Zal ,De Schelde' nieuwe schepen voor de provincie bouwen Zij zullen in 1980 nog in rle vaart moeten zijn Warmwaterbron aangeboord in de buurt van Turnhout Koptische bisschop werd ontvoerd DAGBLAD DE STEM VAIN MAANDAG 26 JULI 1954 Vurige wens van vele Statenleden Doof dat zuurbranden op Uw maag siet 'n paar Rennies. VERVOER OP DE SCHELDESTROMEN HERSTELDE ZICH MINIMUMPRIJZEN VOOR APPELS, PEREN EN PRUIMEN Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Z-.VLAANDEREN TERNEUZEN Onder ons gezegd toch maar liever Antwerpse bank werd voor millioenen opgelicht ZILVERUIENPLUK BEGONNEN AXEL Zwd-Reveland Zuid-N ederlands sanatorium AGENDA HEDEN Diamanten kloos- terfeest te Et ten MORGEN JL Dat geen enkel lid der Provinciale Staten zijn stem zou verheffen tegen de bouw van twee nieuwe schepen voor de Wester-Schelde zoals voorgesteld door G.S. was te verwachten. Niettemin hebben zij in de afdelingsvergaderingcn heel wat woorden aan dit zeer belangrijke onderwerp gewijd. Eén der voornaamste punten was wel, waar de nieu we boten gebouwd moeten worden. Dat de meeste Statenleden daar voor het bedrijf van „De Schelde" in Vlissingen kozen, lag voor de hand. G.S. waren het ermede eens, dat uit provinciaal oogmerk de voorkeur moet worden gegeven aan een Zeeuwse werf, maar, zo voegden zij er onmiddellijk aan toe: het laatste woord is hier aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Een tweede in het oog springend aspect was de vraag, of twee grote schepen inderdaad efficiënter zijn, dan vier of vijf kleinere schepen. Met klem van argumenten betoogden G.S. echter, dat grotere schepen naar verhouding goedkoper zijn in exploitatie. VOL LOF In het algemeen was er lof voor G. S. wat betreft hun diligentie ten aan zien van de vervoersproblemen. Nog maals werd vastgesteld, dat de overzet- capaciteit onvoldoende is. Nieuwe schepen zijn dus broodnodig. Maar, zo werd gevraagd, waarom willen G.S. prijsopgaaf vragen aan werven buiten Zeeland? Elke gelegenheid moet wor den aangegrepen om het verlies van de Mij. „Zeeland" te verzachten. „U moet uitsluitend aan „De Schel de" offerte verzoeken," zo was het dringende advies. B(j verschil van me ning is het toch best mogelijk tot een redelijke prijsvorming te komen. Er werd zelfs al „gedreigd' met het uit lokken van een uitspraak der Staten over deze zaak. Als voordeel van bouw der sche pen door „De Schelde" werd o.m. ge noemd het feit, dat deze onderneming de nieuwe boten in onderhoud kan nemen, hetgeen de onderhoudskosten zal drukken. Bovendien wordt de werkgelegenheid in Zeeland ermee be vorderd. NIET VRIJ Voordat G.S. de voorstellen deden, spraken zü zelf ook al uitvoerig over de werf die de schepen zou moeten bouwen. Zij onderschrijven volledig de argumenten pro „De Schelde", maar wijzen er op, dat de Rijkswater staat bij de bouw in belangrijke mate meespeelt. Weliswaar laat de Provin cie de schepen bouwen, maar het na delig exploitatiesaldo, dat steeds gro ter wordt, komt ten laste van het Rijk. Overigens werd in de afdelingen ook een ander geluid gehoord.' een Sta tenlid stelde het n.l. zo, dat een werf scherper zal calculeren, wanneer aan meer werven prijsopgaaf wordt ge vraagd. Ged. Staten moeten de goed koopste weg bewandelen. Uit het ver slag blijkt verder, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, met wie reeds besprekingen zijn gevoerd, deze zaak aanvankelijk meer landelijk dan pro vinciaal had bekeken. Ged. Staten zul len nu trachten het „provinciaal as pect" ingang te doen vinden, maar I Advertentie, wijzen er nogmaals op, dat de beslis sing uiteindelijk bij het Rijk ligt. LENGTE Bij de discussies kwam ook de leng te der schepen (100 meter) en de kwestie der