Cyp rus wordt Brits hoofdkwartier in het Verre Oosten Britse kabinetswijziging IJzendijke recipieerde in Amsterdam Unie-accoord verworpen Bevel tot in hechtenisneming van dr Wohlgemuth Wordt conflict verplaatst STEUNT CONGRES EVENTUELE WESTDULTSE HERBEWAPENING? Nieuive overstromingen in Oostenrijk Nog overlevenden op Hainan? DE AFFAIRE JOHN België verkoopt uranium duur Nicaragua gaat protesteren Historische molen in lichterlaaie Ontruiming in delta is reeds begonnen QftGBLAD P roe f ballonnet je op de markt Kinderen zingen voor KOUD r WAAGHALZEN OP DE PIER 94e JAARGANG no. 21093 muav.: N V Uugevers Mü Neerlandia. Versonunt elke werkdag Bureaux: Breda, rl raat ik rei Hedactie: 8181, Admi- »êatiP- 8778 - Verantwoordelijk Hoofd- nistralie. 8778 VAeraBruna Redactieraad: c /v ao'ütegem Mi Bi A J J M Mes, Mr r L. de KecMei U J Westende, P. V M Vercauteien Abonnemen sprys bij vuui uiiiielaling 1 a 85 per kwartaal, per posi t 8 5» per week .uitslu.tend Dij met-post- t 04b incasso wordt berekend. 13 cent Postrek. no. 27884L Voor Gait, Koningin en Vaderland besteil.) Losse nummers DONDERDAG 29 JULI 1954 Advertentieprijs voui de gentle oplage I 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Vooi advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de editie t 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0.30 pei m/m) tsu contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge- Voorwaarden woiden op aanvraag mene m/ro extra. verstrekt Staatwerk 3 ct pei Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vei nietigd. /eeuwse Eilanden: GOES, WestsinRel 98, Telefoon na 2236 Bureau vooi Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) TAE Indonesische minister van U voorlichting, Tobing, heeft gisteren verklaard, dat de on derhandelingen over de ont werp - overeenkomst, welke de Indonesische en Nederlandse delegaties in Den Haag hebben bereikt, zullen worden voortge zet. Men leidt hieruit af, dat de rege ringspartijen voorstellen tot wijziging hebben ingediend, welke eerst moeten worden uitgewerkt. Zelfs bestaat de vrees dat de overeenkomst is verwor pen. Minister Yamin wordt Vrijdag in Den Haag terugverwacht. Op de Rijksweg van Rotterdam naar Den Haag lag gisteren een autowiei, dat een scooter en een personenauto een buiteling deed maken. De politie zette een licht bij het obstakel. Toen reed een auto tegen dat licht aan! DE WERKZAAMHEDEN bij Bensdorp zullen door de brand die daar gewoed heeft, niet worden gestagneerd. De af levering van de eindproducten die in niet-aangetaste ruimten waren opge slagen, gaat gewoon door. ER GAAT een gerucht, dat behalve de minister van Koloniën, nog twee Britse ministers willen aftreden. De veronderstelling wint veld, dat Churchill een herziening van zijn ka binet overweegt. HET AMERIKAANSE parlement heeft «en vermindering van de militaire hulp aan het buitenland met ruim 504 millioen dollar goedgekeurd. Van de overblijvende 70 millioen voor Euro pa, krijgt Duitsland een heel groot deel. HET FEESTCOMITÉ „Dokkum twaalf eeuwen" is van plan om alle mensen wier familienaam „Dokkum", Van Dokkum" of „Van Dockum" luidt, uit te nodigen, voor een conferentie! Er zal dan een referaat over die naam worden gehouden. J^NGELAND heeft aangekondigd, dat Cyprus het nieuwe hoofdkwartier zal worden van de Britse land- en luchtmacht in het Midden - Oosten, dat op het ogenblik nog in de Suezka- naal-zóne is gevestigd. Deze zóne moet volgens de tussen Egypte en Engeland gesloten overeenkomst, binnen twintig maanden worden ontruimd. Twee-derden der troepen gaat naar Engeland terug. De rest komt op Malta, in Aden en op Cyprus. Dat is ech ter een gebied waar de moeilijkheden niet zullen uitblijven. Reeds lange tijd maakt Griekenland aanspraak op Cyprus en er is een sterke stroming onder de bevolking, geleid door de Grieks- orthodoxe aartsbisschop, die aansluiting bij