(84) Deltaplan moet gewijzigd worden lebeten E' IRENE Karwei op hoog niveau Vrijheid van gewetens vorming NEDERLAND puft - de CONGO rilt HAL INE De beraamde afdamming biedt geen mogelijk heden tot behoud van de visseriien Overgangsregering voor Tunesië samengesteld wordt 15 jaar ht Eerst de Ooster-Schelde aanpakken Veiligheid en belang van oester- cultuur e.a. samen mogelijk GODWIN AUSTIN (8610 meter) BEDWONGEN PROF. ROMME OVER: Niets is de zon te dol meer In Mexico steeg liet kwik tot 48 graden DE ZOMER, vinden we, is zich ineens gaan gedragen als iemand die merkt, dat hij zich verslapen heeft. Zo hoor je niks en zo is er een hoop leven in huis. Te zot of te bot, zou onze tante Marie zeggen. Want op gevaar af dat we voor eeuwige kankeraars wor den uitgemaakt: gisteren was het toch wel wat te bar. Een tem- peratuurtje als in een broeikas. De Victoria Regia in de botani- h,C kk 'U'n Van van schrik aaR het bloeien gegaan en we Vier doden bij treinramp in België MINISTER LUNS spreekt vandaag met Sunarjo Arrestatiebevel tegen Touseul De Nederlandse gift aan Hongarije r akkerskunst n sluis derd jaar „De eleyne Fles DAGBLAD VOOR ZEELAND Koeler Koude tenen aan het strand In druk wekken de para de' ptrieke groep leer zij. Tiest 'n zekere Me- ivoudige dor- lar die na de iet ouderlijke eerder aan te gepoetst, dat |r warm eten ezellig is over - 's avonds het romen en het lan worden ge- |:lmatig bezig met zijn handschrift. Ij aan de gang lijn- l n briefkaart Czon- kaart, die de man aan Daniel van Elis. die voorne huwelijksbootje te Riddels hebben ge- zij hebben gekre- Jen verbaasd, maar 7 vervaardigd. jaren op mijn ■ran der Heijden. Ie kunst het srhrij- flk moet het echter nderdcn personen komen vragen. Ik ifficier van Justitie en lem niet kan winnen, de Koningin. Ik heb eikt!" ig vrolijk worden be ien feit is, dat er wel o, die bij Tiest al dan p om raad komen. Hij soort dorpsvraagbaak, ce bestaan vormt zijn erkoopt en koopt vel- ande soorten dieren, hij echter ook bood- ide: „De mensen kun- ;en. Ik moet vaak naar Bergen op Zoom om en". e figuur schepte een hij doet wel eens za- >ok rustig worden be- boodschappenjongen ien is een beste vent, ke kerel. cent hem wel en nu genaren, die hem zo ïdruk wie en wat Tiest dvertentie) ien, dat veroorzaakt j een jeuk en geen snel gebruik van huidgeneesmiddel Sluis een tentoonstel- gehouden wordt t.g-V. P v/erk „De Porceleyne ing, die wegens plaats- fraaie tuin van het gc- worden gehouden, uirgemeester overigens ijze zijn excuus maak- ijgewoond door de heer lid van G. S., verschil" Vlaamse burgemeesters rgemeesters van Belgi- P. F. v. Hootegem van n welkomstwoord op het cultureel belang nstelling, die o.a. beoogt ;trouwd te maken met de ;kunst. De heer E. n van Knokke, had zic" ard de opening te ver rees daarbij het initiatie* hoopte, dat volgend jaar expositie aan de Belg*" i kunnen worden gehou- ing kregen de genodigden d om de expositie te be- daarna werd in hotel «e en intiem diner aangebo- jtelling is gedurende ustus te bezoeken. 94e JAARGANG No. 21093 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Kasteelplein 11. Tel. Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur J. J. H. A. Bruna. Redactieraad C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A.J. J. M. Mes.Mi H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bi.i vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, par week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f ".45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278341 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen J 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau le Zeeuwse K Kilanden GOES. W«stsingel 98 Telefoon no. 2236 - HureaT^Tzeeuwsch Vlaanderen: HULST Dubbele Poort Telefoon IUZ BUbuieaux rerneuzen. Nuurdstraal 5b, 1H 26U1 UUSTBUKG, N.euwstraal 41. Tel. no. 35) Wij vestigen nogmaals de aandacht op ons nieuw te lefoonnummer: 0-1600 3351 3 lijnen. Alleen