.Boeken en gala - costuum" te Bergen op Zoom In de boekenkast vail Zijne Heiligheid de Paus en Koningin Juliana Lille ontdekte „wonderspeler" Suykerbuyk maakte dure val •m Het iverk van Vader, Fons en Sjaak Gieles GROTE DEELNEMING AAN FIDE-LANDENSCHAAKTORNOOI KUNSTENAARS IN „HUN VAK" Zorgvuldige, toegewi jde voorbereiding 'rote Maria - ommegang te Zuiddorpe Achter de schermen HALFUURDIENST TUSSEN VLISSINGEN EN BRESKENS DE WIELERWERELDKAM PIOENSCHAPPEN SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND (dames) BERGEN OP ZOOM Liggende wip-schieting te IJzendijke Amateurploeg voor Solingen samengesteld Dat lag in de lijn IJzendijkse voetbalveteranen behaalden le prijs TWEE WEKEN GEEN WEDSTRIJDEN FIETSEN REEDS 26 LANDEN SCHREVEN IN BELGISCHE PLOEG REEDS GEKOZEN BROOIJMANS NAAR WILLEM II? NASLEEP VAN GIRO D'ITALIA AANBESTEDINGEN MARKTEN TT.r» rlaarhli Vipt V3 k ifi PPtl kunst. (Van onze redacteur) IN een antieke werkplaats, op het einde van de Kremerstraat te Bergen op Zoom, wordt een oude en boeiende kunst bedre ven door de 28-jarige Sjaak Gieles. Hij voorziet naar een ontwerp van zijn broer Fons en met medewerking van zijn vader Adrianus Hendrikus boeken van een galacostuum. Door een zeer nauwge zette studie en door zich dagelijks urenlang te verdiepen in het boekbinden, bereikt Sjaak een resultaat, dat door de grootste kunstenaars wordt geprezen en dat door zeer vooraanstaande fi guren, niet alleen uit het binnenland, maar ook uit het buiten land, met genoegen wordt bekeken. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat aan Zijne Heiligheid de Paus een boek werd over handigd, waaraan in de nederige werkplaats van deze kunste naars vele weken werd gearbeid. Het is ook nog niet zo lang ge leden, dat de grote literator mr F. Bordewijk tegen Sjaak vertel- I de, dat zijn boek „Vertellingen van Generzijds" een band had ge- kregen, die alleen een artist kon hebben ontworpen en alleen door fijne handen kon zijn geschapen. Ook Hare Majesteit Koningin 1 Juliana ziet in haar werkkamer neer op een boek, dat door Sjaak I van een band werd voorzien en ook de vroegere president van de Verenigde Staten van Amerika, Franklin Delano Roosevelt, heeft een werk bezeten, dat door Bergse handen een artistiek aanzien verkreeg. Vijftig jaar geleden, in het begin van deze eeuw, trok de heer Adrianus Hendrikus Gieles naar een klein Duits stadje, Gera Kreuss, geheten. Enkele jaren reeds had hij doorge bracht in een eenvoudige boekbinderij te Bergen op Zoom. Hij wilde een meester worden in zijn vak en om dit te bereiken ging hij Duitsland in, waar sinds de Middeleeuwen mensen wo nen. die zich hebben verdiept in het aanbrengen van een band rondom een boek. Adrianus leerde zijn vak dege lijk. Hij keerde met veel wetenschap terug naar Bergen op Zoom en begon daar een zaak voor zichzelf. Hij sticht te een gezin en bracht zijn zoons groot in zijn vak, dat er een van de kunste naar is. Fons werd tekenleraar, besloot te gaan doceren aan enkele middelbare scholen (in Dongen en Bergen op Zoom), om daarnaast voldoende tijd over te hebben om ontwerpen te ma ken voor boekbanden, die door zijn broer Sjaak en onder het toeziende oog van vader Adrianus zouden wor den vervaardigd. In enkele jaren groeide een merkwaardige, unieke combinatie, die bijzondere prestaties moest opleveren. Want allen konden zich speciaiiseren op een bepaald ter rein. Fonds had de gelegenheid uitvoe rige studies te maken van de oude kunst van het boekbinden en Sjaak kon zich bezig horden met de practi- sche uitvoering van het werk, met de technische détails, die een grote ver zorging vereisen om het geheel te doen slagen. Het trio twijfelde niet aan de toe komst en verwierp de stelling als zou het boekbindersvak-op-ec o-artistiek- plan versleten zijn. Naast