Deltaplan moet gewijzigd worden Provinciaal Gasbedrijf zal worden verkocht BOSCHKAPELLE VIERDE NEOMISTENFEES^ Prov. Staten besloten tot bouw van twee schepen Walcheren Z..VLAANDEREN AKKERTJE Zuid-Beveland DE eerste dirigent van het Concertgebouw orkest, Eduard van Beinum, heeft zich be reid verklaard, in Mei 1955 de tweede serie lus trum-concerten van het Brabants Orkest te Breda, Eindhoven, Den Bosch en Tilburg te leiden. Tergende zenuwpijn 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 crème tablet Botsing bij Achter- broek eist twee doden MIDDELBURG VLISSINGEN TERNEUZEN IIOCRES GAAT IN ZEELAND WERKEN DIJKVERSTERKINGEN BIJ HET ZWIN ZEEUW VEROORDEELD IN AMSTERDAM Wegens oplichting GOES BENOEMING DISTRICTS VERPLEEGSTER VOORBEREIDING DER PLANNEN VOOR BRESKENSE HAVEN MOETEN NOG BEGINNEN AXEL HULST ACOLYTHENDAG OP YPELAAR AGENDA El El)E V 2 Oesterpercelen Collecteurpercelen voor de oestercuHwur (vervolg v. n pag. 1) Ongetwijfeld zouden de oesterkwe kers, de mossel-, bot- en garnalenvis- sers zich minder en niet zo direct be dreigd gevoeld hebbenindien de Deltacommissie hetzelfde project van uit een andere gezichtshoek bekeken had. De loyaliteit en goede bedoeling, zo wel van de Deltacommissie als van de Kamercommissie dient vooropgesteld te worden. Ze blijkt behalve uit de serieuze behandeling van het probleem in de rapporten, ook uit de bezoeken welke beide instanties aan Yerseke brachten. Evenals uit de ernst waar mee men zich thans naar ons be kend is bezig houdt met het visse rijprobleem. Maar ondanks alle deskundigheid en goede wil om het algemene belang te dienen, is langzamerhand toch het denkbeeld doorgebroken, dat de Delta commissie met een verkeerde trein vertrokken is Ze begint in het Noorden, hetgeen men Noorderlingen, al wil men ze dan nog niet beschouwen als slachtoffers van eigen regionalisme, niet kwalijk kan nemen, maar d-.t in feite toch vol komen foutief zal blijken te zijn. ONLOGISCH Indien men het gehele en voor de veiligheid noodzakelijke afdammings project vanuit het Zuiden beziet en het vanuit het Zuiden aanvat, liggen de zaken merkwaardigerwijze plotse ling geheel anders. Dit is geen loze veronderstelling van mensen die de zaak uit agressiviteit letterlijk „op zijn kop" willen zetten, maar een intussen reeds op haar juist heid getoetste mening van deskundi gen. De afsluiting te willen beginnen met het Haringvliet om in eerste instantie de Zuidhollandse eilanden te bescher men tegen de verzilting is, gezien zo wel in het licht van de Zeeuwse visse- rijbelangen als van vele andere kwes ties, goeddeels een denkfout, een be grijpelijke maar niet minder onjuiste inbreuk op de logica. Men zal eerst de Ooster-Schelde zelf moeten aanpakken. Daarin moet men eerst de schelpdierencultuur en dc vis serij veilig stellen, zorgen dat steeds zout water ter beschikking blijft. Men moet het tij door kunstwerken toegang blijven verschaffen. Bovendien kan daardoor de vrije vaart van Antwerpen naar de Rijn ge handhaafd blijven. Sluiting van het Haringvliet dus van Volkerak te vens maakt hiervan een moeilijk vraagstuk. Dit is nog niet nodig; daar voor is het nog te vroeg. Afwerken van de Ooster-Schelde geeft de mogelijkheid om de Belgen een Schelde-Rijnverbinding te bezor gen, welke een eventueel als onaan vaardbaar beschouwd Moerdijkkanaal onnodig maakt, verschaft Bergen op Zoom een zeehaven en neemt de meest-overwegende bezwaren tegen de inpoldering van het verdronken land van Saeftinge weg. Het kan vervol gens de afwateringsproblemen van West-Brabant oplossen en Tholen aan een goed kanaal helpc 1. Bij dit alles uiteraard voorop gesteld dat het Kreekrak heropend wordt. Voorwaar een lijst van enorme voor delen! De vissers van de Ooster-Schel de geholpen (een rijke deviezenbron