/and In Nu weer een vreedzame last Lichte reactie op het Damrak Opa" Schram ingehaald Wapenen zwijgen in Indo China Brieven tien jaar onderweg Qa-va-Seul AT EEN ONDERLIJKE ERELD Europa-week in Arnhem RADIO Een vrouw in de eenzaamheid Een speurder DE GEVOLGEN VAN HET BENELUX-ACCOORD Vrijage GROOTSE HULDE STAKING IN ATOOM- FABRIEK VOORBIJ ?AN MIERLfl EN ZOOI n Zennwrnst. Vertaler door B. M. BOWER TWEEDE BLAD De koude oorlog duurt voort TN INDO-CHINA zullen de kanon- 1 nen zwijgen. De grond wordt niet langer doordrenkt met het bloed van duizenden. Maar een eigenlijke vrede is er niet bereikt. De machteloosheid der hedendaagse diplomatie wordt niet duidelijker dan door het recept der halvering, waarnaar men telkens maar weer grijpt Duitsland, Oostenrijk, Korea, thans Viet-nam, men weet niet be ter te doen dan er ergens een lijn dwars door te trekken. Men geeft aldus millioenen mensen prijs aan een regime, dat ze verfoeien, dat hen geestelijk en materieel knech.. Het is een schaakspelen met men sen en principes, niet uit koele be rekening, maar uit onmacht. Men kan dan ook onmogelijk op recht verheugd zijn over zulk een accoord, al zijn nu de kanonnen in Z.O.-Azië tot zwijgen gebracht. Men kan er op zijn hoogst van zeg gen: iets beters was in de bestaande omstandigheden niet te bereiken. Er is even verademing, omdat de hete oorlog door dè koude oorlog is afgelost. WANT koude oorlog zal het blij- ven. Iets anders geloven zou een illusie zijn. Het deel van Viet nam, dat nu onder communistisch bewind komt, wordt met behulp van de bekende kunstgrepen, klaar gestoomd voor een communistische meerderheid van 99.9 procent. In het andere, veel kleinere deel, zal de rode agitatie penetreren en de bevolking daar, niet meer gelovend in de kracht der democratische staten, zal niet zo moeilijk te be werken zijn. Als het ooit tot ver kiezingen in geheel Vietnam komt, valt de uitslag gemakkelijk te voorspellen. Laos en Cambodja zijn geneutraliseerd en liggen hulpeloos open voor aanslagen uit het Noor den. De Commissie van Drie, die toezicht gaat houden, heeft slechts één lid, dat het echt-democratische standpunt zal trachten te verdedi gen. De Pool is sowieso een hand langer van de communisten en van de man van India zal hij vaak steun verkrijgen. Het wordt daar in Z.O. Azië dus een prachtig terrein voor verdere intrigues. De nabuurstaten komen ook onder fellere uitstraling van de communistische krachtbron nen te liggen en voor een zwak land als Indonesië is dat een ang stig gevaar. Of Amerika er inderdaad in kan slagen met een veiligheidspact dit gevaar in te dammen, zal nog moe ten blijken. In Washington onder kent men in ieder geval het gevaar en slechts zeer schoorvoetend heeft men zich laten overhalen tot niet- verzet tegen deze „oplossing" van zaken. JTKANKRIJK zal het thans be reikte bestand ook niet als een overwinning kunnen vieren. Het heeft gefaald, militair en politiek. Politiek het allereerst, omdat het de gerechtvaardigde nationalistische aanspraken van de Indo-Chinese staten niet tijdig heeft weten op te vangen in verstandige accoorden, I omdat het zich door Ho-tsji-min het initiatief uit handen liet ne men. En toen werd het militair ook een hopeloze zaak. Er is dapper gevochten en Dien Bien Phoe zal als heldenstuk niet uit de historie verdwijnen. Het is echter vergeefs geweest. Per slot kan men Mendès France bijvallen, dat hij deze weg dan toch maar gekozen heeft, op dat de Franse energie niet langer wordt leeggezogen door een militair avontuur-zonder-uitzicht. Nu kan men zich wijden aan andere drin gende problemen, aan N.