haven van Breskens ter sprake. Brengt de grote lengte de frequentie der vaarten niet in gevaar? zo werd gevraagd en is het mogelijk bij slecht weer en mist de haven van Breskens binnen te komen? En hoe zit het nu eigenlijk met die haven? Komt er een nieuwe (en waar) of wordt de oude haven verbeterd? Kan de mening van de nieuwe directeur der Stoombootdiensten over de lengte der schepen niet worden gevraagd? En als de nieuwe haven van Breskens eens in het Westen komt, krijgen de belanghebbende zakenlieden dan een schadevergoeding? Naar het oordeel van Ged. Staten brengt de lengte der nieuwe schepen de frequentie niet in gevaar, Bij de bouw wordt rekening gehouden met het toenemend verkeer, dat in J97U, twee tot twee en een half maai zo groot zal zijn. Alles wat op de Rijks wegen wordt toegelaten, zal vervoerd kunnen worden. Op de vaste wal zul len voorzieningen worden getroffen, voor de opstelling van de files, waar door de laadtijd beperkt kan worden Dat die laadtijd langer zal duren, dan de vaartijd, behoeft bepaald niet te worden gevreesd. De vraag, op wel ke wijze fietsen, bromfietsen en mo torrijwielen het best kunnen worden geplaatst, wordt thans door deskun digen bestudeerd. DE HAVEN VAN BRESKENS Van de Breskense haven valt nog niet veel te zeggen. De beslissing ligt bij het Rijk. De oude haven is in ie der geval ongeschikt voor de grote schepen. Uiteraard zullen aan de fuik tijdig voorzieningen moeten worden getroffen, waarbij op medewerking van de Rijkswaterstaat gerekend moet worden. Het zal, indien naar het Wes ten de haven zou komen, niet een voudig zijn tot een vergoedingsrege ling voor de middenstand te komen, aangezien het Rijk in principe geen bedrijfsschaden vergoedt. GEEN ACHTERSTELLING In de afdelingen is de opmerking gemaakt, dat het veer Kruiningen - Perkpolder niet achtergesteld mag worden bjj Vlissingen - Breskens. Er is geen enkele reden om hiervoor be ducht te z(jn, zo luidt het antwoord van Ged. Staten In het verleden is door bijzondere omstandigheden eer der het tegendeel het geval geweest. Ook thans is er tussen Vlissingen en Breskens nog niet een halfuurdienst hetgeen op de lijn Kruiningen -Perk polder al enkele jaren het geval is. Op een vraag naar mobilofooninstal laties op alle schepen wordt geant woord dat Ged. Staten zich hierover al geruime tijd geleden tot de minis ter van Verkeer en Waterstaat heoben gewend. Om financiële reden is het uitgesloten naast een frequente vaart met grotere schepen kleine schepen te doen varen ten behoeve van hen, die hun reis per trein willen vervolgen 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt u altijd en overal innemen, onopvallend zonder water of wat ook. GROTE MOGELIJKHEDEN TN DE NABIJHEID van Turnhout heeft men op een diepte van meer dan 2100 meter een warm wa ter bron aangeboord, die voor de stad en haar omgeving blijkbaar grote mogelijkhe den biedt. Het water van de bron heeft een „natuurlijke" warmte van 80 a 90 graden, zodat men het denkt te kunnen gebruiken voor verwarming van grote gebouwen en meer soortge lijke doeleinden. De vondst werd 'gedaan bij het ver richten van olieboringen. Op een ge geven moment schoten de buizen in een holte en bij nader onderzoek bleek die geen petroleum, maar water te be vatten, dat door de buizen opkroop tot 78 meter beneden het grondoppervlak. Het water in de bron heeft een hoog zoutgehalte, blijkbaar driemal zo hoog als gewoon zeewater. Met een vrij eenvoudige pompin- stallatie zal het water naar boven kunnen worden gehaald. De bron kan dan ca. 50 kubieke meter per uur le veren. Natuurlijk heeft in het verloop van het afvoerproces wel een tempe ratuurdaling plaats, maar door middel van