Griekenland wil. De Engelse onderminister van Koloniën heeft in het Hogerhuis meegedeeld, dat men Cyprus in de naaste toekomst een gewijzig de Grondwet zal geven, die voorziet in een nieuwe wetgevende vergadering, bestaande uit officiële en benoemde leden samen een meerderheid vormend en gekozen leden. HULP UIT DE VS VOOR EGYPTE QOK KUNNEN enkele niet-officiële leden van de wetgevende vergade ring in de bestuursraad worden be noemd, om de leiding van enkele de partementen op zich te nemen. Een verandering in de souvereiniteit van het eiland is echter uitgesloten. Sedert 1948 stond Cyprus onder rechtstreeks bewind van een Britse gouverneur, na dat de meerderheid van de bevolking die voor aansluiting bij Griekenland ALLE Oostduitse politieke partij en en massa-organisaties, die ver enigd zijn in het „democratische bloc" zullen bij de algemene ver kiezingen op 17 October met slechts één candidatenlijst uitko men. Zo democratisch mogelijk.... IN DE VS 'J'OT grote verrassing van eco nomische en politieke krin gen, heeft Eisenhower een ver hoging tot 50 procent aangekon digd van de invoerrechten op Zwitserse horloges. Waarschijn lijk is dit een „proefballonne tje" en als zodanig de voorbo de van een hele reeks wijzigin gen in de Amerikaanse handels politiek. Niet alleen in Zwitserland is men verontwaardigd. Andere landen, die vrezen in de toekomst te worden ge troffen, hebben al gezinspeeld op in consequentie van de Amerikanen, die immers de vrije handel verdedigden. Zwitserland meent, dat er aan de goe de betrekkingen met de V.S. een zwa re slag is toegebracht. Eisenhower verklaarde later, dat hij zijn standpunt niet heeft gewijzigd. Hij vreesde echter, dat de precisie-in- dustrie in de V. S. haar vaardigheid op den duur zou verliezen, wanneer de fijne instrumenten uitsluitend zou den worden geimporteerd. is, een nieuwe Grondwet had ver worpen. Griekenland wil de kwestie- Cyprus aan de algemene vergadering der V. N. voorleggen. Engeland meent, dat met Griekenland geen overleg in zake de status van de kolonie gepleegd hoeft te worden. Zal het conflict, dat eerst in Egypte bestond, zich nu naar Cyprus verplaat sen? Vast staat, dat Engeland en het land van de Nijl zich internationaal veel hetere papieren hebben verwor ven door het ontruimingsverdrag, dat .alleszins grootmoedig" wordt ge noemd. Men gelooft, dat Egypte nu in aanmerking zal komen voor Ameri kaanse bijstand, waarom het vorig jaar had gevraagd. De Britten waren daar toen sterk tegen. VREUGDE ALOM. TN SEPTEMBER zal Engeland een A begin maken met de evacuatie van Britse militairen en hun gezinnen uit de zone van het kanaal. Dan vertrekt een groep van tienduizend man, steeds gevolgd door evengrote groepen in de daaropvolgende periode van 3 maan den. Een deel der troepen wordt in andere delen van het Midden-Oosten gelegerd. De vesting Aden wordt ver sterkt. De overeenkomst, die Dinsdag in Cairo is ondertekend, maakt een einde aan 72 jaar Britse militaire bezetting. Daar is acht jaar voor onderhandeld. Engeland veroverde de bepaling, dat de Britse troepen naar de bases aan het kanaal mogen terugkeren, indien één der Arabische liga-landen of Tur kije, wordt aangevallen. De eis, dat ook bij een aanval op Perzië de basis opnieuw mocht worden bezet, lieten de Britten, wier delegatie werd geleid door de minister van Oorlog, Head, vallen. De overeenkomst geldt voor ze ven jaar. Hier gaf Engeland 13 jaar cadeau. Britse particulieren zullen de installaties aan het kanaal onderhou den. In Egypte was het gisteren feest, maar ook de Britse militairen waren blü» dat de spanning nu geweken is. Premier Nasser is door velen gecom plimenteerd met de behaalde resulta ten. GARANTIES. TN HET Britse Lagerhuis waren de meningen verdeeld. Enkele Con servatieven toonden zich zeer bezorgd, maar hun stem ging verloren in het afkeurend geschreeuw van de andere afgevaardigden. Eden