mouw-EN HAAR DOMEIN Juffrouw Adrivertelt over haar werk De kleuterleidster moet één zijn met haar kinderen Aan waardering ontbreekt het vaak DE BAKER ANNO 1849 WAS EEN GEVAARLIJK WEZEN UNIVERSELE MODE IN AMERIKA De ideale echtgenoot MIJN DOCHTER ontmoet een sprookjesfiguur \on Hulst Roeping onmisbaar Spiegeltje aan de wand.... Moeder- en hinder zorg" in de vorigeeeuw WAS DE BABY IN WATER EN BRANDEWIJN.... „Pokkenstreepjes'5 Het moet „staan" en flatteren PAS OP MET MAKE-UP Op dokters spreekuur Doorslag-mode in Japan DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 GESTIE SS Ir. stichting lland, heeft |ad gewend, van B. en |ge. |afwijzing is alle delen Ie betreuren |deloze poli- onlogisch. adressanten, worden is Volksdeel en volksdeel (bureau zul- de andere fin aanmer- L Of zouden feronderstel- dan alleen |au, voor be- im derheid lepresenteert, ling komt? ptaande doen bestuurders lis gewest, om Ivan het rijk, j.ren en hon- 5 vaderland, die alle aan beroepskeu- I de R.K., het- j bij de alge- 1 rale een sub- lilen-systeem" l.erwijs, vak- In practische |t, zou het o.i. I damage zijn, Ib lissing zou Leest van een straten LOF l een traditie het Maria- ng was afge- >r tot sluiting n te zegenen. door de Broe- lasiliek gedra- 't beeld op 'n ardigde troon deken. aeten zijn in- plechtig zie- erd door De- Preijers. Tjj- <schop een in- e tot de zie- essie begaf de der zieken en van Dijck- 7.30 cht; en Opdat w 8 uur: Mein agen. schieting bij P. in 3.30 uur. chieting bij P. Gaaibolling bij uur. ipia 8 uur: De uur: Meisjes- <jN npia 8 uur: De uur: De bele 11.30 Gram. 12.00 Angelus, en tuinb.meded. 'ijzer. 13.00 Nws. m. 14.00 Radio or. 14.55 Gram. je zestig? 16.00 ilof. 17.00 V. d. /.d. jeugd. 17.45 en de Wereld. Vie emigreert?". i.20 Sportpraatje. Act. 19.00 Nws. Boek der Boe- Philh.ork. 21.35 geks", hoorsp. 5 Avongebed en 13 15-24.00 Gram. 2.00 Lichte muz. (am. 13.00 Nws. '5 Filmmuz. 14.00 15.30 Orgelspel, pel. 16.45 Gram. nc. 17.50 Boek- k 13.30 V. d. sold. 1.40 Vlaamse lie- 20.00 Verz. 5 V. d. vrouw, •one. 22.00 Nws. 1954: Ork.conc. 12.00 Gram. 13.00 .00 Gram. 16.05 s. 18.30 en 19.00 Orkconc. 20.40 ram. 22.55 Nws. in moeilijkhe- i hij plotseling, atst verteld heb weer kunn i el meer; en dan verteld hebben [isschien dat jij verdragen ik ?t proberen ook. geweid bij die ri, ga ik ergens t langzaam kan k kom, ben je heb je /waar- igen dat -an gen! m voor een hel, Je bent gebo- orden en het n je gelukkig te ik iedere mor- ogen open? Ik jen nieuwe dag ïlt-kkig zouden Hij greep haar ceek haar recht uit zijn greep tfel staan Haar >rh|j. Zij hijgde hevig. youdt U ons eens iets willen vertellen over uw beroep en uw werk?" Met z0 n vraag komt men niet tevergeefs bij »Jut' froiuv Adri". Zij is het hoofd van R. K. Kleu terschool in Besoyen. Iedereen kent haar als „Juffrouw Adri" en dat getuigt van haar populariteit bij kinde ren en ouders. Haar stelregel: kind zijn met de kinderen, zal daaraan wel niet vreemd zijn. „Maar natuurlijk! Komt u binnen!" was haar spontane reactie en de gesprek, dat een in teressant licht werpt op het werk van de kleuterleidster, over wier werk dat leert tweede leidster, mej. G. Bos, viel haar daar in onmiddellijk bij. En temidden van de kleine tafeltjes en stoeltjes begon toen 'n wel de ervaring door velen nogal eens te licht wordt gedacht. Om te beginnen is de opleiding tot kleuter leidster al geen klei nigheid. „De opleiding vergt nogal wat opof fering van je, omdat de studie en 't volgen van cursussen eigen lijk zo'n beetje tussen je practisch werk doorgaan. De opleiding duurt twee jaar en tweemaal in de week op Woensdagmiddag en Zaterdagmiddag moet je naar de