STREEIGae^^ Z..VLAANDEREN Vertrek van „De Zeeland' iveer aan de orde BOUW VAN MIDDELBURGS WINKELGALERIJ VORDERT O Benoemingen bij waterschappen Eindles aan R. K. Landbouwhuis- houdschool te IJzendijke Terneuzense raad in discussie over beslissing van G. S. Hagelschade werd volledig gedekt Walcheren ivd'Brveland Oostburg onteigent gemeentehuis grond voor bouw 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 JULI 1954 Vragen in Vlissingse raad bleven onbeantwoord B. EN W. BERIEPEN ZICH OP ZWIJGPLICHT FILMPROGRAMMA ge- Doktersdienst Dienst dierenartsen GROTE KRAAN TILDE BETONMOLEN OP MATERIAAL OK Stavenisse bereidt zich transport van een dierenhandel uit De laatste kisten Drie Hoefijzers-Bier werden deze week verzonden. DUITSE KINDEREN IN MIDDELBURG BLIJDSCHAP OM NIEUWE SCHOOL VLISSINGEN TERNEUZEN OOSTBURG AGENDA HEÜEN MORGEN MAANDAG 2 Tijdens de raadsvergadering te Vlissingen, die Vrijdagmiddag onder voorzitterschap van wethouder M.A. van Popering werd gehouden is het vertrek van de Maatschappij Zeeland uit Vlissingen door schrifte lijke vragen van de heer J. Marijs (AR) weer naar voren gekomen. De vraag of het de aandacht van B. en W. had getroffen dat o.a. een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur bij de opening van een goederenloods van van Gend en Loos het vertrek van de Zeeland ter sprake heeft gebracht en hetgeen hierover door de vertegenwoordiger van de Ned. Spoorwegen is gezegd, n.l. dat het nationaal belang in deze preveleerde, werd bevestigend beantwoord. De vraag of het verder juist was, dat uit het antwoord van ir Boot is gebleken, dat de Mij Zee land o.a. onder buitenlandse druk te Hoek van Holland blijft gevestigd werd door B. en W. ontkennend beantwoord. Geld voor woningbouw Op de vraag of het niet gewenst is dat over de besprekingen van B. en W. met de Rijksoverheid over de ver plaatsing van de Zeeland aan de raad volle openbaring wordt gegeven over de motieven welke de beslissing der regering hebben beïnvloed, verklaar den B. en W. dat uitlatingen op een of andere bijeenkomst voor hen uiter aard geen motief kunnen opleveren om een ander standpunt in te nemen dan destijds in de raadsvergadering van 18 December 1953. Zij moeten der halve bezwaar blijven maken te dezer zake verdere mededelingen te doen. Op dit antwoord zei de heer Marijs dat hij zich niet kon voorstellen dat de raad niet het recht heeft om te weten wat er achter de schermen was gebeurd. Hij kon er niet in berusten dat de raad steeds het antwoord krijgt dat zij niet kan worden inge licht. De heer M. J. van Poelje (Arb.) meende dat de burgemeester op 18 Dec. de raad had gezegd dat B. en W. geheimhouding over deze zaak was opgelegd, maar dat hij toch zover hij kon gaan inlichtingen had verstrekt. Hij was van mening dat slechts dan nadere inlichtingen konden worden gegeven als de minister hiervoor toe stemming had gegeven. De wnd. voorzitter stelde het op prijs de notulen van 18 Dec. wat deze zaak betrof voor te lezen, waaruit bleek dat ook in een besloten zitting geen mededelingen mochten worden gedaan. HU was van mening dat B. en W. zich er zeker niet zo maar had den afgemaakt en zegde toe de zaak nog eens met de burgemeester te be spreken. GELDLENING Voor dat deze kwestie ter sprake kwam had de raad de goedkeuring gegeven aan een voorstel van B. en W. om aan de woningbouwvereniging Gemeenschappelijk Belang een geld- Ten behoeve van onze lezers geven wij hier de katholieke keuringseisen van films, die deze week in enkele Zeeuwse bioscopen draaien. Hofzicht-theater, IJzendijke: Het mysterie van het leven, 14 jaar. Bioscoopgebouw, Hulst: Mein Herz darfst du nicht fragen, alle leeft.; Du bist die Rose vom Wörthersee, alle leeft. Het Centrum, Axel: Afscheid in We nen, 14 jaar; Affair in Trinidad, volw. Ledel-theater, Oostburg: Stalag 17, 14 jaar. Luxor-theater, Terneuzen: Meisjes slaapzaal, volw.; De gele ballon, 18 jaar. Olympia-theater, Sas van Gent: The Glenn Miller Story, alle leeft. Te Goes wordt Zondagsdienst daan door dokter Bruynzeel; te Mid delburg en Vlissingen, resp. door dok toren Pel en Bouwman en te Hein kenszand, Arendskerke en Wolfaarts- dijk door dokter Staverman. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx; dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gelderblom en dokter de IJoo te Kwadendamme voor dokter Kole. Zondag wordt op Zuid-Beveland W. dienst gedaan door de heren M. Gaa- keer, Ovezande en Joh. Klaassen, Heinkenszand.. lening te verstrekken van f 527.000.