huis-tuin-en keukenopdrachten, die zovele boekbin ders krijgen, moest er gelegenheid zijn producten te scheppen met een kunst zinnige inslag. Dit doel werd bereikt. Daarvan ge tuigen niet alleen de werkstukken, die door de heren Gieles worden geëxpo seerd op de tentoonstelling van „Bra bants Edelambacht", dat bewijzen evenzeer de opdrachten, die uit het gehele land afkomstig zijn. Het zjjn geen opdrachten om massa- werk te vervaardigen. De heren Gieles houden zich daarmee niet bezig. Zij MENSEN VIT ONS MIDDEN voorzien een bepaald boek, dat als ge schenk moet dienen voor een hoge gast, van een band. die in de meeste gevallen erg kostbaar is, maar dit al tijd natuurlijk niet behoeft te zijn. IN DE WERKWINKEL In de werkwinkel vertelde Sjaak in grove trekken hoe een boek wordt ge bonden. Als voorbeeld nam hij daar voor een opdracht van de Nederlandse Bond van Boekbinderspatroons. Deze bond zond aan dertig Nederlandse boekbinders een boek van mr. F. Bor dewijk, „Vertellingen van Generzijds." Dit moest van een band worden voor zien. De best geslaagde werkstukken kregen een plaats op een expositie van boeken, die ter gelegenheid van het „Festival of Brittain" in Londen werd gehouden. „Toen ik het boek thuis kreeg", zo vertelde Sjaak: „was mijn eerste werk de katernen (dat zijn de delen, waar uit een boek bestaat) uit elkaar te ha len. Vervolgens begon ik schutbladen aan te brengen, daarna het boek te lij men, te naaien en voorts te snijden. Dat zijn allemaal nog zeer eenvoudige bezigheden, die voor het binden van elk boek noodzakelijk zijn. Inmiddels was mijn broer Fons bezig met het vervaardigen van tekeningen. Het boek moest een vergulde snee krijgen en op die snee dienden enkele orna menten te worden aangebracht. Een tiental tekeningen werd ge- En daarbijhet vak is een kunst, het is bovendien eeuwen oud. Hoeveel kloosterlingen hebben zich in de Mid deleeuwen niet met dit werk bezig ge houden? Zij brachten een exclusief boek op de markt. Dat doen wij ook. Ik neem hier een grote bijbel, een fa miliebezit. De bijbel lag in de woon kamer van een Zeeuwse familie. De Sint Ignatiusvloed overspoelde het huis. De bijbel werd teruggevonden, maar geheel verfomfaaid. De familie wil het bezit weer keurig in orde heb ben. Een nieuwe band wordt er voor gemaakt: een band, die overeenstemt met de belangrijkheid van het boek. Sjaak Gieles zou nog dagenlang kun nen vertellen. Hij gaf een uitstekende indruk van zijn werk, dat op een hoog plan staat en waarvan hij de eer met zijn vader en zijn broer deelt. Kleur- en fantasierijke scheppingen komen in de Kremersstraat tot stand! De band rondom het boek „Vertellingen van Generzijds" van mr. F. Bordewijk. De band is uitgevoerd op grijsblauw maroquin, versierd met gestyleerde menselijke figuren in gouddruk en een kleine grijs en rode intrarsie binnen goudfilet en sterrenmotief. Het werkstuk is technisch volmaakt en maakt een zeer rijke indruk. Meer dan honderd uren wer den besteed aan de uitvoering van deze band. maakt en uiteindelijk werd de keuze bepaald, die in overeenstemming; moest zijn met de figuren en lijnen, die de „kaft" zouden sieren. Fons zet te zich opnieuw achter vellen teken papier en na dagen van ingespannen arbeid kwam er een ontwerp uit de bus, dat aanvaardbaar was, omdat het parallel liep met de inhoud van Bor- dewijks werk." Sjaak verliet even de werkwinkel en keerde terug met een doos, waaruit hij in een minimum van tijd een kleine vijfentwintig boogstempels haalde. Hij vertelde: „Toen de ontwerpen klaar waren en de snee was verguld, werden de borden aan de „kaft" ge maakt: borden, die met leer werden overtrokken. Daarna werd de hand- vergulding uitgevoerd, nadat de teke ningen „gegraveerd" waren op de le ren omslag. Ik geloof nu een indruk te hebben gegeven van de