behouden), een nieuw licht op de Schelde-Rijnverbinding en uitzicht op 3000 ha. nieuw land. VERKEERSADER EN BARRIèRE Gaat men uaarna over tot de verde re afsluiting, dan zal men tot de slot som komen dat een meer Oostwaartse afdamming ten eerste evenveel moge lijkheden tot verbetering van de vei ligheid tegen overstromingen biedt en bovendien een gemakkelijker uit te voeren project vormt. Wanneer men dammen (o.a. in de Ooster-Schelde met openingen voor doorlaten van het tij legt op de plaatsen waar breedte, diepte (en wantij!) dit eenvoudiger maken, be taalt de dan noodzakelijke dijkver zwaring over een wat langere af stand zich zelf. De inhammen zullen dichtslibben en de dammen vormen een regelrecht op het hart van Hol land gerichte en naar het hart van Zeeland voerende verkeersweg, wel ke bij een hopelijk nooit voorko mende herhaling van de watersnood een machtige barrière voor de ten Westen gelegen en overigens ook goed te beveiligen gebieden vormt. Een front dat het menselij kerwijze gesproken niet kan bege ven! NIEUWE TAAK Het 3e Interim-advies is een weerga ve van de stand der studies op een zeker moment, een vertolking van het standpunt der Deltacommissie, dat op een zeker moment de wereld in moest. Er zullen nog wel meer adviezen uitgebracht worden. Te verwachten is dat de „cri de coeur" van de visserij zijn stempel op het volgend interim advies zal drukken. Met een verder uitgewerkt en slechts in details gewij zigd plan komt men er allicht niet. Daarmee zal ook de Kamer geen ge noegen kunnen nemen. Dit is dan de vrucht van het rond de Ooster-Schelde gerezen verzet, dat noodzakelijk was. Er moet een Deltaplan uitgevoerd worden: dit eist de veiligheid. Er moet een afdammingsproject komen dat de schelpdierencultuur en visserij be houdt: dit eist de Zeeuwse economie en het Zeeuwse streek-eigen. Er moet dus een ander Deltaplan ter tafel komen. Men wende de blik naar het Zuiden: eerst de belangen van „het goud uit de baren", dat mede Neder land groot maakt, dan landbouw- en scheepvaartbelangen zowel van België als van Nederland en daarnaast en daaruit voortvloeiend: dat ene en al lergrootste belang waarom het in we zen gaat: de veiligheid! NIEUWE DIRECTEUR PROV. STOOMBOOTDIENSTEN HALF SEPTEMBER IN FUNCTIE De Prov. Staten van Zeeland heb ben Dinsdagmorgen besloten Ged. Sta ten te machtigen tot verkoop van de fabrieksinstallatie van het Prov. Gas bedrijf te Vlissingen. Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man (Arb.) betreurde het ten zeerste, dat Ged. Staten nalieten wijzigingen voor te stellen van die artikelen in het Ambtenarenreglement, welke het ont slag van de gehuwde vrouw voor schrijven. Hier moet de vrouw zelf be slissen. Dat is haar recht en haar vrij heid. Nederland komt op dit punt ver achteraan, al vordert de vrijmaking van de vrouw gelukkig. Zij vroeg Ged. Staten de zaak nu eens serieus te bestuderen. Mr van der Weel ver klaarde, dat slechts een wijziging van het reglement bij het voorstel voorzat en dat hij geen enkele toezegging kon doen over ev. voorstellen als door de spreekster gewenst. BEZOLDIGINGSBESLUIT Ook het voorstel tot wijziging van het Bezoldigingsbesluit Provinciaal Personeel ontlokte enige discussie. De heer M. J. van Poelje (Arb.) wilde de weeklonen in maandlonen omzetten, al zullen zich daarbij de eerste tijd ad ministratieve moeilijkheden voordoen. De heer E. G. Vader (K.V.P.) vond het onjuist, dat de machinisten der Stoombootdiensten enkele honderden guldens minder verdienen dan hun collega's bij het Loodswezen en de heer L. F. du Bois (Arb.) meende, dat de salariëring van de agenten der bootdiensten te laag is. Gedeputeerde Van der Weel ant woordde, dat in het georganiseerd overleg de wens tot overschakeling van week- op maandlonen