een zeer bescheiden „naverwar- ming" kan men onmiddellijk weer een temperatuur bereiken, die voor ver warmingsdoeleinden geschikt is. Op die manier zou dan nóg altijd een half millioen francs kunnen worden be spaard op de kosten die jarlijks wor den gespendeerd aan wat men het ste delijk verwarmingsstelsel kan noemen. De huidige apparatuur moet toevallig tóch worden vernieuwd, zodat de over schakeling op het nieuwe systeem niet veel extra uitgaven vraagt. "PlE VEERBOOT ,Van der alle werken, die genoemde schilder I I. n, voor de kerk van Drunen heeft ver- Schuyt die de dienst Din- vaardigd en wanneer burgemeester telsas - Ooltgensplaat en daar- Snels de opening heeft verricht, be- "i klimt professor Dr F. v. d. Ven het mee de belangrijke verbindm0 Spreekgestoeite om u een gedegeen in tussen Goeree - Overflakkee en leiding te geven over aard en wezen Noord Brabant onderhoudt is, zo anVt Kor tl deelt de A.N.W.B mee, vervan- detachement en Woensdag jl. in Ne- sen door de aanzienlijk kleinere derland teruggekeerd, leende van een n T u—kennis in Vlissingen een motorfiets. Op „Prinses Irene Vrachtwagens, een straathoek werd door de straffe die meer dan acht meter lang wind zijn baret van het hoofd geslagen ■ziir, of ppn last tnrspn dip dp 8 en in een P°ëing die te grÜPen' zijn ot een last torsen, aie ae veri00r macht over het stuur, ton te boven gaat, moeten tot 1 zodat hij kwam te vallen. Levensge- Augustus een andere oversteek vaariijk gewondwerd hij^aar hertzta- zoeken. tus a.s. zal de heer Jos. Buijsen uit Bergen op Zoom het heugelijke feit Wanneer om deze tijd van het jaar herdenken, dat hij 25 jaar geleden met de leden van de K.A.V. te Terneuzen met 't maken en kneden van deeg be- getraeteerd worden op thee met cake, gon. Bij bakker Dixhoorn was dat en kan dat verrassingen opleveren. Me- ook heden kan men hem daar nog wit vrouw Pieters nam een hartige beet, gestoven en goed-gemutst aantreffen, en kauwde bijna een glazen buisje aan Inmiddels heeft hij zich toch maar tot stukken, warin een briefje met de me- meesterknecht gekneed.' In intieme dedeling, dat zij in September gratis kring gaat hij een en ander vieren en de reis naar Lourdes mag meemaken wij, in gedachten, vieren mee. In De eerste hap een daalder waard! Tilburg moet je zijn op het ogenblik! G. S. van Brabant hebben besloten aan Komende week zullen er G4 huwelij- amateurgezelschappen, die uitvoerin- ken voltrokken worden, waarvan al gen geven buiten de plaats van vesti- leen op Dinsdag al 27. Dat komt, om ging. een bijdrage te verstrekken in dat de kermis voor de deur staat en de kosten van vervoer. Die bijdrage daarmee de collectieve vacantieweek. bestaat uit f 1.50 per afgelegde kilo- Alle trouwluistige jongelui houden meter met een minimum van f 20.— daar rekening mee, want wittebrood en wordt gegeven, indien er sprake is met poffertjes en oliebollen en van je van een uitzonderlijke prestatie en het hupfalderiere door de straat, zonder toneelstuk bijzonder geschikt wordt dat Pa om de hoek staat te kijken, zie, geacht voor uitvoering elderj. Een spe- dat is je ware. De gemeentc-ambtona- ciaal in het leven geroepen commissie ren zijn allen ingeschakeld om de gaat dat beoordelen. Dorst, het stroom van ja-ik-willerigen te kunnen plaatsje, dat met schier talloze café's verwerken. Mede dank zij dit feit zijn naam chronisch oneer aandoet, hoopt men het record-aantal huwelij- heeft 'n internationaal gezelschap ge- ken van vorig jaar1007 in 1954 ver- herbergd, bestaande uit 2 Amerikaan- beterd te zien. Een Engelsman, die se hoogleraren, een Canadees, een met vrouw en kroost 'n reisje maak- Noor, een Deen, een Duitse en drie En- te had op de tentoonstelling