les, om uiteindelijk de ge wenste acten te beha len. We kennen twee acten: A. en B. De eerste geeft je de bevoegdheid tot Hoofd van een Kleuterschool. Heus ik zie ons beroep als een roeping. Want voor het salaris, dat we eenieten, behoeft geen enkel meisje op ons werk erg happig te zijn. Fn dan zitten we hier in de gemeente Waalwijk, dank zij een gunstige subsidieregeling, wat de salariëring betreft nog erg gunstig. Nee, ik geloof werkelijk dat het een roeping is. Ik voor mij heb het altijd als een ideaal voor me gezien. Ik heb hier mijn kans gekregen ,toen de Zus ters uit de parochie vertrokken, waardoor wel een beetje onverwacht mijn ideaal in vervuiling is gegaan. Ik zou voor geen kantoor met een dik salaris willen ruilen." daarin zelfs niet slagen en noodge dwongen op een kantoorkrukje plaats moeten nemen. Kijk eens, er zijn bij het kleuteronderwijs nog heel veel on bevoegde krachten werkzaam. Straks zal de vraag wel wat groter worden wanneer de subsidiëring door het Rijk waar we al zo lang op zitten te wach ten werkelijkheid zal gaan worden. Dan zal het in alle opzichten voor de kleuterleidsters wel wat gunstiger worden. Laten we dat tenminste ho pen". O, DIE RUIMTE VEEL CANDIDATEN Is het in het algemeen moeilijk een aanstelling als kleuterleidster te krij- gen? „Ja, dat is heel erg moeilijk. Tal van meisjes met acten moeten genoegen nemen met een betrekking als kinder juffrouw of met een betrekking in een of ander kindertehuis. Er zijn er, die „Het liefste wat de kleuters doen is zich in bewegingen uitleven op de muziek van onze gramofoon." Wat zegt U van het practische werk voor de kleuters? ,,Het is allemachtig leuk en prettig werk. Je moet je, zo gauw de kleuters 's morgens binnen zijn, één voelen met hen. Het interessantste vind ik voor mij altijd vooral in de eerste tijd het observeren van de kinde ren, die zich geven zoals ze zijn. Na een maand ken je ze van binnen en van buiten. Het is prachtig om te zien hoe de kinderen zich in hun fantasie uitleven, b.v. bij het spelen met bouw dozen, bij het boetseren, het tekenen. En dan moet je zien met welk een ijver ze te werk gaan. Je staat iedere dag weer verbaasd te kijken, waar de kleuters mee voor de dag komen en hoe ze hun verbeelding gestalte geven. Boetseren, tekenen en „dansen" zijn tot hun liefste bezigheden. U voelt wel, dat bij dit alles de ruimte waar over je de beschikking hebt van heel veel belang is. De meeste kleuterscho len zitten met het ruimte-probleem. Wij zitten er ook mee. We hebben twee klassen van 52 kinderen, terwijl de lokalen eigenlijk maar plaats bie den aan 22 kinderen elk. Maar geluk kig hebben we een nieuwe school In het vooruitzteht. Wat vindt U van de leeftijdsgrens van 4 jaar? „Ja, dat houdt voor een deel ook al weer verband met de ruimte. Ik ge loof overigens, dat 4 jaar een vrij goe de grens is. Er zijn zeker kinderen de-bij—de-handjes die best vroeger op de kleuterschool zouden kunnen zijn. Maar andere kinderen beslist weer niet. HEEL BELANGRIJK Ik heb wel de indruk, dat nog veel ouders de grote waarde van het kleu teronderwijs niet voldoende beseffen, Ze weten eigenlijk niet wat er voor hun kinderen wordt gedaan. Tot ons werk behoort dan ook een geregeld contact met de ouders. Je moet ze wel eens op gaan zoeken om ze te gaan overtuigen van het belang van de kleuterschool voor hun kind. De kin deren, die zonder kleuterschool, in eens op de „grote" school komen, zijn duidelijk achter bij de kinderen, die wel de kleuterschool hebben bezocht. De kinderen voelen dat zelf ook. De „Vrije arbeid vinden de kinderen heerlijk," zegt juffrouw Adri. „Je moet dan zien met welk een ijver ze bezig