In voorlaatste etappe verloren we Suijkerbuijk In de kast, Puckie Janus Wuyts op kop in Steenbergen Eerste prijs Dax BLOEIENDE HEEMKUNDIGE KRINC TE ESSCHEN Liefste wens werd niet vervuld Tijdens valpartij in bevoorradingspost Dr DE BRUIJNE boekte derde zege voor België w ronde van slijkplaat fyjpoRT^tmhé De winnaar voorop in Rijen MARKTEN ah k DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 (Van een speciale verslaggever). TROYES, Zaterdagavond. jQE étappe van Nancy naar Troyes, de eentonigste van de gehele Tour is noodlottig geworden voor Jos Suvkerbuvk, de dap pere renner uit Breda, wiens liefste wens het was samen met zijn ploegmaats in de Franse hoofdstad te arriveren en die, om dat doel te bereiken tot aan de uiterste grens van zijn krachten heeft gevochten. Hij was zijn diepe inzinking in de halve étappe van Besan^on naar Epinal te boven gekomen en na zijn eervolle prestatie, die zelfde mid dag, in de tijdrit van Epinal naar Nancy was hij Zaterdagmorgen vol moed gestart voor de rit naar Troyes. Hij kon zich zonder moeite in het peleton handhaven, dat zich overigens in een slakkengangetje door het heuvelland van Lotharingen bewoog en alles ging goed tot aan de be voorradingspost te Chaumont, 110 km. na de start. Daar stonden Pelle- naars en Montillot klaar met etenszakjes. Suykerbuyk wilde het zijne niet in ontvangst nemen, hij had er geen behoefte aan. Onder het rijden duwde hij het hem toegereikte zakje terug, maar daarbij verloor hij het evenwicht en smakte tegen de weg op zij», linker schouwer, die hij vroeger al herhaaldelijk bezeerd had. SUYKERBUYK Doodjammer De pijn was groot en hij bleef even kermend liggen. Hij wilde toen weer opstappen, maar de schouder deed heftige pijn en toen hij zijn weg vervolgde, was het peloton allang uit het gezicht ver dwenen. Drie a vier minuten had hij verloren en hij stond voor de taak dat verlies goed te maken. Suyker buyk begon eraan, reed enkele kilo meters, werd toen door de pijn ge dwongen halt te houden, stapte an dermaal op, maar moest, na heldhaf tige pogingen, weer halt houden. Opnieuw wilde hij doorgaan, maar de dokter van de Tour, dr Berty, betastte even zijn schouder en verwees hem toen naar de Rode Kruiswagen: hij duchtte een breuk van het sleutelblad. Dr Benty lichtte Jacques Goddet in, die naar onze landgenoot vroeg. En zo was de Tour geëindigd voor Jos Suykerbuyk, geen renner van gro te klasse, maar toch wel een sportman die op het stuk van moreel en volhar ding aan menigeen een lesje kon ge ven. Hij werd naar het ziekenhuis te Troyes vervoerd, waar een foto van zijn schouder werd gemaakt. Daar bleek dat Suykerbuyk, de pechvogel, inderdaad een sleutelbeen had gebro ken. Een dom ongeluk had hem ver hinderd zijn hartewens te verwezen lijken. De prijs voor de grootste pech vogel werd hem met algemene stem men toegekend. Deze 22e etappe, 216 k m. lang, is een parodie op een wedstrijd gewor den. De renners bleven gegroepeerd rijden, zes uur lang en maakten grap jes onder eLiaar en de monteurs in de wagens van de ploegleiders gebruikten de inhoud van hun kruiken om de aardige meisjes langs de kant van de weg nat te spuiten. Zo vermaakte ieder zich op eigen wijze. Pas 30 kilometer voor de finish werd het tempo opgevoerd en zag men uit looppogingen, Toen kon Jacques God det eindelijk de rede vlag uitsteken, als teken dat er renners waren, die wat wilden