BROEDER CAJETANUS WERD ERE-BURGER VAN BREDA STREEK Z-VLAANDEREN ZUID-BEVELAND Waardering in „klinkende munt" Betoverend spel: DE BETOVERDE PRINSES Onderscheiding voor gehele Congregatie Dienst Geestelijke Volksgezondheid in werking Een DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 JULI 1954 Grootse viering van „100 Jaar St. Marie Huybergen' HULDIGENDE WOORDEN VERKËERSEXAMENS TE AARDENBURG 97 geslaagden Ik deed de was voor een ander Koudekerke steunt geestelijke volksgezondheid DIPLOMA'S TE AXEL Sterrit naar Axel TERNEUZEN GOES LANDBOUWHUISHOUD SCHOOL TE TERNEUZEN Uitreiking diploma's AGENDA HEDEN MOHE EN JJONDERD JAAR verantwoord, verzorgd en met liefde gege ven onderwijs heeft gisteren „in klinkende munt" de waar dering en de dank gekregen, die het in een bewogen eeuw heeft verdiend. Want in de foyer van het Bredase Concordia klonk herhaalde malen het applaus en de bronzen legpenning, waarmee broeder Cajetanus het ereburgerschap van Breda verkreeg, had de glans van een galjoen vol gouden dukaten. Want met deze (schaars toegekende) ere-titel werd de gehele Congre gatie van St. Marie te Huybergen geëerd. Een ander hoogtepunt was de feest-operette, die in de avonduren een massaal succes werd. Breda heeft met dit alles fleur gegeven aan een feest, waardoor de be tekenis van „Huybergen" in hoofdletters werd duidelijk gemaakt. voldoening melding van het raadsbe sluit, waarin aan broeder Cajetanus deze zelden gegeven titel werd toege kend. Broeder Cajetanus, geboren Bredanaar en reeds meer dan vijftig jaar in het Bredase onderwijs werk zaam, aanvaardde de hulde voor de gehele Congregatie. Het applaus weerklonk en ieder van het selecte gezelschap wist, dat de hul de voor de volle honderd procent was verdiend. Na de burgemeester voerde plebaan v. d. Maden het woord. Ook hij had lof voor het werk en hij noemde het onderwijs van „Huybergen" van kar dinaal belang voor Breda en verre omgeving. De plebaan zei ook, dat de De viering Maandagavond reeds officieus begonnen metde aankomst van het hoofdbestuur van de Congre gatie werd gisteren ingezet met een plechtige H. Mis in de Kathedrale Kerk te Breda, opgedragen door ple baan W. v. d. Maden. Na de H. Mis verenigde men zich in Concordia. In de foyer kreeg de hul de vorm. In aanwezigheid van onder meer broeder Clemens en broeder Silvester, resp. algemeen overste en oud-alge meen overste van de Congregatie, het hoofdbestuur, de oversten van de Bre dase huizen, de directeur van de St Francuscuskweekschool, broeder Caje tanus, de hoofden van de verschillen de broederscholen en talrijke wereld lijke en geestelijke autoriteiten, wer den rustige en doordachte woorden gesproken. De sprekers hadden geen „vlam-speeches" nodig om de waarde van het onderwijs, dat de Congregatie een eeuw verzorgde, naar voren te brengen. ONVERWACHTE EER Mr dr C. Kortmann, de burgemees ter van Breda, schetste de grote plaats, die „Huybergen" zich in het onder wijs in zijn meest algemene zin heeft verworven. Hij vond het typerend, dat het eeuwfeest van de Congregatie nauwelijks één jaar na dat van het herstel van de bisschoppelijke hiërar chie aan de orde was. „Dit betekent", aldus de burgemeester, „dat de broe ders onmiddellijk aan hun taak zijn begonnen en groot geworden zijn in een moeilijke periode". Het ere-burgerschap was een verras sing. Mr dr Kortmann maakte met in