BICAmNÉË EXAMENS Vlissingen heeft nieuwe brandweerkazerne Zuid-Beveland Z.Vlaanderen Zes gouden klooster jubilea Een priesterzoon werd ingehaald Spookhuizen in Brabant en Zeeland Grijnzend hoofd op waggelende schouders RADIO e Een vrouw in de eenzaamheid Benoemingen bij de Capucijnen Roei Uw Rheumatische Pijnen uit. Met wortel en tak! GOES TERNEUZEN Tobt U met Uw maag? AGENDA r>J creme tablet DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 26 JULI 1954 OVERDRACHT DOOR BURGEMEESTER KOLFF /OOR het Vlissingse Brandweercorps is het Zaterdag een belangrijke dag geweest. Na elf jaar in verschillende gebouwen waarvan er niet één aan de eisen voldeed ondergebracht te zijn geweest is Zaterdagmiddag de nieuw herbouwde kazerne aan de van Dishoekstraat die in 1943 door oorlogshande lingen werd verwoest overgedragen. Ter nagedachtenis van de vier gevallen brandweerlieden werd door Lenie Roelse in de kazerne een gedenkplaat ont huld. Groot aantal genodigden De overdracht aan de brandweer commandant, de heer D. Luitwieler, geschiedde in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden o.w. de inspecteur van het brandweerwezen inspectie Breda, de heer v. Schendel, en de voorzitter van de Belgiscne brandweerfederatie, de heer K. Frans man, door burgemeester mr. B Kolff. In zijn openingswoord verwelkomde deze de inspecteur van het brand weerwezen, de voorzitters van de ver. van brandweercommandanten en van de prov. brandweerbond en de heren L. P. van Oorschot, C. Ouwehand en K, Stortebeke die een groot aandeel hebben gehad bij het tot stand komen van de kazerne. Hierna droeg hij het gebouw over aan de commandant waarbij hij de hoop uitsprak dat de brandweerlieden met genoegen in de kazerne werkzaam zouden zijn. Commandant Luitwieler, die het gebouw voor de brandweer aanvaard de, zei, dat het de tweede keer is dat zij de beschikking krijgen over een gebouw dat aan de gestelde eisen vol doet. Pater Eusebius gardiaan te Oosterhout In het voortgezet kapittel der Min derbroeders Capucijnen werden de volgende benoemingen gedaan: tot gardiaan te Grave pater David, vica- rius pater Lambertus; tot gardiaan te Handel pater Valerianus, vicarius pa ter Hubertus; tot gardiaan te Lange- weg pater Cyrillus, vicarius pater Eli- seus; tot gardiaan te Tilburg pater Nathanuël, vicarius pater Rogatianus; tot gardiaan te Babberich pater Hugo, vicarius pater Cleophas; tot gardiaan te Breda pater Damascenus, vicarius pater Boneventura; tot gardiaan te Helmond pater Cyrinus, vicarius pater Silvester; tot gardiaan te Den Bosch pater Gaudentius, vicarius pater Te- lesphorus, tot gardiaan te Sluiskil pa ter Evangelista. vicarius pater Thimo- theus; tot gardiaan te Rilland pater Symphorianus, vicarius pater Majella; tot gardiaan te IJmuiden pater Vic- torianus, vicarius pater Proco; ius; tot gardiaan te Amsterdam pater Hiero- nymus, vicarius pater Victor; tot gar diaan te Udenhout pater Nicasius, vi carius pater Aemilianus; tot gardiaan te Rotterdam pater Auxilius, vicarius pater Alardus; tot gardiaan te Nijme gen pater Severinus, vicarius pater Petronius; tot gardiaan te Enschedé pater Anacletus, vicarius pater Milo; tot gardiaan te Eindhoven pater Ire- naeus, vicarius pater Paschalis; tot gardiaan te Voorburg pater Cyrillus van Terneuzen, vicarius i '.or Mi- cheas; tot gardiaan te Oosterhout pa ter Eusebius (gaat in op 1 September), vicarius pater Plechelmus. I AO ^rtenUei Dat dan, met Kruschen Salts. Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden brengt die bloedzuiverende organen weer op gang. Ze worden als het ware geladen met jeugdige kracht. Dat betekent dat onzuiverheden in het bloed zich niet meer kunnen ophopen of vastzetten. Die worden afgevoerd langs natuur lijke weg En zo is er al gauw geen zweem van Rheumatische pijnen meer. Hij gaf de verzekering dat zij blij vend hun krachten zouden geven om de brandveiligheid in de goede stad Vlissingen zo hoog mogelijk op te voe ren. Inspecteur van Schendel geloofde niet dat er in ons land nog een brand weercorps was te vinden wiens pad zo over doornen is gegadn, als dat van Vlissingen. Volgens hem was echter geduldig de tijd afgewacht tot deze droom tot stand was gekomen. Mede namens de hoofdinspecteur sprak hij zijn gelukwensen uit voor deze fraaie aanwinst. Verder werden nog gelukwensen aangeboden door burgemeester Spren- ger namens de prov. Zeeuwse Brand weerbond. oud-brandweercomman dant Lemmers namens de vrijwillige brandweer, namens de ver. van brand weercommandanten, de commandant van de Middelburgse brandweer die aan burgemeester Kolff vroeg zijn collega in Middelburg het middel voor het krijgen van zo'n gebouw aan de hand te doen, de heer