A A Katholieke gezondheidszorg in Zeeland is een groot goed KNVB-reglement voor premie-voetballers breuk Wit-Gele Kruis bereikt een mijlpaal GENIET van üw vacantie J. DIERICKX-SMET De bakker is geen auto-monteur.... Notaris van Dissel lSJders(-sters) DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 JULI 1954 Bedenkelijke toestanden in vele Zeeuwse plaatsen EXAMENS „Grensgangers" in Berlijn MARKTEN WATERSTANDEN BONDSPLOEG IN WFSTINDIE f? JONGEDAMES EXPEDITIE-KNECHT TRACTOR-CHAUFFEUR WOONHUIS JOHANNA DE KROON OPENBARE AANBESTEDING BROMFIETSEN 567.- 525.- f 535— 570- 360— en f 398— IN RIJWIELEN: VOOR 25 GULDEN DE ZOON VAN ARAM De katholieke gezondheidszorg in Zeeland heeft een mijl- naai bereikt van niet te onderschatten betekenis. Het katholiek nationaal bureau voor de geestelijke volksgezondheid, dat in Zee land tot dusverre op bescheiden wijze vertegenwoordigd was, zal namelijk vanaf 1 September de beschikking hebben over een psy chiater, die zich speciaal met de geestelijke gezondheidszorg in Zeeland zal belasten. Per 1 September is aan het ziekenhuis te Hulst, de katholieke psychiater dr E. Grooteboer aangesteld. Een flink deel van haar activiteiten (dr Grooteboer is een vrouwe lijke zielkundige) zal gewijd zijn aan het werk, dat het Wit-Gele Kruis in Zeeland zo lange tijd met een tekort aan mensen heeft moeten verrichten. Het was lange tijd zo, dat er voor geheel Zeeland waar toch duizen den katholieken wonen slechts één kracht het moeilijke werk van voor- en nazorg voor haar rekening nam. Éénmaal per maand kwamen er ver der een psychiater en een psycholoog naar de eilanden om in verschillende plaatsen zitting te houden. Dit werk het werd gedaan met idealisme, want de geestelijke volksgezondheid is een kostbaar goed droeg het stem pel van improvisatie. Het kon ook niet anders. Het Wit-Gele Kruis was al blij, dat er tenminste op dit gebied iets gedaan werd, maar zonder ophou den heeft men gestreden voor uitbouw van wat nog slechts in de kiem be stond. De eerste mijlpaal op de weg naar vervolmaking van het werk is nu de aanstelling van een psychiater. Niet alleen in Zeeuwse Wit-Gele Kruis- kringen bestaat daarover grote vol doening. Al sinds jaren wordt zowel door het Episcopaat als door het hoofdbestuur van het Wit-Gele Kruis gewezen op de feitelijke noodtoestand in Zeeland. VOOR- EN NAZORG derwijs te volgen. Het is bekend, dat in een gewone schoolklas geen gele genheid bestaat om een moeilijk le rend kind het gehele jaar door als „apart geval" te behandelen. De on derwijzer moet zich nu eenmaal op de gehele gemeenschap van kinderen richten. Op een BLO-school wordt het on derwijs gemaakt voor elk kind afzon derlijk. In de meeste gevallen zullen de kinderen niet minder leren dan liun leeftijdgenootjes op de gewore scho len. De BLO-scholen hebben daardoor onschatbare verdiensten. „BLINDEDARM" Om de situatie goed te begrijpen moet men weten welk doel het Kath. Nationaal Bureau voor de Geestelijke Volksgezondheid zich voor ogen stelt. De opzet van het werk is: de mensen op wier geestelijke moeilijkheden men is geattendeerd, buiten de psychiatri sche inrichting te houden. Of, wanneer zij uit zo'n inrichting zijn terugge keerd: te zorgen dat zij er nooit meer terecht zullen komen. Dit is dus voor- en nazorg. We nomen een concreet geval. De districtsverpleegster (over enige tijd hoopt men er meerdere te hebben) eetV „geval" door. In een be- er opvoedingsmoei- d een kind' Wanneer de districtsverpleegster de kwestie gaat d?nlcmenon!