- voor de bouw van 41 woningwetwo ningen aan de Gravenstraat en om geving en tot het aanvragen van gel delijke steun uit 's-Rijks kas voor de exploitatie van deze woningen. Een crediet van f28.750 werd verleend om de bestaande kachelverwarming in de openbare en christelijke ULO- school te vervangen door een olie- stookverwarmingsinstallatie. Een aan vullend crediet van f 4000 werd gege- Gasthuis tot Internaat voor de Zee vaartschool. De raad besloot verder tot het aangaan van een geldlening vat. f3.400.000 onder gelijktijdige af lossing van het schuldrestant van di verse rijksvoorschotten alsmede tot tiirielijke verhoging van de voor 1954 geldende limiet voor het opnemen van kasgeldleningen. Tot lid in het be stuur van de Stichting Internaat Je Ruijterschool werd benoemd ir A de Vos, hoofdingenieur bij de Kon. Mij De Schelde. Tot onderwijzeres aan de O.L. Frans Naercboutschool werd be noemd mej. M. S. van Gijzen te Bres- ke.-.s De heer R. Grippeling werd eer vol ontslag verleend als lid van de commissie van toezicht op het mid- de'baar onderwijs. DE RONDVRAAG ven voor de verbouwing van het gemaakt. Bi' de rondvraag hadden verschil lende raadsleden opmerkingen over het plaatsen van kermistenten op het p'artsoen in het Bellamypark. De urd. voorzitter antwoorde hierop dat het gemeentebestuur er naar zal streven om de plantsoenen te ontzien en dat hiervan slechts in de uiterste noodzaak gebruik van zal worden Zonder tegenslagen per 1 December gereed DONDERDAGMIDDAG is een grote kraan gearriveerd om hulp te verlenen bij de bouw van de winkelgalerij op de hoek van de Lange Delft en de Segeerstraat. De kraan heeft onder grote belangstelling van het winkelend publiek een zware betonmolen opgepakt en die boven op een houten stellage, die weer op een klamp steen was gemaakt, neer gezet. Deze betonmolen is Vrijdagmorgen om vier uur aan het werk gegaan om in een snel tempo het beton voor zolders en vloeren tussen de toekomstige woningen en winkels te storten. Dit alles wijst erop, dat het niet meer zo lang duren, voordat het laatste gat in Middelburgs winkelstraat zal zijn opgevuld. Als zich geen tegenslagen voordoen, zul len de zes winkels en de 13 woningen per 1 December a.s. kunnen worden betrokken. Niet minder dan 112 palen zijn voor dit grote project (frontbreedte aan Lange Delft 284 meter, goothoogte 12 meter, frontbreedte Segeerstraat 33 meter) geheid moeten worden. Daar van waren er 61 twaalf meter lang en 51 negen meter. Alleen voor het deel van 't bouwwerk, waarom nu met het storten van beton begonnen is, is zo'n 80 m3 beton nodig. Aan de Lange Delft komen 4 win kels en in de Segeerstraat 2. Daarbo ven worden in de Lange Delft 9 en in de Segeerstraat 4 woningen gebouwd. Drie woningen in de Lange Delft (gro te woonkamer, drie slaapkamers, keu ken en douchecel) krijgen alles dp één verdieping, de andere 8 krijgen de slaapkamers boven het woongedeelte. De Sint Barbaragang zal worden over- bouwd. Een centraal trappenhuis komt in de Segeerstraat, ongeveer tien me ter van de hoek. Achter de woonhuizen wordt een brede gaanderij gebouwd, waarvan een gedeelte over de gehele lengte voor privé-gebruik bestemd zal zijn Daar bevinden zich ook de kolenhok ken. Achter de winkelgalerij komen vijf autoboxen. De bewoners zullen hun fietsen kunnen opbergen in de kelder onder de winkels, waarheen 'n glooiend pad zal leiden. Alle zes winkels zijn reeds bespro ken en het staat ook reeds vast, dat de winkeliers (die voorrang hadden) bo ven komen wonen. Dat er voor de overblUvende zeven woningen ze grote belangstelling bestaat mag wel als vanzelfsprekend worden veronder steld. OP DE KADEN Het Aannemersbedrijf R. J. Jansen en Broek uit Groningen, dat de win kelgalerij bouwt, vordert ook al flink met de bouw Van de étagewoningen op de kaden, waar men met de ver wezenlijking van vier projecten aan de gang is. Wanneer ook dit werk ach ter de rug is, zullen alle gaten in de kaden zijn verdwenen. Met de bouw van de 14 flatwoningen op de hoek Tilburg, bestemd voor China. De op- VOOr op het bezoek van ko- varenden zijn een wolf, een dromeda- ning Haakon van Noorwegen, ris. Vijf chimpansee's, een k igeroe, die op 12 Augustus in ons land to^n kSSan- arriveert. Er staan namelijk vogels en een aantal