nog niet is geuit, maar dat Ged. Staten er wel wat voor voelen. Meer salaris voor de ma chinisten is niet mogelijk, omdat zij dan meer zouden gaan verdienen dan de kapiteins, over wier salariëring geen toezegging kon worden gedaan. De salarissen der agenten zijn in over eenstemming met hun verantwoorde lijkheid en hoeveelheid werk, aldus mr Van der Weel. Zonder discussie gingen de Staten accoord met liet aangaan van een geldlening ten behoeve van de P.Z.E M. tot een maximum-bedrag van 10 miilioen en eveneens aanvaardden zij het voorstel tot overdracht aan het Rijk van het pand Hofplein 8-10. Op een vraag van mevr. Van den Broecke, wanneer de nieuwe directeur der Stoombootdiensten in functie treedt, antwoordde de Commissaris, dat dit waarschijnlijk half September het geval zal zijn. (Advertentie) Proef ons heerlijke STERMIDDAG had op de weg EsschenPolygoon even voornij Achterbroek een auto-ongeluk plaats, waarbij twee inzittenden van een personenauto werden gedood. De personenauto kwam in volle vaart in botsing met een zware vrachtauto en werd totaal vernield. De inzittenden, afkomstig uit Ant werpen, werden op slag gedood. Kermis. Maandag is hier de jaar lijkse kermis begonnen, welke tot en met Zaterdag a.s. duurt. De Markt is geheel bezet met diverse vermake lijkheden en kramen. Door het uitste kende weer was de belangstelling zeer goed. Geslaagd. Voor het practijk-exa- men Boekhouden van de Nederlandse Associatie voor Practijk - examens slaagde de heer J. Meerman. Geste in Aardenburg Een wethouder van Aardenburg 4 zelf woonachtig in Eede, een doip t dat tot die gemeente behoort, heeft de hoofdplaats een bijzon- l dere dienst bewezen. 4 Zoals hekend worden de AaHen- burgers kikkc genoemd en bil J wijze van treffend symbool heeft 4 de wethouder onlangs met enige plechtigheid een hele verzameling J (echte) kikkers in de keurig aan- gelégde vijver op de Aardenburg- se markt gedeponeerd. Niet zonder triomf heeft hij van deze geste mededeling gedaan in de raad. Hij was blij. dat hij als Eedenaar geen kikker ge- J noemd kon worden, maar hoopte. dat Aardenburg nog van menig kwaakconcert zal kunnen fenie- ten. De Hocres, de Kath. Bond voor Ho telhouders, eigenaars van café's en restaurants en slijters, telt tot nu toe In Zeeland slechts enkele verspreide leden. Men wil nu trachten in deze provincie tot oprichting van afdelin gen en kringen te komen. Daartoe gaat de vertegenwoordiger van de Bond voor Brabant en Zeeland voortaan op enkele plaatsen in Zeeland, t.w. in Hulst, Oostburg, Middelburg en Goes, regelmatig zitdagen houden. De start is in Hulst, morgen van 10- 12 uur in hotel Biesbroeck. De Nederlandse Aardolie-maat schappij heeft opnieuw op het vroege re proefveld onder Veen in het land van Heusden en Altena een boortoren geplaatst, teneinde het eertijds mis lukte onderzoek naar aardolie voort te zetten. Er moet wat zitten, meent men, en met onze nieuwe methode krijgen we het er wel uit. Een Duits toeristen-gezelschap verloor te Bergen op Zoom van zijn zwaar be pakte en bezakte wagen, doordat de touwen het begaven, heel zijn bagage. Daarbij bleef het niet, want toen men druk doende was met het bijeenra pen van tandenborstels en aanver want gereedschap, ontdekte men, dat de auto van binnen in brand stond. Schade was er niet veel, maar ge- Donnerwetterd dat er werd! In Huybergen werd op de Ossendrechtse Baan een autowiel gevonden, een re servewiel waarschijnlijk, want manke vrachtwagens werden niet ge signaleerd. Dat neemt niet weg, dat het ding een waarde van f 100 verte genwoordigt en dat men de politie een groot plezier kan doen, als men het weg komt halen. Mits men de eigenaar is. Voor kinderen van 12 jaar, die in Den Bosch wonen of logeren heeft de V.V.V. aldaar 'n grote tekenwed