-U>Utaekt Z'j dat de °Pv°e- dnnSTthltw "genlijk ontstaan dooidat het tussen de ouders van dit kind niet botert. Ook daarvoor moet een oorzaak bestaan. Een oorzaak kan b.v. drankzucht van één der echtelfe den zijn, Het is mogelijk, dat de vrouw haar huishouden niet „aan kan" Mis schien heeft de man werk, dat' hem niet bevredigt. Kortom, vaak zal blij ken, dat het geval waarvoor het Wit- Gele Kruis wordt ingeschakeld slechts een uitvloeisel is van een ander geval Lost men het probleem in de kern op: dus, neemt men de I hoofdoorzaak weg, dan wordt er een geheel gezin in de meest let terlijke zin geestelijk her-opge bouwd. Het Wit-Gele Kruis kan in zo'n geval enorm veel doen, doordat het op alle terrein kan bijspringen. Wanneer het Wit-Gele Kruiswerk in Zeeland eenmaal volledig is opge- Douwd, en hiernaar streeft men met tf™ ,'iveL Bedragen wordt door vu- affnnéfoi"?16 zal men eIk aspect handelen deskundi2 kunnen be- J wordt gewerkt aan plan- de?on „o West-Zeeuwsch Vlaan- rerênj s.?hool voor Bijzonder La- ïllx °underwlJs te stichten. De nood- mlv hlervan ,ls door een recent onder vond °^erdulda!;J,k gebleken. Men eeo vepchillende lagere scholen een zo groot aantal moeil ,k lerende BLo'srh' 1at s«ohtingJ van een ook H j een gewenst, maar ook dringen nodig is. Wat komt er te recht van kindeven, die als het ware door hun schooltijd worden heen-ge sleept, die geestelijke krachttoeren moeten verrichten om het normale on- den gesticht, wanneer de katholieke patiënt zich in de intiemste dingen eder beseft welke laat raden door een arts die hierover nu eenmaal heel andere opvattingen heeft. De arts dit is buiten kijf zal naar eer en ge weten zijn adviezen geven, maar hij kan het niet helpen, dat hij een andere levensbeschouwing heeft. Hiermee Is voldoende aangetoond hoe noodzake lijk het is, dat de katholieke gezond heidszorg in Zeeland wordt ontwik keld. Het Wit-Gele Kruis levert hier werkelijk pionierswerk. Zuster van Crimpen, die momenteel het voor- en nazorgwerk voorzover dit op het gees telijke vlak ligt, behartigt, staat voor een bijna bovenmenselijke taak. Men kent haar in bijna alle Zeeuwse ste den en dorpen en men begrijpt haar idealisme. Haar werk op zichzelf is zeer zwaar. Het kent vele teleurstel lingen. Nog moeilijker wordt het door veel misbegrip, waar het gaat over de noodzaak van katholieke geestelijke gezondheidszorg. Sinds kort kent Zeeland ook een stichting voor de geestelijke volksgezondheid, waarin organi saties van uiteenlopende le vensbeschouwing elkaar hebben gevonden. Het Wit-Gele Kruis heeft zich hierbuiten gehouden, juist doordat het op het stand punt staat, dat men op dit ge bied niet marchanderen kan. Hier is geen compromis te vin den, omdat het werk valt of staat met de levensbeschou wing. Het ijveren voor bijzonder onderwijs vormt ook één der activiteiten van het Kath. Nationaal Bureau voor de gees telijke volksgezondheid. Alweer om de reden, dat men hier een bestaand kwaad in de wortel aantast. Een kind, dat op school geestelijk geforceerd is, zal nimmer een harmonisch mens wor den. En toch zal ook hij eens een ge zin gaan stichten. Van dit zijweggetje terugkomend op ons uitgangspunt: het verleden heeft overtuigend bewezen, dat boven ge schetste activiteiten onmogelijk zijn, wanneer niet voorop staat, dat de geestelijke gezondheidszorg onmoge lijk interconfessioneel kan werken. De grote steun vindt ieder gelovig mens in een punt buiten zijn leven. Waar wij hier op geestelijk terrein werk zaam zijn, spreekt dit nog temeer. Men behoeft niet over veel fantasie te beschikken, om te begrijpen hoe enorm de schade voor de mens in kwestie kan zijn, indien hij zich in zijn geestelijke moeilijkheden laat raden door iemand die in diepste wezen ge heel anders is ingesteld dan hij. Wan