parkieten, een Bnnrlorrlpn Nnnrsp huizen die ware arke N°ach's dus en hoe kan 't honderden ivoorse nuizen, cue ook bij het zoridvloedje> dat ons al we_ door het Noorse Rode Kruis na. ken teistert. Terwijl er reeds enkele de Februari-ramp aan de getrof- da«en een behoorlijke aanvoer van ap- r - i pelen is, bij de nieuwe oogst geplukt, fen inwoners zijn geschonken, Werden er in Kapelle nog enkele kis- Een der huizen zal bezichtigd ten geveilid, die stammen van het af- worden en het ligt in de bedoe- Belopcn-jaar ?n in de koelcel de win ling, dat de Noorse vorst een naar hem genoemde straat open stelt. Het spraakwater van een markt koopman to Terneuzen bleek van be tere kwaliteit dan het vlekkenwater dat hij aanprees. Dat laatste was als water bijzonder goed geslaagd, maar als vlekkenwater, ho maar! De con stateerden tenminste de vele kopers, en omdat men water nog altijd goed koper kan krijgen dan a raison van ter hebben doorgebracht. Het waren Jonathans, nog helemaal niet gerim peld en ze smaakten nog best, nou! Voor 68 cent was men de man en dat is niet te duur betaald, in aanmerking genomen, dat het hier een unicum in de appelhictorie gold. Hij klopte en stond ineens op ons bijkantoor te Waalwük. Een blozende knaap van omtrent 13 jaar. Meneer, neemt U ook een krantenjongen aan? Pardon? Ja, ziet U, ik ben hier met vacantie. Ja maar.... Kijk, ik zou dat net even mee kunnen pikken; ik heb veertien dagen de tijd. Het sloot wel prachtig f i.per flesje, maakten zij er een aan op het artikel, dat ju'-? gisteren politiezaak van, Gedurende de maand Augustus zal in de Aarden- burgse St. Baafskerk een tentoonstel ling worden gehouden van werken van de Larense kunstenaar Jhr E. Humal- da van Eysinga en wanneer burge meester van Dongen het lint heeft in ons blad onder de kop „Steeds meer jongeren zoeken werk in hun vacantie" werd gepubliceerd. De roei- en zeilvereniging „De Maas" uit Rotterdam zal nog lang aan haar drie daagse zeilfeest op de Zeeuwse stro men terugdenken. De eerste dag gut- -Ariverientie En dit is de laatste mop in de serie „Paardenhumor van de N.V. Bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" te Breda „Je ontmoet tegenwoordig steeds meer 3 Hoef.eisers" Drie Hoefjjzers-eisers wier aantal dagelijks stijgt, inspireerden de Hr. D. Nooteboom Baljuwstraat 28B te Rotterdam, tot boven staand bijschrift. Hiermede behoort deze wed strijd nu tot het verleden. Wij betuigen onze dank aan de tal loze fnz§nd(st)ers voor hun geestige reacties. Deze wedstrijd heeft het ons weer duidelijk gemaakt: DRIE HOEFIJZERS DRINKERS zijn DRIE HOEFIJZERS-EISERSI Bij onderscheidene polders en wa terschappen werden de volgende be noemingen bekend gemaakt: Plaatsvervanger van de dijkgraaf van de calamiteuze Ser-Lippenspolder is J. J. Huijs6en te Terneuzen; tot ont vanger-griffier van de Catharinapol- der: H. A A, Baron Collot d'Escury te Hontenisse; tot dijkgraaf van de Poelpolder: A. E .S. Hamerlinck te Sas van Gent; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Poelpolder: Ir. C. A. L. Horstmann te Sas van Gent; tot dijkgraaf van de St. Anthoniepolder: A. E. S. Hamerlinck te Sas van Gent; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de St. Anthoniepolder: G. A. B. Lyppens te Terneuzen; tot dijkgraaf van de Clingepolder: C. D. Smet te Clinge; tot gezworene van de Clinge polder: C. E. van Acker te Clinge: tot ontvanger-griffier van de Dekkerspol- der: J. J. Dieleman te Axel; tot ont vanger van de polder Noord-bij-Axel: J. de Klerk te Axel; tot plaatsvervan ger van de dijkgraaf van de polder Noord-bij-Axel: C. de Feyter Jacsz. te Vogelwaarde; tot ontvanger-griffier van de polder Beoosten-Blij-Benoor- den: J. de Klerk te Axel; tot gezwore ne van de calamiteuze Kleine Huis- senspolder: C. Scheele te Zaamslag; tot gezworene van de Dijckmeester- polder: E. A. Ysebaert te Philippine. Voor zesweekse vacantie Vier en dertig kindePten van ont heemden uit vluchtelingenkampen en kindertehuizen in West-Duitsland zijn na een lange, maar voorspoedige reis in de Zeeuwse hoofdstad gearriveerd om een onbezorgde vacantie van zes weken door te brengen. Een groot aantal auto's stond gereed om de kin deren naar de pleegouders te brengen. De meeste kinderen in leeftijd va riërend van zeven tot twaalf jaar blijven in Middelburg, maar er gaan er ook naar enkele Walcherse dorpen. Evenals het vorige jaar is deze