J. Moll, dir. van gemeentewerken, de commandant van de brandweer der ICon. Mij. De Schelde die als blijvend geschenk een medaillekast met mascotte aanbood, de commandant van de brandweer te Goes en de oud-directeur van ge meentewerken de neer C. Ouwehand. De voorzitter van de Belgische brandweerfederatie zei, dat zij niet al leen gekomen waren voor de sympa thie die er al jaren bestaat tussen de Nederlandse en Belgische corpsen, maar ook omdat ook zij al lang zoe ken naar een formule voor nieuwe kazernes. EEN GEDENKPLAAT Hierna werd door Lenie Roelse de gedenkplaat onthuld waarop de na men staan van de vier gevallenen. Dit zijn N. W. Zandee. C. Meerman, C. M. Kuijper en A. Roelse. Na de onthul ling werden bloemstukken gelegd na mens het gemeentebestuur, de brand weer, de Belgische brandweer en de vrijwillige brandweer. Na deze plechtigheid werden door burgemeester Kolff onderscheidingen uitgereikt die door de Ned. Ver. van Brandweercommandanten worden verleend. Voor 25-jarige dienst kregen een medaille met oorkonde de heren C. J. Mommaas en A. de Landmeter. Voor 12'4-jarige dienst de heren F. P. Lemmers, A. Geelhoed, F. C. v. d. Hout, L. v. d. Steen, C. J. J. Gijsel- man, S. Teirlinck, W. v. Reems, S. B. v. d. Linden, J. J. v. d. Berge, M. Ize- boud, F. A. M. Guinee, A. v. d. Kop, W, de Voogd, C. Kaptein, M. F. de la Houssaye, P. v. Locncn, P. J. Roelse, W. Coppoolse. B, J. Mommaas. De genodigden bezichtigden hierna hot nieuwe gebouw waarna een kopje thee werd gedronken. Tot slot werd in het Scheldekwartier door de brand weerlieden. de oud-brandweerlieden on hun Belgische gasten een eenvou dige.. maaltijd gebruikt. Nieuwe voorzitter St Augustiiiusvereiiiging De heer H. v. d. Ploeg is, in ver band met zijn benoeming te Haar lem .afgetreden als voorzitter van de St. Augustinusvereniging op de eilan den. In de te Goes gehouden vergade ring der kath. onderwijzers werd tot zijn opvolger de heer P. Verraes te Goes gekozen. NEOMISTEEEST TE LEWEDORP Katholiek Lewedorp heeft zijn priesterzoon, de weleerw. pater Ver- bart, Salesiaan, die 1 Juli j.l. te Tu rijn tot priester werd gewijd, een grootse ontvangst bereid. Het feest comité heeft Zaterdagnamiddag de Neomist, met diens ouders en familie leden van Goes naar Lewelorp gere den. Toen de stoet, die uit acht auto s bestond, aan de ingang van het dorp arriveerde, waar een erepoort was op gericht. stond daar een hele rij bruid jes en misdienaars opgesteld ter ver welkoming, terwijl „St. Caecilia" van 's-Hcerenhoek voor de feestklanken zorgde. Langs bevlagde woningen trokken toen allen naar de parochiekerk, waar pater Verbart een kort Lof cele breerde. Tot besluit maakte het 's-Heerenhoekse korps nog een muzi kale wandeling door het dorp. Voor een overvolle kerk droeg de Neomist Zondagmorgen, met assisten tie van twee van zijn neven het Hei lig Misoffer op, nadat hij door bruid jes en misdienaars van de pastorie was afgehaald. De feestpreek werd gehouden door een studiegenoot van zijne eerwaarde. De druk bezochte receptie in de na middag was een sprekend blijk van het medeleven met de Neomist. Ieder werd een gedachtenisplaatje aangebo den. Minister komt P.Z.E.M.- centrale openen Op I October a.s. De minister van Economische Za ken heeft zich bereid verklaard de nieuwe centrale Zeeland der P.Z.E.M. te Vlissingen op 1 October a.s. offi cieel in gebruik te stellen. „Schiesz nur Heinrich zei de tuinman laconiek In het land van mist en regen aan de overzijde van de Noordzee, waar de scherpe omtrekken der voorwerpen in de laag hangende nevels vervlakken tot onwezenlijke schimmen, voelen de spoken zich thuis. De familiegeest verleent er het noodzakelijke cachet aan herenhuizen en buitenverblijven. Zonder het roestige knarsen van sleutels in verborgen deuren, van geheime kamers, het onverwachte openkieren van panelen, het voorzichtige kraken van traptreden, het hese gefluister in de gangen, de sluipende voetstappen in de slaapkamers, kan men niet rustig zijn hoofd neerleggen. De familiegeest is de finishing touch, die een voornaam huis niet ontberen kan. Een wapen kan men vrijelijk laten uit hakken boven poorten en deuren, of men er recht op heeft of niet, maar de geest verschijnt alleen in de beste familie. Zover is het in ons nuchter Zeeland niet gekomen. Men vindt er haast geen oude spookhuizen meer. Zij waren er wel, nog geen eeuw geleden. Niemand zou toen graag over het spookpad zijn gegaan, met de kans om de geesten te ontmoeten, die het Jachtslot ter Linde te Rittem onveilig maakten. De hard nekkige spoken bleven daar zelfs rond wandelen, nadat het slot was gesloopt en alleen de boerderij aan het verle den herinnerde. DOMINEE WERD DOODSBLEEK Oók in