, Kent het staat op zijn achterpoten en wil Manley afwerpen." „Laat mij eens kijken. Ik zil 't je wel vertellen", sprak Kent. Me: tegen zin gaf zij toe en een ogenblik later had hij de kijker gericht. „Vertel me alles wat je ziek Kent", smeekte zij, angstig ".ijkend van zijn gelaat naar de rivier. „Oude Jake rent door de cotlee naar de rivier, maar hij is nog lanf niet bij de oever. Ah-h! Man rijdt terug om een aanloop te nemen. Dat it goed zo zal Michael 't wel doen! Jij zijn nu bijna uit het gezicht." „Is de sherif dicht bij?", jegon Val angstig, „Oh, dat wij te vel weg ziin om iets te doen!" -wij zouden toch niets kinnen doen.' Man is al op de helft van de rivier Jake wenkt hem terug." „Oh, laat mij nog eens kiken? Ik zal kalm blijven, Kent en k zal je al les vertellen wat ik zie - toe, alsje blieft!" Val's tanden klaterden van angst, zodat Kent aarzelde voordat hij haar de kijker gaf. Maarhij kon niet weigeren. Zij griste het instrument uit zijn handen en bracht hêt voor haar ogen. „Oh, ik zie hen beider!" riep zij na een ogenblik uit. „De shérif heeft een geweer in zijn hand Kent, denk dat „Dat is maai biuf, mfisje. Dat doen ze allemaal. Wat Val schrok. „Hij schok, Kent! Ik zag hem mikken hij richtte recht op Manley en de rook Langzaam zocht zij de rivier af. „Nu hij zou allemachtig goed moe ten schieten om iets op het water te raken, en met de zon in zijn ogen", verzekerde Kent haar, zonder een oog af te wenden van haar voortdurend veranderend gelaat. „Oh, Manley is nu bijna aan de over kant. Je paard zwemt prachtig, Kent. Hij houdt zijn kop mooi omhoog en het water spat Manley houdt zijn geweer boven zijn hoofd hij kijkt om naar de oever. Ik ben benieuwd" voegde zij er zacht aan toe, „waaraan hij nu denkt! Manley! Je bent mijn man en eens „Kijk eens naar die snuiter op de oever", onderbrak Kent haar opwel ling van medelijden met de man, die zij eens bemind had. Val haalde diep adem en wendde de kijker met tegenzin van de vluchte ling af. „Ik zie hem niet oh ja Hij ligt op een knie achter een rots blok en laat zijn geweer daarop rusten, en hij mikt oh Kent. hij kan hem op die afstand toch niet raken? Dat zou een moord zijn! Oh-h hij schiet weer". Kont nam haar de kijker af met een beslist gebaar. „Laat mij maar kijken", zeide hij lakonisch. „Ik ben sterker dan jij!" Val leunde tegen hem aan en keek naar zijn gelaat. Maar zij kon daar niets lezen: zijn lippen vormden een dunne, lange lijn, maar dat vertelde haar niets. Hij zag er altijd zo uit wan neer zijn aandacht gespannen was. Zij wendde haar ogen naar de rivier, die rustig voorbij de mond van de coulee stroomde. Het land lag te sluimeren in het zonlicht van midden-October. Het gras was bruin, de wanden van de coulee grijs en rood. en de rivier was zo blauw en zo rustig! Die slaperige coulee en die vre dige rivier waren toch geen plaats voor een tragedie! Zij wendde haar hoofd om en keek naar Kent's gelaat. „Wat doen ze nu, Kent?" Haar toon was hees. „Ik kan niet zien wat mompelde hij vaag, zijn gedachten ver weg. Zij wachtte een ogenblik. „Kan je Manley zien?" Deze keer gaf hij helemaal geen ant woord; hij scheen heel ver weg, alsof alleen nog maar een klein gedeelte van zijn lichaam bij haar in de kamer was. „Waarom zeg je niets?" smeekte zij. Zij wachtte nog een ogenblik en trok dan de verrekijker