THREE LIONS „MIDDELPUNT VAN WENEN: gecamoufleerde Kominform RADIO AKKERTJE Over de Kindermis Opvallend lekker., Een vrouw in de eenzaamheid V© DA E/V E/V TWEEDE BLAD DUS de school heeft een mooie taak en de ouders ook. Als allen hun best doen om deze twee te stimuleren, dan wordt de kinder mis iets moois en iets groots. Dus nogmaals, niet dat schoolse, maar datgene, wat nodig is om echte, ware resultaten te bereiken, die er onze kinderen toe kunnen brengen om dagelijks met eerbied en aan dacht de H. Mis te volgen. En dat moet ons doel zijn. Stijging ER. zit nog altijd stijgingskracht in de kosten van levensonder houd. In de periode van 15 Mei tot 15 Juni ging het indexcijfer één punt omhoog, namelijk van 126 tot 127 (als basis van 100 geldt het jaar 1949). Terwijl de groenten erg goedkoop waren en het indexcijfer drukten, gingen de prijzen van an dere voedingsmiddelen omhoog: aardappelen, vleeswaren, melk, kof fie, thee, vis, eieren en chocolade repen. Het is wel van groot belang, dat deze opwaartse beweging nu eindelijk eens tot staan komt. Nu reeds is de vraag van looncorrecties alweer aan de orde en bij 'n verdere stijging zou ze voortdurend aan de orde b iven met alle kansen van sociale onrust, daaraan verbonden. Ongerustheid Dozijnen ongewg/iste vreemdelingen worden binnen gesmokkeld Auto's en vliegtuigen ingeschakeld Grote misbruik Chefarine „4" doet wonderen! Luchtvaartpostzegels -1954 ADENAUER:EVG ALS WERELDVERDRAG ZWITSALINE gelee JAPAN NIET GESTELD OP ATOOMBOMMEN WOENSDAG 21 JULI 1954 AT EEN ONDERLIJKE ERELD Pijn, die U overvalt door B. M. BOWER lüRMIS. «lit jaar lang niét |als we andere ja- regen was spel er wel veel ge il, vooral in de ca- loden dan wat uit li. En zo zullen leden zijn met de Tjks festijn. PAGEN GAAN pis. zal onze ouden desbetreffende co- reis worden aan- oudjes die er in Irs niet uitkomen, llijke dag zien te )1 te vermoeiend, zullen boven de Gent, waar de fzichtigd worden, Brugge en van- êrug. kar zal in de ge- Iteld iets voor de I VAN FANFARE It Gedacht heeft 1 11 maanden na Js deel te nemen Jlinge. leur Mannacrt uit I e leden kan wor- liebuut uitstekend I venal ook geluk- I kreeg Graauw de hen van f 40. Iistus ook deel ne- II te St. Jansteen. IINDERZOEK lï.C. laai zal in de ge- Tiet bevolkingson- Laats vinden. Het Jid plaats in 1952 leelname bevredi- 1 ht. onderzoek Jg in het Wijkge- ■ie Kruis op Vrij- ■ndag 2 Augustus, ■ichiehuis „Sancta 126 en Dinsdag 27 lin de voormalige ■dag 23 Juli en te linzicht op Woens- tl'ILOFT tstelling vierde 't ken - Hellemons sfeest. De sympa- iten veel geluk- nemen. er A. T. ontstond en. Met vereende vuur blussen, na- t deel een prooi >e politie heeft de e klas de eivolle e thriller, lte west ingeluid die vlot voor de ronderwijzeressen f dankte en hun "gen liet. op het woord om i bekend te ma ch en ook wel 'n zijn beurt de er inspanning het 1 resultaten onzer m hij hoopte van en van het eind- ntwoorden. -e Z.Eerw. op het rantwoordijkheid neens te luisteren welke ervaren geven, want al- ater in slagen op en de rijkdom bewaren. smming keerden huiswaarts. STATIE VAN >E". nam deel aan en muziekcon- in een aan na- een groot aan- mten bijeen wa- e vat de resultaten lespannen, daar ifgelopen maan- oncours had ge- muziekminnend ïrote verrassing, lat Euterpe be- ?en op twee eer- fdeling. per „Een draai- itink, kreeg als praedicaat: „een g' met 187 pun ier was gekozen: Fucik. Ook hier- iterpe's muzikan- an eerste prijs, een eerste prijs ie Zeeuwse Lond, een een zo korte ubbele felicitatie het verplichte ink, die deel uit- complimenteerrie met het behaal- t leven: Het Cen- 1 van Berlijn, een Dijck om 7,30 u. 8 