kunnen zijn." kleuterschool is van zeer veel belang voor de eerste vorming van het kind en we zijn dankbaar te mogen mee werken. J7NIGE maanden ge leden heeft een be kend Zweeds tijd schrift zijn lezers ge vraagd de ideale vrouw 1953 te kiezen. Zovele duizenden mannen le verden hun aandeel in dit onderzoek, dat er een soort standaard vrouw ontstond, die niettemin sterk af week van hetgeen men tot nog toe over een ideale vrouw had ver staan. Gelijktijdig lie pen er bij de redactie evenwel duizenden brieven van lezeressen binnen, waarin de i Zweedse vrouw er de nadruk op legden, dat zij gelijke rechten eis ten en ook haar oor deel bekend wilden maken over de man 1953. Het opmerkelijke is ook hierbij, dat de ,,man van mijn dro men" er heel anders uitziet dan men had verwacht. Na het sor teren der duizenden brieven komt het Zweedse blad tot de volgende samenvat ting: Niet minder dan 73 van de honderd vrouwen wensen zich een man, waar ze te gen op kunnen zien, die iets presteert en zo mogelijk ook iets lan ger is dan zij zelf- Nau welijks zes procent zocht heil bij een knap pe man, terwijl 68 pet. er van doordrongen was. dat het uiterlijk van de man er weinig toe deed. Kaalhoofdig heid, corpulentie en te smalle schouders wor den op de koop toe genomen. Meer dan de helft der dames verkondig de de wijsheid, dat men zich kan binden aan een man, die een goede mop weet te waarderen en die een portie optimisme in het huwelijksleven kan brengen. Denk niet dat de mannen altijd ern stig moeten zijn, want 80 pet der ondervraag de Eva's meende, dat een goede man zo nu en dan een jongen moet kunnen zijn en- iets doms moet durven doen Schuchtere, verlegen mannen hebben de minste kans. slechts twee op de honderd vrouwen zien er haar ideaal in. De financiële zijde wisselt met de leef tijd. In de groep tus sen 20 en 30 jaar ver klaarden 61 van de 100 meisjes, dat ze volle dig onverschillig wa ren voor de financiële draagkracht van haar uitverkorene. Ze wil den even graag een ar me man als een rijke man, maar tussen de 30 en 40 denken ze er heel anders over: 78 pet. willen een man met goede positie. Over alle leeftijds grenzen wenste slechts 4 pet. een man voor wie zij de eerste on rnige liefde konden be tekenen; 3 pet. gaf voorkeur aan een we duwnaar. Nauwelijks een half procent wen ste een echte vriend, die altijd correct ge kleed is; 39 pet. wilde een man, waarbij men zich niet verveelt; slechts 3 pet. gaf voor keur aan niet-rokers en niet-drinkers. Ook met danskunst komen de mannen al weinig verder. Het bleek slechts 9 pet. van de vrouwen te interesse ren of hun man goed of slecht danst. Bijzonder sympathiek deed het aan, dat niet minder dan 78 pet. der dames-opinies, sympa thie toonde voor man nen, die in haar een goede moeder voor de kinderen zouden wil len zien. Parade der missen yOOB dit jaar is in Frankrijk de (altijdbrandende vraag „Wie is de schoonste?" weer opgelost. De bru nette Jaqueline Beer is de uitverko rene en zij zal worden uitgezonden naar Californië om mee te dingen naar de titel „Miss Universe". Jaqueline is 21 jaar oud en 1.68 lang. Zii heeft groene ogen. Met het kiezen van een ..Miss Europa" was men dit Jaar ook niet zomaar klaar. Voor Nedarland koos men de zeer aanvallige Cock Harteveld. Zij be hoorde tot de weinigen, die niet in conclave werden ..gekeurd", omdat zl] in tegenstelling tot vele andere Ne derlandse meisjes wei bereid was in badpak te poseren,.,. Dat hoort nu eenmaal zegt Cock. We zyn er ons vaakt te weinig- van bewust hoe enorm de voortgang is ge weest in de moeder - en - kind zorg. Van de tyd van de „windselen" naar die van couveuse, moedermelkcentrale, wijkzusters, lijkt