betoogde, dat de overeenkomst het stempel van de noodzaak droeg. In de V. S. meent men, dat een bron van wrijving in het Midden-Oosten is weggenomen. Negen Congresleden hadden kort voor het be kend worden van het nieuws er bij minister Dulles op aangedrongen, in te grijpen in de onderhandelingen, om de belofte te verkrijgen, dat Egypte een eind maakt aan de blokkade van de scheepvaart van en naar Israël. Israël, dat minder verheugd is over het accoord, probeert Engelse garan ties te krijgen tegen „Egyptische agressie" en de blokkade van voor Is raël bestemde schepen. Engeland heeft Frankrijk en de V. S. verzocht de ver klaring van 1950, die het behoud van de rede en de stabiliteit in het Mid den-Oosten garandeert, opnieuw te be vestigen. De drie regeringen verplicht ten zich tot optreden, bij agressie in het Midden-Oosten. Er ging een gerucht. PDE gisteren verreden 19e étap pe van de Ronde van Frank rijk, van Briangon naar Aix les Bains (243 km.) is 't niet zo best met de Nederlanders gegaan als daags tevoren. Niet omdat ze min der goed hebben gefietst dan in die moordende Alpenrit, hoewel de te rugslag der gedane inspanningen merkbaar was (wie had er aan getwijfeld), als wel vanwege de ondervonden pech, die als steeds de ruggen der coureurs weer be sprong, tijdens momenten, dat ze deze het minst konden gebruiken en de bekomen achterstand het moeilijkst goed te maken was. Gerrit Voorting en Jan Nolten zijn er zonder kleerscheuren afge komen, maar de vijf andere land genoten werden opnieuw ,,'t haas je". Gedurende geruime tijd gis teravond liep het gerucht als een vuurtje door onze gewesten, dat blozende Adriaan Suykerbuyk te laat in Aix les Bains binnen was gevallen en Nederland nog slechts een half dozijn in de Tour over had gehouden. Het is echter, gelukkig voor de taaie Bredanaar, bij een gerucht gebleven. Want al is hij laat over de eindstreep gefietst, hij was nog tijdig genoeg binnen en zodoende kan onze équipe met zeven man aan de laatste loodjes gaan begin nen! W ijziging van de atoomwetgeving p\E AMERIKAANSE Senaat heeft na een debat dat 12 dagen duurde, en kele wetsontwerpen goedgekeurd, waardoor de president der V. S. met bevriende mogendheden atoomgehei men kan uitwisselen. Ook is industri eel gebruik van atoomenergie moge lijk. De Senaatscommissie van Buiten landse Zaken sprak zich met algemene stemmen uit voor herstel van de West- duitse souvereiniteit, wanneer de E.V.G.-plannen niet kunnen doorgaan. Het Congres zal waarschijnlijk een eventuele stgp van de president, om tot herbewapening van West-Duits- land te komen, steunen. De houding van Frankrijk zal bepalend zijn. Mendès Frar** 'oert onderhande lingen met de socialisten, die mogelijk aan zijn regering zullen deelnemen. Deze deelneming hangt o.m. af van LEGERAUTORITEITEN, brandweer experts en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, zagen gisteren in Am sterdam een mast demonstreren waar mee (binnen 2 minuten) een op een platformpje staande man, 15 meter kan worden opgevijzeld. GENERAAL GRUENTHER, opperbe velhebber van de NAVO, is gekant te gen de vermindering van de Deense dienstplicht van 18 maanden tot 16 maanden. De Deense strijdkrachten zijn onmisbaar voor de verdediging van het Kieler Kanaal. DE H. VADER heeft Mgr C. J. Dub belman, apostolisch prefect van Jabal- pur benoemd tot bisschop en zijn pre fectuur verheven tot diocees. Er wo nen 8 millioen mensen in het betrok ken gebied. wTE C' KNULST. die een jaar i! Tnmm?