proberen. De Belg De Bruyne slaagde erin weg te komen, met de Zwitser Croci-Torti aan zijn wiel. Aangezien zijn landgenoten in het peloton verder elk tegenoffensief af stopten, kon niemand de vluchtelingen SUYKERBUYK WAS NIET VERZEKERD TROYES, Zondagmorgen. (Van een speciale verslaggever). tos suykerbuyk bleek niet tegen J ongevallen verzekerd te zijn. Dat betekende een aanzienlijke schade post voor hem. Natuurlijk ligt de schuld, dat hij niet verzekerd is, voor een belangrijk deel aan hem zelf. Maar in alle landen eisen de natio nale wielerbonden, dat de renners verzekerd zijn, hetzij dat zij dit zelf doen, hetzij via een collectieve polis van de bond. En de licentie wordt niet afgegeven, indien deze verzeke ringskwestie niet is opgelost. Men vraagt zich af, of het ook geen tijd wordt voor de K.N.W.U., dat op dit punt afdoende maatregelen worden genomen, want de verzekering van een renner tegen de gevaren van zijn beroep is een probleem, dat om een snelle oplossing vraagt. achterhalen, ofschoon het herhaalde lijk beproefd werd, onder meer door Faanhof, Van Breenen, Van Est en Nolten. zy hadden echter de kans voorbij laten gaan en moesten het hoofd buigen. In het sportpark te Troyes won De Bruyne zonder moeite de eindsprint van Croci-Torti, waarmede hij een 3e etappe-zege op zijn naam schreef. 20 seconden later arriveerde Deledda die derde werd, vóór Van Est en nog zes andere renners, die tijdens het spurten op de laatste kilometers het peloton hadden gelost. Onmiddellijk daarna deed de hoofdgroep, waartoe alle ove rige deelnemers behoorden, zijn intree in het sportpark. BELGEN VOLKOMEN OVERSPEELD 7-1 overtvinning van het Nederlands ivaterpolo- zevental HET NEDERLANDS waterpolozeven- tal heeft te Turnhout een grote en ver diende overwinning behaald op de Belgische nationale ploeg. Met 7-1 bleef Nederland in de meerderheid, nadat de stad bij rust reeds 4-0 in het Nederlands voordeel was. Zowel in snelheid als in balbehan deling waren onze landgenoten supe rieur aan de gastheren en wanneer de ploeg deze goede vorm kan handha ven ne zo mogelijk nog wat verbetert, kunnen tijdens de Europese kampi oenschappen, welke over een maand te Turijn worden gehouden, goede re sultaten worden veerwacht. Opvallend was vooral het goede ploegverband. Van Feggelen was op de twee meterlijn weer de gevaarlijke schutter vn weleer en geen der Belgi sche verdedigers slaagde er in een afdoende antwoord te vinden op de verrassende omhalen van de lang-ar- mige Amsterdammer, die drie maal raak schoot. Behalve Nijs Korevaar, die de Bel gische midvoor Lekime volkomen uit schakelde, speelde de jeugdige Muller sedert de wedstrijd tegen Hongarije voor Sieveers in de ploeg opgenomen, een goede partij, waarin hij tweemaal scoorde. Smol en Luchs zorgden voor de overige Nederlandse doelpunten. Linksachter van den Steen scoorde het enige doelpunt voor de Belgen. De Nederlandse jeugdploeg won met 4—3. Zuidelijke eerste klassers -vóór betaling Tijdens de te Eindhoven gehouden vergadering van de vereniging van Zuidelijke eerste-klassers, is besloten het voorstel van het K.N.V.B.