acan- tie mogelijk gemaakt door de activitei ten van de Oecumenische Jeugdraad, die een fancy-fair organiseerde, welke een groot succes werd. RouaansekaaiDwarskaai is men mo menteel het verst. Dezer dagen wer den de eerste dakspanten gezet. Dan volgen de 9 étagewoningen op de hoek van de Rotterdamsekaai en de Neder- straat, waar zeer binnenkort ook de kap zal kunnen worden gesteld. Van de 8 huizen, die de opening tussen de oude gebouwen en het café op de Rou aansekaai zullen vullen, moet nog één woonlaag worden gemetseld, terwijl dit ook nog dient te geschieden met één étage van de 3 woningen aan de Rotterdamsekaai naast Garage Sukkel. De streefdatum van gereedkomen van al deze huizenblokken is half No vember a.s. Dit betekent, dat Middel burg dan weer 34 moderne en op mooie punten gelegen behuizingen rpk zal zijn. Het is verheugend na zes jaar het schooljaar te kunnen sluiten met het goede vooruitzicht op een nieuwe school. En dit vooruitzicht heeft zeker meegewerkt om de eindles aan de R. K. landbouwhuishoudschool van de N. C.B. te IJzendijke van dit jaar een ex tra feestelijk tintje te geven. De heer van de Berg, tekenleraar, had de leiding op zich genomen. In zijn openingswoord gaf hij een korte uiteenzetting over het karakter, dat De Centrale Dienst van Boutv- en Woningtoezicht Het voornaamste en langdurigste punt van bespreking in de raad van Terneuzen was het voorstel van de meerderheid van B. en W. om zich neer te leggen hij de beslissing van G.S., waarbu goedkeuring is onthou den aan het raadsbesluit inzake op zegging van de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het bouw en woningtoezicht en van het toezicht op gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Henry (PvdA) vond de mo tivering van het besluit van G.S. na 8 maanden wel zeer zwak en verbaas* de zich over de wijze waarop G.S. zich van deze zaak afmaken. Aan de hand van voorbeelden van andere gemeenten zoals Middelburg, Vlissingen en Goes trachtte hij aan te tonen dat het ook voor Terneuzen be ter zou zijn een zelfstandige dienst te hebben. Te dien einde stelde hij voor een request in te dienen bij de Kroon. Deze mening werd door de voorzit ter en door de wethouder van finan ciën, de heer de Hamer (AR) bestre den, omdat volgens de voorzitter, Ter neuzen een vergelijking met gemeen ten die over een eigen dienst beschik ken. glansrijk kan doorstaan. Speciaal vestigde de burgemeester er de aan dacht op dat men dient te kijken naar de resultaten van de dienst en die zijn in Terneuzen heus niet slecht. Wat het onderhoud der wegen, de verlichting enz. betreft komt Terneuzen zeker niet op de laatste plaats. De heer Camps (RK) was er van overtuigd dat aan de Centrale Dienst zoals deze nu functioneert wel wat ha pert. Dit wil evenwel niet zeggen dat men dan maar moet uittreden en door oprichting van een gemeentelijke dienst een verbetering tot stand moet brengen, hetgeen wederom een extra bezwaring van het toch al zo wankele budget van de gemeente zou beteke nen. Hij stelde daarom voor om met medewerking van G.S. de overige ge* meente tot reorganisatie te verplich ten. Na lang over en weer gepraat, waar- Artver entlei bij de voorzitter er op wees. dat deze kwestie reeds verscheidene malen van alle kanten is bekeken, werd (met te- genstemming der katholieke fractie) besloten beroep aan te tekenen tegen het besluit van G.S. GEZINSZORGWERK Ook het verlenen van subsidie aan de classicale commissie voor kerkelij ke gezinszorg in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen der Ned. Hervormde Kerk ontlokte een langdurige discussie, daar door B. en W. werd medegedeeld dat geen vergoeding kan worden gegeven voor het gebruik van een auto door de Maatschappelijk Werkster. In verband hiermede werden o.a. door de katholieke fractie ernstige be zwaren gemaakt tegen de eis dat maandelijks een werkstaat moet wor den overlegd aangevende de namen en adressen van de personen of gezinnen waar de Maatschappelijk Werkster be moeiingen mee heeft gehad. De benoeming van Drs. P. Mulder te Gorinchem en mej. J. H. Schutte te Nijmegen tot leerkrachten aan de gymnasiale afdeling van het Openbaar Lyceum, aan- en verkoop van percelen grond, wijziging van de verordening wegenbelasting en opdracht voor een ontwerp uitbreidingsplan werden ver der zonder al te lange discussies aan genomen. Haagse Gerechtshof VONNIS TEGEN BELG BEVESTIGD Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft gistermiddag het vonnis in eer ste aanleg, te weten twee jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, bevestigd tegen de 39-jarige Belgische schildersknecht J. S. uit Maldeghem. S. was ten laste gelegd dat hij uit een brandkast van een inwoner van Waterlandkerkje ongeveer f 18.000.