werkvolgorde: een indruk, want de handvergulding vergt tientallen uren van precieuse ar beid. Ik heb het secur bijgehouden. Het boek van Bordewijk kostte iets meer dan honderd uren arbeid." Dat Sjaak lof ontving van de jury en dat zijn werkstuk een ereplaats kreeg, behoeft geen betoog. GENOEG TE DOEN EXAMENS Een geheel ander onderwerp werd aangeraakt. De vraag werd naar voren gebracht, of dit vak rendabel is. Het antwoord daarop was bevestigend, want Sjaak zeide, dat het maken van een artistieke band een uitzonderlijke gebeurtenis is, die niet eens elke maand voorkomt, „De normale boekbinderij, het wer ken voor scholen en particulieren, ren deert vanzelfsprekend. Een boekbin der, die daarmee genoegen neemt, ver dient zijn kost. Er zijn echter mensen, die hoger willen grijpen en die iets willen doen, wat boven het normale van het vak komt. Welnu, dat probe ren wij." „Het is toch genoegelijk te weten, dat men op een gegeven moment werkt aan een boek, dat straks Zijne Heiligheid de Paus in handen neemt. VAKDIPLOMA'S In Utrecht slaagden voor het di ploma gezel WA schilderen L. Geus Kwadendamme, J. Tramper Krabben- dijke, A. E. de Crom, Goes, G. de Witte 's-Gravenpolder, G. Remijnse Oudelande en J. P. van der Repe, Baarland. I In Tilburg slaagden voor het diplo ma Vakbekwaamheid schilderen M.P. Oreel, Wolfaartsdijk. J. Dominicus Nieuwdorp, Jac, de Koeyer, Yerseke, M. IJzerloo. Vlissingen en C.W. Zwee- dijk, Wilhelminadorp. Allen leerlingen van de Opleidings cursus voor schilders gevestigd in de Goese Ambachtsschool. SJaak Gieles bladert in een oude bijbel, door de Sint Ignatiusvloed bijna omgekomen. Hij restaureert met zijn vaardige handen dit kostbare fa miliebezit, dat er over enkele weken weer uitziet als nieuw. Voorkeur wordt gegeven aan meer kleinere schepen Het bestuur der Vereniging „Han delsbelang" te Middelburg heeft Ged. Staten dringend verzocht het daarheen te leiden, dat met handhaving van het kosteloze vervoer een halfuur- dienst met kleinere schepen wordt in gevoerd op het veer Vlissingen-Bres- kens, welke halfuurdienst binnen af zienbare tijd dient te worden terugge bracht tot een 20 minuten- of een kwartierdienst. Het schrijven, ook ge zonden aan de leden der Prov. Staten, bereikte hen echter te laat om nog onderwerp van bespreking in de ver gadering te kunnen vormen. In de ge wisselde stukken is overigens van de zijde van Ged, Staten de verzekering gegeven, dat ernaar gestreefd wordt een halfuurdienst te gaan varen en dat dit zeer wel mogelijk is. Het bestuur van „Handelsbelang" noemt het veer voor het grootste deel van het Middelburgse bedrijfsleven 'n levensader en acht grotere frequentie dringend noodzakelijk. Aanschaf van grotere schepen zou z.i. echter leiden handhaving van de uurdienst, die uit de tijd is, omdat het niemand meer mogelijk is in zijn reisplan te voren rekening te houden met de vertrektij den der schepen. Een zeer groot na deel van een uurdienst is ook, dat de aansluitingen op de treinen zeer slecht blijven. Dat een grote Maria-ommegang niet een dag wordt voorbereid leert n eezoek aan het werklokaal te Zuid- «oipe, waar de praalwagens voor de aanslaand eommegang worden gereed gemaakt. l)aar heerst een bijna'schil- dnarhtigo wanorde van tempelachtig* bouwsels, hemels met sterren, zuilen, sierlijke bloembakken enz. Men legt er de laatste hand aan de prachtige stoet, die door de plaats zal trekken. De heer van Dongen, die hier het heft in handen heeft, is alleszins oereid over de voorbereidingen te ver tellen. Men werkt intussen snel en met overleg aan de wagen van Ma ria Boodschap, aan een kunstig bouw sel in Oosterse stijl en aan vele an dere. Tegelijkertijd oefent een groep meisjes, die straks in de tocht zal meetrekken. De „actrices" repeteren de tekst en gebaren met eindeloos ge