ZIJN KINDEREN ZUN LIEVER DAN DIE VAN ONS" Wielerprogramma van tien volle uren Woensdag beleeft Chaam DE wedstrijd van het jaar GLORIEVOLLE OPMARS VAN 4-D Llannen Swaffer:de man met de dodelijke pen Edith Small wilde een groots leven HE1 Tourploeg heeft zege NIET voor het grijpen Belangwekkend gevecht bij amateurs WINNAARS van vorige jaren RIVALITEIT Door haag van honderdduizend Een laatste van Breenen-stunt wagens 's N.V. Geen geluk meer in eigen gezin Twee kogels... e'S<!n kr3Cht 3311 den v0,ke tone" OVERWINNEN OF STERVEN Oorvijg in het „Savoy"-hotel DE bekende Engelse schrijver H. G. Wells noemde hem „de gevaarlijkste man ter we reld", Madame Tussaud maakte een wassen beeld van hem. „Hanhen Swaffer," zei Lord Beaverbrook, „is de grootste persoonlijkheid die EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTLN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 JULI 195* 9 8 gecombineerd dbouwsmeden irkopers Telefoon 3441 Telefoon 2972 ving en prijs- blad De Stem, openen, nd Aram bedwong et hij de nige korte van gren- ,Gij gaat de punt wend, ,,en zal tevens *T AMERIKAANSE weekblad „Time" liad afgelopen week een verhaak dal men zon kunnen rubriceren onder de rubriek „sensatieverbalen", ware het niet, dat de inhoud ervan een teken is aan de wand. De geschiedenis namelijk van bet echtpaar Small uit Detroit hewijst, tot welk een verwording een lichtvaardige huwelijksmoraal kan leiden en hoezeer de geest van wal men toch een be schaafde vrouw noemt, vergiftigd kan worden door de hui dige schijncultuur, die het uitgaansleven in de grote Ame rikaanse badplaatsen kenmerkt. Edith Small, wier man tandarts is, had een leven als een prinses. Haar ouders hadden haar een flinke bruids schat meegegeven en ze hoefde zich bij haar uitgaven niet te beperken tot wat het inkomen van haar man het gezin in feite permitteerde. Mevrouw Small bracht haar vacan- ties door in Florida. Ze logeerde er in de beste hotels en ze nam er deel aan de meest luxueuse attracties van het toeristenleven. Toen ze kortgeleden uit Miami te rugkeerde, zag ze er evenwel mis noegd uit. Ze voelde zich thuis blijk baar niet meer op haar gemak. En op een gegeven moment, toen ze met haar man alleen was, kwam het eruit: in Miami had ze een andere man leren kennen, een zekere Jules \,ack. Hij was knap, vlot en charmant, sprong kwistig met geld om en wist zich te bewegen in de hoogste kringen. Jules Lack, zei Edith, had haar geleerd hoe ze leven moest, zonder dat men haar nog langer voor kleinburgerlijk hoefde aan te zien. Jules Lack genoot van het leven en hij had haar geleerd hetzelf de te doen. Dr. Small was perplex. Temeer waar het huwelijk altijd goed was geweest en hij Edith altijd gezien had als een goede moeder voor haar kinderen. „Ik ben van Jules gaan houden," zei mevrouw Small. „Hij verdient 50.000 dollar per jaar en de kellners in de nachtclubs vliegen voor hem. Boven dien vind ik zijn kinderen liever dan die van ons." „WIE IS JULES LACK?" Dr. Small verschoot van kleur. „Je bedoelt", zei hij, „dat je aan de kin deren van een gescheiden man de voorkeur geeft boven je eigen peu ters??" „Ja," zei Edith. En ze legde haai man uit hoe „Jules" zaken deed. Die keek niet op honderd dollar. Hij durf de risico's te nemen en dat hij momen teel aan de grond zat, was niet erg. Jules zou zich daar wel doorheen slaan. Om haar vertrouwen in Lack te be wijzen, leende ze hem 10.000 dollar en haar man en kinderen liet ze in de steek. Een paar dagen later hoorde Dr. Small, dat zijn vrouw in een vacantie- oord logeerde, waar ook mooie Jules zijn dagen doorbracht. Hij sprong in zijn auto, reed naar de stad in kwestie en trad een bungalow binnen, waar vier mannen zaten