- had gestolen. De procureur-generaal had eveneens bevestiging van het vonnis van de Rechtbank gerequireerd. ÊÉN VACANTIEDAG NAAR HET VOGELPARK te Alphen a/d Rijn Vogels uit alle werelddelen, Vernieuwde restaurants Een park als een paradijs* Beroemde dansorkesten Duizenden bloemen in bloei Nieuw origineel speeleiland Tot 31 Augustus Orkest WALTER DOBSCHINSKÏ ENTREE: Volwassenen f 1... Kinderen f 0.5 doorgeknipt, kunt U zelf gaan kijken, ste de regen neer en was de wind zo welke lading deze edele vlag dekt. sterk, dat de boten over het water Op Donderdag 5 Augustus zullen de vlogen en de jury de strijd niet bij leden van G. S. van Zeeland een be- houden kon. Bovendien had men de zoek aan Yerseke brengen om in ge- finish moeten verleggen, ook al van zeischap van de commissie Dertien 't wege het weer, zodat een aantal deel Delta-plan onder de loupe te nemen, nemers niet wist, hoe, wanneer en Verschillende bedrijven, die zich on- g"*" ledig houden met het kweken van oes ters en mosselen, zullen worden be zocht, waarbij deskundigen een uitleg geven. Met de benoeming van de 28-jarige heer A. G. A. Dlngemans Wierts, ambtenaar ter secretarie te Blaricum, tot burgemeester van Wou- drichem in de niet-Katholieke uithoek van de Brabant heeft de eerste „rode" burgemeester zijn intrede in genoem de provincie gedaan. De heer Dinge- mans, die secretaris van de P. v. d. A. is in zijn huidige woonplaats, woonde in zijn jeugd te Nistelrode. Dezer dagen vertrekt uit Rotterdam het Ja panse schip met aan boord een dieren- VERZEKERINGSMIJ HIELD JAARVERGADERING waar. De tweede dag verschenen slechts vier jachten aan de start, waarvan er twee compleet van de kaart woeien en twee de finish niet vinden konden. De derde dag besloot men maar liever niet te starten. De deelnemers kregen een herinnerings- prijs. Aan de mooie sport en de mooie zomer. En dan troffen wü in de buurt van Breda twee touristen aan, die op een eenzam zandheuveltje te midden van een schier onoverzienbare plas onder een plastic regenjas kou welijk zaten te schuilen. Als je soms over onze bevindingen schrijven wilt. zet er dan „De overwintering op No va Zembla" boven, verzochten zij. De Onderlinge Fruittelers Hagelver- zekering Maatschappij hield te Goes haar 5e Algemene Ledenvergadering. Tengevolge van de geweldige hagel slag op 19 Juni j.l. en latere data is de schade voor 1954 reeds zeer aanzien lek. Medegedeeld kon echter worden, in tegenstelling tot sommige geruch ten, dat de schade bU de aangesloten leden op dit moment volledig door de verzekering wordt gedekt; dank zij de landelijke herverzekering. Vastgesteld werd, dat opnieuw ge bleken is hoe huitengewoon gevaarlijk het is, hagelschaderisico zelf te dra gen. Gezien de steeds stijgende exploi tatiekosten moet dit zelfs onverant woord worden genoemd. Temet- nu de minister nog kort geleden op des- dit jaar aan de eindles werd gegeven. Het programma werd grotendeels verzorgd door de geslaagde primairen. Het toneelstukje: „De Eerste Blijd schap van Maria", hebben zij op stem mige wijze vertolkt. Het goed verzorg de décor en de belichting werkten mee om de juiste sfeer te scheppen „De Grote Vergadering van Kleine Mensen", gaf de aanwezigen een in druk hoe de school door een vee1-'''1' ge ontwikkeling de meisjes tracht te vormen tot de persoonlijkneid, die van een fijne beschaving getuigt. Tijdens de pauze was er gelegen heid voor de aanwezigen om de kleine tentoonstelling te bezichtigen, die in de zaal was opgebouwd. De meisjes, die voor de vakopleiding slaagden, lieten in de vorm van een show hun eigen gemaakte kleding stukken zien. De keuze van de stof en de modellen getuigt zeker van de goe de smaak, die zich b'j deze meisjes in hun opleidingstijd ontwikkeld heeft. Na de diploma-uitreiking door de directrice der school mej. A. Hiel. te liciteerde de burgemeester van IJzen dijke de geslaagden en hun ouders. De heer Modde sprak namens het hoofdbestuur van de N.C.B. met grote tevredenheid over de gezonde groei van deze school en