buiten de kantoor uren en dan nog slechts wanneer U op ons boven staand nummer geen gehoor krijgt, gelieve U een van de onderstaande nummers te kiezen: 9358 Redactie: nrs 3260 9987 Administratie: nrs. 7476 6896 Ons nieuw adres, zowel voor redactie als admini stratie, is: KASTEELPLEIN 11. DE CANADESE generaal E. L. M. Burns is benoemd tot stafchef van de organisatie der V. N„ die toezicht moet houden op de naleving van het bestand in Palestina. Hij volgt de Deense generaal Bennike op. IN BRUSSEL werkt het „Algemeen Bureel van Belgisch Congo", dat ook in Nederland propaganda maakt voor zijn zogenaamde emigratie-bemidde ling. De emigratie-commissaris in Den Haag waarschuwt tegen de blijkbaar minder bonfide practijken van dit bu reau. ADENAUER, die oorspronkelijk van plan was deze maand, op uitnodiging van de Amerikaanse Organisatie van Oudstrijders, naar de V. S. te gaan, heeft dit plan laten varen. Wellicht heeft men hem nog deze maand in Brussel nodig voor de bijeenkomst der E.V.G.-ministers. DRIE MENSEN werden ernstig en één licht gewond, toen tengevolge van een verkeerde manoeuvre van een brom fietser, in Den Haag een auto over de kop sloeg. KONING HAAKON van Noorwegen, die van 12 tot 15 Augustus 'n staatsie- bezoek aan ons land brengt, is giste ren 82 jaar geworden. EEN 89-JARIGE dame uit Deventer is op de onbewaakte overweg tussen Deventer en Diepenveen door een trein gegrepen en gedood. Zij liep krui den te zoeken in de omgeving en is waarschijnlijk in gedachten de spoor lijn overgestoken. EEN ZWEEDS kustvaartuig, op weg naar Antwerpen, is bij Terschelling op een mijn gelopen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, maar het schip kreeg zo'n zware averij, dat het naar zijn plaats van bestemming moest worden gesleept. OMDAT hij zijn arbeiders zwarte lonen had betaald, is een aanne mer uit Weesperskarspel tot 250 gulden boete veroordeeld. Het ver weer van verdachte was: „Als we de mensen niet „zwart" betalen, doen ze niets". (Van een speciale medewerker). R IS EEN STILTE GEVALLEN, een be klemmende pauze in het geestdriftig gepraat over het grootste aller waterbouw werken, het Deltaplan. Welke Nederlander, trots op zijn natio naliteit in de ogenblikken wanneer hij zeg gen kan ,,dit kunnen alleen de Nederlan ders!" heeft niet in gedachten bewonde rend geapplaudisseerd toen het 3e Interim- advies van de Deltacommissie verscheen? Het stond vanaf die dag voor ieder vast: de zeegaten gaan «lichtMassapsychologie? Of louter trots en volkomen vertrouwen in de waterbouwkundigen van Nederland? Maar nu heeft een noodkreet geklon ken, fel en doordringend. De Zeeuwse vis sers, de oesterkwekers voornamelijk, heb ben vanaf het begin een houding van ver zet aangenomen; logisch en begrijpelijk, zelfs te waarderen. Al hun bezwaren groot in omvang en in aantal werden samengevat in een be wogen relaas van dr. P. Korringa. „Zal, als dit waar is", zo kan Nederland nu denken, „het grootse Deltaplan nog wel doorgaan?" Deze vragen hebben ons in de overtuiging dat 't hier gaat om Zeeland's toekomst er toe gebracht op „inside-information" uit te gaan, door enkele deskundigen op waterbouwkundig ge bied naar hun inzichten te vragen. Uiteraard willen zij daarbij persoonlijk op de achtergrond blijven, daar nog niets gezegd kan worden, dat officieel vast staat. Men kon onze medewerker, die verder aan het woord komt, echter wel een richting aanwijzen. Een richting waarin de verdere vormgeving van de afsluiting der zeegaten zich kan ontwikkelen. Hierover vertelt deze be schouwing. Men kan de vraag stellen of de Deltacommissie, in al haar ijver en deskundigheid, de belangen van oes- ter- en mosselcultuur en van visserij over het hoofd heeft gezien, toen zij besloot „de zeegaten moeten dicht om de veiligheid te dienen." En misschien is in de kringen van de visserij in begrijpelijke angst en verontwaardiging de gedachte wel eens gerezen als zou dit inderdaad het geval