van Oost- gelse profs en een Zweed, dat alles on- Aziatische kunst te Groede het onge- der aanvoering van Dr v. d. Vloten di- luk, zijn portefeuille, inhoudende dui- recteur van het osbouwproefstation zenden guldens aan Engels bankpapier in Wageningen en op zoek naar wor- te verliezen. Een uur later echter was telrotten, die in de Seterse bossen het ding alweer terecht, want twee voorkomen, en de resultaten van een meisjes hadden hem gevonden en bij proefneming, 30 jaar geleden daarmee de burgemeester afgeleverd. Maar hoe genomen. Op 31 Juli wordt in dat nu allemaal rijmt met de devie- Drunen ten gemeentehuize de tentoon- zenbepalingen, kijk, dat weten wij stelling Kerkelijke Kunst van Lucas niet. van Hoek officieel geopend. Zij omvat Men denkt ook aan een leiding, die slechts tot een diepte van 800 meter zou hoeven te gaan en die water van 30 graden zou kunnen leveren voor het stedelijke zwembad. Ook het zqut, dat het water bevat kan wellicht worden gebruikt. De des kundigen bestuderen deze mogelijk heid. Het zijn allemaal nog slechts sugges ties, die totnogtoe gedaan zijn. Maar dat Turnhout voor de warmwaterbron veel belangstelling heeft, is te begrij pen. Middelburgse tonelisten te Gent LIET Middelburgs Dilettantentoneel, da^ in de Koninklijke Nederland se Schouwburg te Gent een voorstel ling zal geven krachtens de Neder lands-Belgische culturele uitwisseling is Zondag op het Gentse stadhuis ont vangen door de wethouder van Kunstzaken. Het woord werd gevoerd o.m. door burgemeester Bolkestein, van Middel burg Advertentie) OUDEN VAN DAGEN hebben een extra opkikkertje nodig. Tracteert hen op PLEEGZUSTER BLOED- WIJN. Een heerlijke wijn, die hun daarbij juist geeft wat ze nodig hebben, een heerlijk rustige nacht, zodat zij zich overdag fris en energiek voelen. Uw apotheek of drogist heeft deze medicinale wijn voor U. Stijging over de gehele lijn Gedurende het eerste half jaar van 1954 werden er met de provinciale oo- ten niet minder dan 1.702.400 passa giers vervoerd, tegen 1.580.000 in de eerste helft van het vorig jaar. Voor het auto-vervoer waren deze cijfers resp. 278.500 en 225.790. Kruiningen-Perkpolder is na de openstelling in Mei weer even druk als weleer; de „oude klanten" schij nen snel terug te keren. In twee maanden tijd werden er 182.000 pas sagiers en 43.000 auto's overgezet. Vlissingen-Breskens kreeg er, alleen wat de passagiers betreft, enige ver lichting door. Er gingen er de eerste 6 maanden van dit jaar 1.006.000 over wat 11.000 minder was dan in dezelf de periode van 1953. Voor auto's waren de cijfers resp, 145.400 en 138.700. Terneuzen-Hoedekenskerke moest 'n deel van zijn verkeer afstaan aan Kruiningen-Perkpolder en Hoedekons- kerke-Perkpolder verviel geheel. Zie- rikzee-Katsevper wordt ook steeds drukker; met 92.000 passagiers gin gen er 13000 auto's over tegen 43000 en 1984 in 1953. Nog meer opleving laat Kortgene-Wolfaartsdijk zien. Hier waren 170.000 (144.000) passagiers en 38.900 (33.900) auto's. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft met ingang van 26 Juli minimumprijzen vastgesteld voor appels, peren en pruimen. Voor appels en peren bedraagt deze 3 cent per kg en voor pruimen 5 ct per kg. Beneden deze prijzen zullen in het komende seizoen deze producten niet verkocht mogen worden op de veilin gen. Er wordt geen heffing ingehou den en bij eventuele doordraai wordt daarom ook geen vergoeding gegeven. INZAMELINGSCAMPAGNE RODE KRUIS VIEL MEE Op de sluitingsavond der inzame lingscampagne van het Rode Kruis deelde mr W. Vermaas mede, dat de totaal-opbrengst f 3614 heeft bedra gen, tegen f 3000 In 1953. Enige touringcarondernemingen hadden een aantal gratis reisbiljetten