Met de bergen nog in de benen In vrij rustige pedaaltred naar Toulouse FRED DE BRUYNE boekte TWEEDE ZEGE Een der Hoofdprijzen Toulouse zag rappe Fred zegevieren KOBLET, uitgeput, staakte de strijd NEDERLANDERS in grote groep geëindigd Een Cost f155 Nederland-België: gelijk 3-3 Ploegleiders peinzen zich suf ƒ475.- MET DE FRANSE SLAG STOFZUIGER de volledige Uitzet van n Linnenkast Zeeuwse Textiel Combinatie N.V. - Hulst Het zwaarste werk is gedaan Een goede twee uur was de 13e étappe aan het draaien, toen de mare door de ka ravaan flitste: Hugo Koblet heeft de strijd ge staakt!! Hoewel het bericht allerminst als een donderslag bij heldere hemel kwam, sprak dit verdwijnen van mooie Hugo toch sterk aan. Bij de start had hjj gezegd in ieder geval het nog te willen proberen, ondanks de vele pijnen, vooral aan zijn hoofd, die hem slechts tot een half mens hadden gemaakt. Feitelijk had hij er gisteren reeds mee moeten ophouden, maar zijn verantwoordelijkheidsgevoel en de eer, welke Excelsior Ant. M. VALENTIJN DEN EXTER en Co Weinig stemmen voor De Bruyne Bauvin sprint zich in de gele trui 138 stuks DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 JULI 1954 (Van onze speciale verslaggever) TOULOUSE, Woensdagavond niet in de laatste plaats voor een Zwitserse ko ningsarend als hij, een belangrijk woord mee spreekt in gevallen als deze, die factoren wa ren voor Koblet aanleiding geweest om zich toch nog in Luchon in het zadel te zetten. Aan vankelijk ging het vrij goed, maar naarmate het tempo werd opgevoerd, als gevolg van nogal vinnige schermutselingen aan de kop èn de toenemende hitte, werd het Hugo steeds moei lijker het lijf recht en de benen rond te krijgen. Ergens tussen Panassac en Maseube, bij de 86ste kilometer (van de 203, die moesten worden af gelegd) was alle moed en alle kracht er uit en daar verloren we dan de man, die vóór het be gin van deze 41ste als winnaar was gedood verfd. Zeker niet ten onrechte! En zo zal men het dan zien gebeuren, dat Ferdi Kubler, die de ze Tour slecht begon, deswege in het verdere verloop als hulp en medestrijder van Koblet zou fungeren, maar inmiddels tot de vierde plaats in het algemeen klassement opklom, de functie van Hugo over gaat nemen. Met steun van zijn in de strijd gebleven landgenoten, wier aantal, wegens het eveneens opgeven van Metzger en Huber, tot vijf daalde en zal trachten zo mogelijk tóch nog een Zwitserse eindzege te bewerken. Of dit verwezenlijkt wordt is natuurlijk een tweede, maar wel is het een feit, dat de rivaliteit in de Zwitserse gelederen sterk verminderd zal zijn, want wie ogen had om te zien en oren had om toe te luisteren, voor hem was het geen geheim, dat in het Zwitserse kamp een Koblet- en een Kubler-partij leefden, ondanks de ontkenning, welke Ferdi daaromtrent herhaaldelijk gaf. Koblet heeft er nim mer met een woord van gerept Tactiek-verandering De karavaan pijnigt zich nu meteen de hersens in hoeverre deze nieuwe „constellatie" der Zwitserse equipe van invloed zal kunnen zijn op het verdere verloop èn de toekomstige ontwikkeling van de strijd. En niet al leen in het Frans-nationale kamp breekt men zich daar min of meer het hoofd over. Immers, heel erg homo geen hebben