te kaarten. „Wie van jullie," vroeg hij, „is Jules Lack?" Een van de mannen sprong over eind, toonde zijn breedste glimlach en stak zijn hand uit naar de voor hem onbekende bezoeker. „Ik ben Lack", zei hij. Dr. Small trok een kleine revolver en schoot tweemaal. Big Jules viel dood aan zijn voeten. VRIJSPRAAK Enkele dagen later luisterde in de rechtszaal van Allegan een ademloos publiek naar de uitspraak van de ju- EDITH SMALL afkeer van haar eigen kleuters. ry. „Vrijspraak", concludeerde die. „Dr. Small heeft in een vlaag van verstand verbijstering gehandeld...." „Time" geeft het verhaal onopge smukt. Maar juist het feit, dat com mentaar ontbreekt, maakt dit drama te navranter. Het tekent een mentaliteit, die niet alleen het gezinsleven in Ame rika, maar ook dat in Europa in haar greep dreigt te krijgen en waarin blijkbaar de kiemen liggen voor een geestesgesteldheid, die zelfs de na tuurlijke moederliefde doodt.... Ir- Japan Scheepsbouwschandaal niet uit de doeken LJET ONDERZOEK naar het Japanse A scheepsbouwschandaal is gesloten. De betrokkenen zullen wegens gebrek aan bewijs niet worden vervolgd. Bij dit grootste corruptieschandaal in Japan na de oorlog, waren zaken lieden en politici betrokken. Rege ringsambtenaren worden er van be schuldigd steekpenningen van scheeps bouw- en transportondernemingen te hebben aangenomen in ruil voor het verlenen van subsidies en andere voor rechten. Meer dan 120 personen wer den aangehouden en ongeveer 7800 ondervraagd. Zowel de linkse als de rechtse socia listen hebben tegen het sluiten van het onderzoek geprotesteerd. ZELZATE VERMIST Waas van geheimzinnigheid Sedert 21 Juni is men in Zelzate zonder nieuws van de 65-jarige P. De- clerq, over wiens verdwijning een waas van geheimzinnigheid hahngt. In het begin van de maand Juni overleed zijn echtgenote. Bij de begrafenis was ook zijn zuster uit Halle aanwezig, die hem na de plechtigheid meegenomen en bij een slager in haar woonplaats ondergebracht schijnt te hebben. Op 24 Juni werd echter door de Bel gische radio een extra-politiebericht uitgezonden, waarin namens de fami lie om opsporing van Declerq werd verzocht, die als vermist was opgege ven. De geruchten willen nu, dat hij met tegenzin naar Halle is vertrokken en heimelijk naar Zelzate zou zijn te ruggekeerd, zonder zijn familie hier van op de hoogte te stellen. Het feit, dat de buren in het huis van de ver miste tekenen van leven hebben waar genomen, zou in deze richting wijzen, doch alle zekerheid hieromtrent ont breekt. Andere geruchten zeggen, dat hij in Bouchaute zou verblijven, waar hij geboren is en later enige tijd ge woond heeft. Tot nu toe ontbreekt echter ieder spoor van de vermiste en de ingestelde onderzoekingen heb ben geen enkele resultaat afgeworpen. FILMKRING HULST E. O. ORGANISEERT FILM- CURSUS Het vorige jaar heeft de Filmkring Hulst en Omstreken zich bij haar voorstellingen over een enorme be langstelling mogen verheugen. Zij zou het echter als onjuist en als een te kortkoming beschouwen als zü zich tot de filmvertoningen alleen zou be perken. Daarom gaat zij nu een film cursus op poten zetten. De filmkring heeft naar diverse zij den contact gezocht en het is haar uit eindelijk mogen gelukken enkele van de meest deskundigen op filmgebied in ons land bereid te vinden in het a.s. winterseizoen een filmcursus in Hulst te geven, die plaats zal vinden in de grote aula van het Janseniuslyceum. Verwacht wordt dat velen in Z. Vlaanderen van deze voor dit gewest unieke gelegenheid gebruik zullen maken en in groten getale aan de a.s. cursus zullen deelnemen. De programma-indeling is als volgt: 14 Febr. 1955 spreekt P. v. d. Ham over „Hoe komt een film tot stand?" met toelichting met lantaarnplaatjes. 