van voor zijn ogen weg. „Ik moet even kijken. Anders woi 1 ik gek", hijgde zij. Een ogenblik hield hij de kijker vast en staarde haar aan. „Je kunt beter niet kijken, lieveling" zeide hij teder, doch toen zij de kijker bleef vasthouden, liet hij hem los. Haastig bracht zij hem voor haar ogen en keek naar de rivier, ongeduldig om het ergste te weten en zekerheid te hebben. „Alles danst zó", klaagde zij, tever geefs trachtend om de kijker stil te houden. Hij sloeg zijn armen om haar en liet haar tegen hem aanleunen. Op dat ogenblik zag zij iets en voelde hü haar verstijven. „Je paard hijgde zij. „Michaël ligt met zijn poten omhoog oh, Ke.it, hij verdrinkt! Ik kan hem niet Zij hield haar adem in. De kijker zakte naar beneden alsof hij haar plotseling te zwaar geworden was. „Ik ik dacht dat ik zag Zij huiverde en drukte haar gelaat tegen zijn borst. Kent greep de kijker en keek lange tijd naar de rivier. Eindelijk wendde hij zich weer tot het snikkende mc' en nam haar in zijn armen. „Huil maar niet het i beter zo, hoewel het hard is." Zijn stem was heel erg teder. „Denk eens hoe vrese lijk het geweest zou zijn, wanneer hij in handen was gevallen van dc Wet. Huil nu toch niet, meisje! _ull.. din gen gebeuren dagelijks Hij bc. ite plotseling, dat dit geen middel was om haar te troosten en zweeg. Hij klopte haar op de schouder en met een gevoel van absolute hulpeloosheid. Hij wist niets anders te doen dan haai naar de divan te brengen waarop zij ging lig gen en hij haar omringde met kussens, zodat zij lichamelijk tenminste behaag- Iijk zou zijn. Hij wendde zich naar het venster, keek naar buiten, en liep den weer naar de divan en boog zich over haar heen. „Ik ga naar buiten ik wil Jake Bandy even spreken. Hij komt de weg af rijden", zeide hij. „Ik zal niet lang weg blijven. Arm klein meisje arm vriendinnetje, ik zou je :o gr. wil len helpen." Hij beroerde met zijn lip pen heur haar, doch zó licht, dat zij het niet voelde. Bij het hek ontmoette hij niet de sherif, die langzaam reed, doch Arline en Hank, die in de kleine wagen aan kwamen rijden. „Goddank!" riep hij uit, terwijl hij Arline hielp uitstijgen. „Nog nooit in nujn leven heb ik iemand met zoveel vreugde begroet. Ga maar naat bin nen zij ligt op de divan te huilen. Man is dood de sherif heeft hem in de rivier doodgeschoten oh, het is hier een hel geweest!" „Lieve Hemel!" riep Arline uit, toen de betekenis van de woorden tot haar doordrong. „Ik wist, dat hij hierheen zou rijden ik volgde hem onmiddellijk. HeD je het van Fred gehoord „Ja, ja, ja, ik weet er alles van!" Kent trok haar mee naar het huis. .Ga nu gauw iets voor dat arme kind doen. Neem haar mee naar de stad en doe het vlug. Zij heeft hier genoeg e'l"nde meegemaakt om een dozijn vróuwen te doden." Hij keek haar na, totdat zij de wa rande had bereikt en wendde zich dan tot Hank, die kalm op de bok zat, de leidsels tussen zijn knieën geklemd, terwijl hij zijn pijp vulde. „De mannelijke zijde van deze zaak is mij best toevertrouwd", bekende Kent, .maar er zijn sommige dingen waaraan 'n vrouw te pas moet komen". Hij wierp een blik over zijn schouder, slaakte een zucht van verlichting locn hij door het venster zag. dat Arline naast de divan neerknielde, wendde zich om en liep met een lichter hart de sherif tegemoet. EINDE.

de Stem | 1954 | | pagina 5