de ruimte van fort Rammc- kens was het niet pluis. Een lang spook stak zo nu en dan zijn grijnzend hoofd, dat op zijn schouders waggelde uit de bouwval op. In het stille Zierikzee kon men ook vreemde dingen beleven, wanneer men overnachtte in het oude huis in de Meelstraat, met zijn prachtige vijftien de eeuwse gevel. Volgens de overle vering waren daar de strijdbare Tem peliers door de bewoners der stad over de kling gejaagd. Knarsend in hun bij na geheel door roest verteerde harnas sen, stegen de ridders langs do stenen keldertrappen naar boven, om de ron de door het huis te doen, wat ze in die voor hen noodlottige nacht ver zuimd hadden. Vrijwel elke "Zeeuwse stad had trou wens zijn gerenommeerd spookhuis. Een achttiende eeuws patriciërshuis DINSDAG 27 JULI HILVERSUM I 402 m: AVRO 7.00 Nws 7.10 Gram. VPRO 7.50 Dagopening AVRO 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.45 ld. 9.00 Morgen wijding 9.15 Orgelconc. 9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 V. d. zieken 11.30 Bas-bariton en piano 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.40 Zang en hammondorgel 13.00 Nws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 Wij ontdekken Amerika 14.30 Gr. 16.30 V. d. jeugd 17.00 Cram. 17.30 Lichte muz. 17.50 Reportage of gram. 18.00 Nws 18.15 Pianospel 18.30 Mil. caus. 18.40 Lich te muz. 19.00 Paris vous parle 19.05 Int. Koorfestival 19.30 Pianorecital 20.00 Nws 20.05 Promenade ork. koor en sol. 20.50 Meded. 20.55 Gevar. muz. 21.20 Act. 21.40 Zang en piano 21.55 Lichte muz. 22.25 Buitenl. overz. 22.40 Jazzmuz. 23.00 Nws 23.15 New York Calling 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m: KRO 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 10.30 Gram. of v. d. jeugd 11.00 V. d. vrouw 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.30. Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonewijzer 13.00 Nws en kath. nws 13.20 Gram. 14.00 Orgelconc. 14.40 Chansons 15.00 Gram. of v. d. jeugd 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd 17.15 Felicitaties v. d. jeugd 17.45 Regerings- uitz.: Tourisme in het Caribisch gebied 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Dit is leven, caus. 18.45 Gram. 18.52 Act. 19.00 Nws 19.10 Tour de France 19.20 Uit het Boek der Boeken 19.35 Gram. 20.10 Tour de France 20.20 Holland Festival 1954: Die Zauberflöte, opera 21.55 Brug genhoofd van het Christendom, klankb. 22.10 Zang en piano 22.40 Gram. 22 45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws 23.15- 24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams) 324 m: 12.00 Gr. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.10 Gram. 15.30 Orgelspel 16.00 Gram. 16.15 Orgel spel 16 45 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Vioolrecital 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 19.50 Ork. conc. 20.00 Verz. progr. v. d. vrouw 20.15 V. d. vrouw 21.00 Kamermuz. 21.25 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws BRUSSEL (Frans) 484 m: 1200 Omr. ork. 13.00 Nws 13.20. 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 18.00 V. d. sold. 18.30 Omr. koren 18.45 Gram. 19.30 Nws 20.00 Die Entführung aus dem Serail, opera 22.00 Nws 22.25 Omr. ork. 22.55 Nws. aan het Dok te Vlissingen, dat in 1953 werd afgebroken, werd het „Beel denhuis" genoemd, omdat aan de voor gevel een rij marmeren beelden stond opgesteld. Aan die rij bleef steeds één beeld ontbreken, daar dit elke keer wanneer het werd opgericht, omge worpen werd door de onzichtbare han den van de geest, die elke nacht, om klokslag twaalf, de brede trap afdaal de. In Middelburg verscheen de geest van een geleerde in een huis, dat dan ook algemeen als „het Spookhuis" be kend stond: hij kwam eerst tot rust, toen de Provinciaalse Bibliotheek daar gevestigd werd, en hij zich in de boe ken kon verdiepen. In zijn onrustige jaren dwaalde hij zowel in het holle van de nacht als by klaarlichte dag. door gangen en vertrekken. In het jaar 1905 stond de dominee van de oud-gereformeerde kerk aan de Segeerstraat, die in ver binding met het spookhuis stond op de kansel, toen hij midden in zijn preek haperde en doodsbleek werd. Achter in de kerk had hy het sinister - glim lachende spook gezien. IN BRABANT In Brabant waren de geesten ook ac tie. Te Breda bezat bijvoorbeeld de ..Wijnand van Steinstichting" aan de Oude Vest een spookkamer, die altijd veilig op slot was en waar men elke nacht geld hoorde tellen. Op het landgoed „de Laec" te Ter heiden stond een klein huisje dat ten slotte werd afgebroken, omdat nie mand er meer in wilde wonen, nadat de laatste bewoners de deur uit waren gewerkt door de spoken, die tegen sa menwoning waren. Ook het landgoed „De Burgst" bij Princenhage, had zijn spookhuis, een oude boerderij. Tot in deze eeuw werden de men sen zo nu en dan opgeschrikt door vreemde verhalen, die het gesprek van een week of een maand vormden, om dan weer prompt vergeten te worden voor reeëlcr nieuws. In Wereldoorlog II spookte het zo geducht in een gesticht te Hoogerhei- de, dat door de Duitsers in beslag was genomen, dat menige „grauwe muis" er de lust tot zingen verloor. Alleen de oude tuinman zag of hoorde niemen dal, zelfs niet wanneer de schildwach ten in alarmtoestand geraakten en het spook onder vuur wilden nemen. „Sieh da! Sieh da! Ich schiesze!" werd er dan van alle kanten geroe pen. „Schiesz nur, Heinrich!" zei de tuin man laconiek. Zij schoten echter rats door het spook heen en het enige slachtoffer was een vaal paard, dat de volgende morgen dood in de wei werd gevonden. Ook in Zeeland hadden merkwaar dige gebeurtenissen plaats. STENENREGEN Zo was er in het jaar 1724 te Zierik zee sprake van een mooie boomgaard, die aan Laurens Hendrikse toebehoor de. Wanneer men daar rond wandelde, in de hoop dat er appels en peren van de bomen zouden vallen, werd men on aangenaam verrast door keiharde ste nen, die uit het onbekende kwamen aansuisen. De dienaren van de justitie waakten bij dag en bij nacht, maar al lagen ze op de loer in de schaduw der bomen of stelden ze zich verdekt op in droge greppels, met het eindeloos ge duld van katers die een muis willen verschalken, de werper bleef onzicht baar. De stenen vlogen echter met zulk een vaart door de boomtoppen of sloe gen met zo'n kracht tegen de stam men, dat de rakkers zich tenslotte moesten terugtrekken. Een dergelijke stenenregen bracht ongeveer zestig jaar geleden Middel burg in rep en roer. Buiten de Dam poort en in het Reigerstraatje sloegen ruiten bij de vleet aan diggelen, spie gels braken, lampen vlogen van het plafond en diverse meubelen werden gekraakt. Dit was een publieke vermakelijk heid behalve voor de getroffen bewo ners. Honderden Middelburgers wa ren avond aan avond present om de stenen voorbij te horen suisen en de uitwerking van dat vreemdsoortig bombardement gade te slaan. Weer was de politie op de been. Zelfs op de daken waren de wakke re agentent geplaatst, die de' stenen langs zich heen hoorden suisen en lijn recht op de vensters zagen afvliegen. De agenten hadden het nakijken. VUURBOLLEN In het jaar 1927 begon het onver wacht in 't rustige Axel spoken in een huis aan de Nieuwendijk. Buitens huis zagen de bewoners vuurbollen voor hun ogen opdoemen en sidderend de lucht ingaan, terwijl over de trap treden dansende lichtjes huppelden en uit het donker van kasten en kisten een somber, eentonig geklop weer klonk. Deze geesten waren zeer bewegelijk. Weldra maakten zij ook huizen aan de Buitensingel en aan de Kanaaldijk on veilig: daar liepen wekkers af, zonder dat ze waren opgewonden, om 't gees tenuur aan te kondigen en houten hob belpaarden steigerden door de kamers. Journalisten brachten vrijwel dage lijks verslag uit van dat spookfront dat echter plotseling ineenstortte. De bewoners bleven, na vele slapeloze nachten, als overwinnaars achter. JACQUES R.W. SINNINGHE Om half drie celebreerde pater Ver bart nog een plechtig Lof. In de middag kwam de regen heel onwelkom, maar kon toch niets af doen aan de totaalindruk van deze feestelijke dag voor Neomist en pa rochie. VERNIEUWDE ZAAK Met enig ceremonieel had de her opening plaats van het verbouwde winkelpand der C.V. Merison Ijzer handel in de Lange Vorststraat. De heer J. Merison zette uiteen hoe een levende zaak aldoor vernieuwing, ver betering en uitbreiding nodig heeft en uitte zijn vreugde over het feit, dat de verbouwing zo voorspoedig verliep. De nieuwe en diepe etalages met por tiek, geven veel meer gelegenheid tot het uitstallen van de huishoudelijke artikelen en ook in de winkel Is er met succes naar gestreefd het over zichtelijke te bevorderen. Voor de Lange Vorststraat betekent jze ver bouwing wederom 'n stap naar de al gehele modernisering van het winkel front. OM DE NIEUWE VAKSCHOLEN 'n Derde leerjaar. Op de bijeenkomst va i de vakscho len in het Schuttershof, waar de diplo ma's werden uitgereikt, deelde ir. Stoel Fenerstein mee, dat men over twee maanden hoopt te kunnen over gaan tot de aanbesteding van de nieu we vakschool voor meisjes en de nieu we ambachtsschool. Het zal echter wel 1956 worden voor men de gebouwen kan betrekken. Men was al vee. verder geweest, in dien men de plannen voor de Am bachtsschool niet had moeten wijzigen in verband met de voornemens der regering om bij deze scholen weer over te gaan tot drie leerjaren, in- plaats van twee. Yerseke GESLAAGDE REIS Door de goede