21 Febr. „Filmhandel en filmkunst" door pater J. P. Dirkse S.C.J. toege licht met films. 28 Febr. „Filmryth- me" door P. v. d. Ham eveneens toege licht met een korte voorstelling. 7 Maart spreekt Mr. N. W. A. Brink over „De invloed der film". 14 Maart Drs. A. H. B. Briels over „Analyse van filmfragmenten en tenslotte op 21 Maart zal pater J. P. Dirkse S.C.J. spreken over „Filmvorming". yiER AUGUSTUS. Een datum, die klank gaat krijgen, om de simpele reden, dat op die dag koers-organisatoren bij de gratie van hun wielerpassie een kapitale wedstrijd pre senteren, waarin bewust en ten koste van dui zenden (welbestede) guldens een rennerveld van continentale klasse is besteld. Een kos telijke cocktail van heftige rivaliteit tussen Tour-ploeg en de Schulte-Dekkers-groep, te dikwijls gegriefd om reeds op voorhand het hoofd te buigen. Een cocktail, aangevuld en op ferMri«r„^nMen ïalVt? ee"W historie heeft de Acht van Chaam reeds ach- nipnw Zt 'J1 dle tljd ?eleertl' hoe men een koers telkens op- t maken. Door reclame (de aanplakbilietten hangen over geheel Nederland en t„t hangen over geheel Nederland en tot ver in België) vooral. „smaak" gebracht met een ondergrond van buitenlandse namen van ongedacht hoog percentage. Chaam. Een plaatsje, dat zich het jaar door laat ver schrikken door iedere auto, maar juist op die ene glorieuze datum zo veel tienduizenden kijkers trekt, dat het dorp kraakt in al zijn voegen. Vier Augustus en Chaam. Noteren. Want de „Acht" is het aanzien waard. de K.N.W.U. deelname verplicht heeft gesteld voor de renners uit de selec- tieploeg voor de wereldkampioen schappen. Dezen zullen in Chaam de gelegenheid krijgen voor de laatste maal een goede beurt t? maken. Voor de laats'? keer zo veel te doen om hun uitverkiezing in de definitieve ploeg (zes man) buiten te maken. Door kwaliteit 1947 Cees Joosen 1948 Dré de ver 1949 John Braspennincx 1950 Wout Wagtmans 1951 Karei Leysen 1952 Wo Wpgtmans 1953 Wim van Est. 1954 Tja. maar Chaam telkenjare aangrijpen met de gretigheid en met de overtui ging, dat het er goed is en groots. GEEN FABELTJE Bijzonder voor dit laatste is dit jaar op voorhand gezorgd. Men heeft met alfe h^fUrh^ rt ¥'edtn?leslas gelegd op de volledige Tour-ploeg, die fill on ha h i Frankrijk hebben overtuigd, dat ze kunnen en willen komt ™r at ^arS':naal 3ndere Nederlandse coureurs, dat niet alleen komt voor de centen, maar de gelegenheid tevens wil aangrijpen om in een zo goed mogelijke uitslag. Op buitenlandse renners als Rik van \Sl w%ne> r. A '.dT de roep van de ..Acht" „aderbij ge- een koers van z°ulkTen iWrnaüon^le allure."* °m r°em verwerven in De „Acht van .aam" is lr ~->m- aan gegroeid tot een onvervalste klas sieker. Een volwaardige tradi4' in de wielergeschiedenis. Met het oog van nuchtere zakenmensen nebben de Chaamse organisatoren burgemees ter schram, „meester" van Baak, de neer Rovers en vele anderen hun wedstrijd gepland in het midden van een volle vacantie-week. Toen zij voor het eerst met het experiment aan kwa men dragen om ee 1 dergelijk evene ment op een doodgewone, doorde weekse dag te geven, tikte men veel betekenend op het voorhoofd, maar thans is de dag (Woensdag van de eerste volle Augustusweek) goud waard. Want de „Acht" is een programma punt geworden voor de vacantie van vele mensen, die Tirol Tirol moeten laten en de Azurenkust de Azurenkust, Zo Komen de volgenden aan de meet: Wies van Dongen, i'iny Wolfs, v. d. Weyden, Schoenmakers, Post, de Bruyn, Stolker, Rusman, Westdorp, Bertus de Vree, Emmen, van Est, Wuyts, Franken, Konings, v. d. Lin den, van Laarhoven en van Grinsven. Van Chaamse zijde neemt A. Kieboom deel. Van