uur; Calamity ympia theater, 20 te 20 uur: Het Vlaamse Opera 8 P»E artikelen van de onderwijs- U medewerker van „De Stem worden door velen met graagte ge lezen. En terecht; immers hij geeft een gezonde kijk op allerhande vraagstukken. Dit blijkt ook nu weer ui" de degelijke artikelen over de Kindermis. Zeer terecht onder scheidt hij gewoontevorming en begrip. Het eerste hoort bij de ouders thuis; het tweede bij (je school. Maar vaak worden er de ouders zo goed als geheel buiten- gehouden. Men neemt de zaak te veel als schoolmis op. Hieruit volgt, dat er te veel schools wordt opge treden, zodat men kan spreken van een aanhangsel van de rooster van lesuren. Zo zag ik eens een lijstje in een klas hangen, waarop stond: 8 uur: schoolmis; 9 uur: rekenen; 10 uur: schrijven. Zo gaat het hier en daar nog en met welk gevolg? Dat de kinderen er genoeg van krijgen en met het einde van de leertijd ook de Mis van zich afschudden. Ik vroeg eens aan een groepje jongens van de hoogste klas: over hoeveel dagen gaat ge nu van school af? Het ant woord was: 19. Maar een paar on der hen gaven daarop het onge vraagde antwoord: Maar 19 keer meer naar de schoolmis. Dit is toch wel een bewijs dat er zodoende geen gewoonte ont staat, al komer. ze dan iedere dag in de kerk. Vaak is alles te schools, te veel gereglementeerd en de on derwijzers zijn er dan om te sur veilleren en te kijken of ze niet praten. In een schoolvergadering was eens besloten om het volgende in acht te nemen: Op commando uit de bank; op commando knielen; op commando naar huis en op com mando naar de communiebank. Dit laatste werd nog nauwkeuriger aangegeven door te bepalen, dat ze over de derde plavuis moesten lopen. Als dit de voornaamste besluiten zijn, dan zou ik zeggen: Blijft maar weg. De onderwijzer moet er zijn, zoals de onderwijsmedewerker te recht zegt: daadwerkelijk voordoen; meedoen, aanwijzen en verklaren. Dat behoeft altijd niet in de kerk te gebeuren. Neen, in de kerk moet men als gemeenschap het H. Offer mee opdragen, al kan een korte uit leg en enige verklaring wel nuttig werken. In de schdol moet de H. Mis goed en degelijk en aan genaam behandeld worden, in alle leerjaren; de eerste klas niet uit gezonderd. En hier vooral degelijk de kennis aanbrengen. Men kan wel eens zeggen: dat is intellectu alisme. Absoluut niet. Zonder kennis komt men nooit tot beleving; eerst kennen en dan kunnen. de Misplaten gebruiken met steek- figuren; laat ze de delen der H. Mis op strookjes in volgorde leggen enz. Er is afwisseling genoeg. En als er dan opgaven bij zijn voor de Mis van de volgende dag, heeft men succes. B.v. wat doet de priester met zijn armen vóór hij aan het Evangelie is? Hoe houdt hij de kelk vast bij de Consecratie? Het zijn wel opdrachten van kennis aan brengen. maar ze dragen bij om de kleintjes vooral de H. Mis te leren kennen en dat voert tot beleving van de H. Mis; vooral als de onder wijzer er bij zegt: jullie, wat moeten of zullen jullie doen als de priester de kelk vastneemt bij de Offerande enz. Huybergen. Br. AMBROSIUS. JJET Vrije Volk, dat de katholieke pers zo graag als „slaafs" af schildert, volgt nu natuurlijk weer critiekloos de capriolen van het N.V.V. Alles wat er in de socialis tische hoek geschiedt, is nu een- QNBEKEND maakt onbemind; dat ™aal 1ve1rstand!g en volmaakt. Het W is ook hier van toepassing. Men Parnnl bewaart altnri klaagt over het verflauwen in zake godsdienst. Is daaraan ook de ge ringe kennis niet schuldig? Wat weten ook velen van de H. Mis anders dan: Als het boek op de andere kant komt, gaan staan; bij het bellen drie keer op de borst kloppen en bii het kruisje aanstal