-Afrika, aan het financieel herstel en vooral ook aan de Europese eenheid en de inschakeling van een souverein Duitsland. Wat dit laatste betreft, het is nog steeds niet duidelijk ge worden wat hij nu eigenlijk wil en voorstaat. Doch het Angelsaksisch ongeduld zal hem tot spoedig kleur- bekennen dwingen. En hier baat geen halve oplossing. Het Duitse volk zal zich afwenden van Aden auers politiek, indien de halfslach tigheid als uitkomst zou worden aangediend. Het gebod van dit uur blijft: een sterk West-Europa, waar in West-Duitsland ook met militaire kracht aandeel dient te verkrijgen. Zal Mendès France een meer derheid van het parlement tot dit inzicht willen en kunnen brengen? IJIT een publicatie in de Gazet van Limburg blijkt, dat het opsporen van de verblijfplaats der verborgen gehouden Joodse meisjes in België vooral te danken is aan het speurderswerk van een com munistisch journalist, van T. Vele maanden is deze man daarmede be zig geweest; hij verbleef daartoe in Zuid-Limburg en in het aanpalende Belgisch-Limburgse en Luikse ge bied. Knap van zo'n journalist niet, waar de Justitie faalde? Maar zo knap was dat nu ook weer niet, daar deze journalist zich overal als katholiek voordeed, zich als katho liek uitgaf, mejuffrouw van Hoog- dalem (pleegmoeder van Betty Melhado) in de mening bracht, te doen te hebben met een katholiek, die alleen maar oog had voor de katholieke belangen van het kind, zich in contact met journalisten te Luik en Hasselt uitte in termen, alsof hij redacteur was van een ka tholiek blad, enzovoorts. In het communistisch weekblad „Uilenspiegel" deed hij verslag van zijn bevindingen. Merkwaardig is nu, dat deze man niet als getuige werd opgeroepen in de rechtszaak, welke de vorige week werd behandeld. Geneerde men zich voor deze hulp? In Oostrum (L.) is dezer dagen een brief gearriveeerd die bijna tien jaar onderweg is geweest van Deventer naar Oostrum. In September 1944 was de brief gepost geadresseerd aan een fabriek in Oostrum. De brief was een dag later op het postkantoor te Gen nep gearriveerd. Daar werd echter juist die dag het postkantoor gesloten wegens de oorlogshandelingen, en verscheidene brieven werden toen ter beveiliging onder de vloer gestopt en vergeten. Totdat zij een week geleden bij her stellingswerkzaamheden op het post kantoor te Gennep werden terugge vonden. Met een excuserende briefje bezorgde tante Pos ze echter alsnog op de bestemde plaats. Verscheidene inwoners van Noord-Limburg hebben dezer dagen dan ook nog een brief ge kregen, die in 1944 was gepost. (Ad ertentle) SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS De olifanten in Indo-China, sinds eeuwen her gebruikt om het land tot wel vaart te brengen, moesten de laatste jaren het leger dienen. Zwaar bepakt met munitie en wapens werden ze door de moeilijk begaanbare streken geleid. Zul len ze nu weer voor hun traditionele en sympathieker taak kunnen worden gebruikt? Wekelijks Beursoverzicht van 14 tot en niet 20 Juli 1954 £)E onberaden stap van het N.V.V. heeft „De Waarheid" zeer ver blijd. Ze koestert hoop, dat door uiteenvallen van de Kaad van Vak centrales en de Bedrijfsunies het gezamenlijk verzet tegen de com munisten nu ook verzwakt. Ze ziet kansen, dat leden van het N.V.V. nu gemakkelijker toegankelijk worden voor het eenheidsgeroep van de E.V.C. Ze verwacht, dat de „strijd voor hogere lonen en tegen de funeste bewapeningspolitiek" nu grote perspectieven krijgt. We we ten, dat de leiding van het N.V.V. afwerend blijft staan tegenover de ze communistische vrijage. Doch zullen de leden er nu niet meer toegankelijk voor worden? Het valt niet te verwonderen, dat na de zeer sterke stijging, die in de twee de week van Juli is opgetreden en waarvan wij in ons vorige overzicht melding maakten, de laatste dagen op het Damrak een lichte reactie is in getreden. De aandelen Koninklijke Olie had den bij deze teruggang de leiding; zij vielen een twaalftal punten terug, het geen echter slechts 3 van de koers waarde betekent. Zoals men weet heeft de eerste verhandeling op de New York Stock Exchange op 20 de zer plaatsgevonden. Deze eerste ver handeling is niet spectaculair geweest. De aandelen, groot 50.