™anc'0 heeft gevoerd over r,?Loi?VNJ ÏU^teren in ons land te- Ï2S? 5ee 1J an"iveerde hier als ge trouwd man. Een week geleden huwde ny met een Amerikaanse. £?MFREDERIK CAREL GER- i 1S op ziJn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon noogieraar aan de Rijksuniversiteit te Gerretson V3n ^3ar werc* pr0^ IN ZAANDAM hebben twee gemas kerde mannen de waker van Van end en Loos overmeesterd en gepro beerd de brandkast te kraken. Toen m,S'ukte namen de heren de benen ar de volgende dag had men ze al. AMERIKAAN S -Aziatische groep yf 8evraagd, de Tunesische en Ma- p^aanse kwesties op de voorlopige j„„ ,Yan de algemene vergadering r v- N. te plaatsen. BE MINISTERS van Buitenlandse Za- *«n van Zuid-Slavië, Turkije en Grie- izn'jn5? zu."en °P 6 Augustus in Bied izuid-Slavië) bijeenkomen om het mi litaire verdrag tussen de drie landen te tekenen. IN HET jaarverslag 1953 van de N.S. lezen wij. dat eind 1954 de stoomtrac- Be geheel uit de normale reizigers- dienst zal zijn verdwenen. In 1953 be- d™eg de beschikbar winst van de N.S. I 4.768.182. OOK WATERSNOOD IN INDIA 7WARE REGENVAT en wolkbreu- ken hebben in Oostenrijk op vele plaatsen weer overstromingen veroor zaakt, waardoor ten tweede male in een maand tijd vele dorpen onder wa ter kwamen te staan. Er is weer spra ke van evacuatie op grote schaal. Berichten uit alle delen van de pro vincies Burgenland, Neder-Oostenrijk en Stiermaken gewagen van vernielde verbindingen en grote schade. In Noord-Oost India, Nepal en Tibet zijn grote gebieden overstroomd. Ge hele dorpen worden door de sterk ge wassen rivieren, meegesleurd. In Bi har staan 300 dorpen onder water. Bij Katmandoe traden bovendien aardver schuivingen op. Het paleis van de Pantsjen Lama in Tibet is ontruimd. De Pantsjen Lama verblijft in commu nistisch China. In Noordoost-India staat 2500 vier kante kilometer land onder water. Men vreest dat er vele slachtoffers zijn. 17 EN overlevende van de ramp met het Engelse vliegtuig bij Hainan heeft de communistisch-Chinese auto riteiten gevraagd een onderzoek op Hainan zelf te mogen instellen, omdat hij meent, dat daar nog andere overle venden moeten zijn. De regering in Peking beloofde eventueel inlichtingen over overleven den te zullen verstrekken. De Zuidko- reaanse president, Rhee, betoogde in Washington dat een Aziatische leger met Amerikaans materieel uitgerust, China zou kunnen aanvallen. Eisenhower heeft verklaard, dat China er op uit is, tweedracht tussen de V.S. en Engeland te zaaien. Enge land zal in Peking een eis tot schade vergoeding indienen, wegens het neer schieten van het Britse vliegtuig. De V.S. hebben in nota's passende straf fen geëist voor alle communisten, die verantwoordelijk zijn voor de inciden ten bij Hainan. Ook eist men schade vergoeding. de houding der regering ten opzichte van de E.V.G. De voorgenomen conferentie van de zes landen, die het E.V.G.-verdrag heb ben getekend, zal in de eerste helft van Augustus worden gehouden. Da tum en plaats zijn echter 'nog niet vastgesteld. In het Britse Lagerhuis kwam de E.V.G. ter sprake door een voorstel van het Labourlid Wyatt. die voorstel de nog twee Britse divisies beschik baar te stellen voor samenwerking met het toekomstige Europese leger. Churchill wees dit plan echter van de hand. Het Britse vakverbond sprak zich uit voor Westduitse herbewape ning. De onderhandelingen over ontwape ning in de desbetreffende V.N.-com- missie zijn hervat. De voorzitter voel de veel voor indiening van nieuwe ontwapeningsvoorstellen op de vol gende zitting van de algemene verga dering van de V.N. Overeenstemming zou mogelijk zijn. Met de Westduitse regering is over eengekomen, dat West-Duitsland tot eind September per maand 600 mil lioen Mark bezettingskosten zal blij ven betalen, tenzij het E.V.G.