het ons een enorme stap toe. En toch is het nog geen honderd jaar geleden, dat by de komst van elke nieuwe wereldburger, de baker tevens haar intrede deed in het huis, om even tueel met medewerking van bloedzuigers en papjesvan gemalen gort, de zaken te regelen. Nog geen eeuw geleden is het, dat een vooruitstrevende arts hevig te keer kon gaan, omdat hy de baker stomdronk ennaast het kraambed aan trof. VERPAKT KIND In „Het Kind" vonden we een uit treksel uit een instructie-boekje voor bakers, dat in 1849 is uitgegeven en dat in die tijd „het modernste van het modernste" was op het gebied der ver loskundige. „Bakers-boekje", zo heet 't geschrift, dat afkomstig is van de hand van zekere dr Rombach; een man, die in zfjn tijd ongetwijfeld een goede in vloed heeft uitgeoefend. Want er heersten wantoestanden, die ons nu In Nederland denken wy eigenlijk alleen maar aan „pokken", als we met kind of kleinkind naar liet ziekenhuis gaan, om de baby in zijn eerste le vensjaar al te laten kennis maken met wat bekend staat als „de pokken- streepjes". Het is een korte ceremonie, die niet pijnlijk is. Vaak gebeurt het echter, dat een ingeënt kind na de tocht naar de dokter of het zieken huis een paar moeilijke dagen heeft. Maar ook dit gaat voorbij en dan heb ben we het veilige gevoel, dat onze kleine menselijkerwijs gesproken, geen pokken zal krijgen. Er zijn lie den, die serieus beweren, dat de in enting nonsens is, omdat wy immers in ons land de laatste jaren geen pok ken-epidemie hebben meegemaakt. Goed, in 1951 werden enkele personen in Tilburg besmet, maar daarbij bleef het. Hoe weinig beseffen de mensen die zo spreken, dat juist dank zij het voor treffelijke voorbehoedmiddel dat de inenting is, de pokkenvirus in ons land en in bijna alle beschaafde lan den geen kansen krijgt. De pokziekte is een zeer ernstige ziekte, die eigen lijk altijd wel èrgens dreigt. Als iedere besmettelijke ziekte begint de pok ziekte met vage, algemene symptomen zoals flinke koorts, hoofdpijn, rugpijn, enz., waarna een uitslag optreedt. Al lereerst ontwaart men rode vlekjes op de huid, die gaandeweg veranderen in bultjes, dan blaasjes worden die ten slotte met korstjes indrogen en duide lijk zichtbare littekens nalaten, (pok daligheid). De ernstige patiënt is letterlijk met pokken bedekt. Bij mensen die kort geleden zijn ingeënt gaat de ziekte soms ongemerkt voorbij. Hoewel deze mensen wel besmettelijk zbn voor hun omgeving, merken zij van de ziekte toch niet meer dan wat lichte koorts en soms één of meer pokj es. De be smettelijkheid van de patiënten is zeer groot. Dit blijft zo, tot het laatste korstje is afgevallen. Ook de korstjes bevatten het pokkenvirus, dat zeer krachtig is en zijn besmettend vermo gen jarenlang kan behouden. De incubinatietijd dat is de tijd die verloopt tussen de besmetting op zichzelf en het uitbreken van de ziek en bedraagt tien tot zestien dagen. tian\S er na iedere nieuw ontdekte pa- ent een spannende wachttijd voor cJuï zeke,r weet of de patiënt mis- n l, anderen heeft besmet. befaamde „pokkenstreepje' dt men als bet ware in heel gerin- cm 7ate met P°bken besmet. (Het spreekt vanzelf, dat inenting geen zin ?efeU beeft, als de pokziekte reeds in net lichaam is). Er wordt een heel Klein beetje entstof onder de huid ge bracht. De besmetting is zo onschul- eng, dat het lichaam dat wonder lijke bouwsel in staat is de besmet ting te weerstaan. Maar er gebeurt nog meer, want ons lichaam produ ceert op het alarmsein, dat het „pok kenstreepje" is aangebracht, in enor me mate afweerstoffen tegen de échte pokken. De afweerstoffen maken het ichaam immuum. In tijden