-, nominale waarde, openden op 59 1/4 dollar, ter wijl het slot op 58 3/4 kwam, het geen overeenstemt met een Amster damse notering van 444 1/2. Aandelen Unilever moesten enkele punten prijsgeven, Philips bleef prijs houdend en aandelen AKU sloegen het beste figuur met een koersstijging van 7 punten. Dit fonds ligt nog steeds zeer goed in de markt. De cijfers over het tweede kwartaal, die onlangs zijn verschenen, zijn wederom gunstig in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1953. Thans zijn bijna 30 van de converteerbare obligaties ver wisseld in aandelen. In de industriële sector bleven aan delen Koninklijke Nederlandse Hoog ovens gevraagd. Dit fonds heeft een nieuw hoogtepunt sedert jaren bereikt van 212 Ook aandelen Fokker trok ken de aandacht door een constante en vrij snelle koersstijging, waardoor dit fonds sedert de vorige week 25 punten kon verebeteren tot 189 An dere fondsen die zich door een verde re koersstijging konden onderscheiden waren aandelen Centrale Suiker (181- 190Electro Zuur- crt Waterstof (213- 225). Kondor (217-228). Aandelen Ko ninklijke Nederlandsche Gist- en Spi- ritus, die op het einde van de vorige week tot 270 konden aantrekken, moesten deze koerswinst practisch weer geheel afstaan en vielen terug tot 248 Voorts waren lager aande len Rouppe van der Voort (95-87), Au tobandenfabriek Vredestein (218-209). Verenigde Nederlandsche Rubber (220 -210 L>. Aandelen Lyempf vielen ruim 10 punten terug in verband met het teleurstellende jaarverslag en de ver laging van het dividend (van 7 tot ZEKERE MOEHEID Advertentie) Tussen half acht en acht uur was Dinsdagavond het verkeer langs de Rijksweg in Driebergen vrijwel lam gelegd, want duizenden verdrongen zich op de wegen om een glimp op te vangen van de 67-jarige Drieberge naar opa Schram, die op dat tijdstip zijn 5.000 km. lange tocht Rome v.v. besloot met 'n intocht, die volgens de woorden van „opa" zelf alles verre De bouwvakarbeiders bij twee Ame rikaanse atoomfabrieken, die negen dagen geleden een onofficiële staking waren begonnen, hebben besloten het werk te hervatten. overtrof, wat hij tot dusverre op dat gebied had meegemaakt. Om vijf uur wandelde de krasse tip pelaar. nog geheel fit, al tussen Odijk en Driebergen. Maar de journalisten ontdekten al spoedig, dat opa Schram de boerderij van de familie Blok was binnengewandeld. Daar werd gewacht tot zeven uur. Toen ging opa netjes op de grens van zijn woonplaats staan, waar de autoriteiten hem tegemoet kwamen en hem de lauwerkransen om hingen. Met muziek voorop ging het naar station Driebergen-Zeist, waar er „concurrenten" verschenen. Het echtpaar Deuss uit Zeist, dat vorig jaar de heenweg naar Rome te voet aflegde, zette opa Schram hier in de oranje bloemetjes. Opa gaf zijn „colle ga's" direct een arm en omstuwd door de juichende, duizendkoppige menigte ging het naar het gemeentehuis in Driebergen. Daar had een hele schare politiemannen handen vol werk om ook maar een paadje voor de stoet vrij te houden en de grond trilde van de toejuichingen toen opa, die inmiddels al een hele arm vol bloemen torste, welke hem onderweg in de handen ge drukt waren, de laatste meters naar de „finish" aflegde. In de raadszaal werd de Rome-tippelaar gehuldigd. Elke dag heeft opa dertien uur gelo pen, de tijd bij gebrek aan een horloge metend naar de zonnestand. Volgend jaar wil hij naar Lourdes gaan wandelen. Ir. Deuss heeft het zelfde plan, maar hij gaat niet met opa samen, want diens tempo is hem te machtig. Over het algemeen kan men zeggen, dat de locale markt de goede onder grond heeft behouden. Wel schijnt de markt een zekere moeheid te verto nen, waarbij winstnemingen in zekere zin hier en daar een rol gaan spelen. Wij wezen er reeds op, dat het aande len niveau nog geen excessieve hoogte heeft bereikt. Anderzijds ziet