duld. En dan is er nog het naaiatelier, waar sedert lange tijd (door vele vaar dige handen) avond aan avond is ge werkt aan de costumes en wat verder behoort tot de aankleding van per sonen en groepen. In totaal 120 figuren. Men kan zeggen, dat overal wordt gewerkt. Niet aleen door het comité maar door bijna gehee] Zuiddorpe. En de Maria-ommegang groeit uit tot een van grootse allure. Dé gebeurtenis voor de omgeving waard om duizenden bezoejiers te trekken. Franse en Belgische renners op de nominatie 25 Franse renners hebben zich can- didaat gesteld voor de wereldkampi oenschappen voor profs op de weg, welke op 22 Augustus te Solingen worden gehouden. Het zijn Jacques Dupont, Gemini- ani, Farlini, Bernard Gauthier, Bau- vin, Antonin Canavese, Varnajo Dar- rigade, Forestier. Diot, Anastasi, Ca put, Anquetil. Molineris, Remy, Ro- bic, Leuredi, Teisseire, Anthonin Rol land, Mallejac, Deledda, Desbats, Jean Bobet, Bergaud en Louison Bobet. De Franse Wielren Unie zal uit hen een keuze maken van 12 renners, waarvan er 8 aan de start mogen ver schijnen. De afgebroken partij uit de eerste ronde van het tournooi om het dames kampioenschap van Nederland (scha ken) tussen mevr. A. van der Veen- Baars en mej. mr P. de Klerck, is een overwinning voor eerstgenoemde ge worden. De uitslagen van de 2e ronde luiden: mevr. C. Roodzant-Glimmerveen-mej. M. Bouwman 1-0. mevr. C. Kleyn-De Bruyne-mevr. M. Hubert van Beuse- kom van der Bos 1-0, mej. mr P. de Klerck-mevr. F. Heemskerk 0-1, mevr. A. van Aalst van Duynen-Montijn- mevr. A. van der Veen-Baars 0-1. Stand na de 2e ronde: mevr. Rood- zant-Glimmerveen, mevr. van der Veen-Baars en mevr. Heemskerk 1, 2, 3, met ieder 2 pnt. 4 en 5 mevr. Kleyn de Bruyne en mej. Bouwman, ieder 1 pnt. Mevr. van Aalst van Duynen- Montijn, mej. mr de Klerck en mevr. Hubert van Beusekom van der Bos 6, 7, 8, ieder 0 punten. DERDE RONDE E.M.M. HEEFT HET DRUK De Kon. Erk. Harm. E.M.M. zal op morgen een populair concert geven op de Grote Markt ter gelegenheid van de verjaardag van K.K.H. Prinses Ire ne. Het begint om 8 uur. 9p Vrijdag 6 Agustus ter gelegen heid van de 3-daagse rijwieltocht, ge organiseerd door de V.V.V., zal een concert worden gegeven in de tuin van Thalia. Ook dit begint om 8 uur. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest bij de familie Th. Aarts zai een serenade worden gebracht op Zaterdag 7 Aug. van 17.30 uur tot 19.00 uur. Vertrek vanaf café Verduit aan de Bosstraat. In de derde ronde werden de vol gende resultaten geboekt: Mevr. Hubert-mej. de Klerck remi se. Mej. Bouwman-mevr. Klijn 0-1, Mevr. van der Veen-mevr. Roodzant 0-1. Mevr. Heemskerk-mevr. van Aalst remise. De stand werd: 1 mevr. Roodzant 3 punten, 2 mevr. Heemskerk 2.5, 3 en 4 mevr. van der Veen en mevr. Klijn, 2 punten. 5 mej. Bouwman 1 punt. 6 mevr. Hubert, mej. de Klerck en mevr. van Aalst 0.5 pnt. De uitslag van de bij Em. v. d. Vlies te IJzendijke gehouden schieting op de liggende wip is als volgt: Hoogvogel: Joh. de Haerdt te IJzen dijke. ie zijvogels Em. de Boevere te Biervliet. 2e zijvogels L. de Vilder te IJzendijke. De meeste kleine vogels behaalde Luca Groosman te IJzen dijke. Naast v. Dongen en v. d. Broek vier Limburgers TAFFICIEUS is de amateur- ploeg, die Nederland op de wereldkampioenschappen te So lingen zal vertegenwoordigen, samengesteld. Behalve nationaal kampioen Wies van Dongen uit Breda en H. v. d. Broek uit Breukelen, nemen waarschijn lijk niet minder dan vier Lim burgse amateur sdeel. Het zijn v. d. Borgh, Schoen makers, Boelhouwers en v. d. Heyden. De mogelijkheid be staat, dat in plaats van een van de laatste vier de Brabander Ti- ni Wolfs uit Vlijmen wordt af gevaardigd. De K.N.W.U. zal op zeer korte termijn de officiële équipe sa menstellen. Alle geselecteerden starten vandaag in