zijn. Het 3e Interim-advies spreekt zo duidelijk, dat een millioe- nen opleverend deviezenbedrijf, een aan duizenden werk verschaffende „industrie" met een zo eigen Zeeuws karakter, zich terecht ernstig bedreigd voelt. Het mes op ons hart: zo zien deze mensen het Deltaplan, althans de af damming van de Ooster-Schelde, zon der welke het Deltaplan geen Delta plan meer is. Het betoog van ui\ Korringa was be doeld om de aandacht van geheel Ne derland te vestigen op deze fatale con sequentie van de sluiting der zeegaten. Daarom moest het fel en geladen zijn; het vertolkte de mening, de angst, van de bedreigde kwekers en vissers. Doch, zo moet men zich afvragen, rechtvaardigt het standpunt van Delta commissie en andere betrokken autori teiten deze scherpe uitlatingen? Gaat men in de kringen van de ontwerpers inderdaad van het standpunt uit, dat schelpdierencultuur en visserij dan in 's hemelsnaam maar geofferd moeten worden aan de vermeerdering van de veiligheid? DAMMEN OOSTWAARTS Om dit kardinale punt draait een groot deel van de gehele zaak. Het is zeer belangwekkend te weten of de Deltacommissie straks zal zeggen: „als de zeegaten dicht moeten (en ze moe ten dicht!) dan moet de visserij wor den geofferd." Dit is overigens een vraag welke de Deltacommissie zelfs nog niet kan en mag beantwoorden. Maar wel is er een antwoord te geven op de vraag of de commissie de belangen van de schelp dierencultuur en de visserij in het juiste licht vermag te zien. En dan zijn er verschillende omstan digheden welke er op wijzen dat dit geruststellende gedachte inderdaad zo is. Wat dr. Korringa in Middelburg, Yerseke's burgemeester in Maastricht, de Commissie van Dertien en de Di rectie der Visserijen in de brochure „Zeeuwe schatten" gezegd hebben respectievelijk vol dynamiek, met gro te scherpzinnigheid en diplomatie, met verontwaardiging cn in sober maar treffend proza is in Den Haag niet alleen gehoord, maar het wordt er kend! Wellicht nu pas in voldoende mate, misschien juist door deze hartekreten volledig gerijpt nadat ook de Delta commissie zich met meer schrik dan uit het 3e Interim-advies blijkt, de enorme belangen realiseerde; maar vast staat dat men de mensen van rond de Ooster-Schelde hoort en be grijpt. Wat nu? Dit is de vraag waarvoor men op dit ogenblik staat. Zal men het primaire doel van de afsluiting, de vei ligheid, moeten offeren aan het niet te onderschatten belang van de schelp dierencultuur en visserij? Met andere woorden: gaat nu het Deltaplan niet door? BEN AMMAR KWEET ZICH VAN ZIJN TAAK KLIMOWICZ, de Poolse «nif.il 8' door de Londense P"!' ,van een Poo,se vrachtboot werd gehaald, waarop hrj door de kapitein werd vastgehouden, is na een recht zitting van drie kwartier op vriie voeten gesteld. Een verzoek om poli- tiek asyl is voor hem ingediend. DE ROEMEENSE bisschop Augusti nus Pacha, die tot 18 jaar dwangar beid werd veroordeeld, is, wegens zijn slechte gezondheidstoestand, uit de ge vangenis ontslagen. DE V.S. zullen de candidatuur van de Thailandse afgevaardigde Prins Wan steunen voor het voorzitterschap van de Assemblée der V.N. In Europe se kringen, die Mr van Kleffens als candidaat steunen, heeft dit bericht teleurstelling gewekt. EEN FRANS verkeersvliegtuig moest een noodlanding maken en een jager der V. S. verongelukte in een nood weer boven de Amerikaanse staat Connecticut. De piloot van het militai re toestel werd gedood. IN DE STREEK ten Zuidwesten van Charleroi heerst een kinderverlam- mings-epidemie. Van de dertig kinde ren, die door de ziekte werden aange tast, zijn er reeds 8 overleden. HAMBURG zai n vandaag af geen water, geen gas en geen spoorwegver keer hebben. Ongeveer 15000 arbeiders gaan in staking, om een loonsverho ging van 10 procent af te dwingen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met en- kele buien. Zwakke tot matig. wind uit uiteenlopende richtingen J Koeler. J Vandaag: Zon onder 20.26 uur \laan onder 21.49 