Belgische zijde komen van Loo- veren, Wouters, van Rompay, van Schil, de Bakker, van Rijckevorsel, Leemans, Wallendall, Houwel, Peeters, Pijl, Quirijnen, Ted Gerard, enz. DE PROFS De profs vormen het hoogtepunt. Voor hen komen de duizenden. Vorig jaar stonden de eerste oezoekers ree om half zes 's morgens langs de lijnen, waarschijnlijk meer uit de overweging, dat zij daarmee het entree-geld kon den uitsparen, maar tevens om de cou reurs te zien, want 's middags stonden ze er nog. Men heeft zich in Chaam de grootste moeite gegeven om een veld te bieden, waarover vaJt te praten. Het is, wat men noemt, „duur" geworde En al leszins de moeite wai »'d. De binnenlanders komen met de Tour-ploeg en alle andere profs en on- afhankelijken: Somite, Dekkers, Don ker, Toon van Oers, Holleder, Witte- veen, Maas, Sieveking, Ivvantes, enz. Het buitenlandse gc °k. moet ko men van o.m. de Afrikaan Kebailli, terwijl met zijn roemruchte landge noot Zaaf nog wordt onderhandeld, van de Belgen De Paepe, René Dons, Nest Sterckx, Brv eel, M:rce.l Jans- sens, L. v. d. Helst, Zagers, Schils, Borgmans, T orte en van Looy, de Oostenrijkers Schneider, Alfred Kain en Urbancic, van de Australiër Strom van de Zwitsers La Franch, en Sche- rer en vele andere grootheden. Zij beginnen om half drie en er wachten hun 160 kilometers. Die 160 kilometers zullen ook nu weer de goede naam van Chaam eer aandoen. FAE INTOCHT VAN DE ZEGEVIEREND oprukkende troepen van het 4 D- leger in de nederzetting Nijmegen is een glorievolle opmars geworden. Door een haag van meer dan honderdduizend mensen, die zich vanaf Malden tot in het hart van de Vierdaagsestad hadden geposteerd, trokken de overwm- naars tussen een en vijf uur binnen, ingehaald door enige tientallen muziek corpsen die van heinde en verre naar de finish waren gekomen en met vaak in beide armen een schat aan bloemen, het eerste loon dat hun ten deel viel voor hun onversaagde houding, een houding die vier dagen lang de weergoden en daarmede vergezeld gaande kwelduivels: blaren en andere voeteuvels, heeft getrotseerd. ORKAAN VAN APPLAUS Het is moeilijk te zeggen voor wie de grootste orkaan van applaus op stak, mogelijk zijn het de Belgische parachutisten, een spectaculaire groep onder de manhaftige luitenant Joseph de Keyser, mogelijk zijn het de Lon- dense Bobbies, de mariniers of de Mil- va's. We weten het niet en wat doet het er eigenlijk toe. Feit is, dat zelfs de zon zich present heeft gemeld op deze laatste marsdag en er niet weinig toe heeft bijdragen, dat de intocht een glorieus karakter droeg. In de geest van „we zijn er bijna, maar nog niet helemaal", waren ze Vrijdagmorgen gestart, de meesten in tegenstelling tot de andere dagen pas laat in de morgen en lieel die einde loos lijkende weg naar Grave en Cuijk hebben ze gezongen en geyelld voor elkaar en voor zichzelf, want nooit is de vriendschapsband zo sterk als tij dens de laatste mars, wanneer het gaat om overwinnen of sterven. Zwakke broeders wordt moed inge sproken, blaar-klanten worden door hun makkers naar de EH-post ge bracht en wie dreigt te bezwijken, krijgt zo en passant een steuntje, al schrijft het reglement dan ook voor dat hangen of steunen niet is toege staan. Ach, die laatste dag, dan kijkt men niet al te nauw meer en knijpt wel eens een oogje dicht.... Behalve in Cuijk, waar het als steeds wemelde van de autoriteiten en waar zoveel sterren (en balken) flonkeren dat een mens zijn ogen er zeer van zouden gaan doen. Nee, kilometers voor Cuijk wordt reeds naar achteren doorgege ven, dat generaal die en die en am bassadeur zus en zo voor het Gemeen tehuis van Cuijk, het Maasstadje, staan opgesteld en de militaire eenheden poetsen neuzen