neer hij in huwelijksmoeilijkheden de raad zou inwinnen van een psychiater of psycholoog die er op dit punt ge heel andere opvattingen op na houdt. Er gebeuren verschrikkelijke dingen, die zo gemakkelijk voorkomen hadden kunnen worden. Wanneer een commu nistische chirurg da blindedarm weg neemt van een katholieke patiënt, dan zal deze hiervan geen andere gevolgen ondervinden, dan wanneer een katho lieke chirurg hem had behandeld. Komt men bij een psychiater, dan wordt dit anders. De behandeling om maar één aspect te noemen be rust allereerst op vertrouwen van de patiënt in de dokter. De practijk be wijst verder, dat een patiënt zich aan zijn psychiater vastklampt en zich door hem laat leiden. Hoe kan het ook anders, want de psychiater is de enige die hem steun geeft. Maar hoe kan een psychiater die om het verschil duidelijk te maken niet gelooft in het I bestaan van een God, een man die zijn gehele leven heeft ge leerd in God zijn hoogste ver trouwen te stellen, en die ook weer bij God zijn houvast zal moeten zoeken, kunnen helpen? Het is net zo dwaas als wan neer men zijn auto laat repare ren bij de bakker. TVE K.N.V.B. is het er nog steeds over eens, dat de koerswijziging velen diep heeft geschokt. Niettemin komt de Bond 14 Augustus in algemene vergadering bijeen om de laatste hand te leggen aan het premiestelsel, dat zij voor het Nederlandse Zondagsvoetbal heeft ont worpen. LICENTIE NODIG Men heeft een reglement samenge steld, waaraan „zij, die vergoeding ontvangen voor de beoefening van het spel" zullen worden onderworpen. Dit reglement ziet er als volgt uit: Elke speler dient een beroep uit te oefenen en daarmee in zyn levens onderhoud te voorzien. Een speler kan alleen een vergoeding ontvangen, indien zijn vereniging een door de KNVB te zijnen behoeve afgegeven licentie heeft verkregen. De minimum-leeftijd van een spe ler, waarvoor licentie kan worden verkregen, moet 18 jaar zijn op de v dag van aanvrage, indien hij tenmin ste Z jaar lid is van de aanvragende vereniging. Betreft het een speler, die afkomstig is uit een andere vereni ging, dan moet zijn leeftijd op de dag van aanvrage tenminste 20 jaar zijn. Een vereniging kan in één hondsjaar voor niet meer dan drie spelers li centie verkrijgen, die in hetzelfde jaar zijn overgekomen van andere verenigingen. De verenigingen zijn vrij »n het geven van vergoedingen, behoudens de hieronder te noemen maxima. Voor het deelnemen aan een training kan maximum f 5.- per keer en f 15.- per week worden betaald, aan ten hoog ste 20 spelers. Aan de spelers, voor wie aan zijn ver eniging een licentie is afgegeven en die uitkomt in de eerste klasse of de tweede klasse, mag tevens een ver goeding worden verstrekt voor het spelen van een competitiewedstrijd (Zondagscompetitie) en wel maxi maal f20.- voor de eerste klasse en maximaal f 10 voor de tweede klasse. Een vergoeding voor een wedstrijd mag alleen worden gegeven aan een spe ler. die daadwerkelijk in een wed strijd is uitgekomen. Aan reserves, tot ten hoogste vier per wedstrijd, mag slechts maximaal de helft' van bovengenoemde bedragen worden vergoed. Bij schorsing door bond of club mag gedurende de periode van schorsing noch een vergoeding voor de training, noch een vergoeding voor een wed strijd worden betaald. Wohlgemuth ia de aleutelfiguur VATERDAG is een lid van de Oost- duitse Volkskamer, Hermann Sel- bach, naar West-Berlijn uitgeweken. Selbach verklaarde, dat zijn gangen voortdurend werden nagegaan door de Oostduitse staatsveiligheidspolitie. Niet bekend is of Selbach een van de twee Oostduitse volksvertegenwoor digers was, die zouden zijn uitgewe ken ten