uur Morgen Zon op 5.06 uur. Maan op 12.50 uur. MAROKKANEN JALOERS rpAHAR BEN AMMAR, de Tu nesische kabinetsformateur, is Dinsdag gereed gekomen met de samenstelling van een over gangsregering voor zijn land. Hij heeft de lijst van ministers aan de Bey ter goedkeuring aangeboden. Wie de ministers zijn, is nog niet bekend gemaakt. Voor hij zich naar het paleis van de Bey begaf, had Ben Ammar bespre kingen gevoerd met leiders van de Neo Destour, de grootste politieke partij in Tunis, met nationalistische in slag. Vooraanstaande leden van het poli tieke bureau der partij kwamen Dins dagavond voor een bespreking in Ge- nève bijeen. Men was blijkbaar gema tigd optimistisch over de plannen van Mendès France. Men twijfelt eraan, of hij niet teveel oppositie zal krijgen van bepaalde groepen Fransen in Tu nesië. De onlusten in Marokko van de laat ste dagen, meent men in Frankrijk, hebben wellicht minder te maken met de tegenstellingen rond de verbannen sultan, dan met jaloezie van de Ma rokkanen tegenover de Tunesiërs. Door het uitlokken van onlusten zou men van Mendès France eenzelfde plan voor Marokko willen afdwingen. De broer van de verbannen sultan heeft huisarrest gekregen, omdat hij in het gebied van Fez propaganda maakte voor de terugkeer van Ben Joessoef. Meer dan 20 personen werden in Fez en andere plaatsen weer bij bot singen gedood en er vielen tientallen gewonden. ACTIE tegen Mendès France LJonderd rechtse afgevaardigden in het Franse parlement heb ben een actie ingezet tegen pre mier Mendès France, naar aanlei ding van diens politiek tegenover Tunesië. Het zijn hoofdzakelijk af gescheiden Gaullisten, Onafhanke- lijken en leden van de Boerenpar tij. De actie wordt gevoerd onder leiding van de voormalige kabi netsformateur Pinay. Ook een deel van Mendès eigen partij heeft zich tegen hem gekeerd. De Financiële Commissie van de Franse Kamer heeft het econo misch herstelprogramma van de premier goedgekeurd. Mendès France heeft op dit punt ruime volmachten gevraagd tot eind vol gend jaar. In elk geval ziet het er naar uit, dat de kwestie Tunis de eerstko mende dagen voor een politiek stormpje gaat zorgen in Parijs. Als beide zaken zo aan elkaar tegen gesteld zijn, dan is dit de uiterste maar noodzakelijke consequentie. Doch beveiliging van Z.-W.-Nederland en belang van hen d goud uit de Ooster- Schelde halen staan niet lijnrecht te genover elkaar. Ze moeten beide mo gelijk zijn en zelfs gezamenlijk uitge voerd kunnen worden. De oplossing daarvoor te vinden is het volgend deel van de taak der Del tacommissie. En wil men dit tot een voor allen bevredigende oplossing brengen, dan houdt dit in: een gewij zigd Deltaplan, met geheel andere pro jecten! (Zie vervolg pag. 2) Succes voor Italiaanse expeditie TEN Italiaanse expeditie is er in ge- slaagd voor het eerst de top van de 8.610 meter hoge Godwin Austin, op een na de hoogste berg ter we reld, te beklimmen. Op 30 April vertrok de Italiaanse expeditie uit Skardoe, in Kasjmir. Een der expeditieleden, de 36-jarige Mario Uchez, is onderweg aan longontste king overleden. In totaal zijn in de afgelopen twin tig jaar bij pogingen om de Godwin Austin te beklimmen zes mensen om het leven gekomen. Reactie op Mandement is inbreuk daarop TN EEN voordracht voor de Limburg- se Sociale Studieweek te Rolduc is de niet-katholieke reactie op het Mandement betiteld als een verderfe lijke poging om een scheiding tussen de Kerk en de katholieken als burgers van de staat op te dringen en ons daar door een stuk van onze godsdienstvrij heid te ontnemen. Wij zouden volgens velen niet meer een democratisch volksdeel zijn en dus in een democratisch volksgeheel niet meer thuishoren, wanneer wij de voor de hand liggende consequenties uit bisschoppelijke woorden trekken. Wat betekent dit anders dan ons het recht ontzeggen om als burgers van de staat deel te nemen met de plichten, die wij als katholieken menen te moeten ver vullen? Het