en schoenen eens ex tra op, klimmen in de houding, bren gen hoofd links en de commandant salueert extra stram, welke ceremonie later op de dag in de city van Nijme gen nog eens moest worden herhaald, wijl minister Staf er per helicopter was neergestreken na eerst in hoger sferen te hebben vertoefd en van daaruit een blik op zijn manschappen te hebben geworpen. Als elk jaar had den de pontonniers een brug over de Maas bij Cuijk geslagen, opdat het doortrekken van de legertros niet aan de veerpont gebonden zou zijn. En eenmaal de Maas over, snelden de heerscharen door het Noordlimburgse land, waar Plasmolen en Mook voor hen bekende namen vormen. GROTE RUST Aan de rand van de stad werd grote rust geblazen op een enorm groot open terrein. Daar -erd gemaaltijd en ge poetst. Daar verzamelden de verschil lende detachementen van een legeron derdeel zich, om daarna, vaak met de eigen muziek voorop, te beginnen aan de laatste paar kilometer, die eigen lijk geen naam meer mogen hebben, omdat men dan als vanzelf tippelt, be geleid door een pittige muziek, badend in een zee van applaus, gefêteerd met bloemen en kusjes van volslagen on bekenden en aan het eind: de zo zeer begeerde plak, het Vierdaagse-kruis. De kwinkslagen waren niet van de lucht, op aller gezicht had de glim lach alle sporen van vermoeidheid uit gewist en zelfs degenen met zere knietjes vergaten hun pijn en wuifden vrolijk naar alle kanten, terwijl de Engelsen wel zeer on-Brits luidruchtig waren. En daarmede was deze 38ste Inter nationale Vierdaagse, die een onge- De renners op bovenstaand plaatje maken zich kennelijk niet zo heel erg druk meer over de einduitslag van de Tour de France nu de bergen achter de rug zijn en de grote Louison Bobet zich daarin zo goed als zeker definitief als eerste heeft geplaatst. Hein van Breenen (links), de Amsterdammer, die in deze Tour zo plotseling naar de topklasse toe groeide, heeft het trouwens veel te druk met een of ander karweitje om zich veel met andere dingen te bemoeien. Zou de waterhaler-toprenner voor de laatste dagen nog een verrassing in petto hebben? Gilbert Bau- v-in (midden) van de Franse Noord-Oost Centraal ploeg denkt er kenne lijk het zijne van en ziet er alleen maar moe uit, verzonken als hij is in mijmeringen over de gele trui, die eens zijn schouders sierde. Marcel Dussault tenslotte ziet er evenmin nog blakend van strijdlust uit en is eveneens getekend door de gigantische strijd, welke zich in dè Alpen heeft afgespeeld. De Tour raakt op en iedereen verlangt naar het rendez vous in het Pare des Princes waar het doek over de monsterfietstocht vallen zal. Wie de winnaar wordt, de belangstelling hiervoor is door de vermoeidheid naar de tweede plaats verdrongen loof lijk zware, welhaast Spartaanse mars is geweest, ten einde, maar tot in lengte van dagen zal men er elkaar aan herinneren dat men in 1954 heeft deelgenomen aan dit wandelfestjjn en wat veel meer zegt: heeft gezegevierd. Weet Gij, dat het parcours werkelijk het cijfer acht vormt en geen fabeltje is? Het slingert in onhandige, hoekige bochten over Dassemus, Meysberg en andere befaamd geworden trajecten en heeft de onmiskenbare 8-vorm. Het kaliber van het parcours intact ge houden met dezelfde toegewijde zorg van het Amsterdamse Rijksmuseum voor de Nachtwacht, dat het ook van deze bezienswaardigheid moet hebben is in ieder geval géén fabeltje. Het geeft (ook al weer) acht kilometers gelegenheid tot barre strijd over kool- as en klinkerwegen. En met welke andere intentie zoudt Gij naar Chaam willen trekken dan om er een harde wedstrijd te zien? HIK" PROGRAMMA Chaam heeft het programma voor vier Augustus afgeladen vol gemaakt. Om negen uur beginnen