strijd uitgeschreven onder het motto: „Kinderen zien Den Bosch". Een jury, van vier leden gaat bekijken, hoe zij dat doen en is het de moeite waard, dan wordt van de beste werken op 12 Augustus in het centrum van de stad een tentoonstelling georganiseerd. De rijksweg Roosendaal-Breda kent 'n verkeersintensiviteit, die reeds eerder de vraag deed .ijzen, welke maatrege len kunnen worden genomen om het te smal geworden wegdek agn de eisen van deze tijd aan te passen. Een plan om beide rijwielpaden bij de rijbaan PRACHTIGE VIERING De parochie Boschkapelle beleefde weer een hoogtijdag, nu een zoon van de parochie, pater Th. Kint, Lazarist, onder grote belangstelling zijn eer ste plechtige H. Mis in de parochie kerk opdroeg. De heer Aug. Vaal nam evenals vo rig jaar de kleine parochie Bosch kapelle mocht toen twee neomisten begroeten het grootste deel van de versiering op artistieke wijze voor zijn rekening. Vooral de kleurtapijten, die voor de kerk en de woning van de neomist waren aangebracht, waren staaltjes van vakmanschap en trokken ieders bewondering. Ook aan de ver siering in de kerk was veel aandacht geschonken. Het priesterkoor was in een bloemenparadijs herschapen. De weersomstandigheden werkten mee om van dit feest een indruk wekkend geheel te maken. Een stoet van bruidjes, kerk- en armbestuur en de geestelijken kwamen de neomist aan de ouderlijke woning afhalen. Onder het feestelijk gebeier van de klokken trok pater Kint en zijn fa milie naar de kerk, die tot in de uiterste hoeken met gelovigen gevuld was. Aan het rijk versierde altaar droeg pater Kint zijn eerste plechtige H. Mis op. Hij werd geassisteerd door twee heerneven, pater Janssen als di aken en pater Ferket als subdiaken Pastoor Vermeulen trad op als pres- byter-assistens. De feestpredikatie werd gehouden door pater W. de Bruijne, een confrater van de neomist. Het zangkoor, aan het orgel begeleid door de heer J. Mangnus, voerde on der leiding van de heer J. van Vlie- berghe, op zeer verdienstelijke wijze de gezangen uit. Na de H. Mis zong het koor de cantate „Benedicamus Domino" van Theo Smit, met tekst van Louis Kuitenbrouwer. De neomist en zijn familie bega ven zich hierna naar het parochiehuis, waar de koffiemaaltijd werd gebruikt Alvorens het parochiehuis te betre den, sprak pater Kint de saamge- stroomde menigte toe. Na de middag kwamen velen van in en buiten de parochie hun gelukwensen aanbieden op de druk bezochte receptie. Vele ge schenken van parochie, familie en be kenden vielen hier te bewonderen, o. a. een prachtige kelk, een fiets, een schrijfmachine, misgewaden, boekwer ken enz. Ook hadden velen door mid del van bloemen hun medeleven ge toond. Na de receptie celebreerde pa ter Kint een plechtig Lof. Het feest werd verder in de familiekring voort gezet. (Advertent; e) kan U plotseling machteloos maken. 7 Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Nieuwe sluis te Cadzand-bad In het gebied van het Zwin, in Zeeuwsch-Vlaanderen en Belgisch West-Vlaanderen, worden nog steeds maatregelen genomen ter versterking van de beveiliging tegen overstro mingen. Na de stormvloed van Februari 13.13 zijn op Belgisch grondgebied de dij ken, die toebehoren aan de maat schappij het Zoute, reeds verhoogd en versterkt, evenals de dijk langs de weg naar Retranchement. Thans zal ook de dijk die aan de Zuidzijde van het Zwin ligt, onder handen geno men worden. De maatschappij het Zoute heeft voorgesteld hiervoor kiei uit het Zwin te nemen, waardoor plassen zouden ontstaan die het Zwin als natuurreservaat ten goede zooden komen. Het Zwin is de laatste jaren n.l. hoe langer hoe meer aan het ver zanden. Aan Nederlandse kant wordt hard gewerkt aan de bouw van een nieuwe sluis te Cadzand-bad, die men nog vóór het najaar