ten maken om weg te gaan. Zie maar eens in de achterste gelederen in de kerk. Als de school nu daarvoor zorgt, dat het kind een idee krijgt van de plechtigheden in de H. Mis en het leert, dat de H. Mis een offer is namens de gemeenschap; ook na mens de kinderen aan God opge dragen, dat het dus hun offer is, dan verricht ze prachtig Aposto- laatswerk en dan zal haar moeite ruim beloond worden. Dat is wat anders dan komen kijken of er niet gepraat wordt. En dan de mede werking der ouders erbij, dan krijgt men fijne toestanden. De ouders moeten voor de gewoonte zorgen; d.w.z. voor de vorming daarvan. Maar ze moeten er ook gelegenheid voor krijgen. De school heeft te zorgen of desnoods anderen, dat de ouders op de hoogte blijven van de kindermis. Zij kunnen wel zoveel invloed uitoefenen, dat de kinderen komen. Maar ze moeten graag ko men en dat krijgt men door veel afwisseling in de onderrichtingen, door gezamenlijk te bidden, door staan en knielen, enz. Actief en motorisch en visueel zijn de kinde ren ingesteld. Welnu laat ze dat doen. Wat is er op tegen om ook (ie handen te vouwen en te strek ken met de priester vooral door de laagste klassen. Die kinderen willen iets doen; luisteren verveelt. Maar leg alles mooi uit. En wel in de klas vooral. Laat ze de Mis doen aan een kinderaltaar; laat ze Parool daarentegen bewaart altijd een tikje afstand en verbergt bij alle lof voor het N.V.V toch een zekere ongerustheid niet: „Belang rijk is alleen in hoeverre de nieuwe oriëntering tegenover beide confes sionele organisaties in de practijk tot een gescheiden optreden zal lei den. De onderlinge wedijver tussen de drie vakcertralen waarvan de laatste tijd reeds sporen waren v/aar te nemen zal zeker in de toekomst niet minder worden. Wij kunnen alleen maar hopen, dat men 'n. de toekomst zo verstandig zal zijn zijn kracht niet te zoeken in elkaar overbieden, want dan zou ons gehele volk daarvan de dupe kunnen worden." Het blad voegt daaraan toe: „Wat het N.V.V, betreft hebben wij het volste vertrouwen, dat dit niet het geval zal zijn." Waarop dat ver trouwen berust, weten wij niet. Veeleer bestaat er o.i. reden voor de vrees, dat het stoken van de communisten onder de linkervleu gel van de socialistische arbeiders, hetwelk nu zeker verhevigd zai worden, het N.V.V. tot een scher pere tactiek zal verleiden. WENEN ziet zich thans gedwongen als gastheer te fungeren voor een toenemend groot aantal ongewenste gasten die door de Sowjet Unie op de stad worden losgelaten. In de jaren die volgden op de tweede wereldoorlog heeft Wenen steeds op menslievende wijze asyl aangeboden aan de vele duizenden manner* en vrouwen die de Sowjet invloedsfeer wensten te ontvluchten. De Russische bezettingslegers negeren evenwel openlijk de Oosten rijkse voorschriften met betrekking tot controle aan de grenzen door op clandestiene wijze personeel voor de communistische front-organi saties binnen de stad te loodsen. In de afgelopen weken zijn op deze wijze minstens 50 personen van zeer verschillende nationaliteit Oosten rijk zonder officiële toestemming binnengekomen als nieuwe perso neelsleden van het Weense hoofdkwartier van de door Moskou geleide Wereld Vredesraad. De bureaux van deze Raad werden in Mei en Juni van dit jaar van Praag naar Wenen overgebracht, ondanks een officieel protest van de Oosten rijkse regering. Het centrale secreta riaat van de Wereld Vredesraad is thans gevestigd in de Sowjet sector van Wenen waarin ook de andere Communistische front-organisaties hun hoofdkwartier hebben opgeslagen, zo als onder meer de Wereld Federatie van Vakbonden. De Russen schijnen volgaarne be- t Ad ver tent e) TEGEN PIJNEN .n GRIEP. 