zorgen en de perfecte organisatie van het comité hielden de ouden van dagen hun jaarlijks uit stapje, dat ditmaal via Antwerpen naar België ging. Over Breskens Vlissingen werd terug gereden. Door de grote drukte wegens de Nationale Feestdag en de daardoor ontstane op stopping bij het veer kreeg men 2 uur vertraging zodat de aankomst wel wat laat uitviel en men het program ge deeltelijk moest wijzigen. Door „Mo zart" werden de ouden van dagen met muziek ingehaald, waarna dhr. Gle- rum en burgemeester Willemse dank brachten aan allen die hebben meege werkt om deze reis mogelijk te ma ken. Geslaagd. De heer G. Dingeman- se kreeg aan de rijksvak- en kunst nijverheidsschool te Schoonhoven het eindgetuigschrift horlogemaker. Westdorpe REIS OUDEN VAN DAGEN Het programma voor de reis van ouden van dagen is thans definitief vastgesteld. Op 29 Juli 's morgens om 8 uur zal de stoet vertrekken. De reis gaat eerst naar Knokke en vervolgens langs de Belgische kust naar Dix- muide, Veurne en Roesselaere, waar de koffietafel zal worden gebruikt. Over Gent keert men naar huis terug, waar de muziekvereniging de reizi gers zal opwachten. Sas van Gent MOLENBERGFEESTEN De „Molenberg", een terr< in dat zich èn door zijn centrale ligging in de ge meente èn door zijn riante uitzicht bij uitstek leent voor het houden van fes tiviteiten, heeft de laatste weken weer een even grote bedrijvigheid gekend als bij de viering van het 400-jarig bestaan der gemeente in 1947. De aan leiding tot deze koortsachtige bedrij vigheid is de groots opgezette fancy- fair, die door het comité Gemeen schapsbelang „Inter Amicos vandaag morgen en overmorgen is georgani seerd ten bate van het Instrumenten fonds van het Harmoniegezelschap „De Verenigde Vrienden". De verlich ting, die is aangebracht, zal des avonds het publiek reeds van verre kond doen, dat de „Molenberg" op die dagen iets bijzonders heeft te bieden. i Advertentie, Dar vergeet U gauw metviooil Langs de verkeersweg aan de Westka de zijn door de gemeente vlaggemas- ten opgericht, waaraan tijdens het feest de nationale drieklei en de oranje-wimpels zullen wapperen en die ook vooral voor de Belgische tou- risten een aanwijzing zullen vormen, dat men in Sas van Gent gezellig kan feest vieren. Retranchement Overplaatsing. De heer L. van Kerkhoven, assistent van 's Rijks be lastingen alhi r. wordt m.i.v. 1 Au gustus a.s. in gelijke functie overge plaatst naar Aardenburg. R.K. ULO Geslaagd voor het R.K. Ulo te Bergen op Zoom: Connie Somers en Riet Nijhuis te Vlissingen; Piet van Breemen te 's Heerenhoek; Dolf Roosen en Rudy Klaayssen te Goes. EINDDIPLOMA'S MACHINISTEN- SCHOOL MIDDELBURG Het einddiploma A der Middelburgse Machinistenschool kon uitgereikt wor den aan: H. Nagelkerke, Bergen op Zoom (prijs). J. Tange, Middelburg (prijs). J. den Boer, J. Bieze en J. Elich te Vlissin gen. A. Gerfen, Almelo. A. Horstink. 's-Heer Arendskerke. F. v. d. Kop. M. van Leeuwen. C. de Plaa en A. Waar denburg, Middelburg. P. Walter, Vlissin gen. Voor B slaagden: J. Imanse, Goes (prijs). J. Mathijssen, Goes. A. de Co- ninck, Middelburg. L. Kosteren A. Meer man te Vlissingen. W. Ponse, Middel burg. K. Seybel, id. Voor het staatsdiploma slaagden: N. Steenblok, Middelburg (lof). P. Adriaan- ?ens, Zaamslag (lof). J. Hengst, West- kapelle (lof)." J. Houtekamer. Wolphaarts- dijk (lof). H. Steens, Bergen op Zoom (lof). J. Blauwkamer, Kruiningen (lof). R. Philippi en J. Traas te Middelburg. A. Kouijzer, Zierikzee. C. Everaert, Ter hole. A. Flipse, Middelburg. M. Bronke, Souburg, J. de Jong, Vlissingen. M. Roe ting. Souburg. P. Dekker. Borssele. J. Siereveld en H. Schrijver.Goes. S. Sies, Zierikzee. N. Dekker en C. v. d. Wek ken, Middelburg. H. de Bruyn, Bergen op Zoom. W. Boussen, IJzendijke. P. Buysrogge, Goes. AMBACHTSSCHOOL GOES Aan de Goese Ambachtsschool werd het getuigschrift timmeren uitgereikt aan J. Bayens te Kapelle, P. Beulens te Hoedekenskerke, A. Blankenburgh te Nieuwdorp, B. Boonman te Lewedorp. A. Boot te Kloetinge, W. Boutens te Goes, C. den Dekker te 's-Gravenpolder. A. Deurwaarder te Wemeldinge, P. Dron- kers te Ierseke, M. Eversdijk te Goes, F. Feleus te Goes, A. Geys te Kwadendam- me, G. Gorsse te Goes, G. de Groote te Kloetinge, J. v. Hese te Goes, H. Houte kamer te Wemeldinge, C. de Jonge te Nieuwdorp. L. Joosse te Kloetinge. H. v. d. Knaap te Goes. B. v. Maris te Kapelle, L. Peeters te Kwadendamme, D. Poley te Kruiningen, J. Ridderhof te Ierseke, H. Schipper te Kloetinge. F. Spangen berg te Goes, J. Tissing te Wemeldinge, A. Verbrugge te Heinkenszand, C. Ver sluis te Geersdijk. J. Verwey te Kort- gene cn W. de Voogd te Hansweert. Getuigschrift electrotechniek: P. Braam te