gaat er om dat men ons wil be lemmeren in onze wijze van gewetens vorming. Alleen op straffe van tegen de geldende rechtsorde te handelen, alleen op straffe van tegen onze de mocratisch gebouwde staat te zondi gen, zouden wij onze volgzaamheid S poorlijn Roosendaal-An ttverpen ELECTRILICATE IN KADER DER WERKVERRUIMING \/OLGENS het Antwerpse blad „La Métropole" is het Belgische Minis terie van Verkeer voornemens, de electrificatie van de spoorlijn Roosen- daal-Antwerpen aan te vatten, als deel van het plan tot vermindering der werkloosheid. De begroting 1955 zou daarvoor gel den beschikbaar stellen. Een deel van het rollend materiaal zou voor rekening van Nederland ko men. (Foto M. C. Meyboom) VTORGEN wordt Prinses Irene 15 jaar. De kinderschoenen is zij zo langzamerhand ont groeid en met de Kroonprinses is zij hier en daar al opgetrenen als waardige en graag geziene vertegenwoordigster van ons Vorstenhuis. Ireentje is Irene geworden, maar ze is even be minnelijk gebleven als toen men haar in de kinderkamer van Soestdijk fotografeerde. nebben mensen gesproken die verkouden waren geworden van de hitte. In Scheveningen was er geen water genoeg voor de badgasten, rams, taxi s en bussen waren zo vol, dat sommigen drie kwar- ler moesten wachten om een plaatsje te vinden en dan was het nog een tamelijk warm plaatsje. HALVE het weer sloegen dur o Lde vacantiegangers op hol. Een i giesbureau in Scheveningen kan daar van meepraten. Enkele dagen geleden bracht men in dit bureau zijn tijd nog Het water was niet warmer dan op een mooie lentedag en Zondagsbaders renden even hard naar het strand te rug, als z\j de zee in waren gehold. In elk geval was het beter zo, on danks alle transpiratie, dan in de af gelopen weken. En al worden we, vol gens De Bilt, vandaag weer wat afge koeld (mogelijk zelfs door een on weersbuitje), het mooie weer keert te rug. De depressies en zo zijn ons goed gezind. KOUDEGOLF door met een breikous, een haak werkje en een spel kaarten. Nu begon nen plotseling alle telefoons te rinke len en in een paar uur tijds waren alle logeeradressen besproken. De ra- dio werd verzocht, een oproep voor >ssen uit te zenden. Wie echter in oi nokte geestdrift net water in stoof, keek we' ven sip. Want de temperatuur van de Noord zee had het niet unnen bijsloffen. CNVERIGENS mag men nergens meer van opkijken. Terwijl in Neder land de zon haar best deed, liet ze in de Congo verstek gaan. Uit Leopold- stad kwamen berichten, dat daar een koudegolf heerst en dat er tempera turen werden gemete van nauwelijks 11 graden Celsius. De Congolezen. die natuurlijk geen overjassen in de kast hebben, stonden duchtig te rillen. De Parijzenaars hadden, evenmin als wij, gisteren last van de kou. In de binnenstad steeg het kwik tot 35 graden en daarmee werd een 55 jaar oud record (34.8 graden) gebroken. In de Mexicaanse staat Neder-Cal- fornië heerst sinds enkele dagen een hittegolf, zodat men vrijwel nergens ooit heeft meegemaakt. Zondag wees de thermometer 48 grac'en en de hitte heeft al aan enkele tientallen mensen het levén gekost. aan het kerkelijk gezag overeind kun nen houden. Aan een scheiding tussen ons als burgers van de staat en onze Kerk kunnen en mogen wij geen handbreed toegeven. In onze gewetensvorming zullen on ze geestelijke leiders een woord, als zij het nuttig oordelen hun beslissend woord, steeds kunnen spreken. In deze wijze van gewetensvorming heeft een ieder in de Nederlandse staat ons vol ledig vrjj te laten. Met minder kunnen wij onmogelijk toe. Ik hoop van harte, dat men dit nog tijdig zal begrijpen en dat het vuur zal doven, dat de, grondpijlers der demo cratie aantast, aldus prof. Romme. Personentrein liep op goederentrein r\INSDAGOCHTEND is bij het ver- L' laten van het station Kapelle-op- de Bosch, op de lijn Aalst-Mechelen, een personentrein op een goederen trein gelopen, waarbij vier mensen, drie vrouwen en een man, om het le ven zijn gekomen. Er