-verdrag eerder van kracht wordt. HM. de Koningin heeft Dinsdagmiddag een onverwacht bezoek gebracht aan het internationale kinderkamp van de World Vetereans Federation in villa Boswijck te Baarn. We zien de Koningin hier temidden van de kinderen tijdens het zingen van een aantal internationaal bekende liedjes. Achter H.M. de leider van het kamp met een van de leidsters Littelton afgetreden T"NE BRITSE regering heeft gisteren- avond een wijziging van het kabi-, net bekend gemaakt. De minister van Koloniën, Lytteiton is afgetreden. Hij wordt opgevolgd door Alan Lennox Boyd, minister van vervoer en burger luchtvaart. Derek Heathcoat-Amory, minister van Staat van het ministerie van Han del, volgt Sir Thomas Dugdale op, die verleden week aftrad als minister van Landbouw en Visserij. Wéér nieuwe lezing TN BERLIJN doet het bericht de ron- A de, dat tegen dr Wolgemuth, de communistische vriend van de uitge weken dr John, een bevel tot inhech tenisneming is uitgevaardigd. Volgens een eerder bericht zou hy zijn neerge schoten. Omtrent dr John zelf, die zich vrije lijk in Oost-Berlijn mag bewegen, kan worden gemeld, dat zijn vrouw twee brieven van hem heeft ontvangen, waarvan de eerste langs illegale weg het Westen bereikte. John schrijft geldig tot Weersverwachting, vanavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Harde tot krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. J Koud weer. Vandaag: Zon onder 20.36 uur. J Maan onder 20.12 uur. Morgen: J Zon op 4.57 uur. Maan op 5.35 uur. S MAAR de New York Herald Tribune meldt, wil België het contract met de V.S. voor de levering van Kongo lees uraniumerts, dat in 1956 afloopt, niet verlengen. België wil wel onderhandelen over een nieuw contract, maar dan op voor waarde, dat het wordt ingelicht over bepaalde atoomgeheimen, dat het een deel van het erts zelf mag houden en dat het een hogere prijs ontvangt. In de V.S. zou men welwillend tegenover deze verlangens staan. DIT JAAR NOG DRIE ZA LIG VERKLARINGEN I'VE H. VADER zal November of De- cember nog een drietal Dienaren Gods zalig verklaren en wel Zuster Assunta Palott van de missio narissen-Franciscanessen. die zich vrij willig aanbood haar medezusters, in 1900 in de Chinese geloofsvervolging gedood, te vervangen en in 1905 in China de dood vond, de Italiaanse Benedictijn Placidus Riocardi, die in 1915 in de abdij van Farfa stierf en tenslotte Jean Martin Moye, stichter van twee Franse zustercongregaties. De datum van de zaligverklaringen is nog niet vastgesteld, maar zal in ieder geval vallen na 1 November, de dag waarop de H. Vader het feest zal uitroepen van Maria-Koningin. Voor de eerste maal dat de H. Vader op deze tijd de nieuwe gebeden van dit feest bidden. Bovendien zal hij het schilde rij van „Maria Heil van het Romeinse Volk" kronen met een kostbare dia-1 dat ze een indruk geeft deern. schilderijententoonstelling daarin, dat zijn vrouw zich niet onge rust moet maken. Behalve de Ameri kaanse agent Wolfgang Hoeffer, die na Johns verdwijning zelfmoord pleegde, schijnen er toch in Oost-Berlijn ook mensen te wonen, die zich ongerust voelen. Minstens 90 personen zouden reeds zijn aangehouden. Er gaat een gerucht, dat een beroemde Zweedse detective, Soedermann, in West-Ber- lijn is, om de zaak te onderzoeken. In Oost-Berlijn wordt op groot scheepse wijze een aantal onthullingen van John over Adenauers „oneerlijke makelaardij met betrekking tot de Duitse eenheid" aangekondigd. Een nieuwe lezing van de verdwijning is, dat John al van het begin af corrupt is geweest. De socialisten zullen zich verzetten tegen de plannen om alle burgerlijke en militaire inlichtingen diensten samen te voegen. Dr Otto John heeft Woensdag voor de tweede maal voor de Oostberlijnse radio een uitzending gegeven van de beweegredenen voor zijn uitwijken naar het Oosten. ..De eenzijdige banden met de Ame rikaanse politiek" van Adenauer en de u „hermilitarisatie en herleving van het j nazismemoeten ons onverbiddelijk .j naar een nieuwe oorlog leiden", zo sprak hij. j „Ik zag dit in het volledige besef van mijn verantwoordelijkheid, ge- I grond op mijn eigen ervaringen en op mijn kennis van de werkelijk beslis sende feiten, die de leidende personen, met wie ik in Bonn heb gewerkt, ook niet onbekend zijn", aldus John. Ï~\E regering van Nicaragua heeft rJ Costa Rica beschuldigd van schen