vroeger jaren kwamen veel pries terstudenten uit de gelederen van de „Huybergen"-leerlingen. VEELZEGGENDE BELOFTE Generaal b.d. J. Sitzen achtte het werk van de Congregatie ook van be tekenis, gezien in het kader van de kinderbescherming. Broeder Clemens, algemeen overste, sprak het dank woord. Hij had lof voor de burgemees ter en de raad en deed een veelzeg gende belofte De broeders van „Huy bergen" zullen zich blijven inzetten voor het onderwijs. Na de toast (op het welzijn van „Huybergen") dankte broeder Cajeta nus. Hij vertrouwde, dat de instructies en de voor het ere-burgerschap te vol gen gedragslijn hem nog wel zouden bereiken. Hij zou trachten zich de eer waardig te maken. GESLAAGD SLOTSTUK De onderscheidene reed na de re ceptie in gezelschap van de algemeen overste in een open calèche naar de St Franciscus kweekschool, waar de viering in intieme kring werd voort gezet. Na de druk bezochte receptie, waar de veelzijdige belangstelling de alge mene waardering bewees, was de ope rette in de avonduren het volgende en laatste hoogtepunt. Onder directie van broeder Marcel- - - lus brachten het San Francesco orkest Congregatie door haar onderwijs on-en vele scholiertjes van de broeder- schatbare verdiensten voor de pries- scholen een zangstuk, dat klonk als teropleiding heeft verworven. Vooral I een klok. QVER DIE OPERETTE. Een select publiek heeft er gisterenavond van genoten met alle zin voor roman tiek en sprookjessfeer, die het heeft behouden. „De betoverde prinses", geschreven door broeder Airedus en getoonzet door broeder Marcellus, had alle ele menten van het meestelijk vertelsel van Henri Ghéon, waaraan het gege ven was ontleend. Diens kleurige woorden, welgevormde fantasieën en opgewekte wijsgerigheden, zij alle wa ren te zien in feestelijke werkelijk heid. Het San Francesco Orkest van Broe der Ephrem en talrijke scholiertjes van de broeders presenteerden het spel, onder directie van broeder Mar cellus. Op zo'n voortreffelijke manier, dat mener gevoegelijk het petje voor kan afnemen, wanneeer dat althans ge noegzaam de waardering uitdrukt. In „De betoverde prinses" werd de geschiedenis verteld van het prinsesje, dat met haar gehele hof voor 100 jaar inslaept en daarna door de traditione le schone prins weer tot het leven werd terug gevoerd. De schrijver heeft tegen dit gegeven het. verhaal verteled van de dwaze en wijze nar, die zijn droefenis schallend uitzingd en dansend denkt. En de op- voerenden hebben er een extra-le vendig geheel van gemaakt, dat tel kens opnieuw de indruk wekte van een reusachtig, perfect geleid mario nettenspel te zijn. De scholiertjes namen practisch alle rollen voor hun rekening. En ze heb ben het puik gedaan, al vier hier en daar een wel wat al te gespierd elfen been te noteren en al sjouwde het „vrouwelijk" deel van de hofhouding 'soms in degelijke jongenspas over het toneel. Over het algemeen presenteerden de knapen overwel een spel van be toverende allure en de golven applaus die zij veroverden waren verdiend. Broeder Clemens, algemeen overste, greep de gelegenheid aan om voor de hele zaal nog eens getuigenis te geven van zijn grote dankbaarheid voor de viering. De opvoering werd onder meer bij gewoond door staatssecretaris Dr G. Veldkamp, terwijl later op de avond ook burgemeester Kortmann met zijn echtgenote van hun belangstelling blijk gaven. In het