van epi demieën nemen de artsen aan, dat het lichaam door inenting gedurende een jaar onvatbaar is voor pokken. Nor maal zal men zich natuurlijk niet elk jaar laten her-inenten, maar zodra er sprake is van besmettingen elders in het land, doet men er wijs aan, even het „streepje" te gaan halen. Waarom, zo wordt mij vaak ge vraagd, moeten de kinderen op zo jon ge leeftijd (in het eerste levensjaar) worden ingeënt? Het lijkt ook wat wreed, dat men een jong kind al zo vroeg met de dokter laat kennisma ken. Toch is het van het grootste be lang, dat men niet wacht met het in enten. In een heel enkel geval is er wel eens; een kind, dat na het eerste le vensjaar werd ingeënt overleden. Het risico is wel uiterst gering, maar waarom zou men het lopen, wanneer het op zo eenvoudige manier kan wor den uitgeschakeld? Bij inenting in het eerste levensjaar, evenals by herinen ting, is dit risico te verwaarlozen. nog de haren ten berge doen rijzen. Wat moeten onze grootmoeders heb ben doorstaan, zo denkt men onwille keurig bij het lezen van de woorden: „Het snuiven is ene slechte gewoon te voor een baker. Het kind wordt met snuif bemorst en de kraamvrouw is daarvan doorgaans ook afkerig." De praatzucht van vele bakers en nieuws gierigheid wordt scherp afgekeurd. Als belangrijke voorwaarde stelt dr. Rombach, dat de baker schrift moet kunnen lezen, opdat zij het op schrift der toe te dienen genees- middelen van nazien en alzoo voor vergissing gezorgd worde". Verder zegt hij: „Bij gevolg moet zij ook op het horlogie of de pendule kun nen hoe laat het is". GEEN KOFFIE die in ideale toestand voorstelt moest de kraamvrouw de eerste uren na de bevalling gezellig bezighouden, want inslapen was gevaarlijk. In geval, dat kunstmatige voeding voor de baby nodig bleek, werd er eze- linnenmelk gebruikt. Deze melk was echter schaars en men kon dus ook volstaan met koeienmelk, als die maar steeds van één en dezelfde koe af komstig was. Het wiegen van een kind, wanneer het lastig is, raadt dr Rombach sterk af, daar het toch niet helpt. Beter is het, vertelt hy, om met het kind op de arm door de kamer te marcheren W(j grijpen ontsteld naar het hoofd, by het lezen van zulke instructies. En toch waren zy voor die tyd modern..! 55 55 Christian Dior en Jacques Fath wor den „de hogepriesters van de mode" genoemd in Japan, waar de Westerse mode steeds meer ingang begint te vinden. Sommige correspondenten spreken zelfs van een „cultus van de mode". De geallieerde bezetting bracht de mode mee, samen met jazz en coca cola. Het ontwerpen van japonnen is een winstgevende zaak geworden sinds de Japanse vrouwen haar Westerse zus ters in modieuze, Westerse dracht, ge zien hebben. Scholen voor mannequins en voor het ontwerpen schieten als paddestoe len uit de grond; zij hebben vaak dui zenden leerlingen in het dichtbevolkte Japan. Modeshows zijn thans een erkend en geliefd onderdeel van het Japanse le ven; de meeste kledingstukken, die er getoond worden zijn echter copieën van modellen uit Londen, Parijs en New York. VROUW TUSSEN DE MAU-MAU Estrid Ott, de Deense schrijfster van (nu reeds zestig) boeken voor de jeugd, is op haar 54ste jaar nog een ondernemende vrouw. Zij is onderweg naar Afrika, waar zij zich tussen de Pygmeeën en de Mau-Mau zal begeven. Mevrouw Ott heeft al eens op Spitsbergen overwinterd en vele maanden in de Lappenhutten geleefd, terwijl buiten het kwik tot 60 graden beneden nul was gedaald. Ook Fin land heeft zij bereisd; zij bestuurde daar haar eigen renslede. Na haar Afrikaanse avontuur be raamt Estrid Ott een reis naar de Es kimo-nederzettingen in Alaska. Inmiddels bestuurt de heer Ott in Denemarken