het er niet naar uit, dat belangrijke koersstij gingen verder zullen optreden, tenzij onze Belgische Zuiderburen zich in belangrijke mate voor de Nederlandse aandelen zouden gaan interesseren. Vele beleggers beginnen thans te over wegen hun effectenportefeuilles weer tot de normale verhoudingen terug te brengen. Zagen wij namelijk de laatste jaren een verschuiving van het obli- gatiebezit naar de aandelensector, thans begint men zich opnieuw bij obligaties te interesseren door een deel van het aandelen-belang met behoor lijke koerswinst af te stoten. Dat er nog steeds verrassingen mo gelijk zijn toonden de aandelen Billi- ton Maatschappij in de mijnbouwsec tor; zij konden 21 punten monteren tot 360 Kennelijk lag aan deze stij ging, die voornamelijk op 20 dezer in trad, de mededeling ten grond die overigens reeds lang bekend was dat na doorvoering van de herkapita lisatie van de gemeenschappelijke Mijnbouw Maatschappij, waarin de Billiton Mij voor 3/8 gedeelte deel neemt, de deelneming bij eerstgenoem de zal stijgen van 6 millioen tot ƒ37 1/2 millioen. Het verschil wordt dan aan de open reserves toegevoegd, die daardoor zullen stijgen tot ca 1000 millioen bij een aandelenkapi taal van ƒ21 millioen. In de Scheepvaart-afdeling kon het hoge koersniveau, hetwelk in het be gin van deze beursperiode werd be reikt, niet geheel worden behouden. Toch ziet men per saldo nog een be hoorlijke koersverbetering ten opzich te van de vorige week. In de Indonesische sector lagen de meeste waarden goed gevraagd. Op steeds terugkomende geruchten als zouden de Verenigde Deli-Mijen de Senembah Cultuur Mij overnemen, kon laatstgenoemd fonds verder aan trekken. Op de Staatsfondsenmarkt bleef het koersniveau practisch ongewijzigd. Voor de emissie der 3 1/2 obligaties Wereldbank bestond, zoals werd ver wacht, enorme belangstelling, zodat de toewijzing, zoals ook met de emissie België het geval was, wederom tot te leurstellingen zal leiden. BENELUX doorslaggevend belang te achten, en waar op de Belgische obligaties, o.m. de staatsfondsen, van oudsher het ren dement hoger is dan hier te lande, kan men bij deze fondsen thans een rendement maken van 4 1/2 en soms meer. Bovendien is de looptijd veelal korter dan in Nederland. Het is dan ook te verwachten dat diverse be leggers om deze redenen een belang zullen nemen bij Belgische vaste-rente dragende fondsen. De verhouding tus sen de Belgische en Nederlandse aan delenmarkt ligt anders. In Amsterdam ligt n.l. het rendement op de aandelen in doorsnee hoger dan te Brussel, zo dat een grote drang tot aankoop van Belgische aandelen hier niet zal be staan. Wel zijn er enkele interessante Belgische koloniale waarden, die een zekere geografische risicospreiding bie den, te meer daar de politieke en va- lutaire risico's in de Belgische Congo niet meetellen, zulks in tegenstelling met onze vroeger zo vertrouwde cultuurwaarden, die thans door het beleggend publiek veelal worden ver meden. 'Advertentie) Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN Nu het accoord tussen de Benelux- landen ten aanzien van de liberalisatie van het onderlinge kapitaalverkeer is ondertekend, kan men voor het eerst sedert Mei 1940 wederom vrijelijk bui ten de Amsterdamse beurs Belgische en Luxemburgse effecten kopen mid dels een opdracht aan een commission- nair of bankinstelling hier te lande gevestigd. Daar België evenals thans Nederland tot de landen met de sterke valuta kan worden gerekend, zijn de valutaire risico's bij het aankopen van Belgische obligaties niet meer van 13/7 '54 20/7 '54 3 Ned. 1962-1964 100 1,16 100 5'8 3-31/2% Ned. 1947 99 5'8 99 U/16 3 Ned. 1947 (dol.len 95 1/2 95 3 8 3 Ned.. 1937 98 97 3/4 3 Ned. Inv.cert. 100 1/4 100 3/16 1/2 3 Grootb.obl. 1946 98 1/2 98 3 o Ned. Ind. 1937 A 98 97 3/4 33'49/# Ned. 1953 103 3 8 103 9/16 AANDELEN (cert, van aand). Amst. Bank 209 1/4 207 