de Acht van Chaam. Scheidsrechters vragen: uitbreiding declaratie- bepalingen HET HOOFDBESTUUR van de cen trale organisatie van voetbalscheids rechters in Nederland (C.O.V.S.) heeft zich met een schrijven tot het bestuur van de K.N.V.B. gewend waarin wordt gevraagd de huidige declaratie-bepa lingen voor scheidsrechters te verrui men. In het schrijven worden enkele sug gesties gedaan inzake de eventueel uit te betalen vergoedingen aan scheids rechters in de nieuwe constellatie. Omtrent de inhoud van deze sugges ties konden wij geen nadere bijzon derheden verkrijgen, maar de C.O.V.S. zou het daarheen willen leiden, dat de vergoeding per wedstrijd en per klasse wordt vastgesteld. Zondag 22 Aug. wordt te Utrecht de jaarvergadering van de C.O.V.S. ge houden. Als punt van behandeling staat op de agenda onder meer de positie van de Nederlandse voetbalscheidsrechter. Bij het door de voetbalvereniging „Breskens" georganiseerd voetbalvete- ranentournooi, wisten de IJzendijkse veteranen beslag te leggen op de eer ste plaats en de daarvoor uitgeloofde fraaie beker te bemachtigen. Daar de strijd om de eerste en twee de plaats tussen ..Oostburg" en „IJzen dijke" in een gelijk spel (1-1) eindig de, moesten strafschoppen de beslis sing brengen en hierin toonde „IJzen dijke" zich de meerdere. „Schoondij- ke" eindigde op de 3e plaats, terwijl „Breskens" genoegen moest nemen met de 4e plaats. DE FRANSMAN Gerard Pierre is we reldkampioen zweefvliegen in de eenzitters-klasse geworden. Met 2956 punten werd hij eerste in het eind klassement. Bij de tweezitters waren het de Zuidslaviërs Bozidar Komac en Swominar Rajn, die op de titel beslag legden. Zij verzamelden 3056 punten. DR MAX EUWE, die thans in Zuid- Afrika verblijft, heeft te Kaapstad aan 40 borden simultaan gespeeld. Onze landgenoot won 30 partijen, negen eindigden er in remise en in een moest hij zijn meerdere erken nen. Vreemde gebeurtenissen op Frans voetbalveld DE PARIJSE POLITIE heeft een man gearresteerd, die zich uit gaf voor de beroemde Hongaarse voetballer Jozef Zakarias en in die rol veel stof tot vrolijkheid heeft verschaft. De arrestatie had een bijzonder passend cachet, want hij werd door de sterke arm tussen de krijtlijnen van Lille uitgehaald, waar hij juist een half uur van zijn kunsten aan het blijk geven was. Lille is een van de meest vooraanstaande clubs in Frankrijk. Vier dagen geleden kwam „Jozef" zich presenteren in het hoofd kwartier van de clubdirectie. Hij zei Zakarias te heten, uit Honga rije te zijn ontvlucht en van plan te zijn in Frankrijk te komen voetballen. De directie geraakte onmiddellijk in vuur en vlam, contracteer de de man en riep in de grootste haast een persconferentie bijeen om de wonder-voetballer, de meest belovende aanwinst van Lille te laten kennis maken met de sportjournalisten. Directeur Henno ging nog verder. Hij zette op stel en sprong een vriendschappelijke wedstrijd tegen Rouaan op touw om met een met Zakarias te kunnen pronken. Vergezeld door trotse clubmaten trok hij naar het veld. Achter af gezien trok de gewaande Zakarias een nogal treurig gezicht, maar in de vreugde van het ogenblik ontging dat iedereen. Vanaf het beginsignaal gebeurden er de meest zonderlinge din gen. De Lille-trainer merkte op, dat „Jozef" zijn schoenen op een ongewone manier had toegeknoopt, maar dacht in het begin te doen te hebben met een Hongaarse gewoonte. Wanneer de tegen partij de bal van de fameuze Hongaar afnam, begon deze woedend te roepen en de vuist te ballen. Ook dat kon een nationaal gebruik zijn. Ten slotte ontging evenwel niemand meer, dat „Jozef" de spelregels niet kende, meer over dan tegen de bal trapte en als klap op de vuurpijl zijn enige verdienstelijke schot practise!» on houdbaar op de eigen doelman loste. Inmiddels had een