20TABLETTEN 485 ct reid te zijn om het verlies van vriend schappelijke betrekkingen met Oos tenrijk te riskeren in ruil voor het voordeel van een „Westers1' adres voor hun zogenaamde „onafhankelij ke" internationale organisaties. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat Oostenrijk het enige niet-commu- nistische land is waarin hun organi saties r'eh ongestoord kunnen vesti gen zonder het risico te lopen om ge dwongen te worden het land te verla ten. ACHTERDEUR De Wereld Federatie van Vakbon den bijvoorbeeld werd vanwege haar gezagsondermijnende activiteiten in 1951 gedwongen Parijs te verlaten. Het enige land waarnaar de Federatie kon verhuizen zonder zichzelf auto matisch te brandmerken als een orga nisatie van „achter het IJzeren Gor dijn" was dus Oostenrijk. Beambten en agenten van door de Sowjets opgerichte en geleide organi saties kunnen Oostenrijk binnenko- HE WESTDUITSE Bondskanselier dr Adenauer heeft op een persconfe rentie de hoop uitgesproken, dat een verruimde Europese verdedigingsge meenschap het gehele Nabije Oosten en ook de landen van het Balkanver drag zou omvatten. Adenauer zei bereid te zijn, met Frankrijk zekere veranderingen in het EVG-verdrag te bespreken, die geen nieuwe bekrachtiging zouden verei sen. Hij waarschuwde nogmaals, dat indien Frankrijk het verdrag niet zou bekrachtigen, het alternatief een Duits leger zou zijn. Van 23 Augustus t.m. 9 October a.s. zal PTT een kleine serie van twee bijzondere postzegels uitgeven met een toeslag ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds. De zegels zullen verschijnen in de waar den van 2 cent met een toeslag van 2 cent en 10 cent met een toe slag van 4 cent. De zegel van 2 cent stelt een jongen voor, die een model van een vliegtuig oplaat en is geelachtig-groen van kleur; de zegel van 10 cent draagt de beeltenis van Dr A. Plesman, luchtvaartpionier en een van de stichters van het Nationaal Lucht- vaartfonds. De kleur van deze zegel is grijs-blauw. men en verlaten door een door de Russen gecontroleerde achterdeur en zonder toestemming van de Oosten rijkse regering. In dit verband schreef de Arbeiter Zeitung, het officiële or gaan van de Oostenrijkse Socialisti sche Partij onlangs: Illegale grensoverschrijdingen wor den uitgevoerd met behulp **an auto's welke het land met grote snelheid binnenrijden of verlaten terwijl Sow jet officieren de Oostenrijkse grens wachten verhinderen om iets hierte gen te doen, of met Sowjet- of Hon gaarse vliegtuigen die op het Sowjet- vliegveld ten Zuiden van Wenen lan den. Behalve van deze illegale methodes bedienen de Sowjet autoriteiten zich nog van een andere methode waarme de zij de grensoverschrijdingen een schijn van wettigheid geven, namelijk door het verstrekken van een zoge naamde „Propusk", een bewijs van de Sowjet militaire autoriteiten waarin machtiging wordt verleend de grens te overschrijden zonder een behoorlijk paspoort of visa. Zulke bewijsjes wor den natuurlijk niet erkend in het in ternationale grensverkeer. IN EEN HOTEL Op deze wijze zijn binnen een be trekkelijk korte tijd dozijnen van zul ke ongewenste vreemdelingen Wenen binnengesmokkeld. Zij hebben hun in trek genomen in een hotel in de Sow- j et-sector en hebben zich niet bij de Oostenrijkse politie gemeld, zoals de wettelijke voorschriften vereisen. Niettemin is het uitgelekt, dat zich onder deze illegale grensoverschrij- ders 19 Fransen, een Pers, twee Brit ten, drie Polen, twee zogenaamde Po len met Spaanse namen, een Tsjech, vier Chinezen en een onderdaan van de Libanon bevinden. De meesten van deze nieuw aange- komenen zijn volgens de „Arbeiters Zeitung" personeelsleden van het Se cretariaat van de Wereld Vredesraad, onder meer de Secretaris Generaal Jean Lafitte van Franse origine, en diens landgenoot Roger Arvois, de Di recteur van de W.V.R. De aanwezigheid van deze en an dere autoriteiten van communistische front-organisaties was aanleiding voor „Die Presse", een vooraanstaand Oos tenrijks dagblad, om Wenen te be schrijven als „een middelpunt van de gecamoufleerde Cominform." i Advertentie) JAPAN ZAL NIET toestaan, dat op Japans territorium atoombommen wor den opgeslagen, noch dat er bases voor atoombommen worden aangelegd, noch dat er desbetreffend materiaal wordt vervoerd, zo heeft de Japanse minister van Buitenlandse Zaken verklaard. Volgens de Japanners heeft het Amerikaanse opperbevel een garantie in deze zin gegeven. Klachten jTHOMAS Blaekmore te Bris tol kwam voor de recht bank klagen over zijn vrouw Violet op grond van „wreed heid". „Wat is er dan allemaal wel gebeurd?" vroeg de rech- ter. „Noti," zei Thomas, „in j 3947 heeft ze me een teil wa- j ter over het lijf gegooid, in j 1948 heeft ze me met de fles I van de baby geslagen, in 1949 j heeft ze me een halve steen naar m'n hoofd gegooid, in 1950 heeft ze de theepot over me leeggegoten, in 1951 heeft I ze geprobeerd me met een j schaar te steken en in 1952 heeft ze een melkfles op m'n hoofd kapot geslagen. Is dat genoeg? De rechter vond het genoeg. Rokerig r\E 31-jarige Duitser Jean Moll heeft te Wuerselen, hij Aken, een wedstrijd in het pijproken tus sen 22 Duitsers en 15 Nederlan ders gewonnen door een pijp met 2,5 gram tabak 61 minuten en een tiende seconde brandende te hou den. Koopje TNE GITAAR waarop Napoleon speelde tijdens zijn ballingschap op St. Helena, is op een veiling te Sydney verkocht voor 105 Austra lische ponden. Het instrument, dat met ivoor en paarlemoer is inge legd, en waarvan de kast van ceder hout is vervaardigd, werd gekocht door een verzamelaar van souvenirs van Napoleon, te Melbourne. Aan pakker DODE HOND. De communisti sche pers bezingt de lof van een Oost-Duitse jachthond, „Teil" geheten, die de afgelopen drie jaar op zijn eentje 300 wilde zwij nen heeft gedood. De meeste hon den blaffen er alleen maar tegen, maar Teil attaqueert en weet de zwijnen met een beet in de nek af te maken. Eindelijk JVJAAR TASS meldt, hebben Russische geleerden aan wijzingen gevonden voor het bestaan van plantenleven op Mars. Prof. Edward Cuyler van de Amerikaanse Yale-universitei t heeft verklaard, dat er voor vrou- i AUvertpitUP wen niets gezonders is dan pijp roken. Een van zijn eerste navolg sters in deze theorie is zijn eigen vrouw. De buren fluisteren even wel, dat ze hiertoe moet zijn ge prest, want tevoren rookte zijn noch sigaretten ,noch pijp, noch tabak. Pensioen In Rome beraadt men zich over de pensioenaanvrage van de 62-ja- rige inbreker Natale Papini. „Ik ben mijn hele leven inbreker ge weest", verklaart Natale. „Al die tijd had ik net zo goed kunnen tim meren of metselen en dan had ik toch ook pensioen gehad?" De ambtenaren voelen wat voor deze redenering mi als de brave man een beetje geluk heeft, krijgt hij nog wat hij vraagt ook. Denkwijze T~)E genaturaliseerde Franse cou reur Zaaf heeft onderzocht, wat de oorzaak van dronken schap is. Hij nam daartoe de maatregel elke avond een fikse hoeveelheid van telkens een an dere soort wijn te drinken. Hij deed er in het kader van het on derzoek steeds een beetje water bij. Daarbij bleek tot zijn verras sing, dat hij van alle soorten dron ken werd. Hij concludeerde, dat dat klusje water de constante fac tor van het ontstaan van dronken schap was. Sedertdien drinkt hij