beschikbaar gestelei, ter verloting onder de medewerkers. De heer Visser, die deze verloting verrichtte, merkte hierbij op, da* het mooie resultaat van deze collecte in de eerste plaats le danken was aan de grote bereidwilligheid der buurtver enigingen, dfeze collecte in eoigen enigingen deze collecte in eigen buurt geheel zelf te organiseren. Meer dan de helft der totale op brengst werd door de buurtverenigin gen bijeengebracht. Na de pauze trad een cabaretgezel schap uit Goes op. dat voor de vro lijke noot op deze zeer geslaagde avond zorgde. In zijn slotwoord merkte de heer Vermaas nog op, dat een gedeelte der ingezamelde geiden reeds terstond 'n zeer goede bestemming had gekregen. De afdeling Middelburg was hierdoor nl. in staat een viertal Middelburgers, cronische patiënten, een heerlijke va- cantie-week te bezorgen op het Rode Kruis-schip, dat speciaal voor derge lijke patiënten, weektochten door ge heel Nederland maakt. CREDIET VOOR WONINGBOUW Door de woningbouwvereniging „Gemeenschappelijk Belang" .alhier, is een plan ingediend voor de bouw van 41 woningwetwoningen aan de Gravenstraat en omgeving. Teneinde tot deze bouw te geraken, zal het noodzakelijk zijn, dat aan deze vereniging de daarvoor benodigde gel den ter beschikking worden gesteld. Naar raming zal hiervoor een grond voorschot benodigd zijn van rond f 35.000 en een bouwvoorschot groot f 492.000. Aangezien B. en W. het van groot belang achten, dat dit complex wo ningen zo spoedig mogelijk wordt ge realiseerd, stellen B en W. voor aan genoemde vereniging ten behoeve van de financiering der bouwkosten een geldlening te verstrekken, ten hoogste groot f 527.000. waarvan als grondvoorschot «m bedrag van ten hoogste f 35.000 af te lossen in 75 ja ren en als bouwvoorschot een bedrag van ten hoogste f 492.000, af te lossen in 50 jaren, een en ander op basis van een rentevoet van 3.5 pet. Voorts stellen B. en W. voor om de voor deze bouw benodigde grond 2015 m2 aan „Gemeenschappelijk Belang" te verkopen voor f 34.000 GEMEENTERAAD Op de agenda van de raadsverga dering op Donderdag 29 Juli a.s. ko men o.m. de volgende punten voor: voorstel tot opdracht voor een ontwerp uitbreidingsplan. Voorstel van de meerderheid van B. en W. om zich bij de beslissing van G.S. van Zeeland, waarbij goedkeu- ïing is onthouden aan het raadsbe sluit inzake opzegging van de ge meenschappelijke regeling tot cen tralisatie van het bouw- en woning toezicht en van het toezicht op ge meentewerken in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, neer te leggen. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangiften: A. van Minnen 24 j. en D. de Koning 27 j. Gehuwd: E. Cattoir 28 j. en M. Ver- helst. 22 j.; C. de Witte 27 j. en S. Mie- len 22 j. Geboren: - lattheüs z.v, L. Verlinde- Verpoorte; Jacomina d.v. J. de Rittei» Maas; Elsje d.v. R. de Meyer-Schaut; Pieternella d.v. A. Dekker-de Jonge; Adriana d.v. C. Theunisse-van Beve- ren; Franciscus z.v. G. Martens-Boel; Willem z.v. J. de Lint-van Kerkvoort; Janna d.v. A. Mechielsen-den Hamer. Overleden: Elisabeth van den Hout 77 j. echtg. van A. Riemens; Polydor de Vos 83 j., geh. gew. met E. van der Gooy; Maria Lantsheer, 74 j. echtg. van M. van der Welle. Advertentie) Golden Fiction (Vervolg van pagina 1) Savundranayagan had werkelijk al les voorzien. Nadat hij alle denkbeel dige papieren had voorgelegd om de financiële transactie te doen lukken, verzocht hy de overschrijving te doen op een bankinstelling te Lugano op naam van een persoon met name Georges Kauffman. DE BOM GEBAKSTEN VY/AT tot nog toe was geschied mocht werkelijk schitterend werk ge noemd worden. Maar tenslotte kwam er toch een kink in de kabel, omdat