wantrouwig sportjournalist een Hongaars blad opgebeld met het verzoek om nadere gegevens. En die kreeg hij. Een van de redacteuren had diezelfde dag een babbeltje gemaakt met de echte Zakarias. De Fransman had de indruk, dat de hele Hongaarse redactie zich wild zat te lachen. Het roemloos einde van de pseudo-Zakarias kwam snel. De wonderspeler bleek de 35-jarige Tsjech Ladislav Vereb te zijn. Hij wilde graag een centje bijverdienen voor de competitie startte maar de vriendschappelijke wedstrijd gooide roet in het eten. Jos Suykerbuyk ontbrak gisteren bij de triomphaie hulde, die Utrecht de Tour-ploeg bereidde. De Bredanaar, gevallen in het zicht van de finish, is zo ernstig aan de schouder gewond, dat hij de eerste weken niet aan koersen kan denken. „Geen wedstrij den, geen huldigingen", besliste Kees Bellenaars en daarom bleef Jos thuis. Het is een dure val geworden. Suy kerbuyk vertelt er van op de trieste toon va niemand, die weet, dat hij veel heeft verloren. Eerst de voldoe ning van een behouden aankomst in Parijs. (En ingewijden weten hoeveel hij daarvoor over heeft gehad). Ver der mist hij juist de rijkelijk vloeien de stroom contracten, die onmiddel lijk na de Tour voor de ploegmakkers klaar liggen. Bovendien zijn er moeilijkheden ge rezen met de verzekering. Zijn ouders hadden voor de Ronde geïnformeerd naar de manier, waarop zij hun zoon konden verzekeren tegen ongevallen. Niemand wist hen toen inlichtingen te geven. Wielrenners konden met het oog op de risico's niet worden verzekerd, zei men. Later is geble ken, dat het wel kon, maar toen was het te laat. En toch krijgt ge de indruk, dat Suykerbuyk dat allemaal niet zo erg vindt. Zakelijk is zijn verlies bedui dend. Maar de schouderbreuk vernielde iets anders: De verwerkelijking van de droom om Parijs te halen na een Tour als hoog-verdienstelijks knecht. Hij heeft er voor afgezien en is de pressies van het zwaarste kaliber te- boven gekomen, omdat Suykerbuyk synoniem schijnt met doorzetten. „De Tour was dit jaar ontzaglijk zwaar", zegt Jos. En dat moet vooral voor een man als Suykerbuyk zijn consequen ties hebben gehad. Want vooral in 't laatste stadium was hij een van de schaars overgebleven knechten, die in volstrekte gehoorzaamheid aan Pellenaars, de doelbewuste aanvallen om de Nederlandse ploeg tegen de kant te rijden konden afslaan. Het iukte en toen het gelukt was en het lokkende einde wachtte op schoots afstand, kwam de val. Dat is het tra gische. Ook de zwager van Jos, Piet Bras pennincx, die de Tour als mécanicien Reeds 26 lauden hebben ingeschre ven voor liet landenschaaktournooi van de FIDE, dat van 4 tot 28 Septem ber a.s. te Amsterdam wordt gehou den. Van buiten Europa komen Israël, Chili, Argentinië, Canada, IJsland en Cuba. Van Europa zijn de meeste lan den vertegenwoordigd, bovendien zijn nog besprekingen gaande met de Ver enigde Staten, Zuid-Afrika, Polen en Roemenië. De sterkste landen zijn als volgt vertegenwoordigd: Rusland (kampioen 1952) met wereldkampioen Botwinnik, De Belgische ploegwelke zal deel nemen aan de wereldkampioenschap pen wielrennen, eind Augustus te So lingen, Wuppertal en Keulen, bestaat uit de volgende renners. Baan sprint amateur: De Bakker, Leèmans, Cl en W. Lauwers. Sprint profs: Gosselin en Buyst. Achtervolging amateurs: van Oos tende en J. en P. Wouters. Achtervolging profs, de Paepe, R. en P. Glorieux. Stayers. Verschueren en Michaux. Weg, professionals: Brankart, de Bruyne, Decock, Impanis, Ockers, Schotte, van Genechten, R. en H. van Looy. De zes amateurs voor de wegwed strijd zullen nog worden aangewezen, nadat zij aan een selectiewedstrijd op het circuit van Solingen hebben deelgenomen. Er zal een keuze wor den gemaakt uit: Bora, Deblaere, de Witte, Fourneau, Luten, Olibrandt, Proost, Saelens, Schroerders, Scha pens, van Aerdt, van Cauter en van Meenen. Overschrijving nog niet officieel j^"AAR wij vernemen ligt het in het voornemen van de R.A.C.