einde arrestatie te voorkomen na de verdwijning van het hoofd van de Westduitse contra-spionnagedienst, dr John, naar Oost-Berlijn. De Westduitse regering heeft om trent de zaak-John verklaard, dat niets wijst op een vrijwillige vlucht. Dr Wolgemuth een saloncommunist, naar lange tijd werd aangenomen is de sleutelfiguur in de gehele affaire. John en Wolgemuth zouden samen in een auto naar Oost-Berlijn zijn ge gaan, om een ziekenhuis te bezoeken. John had alleen zijn persoonlijke pa pieren bij zich. Dr Wolgemuth is na de verdwijning van John niet meer in West-Berlijn gezien, hetgeen verdacht is. Op het bureau van John in Keulen zijn maatregelen getroffen om het be lang van mogelijke onthullingen van John in Oost-Berlijn, tot een minimum terug te brengen. De Westduitse minister van Binnen landse Zaken gaf toe, dat hü persoon lijk Johns temperament ongeschikt achtte voor de post die deze bekleed de. In het Engelse Lagerhuis zijn vra gen gesteld over de verdwijningsaffai re. Is John, zo wilden velen weten, door de geallieerden benoemd? De Britse regering ontkende dit. De Duit se autoriteiten hadden John aange steld, met instemming van de gealli eerden. R.K. ULO Te Bergen op Zoom slaagden voor het R. K. Ulo-diploma: Corrie Nagel- kerke, Kwadendamme, Ria Karhof, Goes, Dies Verdonk 's Heerenhoek en Albert de Jonge, Heinkenszand. ULO-EXAMENS, GOES Op de laatste dag van het Ulo-exa men slaagden te Goes voor diploma A: E. Maas, J. Pouwer, en J. Lorier, Middelburg, H. de Nie, Terneuzen, J. de Bruijne, Middelburg, J. Maljers, te Arnemuiden, C. Schets en M. de Nooyer, Vlissingen, W. v. Beest, Sou burg, C. Bierens, St. Laurens, J. Cas- hoek, A. Berrevoets, en I. den Boer Zierikzee. D. Dekker, Waterland kerkje, W. Hamelink, Cadzand, D. Ni- colai, Breskens G. Berrevoets, Kerk- werve, C. Klap. Wissenkerke, M. Quist, Schoondijke, W. Staal, Krab- bendijke, J. Boogaard, Kapelle, J. Walraven en M. Weststrate, Rilland- Bath. VAKSCHOOL VOOR MEISJES Aan onderstaande leerlingen van de vakschool voor Meisjes te Goes werd Vrijdagmiddag het getuigschrift Uitge reikt: Het getuigschrift van de primaire op leiding ontvingen: L. J. Bliek, C. W. v.d. Boomgaard, J. C. Carels, L. Driessen, F. Engelse. A. C. Flipse. A, W. Karelse, N. T. Knuist, D. A. Kole, M. C. Krombeen, S. J. Kouwer, J. C. W. v. 't Leven, E. G. Naeye, J. C. Priester. J. M. De Schipper. Ph. Swart, A. J. v.d. Vrie. J. P. Wisse, J. J. Nagelkerke, J. A. Bastiaanse, M. C. Beekman, G. v. Eerde, G. M. de Graag, M, M. C. Kaaisteker, N. J. Nieuwdorp. J. A. Polfhet, J. Rouw, C. J. Vermeulen, C. E. M. Krakeel, C. Boone, C. Brik, J. C. de Buck, W. R. v. Hese, M. P. de Jong, M. N. Kosten, E. A. Labeur, M. A. J. Langeveld, E. A. v.d. Linden. C. A. Lu- teijn. M. W. de Pree, J. J. Schipper, C. H. Schouwenaar, S. v.d. Velde, C. C. de Visser. W. P. Walraven, M. Cé Willem- stein, M. Wiskerke. J. J. M. v. Dalen, J. G Gelok, N. T. Hulshof, E. Keukelaar, M. K, de Keijzer, J. J. L. Klap. A, Kopmels, D. Leijs, A. H. Munter, A. A. Murk, J. J. Nijssen, J. J. Schellings, M. Schipper, A. J. Slabbekoorn, C. G. Slabbekoom. J. Snoep, C. v.d. Velde, A. J. M. Walraven, M. P. L. Weijns. Het getuigschrift voor hulp in de huis houding ontvingen: J. J. Bakker, J. J. C as tel, M. C. Jeremiasse, M. C. Koster en A. G. Nieuwenhuijzen. Het getuigschrift van de Vormingsklas ontvingen: M. E. H. Borggraaf, R. E. I. van Dijk, W. G. Geijsen, C. J. de Jager, A. P. v. Liere, J. J. v. Melle, H. J. No- back, G. A. Overbeke, M. H. Quist, C, E. J. Zachariasse. S. Zandijk, C. Dieleman. Het getuigschrift voor naaister werd uitgereikt aan: J. J. Engelse, C. A. Goed