eindigde met de hoop uit te spreken, dat straks de „nieuwe school" door de gehele bevol king van deze streek gezien en ge bruikt zal worden als een Vormings instituut voor het meisje en de vrouw. DE GESLAAGDEN Het diploma voor de primaire oplei ding werd uitgereikt aan: Lucie Ver- bekc. IJzendijke; Denise Sijnesaele, Hoofdplaat: Mies Scherbeijn, Hoofd plaat; Alice Versavei, Hoofdplaat; Edith van Vooren, Biervliet', Rita van de Vijver, Biervliet; Olga van de Vij ver, Philippine; Georgette Goethals, Waterlandkerkje; Ria Tas, Biervliet. Voor de vakopleiding naaien slaag den: Edith Taalman, Groede; Godelive de Jaeger, IJzendijke; Lima Boerjan, Biervliet. Yvonne Mollet. IJzendijke; Marie Fijnaut, Waterlandkerkje; Em my van Kerkvoorde, IJzendijke. Het diploma vervolgonderwijs naai en behaalden: Albertina de Dobbelae- re, Waterland-Oudeman; Erilde de Smet, Waterland-Oudeman. Het diploma eenvoudig linnen- en costuumnaaicn ontving: Lydia Su- deyn, IJzendijke. Het diploma 2-jarige huishoudcur- sus voor meisjes boven de zestien jaar behaalden: Annie Neyt, Philippine; Antoinette de Crook, Breskens; Marie Ceulenaere, Biervliet; Ria de Badts, Breskens Trees Thomaes, Hoofdplaat; Cecilia Temmerman, Hoofdplaat; Nel lie de Smet, IJzendijke; Lily van Tig- gelen, IJzendijke Marie Dellaert, IJzendijke; Erna Huisman, IJzendijke. VUURWERK GAAT NIET DOOR Het vuurwerk, dat heden zou wor den afgestoken op de Nolledijk, gaat in verband met de slechte weersom standigheden niet door. naren ter secretarie, dit in verband met de toekenning der jaarlijkse va- cantietoelage en het vaststellen van 'n verordening op de interim-regeling ziektekosten van het gemeenteperso. neel. Na de vergadering bezichtigden bur gemeester en raadsleden het in aan bouw zijnde wijkgebouw met badhuis in de Prins Bernhardstraat. Yerseke Heinkenszand ZOMERAVONDCONCERT In het kader van de door de mu- ziekver. Euterpe te geven zomer avondconcerten. geeft zij morgen een uitvoering op de muziekkiosk aan de Kcrklaan. Het programma vermeldt naast con certstukken ook enkele populaire werken en vangt aan om 19.30 uur. Geslaagd. Mej. C. Rijk alhier slaagde te Rotterdam voor Akte R. Kloetinge VLOTTE RAADSVERGADERING In de raadsvergadering van Donder dagavond gingen alle agenda-punten vlot onder de hamer door. De gemeenterekening 1953 werd aangeboden. De kapitaaldienst gaf een nadelig slot van f 56.971,41 en de ge wone dienst een van f 16.299,19. Afwijzend werd beschikt op een subsidieverzoek van de Dienst voor Geestelijke Volksgezondheid te Goes. Het overnemen van de onderhouds plicht Parallelweg 1 werd op voorstel van B. en W. aangenomen. Voorts werden de jaarwedden vast gesteld evenals de pensioengrondsla gen van de burgemeester en van de helpsters aan de openbare kleuter school, resp. per 1 Januari en 1 Augustus 1954. Ook werden nog vastgesteld de ver ordeningen tot wijziging der regle menten voor de rechtstoestand van de secretaris, de ontvanger en de ambte- VAARTUIG GEZONKEN Door de harde wind en te grote diep gang sloeg het pannenvaartuig YE 117 vol water en zonk. Daar het water ter plaatse zeer ondiep was hadden de drie opvarenden het geluk boven op het vaartuig te kunnen blijven staan. Later werden ze door een ander vaar tuig opgepikt en aan wal gebracht. Bij laag water is het vaartuig leeg ge schept en weer vlot gebracht. Kruiningen RAAD KOMT BIJEEN Maandagavond a.s. vergadert de ge meenteraad van Kruiningen. Behan deld zal o.a. worden: een voorstel tot vaststelling van een gemeentevlag, een voorstel tot aanschaffing van een nieuwe trekker-manschappenwagen en een neveltankwagen (kosten f 39.500). een voorstel tot onttrekking van het Oostdijker-voetpad aan het openbaar verkeer, een voorstel tot onteigening van het perceel, Welhoek straat 26, een voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de afde ling Kruiningen-Hansweert-Schore van het Groene Kruis voor 't stichten van een wijkgebouw in het bouwplan op de Armenboomgaard, een voorstel tot het benoemen van een vakleraar in lichamelijke oefening aan de u.l.o.