Rot. Bank 194 191 Twentsche Bank 202 198 Nat. Handelsbank 156 163 S/4 Ned. Handel-Mij 186 190 Alg. Kunstz. Unie 234 1/2 241 3/4 v.d. Berghs en Jurg. fabr. 298 1/2 298 1/4 Machinefabr. Breda 147 149 Van Gelder Zonen 243 245 Unilever 371 1/2 368 3/4 Holl. Kunstz. Ind. 112 1/2 112 1/2 Ned. Kabelfabriek 217 226 1/4 Gem. bez. v.aand. Philips' 270 1/2 270 Kon. Ned. Hoogovens 204 212 Wilt. Fijen. Dok werf fmij 197 208 Int. Gew. Betonbouw 133 137 Internatio 149 148 Billiton mij II 337 360 Kon. Petroleum 462 1/2 450 3/4 Rub. cult. mij. A'dam 91 1/2 94 3/4 Bandar rub. mij. 130 130 Holl. Am. Lijn 163 169 7/8 Kon. Ned. Stb. mij N.B. 140 1/2 141 1/2 Ned. Scheepv. Unie 140 1/4 148 Rot. Lloyd 130 134 Kon. Java-China p.v. lijn. 135 133 1/4 Ver. Vorstl. Cult. mij. 20 1/8 19 3/4 Handelsver. Adam 123 1/2 126 Ned. Ind. Suiker Unie 72 74 1/4 Ver. Deli mijen 127 7/8 127 15'16 Senembah 101 1/2 105 3/8 AMERIKAANSE FONDSEN (cert. v. aand. Anaconda Cop. M. Comp. 39 7/8 38 Bethl. St. Corp. 72 69 7 8 General motors 79 1/8 79 1/8 Int. Nickel 43 43 1/8 Rep. St. Corp. 60 59 1/2 U. S. St. Corp. 51 50 7 8 Cities Serv. Comp. 93 3 4 92 U2 Shell Union oil comp. 92 1/2 84 3/8 Tide W. Ass. Oil Comp. 18 7/8 18 5/8 Southern Pac. Comp. 42 42 1/2 Union Pac. Railr. comp. 137 135 1/2 (Advertentie) Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustin. fjr. ANDREW BOOTH van het Birkbeck College, Londen University, experi menteert met een mechanische vertaler, zodat uiteindelijk 'n vreemde taal die voor de mi crofoon aan het ene einde van de machine wordt gesproken, er aan het andere einde in een Engelse vertaling, die op 'n automatische schrijfmachine wordt getikt, uitkomt. De moeilijkheid is op het ogenblik om een onderscheid te maken tussen de verschil- lende dialecten in het Engels. Over tien jaar is de machine wellicht zo ver ontwikkeld, dat zij een talenstudent kan I helpen, zodat hij van de auto- I matische schrijfmachine een goede Engelse vertaling van een Duitse tekst kan krijgen. Monnikenwerk 7ONDAGAVOND zijn in Boeddhistisch klooster in een klooster in de buurt van Rangoon twee groepen monniken slaags geraakt, waarbij twee monniken zijn gedood en drie werden gewond. De strijd ging om de vraag, wie de twee jaar geleden overleden prior van het klooster zou opvolgen, dii? zelf zijn neef ha>d aangewezen. De politie arresteerde 34 monniken van beide groepen. Vondst WOLGENS het Sowjet-persbureau Tass hebben de Russen twee eeuwen geleden het eerste hef- schroefvliegtuig ontworpen en een prototype doen vliegen op 12 Juli 1754. Aan do „andere zijde" heeft men tot dusver weer maar smoesjes gemaakt. Wijn jgRITSE Lagerhuisleden hebben de kans om binnenkort Zuid- Afrikaanse wijnkenners te wor den. De conservatieve afgevaar digde Robert Crough heeft name lijk de instelling van een weke lijks wijnfestijn in de eetzaal voor de Lagerhuisleden bepleit. Ver schillende leden, zo verklaarde Crough, weten niet, dat een goed glas Zuid-Afrikaanse sherry niet alleen de Spaanse evenaart, maar bovendien goedkoper is. Het voor stel schijnt in goede aarde te zijn gevallen. Uitspraak CEN ZWEED, die in een café te Malmö de nazi-groet had ge bracht, waardoor een vechtpartij ontstond, is door de rechter tot 30 Kronen boete veroordeeld. De recht bank gaf als haar oordeel, dat de groet weliswaar ongebruikelijk was, maar niet aangemerkt kon worden als het geven van aanstoot. De boete werd opgelegd voor de knokpartij. Voorzichtig CTEEDS meer Amerikaanse ouders nemen particuliere detectives in de arm om een onderzoek in te stellen naar de verloofden van hun dochters. Dit werd vastgesteld op het congres van de World Secret Association in Louisville. Verklaard werd, dat de ouders er niet in de eerste plaats belang in stellen of hun a.s. schoonzoon geld heeft. De meesten willen eenvoudig „goede vaders voor hun kleinkinderen." Lekken £)RUPPENDE kranen en lei