Baarland, C. v. Bremen te 's-Heeren- hoek, T. v. Duin te Goes, J. Geense te Goes, A. de Jonge te Baarland, P. de Keyzer te Goes, P. Kouwer te Wisse- kerke, M. Markusse te 's-Heer Arends kerke, J. Ouwerkerk te Goes, A. Paauwe te Goes, W. Priester te Goes, W. Schot te Wemeldinge, H. Slabbekoorn te Ka pelle, J. Smith te Kloetinge en Ph. Ver burg te Goes. Getuigschrift smeden-bankwerken aan: J. Beeke te Goes, G. Bosman te Nisse, BIJ ZUSTERS FRANCISCANESSEN TE ETTEN Het zal Zondag 7 Augustus a.s. groot feest zijn op het pensionaat St. Joseph te Etten. Zes Zusters Franciscanessen zullen dan worden gehuldigd ter ge legenheid van hun gouden professiefeest. Op die dag zal er gelegenheid zijn, om de jubilaressen te feliciteren. De jubilaressen zijn: Moeder Vica- res (Zuster M. Seraphine), in de we reld J. van Genabeek uit Breda, on derwijzeres en gedurende vele jaren directrice van het pensionaat St. Jo seph te Etten. Daarna econome van 't klooster. Als Vicares een niet genoeg te waarderen hulp en steun van de Al gemeen Overste. Zuster M. Haverina (C. Cornelis- sen, Terheyden) momenteel Overste in het St. Josephgesticht te Hoofddorp (Haarlemmermeer). Zij was vele ja ren hoofd der school en Overste in verschillende succursalen. Zuster M. Crescentia (Marg. Ruy- ter, geb. te Jisp). Wat gedurende ruim 40 jaren hoofd der school en geniet nu een welverdiende rust in het rusthuis Mariahof te Etten. i ^ivpr'^nne» onb«peiktt garantie geruisloos BINNENVERING BED wa.m De beste bedden ooit gemaakt! Ijoodwill SCHUIMRUBBER BED HAZET BEDDEN. EN MATRASS E N f A B R I E K N TE ZEVENBERGEN TELEFOON Zuster M. Ludovique (A.P. Heij- ens uit Ossenisse) eveneens als onder- werkzaam in de succursalen. Zij ver- werkzaam in de succussalen. Zij ver blijft thans in het Moederhuis te Et ten en is nog steeds vol belangstelling voor het onderwijs en de school. Gaar ne staat zij nog met raad en daad bij als haar hulp nodig is. Zuster M. Luchesia (D. v. Lint, Oud Gastel), die zich het grootste deel van haar leven verdienstelijk maakte in het Moederhuis en thans in blijde opgewektheid haar dagen slijt in Ma riahof. Zuster M. Simplicia (A.M. Schoo- nus. Jdenhout) de zich nooit ontziende liefdevolle, handige verpleegster, het gehele zusterleven door. Thans is zij in Mariahof verpleegde en verpleeg ster tegelijk, al was het alleen nog maar door de zieken gezelschap te houden, te zoeken naar en te zorgen voor iedere soort van verlichting die een zieke kan worden gegund. j Het ligt in de bedoeling alle jubila ressen op de dag van het feest in het Moederhuis bijeen te laten komen om naast het uur van felicitatie - moge lijkheid de jubilea in besloten kring te gedenken. P. Braam te Baarland, W. Breen te Goes. M. Bruël te Goes, L. Buteyn te Rilland, A. v. d. Cingel te Wemeldinge, M. v. Dalen te Hoedekenskerke. J. De- pondt te Kwadendamme, W. Gebraad te Kattendijke, P. Goedegebure te 's-Heer Arendskerke. A. Goeree te Rilland-Bath, A. Goudzwaard te Goes, C. Harinck te 's-Heer Abtskerke, A. Heerenthals te Borssele, A. Herrebout te Kloetinge, J. Hoekman te 's-Gravenpolder. W. op 't Hof te 's-Gravenpolder, P. de Hond te 's-Heerenhoek, J. Hoogstrate te Kloe tinge, P. de Jonge te Borssele, J. Ka- relse te Wemeldinge, J. Kole te Goes, W. Koole te 's-Gravenpolder, J. Kopmels te Nisse, A. de Korte te Wolfaartsdijk, M. Kunst te Middelburg, W. de Laat te Goes, J. Lindenberg te Ierseke, A. Looy te Ovezande, C. Mulder te Goes, J. v. Oosten te Wemeldinge, H. Peeters te Kwadendamme, J. de Puit te Biezelinge, G. Raas te Heinkenszand, J. Raas te 's-Heerenhoek, L. Remijn te 's-Heer Hendrikskinderen, C. Reyerse te Goes, J. Reyerse te Goes, G. Sanderse te 's-Heer Arendskerke, H. Schipper te Goes, P. Schouwenaar te Wemeldinge, P. Smallegange te Hoedekenskerke, J. Snoep te Ierseke, M. v. Staveren te Nieuwdorp, J. Traas te Heinkenszand, P. Tramper te Krabbendijke, M. Verdonk te Kloetinge, H. Verstraeten te Goes, J. v. d. Visser te Wemeldinge, P. Voois te Goes, J. Walhout te Heinkenszand, J. Westveer te Goes. P. Wilmot Klink te Goes, G. Witte te Nieuwdorp, J. Zoete- wey te Schore en M. Zuidweg te Bie zelinge. Getuigschrift schilderen aan: H. Borst te Lewedorp, J. Dirriks te Goes, L. Kraak te Wolfaartsdijk, J. Paardekoper te Borssele, C. Visscher te Kruiningen en J. de Witte te 's-Gravenpolder. Getuigschrift brood- en banketbakker: J. Feij te Vlissingen, M. v. d. Jagt te Ierseke, H. de Jonge te Goes, E. Kalle te Westdorpe, M. Kole te Ierseke, J. v. d. Maale te 's-Heer Arendskerke, A. Rotte te Grijpskerke, I. v. d. Sande te Breskens, C. Tissink te Goes, M. Ver beek te 's-Gravenpolder en P. v. Zun- deren te 's-Heerenhoek. Afdeling tractor- en landbouwwerk- tuizentechniek