slechts pure wijn. Riskant „DIJ de moderne manier van vis- sen worden veel risico's geno men. De vissersschepen komen dicht bij elkaar om de school vissen, die zfj door middel van het echolood hebben gepeild, zo efficiënt moge lijk aan te vallen. Het komt voor, dat de schepen elkaar rakelings passeren. Eén kleine misschatting in de afstand en er komt een aanva ring met alle gevolgen van dien voor schepen en bemanningen." Deze waarschuwende woorden heeft de inspecteur voor de scheepvaart „in het algemeen belang" gericht tot allen, die hij de zeevisserij be trokken zijn. en de rest van de dag nutteloos dreigt te maken, kunt U terstond stillen. 't Is altijd makkelijk p—bij U te hebben, die helpen direct! DONDERDAG 22 JULI HILVERSUM I 402 m: AVRO 7.00 Nws 7.10 Gram. VPRO 7.50 Dagopening AVRO 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gr. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Gr. 11.10 „Z.15, de vreemde uitvinding van Piet Disselman," muzikale comedie. 11.45 Caus. over de zomertentoonstelingen in de grote musea. 12.00 Viool en piano 12.25 In 't spionnetje 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 ^ïammondorgel 12.50 Uit het bedrijfsleven 13.00 Nws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.50 Rep. 14.00 Meisjeskoor 14.30 Pianorecital 15.00 V. d. zieken 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. Intermezzo: Tour de France 17.00 V. d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.: Uitwisselingsprogr. over Frankrijk, door G. Sluizer. 18.00 Nws 18.15 Tour de France 18.25 V. d. jeugd 18.40 Rep. 18.50 Gram. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Lichte muz. 19.45 Voordr. 20.00 Nws 20.05 Omr. ork. 20.55 .Familiekwesties" hoorsp. 22.30 Vocaal kwart. 22.40 Tour de France 22.50 Sportact. 23.00 Nws 23.15 Lichte muz. 23.40-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m: KRO 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw NCRV 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst KRO 11.00 V. d. zieken 11.45 Piano 12.00 Angelus 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 V. h. platteland) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws 13.20 Pianorecital 13.50 Dansmuz. NCRV 14.00 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Kamermuz. 16.00 Bijbellezing 16.30 Pianorecital 17.00 V. d. jeugd 17.40 Oost- veluws progr. 18.00 Gram. 18.15 Piano kwart. 18.45 Gram, 19.00 Nws en weerber. 19.10 „Zuid-Afrika Emigratieland". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Mariniers kapel 21.00 Wonderlijke wetenswaardig heden 21.15 Gram. 22.00 Radio feuilleton 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams) 324 m: 12.00 Gr. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Orgelspel 14.00 Engelse les 14.15 Gram. 14.30 Franse les 14.45, 14.53 en 15.00 Gram. 15.30 Bazuin en piano 16.00 Opera- muz. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.30 Verz. progr. 21.15 Zuid-Afrikaanse muz. 22.00 Nws 22.15 Ork. conc. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL (Frans) 484 m: 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws 13.15 en 13.30 Gram. 14.30 Kamermuz. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Dansmuz. 