ere-burgerschap van de stad Breda, dat burgemeester Kortmann gisterenmorgen toekende aan broeder Cajetanus, directeur van de St. Franciscus kweekschool, werd de waardering voor 100 jaar perfect on derwijs uitgedrukt. Want broeder Cajetanus ontving de bronzen leg penning voor de gehele Congregatie van St. Marie te Huybergen, die op grootse wijze het 100-jarig bestaan vierde Advertentie* i«n et ifm» •tflIOII Ml l 01ICHI» N Cu» »1H VIOIGttMU 01 «CMH •it «uavi «U «10MM UU IJ ic«Ui HftKl'CVT Advertentie* TOUR DE GENEVE, Tovvy boos, dat hij de Parijse étappe is misgelopen. Hoor ik bij de kopgroep of niet, zegt hij met een dreun. En waar is mijn slof Lexington, van America's Best Tobaccos die jullie mij beloofd hebt?... Advertentie) Onder leiding van Adjudant L. Meertens der Rijkspolitie werden in het afgelopen schooljaar te Aarden burg aan de diverse scholen lessen ge geven in het toepassen der verkeers regels. De vruchten hiervan kon men dezer dagen zien, toen in de straten van Aardenburg examens werden af genomen, waarbij een aantal dames uit Aardenburg zich gaarne beschik baar had gesteld om als assistenten van de examinatoren te fungeren. De diploma-uitreiking vond thans plaats in het parochiehuis „Sancta Maria" te Eede, waar alle aan de examens deelgenomen hebbende leerlingen, on derwijzend personeel, examinatoren en assistenten waren bijeengekomen. Aan 97 geslaagden kon het diplopia voor veilig verkeer worden uitgereikt. Van de R.K. Meisjesschool Aarden burg slaagden 18 leerlingen, werden er 2 afgewezen en werd een gemiddeld tal fouten van 4 gemaakt. De geslaag den zijn: Celine Maenhout, Erice Mus- son, Emmy Moens, Yolande Hermie, Agnes Dhondt, Christiane Gijsel Jean ne Lippens, Hetty Brevet, Lydie de Rooze, Greta Dierick, Rita de Clerck, Maria Corveleijn, Agnes Onderdonck, Adrienne Dierick, Hilda de Sutter, Magda Paridaen, Annais van de Vij ver en Alma Lippens. Van de R.K. Jongensschool Aardenburg slaagden 25 leerlingen, werd er 1 afgewezen en werden gemiddeld 4 fouten gemaakt. De geslaagden zijn: Theo de Baerde- maeker, Willy Blaeke, Prudent Cau- wels, Tonny de Clerck, Harry van Dongen, Jacques Hermie, J. Lampo, Richard Lippens, Benny Maenhaut, Pierre van Overloop, Wilfried de Roo ze, R. Rijckaert, Stanny Spinnewijn, A. van de Vijver, Richard de Wispe- laere, Adri Brevet, J. v. d. Broecke, W. Maenhaut, Tljeo Stekelinck, Hans Tas, Rudi Verkeste, Johnny Wille, W. Dhondt, J J. vamder Kolk, T. van Overloop. Van de R.K. Lagere School Eede slaagden 36 leerlingen, werd er 1 afgewezen en werd een gemiddelde van 2 fouten behaald. De geslaagden zijn: W. Standaert, A. Lampaert, J. Vermeire, W. Gijsel, J. van Bellegem, A. Baute, M. Nobus, F. de Vreeze, R. de Buck, N. Rootsaert, A. Roedts, H. Gijsel, J. v. d. Wynckel, H. van Hecke, H. de Croock, L. van Bclleghem. E. de Cock, G. Blondeel, J. Minnaert, E. No- bus, M. van Quekelberghe, L. van Bel- leghem, A. de Baere, R. Lampaert, A. de Groot, Chr. Willems, L. de Cock, E. Roedts, M. L. van Gassen, A. de Roo, Fr. Roedts, A. Rootsaert, J. de Jaeger, W. Steijaert, B. de Croock, S. Cuelenaere. Van de Openbare Lagere School Aardenburg slaagden 18 leer lingen, werd er 1 afgewezen en werd een gemiddelde van 4 fouten behaald. De geslaagden zijn: Cor Evers, Sjaak van Male, Sjaak de Cocq, Marie Cort- hals, Magda de Die, Johan Rabout, Henk Bovendeur, Sarie