Koblet c.s. tot vandaag niet gefietst. Voornamelijk Clerici (winnaar van de Giro d'Italia) hield zich tot nu toe heel erg kalm. Men beweerde om Koblet niet in de wielen te rijden en diens kansen niet te ver minderen. Daarnaast zijn er uiteraard nog diverse lezingen, welke voorals nog beter in portefeuille kunnen blij ven, temeer omdat ze minder goed zffn te controleren enomdat er in de Tour nu eenmaal onophoudelijk fluis tercampagnes worden gevoerd. Als er wijzigingen in het verschiet liggen, zullen ze spoedig genoeg wor den ontdekt, namelijk in de komende ritten. Vandaag was alles nog te vers en overigens leende zich deze vlakke rit er niet toe. Misschien, dat de dag van morgen méér licht gaat werpen op de supposities, welke we alleen signa leren, omdat er inderdaad aanleiding is tactiek-wijziging te verwachten. Weinig te beleven..., Er is voor het overige weinig te be leven geweest. Gezien het behaalde gemiddelde: ongeveer het officieel ge schatte van 38 k.m. per uur, hebben de jongens vandaag toch behoorlijk hard gefietst. Wie zich de inspanningen rea liseert welke de coureurs gisteren hebben moeten doen allen zonder uitzondering waren doodop stond opnieuw verbaasd over de energie, welke sommigen onder hen nog wéér uit hun lijv 1 konden persen. Zeker, degenen, die in deze etappe naar Tou louse naar het voorplan kwamen, kon den een „opkikkertje" in het algemeen klassement goed gebruiken. Vandaar, dat men steeds de broeders uit de „zwakke' ploegen aan het werk zag. De groten, de favorieten, de laten we zeggen verstandigen, want al zijn we dan op de helft, het blijft een uitsme ren van beschikbare energie tot het laatst toe, vooral in deze Ronde! lieten zich niet verleiden aan de di verse schermutselingen deel te nemen. in efn enkel ffeval, waarin een beter geplaatste zich een grapje veroorloofde, kwamen de „waterdra- EfiL m et,Seweer. Voor de rest ge- oofden ze het wel en er was geen sterveling, die het ze euvel duidde. Ze- Ker niet, nu de temperatuur van die aard was, dat de uitdrukking: snik heet, onophoudelijk opgeld deed. Die versmachtende dorst.... Met geen enkele factor dient zoveel rekening te worden gehouden als met de hitte. Zelfs de volgers moeten op passen niet te vaak uit te stappen om Jfgens een koele dronk te vatten, want het heeft soms een verraderlijke uit werking in deze zin, dat men de ver dere dag geen cent meer waard is, de volgende er dikwijls nog bij gerekend! Dorst is niettemin een verschrikkelijk aing en onderweg gauw een duik in net koele nat nemen, onder een fon teintje gaan staan of zich een emmer Y iGr P een brandslang vol tegen de lendenen laten smijten, het is zoals gezegd allemaal erg verleidelijk. Soms loopt het echter goed af, zoals van daag; we hebben tenminst van geen gevallen vernomen. Hoewel verschil lende onder de coureurs zich aan der gelijke „excessen" te buiten zijn ge gaan. Alia, des te beter! Faanhof kwam iets tekort Onze landgenooten zijn dus in het grote peloton gebleven tot in Toulou se, waar nooit tevoren misschien zo veel mensen op de been waren, óók op de machtig mooie wielerbaan in het immense stadion, als bij de komst van het Tourleger. Pellenaars zond Henk Faanhof naar de kop van de hoofdgroep