dingen kosten de Ver. Sta ten 2.000.000-000 dollar 's jaa'rs. Dat bedrag vertegen woordigt de waarde van wa ter, lucht, gas, petroleum en andere stoffen, die aldus verlo ren gaan. Maatregel p\E Chinese communisten hebben bepaald, dat de gevangenen in de provincie Kwangsi, die korter dan een jaar moeten zitten, zelf voor hun eten moetenv zorgen. Ruim 11.000 gevangenen vallèn onder deze maatregel, die genomen is, omdat de communisten de kosten van de voe ding der gevangenen te groot achten om door de staat gedragen te wor den. „Ja, m'n vrouw wil de deur niet opendoen." ARNHEM IS DIT jaar gekozen voor een Europa-week (30 Augustus tot 4 September), o.m. vanwege zyn gast vrije naam, zijn bekendheid als oor logsterrein en als stad van snelle we deropbouw. Er is een algemeen en een jeugdge deelte voor wat het programma gedu rende die dagen betreft, naast de in leidingen der diverse sprekers, die ui teraard het belangrijkste element der samenkomst vormen. De Europese gas ten zullen officieel ontvangen worden ten stadhuize terwijl er voor de bui tenlandse gasten tevens excursies naar Amsterdam en door Gelderland wor den georganiseerd. Ook zal er een „Bal des Nations" zijn. De nationale jongerenconferentie heeft als thema; „De geestelijke basis van Europa", 't Jongerenforum zal worden georgani seerd door de politieke jongeren con tact raad. Uit een enquête onder jon geren van 23 jaar over enkele vragen inzake de Europese eenwording, wil men richtlijnen verkrijgen voor de te voeren propaganda in de toekomst. VRIJDAG 23 JULI HILVERSUM I 402 m: 7.00 Nws 7.13 Gram. 8.00 Nws 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 V. d. kleuters VPRO 10.00 Kin deren en mensen, caus. 10.05 Morgenwij ding VARA 10.20 Gram. 10.50: Voordr. 11.10 Pianorecital 11.25 Gram. AVRO 12.- Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose 12.48 Gr. 13.00 Nws 13.15 Meded. of gr. 13.20 Lichte muz. 14.00 V. d. huisvr. 14.20 Blaaskwint. 14.50 Voordr. 15.10 Sopr. alt en piano 15.30 Cabaret VARA 16.00 Orgelspel 16.30 V. d. jeugd 17.00 Gram. 17.20 Gram. 18.00 Nws 18.15 Lichte muz. 18.40 Tour de France 18.50 Pianospel 19.00 Boekbespr. 19.15 Muzikale caus. VPRO 19.30 Op bezoek bij anderen, caus. 19.45 Ber. 20.00 Nws 20.05 Klankb. over Frankrijk 20.30 Be nelux, caus. 20.40 Kamerkoor VARA 21.- V. d. jeugd 21.35 Gitaarspel 22.00 Tour de France 22^,10 Buitenl. overz. 2.1.25 Instr. kwart, en solist VPRO 22.40 Van daag, caus. 22.45 Avondwijding VARA 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m: NCRV 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 V. d. jeugd 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Omr. ork. 11.50 Gram. 12.15 Pro menade ork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Promenade ork. (verv.) 12.45 Staat- siebezoek v. d. Franse President 13.00 Nws 13.15 Surinaamse volksmuz. 13.45 Gram. 14.00 Lichte muz. 14.15 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Sopr. alt en piano 16.- Klimplanten aan de kamerwand, caus. 16.15 Vocaal ens. en sol. 16.45 Gram. 17.40 Fluit en clavecimbel 18.00 Gram. 18.20 Fries progr. 18.35 Amus. muz. 18.50 Sociale vragenbus 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toe lichting 19.30 Tenor en piano 19.50 Gr. 20.00 Radiokrant 20.20 Gram. 21.00 Op- wekkings-predikers wekken slapenden en doden op, caus. 21.20 Gram. 22.00 Omr. ork. en sol. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams) 324 m: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15, 14.00 Gram. 15.00 Strijkkwart. 