18.30, 18.55 en 19.15 Gram. 19.30 Nws 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. f Advertentie) 28) Manley reed naderbij, uitgelaten blij hem te zien Kent liep naast het paard naar de corral, ontzadelde het, en vertelde zijn boodschap. Manley onderbrak het gesprek door uit een kunstig ir, het hooi verborgen schuil plaats een platte fles whisky te voor schijn te halen en drong er op aan dat Kent op zijn gezondheid moest drin ken Kent weigerde en Manley ont kurkte de fles en zette haar aan zij a mond Terwijl hij daar zo stond, met op geheven gelaat, terwijl de gele vloei stof langs zijn kin liep, sloeg Kent hem met heimelijke belangs'elling gade. Zo had Manley dus zijn woord gehouden! Vier grote slokken.Kent telde ze. „Je neemt het er goed van, Man... voor iemand die in het naiaar je drank afgezworen heeft.' vertelde hij hem. Manley liet de fles zakken, slaakte een zucht van zuiver dierlijke vol doening, en deed de kruk weer in de hals met een spijtig gezicht. „Een mens moet toch iets in het leven hebben," verdedigde nij zich onbeholpen „Ik heb veel pech gehad genoeg om een man tot een mis daad te drijven. Alles verbrand mijn vee verspreid en mijn kalveren de hele winter zonder bescherming. Mijn veestapel is niet groot genoeg om daar tegen ie kunnen, Kent. Ik behoef je niet te vertellen hoe ik er nu voor sta. Ik had honderd beesten en drie van m'n beste stieren zijn weg kan een mens niet overheen stappen. Ik heb schulden, ook en als je dan nog een ijsbeig in huis hebt als je vrouw je niet bij staat wanneer hij geen sympathie kan ver wachten van degene? die verplicnt is maa: ik hoop, dat ik een gentle men ben, Ik beklaag me niet over haai mijn huiselijke aangetegen- heden zijn mijn eigen zaken, maar als je vrouw bevriest Hij nield de fles omhoog en keek er naar „De beste vriend, die ik heb." eindigde hij, me. een geliefkoosde klank in zijn stem. Kent wende zich me» afschuw urn. Manley had hem teleurgesteld Hij was nog dieper weggezakt, op het ogenblik dat hij zich had moeten, schrap zetten voor de terugtocht naar de top van de helling. Met een be- l'emd gevoel dacht hij aan zijn „vriend" die voor haar leven aan deze dronkaard gebonden was Geen won der dat zij behoefte gevoélde ran een vriend. „Nu, wat doe je? Ga je met Wish bone mee?", vroeg hij zijn gedachten terugrukkend tot zijn 'boodschap. „Als je mee gaaf zal je vanavond al naar de Wishbone moeten gaan de wa gens vertrekken morgen. Misschien is het dan beter, als je even langs Polly rijdt en hem vraagt nu en dan eens hier heen te gaan om voor het een en ander te zorgen. Je kunt ie vrouw hier niet alleei achterlaten zie je. Polycarp rijdt dit voorjaar niet mee; hij heeft rheumatiek, of tets van dien aard Maar hij zal voor haar brandhout kunnen zorgen, en nu en dan eens voor haar naar de stad kun nen gaan. je moet hier ook een paard voor haai achterlaten." Manley nam weer een grote slok uit de Res. doch hij hoorde het. „Ja_ dat is zo daar heD ik nooit aan gedacht. Ik geloof ook dat 'k be ter aan Polycarp kan vragen of hij dat voor mij doen wil Maar Val zou het alleen ook wei klaar spelen Ver leden winter is zij hier wel een week alleen geweest toen ik door de storm werd opgehouden hij knipoogde schaamteloos. „Val is niet zo dwaas als andere vrouwen, dat moet ik zeggen. Zij geeft er niC'- om of ik thuis ben of niet; soms denk ik zelfs, dat zij liever heeft dat ik weg ben. Maar je hebt gelijk en ik zal aan Polycarp vragen of hij zo nu en dan eens wil gaan kijken Ik ben oljj dat je er over gesproken hebt. Je hebt altijd een goed hoofd gehad om voor andere mensen denken. Kent. Je zou moeten trouwen." „Neen, dank je," antwoordde Kent. „Ik heb geen heket aan vrouwen. De wereld is al vol mannen, die de vrou wen met a^'e soorten van genoegen een voorproefje van de hel willen geven." Maniey staarde hem verwonderd, aan en lachte dan twijfelachtig alsof hij voelde het fijne van een goede grap gemist te hebben. Daarna werden voorbereidselen ge maakt voor Maniey's vertrek. Kent hielp zoveel mogelijk en Val liep rus- stig rona om al wat Manley