hart, M. C. Priester, A. J. Smallegange, E. J. Smit, M. A. Sonke, J. Verheule, J. M. Walraven, T. J. Westdorpe en F. M. Wisse. Het getuigschrift voor costuumnaaister werd uitgereikt aan A. Nijsse. MULO A EN B Op het te Bergen op Zoom gehouden examen slaagden de volgende leerlingen van de R.K. Ulo-school te Terneuzen: Mulo-diploma B: R. Peeters te Sas van Gent, J, Vervaeck te Westdorpe, H. Ver- nooy te Sluiskil. Voor het A-diploma slaagden: R. Ver gouwen, J. Verbist, N. Hamerlinck, J. v. d. Poel, R. Verwilghen, J. v. Troost, W. v. d. Heme. A. v. Mossevelde. allen te Terneuzen. R. Aarssen te Sluiskil, A. Cornells, P. Cornells, A. Guilliet, C. Haers te Philippine, A. v. Dommelen te Sas van Gent, C. de Coocker, E. de Roeck A. Marsman U B. Slock te Westdorpe, Stoppeldijk. Er werd geen enkele candidaat afge wezen. GOES, 26 Juli Industrie veiling: Zure morellen 67.80, id. met hagel beschadiging 53. Gewone veiling: frambozen 13S-136, druiven 230-260, Klei ken B 86-95, id. C 58-61, Kruisbessen 46, Oranje pruimen I 41- 44 id II 23-39, id. F 29-38, Laxton I 61-82. id. grof 56-74, id. F 32-56, Tollenaars II 16-23, id. F 17. Groenten: bloemkool 47-67, komkommers 8-16. kropsla 3-4, tomaten 36-53, dubb. pr. bonen 90-113, Saxa bonen 96-100, wortelen 33, kroten 10-15. uien 8- 10, andijvie 25-28. gr. sav. kool 14-28, rode kool 9-12, Eerstelingen grote 8, id. drie lingen 5-6. KAPELLE, 26 Juli Industrie- en ex portveiling: frambozen A en B in kratten 131.10, afw. in kratten 106.60. Duitse zure afw. 64.80. Zure morellen A 67.70, afw. 55.10. dubb. pr. bonen I 111.20-112.70. Gewone veiling: aardbeien 45-73, kersen: Markiezen 51. Klerken 34-88, Krieeken 31- 46, Zure morellen 61-74, Vleeskersen 30-52, Hedelfinger 91. frambozen: Malling Pro mise 127-192, Pruissen 128-162, Hornet 127- 167, Rijpe kruisbessen 17-73, Prolefic 54, pruimen: Oranjepruimen 10-41, Earley Laxton 15-80, Ruth Gestetter 16-55, Tolle- naarspruim 20-29. appelen: Yellow Trans parant A 72, B 72, BC 55-68, H 1 grof 74, H 1 fijn 51-59, keuken 39-45, fabriek 26-35, val 5-23. Groenteveiling: aardappelen grote 6.20- 7.10, bonken 4-6, kriel 2.5, drielingen 3-4, kropsla 2.5-9.5, waspeen 32, bospeen 29-33, uien 16-20. bloemkool 18-65, doperwten 46, gele bonen 61, snijbiet 16, andijvie 24-25, savoye kool 25-28, boskroten 18, Wage naarsbonen 72, komkommers 13-17, ROTTERDAM, 26 Juli Wegens te gering aanbod kon heden op de graan- beurs geen notering worden opgemaakt. ROTTERDAM, 26 Juli Aanvoer in totaal 1592, vette koeien en ossen 1129. Varkens 463. Vette koelen le kw. 2.74-2.90, 2e kw. 2.60-2.70, 3e kw. 2.14-2.42. Varkens (lev. gew.) le kw. 203, 2e kw. 201, 3e kw. 198. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel lui, niet geheel prijsh., prima's boven not. Varkens (leva gew.) aanvoer minder, handel vlug, prijzen hoger. Mannheim 363 0,10), Kaub 264 0,10), Trier 98 (—0,04), Koblenz 256 (—0,21), Keulen 245 (—0,14), Ruhrort 472 (—0,18), Lobith 1097 (—0,08), Nijmegen 878 (—0,15), Arnhem 877 (—0.10), Eefde 394 (—0,08), Deventer 295 (—0,06), Namen La Plante 154 (onv.), Borgharen 3958 0,22), Bel- feld 1090 (—0,20), Grave 470 (+0,01). BEDENKELIJK ...Pp he* geestelijke vlak moeten pa tient en psychiater van dezelfde le vensbeschouwing zijn. Voor de ziel kundige is dit al net zo r. „odzakelijk als voor de patiënt, want hoe zou hij de ziel (want hierom gaat het) van zijn patiënt kunnen benaderen, als diens geestelijk milieu hem vreemd is? Hoewel in mindere mate, geldt dit ook voor de huisarts. Het is bedenkelijk, dat er streken in Zeeland zijn, waar de katholiek niet in staat is een medicus te raadplegen die zijn moeilijkheden als gelijk-denkende