15.50 Zang 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.15 Samen spraak 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 en 20.10 Gram. 20.15 Ork. conc. 21.00 Zang 21.15 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL (Frans) 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.20 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Cello en piano 18.30 Gram. 19.30 Nws 20.00 Gram. 21.00 Ork. conc. 22.30 Gram. 22.55 Nws. AdverLent'e) Zuiver en ontsmet uw I huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bed aart. d e ziekte kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN Tfc Tfc Tfc HUIDAANDOENINGEN BP. ll.il. VLOEISTOF BALSEM ZEEP 29) Van die grote veeman die hele kudden stal en grote stappen nam op ie weg naar rijkdom Oud geworden schan dalen van hét veeland; mannen die merken hadden veranderd met een spoor, met een mes; die op heterdaad betrapt waren, gegrepen waren na de daad, of alleen maar verdacht wer den. Manley, die dergelijke dingen zelf niet had meegemaakt, en niet veel verbeeldingskracht had. nam niet deel aan het gesprek, doch luisterde alleen maar en stelde er heel veel nelang in. Twee maanden van intieme om gang met mannen die bijna over niets anders spraken, hadden hun invloed. Toen Manley die herfst zijn nooi had üinnengehaald en zijn vee weer dicht bij de ranch, langs de rivier graasde, droegen drie jonge stieren het V.P.-merk drie kalveren die nooit een V.P.-moeder hadden gehad. Zc hadden de praatjes, toevallig ge- zaaijj in de vruchtbare grond van zijn begerigheid en zijn verzwakkende moraliteit, vrucht gedragen Een maand lang bleef hij nuchter. Een maand lang verschoot hij van kleur en bonsde zijn hart wanneer een ruiter op de top van Colfj Spring Coulee verscheen. Een maand lang vei lief hij de ranch alleen maar wan neer het heel erg noodzakelijk was, en was niet gerust voordat hij wist 'dat alles nog in orde was. Daarna keerde zijn vertrouwen terug. Hij werd ge heimzinniger, vol zelfvertrouwen met zijn schuld Hij keek de Wishbone- manr.en recht aan, en zelden drong het tot hem door dat hij een dief was; en wanneer dat nog het geval was, beschouwde hij dat woord als een synoniem voor geluk, met sluw heid er achter. Soms betreurde hij zijn bescheidenheid. Waarom maar drie kalveren? In een diepe coulee bij de rivier een coulee die bij de round-up overgeslagen was waren er meer dan drie geweest. Wanneer hi; er zes genomen had, zou het ge vaar niet groter geweest zijn dan voor drie. Hoe langer hij daar over peins de, des te meer voelde hij, dat hij, zichzelf bedrogen had. Dat najaar waren er geen branden. De grote prairie die zich uitstrekte tussen Hope en de rivier was dik be volkt met vee. Wishbone's en Double Diamonds voor het grootste deel, met hier en daar een verdwaald beest. Manley begon plannen te maken voor de toekomst. Hij reed hier en daar en hield zijn vee bij elkaar. Er was daar beschutting en voedsel en zijn idee was goed. Voordat de round up een aanvang nam, zorgde hij er voor dat een deel van zijn eigen vee en 'n paar Wishbone-koeien en 'n paar stieren graasden in een diepe en dik- begroeide kloof, die met de round up gemakkelijk over het hoofd gezien kon worden In dat voorjaar werkte hij weer voor de Wishbone. Toen de round-up do prairie schoonveegde. bracht zijn deel van de cirkel hem en Sandy Moran bij de rivier. Het was warm en zij hadden reeds veertig stuks vee voor zich, toen zij die diepe kloof naderden. „We behoeven niet in die kloven te gaan kijken", vertelde hij Sandy Mo ran rustig. ,,lk ben er een poosje ge leden in geweest en heb toen alles er uit gedreven. Het was bijna alleen mijn vee Ik geloof dat ik het daar goed schoon geveegd heb." Sandy was niet iemand die zich veel moeite zou geven, wanneet het niet strikt nodig was. Hij reed naar de rand van de kloof en keek naar beneden. Hij zag daar niets bewegen, en geloofde Manley op zijn woord. Hij zeide „in orde" en reed verder. HOOFDSTUK 17. VAL WORDT AUTEUR. Ook Val veranderde in dat jaar. lederen keer, dat Kent haar zag, be merkte hij dat zij weer veranderd was; niet meer zo koel, afwijzend; maar onafhankelijk in haar gedachten en zienswijze. Hij zag haar niet dik wijls, doch iedere keer als hij haar bezocht zag hij