Wille, Domin- gus Laisina, Wim Lucieer, Rietje Schouten, Mientje van de Plassche, Liesje Souripet, Anna Aalbregtse, Francina Izaak, Tini van Gaelen, Jan Kik en Hans Callenfels. Bij de uitreiking waren o.a. aanwe zig burgemeester J. van Dongen, en de commandant der Rijkspolitie kapi tein Stoorvogel uit St. Jansteen. Adju dant Meertens sprak tot de kinderen nog een tactisch woord over het ver keer, de plantsoenen en andere geval len waarin de jeugd zich wel eens misdraagt. pastella Parels: onovertreffelijk. tijd. Castella Parels strooit men zó in Het kan niet helderder en vlug- het water en direct ontstaat verruk - ger. In onze vrouwen-verenieine lelijk schuim. Geen papje vooraf te onze vrouwen-vereniging helpen wij elkaar als een der da- maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed :in paniek vluchten de vuil- gucu .xii jL/amctt. viuciiueii ue vuil- mes ziek is. Nu kreeg ik een erg ste vlekken. Eén maal spoelen is ge valle was voor mijn rekening van noeg. Door de veel kortere behande- een boerenvrouw, die op het land ling gaat het goed veel langer mee. werkt. En ik was stomverbaasd ,hoe helder het eerst ontoonbare goed uit het sop te voorschijn kwam. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- hier is nu eindelijk eens een 100 pet. veilig wasmiddel. En u staat ver steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd sultaten die zij bereiken met Castella gegeven: haal nog vandaag Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe Parels (47 ct per pakje) in huis! T\E 100.000 hebben ze tenmin ste binnen op de „HA-EM 1954" te Middelburg. Dat wil zeggen, wat het aantal bezoe kers betreft. De gelukkige was mej. P. J. Dekker uit Middel burg, die samen met haar ver loofde ook eens een kijkje kwam nemen. Het werd nogal feeste lijk. Hartelijk gefeliciteerd en zo en als klap op de vuurpijl een mooie casette, die iedere jonge dame die met haar verloofde uit is best kan gebruiken. Hoewel gisteren de zon scheen als of het volop zomer was, moeten we toch nog wat slecht nieuws vertellen van het regenfront. Het kleinfruit heeft er veel van te lijden gehad. Frambozen, bessen, maar vooral de kersen. Dat betekent o.a., dat na deze week het kersenseizoen zowat afgelo pen zal zijn. Pruimen zijn er weer. De eerste werden aangevoerd op de veiling van Kapelle. Dat neemt niet weg, dat de pruimenoogst zo maar schaars dreigt te worden. De Sprun- Consultatiebureau in alle centrumgent een ten Reeds enige tijd is onze provincie een instelling rijk, die de naam draagt „Dienst voor de Geestelijke Volksge zondheid in de provincie Zeeland". Deze Dienst is een overkoepelende or ganisatie, waarin o.a. samenwerken het Groene Kruis, het Oranje Groene I Kruis, de psychiatrische inrichting „Vrederust", de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren, de Hervormde Stichting voor Geestelijke Volksge zondheid, de Vereniging „Kinderzorg", „Humanitas" en het Consultatiebureau voor Alcoholisten. Het werk van de nieuwe Dienst heeft o.m. betrekking op de voor- en nazorg van geestes- en zenuwzieken, zwakzinnigen, oud-leerlingen van blo- scholen enz. De voorzorg, die wordt verleend, kan voorkomen, dat patiën ten moeten worden opgenomen in een bepaalde inrichting. Bovendien wordt soms de mogelijkheid geschapen, dat patiënten eerder voor een behandeling in aanmerking komen, waardoor de kans op herstel veel