-bestuur inzake de vergoeding aan spelers, met de daarin vastgestelde tarieven, te steunen. Voorts werd de suggestie geuit, om bij overschrijving van een lager ge klasseerde naar een hoger geplaatste club de betreffende speler daarbij fi nancieel tegemoet te komen, een be paalde transfer-regeling dus. De bij eenkomst bleek verder veel voor het instellen van een door de K.N.V.B. ge controleerde voetbal pool te voelen, waarvan de baten ten goede van de verenigingen zouden moeten komen. RONDE VAN OUD- VOSSEMEER Westdorp morele uiinnaar In de 6e ronde van Oud-Vossemeer, die Zaterdag verreden werd, was de Zeeuw Jan Westdorp de grote anima tor, die desondanks het zoet der over winning niet smaken mocht. Het parcours dat 60 maal genomen moest worden was gedeeltelijk be paald slecht te noemen waardoor vele bandjes sneuvelden. De Bruijn en Westdorp waren de eersten die de lont in het kruitvat sta ken, maar het peleton reageerde blik semsnel en riep dit duo tot de orde. Een nieuwe poging van Westdorp na 16 ronden slaagde echter beter. In ge zelschap van Bergmans wist de kleine Zeeuw een flinke bres te slaan, maar toen laatstgenoemde pech kreeg kon Westdorp het alleen ook niet meer bolwerken. Jan Westdorp gaf zijn rivalen ech ter geen tijd uit te blazen en sprong opnieuw weg, samen met v. d. Borst. En nu ontbrandde de stijd pas goed. Bergmans en van Glerum liepen even eens uit de groep weg evenals de Bruijn en Damen en genoemd viertal bracht drie ronden voor het einde de fusie met de koplopers tot stand. In de slotfase trachtte Westdorp op nieuw weg te komen samen met van Glerum maar deze poging werd in de kiem gesmoord. De eindsprint bracht een zege voor de outsider Bergmans. De uitslag luidt: 1 Bergmans (Aalst) 100 km. in 2 uur 35 min. 2 P. de Bruijn (Roosendaal). 3 Damen (Lieshout). 4 v. d. Borst (Etten). 5 Westdorp ('s- Heerenhoek), 6 van Glerum (St. Wil- lebrord), 7 op 1 ronde van Dongen (Breda). 8 Konings (Breda). 9 W. Heeren (St. Willebrord). 10 P. Maas (Pindorp). De heer Staf Du Sarduyn uit Groe- de heeft met een van zijn duiven in de tijd van 7.45 uur de vlucht van Dax en daarmee de eerste prijs Nationaal gewonnen. P. Rentmeester won Ronde van Kwadendamme Zondag werd in Kwadendamme voor de eerste maal een wielercourse voor Nieuwelingen verreden, georga niseerd door de wielersportclub ..Sportvriend". De Zeeuw Piet Rent meester, die vanaf het begin domi neerde, behaalde een verdiende zege. Na 15 van de 30 te rijden ronden, gingen Verstrate en Suykerkbuyk aan de haal maar dit duo kreeg kort daarop gezelschap van de Haan en Rentmeester. En dit kwartet wist tot het einde ruime voorsprong te behou den met uitzondering van de Haan, die in de slotfase met een ,,ram" kwam te zitten en nog voorbij gestevend werd door de furieus rijdende de Roo, die het peleton in de steek had gela ten. In de eindsprint was Rentmeester superieur. De uitslag: 1 P. Rentmeester (Ier- seke) 65 km. in 1 uur 39 min. 2 Suy kerbuyk (Nispen). 3 Verstrate (Ede). 4 op 25 sec. J. de Roo (Schore). 5 J. de Haan (Klaaswaal). 6 Kooy (Voor schoten). 7 Lageweg (Klaaswaal). 8 van Meel (Wouw). 9 Verhaart (Bos- senhoofd). 10 Bos (Oudenbosch). Advertenties MiWÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÈÉiÊ VOOR HAGELAAR r\E zesde ronde van Slijkplaat, die Zaterdag tijdens de kermis verre den werd, is geëindigd met een over winning van J. Hagelaar, die de 60 km. aflegde in de tijd van 1.45.7. Ge start werd door 42 renners, die al da delijk een flinke vaart kregen door een uitlooppoging van Kentien. In de 20ste ronde volgde de beslissende uit looppoging van Hagelaar en Ter Haan. waarbij zich later v. Meel wist aan te sluiten. Onbereikbaar voor het