duidelijker het be spottelijke van hun vriendschap, kwam hij inwendig meer in opstand tegen de omstandigheden. Hij vroeg zich af hoe zij zo blind kon zijn om te geloven dat zij niets anders waren dan vrienden. En toch dacht zij dat. Al het vertrouwen, alle blikken en alle glimlachen gaf en ontving zij openlijk in de naam van vriendschap. „Ik ben benieuwd wat je zult zeg gen van het geheim, dat ik je ga ver tellen", zei ze hem. Haar gelaat werd met een bLos overdekt en zij wendde haar ogen naar de bloeiende pronk- erwten. Haar aarzeling verweKte een wilde hoop in Kent's hart „Wat is het geheim?" vroeg hij met moeite. Val keek hem aan, zag iets vreemds in zijn ogen, en wendde haar blik onmiddellijk weer al. „Je ogen zeggen altijd dingen, die ik niet kan horen", vertelde zij hem. „Oh, ja? Wil je dat ik als vertolker optreed?" „Neen. Ik wil alleen maar dat je luistert. Heb je gemerkt dat ik de laatste tijd veranderd ben, Kent?" „Wat bedoel je? Ik zal waarschijn lijk een standje krijgen als ik je ver tel „Oh, jij bent vreselijk voorzichtig! Zie ik er de laatste tijd tevreden uit gelukkig?" Kent rukte een paar bloemen af en trek die in stukken. „Misschien heb ik dat wel ge hoopt", zeide hij bijna fluisterend. „Wel, ik stel weer belang in het leven Ik heb het toevallig ontdekt -" Kent hief zijn hoofd op en keek haar scherp aan, en zijn geliat werd vaal grauw onder het bruin. „Het is alsof alles veranderd is, Kent. Ik ik heb geschreven. Kent ontdekte dat hij zijn adem had ingehouden, en slaakte een zware zucht. „Oh!" Na een minuut glimlachte hij philosophisch. „Wat heb je ge schreven?", vroeg hij. „Wel, gedichten, maar voor het grootste deel verhalen. Zie je", begon zij uit te leggen, .,ik wil zelf wat geld verdienen. Ik heb niet veel* gezegd, omdat ik niet graag klaag; maar de verhouding wordt voortdurend slech ter tussen mij en Manley. Ik hoop dat het niet mijn schuld is. Ik heb alles geprobeerd om mijn vertrouwen in hem te behouden, en hem te hel pen. Maar hij is zo erg veranderd! Dat weet je. En ik ben heel erg trots. Ik kan niet oh, 't is vreselijk een man om geld te moeten vragen! Vooral wanneer hij niets wil geven", voegde zij er naïef aan toe. „Eerst was het niet rodig; ik had zelf wat geld, en al mijn kleren waren nieuw. Maar men moet voortdurend dingen kopen voor het huishouden, en voor ie per soonlijke behoefte en dat schijnt hij vreselijk te vinden. Ik had nooit kun nen geloven dat Manley gierig was; maar hij is het, jammer genoeg. Ik spreek niet graag over zijn gebreken zelfs niet met jou. Maai tegenover jou moet ik eerlijk zijn. „Het is niet prettig om te zeggen dat ia niet schrijf in een brandend verlangen om mijn gedachten uit t® drukken, maar om geld te verlienen. Het is treurig vind je niet?" Zij glimlachte ernstig. „Maar er schijnt veel geld mee te verdienen te zijn, en het is werk, dat ik hier kan doen. Ik heb een zee van tijd en word niet gestoord!" Om haar mond kwam een bittere trek. „Ik denk toch zo veel; dus ik kan mijn hersens ook wei gebruiken om geld te verdienen." Plotseling wendde zij zich tot Kent en sloeg haar handen om zijn arm. „Nu zie je Kent, hoeveel onze vriendschap voor mij betekent," zei zij zacht. „Dit zou ik nie mand anders hebben kunnen ver tellen! Het schijnt zo verraderlijk zelfs om het aan jou te vertellen ik bedoel van hem. Maar jij.bent zo goed jij begrijpt het altijd hé Kent?" „Nu. ik geloof wel da-t je succes zult hebben; je hebt hersens genoeg om een dictionaire te schrijven." Hij meende het werkelijk, omdat hij Val als de knapste vrouw ter wereld be schouwde. Zij lachte dankbaar. „Je hoge ver wachtingen, die ongetwijfeld mis plaatst zijn, worden niettemin op prijs gesteld." vertelde zij hem. „Wan neer je denkt er tegen bestand te zijn, kom dan binnen om een paar van mijn producten te lezen." (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5