groter wordt en zij minder gevaar lopen jhronisch in valide te worden. In het algemeen kan worden gesteld, dat de Dienst zich ten doel stelt de behartiging van de maat schappelijke belangen van geestelijk minder begaafden en hun gezinnen. Op 1 April j.l. is de psychiater dr. J. Zitman met zijn werk begonnen. Hij feuille met f 800. Hij wacht op de eer lijke vinder. Ongetwijfeld zit er mu ziek in Dinteloord, vocaal zowel als instrumentaal. „Die PrincenSanghers" haalden op een zangconcurs te Nij megen een eerste prijs weg in de 2e afdeling met 350 punten. „De Zin gende Snaren" gingen in De Bilt op concours. Ook zij brachten een eerste prijs mee naar huis in de 2e afd. met 330 punten. Hank heeft zich van zijn beste zijde getoond toen het naar Den Briel trok ter verering van de H.H. Martelaren van Gorcum. Er wa ren ongeveer 250 deelnemenden, wat bewijst, dat deze verering nog wel diep leeft in de harten van de Hankse Katholieken. Nou zumme 't emme" zeiden ze in Roosendaal en daarmee was de titel geschapen, waaronder op 31 October de nieuwe Brabantse Re- vue zal worden opgevoerd. Om te zor-kan zich daaraan één dag per week gen dat ook niet-Roosendalers de za ken klaar zien. is de titel nog gewij zigd tot: „Nou zumme 't hebbe". Krabbendijke vierde een zilveren post- besteller. Het was de heer C. Ruster, die een kwart eeuw de brievenbussen vult. Daarvan heeft hij 17 jaar in Ril- land-Bath gewerkt. De overige jaren diende hij trouw de Krabbendijker ge adresseerden. Het kamp van het Brabants Studentengilde in Hilvaren delse handelaar V. maakt zich zorgen i beek is geopend. De studenten zet- over andere dingen. Toen hij op klan- ten hun activiteiten voort tot en met tenronde was verloor hij een porte-lde Groot Kempische Cultuurdagen. ongeveer 10250.— bedrag terwijl de deelnemende verenigingen en orga nisaties bijdragen verlenen tot een be drag van 1500.Het is echter niet mogelijk de Dienst volledig te finan cieren zonder steun van Provincie en Gemeenten, vooral nu verwacht kan worden, dat de activiteit zich in de toekomst zal uitbreiden. Met het oog daarop zijn verzoekschriften inge diend zowel bij de Provincie als bij de gemeentebesturen. Van de laatste wil men een subsidie, berekend naar drie cent per inwoner per jaar. geven. Er wordt thans, behalve in Middelburg, Vlissingen on Goes ook consultatiebureau gehouden in Tho len, Zierikzee, Terneuzen en Oostburg. Zuster A. Vooren te Middelburg, voor heen districts-verpleegster van het Groene Kruis, is nu bij genoemde Dienst werkzaam. De heer A. H. S. Stemerding. burgemeester van Oost en West-Souburg, is voorzitter van de Dienst, terwijl de heer A. de Lange te Goes optreedt als secretaris. Het Rijkssubsidie aan de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid zal TN VLOT tempo heeft de gemeente- raad van Koudekerke een flinke agenda afgewerkt. O.m. besloot men tot het verlenen van subsidie (drie ct. per inwoner per jae") aan de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland. De heren P. Flipse, J. W. Christi aansen, W. Ova, J. Vos en A. L. Ja cobse werden herkozen tot lid der Adviescommissie Woonruimtewet 1947. De heer A. H. Hartholt werd benoemd tot concierge van het gemeentelijke verenigingsgebouw. Het buffet hierin werd opnieuw voor een jaar tegen de som van f 100 verhuurd aan de firma Blaakman en Vos. Vastgesteld werd een verordening