-speler Brooijmans (Rij en) om in het komende seizoen voor Willem II te gaan spelen. Intussen heeft een bevoegd clubbe stuurder ons bij navraag verklaard, dat Brooijmans officieel nog geen overschrijving heeft gevraagd. Na tuurlijk kan dit nog geschieden, maar dan pas na Brooijmans' terug keer uit Curasao, komend weekend. Vassily, Smylov, Bronstein en Keres, Argentinië met Najdorf, Bolbochan, Panno. Guimard, Zuid-Slavië met Pirc, Gligoric, dr Trifunovic en Rabar. De Nederlandse ploeg zal bestaan uit dr M. Euwe, H. Donner, Lod. Prins, N. Cortlever, reserves: T. van Schel tinga en H. Kramer. Eerst Nolten-kweste oplossen, dan pas uitbetalen.... NA ZIJN terugkomst van de Ronde v. Frankrijk vond Kees Pellenaars tot zijn grote verwondering, geen afre kenstaat van de Giro d'Italia, hetgeen het vorig jaar zeer snel en prompt was geschied. Pellenaars heeft zich toen telefonisch met de heer Bollini, secre taris van Vincenco Torriani in ver binding gesteld. In dit telefoongesprek deelde de heer Bollini aan-Pellenaars mede, dat men eerst de kwestie Nolten wenste op te lossen, alvorens tot een defini tieve afrekening de renners hadden reeds een voorschot ontvangen te Mi laan, als bewijs van vertrouwen in de Nederlandse ploeg en zijn leider over te gaan. Volgens de heer Bollini druist het starten van Nolten in de Dauphiné Li- beré tijdens de Giro d'Italia zelfs in tegen de bepalingen op dit punt ge steld door de Union Cycliste Interna tionale. Pellenaars heeft met klem betoogd, dat hij Nolten geen toestemming had gegeven om in de Dauphiné Liberé uit te komen, maar dat de sportcom- missie van de K.N.W.U. dat zou heb ben gedaan. Hoewel de heer Bollini duidelijk liet uitkomen, dat hij in dit opzicht geen enkel wantrouwen koes terde ten aanzien van ploegleider Pel lenaars, was hij van oordeel, dat eerst deze kwestie uit de wereld moest worden geholpen alvorens de afreken staat zou worden opgemaakt. Naar wij nader vernemen, heeft Pel lenaars zich thans tot de K.N.W.U. ge wend, met het verzoek een brief van dit lichaam te doen uitgaan aan de Gazetta dello Sport, waarin wordt er kend, dat de Unie aan Nolten toestem ming heeft gegeven om ondanks zijn uitvallen in de Giro d'Italia aan de Dauphiné Liberé deel te nemen en het dus buiten medeweten en zonder toestemming van Pellenaars is ge schied. volgde, noemde de voorbije ronde een van de zwaarste uitgaven, die ooit in de bewogen Tour-geschiedenis zijn gepresenteerd. GEGUND De bouw van de 131 woningen die ko men te staan op het bouwterrein achter de Godskamers te Zierikzee, die inmid dels onder de slopershamer zijn gevallen, is thans gegund. De bouw is gegund aan de bouwmaatschappij Panagro te War mond, die tevens 100 woningen in andere gemeenten op het eiland Schouwen en Duiveland zal bouwen. De bouw zal spoedig kunnen beginnen. Combinering van diverse projecten was een middel om tot lagere prijs te komen. eóij61b lahaa- .59n-B GOES, 3 Aug. '54 Eierenprijzen. Kippeneieren 13; eendeneieren 8; kal koeneieren 15; ganzeneieren 15. KAPELLE 3 Aug. '54 Export- en Industrie: Duitse zure afw. 58.50. Zure Morellen A.B. 69.40, id. C 49.20. Appelen: Yelow transp, A 90, BC 33.20-35.10, I graf 58.20, I fijn 31.30-31.80, II 10.35-11.30. Ear ly Victoria I grof 24.I fijn 17.10-17.50, fabr. 4.30. Perzik appel BC 40.45, I grof 43.10, I fijn 38.50, II 18.90. Peren: Ooms- kinderenpeer A 49.B 30.75-31.30, I grof 45.— I fijn 21.80-22.10, II 14.80-16.