pele ton ging het drietal naar de eind streep, maar in de 30ste ronde nam Hagelaar een voorsprong op zijn ri valen. die hij tot het laatst toe hield. De uitslag werd: 1 J. Hagelaar, 's-Her- togebosch 1.45.7; 2 A. v. Meel, Wouw, 1.45.9; 3 H. Schipper, Zaandam, 1.45.30; 4 J. de Roo, Schore; 5 C. Langenweg, Graafwaal; 6 C. Suykerbuyk. Nispen; 7 H. v.d. Broek, Roosendaal; 8 P. Seip, 's-Gravendeel; 9 P. Jansen, Sluiskil; en 10 P. Bastiaanse, Kruisland. IN FEBRUARI 1955: Europees kampioenschap driebanden te Amsterdam TE MÜNCHEN-GLADBACH is het 26e congres van de Int. Biljartunie gehou den. Voor het seizoen 1954-1955 werden de volgende data voor de internatio nale kampioenschappen vastgesteld: Europees kampioenschap bandstoten 13-16 Januari te Ida-Ooberstein (West- Duitsland). Europees kampioenschap drieban den: 10-13 Februari te Amsterdam. Europees kampioenschap 47-2: 10-13 Maart te Barcelona. Wereldkampioen schap driebanden: vanaf 20 Maart te Monte Video. Europees kampnoen- schap 71-2: 7-10 April te Sevilla. Euro pees kampioenschap libre: 5-8 Mei te Saarbrücken. Europees kampioenschap fantaisie classique: 2-5 Juni te Ant- wer of Brussel. Wereldkampioenschap libre: vanaf 15 Aug. te Buenos Aires. Geslaagde gymnastiekwed- strijden te Yerseke De jaarlijkse adspirantenwedstrflden van de Zeeuws-Brabantse Turnkring:, Zaterdagmiddag: in Yerseke door de gymnastiekvereniging V.Z.O.S. geor ganiseerd, zijn een groot succes ge worden. Deze wedstrijden werden aanvanke lijk vastgesteld op Zaterdag 17 Juli, maar moesten toen vanwege het slech te weer worden uitgesteld. Het gevolg was, dat van de meer dan 100 inge schreven ploegen er maar ruim 60 hun inschrijvingen gestand konden doen. Het weer werkte nu eens wel mee en daar de organisatie uitstekend voorbereid bleek te zijn, hadden de wedstrijden 'n vlot verloop. Boven dien was de publieke belangstelling bijzonder groot. 's Avonds was er nog een interes sante gymnastiekdemontratie, waar aan ook de dames- en heren-keurploe- gen van de Zebra meemerkten. MARY KOK EN HERMAN WILLEM- SE hebben aan de lange reeks over- winngen, die de zwemploeg van De Robben de laatste jaren behaalde, twee nationale titels toegevoegd. In het ijskoude water van de „Krom me Rijn" te Utrecht werden de bei de 1500 meter-kampioenschappen verwerkt met als resultaat, dat de titel bij de dames, geheel volgens de verwachtingen trouwens, terecht kwam bij de veertienjarige Mary Kok en bij de heren bij Willemse. Zo sleepte de zwemvereniging De Robben binnen 24 uur drie Neder landse kampioenschappen in de wacht, want de avond tevoren was het damespolozevental in een beslis singswedstrijd met HZC voor de zo veelste maal kampioen van de eer ste klasse geworden. J. WESTDORP uit 's-Heerenhoek heeft in het internationaal criterium van Steenbergen beslag gelegd op een eervolle derde plaats achter Daan de Groot en H. v. d. Broek. Een spelmoment van een van de vele gracieuze wedstrijden, welke gis teren op het zeer geslaagde Olympia-tournooi werden gespeeld. Hiet ziet men Olympia 11 en Achilles II in actie. Advertentie! De Zeeuwse Athletiekkampioenschappen Zaterdag en Zondag organiseerde de Middelburgse athletiekvereniging E. M.M. de Zeeuwse athletiekkampioen schappen op de Nadorst. Er vielen en- kele goede prestaties te noteren. Zo vestigde mej. F. Vaareon Morel van E.M.M. «en nieuw Zeeuws record speerwerpen dames met een worp van 