de nieuwelin gen reeds. Een actieve, ambitieuze en grote troep, waarin na strenge selectie onder meer zijn opgenomen: Kivits uit Vlijmen, de Ettenaar Lambrechts, zijn plaatsgenoot Hoffmans, r a. ia er van Dijk uit Zevenbergen, den Ouden, de Jong en Hanegraaf uit Breda en een hele sliert anderen. Ook de Chaame- naar C. Brosens neemt deel. Bij de amateurs, die om half eïf van start gaan, krijgt de strijd een bijzon- der belangwekkend karakter, doordat meer vliegen vangt met Hannen Swaffer is bu 74 jaar oud, en nog im mer ziet men zijn wap perende haren op Fleet street. Meer dan 50 jaar is hij daar werk zaam als journalist. De Daily Express-journa list. Frank Owen, die jaren geleden Swaffer „de paus van Fleet Street" doopte, bracht onlangs de eerste zin van Swaffer's autobio grafie in herinnering: „Ik werd geboren in 't jaar 1879: hetzelfde jaar werden ook Lord Bea- verbrook, Lady Aster en Jozef Stalin gebo ren. Wat een rijk jaar!" De 50 jaar dat Swaf fer journalist is, heeft hij met zijn, in azijn ge doopte pen, zo vele vij anden gemaakt, dat hij het een bepaalde tijd onveilig achtte het Sa- voy-hotel binnen te gaan. MEER VLIEGEN MET AZIJN Hij begon als repor ter aan de „Folkestone Express" in Kent, waar hij werd geboren; hij kwam daarna in dienst van Lord Northcliffe's „Daily Mail" in 1903 en begon daar 'n „schan- dalenrubriek". Hij leer de al gauw dat men in onze tijd in Fleet Street heeft gewandeld." Het Londense „World's Press News" noemde hem „meer geprezen, meer gehaat en meer ge vreesd dan welke andere levende journalist ook." azijn dan met honing!.. In 1905 werd hij nieuws- en kunstredac teur van Northcliffe's Mirror'Zijn eigen stijl en zijn eigen manier van zaken en mensen opmerken verkreeg hij omstreeks 1926, toen Beaverbrook hem als toneelcriticus in dienst nam. Swaffer zei: „Een ar tist moet ook een per sonaliteit zijn." Daarom liet hij zijn haren over de oren groeien, droeg een zwarte hoed, een eigenaardige halsboord en een even zonder linge das. Verder strooide hij de as van zijn sigaretten over zijn costuum uit. Jonge journalisten begonnen zijn stijl na te bootsen. Bewonderaars kopieer den hem, toneelspelers en managers vreesden hem. Er was een tijd dat hij in twaalf schouw burgen niet meer mocht binnenkomen. KLAP IN HET GEZICHT In 1929 ging hij de Amerikaanse actrice Lillian Foster zo heftig te lijf („een stem als die van de pop van een buikspreker...."), dat zij hem in „Savoy" op zocht en hem een klin kende oorveeg gaf. „Zet die vrouw buiten!" riep Swaffer, wat de kellner dan ook deed. Vier jaar geleden, toen Miss Foster stierf, begon Swaffer zijn ne crologie als volgt: „Dit hier is de necrologie van een zeer verstan dige actrice die zichzelf ruineerde door me een slag in het gezicht te geven Swaffer geeft vrijelijk toe. dat zijn vonnissen niet zeer doordacht wa ren. „Ik beoordeel de mensen met mijn le ver." Toen hij eens een show had gekraakt, die hij mondeling had ge prezen, verontschuldig de hij zich als volgt bij de manager: „Wanneer ik ga zitten om mjjn critiek te schrijven, vaart de duivel in me." De bekende acteur schrijver Noël Coward, weigerde eens Swaffer toegangskaarten voor de eerste voorstelling te geven. Hij zei, dat hij niet kon spelen, wanneer Swaffer in de schouwburg zat. Swaf fer antwoordde: ,Gij zijt beter als acteur dan als schrijver." „Gij ook", repliceerde Coward. PRIJSVRAAG In 1931 was Swaffer het theater beu. („Ik kende al de trucjes, ik kende al de verhalen"). Hij werd socialistisch gezind na de grote cri sis, hij verliet de Ex press" en probeerde po litieke kommentaren te schrijven in het „La- bourblad Herald". Hij bleef hier dezelfde zure criticus. Een ma gazine schreef een