—. Dubb. princ.bonen I 60.25-62X0, id. II 57. Kroetappelen 3.30. Valappelen 3.10-4.30. Gewone veiling: Zure morelen 87-101. Abesse de Mouland 75. Frambozen: Mal ling Promise 118-195. Pruissen 94-195. Hornet 99-144. Bramen 50-124. Pruimen: Early Laxton 25-79. Czar 24-84. Ontario 30-81. Eldense blauwe 14-37. Reine Claude d'Oullins 48-73. Tollenaars 7-26. Oranje- transp. K 18-27, fabr. 6-12. Perzikappelen 6-20. Early Vict. 8-13. Oomskinderenp. K 18-25, fabr. 8-18. ROTTERDAM 3 Augustus '54 Aan voer in totaal 3667. Vette koeien en os sen 350. Gebruiksvee 1093. Vette kalve ren 179. Graskalveren 238. Nuchtere kal veren 478. Varkens 264. Biggen 203. Paar den 127. Veulens 147. Schapen of lam meren 550. Bokken of geiten 38. Prijs in centen per kg. Vette koeien le kw. 270- 285, 2e kw. 255-265. 3e kw. 210-240. Vette kalveren le kw. 250-260, 2e kw. 230-240, 3e kw. 190-220. Slachtpaarden le kw. 200, 2e kw. 190," 3e kw. 180. Prijs in guldens per stuk. Graskalveren le kw. 415 2e kw. 325, 3e kw. 225. Biggen le kw. 70, 2e kw. 60. 3e kw. 45. Veulens le kw. 350, 2e kw. 250, 3e kw. 150. Schapen le kw. 120, 2e kw. 100, 3e kw. 85. Lammeren le kw. 85, 2e kw. 70, 3e kw'. 60. Kalfkoeien le kw. 1100, 2e kw. 975, 3e kw. 825. Melkkoeien le kw. 1100, 2e kw. 975. 3e kw. 825. Vare 615. Vaarzen le kw. 875, 2e kw. 700, 3e koeien le kw. 785, 2e kw. 685, 3e kw. kw. 575. Pinken le kw. 570 2e kw. 470, 3e kw. 310. Vette koeien aanvoer gewoon, handel lui, prijzen als gisteren. Vette kalveren aanvoer iets groter, handel vlot, prijzen als vorige week. Graskalveren aanvoer groter, handel tamelijk, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren aanvoer as vorige week, handel traag, prijzen iets minder. Biggen aanvoer groter, han del stil, prijzen als vorige week. Slacht paarden aanvoer iets kleiner, handel lui, prijzen goed prijshoudend. Veulens aan voer groter, handel kalm, prijzen als vorige week. Schapen aanvoer groter, handel stil, prijzen prijshoudend. Lam meren aanvoer groter, handel kalm, prij zen prijshoudend. Kalfkoeien aanvoer groter, handel zeer stil, prijzen als vori ge week. Melkkoeien aanvoer groter, handel zeer stil, prijzen als vorige week. Vere koeien aanvoer iets groter, handel zeer stil, prijzen iets lager. Vaarzen aan voer iets groter, handel zeer stil, prijzen als vorige week. Pinken aanvoer iets gro ter, handel zeer stil, prijzen als vorige week. Bokken of geiten aanvoer groter, handel zeer stil, prijzen prijshoudend. GOES, 3 Aug. '54 Export- en Indus- Irieveiling: Yellow thansp. A 61, Bic 35- 35.60. I gr. 61. I 32.50-33.20, II 11.20-11.60. Beauty of Bath Bic 33, I gr 41, I 29.90, II 12.50. Early Vict. I gr 28, I 18.10. Ooms kinderen Bic 35 I gr 36, I 24-24.80, II 13.10-14.70. Dubb. pr.bonen AI 63, All 61.40-61.80, afw. 52. Duitse zure F 60.50. Verpakt fruit: Beauty of Bath A 65-70, B 48-61, C 51, I 41. Gewone veiling: Yel low transp. keuken 19-22, fabr. 6-7. Per zikappel I 30, fagr. 3-15. Earley Vict. keu ken 10, fabr. 3. Oomskinderen keuken 15-21. fabr. 8-16. Bramen 73-100. Druiven 200-210. Frambozen 100-131. Kruisbessen 4-27. Early Laxton I 61-70, II 38-53, gr. 32-65. F 10-43. Ontario I 74-75, II 39-50, gr. 57-65, F 44. Czarpruimen I 68-75, II 26-35, grof 29-52, F 15-37. Oranje pruimen II 14-21. F 11-19. Tollenaars II 10-18, F 5-8. Eld. blauwe I 36. II 22-28. Perzik- pruimen I 62. Groenten: Bloemkool AI 27, All 24, BI 27, afw. 9. Komkommers AI 17-23. All 16-21, BI 14-21, Cl 13-17. Kropsla AI 7-10, All 7. Tomaten A 43- 45, B 41, C 26. Dubb. pr.bonen II 41-51, afw. 42-47. Saxa bonen 30-38. Worstelen 20-27. Kroten 14-16. Uien 9. Andijvie 23. Haloiten 15. Meloenen 34-80. Eerstelin gen 8. WATERSTANDEN Mannheim 307 (—012), Kaub 219 (—005), Trier 101 (onveranderd). Koblenz 216 (—004), Keulen 197 (—006), Ruhrort 413 012), Lobith 1030 018), Nijmegen 815 (—015), Arnhem 824 (—015), Eefde 354 (—018), Deventer 261 (—017). Namen la Plante 158 (—002), Borgharen 3390 (—005), Belfeld 1090 018), Grave 477 002).

de Stem | 1954 | | pagina 3