getuigschrift: C. v. d. Dries te Nieuwdorp. P. Du^nhouwer te Goes. P. Koens te Driewegen, M. Lam- brechtse te Kats. J. Menheere te Lewe dorp, J. Murre te Nisse, J. Schouwenaar te Wilhelminadorp en D. Wouterse te Kwadendamme. Afdeling metselen, getuigschrift: A. Allemekinders te 's-Gravenpolder, J. Bruël te Goes, M*. v. Hekken te Oude- lande, J. Jansen te Kattendijke. J. Kint te Kloosterzande, J. v. d. Kreeke te Kapelle, C. v. d. Linde te Kloetinge, C. Minderhoud te Nieuwdorp, H. v. d. Post te Goes, C. de Schipper te Kapelle, J. Smallegang te Kortgene, P. Smolders te Goes, M. Wondergem te Kruiningen en M. Zuydwegt te Wemeldinge. OPLEIDINGS-INSTITUUT VOOR HET BUITENLAND Geslaagd voor het diploma cursus 1952- 1954 van het Nederlands Opleidingsinsti tuut voor het buitenland: M. van de Lin de. Kloetinge. H. Appel. 's-Bosch. P. Meyens. Breda. F. Zuidweg, Krabben dijke. R. Burwinkel, Roosendaal. P. van Cruyningen, Oostburg. P. Mol, Goes en A. Wijffels, 's-Bosch. HEDEN AXEL Het Centrum om 7.30 en 9 uur: Sportparade 1954. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Bal Tabarin en IJsparade. GOES Grand: Maske in blau. HULST Bioscoopgebouw 8 u. Obsessie ST JANSTEEN Dansen bij A. de Guytenaere café Tragel. Kermisschie- ting bij A. de Guytenaere café Tragel om 4 uur. MIDDELBURG Electro: Maske in blau Schouwburg: Hard als graniet. SAS VAN GENT 8 uur: Scaramouche TERHOLE Bolling bij wed. de Cock, begin 6 uur. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Sousa de marsenkoning. VLISSINGEN Alhambra: Roman Holi day. Luxor: Alarm bij de kustwacht. MOHGEN ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Don Giovanni. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Nacht zonder slaap. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Lassie come home. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De Zigeunerprinses. 32) door B. M. BOWER De koe staarde haar een minuut aan, en toen zij geen enkele bewging maakte, keerde zij naar de corral te rug. Weer drukte zij haar neus tegen net hek en stootte een trillend m-m- tn nrimmmm m!" uij en liet dan tnet een optillen van haar ribben en flanken een lang langgerekt boew oew oew! horen, dat verstiet f tot een flauw rochelen. Val schrok zenuwachtig, hoewel zij naar de koe had gekeken'en geweten had dat het geluid zou komen. Zij werd evenwel er door uit haar be klemmend afgrijzen gerukt. Zij was nog wit, en toen zij zich bewoog voel de zij zich niet langer verdoofd. Lang zaam liep zij naar het hek, opende het en liep de corral in Vier van de kalveren stonden in een hoek op elkaar gedrongen Zij loeiden klagend. Val liep naar het vijfde, dat nog steeds bij het hek stond, en wierp een kleine steen die het beest op de romp trof. Het kalf sprong weg en rende doelloos rond totdat het bij het open hek kwam en naar buiten liep, alsof het nauwelijks zijn geluk kon begrijpen. Een ogen blik later drukte 't zich tegen zijn moe. der aan, en de koe draaide naar li chaam zodanig da, zij haar jong met haar tong kon liefkozen. Val sloot het hek weer en liep naar de plaats, waar de koe nog steeds was blijven staan. Met haar lippen tot een dunne, kleurloze lijn gedrukt, dreef zij de koe door de couiee en tegen de heuvel op. Toen zij over de kop uit het gezicht verdwenen wa. ren, keerde Val terug naar het huis. Voor een ogenblik staarde zij wezen loos naar d£ corral en trad dan het huis binnen, met die lusteloosheid, die meestal volgt op een grote geestelijke schok. Na een minuut huiverde zij. zij sloeg haar handen voor het gelaat, en liet zich wenend op de divan val len. HOOFDSTUK 19. KENT'S BEKENTENIS Polycarp kwam de heuvel afrijden klopte op de deur, en trad de keuken binnen als iemand die zich geheel en al thuis gevoelt en zeker weet dat hij welkom is; hetgeen niet te ver wonderen was, daar hij het laatste jaar geregeld voor Val had gewerkt. „Niemand thuis?" riep hij, toen hij zag dat de kamerdeur gesloten was. Binnen klonk enig gerucht en Val, nog met een gelaat en enigszins angstige ogen, opende de deur en keek naar buiten. ,,Oh, ben jij het, Polycarp?' zeide zij lusteloos „Is er iets „Wat scheelt er aan? Ziek? U ziet er tamelijk vermoeid uit. Ik ont moette Man gisteravond en hij ver telde me dat u hout nodig had; daar om ben ik hier heen gekomen! „Ik heb hoofdpijn", beweerde Val. „Kijk maar wat er te doen is, Poly carp. Ik denk ik geloof niet dat de kippen vandaag al eten hebben ge had." „Hoofdpijn is erg lastig; bijna even lastig als rheumatiek, als je 't goed hebt. Gaat u maar weer liggen, dan zal ik dat zaakje wel opknappen. Hebt u er een flauw idee van wanneer Man terug komt?" „Neen*1 Onwillekeurig sprak Val het woord scherp. „Neen, dat