nodig had op de round-up bij elaar te zoe ken. Doch toen zij klaar waren om te vertrekken liet Kent miH opzet zijn handschoenen op de divan liggen, en dacht er pas aan toen Manley reeds in het zadel zat. Hij keerde dus weer In de kamer terug en Val volgde hem. Hij wilde iets zeggen hij wist niet wat dat hen dichter tot elkaar zou brengen; iets, waardoor zij dikwijls aan hem zou denken. Hij raapte zijn handschoenen op en stak haar zijn hand toe doch zijn tong scheen verlamd. Hij durfde niets te zeggen. Al zijn weemoed, al zijn tederheid lag in zijn ogen. „Tot ziens meisje. Pas op je zelf," zeide hij eenvoudig. Val glimlachte tee. „Tot ziens, mijn enige vriend. Wees voorzichtig!"... Hun handen ontmoetten elkaar rn een warme greep.Kent liep naar bui ten en steeg op, reed naast Manley weg en praatte over het vee en de round-up, en over een dozijn andere dingen, die een man interesseerden. Doch al die tijd bleef één gedachte in zijn hoofd hameren: ,,Dat heeft zij tegen hem niet gezegd! Dat heeft zij tegen hem nie^ gezegd!" HOOFDSTUK XVI. Manley s nieuwe tactiek. Naar het Oosten, naar het Zuiden en naar het Noorden trokken de rui ters van de Whisbone om het vee bij eikaar te drijven, dat door de brand verspreid was. Geen rivieren nielaen hen tegen, noch bergen, noch de diepe kloven en uitgestrekte vlakten. Het was Maniey's eerste ondervin ding in werkelijk round-up werk want tot noch toe was het hem altijd gelukt zijn kleine kudde dicht nij zijn ranch te houden en de enkele Deesten die afdwaalden werden dan door goedgezinde buren naar zijn weide ge. dreven. Hij voelde zich met trots n veebezitter nu de V. P Koeien zien mengden onder de Wishbones en Dou ble Diamonds. Meer dan eens legde hij uit dat V. P.-Val Peyson bete kende, en dat hij dat merk had laten registreren kort. nadat hij met Val verloofd was. Nu was hi.i met senti menteel meer tegenover haar doch hij wilde gaarne laten merken dat hij het wel geweest was; het was een bewijs, dat hij fijngevoelig kun zijn Bij het verdwijnen der weken werd evenwel zijn verlangen om zijn bezit speciaal zijn vee te vergroten, meer overheersend Het Wishbonè merkijzer brandde sissend door het haar van honderden kalkeren, terwijl de V.P -beesten met tientallen te tel len waren Dat was niet reentvaar- dig. Hij voelde zich door net lot bedrogen Hij overdacht de groei van zijn kudde en hij kwam tot de ont dekking, dat het langs die wag heel erg lang zou duren voordat hij een flink aantal koeien had Hij zocht in zijn geest naar de één of andere rijke kennis in het Oosten, die bereid ge noeg zou zijn hem genoeg geld re lenen om, zegge, vijfhonderd koeien te kopen. Hij begon er eens over te spreken toen hij 's avonds met de jongens om het kampvuur lag. „Je zult met een lang touw moeten gaan rijden", raadde Bob Roydsn hem grijzend aan. „Dat is de manier om in de veefokkerij vooruit te komen. Ka pitaal geeft niets! Het kopen van vee is niet opwindend genoeg ie moet het stelen Dat zou ik doen als ik een eigen merk had en jouw am bitie om rijk te worden. •>Om gearresteerd te worden", lachte Manley „Neen dank je" Sandy Moran herinnerde zich een man, die merken veranderde en dat zeven of acht jaar had volgenouden, voordat hij gegrepen werd. „Maar zij grepen hem niet", eindigde hij. „Eén van zijn mannen vertelfle hem wat er broeide, en hij verkocht alles aan een nieuweling en smeerde m. Ze hebben hem nooit kunnen vinden." Zo ging het gesprek voort, zonder doel, alleen maar om de tijd te do den. Verhalen over veediefstal, het ■veranderen van merken, en hst merken van nog ongemerkte kalveren. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3