om zijn sprintcapaciteiten te tonen. Henk kreeg af te redenen met Darrigade, Kubler en Stan Ockers, toén het op de beslissing aankwam. De oud-Roosendaler deed zeer zijn best om ze te elimineren, maar uit eindelijk kwam hij juist die laatste jump tekort en het was Darrigade, die voor de zoveelste keer bewees niet alleen snel te zijn maar bovendien 'n uitgekookte tacticus. Dat ondervonden Kubler en Ockers, die in deze volgor de achter de Frans-nationale eindigde. Faanhof werd dus twaalfde. i Advertenties Een vijftal minuten tevoren waren drie vluchtelingen: De Bruyne, Privat en Stablinsky biijnen gerukt. Zij ein digden in de genoemde volgorde, zo dat de jonge Belg zijn tweede etappe zege boekte. (België z'n derde). Geen vuiltje aan de lucht Een goede minuut daarna had zich een tweede groepje over de eindstreep geworpen, stormachtig als de vorige door het vurige Zuid-Franse publiek aangemoedigd en toegejuicht. Daarvan bleek Dacquay alweer een streek- man de snelste te zijn en de Span jaard Alomar de minste. En toen arriveerde, zoals gezegd, de grote groep. Wim van Est kwam nog met een 15e plaats uit de bus, terwijl Nolten, Suykerbuyk, yan Breenen, Voorting en Wagtmans, in deze volg orde, tezamen met Bobet o.a., op de 18e plaats ex aequo werden gerang schikt. Zodat er voor vandaag geen vuiltje aan de lucht is geweest. Vanaf morgen krijgen we dan weer meer geaccidenteerde etappes, welis waar „slechts" met cols van de 2e en 3e categorie, maar sommige toch een hoogte bereikend van meer dan dui zend meter. Dat duurt zo tot in Lyon, waar we Zaterdag arriveren en daags erop van de tweede, zo hoognodige rustdag zullen kunnen gaan genieten. Hoognodig, want er is in jaren niet zo hard gevochten als in deze 41ste. Bovendien zyn er onder die komen de cols verscheidene volkomen onbe kende, óók voor de meeste buitenland se renners. Waarmee slechts gezegd wil zijn, dat meer dan ooit oppassen de boodschap blijft. Hetgeen intussen niet zal worden nagelaten, want de moge lijkheden, óók voor onze mannen, zijn nog legio!!! Etappeklassement Dertiende etappe van Luchon naar Toulouse (203 k.m.). 1 De Bruyne 5 uur 19 min. en 13 sec. 2 Privat (Fr. Z.W.) z.t. 3 Stablins- ki (Fr. N.O.C.) z.t. 4 Dacquay (Fr. N. O.C.) 5.20.17. 5 Bergaud (Fr. Z.W.) z.t. 6 Mirando (Fr. Z.O.). 7 Dotto (Fr. Z. O.). 8 Alomar (Spanje) allen dezelfde tijd als Dacquay. 9 Darrigade (Fr.) 5.24.15. 10 Kubler z.t. 11 Ockers z.t. 12 Faanhof z.t. 13 Forlini (lie de France) z.t. 14 Gilles (Fr.) z.t. 15 Derijcke z.t. 16 Wim van Est z.t. 17 Kain (Lux.- Oost.) z.t. 18 ex aequo een groot peloton met onder anderen: Bobet (Fr.), Deledda (Fr.), Nolten, Suykerbuyk, Van Bree nen, Voorting, Wagtmans en Van Ge nechten, allen in dezelfde tijd als Dar rigade (5.24.15). Ook de Zwitser Schar en Bauvin (Fr. N.O.C.) kwamen in de zelfde tijd als Van Genechten binnen. I deze etappe hebben opgegeven de Zwitsers Koblet, Huber en Metzger en Huot van de Franse Zuid-West-ploeg. De pech-prijs ging naar Huot. De premie voor de meest strijdlusti ge renner is met algemene stemmen toegekend aan Privat van de Franse Zuid-West-ploeg. Algemeen klassement 1 Bauvin (Fr. N.O.C.) 76.19.29. 2 Bo bet (Fr.) 76.23.21 op 3 min. 52 sec. 3 Schar 76.33.09 op 13.40. 