ding der souvereiniteit van Nicaragua te land en in de lucht. Dit uu gebeurd zijn tijdens politionele operaties van de Costaricaanse strijdkrachten. Een protest zal spoedig worden ver zonden. In Guatemala zijn 50 personen gearresteerd, die na de gebeurtenissen in Juni in ambassades waren gevlucht en zich nu weer op straat vertoonden. John Archibald Boy-Carpenter, fi nancieel secretaris van het ministeriê van Financiën, volgt Lennox Boyd op als minister van Vervoer en Burger luchtvaart. Austin Richard William Low. par lementair secretaris van het ministerie van Bevoorrading, wordt Minister van Staat van het Ministerie van Handel. Henry Brook wordt financiëel secre taris van het Ministerie van Financiën en Sid Edward CV G. Boyle parlemen tair secretaris van het ministerie van Bevoorrading. Tevens is bekend gemaakt, dat Ri chard H. Thomson is benoemd tot „Lord Commissioner" van het minis terie van Financiën. In politieke kringen gelooft men, dat Churchill gebruik gemaakt heeft van het aftreden van Sir Thomas Dugdale en Lytteiton om meer verantwoorde lijke posten te geven aan veelbeloven de jongeren. Pahhuisbrand in Dokkum P)E HISTORISCHE molen op het Rotterdamse Oostplein, die 400 jaar lang op het wel en wee van de Maasstad heeft neergezien, is gister nacht door een felle brand zeer ern stig beschadigd. Om de brand, over welks ontstaan men nog in 't duister tast, te blussen moest de brandweer de deuren van de molen vernielen. Het molenlichaam werd daardoor als een enorme schoor steen. Er was geen blussen meer aan. Van de molen bleef alleen een deel van de romp over, dat bovendien tal rijke scheuren vertoont. De Raad zal een spoedvergadering wijden aan de vraag of de molen nog gerestaureerd kan worden. In Dokkum woedde een brand in een groot pakhuis van huishoudelijke artikelen, galanterieën en suikerwer ken. De wind wakkerde het vuur in niet geringe mate aan. De schade loopt in de tienduizenden. Bestandsschending TN de delta van de Rode Rivier zyn de Fransen begonnen met de ontrui ming van voorposten. Binnen 14 dagen zullen alle strijdkrachten zich in een klein gebied hebben teruggetrokken. Hanoi zal over ruim 2 maanden zijn ontruimd. In Troeng Gia hebben de Fransen geprotesteerd tegen enkele schendin gen van het bestand, direct na het „Staakt het vuren". In Haiphong en Dongtrieu demonstreerden Vietminh- aanhangers tegen het Vietnamese le ger en de regionale troepen. Thailand zal zijn verzoek, om waar nemers naar zijn grenzen te sturen, handhaven. De c6mmunistisch-Chine- se en Noordkoreaanse premiers zijn in Moskou aangekomen voor een bespre king met Molotov. Needeze foto is niet de laatste dagen genomen. Er varen geen gal joenen meer op het IJ in Amster dam. De foto is in zoverre actueel, van de Neder land Waterland", die momenteel in IJzendijke gehouden wordt (het schilderij is van de 17e eeuwse kunstschilder Jacobus Horck) en die de burgemeester van dit Zeeuwsch-Vlaamse stadje aanlei ding gaf naar de oevers van het IJ te reizen, om daar de Nederlandse pers te ontvangen en de aandacht te vestigen op dit merkwaardige culturele evenement in Zeeuwsch- Vlaanderen. fijdens de hevige Zuidwester storm die Dinsdagavond langs de Nederlandse kust raas de, sloeg de zee hoog over de Umuidense pieren. De vele strandbezoekers en vreemdelin gen, die al weken lang met hun ziel onder hun arm lopen, acht ten dit een kostelijke gelegen heid zich enige ontspanning te verschaffen. Zij betraden daar toe in het geweld der elementen de Zuidpier, die op dat moment geheel onder het schuim ver dwenen was. De Velsense po litie, wetende hoe gevaarlijk dit spel met de golven zijn kan het is herhaaldelijk voorgeko men, dat pier-wandelaars te water werden geslagen heeft 150 bezoekers aanvankelijk met zachte doch later met enigszins harde hand van de pier moeten verwijderen, vóór de zee dit zou doen

de Stem | 1954 | | pagina 1