rustig zijn boerderij. SL-~ Eert man als paedagoog £EN fietstocht in het bos boeit die dochter van mij uitermate. Met smie eerbied ondergaat zij de be- J1 van het clair-opscur onder i» c.7006' *waar-beloverde bomen 1!Ure.n,1 tracHt zii de herkomst S 'e *!el\en van de duizend ge- de h„' u eeuwNe ruisen van de bomen begeleiden. „Papa' vogel+je...." En dan vertelt zij wat het vo- geltje^doet. Het zingt niet, het doet piep Ieder vogeltje, zonder uit zondering. Het niet te imiteren ge zang van de nachtegaal en alle an dere vogelgeluiden herleidt zij in gedachten tot het ongecompliceerde geluid van de minsten der vogels, die het inderdaad niet verder bren gen dan tot een poging om te zin gen. En verder geeft het bos nog zo veel ander moois, dat voor een jon gedame van twee jaar het beschou wen waard is en dat dóór zijn ge heimzinnigheid met verwondering slaat. Een eekhoorn snelt een boom in. „Papa, was ta?" En dan moet ik een niet al te ingewikkeld verhaal verzinnen om de haast van die eek hoorn te verklaren. Soms, als het goed gaat, word je bij zo'n uitleg door je eigen fantasie meegedra gen. Je doet dan de verleidelijke, zij het ietwat onverantwoordelijke stap van de nuchtere werkelijkheid naar het domein van het sprookje. Op een gegeven moment betrap je jezelf op de wens, dat er van ach ter een hoge boomstronk een ka boutertje mocht verschijnen. [N elk geval ben ik tijdens die laatste fietstocht langs smalle bospaden over kaboutertjes begon nen. Ik vertelde mijn dochter, die de kaboutertjes van haar slaapka mer kent, dat hier nu de kabou tertjes woonden, hier, tussen die hoge boomstammen. En dat de ka boutertjes sliepen en nog veel meer En toen zei mijn dochter: „Papa, sien kaboutertje u." "'at, vrij ver taald, betekende, dat ik me er niet met een smoesje af moest maken, maar dat Dymphy de kaboutertjes, als ze hier tóch. woonden, wel eens met eigen ogen wilde zien. De kaboutertjes slapen", zei ik. Maar dat was nu precies de grote fout. Dat de kaboutertjes sliepen had ze wel eerder begrepen. Ze ging op de steppen van het fiets- stoeltje staan en verkondigde, ten aanhore van alle vogels in dit bos- gedeelte, dat ze de kaboutertjes wilde bezichtigen. Als ze dan slie pen, verstond ik er uit, moest ik de slaapgrage mannetje maar wakker maken. Onmiddellijk en zonder aanziens des persoons. Het werd een pijnlijke geschie denis. Want al liet de zon verstek gaan,, er waren nogal wat wande laars in het bos. En die hoorden al lemaal wat mijn dochter wilde. Ze herhaalde nog wel dertig keer haar wens en tenslotte beproefde ik een afleidingstactiek die succes had. Ik wees op een prieeltje, ergens tussen de bomen en ik zei: „Kijk, daar is het huisje van de kabou tertjes". jyZMPHY bekeek het bouwsel ert- tisch. Maar op de een of andere manier bleek het haar voldoening te geven. Ze zweeg tenminste en even later, toen ze alles nog eens had overwogen, begon ze opgeto gen over dat huisje te praten. Huisje kaboutertjes sien, hééééé papa". Op de terugweg kwamen we voorbij een villa, in de tuin waar van een kaboutertje stond. Een klein, hooggemutst ventje, met een baard en een rode jas. Een kabou tertje van steen, maar vol kabou- terlijke expressie. „En daar heb je nou het kabou tertje", zei ik. De vreugde van mijn dochter was onmetelijk J.V. Onder praenatale zorg verstond men in de vorige eeuw slechts de handelin gen vlak vóór de geboorte van een kind. Het klaarmaken van de „vuur mand" viel er bijvoorbeeld onder. Op de ene helft legde men het kindergoed gereed en op de andere de doeken en het sluitlaken voor de moeder. De baker moest er voor zorgen, dat er onder meer een hoeveelheid bran dewijn