4 Kubler 76.34.21 op 14.52. 5 Wagtmans 76.38.49 op 19.20. 6 Mallejac (Fr. West) 76.39.45 op 20.16. 7 Nolten 76.41.48 op 22.19. 8 Ockers 76.44.16 op 25.47. 9 Dotto (Fr. Z.O.) 76.48.03 op 28.34. 10 Mahé (Fr. W.) 76.48.44 op 29.15. 11 Bergaud (Fr. Z.W.) 76.49.22. 12 Vitetta (Fr. Z.O.) 76.49.36. 13 Geminiani (Fr.) 76.50.01. 14 Van Genechten 76.50.15. 15 Lauredi (Fr.) 76.51.06. 16 Deledda (Fr.) 76.51.38. 17 D. Ruiz (Spanje) 76.52.07. 18 Bran- kart 76.52.48. 19 De Bruyne 76.53.07. 21 Wim van Est 76.56.20. 24 Voorting 76.58.36. 29 Van Breenen 77.06.16. 52 Faanhof 77.38.59. 75 Suykerbuyk 78.24.27. Ploegenklassement 1 Frankrijk Zuid West (Privat, Bergaud, Dussault) 16.03.05. 2 Frank rijk N.O.C. (Stablinski, Dacquay, Bau vin) 16.03.35. 3 Frankrijk Zuid Oost (Mirando, Dotto, Apo Lazarides) 16.04.29. 4 België (De Bruyne, Ockers, Derycke) 16.06.43. 5 Spanje (Alomar, Bahamontes, Botella) 16,08.37. 6 ex aequo: Frankrijk (Darrigade, Bobet, Deledda) 16.12.45. Zwitserland (Ku bler, Clerici, Croci Torto) z.t. Neder land (Faanhof. Van Est, Nolten) z.t. lie de France (Forlini, Bober, Carlè) z.t. Frankrijk West (Gilles, Bouvet, Guerinel) z.t. Luxemburg-Oostenrijk (Kain, Dierkens, Guilhausen) z.t. Algemeen ploegenklassement 1 Zwitserland 229.09.02. 2 Nederland 229.21.17. 3 België 229.26.15. 4 Frank rijk 229.27.55. 5 Frankrijk N.O.C. 229.30.20. 6 Frankrijk West 229.45.30. 7 Frankrijk Zuid Oost 230.11.24. 8 Frank rijk Zuid West 230.17.18. 9 Spanje 230.20.59. 10 lie de France 230.21.07. 11 Luxemburg-Oostenrijk 231.41.11. Puntenklassement 1 Kubler 116 punten. 2 Schar 157 pnt. 3 Ockers 177 pnt. 4 Forlini 250 pnt. 5 Van Est 302.5 pnt. 6 Bauvin (Fr. N.O.C.) 317.5 pnt. 7 Wagtmans 319 pnt. 8 Bobet 351.5 pnt. 9 De Bruyne 363.5 pnt. 10 Darrigade 392 pnt. i Aivertennei MEVROUW, U wint iedere dag Uw Tour in Uw huis met een jy 7 Het nieuwste staand model, met combinatie zuigmond a f 125 Zulk een prijs stelden wij ter beschikking voor de „Tour"-prijs- vraag. Luybenstr. 12, tel. 4240, Den Bosch Een afdaling in de Pyreneeën met het machtige, ruwe berglandschap op de achtergrond. Over een prachtige gladde weg suizen de renners, geleid door Hugo Koblet, die gisteren het bijltje er bij neerlegde, naar beneden. Sommigen voelen zich zo zeker van hun stuur, dat zij zich even rust gunnen door er hun handen af te nemen tijdens de afdaling. Advertentie voor de grote „TOUR DE FRANCE-PRIJSVRAAG" „Marini"-coupe ter waarde van werd voor onze „Tour"-prijsvraag geschonken door: St. Janstraat 4 - Tel. 3206 - Breda van het DAGBLAD DE STEM (Van een speciale verslaggever) TOULOUSE, Woensdagavond. ALFRED DE BRUYNE heeft de dertiende étappe van Luchon naar Toulouse gewonnen, zijn tweede succes in deze Tour, want hij had ook de achtste étappe van Vannes naar Angers op zijn naam geschreven. Mèt de zege van Ockers, in de 11e étappe Bayonne-Pau, kunnen de Belgen zich dus beroemen op drie over winningen, zodat zij gelijk staan met de Nederlandse ploeg. Deze 13e étappe vormde een lange afdaling, onderbroken door enkele vrij steile heuvels, van de Pyreneeën door Gascogne naar Toulouse in de Languedoc. Van Luchon ging het snel omlaag door de uitlopers van de Pyreneeën. De renners bleven