voltooid wil zien. Motorrijder botste tegen auto Uit de richting Sluiskil kwam de 37-jarige motorrijde J. v. d. K. uit Kat- tendijke, met zeer grote snelheid aan rijden. Bij de eerste bocht aan het Ze- venaardok kwam op dat ogenblik de heer F. D„ met zijn auto, die zover mogelijk naar rechts uitweek. De mo torrijder raakte het linkerspatbord van de auto, waardoor hij kwam te vallen en met zeer ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis te Sluiskil moest worden overgebracht. De toestand van het slachtoffer is bevredigend. Sas van Gent De 32-jarige Zeeuw J. de B., zal binnenkort teruggezonden worden naar het milieu, dat hij volgens alle deskundigen nimmer had dienen te verlaten: het huis van zijn ouders in Sluiskil. Wegens oplichting is hij gisteroch tend tot 10 maanden met aftrek van het voorarrest, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar onder toezicht van een Reclasseringsvereni ging in Zeeland. In Het Gooi had deze man het vorig jaar diverse winkeliers opgelicht: een fotohandelaar in Hilversum voor een camera en een horlogewinkel in Hui zen voor een damespolshorloge. DIENSTJUBILEUM BIJ BELASTINGEN Voor de heer J. Peters, contro leur van 's-Rijks belastingen en be last met de waarneming van het ont vangkantoor der I. en A. alhier, die sinds Mei 1950 in onze gemeente is gestationneerd, was het een heuge lijke dag. Hij herdacht n.l. het feit, dat hij veertig larige jaren het Rijk had gediend. Te zijnen huize werd de jubilaris door zijn superieuren gehul digd. Hierbij waren o.a. tegenwoordig mr. L. W. van Os, hoofdinspecteui- titulair, hoofd van de Inspectie I. en A. te Terneuzen, de heer P. J. van Soest, Inspecteur der I. en A. te Ter- neuzen, de heer D. Wieringa, -hoofd- assistent-sectie-chef, de heer Th. Marsé, vérificateur, ambtenaren vi sitatie, velddienst, D.B. en het kan toorpersoneel. Eerst werd het woord gevoerd door mr. van Os, die de heer Peters een enveloppe met inhoud aanbood. Ook inspecteur van Soest wilde niet achterblijven om deze trouwe ambtenaar hulde toe te zwaai en, terwijl de verificateur, de heer Th. Marsé. de jubilaris toesprak na mens de in Sas van Gent gestation- neerde ambtenaren en hem als blij vend aandenken aan dit jubileum 'n staande schemerlamp aanbood. Nadat de heer Peters voor de hem gebrach te hulde had bedankt, werd nog eni ge uurtjes in intieme kring gezellig doorgebracht. TENTOONSTELLING IN SEPTEMBER Het ligt in de bedoeling Jzemlijke Concerten De Kon. Harmonie Amicitia uit Eeklo (B i ga: een goed geslaagd concert op de Markt. Het programma werd vlot uitgevoerd en de muzikanten mochten dan ook dankbaar applaus oogsten. Vanavond concerteert de plaatselij ke muziekvereniging Geduld Over wint op de Markt. Het concert vangt aan om 8 uur. Aardenburg 40 JAAR BIJ DE S.B.M. Dezer dagen was het 40 jaar gele den, dat de heer Achiel J. Dhondt in dienst trad bij de Stoomtram Maat schappij Breskens-Maldegem, de maat schappij die de autobusdiensten ver zorgt in West Zeeuwsch-Vlaanderen. In de tijd van de stoomtram was hij machinist. Na de reorganisatie werd hij belast met de leiding van de werk plaats, waar hij thans chef-monteur is in de werkplaatsen te Draaibrug (Gemeente Aardenburg). De heer Dhondt was ook een van de chauf feurs, die in de Meidagen van 1940 met militairen naar Frankrijk moest en via allerhande omzwervingen uit eindelijk in Engeland terecht kwam. Hij verbleef daar ook gedurende de oorlogsjaren en kwam eerst enkele maanden na de bevrijding in het va derland terug. Het bestuur van de Prov. Zeeuwse ver. tot bestrijding der t.b.c., heeft benoemd tot districtsverpleegster voor de t.b.c.