kan aanvoelen. Nogmaals; voor de dingen van alle dag is dit niet zo erg. Populair gezegd; de drankjes van een protestantse dokter genezen ook bij katholieken vele kwa len. Maar hoeveel kwaad kan er wor- Begonnen met nederlaag De eerste wedstrijd van de West- Indische tournee is voor de Neder landse bondsploeg op een nederlaag uitgelopen. In het uitverkochte Rif stadion te Willemstad verloor het bondselftal in een ontmoeting, die uitging als de bekende nachtkaars, verdiend met 20 van Curacao. Met rust hadden de Curacaoënaren met 10 de leiding. DE beroepsvoetbalclub „Utrecht" heeft de Zuid-Slavische trainer Eduan Küras geëngageerd. Onder zijn leiding zal in de eerste week van Augustus de training van „Utrecht" beginnen. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Hans, zoon v. A DijkwellPekaar, Middel burg. Ondertrouw d: H. A. de Visser en A. M. Ros, Vlis singen. Getrouw d:P. Adriaan- sen en Ma. F. Beerens Til burg. O v e r 1 e d e n: L. C. van Kronenburg 33 jaar. Den Bosch. C. Lobbezco, 29 jaar. Krabbendijke. Ja. Marinusse 89 jaar, Zoutelande. Chra. v. Zitteren, echtgenote van Paulus Sep, 62 jaar, Roosen daal. Met grote vreugde en dank baarheid aan God geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje ADORIE B. Simonse T. Simonse-Paree Heinkenszand, 24 Juli 1954. In het Diaconessenhuis te Breda, is hedenmorgen, na een langdurig maar blijmoedig gedragen lij den, in haar Heer en Heiland ontslapen mijn lieve vrouw en der kin deren zorgzame moeder, LIJNTJE KORTUS— DE RUITER, In de leeftijd van 39 jaar. G. KortuJ Gerry Elly Breda, 26 Juli 1954. Achillesstraa, 106. Geen bezoek. Geen bloemen. De begrafenis zal plaats hebben D.V. op Donder dag 29 Juli a.s. te onge veer 11.45 uur op Je Prot. Begraafplaats „Zui len" te Breda. Gelegenheid tot condole ren na de begrafenis in de Aula. 428-00 VERKOPING KOEMELKERSINSPAN BREDA Ginnekenstraat 68 vraagt: voor assistentie op Woensdag en Zaterdagmiddag Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Hoofdkantoor C&A Brenninkmeijer, Damrak 74, Amsterdam. Dp enveloppe vermelden: „Breda BREDA Ginnekenstraat 68 vraagt: CHAUFFEUR-MONTEUR in het bezit van diploma monteur en rijbe wijs A, 8, C en D; leeftijd niet boven 30 jaar. Enige ervaring gewenst, tevens genegen huishoudelijk werk te verrichten. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Hoofdkantoor C&A Brenninkmeijer, Damrak 74, Amsterdam. Op enveloppe vermelden„Breda* Uttsl voor de Zeeuwse oplage 4 regels ol mlndei r 0.90. tedere regel- meei 10 ct Bij 8 achtereenvol gende plaatsingen wordi de derde plaatsing tegen nalve prijs oerekend 26 Letters cijfers of leeste kens geldpn voor 1 reset TE KOO|> AANGKB. ''™4»n.|er",;„dp,l haardkachel ïfr aangeb. Te bevr oh Hulst nbaas- Kloostergang 2 -912 ca koonZ'Te'h'„,ÜteSbr-°'r e" Ufel le Ternèiuen? Crocus"raat 11, - 283 TE HUUR GEVRAAGD Winkelhuis met ruime wonine 7„^fUrf geVr' te Bergen "P Zoom of omgeving, Br. te rich ten aan J. v. d. Velde, Hoofd- str. 164 Driebergen. 0270 WONINGRUIL Woningruil Rotterdam - Breda, le Etage, 4 kamers, keuken. - Gevr. ben.huis Breda of omg. Br.: W. Strücker, Wolphaerts- bocht 388A, Rotterdam. 6418 LESSEN Rijbewijs! Voor practiser en theoretiser - onderricht en verzorging van uw rijexamen naar rijschool - Succes" P.a. Hotel Het Bonte Hert, Hulst. 