braaf bij elkaar en de ploegleiders had den alle gelegenheid om te peinzen over de vele problemen, welk hun aandacht vragen. Marcel Bidot van de Franse nationalen piekert er nog altijd over, hoe hij een goede samenwerking zou kunnen bewerken tus sen Louison Bobet, die meent dat de hele ploeg voor hem moet werken en Nello Lauredi, die elke dag heeft verklaard dat hij niet aan de Tour deelneemt om knechtje voor Bobet te spelen. Voor het ogenblik is de vrede tussen de twee hersteld ,maar Bidot ducht nieuwe wrijvingen. Bauvin vecht voor behoud der gele trui De Zwitserse ploegleider, Alex Bur- tin, zat voor de vraag, wie hij nu eigenlijk als kopman moet aanwijzen als opvolger van Koblet. Zijn taak is er in deze etappe niet lichter op ge worden. Op één dag drie man kwijt van zijn ploeg, welke op papier bij kans onoverwinnelijk was! Er zijn, al in het begin van deze etappe, enkele schermutselingen ge voerd, waaraan uitsluitend de midden moot deelnam. Croci-Torti trad weer op als schildwacht toen Dussault, Cie- leska en Privat ondeugend werden, maar hij was niet van de partij toen 20 k.m. verder Dussault nogmaals aan de haal ging en zelfs andere renners hun jacht begonnen. Dat zag er even uit als een poging om Zwitserlands positie in het algemeen landenklasse- ment aan te tasten, want er waren Wederom hebben de vele duizenden invulformulieren onze brievenbussen overbelast. Maar ook deze week waren góede oplossingen schaars. Na zijn brillante prestaties in de barre Pyreneeën, zijn de pa pieren van Jan Nolten wel sterk gestegen. Stond vorig maal Wim van Est vèr bovenaan, nü werden ruim 2500 stemmen op de blonde Limburger uitgebracht! Tóch was Wim nog een goede tweede met ruim 800 aanhangers. Ook de nieuwe drager van de gele trui, Gilbert Bauvin, heeft veel supporters gekregen, maar hij kan nu eenmaal niet iedere dag winnen! Eén stem was er voor Jeróme maar deze heeft het nu nog te druk met zijn circus. Hij overweegt evenwel om volgend jaar ook eens mee te doen natuurlijk buiten mededinging! Vier en twintig inzenders tenslotte stelden liun ver trouwen m het dappere Fredje de B'ruyne uit Vlaan deren, die hiermede al zijn tweede étappe-zege behaalde, We hebben dus weer moeten loten en ditmaal kwamen uit de bus: Waardebon van f 25.-: WILLEM VAN BERGEN, Edisonstraat 108, Roosendaal. Waardebon van f 10.-: D. SOLLEVELDT, Prinsen kade 4A, Sas van Gent. Waardebon van f 5.-: W. DE BRUYN, H-Paviljoen K 7, Sanat. „De Klokkenberg". Proficiat heren, en U ontvangt van ons nog nader bericht. En nu ivordt het tijd voor de grote prijsvraag drie Franse nationalen, drie Belgen, twee man van de N.O.C.-ploeg en twee van de Zuid West-ploeg bij betrokken. Ook Hein van Breenen ging voor de aardigheid mee. Nu werd er wèl gejaagd door het peloton, met de gele trui-drager Bau vin aan het hoofd. Deze Bauvin, een 27-jarige Lotharinger, is een goede treinloper, een zeer goed klimmer en daler en een middelmatig sprinter. Hij heeft, van achteren gezien, veel weg van Fermo C'amellini, die men zich nog wel uit vorige Ronden zal herin neren. Hij ligt plat voorover, met de ellebogen uitstaande, over zijn fiets als hij zich inspant, evenals de Monegask dat gewend was. Hij heeft minder klasse