-bestrijding in Zeeuwsch- Vlaanderen met standplaats Terneuzen Zuster H. d'Haens, thans wijkver pleegster te Sas van Gent. te trekken, zoals dat reeds tussen Bre da en Tilburg gebeurde, is in wording. Een voorlopige verbetering is aange bracht in de vorm van parkeerstroken. Maar nu vragen vele automobilisten zich af, waarom niet daar, doch uit gerekend midden op de overdrukke snelverkeersweg de controle van we- genbelastingkaart en rijbewijs moet geschieden. Om dat te snappen, dien je ambtenaar te zijn. Het archief gebouw, waaraan de gemeente Wil lemstad grote behoefte schijnt te heb ben alweer die ambtenaren komt te staan naast het gemeentehuis en zal geheel in historische stijl worden opgetrokken. De aanbesteding vindt komende week plaats en als alles klaar is. zal weer een door de oorlog ontstane gaping zijn gevuld. In de parochiekerk van de H. Gertrudis te Heerle zijn drie nieuwe gebrandschil derde ramen aangebracht, waardoor het licht in veelkleurig mozaiek het priesterkoor binnenzeeft. Het ontwerp en de uitvoering zijn van de heer C. Keijzer, een rasechte Heerlenaar. Ruim 8000 personen bezochten op 1 Augustus de vogeltuin Animalia te Eindhoven. Daar de directie dit grote bezoek niet had verwacht, is de hon derdduizendste bezoeker van dit jaar onopgemerkt de entree binnen en een verrassing misgelopen. Niet treu ren, want de 200.000ste krijgt weer iets en je weet nooit. Tenslotte een rec tificatie, een welgemeende rectificatie. Want in Dorst, waarover wij schreven, dat het zijn aam met talloze café's chronisch oneer aandoet, was men daarover zeer verbolgen. Weet. zo zei men ons. weet, dat wij er hier steeds rekening mee houden, dat de mensen zoal niet van dorst, dan toch in ieder geval van Dorst naar huis of verderop moeten. NJA EEN DISCUSSIE VAN EEN PAAR UUR hebben de Prov. Staten besloten tot de bouw van twee schepen voor de veren over de Wester-Schclde en tot het inrichten van „De Val" onder Zierikzee als veerhaven. De belangrijkste mededeling was afkomstig van Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer, die zei, dat cr voor de bouw geen openbare inschrijving door de verschillende Nederlandse werven zal worden gehouden, maar dat primair aan de Kon. Mij „De Schelde" prijsopgaaf zal worden gevraagd, nadat het ontwerp is gemaakt en de kosten- begroting is opgesteld. Wat de haven van Breskens betreft, zei de heer Locke feer, dat het enige positieve is, dat Ged. Staten niets positiefs weten. Reeds ge ruime tijd geleden zyn de belangen van de Breskensc zakenlieden bepleit en al heel wat keren is gerappelleerd bij Rijkswaterstaat nu spoedig een beslis sing te nemen met betrekking tot de plaats van de haven, Oostelijk of Weste lijk van Breskens. Ged. Staten hebben echter geconstateerd by een gesprek met prof. Thijsse, dat in het Waterloopkundig Laboratorium de proeven voor deze haven nog moeten beginnen. pleitte voor bouw van een voorlopige loods in afwachting van het definitie ve restaurant bij Kruiningens veerha ven en zijn fractiegenoot, P. V. M. Vercauteren. stelde als ideaal een tun nel onder de Wester-Schelde, waaraan z.i. Ged. Staten niet voldoende aan dacht besteedden. HET ANTWOORD Vragen en opmerkingen In eerste instantie voerden namens alle fracties Statenleden het woord. De heer L. P. v. Oorschot (Arb.) opende de rij. Hij vond het erg vreemd, dat (blijkens het voorstel) de nieuwe schepen de haven van Breskens niet zullen kunnen binnenvaren. Van de minister van Verkeer en Waterstaat mogen Ged. Staten verlangen, dat hij klare wijn schenkt. Hoe wil men de zakenlieden van Breskens bij ev. aan leg van een Westelijke haven schade loos stellen? Ook Ged. Staten wensen bouw der schepen op een Zeeuwse werf, maar zij hebben geen beslissingsbevoegd heid. Toch zal de minister een open oog moeten hebben voor de Zeeuwse economische belangen, die hiermee zijn gemoeid. De beoordeling van die belangen dient in