- school. Voorgedragen wordt de heer B. F. van Castel te Breda. Zierikzee CONCERT Hedenavond vindt een tentconcert plaats waaraan medewerking wordt verleend door drie Zuid-Bevelandse zangkoren, n.l. het gemengd koor „Excelsior" uit Ierseke, „Zanglust" uit Wilheiminadorp en het gemengd koor „Heer Abtskerke", alle onder leiding van de heer Jac. H. Tamminga uit Goes. AUTOBOTSING Toen de heer J. E. uit Axel moest uitwijken in de Axelsestraat voor een auto van tegenovergestelde richting, werd hij tegen het trottoir gedrukt. De wagen kantelde en werd evenals de andere wagen, bestuurd door mevr. De K. te Zaamslag, zwaar beschadigd. Saj van Gent WE TELLEN 4000 INWONERS Nog eerder dan verwacht werd, is onze gemeente aan zijn 4000e inwoner gekomen. Schommelde het aantal in woners in de laatste maanden rond de 3990. en was dit aantal reeds vorige week tot 3990 gestegen, op 27 Juli j.l. werd de 4000e en tevens jongste Sas- senaar in het bevolkingsregister opge nomen. Dat Sas van Gent verder een zeer dynamische gemeente is blijkt wei uit het feit, dat momenteel, enkele dagen later, reeds de 4000 is gepas seerd. Benoeming. Tot tijdelijk (boven tallig) onderwijzer aan de openbare lagere school A in deze gemeente is door B. en W. met ingang van 1 Sep tember 1954 benoemd, de heer A. van Dalen alhier. Overplaatsing. De heer A. W. Hettema, tot nu toe chef-tekenaar bij de Rijkswaterstaat te Terneuzen, is met ingang van 1 Augustus 1954 over geplaatst naar onze gemeente in de rang van waterstaatkundig ambtenaar le klasse. Hij zal derhalve de plaats innemen van de heer M. D. van Bins- bergen, die per die datum naar Apel doorn vertrekt. Wesldorpe Geslaagd. Onze dorpsgenote mej. Veerle van Waes slaagde te Utrecht als medisch analyste. St. Jansteen INENTEN Op Maandag 2 Aug. a.s. des namid dags om 3 uur bestaat de gelegenheid om zich in het Wijkgebouw te laten inenten tegen diphterie, kinkhoest en tetanus en wel voor degenen die 30 Juni en 6 Juli voor het eerst zijn in gespoten en voor degenen die nog niet zijn ingespoten. 8-o E.H.B.O.-DIPLOMA'S UITGEREIKT Ter gelegenheid van de plechtige uitreiking van de diploma's aan de ge slaagde leden had in het Jongenspa tronaat een feestavond plaats van de plaatselijke E.H.B.O. betreffende vragen heeft geantwoord, dat hij niet genegen is de gedupeerden financieel te steunen onder het mo tief, dat dit risico verzekerd kan wor den. Bij de verkiezingen werd de heer C. Traas ais bestuurslid herkozen en de heer A. de Jager als taxateur. Als le den van de financiële commissie wer den benoemd de heren L. B. H. v. d. Slikke en J. van 't Westeinde. Aangezien de voorzitter binnen af zienbare tijd Zeeland zal verlaten werd op voorstel van het bestuur reeds in de vacature van bestuurslid voorzien. De heer L. Vogelaar werd als zoda nig met algemene stemmen gekozen. Secretarie moet weer verhuizen De raad van Oostburg besloot con form liet verzoek f 350 beschikbaar te stellen aan het bestuur der Cliristelü- ke school voor verbetering van de hy giënische toestand der school. Dit naar aanleiding van een rapport van de schoolarts. Ten behoeve van de bouw van het raadhuis werd voorgesteld een strook grond te onteigenen van de erven Erasmus. De heer J. Barendregt bracht naar voren, dat door deze onteigening het pand in waarde zou verminderen, terwijl de heer E. Dekker aandrong op een minnelijke schikking. De voorzit ter wees er op, dat hij niets liever zoy zien, maar als deze niet tot stand zou komen zou dit weer een uitstel bete kenen van de bouw van het raadhuis. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. Over het voorstel tot aankoop van een huisje aan de Hoekzak van de er ven J. Lanse ontstond enige discussie. De heer J. Barendregt kon zich niet met het voorstel verenigen en vroeg zich af, of de gemeente op deze ma nier niet te veel eigendommen krijgt. Hij vond de aankoop in verband met het uitbreidingsplan wel wat voorba rig. Wethouder D. Geuze vond, dat de gemeente deze koop in verband met het uitbreidingsplan niet voorbij kon laten gaan, omdat deze thans zou kun nen geschieden op vrijwillige basis te gen een verantwoorde prijs. De voor zitter zei. dat dit geen woningen zijn om te blijven bestaan. Ten slotte werd het voorstel aangenomen met 2 stem men tegen (J. Leenhouts en P. van Hee). Aan de O.V.V., die de maandelijkse ontspanningsmiddag voor de „ouden van dagen" verzorgt, werd een subsi die verleend van f 100. WEGVERBETERING Het voorstel tot verbetering van de weg OostburgGroede gaf de voorzit ter gelegenheid mede te delen dat dit in Groede reeds was aangenomen. De totale kosten voor verbetering van deze weg bedragen over 10 jaar f 77.600. Oostburg zal 1/3 voor zijn re kening nemen