dan Camellini, maar hij is veel vinniger en hardnekkiger en hij toon de in de rit naar Toulouse duidelijk, dat hij tot het uiterste voor zijn plaats vecht. Bijna voortdurend zat hjj in de kop van het peloton. Laat maar gaan. Intussen adden Gilles, Meunier en Privat zich los gereden. De beide eerstgenoemden vielen spoedig terug, maar Privat kreeg gezelschap van De Bruyne en Stablinsky, toen men on geveer 90 k.m. van Luchon verwij derd was. De best geplaatste van de ze drie, De Bruyne, had ongeveer 39 min. achterstand op Bauvin en hier uit valt het te verklaren, dat deze drie renners, na een rit van ongeveer 110 k.m. door Gascogne, het land van de koren- en maisvelden, van de weiden met lucerne en uitgestrekte wijngaar den, van eindeloze bergdorpjes, waar aan de tijd schijnt te zijn voorbij ge gaan, nog bij elkaar waren bij de aan komst op de uitverkochte wielerbaan van Toulouse, waar De Bruyne zijn tweede zege behaalde. Een minuut later arriveerde een groepje van vijf man: Dacquay, Ber gaud, Mirando, Dotto en Alomar, die zich eveneens met goedvinden van Bauvin, Bobet en de andere kansheb bers de benen hadden mogen nemen en vijf minuten na de winnaar kwam het grote peloton binnen. Een tempo-rit Nu de favorieten uit de andere ploe gen zich koest hielden, dolbly zich niet al te zeer te behoeven in te spannen en daar ook niet toe werden gedwon gen, was het dus heel gewoon, dat er van een slopende koers niets gekomen is. Vooral voor Wagtmans, die na een uitstekende slaap veel fitter aan de start was gekomen dan gisteren in Pau, was deze omstandigheid een waardevolle. Natuurlijk, er moest flink gedraaid worden, maar temporijden in een groep, waaruit slechts sporadisch ge demarreerd wordt, betekent voor zul ke mannen niets en ook niet voor de makkers van Woutje. Hoewel het met de heersende temperatuur de hoog ste tot nu toe tijdens het verblijf in la douce France als erg genoeg was. bestaande uit: 6 lakens grasl. 180x230 glad 6 lakens grasl 180x230 gehord. 6 slopen 62x70 gebord. 6 slopen 62x72 glad 3 lakens flanel 180x230 glad 3 lakens 180x230 ajour 2 dekens 170x220 1 ontbijtlaken halfl. geruit 120x150 1 damastontbijtlaken gekl. 130x160 1 damast tafellaken wit 130x160 12 servetten wit damast 60x60 6 baddoeken gekleurd 50x100 6 baddoeken wit 55x100 6 washandjes gekleurd 6 washandjes wit Aangeboden door de 6 badstof keukendoeken 6 halflinnen droogdoeken 68x66 6 kopjesdoeken 62x66 6 halflinnen vaatdoeken 6 wafeldoèkjes 6 panlappen gekleurd 6 stofdoeken 1 molton deken 150x200 12 dames-zakdoeken 12 heren-zakdoeken ter waarde van Postbus 8 De extra-prijs van f 50.- werd ook toegekend De extra prijs voor Kloosterzande en omgeving die vorig maal niet kon worden toegewezen en daarom voor deze week werd verdubbeld, is nu ook gevallen. De gelukkige is: Mej. B. de Waal, Cloosterstraat 76, Kloosterzande. Ook voor U onze gelukwensen, juffrouw, en U zal nog nader worden medegedeeld, hoe U deze waardebon kunt besteden. De Fransman Bauvin heeft Dinsdag beslag weten te leggen op de gele trui, het kleinood van de Tour de France, dat reeds enige dagen de schouders van Wout Wagtmans zo passend sierde. Bauvin verdiende het felbegeerde kledingstuk door het winnen van de