handen te zijn van het Prov. Bestuur, ook al fourneert het Rijk de gelden voor de schepen. EEN RECHT schepen in Zeeland uit een oogpunt van werkgelegenheid en straks om re denen van utiliteit wat betreft onder houd en reparatie, sprak de heer J. L. Verhagen (V.V.D.) als zijn oordeel uit, dat hoe zwaar de belangen van de Breskense zakenlieden ook wegen de nautische belangen het allervoor naamst zijn. Bouw der schepen in Zee land is niet alleen een redelijk verlan gen, maar ook een recht, zo meende hij. Wat de Zondagsdiensten aangaat, zei de/ heer Verhagen, dat dc minister de laatste maanden zoveel concessies heeft moeten toen aan zün principes, dat het hem ontging, waarom hij de oorspronkelijke dienstregeling wijzig de. Bovendien blijkt de minister prin cipieel geen bezwaren te hebben tegen het varen op Zondag. NIET ZOETSAPPIG Nadat de heer E. G. aangedrongen had op Vader (K.V.P.) de bouw der Ook de heer J. Hommes (AR.) toonde zich voorstander van bouw op een Zeeuwse werf. Hij adviseerde Ged. Staten op dit punt niet zoetsappig te zijn en maar fier en stoer het eigen standpunt naar voren te brengen. De heer E. J. v. Ruijmbeke (K.V.P.) In de middagvergadering heeft Ge deputeerde Lockefeer alle vragen en opmerkingen beantwoord. Hij deelde mede, dat Ged. Staten zeer nadrukke lijk en zeer intensief in het overleg met de minister de wens tot bouw dei- schepen op een Zeeuwse werf naar voren brachten met het reeds gemelde resultaat. Met de heer Van Oorschot was hij het niet eens, dat de minister zou hebben ingegrepen in het beleid van het college. Volgens het reglement op de exploi tatie der »^ester-Scheldcveren komt hem het goedkeuringsrecht der dienst regelingen toe en de bewindsman deed niet anders dan van dit recht gebruik maken. Overigens is de praktijk wel wat anders dan de officiële dienstregeling aangeeft: wat zich des Zondags aan biedt, wordt vervoerd. En tussen Kat- se Veer en Zierikzee is het vervoers aanbod niet van die aard, dat meer vaarten nodig zijn. Nu er over de inpoldering van Saef tinge nog bijna nic'.s bekend is, achtte de spreker het zonder veei zin over ecn tunnel te praten, al zijn alle leden van Ged. Staten daarvoor geporteerd. Ir G. P. M. Dikötter (K.V.P.) herin nerde aan het bestaan van meer wer ven in Zeeland en verzocht na te gaan of het mogelyk is de bouw aan meer dan één werf te gunnen. Dat komt de spreiding der werkgelegenheid *en goede en biedt strakc voordelen voor onderhoud en reparatie. Tenslotte gingen de Staten accoord met de aanvaarding van het wapen der Royal Marines voor de Statenzaal. in de bedoeling van de ,Sasse Kunstkring" waarvan het bestuur wordt gevormd door de heer F. Stevens, voorzitter, mevr. R. A. Jacobs-Dekkers, secretaresse en de heer H. C. L. Vercauteren, penning meester om ook dit jaar wederom een tentoonstelling te organiseren van in Sas van Gent en omgeving gemaakte kunstproducten. Deze ex positie zal plaats hebben op 4, 5 en 6 September a.s., dus gedurende de drie eerste dagen der kermis. ONGELUKKIGE START Dat het starten van een motorrij wiel niet steeds zonder gevaar is, on dervond de heer R. uit Gent. Toen hij n.l. na het vervullen van enige formaliteiten aan het douanekantoor alhier zijn motorrijwiel weer op gang wilde brengen, gleed zijn been van de starter af, waarbij hij zo ongelukkig terechtkwam, dat dit brak. Benoeming De heer J. A. de Vis ser alhier is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Lagere Prinses Ireneschool te Goes. Geslaagd Onze oud-stadgenoot, de heer J. J. Bareman, slaagde te 's-Gra- venhage voor de acte middelbaar on derwijs hand- en rechtlijnig tekenen. DE GASTARIEVEN B. en W. dienden bij de raad een voorstel in, dat de nieuwe gastarieven bevat. Tot een afname van 20 M3 per twee maandelijkse periode zal 25 cent wor den berekend, voor de volgende 20 M3 twee cent minder en voor een afname boven de 40 M3 tot 400 M3 nogmaals twee cent minder. Verder geldt een glijdende schaal met een minimum van 16 cent bij af name van 16.000 M3 of meer. 