terwijl Groede de rest zal moeten bijdragen. De kosten voor onderhoud oedragen nu 7 tot 8 dui zend gulden per jaar. Na de verbete ring zal de gemeente ongeveer een even groot bedrag te betalen hebben aan rente en aflossing. Op voorstel van de heer E. Dekker zal de moge lijkheid worden onderzocht om ook nog andere instanties in de kosten te laten bijdragen. DE SECRETARIE Na een opsomming van de verblijf plaatsen van de gemeente-secretarie na de verwoesting deelde de voorzitter mede, dat per 1 Sept. de secretarie weer zal moeten ruimen om de goede gang van zaken bij het Openb. Ulo-on derwijs niet te schaden. Besloten werd om in het schoolgebouw een oplossing te zoeken. De voorzitter hoopte dat dit er toe zal bijdragen tot een spoedige goedkeuring van G.S. om te kunnen gaan bouwen. Tot slot verd besloten de plaatse lijke gemeenschap een garantie van f 1000 te geven voor een in September te houden beeldententopnslelling. De heer E. Dekker wenste de aantekening tegen te zijn. De voorzitter, de heer L. Wöginger, feliciteerde de geslaagde leden, waar op burgemeester Mr. Reusen de diplo ma's uitdeelde en wees op het grote nut van de E.H.B.O. De heer Jansen, die reeds jaren aan het E.H.B.O.-werk verbonden is, spel de de leden het insigne op. Dokter Brons, de docent, sprak een dankwoord tot bestuur en geslaagden voor de prettige manier, waarop was samengewerkt om het doel: het heil van de naaste, na te streven. Daarop nam de heer van Aert het woord, die namens alle cursisten een hartelijk dankwoord richtte tot dokter Brons. De geestelijk adviseur, pastoor Preijers, wees er op, dat naast het li chamelijke ook het geestelijke in de E.H.B.O. een grote rol speelt. Mej. T. Lockefeer, die op de dis trictswedstrijd te Terneuzen de com- mandantsprijs had behaald, ontving met een toepasselijk woord van burge meester Mr. Reuser de daaraan ver bonden medaille. Namens het hoofdbestuur sprak nog dokter J. Hermans van Kloosterzande. De voorzitter deelde daarna ge schenken uit aan de docent en de heer en mevrouw Jansen. Daarna volgden een tractatie en loterij, waarna muziek en zang het verdere gedeelte van de feestavond opvrolijkte. Geslaagd. De heer P. v. Cruynin- gen behaalde te Breukelen het diplo ma van het Nederlands Opleidingsin stituut voor het Buitenland. IJzendijke TUINFEEST Tijdens een gecombineerde be stuursvergadering van het muziekge zelschap „Geduld Overwint" en de ac cordeonclub „Flandria" is besloten nog dit seizoen een tuinfeest te orga niseren. Als data werden gekozen 21 en 22 Augustus a.s. terwijl het feest zal plaats vinden op de Gaaipersweide. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Parsifal. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Afscheid in Wenen. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Het Oorlogspad. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Du bist die Rose vom Wörthersee. ST JANSTEEN Kermisschieting bij J. Baart, Roskam om 4.30 uur. KLIITAART Kermisschieting bij P. Dankaart, begin 5 uur. Gaaibolling bü A. de Bakker, begin 18 uur. OOSTBURG Ledel 8 uur: Stalag 17. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Meisje*- slaapzaal. SAS VAN GENT Olympia 2.30, 5 en 8 uur: Glenn Miller Story. TERNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: Meisjesslaapzaal; 2 uur: De gele ballon OOSTBURG Ledel 2, 4.30 en 8 uur: Stalag 17. AXEL Het Centrum 4.15 uur: Afscheid in Wenen; 8 uur: Affair in Trinidad. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: Du bist die Rose vom Wörthersee; 5.15 en 8 uur: Mein Herz darfst du nicht fra gen. Schieting bij Aug. de Nijs om 3 u. DE KLINGE Kinema van Dijck 3 en 7.30 uur: Het Oorlogspad, KUITAART Kermisschieting bij P- Dankaart, begin 3 uur. Gaaibolling bij A. de Bakker, begin 17 uur. ST JANSTEEN Dansen bij J. Baart, Roskam, begin 4 uur. Kermisschieting bij P. v. Duyse, Roskam, begin 3 uur. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De Glenn Miller Story. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Meisjes- slaapzaal. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Mein Herz darfst du nicht fragen. DE KLINGE Kinema Van Dijck 7.30 uur: Zijn laatste opdracht; en Opdat de klok luide. KUITAART Kermisschieting bij P- Dankaart. begin 4 Uur. Gaaibolling bij A. de Bakker, begin 18 uur. ST JANSTEEN Kermisschieting bij P- v. Duysse, Roskam, begin 3.30 uur.

de Stem | 1954 | | pagina 2