twaalfde etappe. Foto: Bauvin finisht vóór Mallejac. Het thuisfront is ook zeer be langrijk voor een wielrenner. Eerst dwingt natuurlijk de nood zaak van wielrenner te zijn. Op de tweede plaats is het bezit van een fiets belangrijk. Ten derde moet men wind en weder dienende een aardig potje kunnen tempeesten. En dan het koersinzicht. En het be kijken, het zogezegde uitstippelen het zich - niet - laten - bedotten. Maar dan het thuisfront. Zonder dat is een coureur verloren. Nu vraagt gij U even ernstig af wat onder deze term verstaan wordt Dit: De supporters in het vaderland, de roepers langs de xant, de bemoedigende briefjes- schrijvers. Enkele voorbeelden uit onze directe omgeving: Een verre kennis heeft vandaag een briefje gestuurd naar Wout. „Beste Wout" stond daarin, „Win de Tour en an ders sla ik je de hersens in. Je toe genegen supporter." Dit zet aan. Dit betekent een ge zonde stimulans. Dit is trouw tot in de dood. Bertus heeft het nog sterker meegemaakt. Deze schreef een briefje naar van Est. Hij deed er uit economische overwegingen geen postzegel op en daarover maakte Wim zich zo kwaad, dat hij prompt een etappe won. „Moet jij verdienen, of moet jij niet verdienen?" stond in het schrijven. Er is een tweede categorie. De tweede rangs supporters, de thuis- praters, zoals ze worden genoemd. Onze goede vriend Willem is een soortgelijke figuur. In een ver ver leden hoorde deze sporthater eens van blozende Adriaan. „Een brave jongen", zo zeide men toen. „Een sympathieke baas". Sedertdien heeft blozende Adri aan het hart gestolen van de stroe ve Willem. Vanuit de gezichtshoek van Willem kan blozende Adriaan iedere koers winnen, zelfs wan neer hij niet deelneemt. Dat hij slechts matig van deze omstandig heid gebruik maakt wijt Willem aan gevoelens van piëteit. Dit is natuurlijk veel te breed gezien. Maar nu even serieus. Men moet het niet te gek maken. Men moet de zaken niet forceren. Het is voorgekomen, dat een coureur zich zodanig door het geroep van de supporters liet verontrusten, dat hij woedend afstapte en de meest doortastende roepers een pak op de broek gaf. Hetgeen natuurlijk een vreemde figuur is. En toch. Gij moest het allemaal tegelijk eens achterwege laten. Dat geroep. En dat naarstig lezen van de sportverslagen. En dat schrij ven van briefjes. En dat applaus. Weet Gij wat er dan volgend jaar gebeurde? Niets. De Tour-organi satoren zouden kunnen inpakken en de coureurs reden geen meter meer. Want de aandacht van de sup porters, van het zogezegde thuis front is tachtig procent van de Tour. WOUTJE: „Ik heb lekker gereden De Nederlanders hebben giste ren geen vuurwerk laten zien en daarvoor trouwens ook geen kans gekregen. Wim v. Est had enkele malen geprobeerd weg te komen, doch kreeg telkens Schar aan zijn wiel. Wout Wagtmans, uitstekend ge humeurd. zeide. dat hij buitenge woon „lekker" had gereden en van zijn arm geen last had gehad. Nol ten prees zich gelukkig, dat hij in deze etappe niet had behoeven te vechten; zijn maag was namelijk niet in orde. Zo is deze rit van Luchon naar Toulouse er een geweest zonder historie, afgezien dan natuurlijk van het uitvallen van Koblet, het grote feit van de dag.

de Stem | 1954 | | pagina 7