er inderdaad door de Portugese instel ling onderhandeld werd over de ver zending van een lading rijst naar Por tugees Indië. Verder stelde de Ant werpse bankinstelling zich in verbin ding met de scheepvaartmaatschappij, die de lading rijst naar Indië zou overbrengen. Plet bleek dadelijk dat er in 't geheel geen lading rijst was ver scheept, meer nog dat er te Antwer pen geen dergelijke lading was opge slagen geweest. Onmiddellijk telefo neerde de Antwerpse bank naar Luga no met het verzoek het overgeschre ven bedrag onder geen enkele voor waarde uit te keren. Het was echter al te laat. Een heer met name Georges Kauffman had zich reeds de vorige dag aangemeld en het geld ontvangen, n.l. anderhalf millioen Zwitserse francs en 262 k.g. goud in blokken van 5 k.g. De Antwerpse bank alarmeerde onmiddellijk de politie in diverse lan den. ZELFMOORD EN VIER AANHOUDINGEN UNE eerste persoon die ondervraagd werd was de leider van de Zwit serse verzendingsfirma, Gustaaf von Hornung, 65 jaar, die echter slechts betrekkelijk weinig inlichtingen kon geven en niet geneigd scheen met het gerecht samen te werken. Enkele dagen nadat het schandaal was uitgelekt, pleegde hij zelfmoord, daar hij zelf financieel ten ondergang was gedoemd. Een ogenblik dreigde het onderzoek op een dwaalspoor te geraken, maar toen kreeg men Geor ges Kauffman, de kerel die te Lugano de buit had opgestreken, te pakken. Hij werd geïdentificeerd als de 57- jarige Fernand Geysmann, een Zwit ser, die te Parijs verbleef. Ook 1ric andere personen werden gearresteerd. Emile Savundranayagan 'en een ze kere Charles Dade, benevens nog twee andere medeplichtigen die een minde re rol speelden, zijn nog steeds voort vluchtig. Dank zij de gecombineerde actie der politie kon het spoor van Savundranayagan en Dade gevolgd worden tot in Londen. Het net wordt op dit ogenblik steeds nauwer toege haald en het gerecht is er van over tuigd dat zij niet kunnen ontsnappen. Ondertussen wachten zowel de Ant werpse bank als de Portugese officiële instelling met spanning de resultaten van de politionele actie af. Van de buit kon inderdaad tot nog toe slechts een zeer klein deel teruggevonden worden. In de polders van St. Philipsland en Tholen en Westelijk Noord-Bra bant is de zilveruienpluk weer be gonnen. Slechts een zeer klein gebied in Nederland is voor deze teelt geschikt, maar het is juist het gebied, waar de werkloosheid dikwijls een problepm van de eerste orde vormt. De zilveruienpluk geeft werk aan honderden arbeiders. Het werk wordt beloond naar rato van het aantal ki lo's dat men inlevert. Zij, die de kunst verstaan, kunnen bij deze pltiK dan ook een zeer behoorlijk loon ver dienen. D< vierdaagse van Apeldoorn 1' DA0 >7 Jul, ltS4 Sluiskil OUDERAVOND R.K. BIJZONDERE SCHOOL Als sluiting van het schooljaar werd in het Parochiehuis een contact-avond ot ouder-avond georganiseerd door leerkrachten van de R.K. Bijzondere School. Naast het bonte programma, dat in een vlot tempo werd gebracht, was er ook tijd voor een ernstig praatje. Zo besprak het hoofd der school, Zuster Maxmiliana, na haar welkomswoord het werk en de les uren van de school. Pater Gonzaga, die eveneens een groot aandeel in het slagen van het programma had. sprak een woordje over de opvoeding. Sas van Gent DIPLOMA-UITREIKING HUISHOUDSCHOOL Voor de eerste maal sir.ds het be staan der R.K. Huishoud- en Industrie school „St. Joseph" alhier werden de diploma's uitgereikt. De ouders der leerlingen waren bij deze uitreiking tegenwoordig. Nadat de aanwezigen door de leerlingen met een liewaren welkom geheten, sprak de Z.E. Heer Lambrechts, meer spec! .al voor de ouders, over de opvoeding van het jon ge meisje in deze