27.66 meter. Overigens werd deze athlete Zeeuws kampioene op alle da mesnummers, een unieke verrichting. Staf Dobbelaere won de 400 meter heren, maar werd op de 1500 meter weer eens door zijn concurrent Hein Cujé geklopt. E.M.M. veroverde maar liefst 23 van de 54 titels. Hierna kwamen Marathon Vlissingen met 12 en De Zeeuwen Vlissingen met 11 titels. Marathon Schoondijke ging met 5 kampioen schappen naar huis en Hontenisse met drie. Niet alleen mej. Vaarzon Morel be haalde vier titels. Dat kunsstukje werd ook uitgehaald door Willy Gij- souw en M. Labruyere, beiden van Marathon en Wim Koers van EMM. R. Neeteson uit Hontenisse bracht 3 kampioenschappen op zijn naam even als Hein Cujé van EMM, R. Swint van De Zeeuwen en J. Johannisse van Hellas. Costa-Rica en Nicaragua „BELEEFDHEIDSBEZOEK" VAN VLIEGTUIGEN DER V. S. IN het grensgebied van Nicaragua en -1 Costa-Rica, de midden-Amerikaanse staten die ook bij het Incident Guate mala betrokken waren, is het nog al tijd onrustig. Ongeveer duizend man Nicaraguaanse troepen zijn naar de grens gestuurd, „om iedere aanval met kracht af te slaan". Amerika heeft ze ven militaire vliegtuigen een beleefd heidsbezoek aan San Jose. de hoofd stad van Costa-Rica, laten brengen. In Washington meent men het doel van deze beleefdheid in verband te moeten brengen met het feit, dat Amerika één rel in dit warme gebied voorlopig genoeg vindt. W aensdrevht Ambtenaar ter secretarie. In de vacature, ontstaan door de benoeming van de heer A. Keulemans te Ouden bosch, is tot ambtenaar ter secretarie benoemd met ingang van 13 Augustus de heer F. Veraart uit Bergen op Zoom. In Rijen kreeg men een fraai wielergevecht te zien. Vlak na de start passeerde 't veld voor de lens van onze fotograaf. Voorop (winnaar) Jam. Braspennincx, gevolgd door Bertus de Vree uit Breda. J)E NOG JONGE Heemkundige Kring „De Spycker" te Esschen maj zich sedert de korte tijd van haar bestaan in een steeds groter wor dende belangstelling verheugen. De ontwikkeling tot op heden is voor spoedig geweest en ook de toekomst laat zich zeer gunstig aanzien, wat voor een groot deel te danken is aan de welwillende houding vzn het gemeentebestuur, dat de vereniging zijn medewerking heeft toege zegd en dit niet bij woorden heeft gelaten. Er wordt momenteel hard gewerkt om de vereniging te organiseren in al haar onderdelen en haar te vormen tot een hechte kring. Dat dit veel werk eist, daarover kan archivaris Meeusen meepraten. REEDS 600 MUSEUM- STUKKEN De grootste vooruitgang valt te be speuren in de inrichting van het mu seum en het bijeenbrengen van de col lectie. Voor dit laatste gaat de archi varis eenieder, waarvan hij maar ver moedt dat hij iets van waarde voor het museum bezit, persoonlijk bezoeken. Met succes, want in korte tijd is de collectie tot 600 voorwerpen uitge breid, Uit het feit, dat verschillende particulieren hun antiquiteiten eige ner beweging hebben aangeboden blijkt wel, dat de waardering en het begrip voor het werk van de Kring toeneemt. VERZAMELING Bijzonder interessant is de collectie voorwerpen die vroeger in en om de open haard dienst deden, zoals de ha len, ijzeren staven of kettingen waar aan de ketels boven het vuur werden opgehangen, dë blaaspijpen waarmee het vuur werd aangewakkerd en de vuurkorven. Een unicum is de 16e eeuwse vijf voudige haai, die, naar de heer Meeu sen verklaarde, nog slechts sporadisch