waren vijf zwaargewonden, die in een ziekenhuis in Mechelen zijn opgenomen en vijf tien lichtgewonden. Het schijnt dat de machinist van de personentrein door een onveilig sig naal is gereden. De locomotief van de personentrein kantelde na de botsing, de bagagewagen werd geheel vernield en de tweede personenwagon schoot bovenop de eerste. Een wagon van de goederentrein kantelde. De mensen, die in een nabijgelegen kerk de H. Mis bijwoonden en de priester, die de Mis opdroeg, begaven zich naar buiten om hulp te verlenen. Even rustig alsof hij een hekje langs de weg op de begane grond aan het verven is, staat deze schil der 565 voet boven de Park Avenue van Manhattan om aan het New Yorkse Central Buildins voor de eerste maal in vijf en twintig jaar reparaties aan het dak te verrich ten. Men gaf opdracht tot dit kar wei toen het dak van het gebouw dat 35 verdiepingen telt, begon te lekken. Wij zoeken onze werkkring toch liever iets lager. Het Unie-overleg p\E voorzitter van de Nederlandse delegatie voor de Uniebesprekin gen, minister Luns, heeft zijn vacantie in het buitenland onderbroken en is naar Den Haag teruggekeerd. De minister zal vandaag de voorzit ter van de Indonesische delegatie, mi nister Sunarjo, ontmoeten. POSTAUTO IN BRUSSEL OVERVALLEN Drie millioen francs als buit rjRIE GEMASKERDE mannen heb- ben Dinsdagochtend in een voor stad van Brussel een postauto over vallen. Zij wisten zich meester te maken van verscheidene postzakken. De waarde van hun buit zou drie mil lioen francs bedragen. Het ongeluk te Zandbulten BUSCHAUFEEUR KREEG DRIE MAANDEN FNE rechtbank te Leeuwarden heeft conform de eis van de officier, de 39-jarige P. V., chaufeur-monteur te Noord-Bergum, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Hij werd op 25 Mei j.l. oorzaak van het ongeval met de autobus op de onbewaakte overweg in de lijn Leeuwarden-Gro- ningen nabij Zandbulten, waarbij zes personen de dood vonden. ""TEGEN de in 1949 wegens oorlogs- misdaden in Nederland ter dood veroordeelde en later uit Breda ont snapte Antoine Touseul, is door een rechtbank in Keulen een arrestatie bevel uitgevaardigd. Hij wordt ver dacht van inbreuk op het Duitse recht. Op 9 Juli heeft dezelfde Keulse rechtbank een Nederlands verzoek om uitlevering afgewezen, aangezien de Duitse nationaliteit van Touseul bewe zen zou zijn. „We welen niet, of het wel nodig is...." VOALS gemeld heeft de Nederland- se gezant in Hongarije op 30 Juli jl. namens de Nederlandse regering aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Boedapest een bedrag van f 50.000 aangeboden als hulp voor de slachtoffers van de watersnood in Hon garije. Het Hongaarse ministerie heeft echter te kennen gegeven, het te betwijfelen, of de overstromingsramp zo ernstig is geweest, dat het nodig is, buiten landse hulp te aanvaarden. De Hongaarse pers heeft wel grote aandacht besteed aan de Russische gift van 300.000 forinten (f 97.000). Geen melding zou echter zijn gemaakt van de Nederlandse gift en van Ameri kaanse hulpaanbiedingen, gedaan zo wel aan Hongarije als aan andere door de watersnood getroffen landen achter het ijzeren gordijn. "N QNDER het motto „Parade" zal Katholiek Thuisfront van 9 tot 22 Augustus duizen den plastic-figuurtjes versprei den. Zij zullen een blijvende waarde behouden. Niet minder dan 101 geschenkfiguurtjes, die door notaris Kropman zijn in gestoken. geven 38 jaar lang kans op een fortuin. Hoe het precies zit. weten we nog niet, maar Radio Luxemburg ver telt op Zondag 22 Augustus tussen 13.30 en 14.00 uur, wel ke van de zeer gevarieerde plastic-figuurtjes het karakter van geschenkfiguurtjes hebben De fortuinen, waarop zij kans geven variëren van enkele honderden guldens (voor som migen ook een fortuin) tot een ton. De radio-distributie geeft op de lijnen 3 en 4 de uitzen ding van radio Luxemburg door. Ook op Maandag 23 Augustus is er op dezelfde tijd nog een uitzending.

de Stem | 1954 | | pagina 1