tijd. Het uitreiken der getuigschriften vormde natuurlijk het hoogtepunt van de avond. De volgende leerlingen kre gen het diploma van de Prim ire op leiding: L. van Acker, T. Andriessen, T. Asselman, S. van Bambost, T. Bou- tens, E. Beaurain, L. de Cooker, M. Kersbulck, J. Maas, G. Maenhaut en T. Tak, allen uit Sas van Kent, en J. van Bambost, M. Flammang, L. van Laere. Gh. Laurijs en J. Hemelsoet uit Westdorpe. De primaire ople.ding legt de grondslag voor alle huishoudelijke bezigheden en is de vooropleiding voor verdere bekwaming tot naaister, cos- tumière en coupeuse. UITREIKING VEILIG-VERKEERSDIPLOMA'S In de raadszaal van het gemeente huis vond de uitreiking plaats van de Veilig-Verkeersdiploma's 1954 aan de leerlingen der hoogste klassen van de vier lagere scholen. Ruim 100 kinderen begeleid door de hoofdonderwijzers vulden de zaal. Deze bijeenkomst stond onder lei ding van de wethouder van onder wijs, de heer C. de Putter. Namens de examencommissie waren aanwezig de Consul van het V.V.V., de heer A. N. de Visser en de secretaris van de Vei lig Verkeercommissie „Axel", de heer G. E. Mattheeuws. Van de zijde der Rijkspolitie waren tegenwoordig ka pitein L. Stoorvogel, adjudant groepscommandant te Axel J. J. Dieleman, alsmede een afvaardiging van de Verkeersgroep te Terneuzen met de mobilofoon-wagen, Deze wa gen was welwillend ter beschikking gesteld, teneinde aan 19 „super"-ge slaagden voor hun prestaties een ritje aan te bieden, waarbij ze dan tevens de werking van de mobilofoon te zien kregen. De heer de Putter feliciteerde de kinderen en gaf daarna een totaal beeld van de uitslag. Van de 140 can- didaten moesten er slechts 7 worden afgewezen. 133 hadden er een diplo ma behaald, 11 een veilig verkeers- insigne en één een fietswimpel. Terhole FIETSER GEMOND. Op hef rijwielpad langs de weg naar Hulst had even vo,ci Tivoli een aanrijding tussen twee fietsers plaats De 14-jarige L. uit Hengstdijk kwam zodanig te vallen dat opname in het Ziekenhuis te Hulst noodzakelijk bleek. Koetvacht VEEDIEFSTAL OPGELOST Enige dagen geleden werd .en koe gestolen uit de wei van landbouwer B. Plasschaer, alhier In samenwer king met Belgische collega's beeft de Rijkspolitie de hand gelegd op de Bel gen M. A. uit Stekene en de R. en G L„ uif Fielsele Zij blexen de koe ge stolen te hebben en naar België ge dreven, waar ze het beest inmiddels hadden verkocht aan ven veehande laar te St. Niklaas. Via deze handelaar was de koe in het Waalse terecht ge komen en geslacht. 's Heer Arendskerke LENINGEN VOOR BOUW- SPAARDERS In de raadsvergadering van 11 De cember 1953 is besloten de gemeente te doen toetreden tot de N.V. Bouw- kas Noord-Nederlandse Gemeenten. Deze bouwkas vraagt thans te ga randeren de geldleningen die onder hypothecair verband verstrekt zullen worden aan de bouwspaarders M. J. Raas en M. Raas. beiden te Lewedorp. De lening is in beide gevallen groot t 6667, terwijl de stichtingskosten f 11.527 zullen belopen. B. en W. stellen de raad voor te waarborgen de tijdige betaling van rente en aflossing van de hierboven bedoelde geldleningen, zulks onder bepaalde voorwaarden. Weinketiszand JAARVERGADERl 3 „EUTERPE Onder voorzitterschap van Dr Sta- verman hield de fanfare Euterpe 'n drukbezochte jaarvergadering, waar - bij o.m. ook burgemeester Derkx van zijn belangstelling blijk gaf. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de prachtige sucessen 't afgelopen jaar behaald en constateer de tot zijn grote voldoening dat Euterpe's muzikale prestaties zich nog steeds in stijgende lijn bevinden. Onder dankzegging voor het grote aandeel dat de directeur, dhr. de Toon der daarin heeft gehad, bood de voor zitter hem een enveloppe met inhoud aan, terwijl hij als waardering voor de jongste prestatie van de vereniging op het concours te De Bilt, de fan fare een nieuwe mars schonk. Uit 't verslag van de penningmees ter bleek, dat het boekjaar met een batig saldo van f 74.40 werd afgeslo ten. Bij de daaropvolgende bestuursver kiezing werden de aftredende leden, M. Hoek van Dijke en M Mallekoote, met algemene stemmen herkozen. Tenslotte dankte de voorzitter allen voor de kameraadschap en prettige samenwerking, die het afgelopen jaar hadden geheerst en zei er van over tuigd te zijn dat bij bestendiging hier van het ideaal van de fanfare, pro motie naar de hoogste ere-afdclmg, zeker binnen het bereik lag. Lewedorp bouw brandweergarage Burgemeester en Wethouders van 's-Heer Arendskerke hebben de Raad voorstellen gedaan om te Lewedorp een brandweergarage te doen verrijzen die bovendien een bergplaats voor het materiaal van gemeentewerken zal moeten bevatten. Tevens wordt voor gesteld een arrestantenlokaal te bou wen, ondergebracht in de brandweer garage. Hiermede wordt o.a. een einde ge maakt aan de onhoudbare toestand, dat de voor Lewedorp bestemde brand spuit te Nieuwdorp is geplaatst. Nog geen garantstelling door de regering Tijdens de dezer aagen gehouden vergadering van het college van com missarissen van de interkerkelijke protestantse stichting „Zuidnederlands sanatorium" te Breda is besloten het bestuur der stichting te machtigen voort te gaan met zijn arbeid, ondanks het feit, dat het antwoord van de re gering op het verzoek om garantstel ling van het eventueel niet-rendabele deel der exploitatiekosten uitblijft. Hoewel die garantstelling een be geerlijk goed zou zijn, is de stichting toch van oordeel, dat de urgentie van en de begeerte naa,- een protestants- christelijk sanatorium in het Zuiden zo groot is, dat zij zich niet langer mag laten ophouden. Daadwerkelijke ::eun van de pro testanten uit Zeeland. Noord-Brabant, Limburg en het Zuidelijke deel van Zuid-Hoiland is vngens de stichting nu meer dan ooit geboden. ETEN GROEP van 200 gewapende mannen heeft Zondagmorgen de patriarch van de Orthodox Koptische kerk in Egypte, de 85-jarige Anba Joe- sef, uit zijn woning ontvoerd en hem tydcljjk in een klooster in Oud-Cairo gevangen gehouden. Vijftig van de aanvallers verschan sten zich in de woning van de patri arch, toen de politie met traangasbom- men probeerde, de groep uiteen te drijven. In het huis, dat geheel werd omsin geld, bevonden zich drie Koptische bisschoppen. Later gaven de „bezetters" zich aan de politie over. De politie had de toe voer van water en eiectriciteit afge sneden. De „opstand" wordt beschouwd als een protest tegen de hiërarchische in deling in de kerk zelf. De politie be moeit zich slechts m t datgene wat de openbare orde zou kunnen verstoren. Men had de patriarch gedwongen abdicatiedocumenten te ondertekenen, ten behoeve van aartsbisschop Abna Moetran van Minua. De patriarch was naar het oude ge deelte van Cairo overgebracht. Nader hand gaf men hem echter zijn bewe gingsvrijheid terug. Op Donderdag 29 Juli a.s .aj le Eerwaarde Zuster Guduie in het St. Josefgesticht te Etten haar diamanten kioosterjubileum vieren. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Don Giovanni. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Nacht zonder slaap. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Lassy come home. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De Zigeunerprinses. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ls>sy come home. AZEL Centrum 8 uur: Verdorven jeugd ITR 'KUZEN Luxor 8 uur: Nacht zonder slaap. OOSTBURG Ledel 8 uur: Fanfaren der Ehe.

de Stem | 1954 | | pagina 2