voorkomt in oude abdijen en kastelen. Menig museum, zou het Esschense om dit bezit benijden. Onder de blaaspijpen bevindt er zich één daterend van rond 1600 en af komstig uit Augsburg. Een aardige bijzonderheid is, dat dergelijke pijpen ook wel eens gebruikt werden om on gewenste personen van het lijf te hou den. Verder nemen ook de oude werk tuigen van ambachten zoals die der rietdekkers, zadelmakers, klompen makers, vlasbewerkers etc. een voor name plaats in. Dat dit nog maar een kleine greep is uit de totale verzame ling is wel duidelijk, want voor een algemene indruk zouden wij nog moe ten ingaan op de munten- en wapen collectie, de landbouwwerktuigen uit vorige eeuwen en voorwerpen van meer religieuze aard, waaronder de prachtige kerkbeelden die nog juist op tijd konden worden gered voor vernie ling t.g.v. oorlogshandelingen. 'DE INRICHTING Maar niet alleen het bijeenbrengen van de collectie, ook de inrichting van het museum zelf eist veel werk. In het begin van dit artikel is opgemerkt, dat het gemeentebestuur van Esschen zijn medewerking heeft verleend o.a. door het ter beschikking stellen van de zol ders boven het gemeentehuis. Aanvankelijk bestond het plan hier van slechts voorlopig gebruik te ma ken en het museum definitief ergens anders onder te brengen, maar het is gebleken, dat aan de inrichting in het gemeentehuls zelf, vooral wat betreft het bezoek, grotere voordelen zijn ver bonden. De verdeling van de beschik bare ruimte zal dan ook zeer binnen kort ter hand genomen worden. De plannen zijn hiervoor reeds kant en klaar. Wanneer wij hierop een blik werpen, dan valt een zekere scheiding waar te nemen. De voorwerpen van Het aantal leden bedraagt momen teel 160, maar door een doelmatigs propaganda hoopt men dit te verdub belen. Dit en het hechter maken van de onderlinge band o.a. door middel van lezingen, vormen enkele punter die binnenkort verwezenlijkt worde- Voor het houden van lezingen hebfe zich reeds een vijftal autoriteite» heemkundig en historisch geh.r. spontaan aangeboden. Nummer drie van het verenigingsorgaan is er perst en verschijnt binnenkort. De verhouding tot de andere Heem kundige Kringen uit de omgeving, zo wel in België als in Nederland, i: gioed. Voornamelijk bestaat deze in het uitwisselen van tijdschriften. Een uit zondering hierop vormt de Oudheid kundige Kring „De Ghulden Roos" ui! Roosendaal waarmee men nauwere re laties onderhoudt. Bij de oprichting is wel vast komer. te staan, dat het bestaan van de vere niging in de streek Esschen-Kalmpt- hout-Huijbergen zeker zijn rechten heeft en dat de voorwaarden voor eer, verdere uitbreiding voorhanden zijn. DEN BOSCH. 31 Juli. Op de pluimveemarkt van heden wi den aangevoerd 20500 stuks. Prijzen: kippen witte van f 1.60 M f 1.65 per kg levend gewicht. Gekleurde kippen van f 1.55 ott f 1.60 per kg levend gewicht. Jonge witte hanen boven het vereiste gewicht van f 2.tot f 2.10 per kg levend gewicht. Ouden hanen f 170 tot f 3.75 per stuk. Tamme konijnen van f 1.50 tot f 1.60 per kg levend gewicht Normale aanvoer van kippen, handel stroever, prijzen moeilijk te handhaven. Jonge witte hanen geschikt voor export, vlugge handel met stijf dure prijzen. Ge kleurde jonge hanen boven het vereiste gewicht, kalme handel met iets lagere prijzen. Korte aanvoer van oude hanen, vlotte handel. Weinig aanvoer van tam me konijnen, matige handel met redelij ke prijzen voor de tijd van het jaar. KAPELLE, 31 Juli Industrieveiling: Frambozen in tubs 93.60 Duitse Zure bessen fw. 61.20. Dub bele Princessebonen I 63.20; II 54.70. Export- en binnenlandse veiling: Apptó Yellow Transparant A 46.10 BC 33.30; grof 46.70; I fijn 31.80 32.60; II I3.