prijsvraag uit; men vroeg hoe Swaffer zijn art;kel zou beginnen, indien de persmagnaten Lord Rothermere en Lord Beaverbrook sa men bij een ongeval om het leven zouden komen. Het winnend antwoord: „Hoe komt het dat iedereen zo kalm is vannacht?" vroeg de Aga Khan toen we in „Savoy" gingen souperen. Ik vertelde hem. Swaffer heeft in zijn leven voor allerhande zaken gestreden. Voor ernstige en voor be lachelijke zaken. Hij viel „Hellzapoppin" aan omdat het vulgair was, klaagde de rodeo's aan, verdedigde met hand en tand het spiritisme. Momenteel woont hij in Londen met zijn vrouw Helen, die elke morgen met de stofzui ger de as van zijn cos tuum haalt. R.K. SCHOOL ST. BERNARD, HULST Aan de R.K. School St. Bernard te Hulst werden de volgende diploma's uit gereikt: Afdeling Timmeren: J. de Rijk, Vogelwaarde. W. Boussen, Kapellebrug, G. Praet, Nieuw-Namen. F. v. Mosse- velde. Koewacht. C. Verdurmen, J. Schil- lemans, Hontenisse. J. Dobbelaer, Vogel waarde. J. Jansen, Clinge. A. Burn, Hulst. F. Herwegh. Hontenisse. W. Brand, Terhole. C. Freijser, Hulst. G. Mangnus, A. de Poorter, Vogelwaarde. P. Boone, J. Verstraeten, Hulst. G. Lam bert, Vogelwaarde. Afdeling Machine-bankwerken: A. v. Dorselaer, Kapellebrug. A. Boeting, Os- senisse. L. v.d. Heijden, Nieuw-Namen. B. Dieleman, W. Roelf, Axel. J. Baert, Walsoorden. E. Danckaert, Vogelwaarde. A. Ivens, Graauw. H. v. Sikkelerus, Lamswaarde. A. de Block, St. Jansteen. D. Bareman, Axel. W. Bogaert, Clinge. R. Samiin. J. Dhoene, Zuiddorpe. J. Bo gaert, Hulst. L. Verdurmen, Terhole. J. v. Waterschoot, Kloosterzande. A. Buys- rogge. Hulst. J. v. Dorselaar, Lamswaar de. C. de Kraker, Axel. J. Everaert, Ter hole. R. Taelman, Vogelwaarde. F. v. Vlierberghe, Clinge. G. de Koning, Vo gelwaarde. E. v. Laere, Nieuw-Namen. M. Verbraeken, Axel. Th. de Bakker, Kloosterzande. E. Kouyzer, Kuitaert. Th. Mannens, 'St. Jansteen. G. Cerpentier, Hulst. Afdeling Electriciëns: F. de Wilde, Kieldrecht. W. Lockefeer, Nieuw-Namen. W. de Belie, St. Jansteen. J. Dobbelaer, Vogelwaarde. G. Kint, Kloosterzande. G. d'Hondt, St. Jansteen. H. Vermeersen, Nieuw-Namen. J. Mangnus, Vogelwaar de. Th. de Bakker, Vogelwaarde. L. Schillemans, Graauw. H. de Vree, Ter hole. Textiel: W. Burm, Kloosterzande. H. de Ridder, Axel. T. Lauret, Kloosterzan de. P. v.d. Sneppen, Terneuzen. MIDDENSTANDSEXAMEN Voor het middenstandsexamen slaag den: C. van Li ere, Heinkenszand; mej. F. Lokerse, 's-Heer Arendskerke; J. de Looff, Kortgene; mej. N. Matthijsse, Mid delburg: J. Mesu, Nieuw en St Joosland; M. Meulmeester. Vlissingen: R. Minder- houd, Westkapelle; mej. N. Minnaard, Kloetinge: C. Murre, Nieuwdorp; J. de Muijnck, Borssele; J. Nieuwenhuize, Yer- seke; mej. J. de Noort, Veere; mej. P. v. Oost en mevr. W. v. Oost-van de Lin de, Goes; F. van Ooteghem, Groede; mej. J. van Overbeeke, Middelburg; P. Paau- we, Yerseke; C. Peene, Middelburg; mej. C. Plasschaert, Sluis; W. Poppe, Vlissin gen; mevr. L. Post-Kramer, Kortgene; W. Pouwelse, Middelburg; J. Pouwer, Veere; M. de Pree, Souburg; G. Proos, 's-Heer Abtskerke; mej. J. Provo, Re- tranchement; M. Raas, Lewedorp; mej. C. v. Liere, Heinkenszand; mej. T. de Regt. Vrouwenpolder; mej. A. Remijn, Middelburg; mej. L. de Ridder. Retran- chement; C. Rietveld, Middelburg; J. Roovers, Middelburg; J. van Rooijen, Westkapelle; D. Rijk, 's-Heerenhoek; M. Salm, Yerseke; P. Schipper, Kattendijke; P. Schipper, Wolfaartsdijk; H. Schot, Kloetinge; J. Simonse, Bi'ggekerke; K. Sinke, Middelburg. 