6318. Zeeland. GEVRAAGD ERVAREN EN BEKWAAM voor werkzaamheden met wiel- en rups tractor in Zeeuwsch-Vlaanderen. Moet goed op de hoogte zijn met ploegwerk e.d. Goed loon en vast werk. Brieven onder no. 48459-0 DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van belangstelling welke ik bij gelegenheid van mijn 75ste verjaardag heb mogen onder vinden, betuig ik familie, vrienden en bekenden, mede namens mijn echtgenote en kinderen mijn hartelijke dank. In het bijzonder dank ik het gemeentebestuur van Clinge, alsmede het secretarie personeel voor de warme hulde ten gemeentehuize en de cadeaux welke ik in ont vangst mocht nemen. F. J. Vermeulen. Gemeentebode van Clinge. HERZIENING PLAN VAN UITBREIDING Het hoofd van het gemeente bestuur van Hoedekenskei'ke maakt bekend, dat een ont werp tot herziening van het plan van uitbreiding, vastge steld op 7 October 1952, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland op 18 Augustus 1953 onder nummer 803/194, 3e afdeling, in uit voerige kaarten uitgewerkt met bebouwingsvoorschriften ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt vanaf 27 Juli 1954 tot en met 23 Augustus 1954 en dat be langhebbenden vónr 24 Aug. 1954 daartegen bij de ge meenteraad bezwaren kun nen indienen. Hoedekenskerke, 27 Juli '54 Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, H. J. M. Stieger GOES zal op Woensdag 4 Augustus 1954, 14.00 uur, ten verzoeke va n de heer A. M Verburg te Goes aan zijn schuur aan de Vogelzangweg 2. h con tant, publiek verkopen: 3 melkkoeien t.b.c.-vrij. tweewielige veerkar, bieten en stromolen, egge, balans- ploeg, nieuwe drinkwaterbak, 700 L. inhoud, karnton, krui wagen. melkwagentje, melk bussen met en zonder kraan, emmers, reep met pleien, compleet paardentuig, 1500 kg hooi; voorts: platte buis kachel en hetgeen verder te voorschijn zal worden ge bracht. Bezichtiging van 13.00 uur af op de dag der verkoping. UIT DE HAND TE KOOP met schuur en verdere by- gebouwen en 8 a. 70 c.a. erf en tuingrond. Bij overeenkomst met de eigenaar kan nog ruim 3 1/2 gemet bouw- en weiland in pacht volgen. Te bevragen bij de verkoper P. Jansens, B 104, Westdorpe. HUIZEN Voor zelfbewoning te koop herenhuis met voor - grote ach- tertuin en zij-ingang. Baronie laan Breda, nabij kerk Par terre en l of 2 étage vrij. des gewenst geheel vrij. Zeer ge schikt als kantoorruimte. Koop. prijs billijk. Br.: H. J. v. Noort Kepplerstraat 149, Den Haag. Heden overleed vrij onverwacht in het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde en zorgzame moeder, behuwd, groot- en overgrootmoeder, mevrouw weduwe van de heer Thomas Henrlricus Ligthart, in de ouderdom van 82 jaar. Klundert: A. A. M. Sweere-Ligthart H. A. Sweere, kinderen en kleinkinderen Koewacht: J. C. J. Ligthart, pastoor Bergen op Zoom: C. J. A. Ligthart M.A.J. Ligthart-Adriaansens en kinderen Bergen op Zoom, Bernadettestraat 2, 25 Juli 1954 De solemnele uitvaartdienst zal plaats hebben in de parochiekerk te Klundert op Woensdag 28 Juli om 10 uur, waarna begrafenis op het kerkhof al daar. De nieuwste me thode Myoplastic Kleber is iets heel bijzonders. - zonder veer of kussen versterkt zij de buikspieren en houdt zonder hinder de orga nen op hun plaats, precies als steunde U ze met de handen. Door de aldus herkregen ge rustheid kunt U net zoals voorheen, eik lastig werk gemakkelijk doen en bent U tegen elke vermoeidheid op gewassen. Vrijblijvende inlichtingen door specialisten van het Ne derlandse agentschap van het Instituut Herniaire de Lyon (Frankrijk) van 9-12 en van 2-5 uur te: Breda: Fa. W. Brocks. Ginne- kenweg 129, tel. 9729 op Vrijdag 30 Juli. 's-Hertogenbosch: Drog. „De Ooievaar". Hinthamerstr. 105, tel. 7725 op Woensdag 28 Juli. Eindhoven: Fa. Martin, Rech- testraat 18, tel. 9993 op Don derdag 29 Juli alleen des morgens. Tilburg: Fa. H. Stappershoef, Korvelplein 1, tel. 23097, op Donderdag 29 Juli alleen des middags. Roosendaal: Fa. „De Schui ven". Markt 93, tel. 4308 op Maandag 2 Aug. alleen des morgens. Bergen op Zoom: Fa. Besling. Fortuinstr. 