*v Keuken 20-23; fabriek 7-10. Peren: Ooffi' kinderen A 57; B 43.20; I 25.90 26.10; 17.20 - 17.50, fabriek 15 - 16. Kersen; Klerken 102, Vleeskersen 45. Zure morellen 64-70, Hedelfinger M Frambozen 90 - 148, Kruisbessen 9-42. Pruimen: Orangepruimen 9.42, EarW Laxton 25-93, Eldense blauwe 15 - Czar 20 - 59, Ontario 74. DE ZOON VAN ARAM Op dit plaatje ziet men hoe Janus Wuyts uit Xruisland, de man, die de premie kreeg van de meest strijdlustige renner, als eerste door de bocht ■jaat. Vlak achter hem ligt de Roosendaler Karei Keepers, die tot het einde toe een belangrijke rol bleef spelen. 33.6. De punt van Arams zwaard bleef dreigend op Morgahns rug gericht, toen zij naar buiten traden. „Denk er aan, Morgahn", waarschuwde Aram, „indien Uw mannen iets tegen ons ondernemen, zijt gij de eerste, die sterft!" Morgahn begreep dit zeer goed. „Laat val len die dolk!" snauwde hij, toen een zijner mannen die ophief, want reeds voelde hij de druk van het zwaard vermeerderen. De man gehoorzaamde verschrikt. „Ontwapend gij die twee kerels, Bazijn", verzocht Aram, „dan zal ik intussen deze kinderrover enige vragen stellen. En", voegde hij hier dreigend aan toe, „het zal hem geraden zijn deze zon der omwegen te beantwoorden!" „Gij hebt thans de macht in handen", merkte Morgahn op, die in zijn nederlaag scheen te berus ten, „ik zal dus wel antwoord moeten ge ven". „Welnu", zei Aram, „ten eerste wil ik weten, of gij degene waart, die Norfolk in mijn burcht heeft vermoord." Morgahn knik te. „Ik kwam binnen door de geheime gang, waarlangs ik naderhand Uw zoon heb ont voerd. Ik stond op het punt de schatkaart te bemachtigen, toen gij mij stoorde." „Hoe wist ge van het bestaan van de Norfolkschat af?" „Door een brief", antwoordde Morgahn, „een brief aan de Hertogin van Norfolk. Ik •zal hem U tonen." Terwijl Aram hem geen ogenblik uit het oog verloor, liep Morgahn naar de schrijfta fel, die in het grote gewelf stond, en haalde hieruit een rol perkament. Aram vertrouw de de plotselinge onderworpenheid van Mor gahn niet erg en hij had hier reden toe. De Magiër had bemerkt, dat slechts twee van zijn drie handlangers aanwezig waren en thans trachtte hij tijd te winnen tot de komst van de derde. De man, op wie Morgahn zijn hoop had ge vestigd, richtte zich juist duizelig op. Het was de schildwacht, die bij de ingang der grotten door Bazijn was neergeslagen. meer algemene aard, zoals de wapent en munten zullen in een aantal vitri nes bijeengebracht worden, terwijl voorwerpen met een uitgesproken heemkundig karakter gebruikt wor- den voor de inrichting van een boe- i renkeuken en slaapkamer, een pronk- kamer, een kapel en een zaal voor am- C bachten en neringen. Een gevangenis- T cel die een nabootsing is van de cel 9 waarin in 1767 Beukelaar kort voor zijn terechtstelling verbleef zal het ge heel completeren. KRINGVARIA Uitgave: Verschiji Kasteelp ministrat redacteu C. J. v. H. B. L. V. M. V vooruitb, f 6.55, p< bestell.) Losse ni Bureau Wij aandc J lefooi 0-160( J uren J vvann staan krijgt J onder J kieze Heda< i J Admi Ons voor J strati De n

de Stem | 1954 | | pagina 6