voorhanden was (uiteraard niet om gedronken te worden, want daar was dr Rombach tegen). De bran dewijn werd, gemengd in water, ge bruikt om de pasgeboren baby te was sen. Dr. Rombach beveelt dit sterk aan. Het is beter, zo schrijft hij, dan 't warme bier met boter, dat vroeger werd gebruikt. Bovendien is brande wijn goedkoper! Na het wassen kwam het kleden van het kind. Het werd verpakt in een hoeveelheid flanel en wol, voldoende om er een klein gezin warm van te kleden. Toch was Rombach in dit op zicht modern, want op het platteland was toen de methode van het „inba keren" in zwang. Het ongelukkige kind werd gezwachteld, tot het geen lid meer verroeren kon. Dr. Rombach waarschuwt ook tegen het geven van koffie(l) aan pasgeborenen. Dit deed men wel om „ontladingen" te weeg te brengen. De baker zoals dr Rombach zich TTET is onmogelijk in enkele woorden te vertellen, welk mode- TT silhouette de Amerikaanse vrouw prefereert. Goede Ameri kaanse confectie is niet alleen geinspireerd op de Franse mode, maar ook de Italiaanse en Engelse ontwerpen dienen tot voor beeld. New-York en Toronto (Canada's modecentrum) volgen de Europese modes met belangstelling. Ook in Amerika en Canada prefereren de vrouwen uiterst „vrouwelijke" modellen. Zelfs, wanneer het aankomt op sportieve kleding, zoals slacks en swea ters. De avondjapon van doorschijnende willen stof, is deze zomer zeer gewild. Dit, bijna altijd geheel doorgeknoopte, toiletje, is voorzien van een bolero van hetzelfde materiaal. De tweeds die hiervoor in aanmerking komen, zijn bijna doorschijnend. Ook gebruikt men dunne lakense stoffen of wollen georgette, of een lichtgewicht alpaca. WOLLEN HEMD EN ENGELS FLANEL K Kijkt de doorsnee Europese vrouw naar goed afgewerkte kleding, de Amerikaanse interesseert zich al leen voor het effect aan de buiten kant. Dit komt mede door het hoge peil der Amerikaanse en Canadese confectie. Voor elke vrouw, zelfs voor de lastigste figuren, wordt confectie vervaardigd. Confectie, die niet alleen rekening houdt met „wat is mode?", maar ook met de smaak van het Ame rikaanse publiek. Men kan daarom ook niet zeggen: „Blauw is DE mode- tint, of: wollen tweed en Engels fla nel zijn DE mode-weefsels". In Ame rika draagt de vrouw slechts wat haar STAAT en FLATTEERT! Een Amerikaanse wandeljapon, die het spreekwoord „de uitzondering bevestigt de regel" waar maakt. Deze heeft laag aangezette wijde mouwen, en werd gemaakt van lichtgewicht alpaca. Vele Ameri kaanse wandeljurken zijn laag uit gesneden, en worden dan met een bolero gecompleteerd. Duitse arts: Schoonheidsmiddelen zijn soms gevaarlijk Een vrouwelijke Duitse arts heeft vrouwen en jonge meisjes ernstig ge waarschuwd naar aanleiding van het1 gebruik van schoonheidsmiddelen. Nagellak, make up voor de wimpers, lippenstiften en nog andere producten kunnen bij sommige vrouwen een na delige invloed op de gezondheid heb ben. In verscheidene Westduitse medi sche tijdschriften is het resultaat ge publiceerd van haar onderzoekingen op dit gebied. Aan doktoren, schoon heidsspecialisten en vrouwen-organi saties in W.-Duitsland zijn deze arti kels toegezonden. „Hoe aangenaam voor het oog de moderne make-up ook mag zijn", schrijft ze, „deze kan later een bijzon dere slechte uitwerking hebben op de gezondheid en schoonheid van veel vrouwen en jonge meisjes. Deze ge zondheidsstoringen, welke haar oor zaak vinden in het gebruik van schoonheidsmiddelen komen reeds veelvuldig voor en nemen nog steeds toe". De meest voorkomende zijn huid ontsteking, eczema, bindvliesonste- king, oedeem, neusontsteking en asth ma. wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3