26 WONINGEN TE DREISCHOR In de gemeente Dreischor werd aan besteed de bouw van 26 woningen, waar voor door de volgende aannemers werd ingeschreven: M. Sadma 390.400 (41.000). J. v. d. Velde 377.000 (47.125) te Dreischor. Fa. Schutte en Polhorst te Ambt Delden 371.000 (49.000). De tussen haakjes ge noemde bedragen zijn de kosten voor het aantrekken van vreemde arbeiders, welke bedragen zijn inbegrepen in de inschrijvingssom. GOES, 30 Juli Export- en industrie veiling: Yellow transp. A 58, B-C 32.70, I gr. 49, I 29.90-30.45, II 13.60, Oomskin deren peer I 36-37, I 19, Duitse zure F 64.20-65.10, dubb. pr. bonen Al 68.20, A2 60.25-63, afw. 55.10. Gewone veiling: Yellow transp. keu ken 17-20, id. fabriek 6-16, Oomskinderen fabriek 17, Klerken C 56-62, kruisbessen 19-45, frambozen 100-139, druiven 170-230, Early Laxton I 51-68, II 25-59, I gr. 35-66, F 8-46, Tollenaars II 6-18, F 6, Oranje- pruimen II 19-26, F 5. Groenten: bloemkool 9-54, komkom mers 8-16, kropsla 3-6, tomaten 35-51, dubb. pr. bonen 48-61, Saxa bonen 42-46, wortelen 35-39, kroten 11-15, uien 12-22, andijvie 26, rode kool 6-10, gr. sav. kool 12-26, spitskool 24, rabarber 8-14, selderij 2-6, snijbonen 81-94, Eerstelingen 3-8. KAPELLE, 30 Juli Industrie en ex port: Duitse zure afw. 61.30-62.60, Zure morellen AB z. steel 78.90, C 58.60. dubb. princ. bonen I 62.10-64.10, II 58.20-59.30, afw. 35.20. Appelen: Yellow transp. A 60.05, BC 33.20-33.50, I grof 52.80, I fijn 32.40-33.00, II 14.10-15.10, val 6.50, kroet 3.50. Peren: Oomskinderen A 63.60, B 47.10-52.00, I 31.80-27.80, II 16.70. Gewone veiling: Kersen: Klerken 67- 121, Krieken 62, Zure morellen 54-90, Vleeskersen 29-69, perziken 7,5, kruisbes sen 18-65, frambozen: Malling Promise 98-239, Pruissen 102-230, Hornet 90-210, Bramen 120-166, Witte bessen 35-43, Pro- lefic 86. Pruimen: Early Laxton 26-90, Czar 31-72, Oranjepruimen 12-42, Tolle naars 8-34, Occulanen 16, Ontario 32-82, Yellow transp. K 16-29, fabriek 6-10, Oomskinderen K 18-26, fabriek 12-17, Jonathan I 69. K 24. Groenten: aardap pelen 4-8.5, kropsla 2.5-3.5, bloemkool 16-61, bospeen 33-34, waspeen 35. kom kommers 12-17, uien 3-8, bosselderij 3.5, savoije kool 19-21, tuinbonen 47, andijvie 8.5-18, rabarber 4.5-6.5, Wagenaarsbonen 34-50, dubb. princ. bonen 64, snijbiet 16, boskroten 18-21. LEEUWARDEN, 30 JULI '54 Aange voerd 140 stieren f 2,62-f 2,76 per kg. slachtgew. 100 Vette koeien, le kw. f 2.60 -f 2,82, 2e kw. f 2,40-2,59, 3e kw. f 1,95- f 2,39. Melk- en kalfkoeien 600-975, 230 Pinken 285-445. 339 Graskalveren 140-300. 208 Nuchtere kalveren 40-61. 325 Vette en weideschapen 70-105. 558 Lammeren 70-80. 303 Vette varkens, oude varkens 1,70-1,80. Vette biggen 1,88-1,92. Zouters 1,84-1,86, 302 Biggen en lopers, biggen 40-65, lppers 66-100. 40 bokken en geiten, geen notering. 158 Paarden en veulens 450-975. To+ale aanvoer 3421 stuks. Stie ren aanvoer matig, stemming beter, prij zen hoger. Melk- en kalfkoeien, aanvoer matig, stemming kalm, prijzen niet ho- gre. Pinken aanvoer kort, stemming rus tig, prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren aanvoer kort, stemming iets gedrugter en duur. Zware kalveren bo ven de notering. Varkens aanvoer rui mer, stemming kalm, alle soorten lager in prijs. Biggen en lopers aanvoer matig, stemming rustig, prijzen als vorige week Schapen aanvoer ruim, stemming iets beter. Vette schapen niet hoger. Fok schapen iets duurder. Lammeren aan voer ruim, stemming iets beter, prijzen iets hoger. Paarden aanvoer groot, stem ming kalm, prijzen als vorige week. Veulens iets duurder. WATERSTAMtKIM Mannheim 311 032), Kaub 240 004), Trier 102 (—004), Koblenz 236 (—001), Keulen 228 005), Ruhrort 461 009), Lobith 1085 (—002), Nijmegen 865 (—005), Arnhem 868 (—004), Eefde 411 003), Deventer 313 003), Namen la Plan te 169 (—011), Borgharen 3960 (—015), Bel- feld 1125 (—017), Grave 463 (—011).

de Stem | 1954 | | pagina 7