's Heer Arendskerke Mutatie De wachtmeester le klas se van de Rijkspolitie, groep 's Heer Arendskerke, J. de Waard, is met in gang van 1 Augustus overgeplaatst naar Dirksland, groep Middelharnis. Zijn plaats wordt ingenomen door wachtmeester Polderman, afkomstig uit Oud-Vossemeer. Kivadendamnve Geslaagd Lou Geus, Lzn slaagde voor het gezellendiploma Schilderen. Benoemd Onze plaatsgenote, mej. H. de Boo, werd benoemd als on derwijzeres aan de R.K. Ulo. Kwar telstraat, Eindhoven, met ingang van 1 September. Ueinkenszand HAND IN MACHINE Tijdens werkzaamheden op het land geraakte P. alhier op zo onge lukkige wijze met zijn hand in een landbouwmachine bekneld, dat hij ernstig werd geblesseerd en ver moedelijk één zijner vingers zal moeten missen. MULO - EXAMEN Bij het te Breda gehouden examen voor het R.K. Mulo - diploma A slaag den de volgende leerlingen van de St. Joseph ULO: M. Bun, M. Everaerd, R. Freyser, A. van Gijsel, A. Hamerlinck, R. Heye Th. van Hooye. O. Huygen, M. van Leuven, D. Matthijs, M. Neve, M. Re- mery, J. Schouten, H. Vermeulen, E. v.d. Vijver, A. v.d. Wiele, M. Wijne, E. Zwartelé. Koewacht Konijnen doodgebeten. Bij de heer Art. Herman werden 8 grote konijnen op het erf gevonden, die uit het hek waren gehaald en doodgebeten. Hoe wel er een onderzoek is ingesteld heeft men de dader (vermoedelijk een hond) nog niet gevonden. In uniform. Deze week hebben 7 leden van de luchtwachtdienst afd. to renwacht Koewacht hun uniform ont vangen. Er waren reeds eerder 3 per sonen gekleed, zodat de afdeling thans uit 10 personen bestaat. Dit is echter nog de helft te weinig, aangezien iedere luchtwachtgroep uit 20 personen moet bestaan. Nieutc-Namen Geslaagd. Aan de R.K. Huishoud school St. Martha passeerde Juffrouw Gerda v. Ruymbeke het examen in lingerie en costuumnaaien. Zij be haalde haar diploma met zeer gunstig gevolg. VOORBEREIDING FANCY FAIR De voorbereiding voor de Fancy Fair ten bate van de missie voor Pater Vercauteren, Overste te Ba- sanhusu, (Belgisch Congo) zijn in v/oi- le gang. Allerwege ondervindt het uitvoerende comité volle medewerking Er zijn reeds vele waardevolle pr.'jzun toegezegd en in ontvangst genomen. Zierikzee GESLAAGD CONCERT Een drietal Zuid Bevelandse zang koren, nl. Excelsior uit Ierseke, Zang- lust te Wilhelminadorp en het ge- gemengd koor 's-Heer Abtskerke, gaf onder leiding van de Goese dirigent, de heer Jac. H. Tamminga op de tent in het Havenpark, een geslaagd con cert, dat door een vrij groot aantal belangstellenden werd aangehoord. Op het Klein-Seminarie Ypelaar is Dinsdag j.l. een acolythen-dag gehou den, waaraan werd deelgenomen door misdienaars uit het gehele bisdom Breda. Ook van andere bisdommen waren jongelui aanwezig, die op Ype laar een bijzonder prettige dag heb ben beleefd. Per autobus en fiets zijn zij naar het opleidingscentrum der jonge semina risten getogen en zij hebben daar de dag van het jaar beleefd. Die morgen werd om 10 uur begon nen met een plechtige H. Mis in de kapel. Zij werd opgedragen door de regent van het Klein-Seminarie, dr J. L. M. de Lepper. Pater E. Mettrop S. S.S., directeur van het acolythencen- trum, heeft daarna de jongelui ver welkomd, waarna spannende wedstrij den en volksspelen begonnen voor alle deelnemers aan de dag. In de middag trad de goochelaar Pierre Truxor op. OOSTBURG Ledel 8 uur: Stalag 17. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The Glenn Miller Story. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De gele ballon.

de Stem | 1954 | | pagina 2