12, tel. 91 op Maandag 2 Aug. alleen des middags. Goes: Fa. Focus, Opril Grote Markt, tel. 2039 op Dinsdag 1 Aug. alleen des morgens. Middelburg: Fa. Focus, Nwe. Burg 9, tel. 3248 op Dinsdag 3 Aug. alleen des middags. Oostburg: Fa Huisman, Raad- huispl. 11, tel. 108 op Woens dag 4 Aug. alleen des mor gens. Terneuzen: W Dingemanse, Axelsestr. 3. tel. 2237 op Woensdag 4 Aug. alleen des middags, Dordrecht: Fa. v. Pelt, Al- bertine Agnesstr. 19. tel. 8297 op Donderdag 5 Aug. 409-OO Namens de Weled. Heer Pr. Maas, wonende te Biervliet, Weststraat 19, zal door ondergetekende, overeenkomstig het aanbestedingsreglement W.B. in het openbaar wor den aanbesteed: Herbouw woonhuis, het dichtbouwen van een bestaande hangar, het uitbreiden van een kleine hangar met daarbij behorende werken in de gemeente Biervliet, terrein: Koninginnepol- polder no. 704. Zolang de voorraad strekt zijn bestek en voorwaarden met 4 tekeningen (bestek Middelburg 501, bouwno. Bier vliet 7) ad. f 12,50 verkrijgbaar bij Architectenbureau Van Zantbeek Schoonis, Markt 5 te Sas van Gent, of worden na ontvangst van een postwissel, groot f 12,80, toegezonden. Restitutie f 10.per stel onmiddellijk na de aanbeste ding. De aanbesteding vindt plaats op Dinsdag, 10 Augustu* 1954, op een in de Nota van Inlichtingen nader aan te geven plaats en uur. Architectenbureau VAN ZANTBEEK SCHOONIS Sas van Gent, - Markt 5 - Telefoon 0.1158461 Wü leveren U op het gebied van hef beste wat momenteel gemaakt wordt. VICTORIA 48 cc. 2 versnellingen, met lamp 17 Watt f 545.- UNION met JLO-motor 49 cc., in zwart en grijs, met lamp CYRUS-ZUNDAPP 49 cc. geheel compleet AVAROS 49 ccgeheel compleet 510— CYCLE STAR BOY, het neusje van de zalm, met een perfecte afwerking, compleet LOSSE BERINI MOTOR f 568— 195- UNION - JUNCKER GRUNO - VESTING DE WAASE LEEUW. BURGERS E.N.R. - P.J.K. - BURCO en Onze rijwielen zijn leverbaar met 3 versnellingstorpedo in diverse mooie kleuren nl. Sport-, Gewone, en Luxe uitvoering. - Vraagt vrijblijvend eens naar onze zeer gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Uw rijwiel gezandstraald, gemoffeld en gebiesd. - Uw rijwiel is dan als nieuw. Telefoon K. 1157 - 408 SLUISKIL Erkend gemotoriseerd rjjwielbedrijf. 422-0 28-6. „Ik ken de kerel, die de grot be waakt", siste Bazijn, „hij is één van de schurken, die mij overvallen hebben. De struikrover! Ik zal eens een hartig woordje met mijn knots tegen hem spreken!" „Blijf!" fluisterde Aram verschrikt, maar de wraak- lustige Bazijn was reeds opgesprongen. Met zijn geduchte goedendag zwaaiend, stormde hij op de onthutste schildwacr.i af. Voor de ze begreep, wat er gebeurde, was zijn speer verbrijzeld, zijn schild gedeukt en lag hij verdoofd op de grondZiezo", zei Bazijn voldaan tegen Aram, die hem met het zwaard in de vuist gevolgd was, „dat deed me goed!" En nu kunnen we eens zien, waar zij Uw zoon verborgen hebben." „Stil", fluis- teerde Aram, „niet zo luid spreken", er zul len vermoedelijk nog meer handlangers van Morgahn in de buurt zijn. Met Uw onbesuisd optreden zoudt ge ze ontijdig waarschuwen!" Behoedzaam gingen zij de grot oinnen. Er heerste een doodse stilte, die slechts door een eentonig gedrup van water werd onder broken. Naar deze stilte te oordelen, moest de grot verlaten zijn, doch een brandende toorts, die aan de wand was bevestigd, lo genstrafte deze indruk. Zwaard en goeden dag voor direct gebruik gereed houdend, drongen beide mannen verder de grot in. Echter bemerkten zij de schaduw niet. die plotseling op de wand achter hen was ver schenen.

de Stem | 1954 | | pagina 3