dacht ik wel. Ik hoorde dat hij en Fred de Garmo gister avond bijna aan het vechten zijn ge gaan. Blumenthall vet telde net vanmorgen. Fred de Garmo werkt niet langer voor de Double Diamonds, I hoorde ik Hij is nu hulp-sheriff ge worden en hoe hij dat baantje ge kregen heeft, snap ik niet. Zij zeggen dat hij er vreselijk trots op is hij is nu in de stad gaan wonen, en wilda gisteravond de baas spelen over Man- ley, en als iemand hen niet had te gengehouden, waren ze aan het vech ten gegaan. Manley was evenwel niet in staat om te vechten hij had veel gedronken." „Ja en doe dan maar wat er te doen is, Polycarp. De paarden zijn in de boven-weide. Als je hout zou wil len halen, zou ik dat heel prettig vin den." Zij sloot de deur zachtjes, doch met beslistheid en Polyearp be greep de wenk. „Hoofdpijn beter?" vroeg Polycarp, toen hij een half uur later ratelend langs het huis reed met de wagen. „Een beetje", antwoordde Val, zon der hem aan te kijken. Hef was terwijl Polycarp naar de rivier was om hout te halen en zij op de rande van de warande rusteloos de bloemen zat te schikken en herschik ken, dat Kent de heuvel af kwam rennen in de richting van het hek. Zij zag hem komen en klemde haar tan den op elkaar. Zij verlangde op dat oogenblik niet n»ar Kent; zij verlang de naar niemand. Kent verlangde evenwel naar haar. Het scheen hem minstens een maand geleden sinds hij haar gezien had, hoewel het slechts veertien dagen was Hij sloeg haar heimelijk gade, terwijl hij naar het huis liep. De gehele weg van af de Wishbone was zijn geest zeer helder en vastbesloten geweest. Hij had haar een zeker iets te ver tellen; en een zeker ding te doen; hij had dit plan ontworpen in nachten dat hjj niej kon slapen en op dagen dat zij vrienden hem „sacherijnig" noemden, en er was geen terugkeren mogelijk. Dat had hij zichzelf voort durend verteld vanaf het ogenoiik dat hij het huis van Val in het oog kreeg. Zij zou hem misschien willen overha len, maar dat zou absoluut nutteloos zijn; absoluut. „Hallo!", riep hij met meer uitge latenheid dan gewoonlijk omdat hij wist, daj. hij haar naderhand leed moest doen. „Hallo, mevrouw de Schrijfster. Waarom die hooghartige houding? Wil ik een ladder halen en dan zo hoog klimmen dat 1e me goe dendag kun'f horen zeggen?" Hij nam zijn hoed af en tikte haar met de bol boven op haai hoofd „Kom uit de mist!" ,,Ot> - - doe dat asjeblieft niet!" Zij sloeg haar ogen maar zo kort op, dat hij zc alleen maar even zag schitte ren. Kent stond een ogenblik op haar neer te kijken." „Boos?", informeerde hij vrolijk. Zeg, Je ziet er woest uit. Waarachtig waar! Wat geef jij er om of zij het terugsturen. Je hebt tcch je plezier van het schrijven gehad en |e weet daj het goed is. Lach asjebliett Toe dan!" Het was niet voor de aerste keer dat hij haar in een neerslachtige stemming aantrof, evenmin de eerste maal dat hij haar door zijn spot weer opgevrolijkt had. Plotseling besefte hij dat dit ernstig was; hij had haar nog nooit nog nooit zo bleek en lusteloos gezien. „Ziek meisje?" vroeg hij vriende lijk en ging naast haar zitten. „Neen dat geloof ik niet.' Val moest op haar lippen bijten om het trillen te verbergen. „Wel, wat is er dan? vertel '.et me maar Ik ben hier heer gekomen om jou iets te vertellen maar zolang je in die stemming bent. begin ik er niet aan." „Oh, ik kan het je niet vertellen. Het is niets", Val rukte een oronk- erwt uit de grond, drukte baa^ hanl tegen de mond, en wendde zich dan tot hem „Wat wilde je mij mte, len?" Hij sloeg haar scheip gade. ,'k wil wedden dat je neerslachtig bent ver iets wat je echtvriend gedaan of gezegd heeft. Je behoeft het me niet te vertellen maar ik weet nu al wel. dat het niet de moeite waard is. Dat weet jij ook heel goed. Hij kan Je niet meer ellende bezorgen, aan jij hem wilt laten uitdelen; denk daar goed aan." Een andere pronkerwt sneuvelde. „Wat wilde je me vertellen?" her- naaide zij, doch zij keek hem niet aan. Oh. niets bijzonders. Ik ga het land verlaten dat is alles." „Kent!" Na een minuut stamelde zij nog een woord. „Waarom?" Kent keek haar somber aan. „Je kunt beter nog eens nadenken voordat Je me dat vraagt", waarschuwde hij, „omdat ik niet sterk ben in draaierij en. Als je het mij n°g eens vraagt zal ik het je vertellen, en zonder omwe gen of franje." Hij haalde diep adem. „Ik zou je dus aanraden om het niet te vragen", besloot hij. enigszins uit dagend. Val hield een rode bloem bij een paarse .en hield ze op enige afstand van haar gelaat, om het kleureneffect te bewonderen. „Wanneer ga .- weg?" vroeg zij toonloos. „Dat weet ik nog niet precies; over een paar dagen, denk ik". (Wurat vervolgd) tü

de Stem | 1954 | | pagina 2