op de organisatie en het beheer van de gemeent lijke brandweer, die moet beste *n uit ten minste één commandant, één onder commandant en 12 manschappen. Van de heer K. Wielemaker werd voor 50 gulden een parkeerterrein gehuurd. De Geref. Schoolvereniging werd in de gelegenheid gesteld voor .e school Cithershill aan te schaffen 2 wand kaarten, 1 kachel en 2 papiermanden. De raad beslot voorts tot verkoop van drie woningen aan de Duinstraat te gen een bedrag van f 9792 aan d" he ren A. van Donge. J. Kleinepier en H. Koole. Zij moeten ook de grond ko pen tegen f 4.per ca. Aan geslaagden van landboutvhuishoudschool In het R.K. Gezellenhuis te Axel vond de uitreiking plaats van de di ploma's aan de leerlingen der 2e klas se der iandbouwhuishoudschool, die met goed gevolg de primaire cursus hadden beëindigd. De directrice van de school, mej. Zweedijk, heette de wethouders en se cretaris van Axel hartelijk welkom, alsmede mr L. J. G. Schlingemann, al gemeen secretaris der Z.L.M., burge meester Vader van Krabbendijke, vele ouders en mej. Van Oeveren, directri ce der Landbouwhuishoudschool te Schoondijke. Burgemeester Vader, lid van de Commissie van Toezicht, sprak er zijn voldoening over uit, dat ook hier dit zo nuttige onderwijs hogelijk gewaar deerd blijkt te worden en de resul taten telkenjare bewijzen dat ook de Axelse school een uitstekende naam bezit. Wethouder van Bendegem sprak namens het gemeentebestuur zijn bes te wensen uit aan de leerlingen en de ouders, er speciaal de nadruk op leg gend, dat dit onderwijs eerst dan ten volle tot zijn recht z^l komen als de gediplomeerden de primaire cursus zullen vervolgen met de één-jarige naaicursus. Hierna verzocht burgemeester Va der aan mr Schlingemann over te wil len gaan tot uitreiking der diploma's. Deze feliciteerde de geslaagde jonge dames en reikte dan een diploma uit aan: A. Bakker, M. S. v. d. Berg, C. Ie Feber, J. de Feijter, J. A. de Feijter, E. J. W. Fijma, A. J. Hamelink, M. Herrebout, C. M. Koekkoek, S. M. Leunis. M. J. van Luijk, E. de Pooter, M. Ruben, M. F. Scheele en A. Ver- duijn. Aan gediplomeerden van vorige cursussen was reeds eerder vanwege het bestuur een getuigschrift uitge reikt voor het met goed resultaat vol gen van de één-jarige naaicursus. Het waren: C. Bakker, D. Bakker, J, Buijze, A. Boeije, N. Dek, C. Deij, A. Dieleman, A. van Driel, B. J. F. van Driel, J. Goossen, L. de Kraker, 'D. K. van Luijk, D. Schepper en A. Wiemes. Het zelf opgediende dinertje werd afgewisseld met het declameren van gedichten of het voordragen van schet sen en toneelstukjes. Ook stond een deel van de avond in het teken van de volksdans, terwijl één van de meest geslaagde attracties betrof een uitge breide mode-show van zelfgemaakte kleding. Aan het slot van deze feestelijke bij eenkomst werden de leerkrachten voor 't forum der zaal door de leerlin gen met aardige cadeaux gehuldigd als bewijs van erkentelijkheid hunner zijds. De motorclub MACA te Axel orga niseert op 14 Augustus ter gelegenheid van de 10-jarige bevrijdingsherden- king van Axel een sterrit, waaraan kan worden deelgenomen door brom fietsers, motorrijders, scooterryders en automobilisten. De deelnemers moeten in Zeeuwsen- Vlaanderen in verschillende plaatsen hun kaart laten afstempelen, waarna zij aan de finish een plaquette krij gen. Ook zijn er enkele bijzondei e prijzen. WATERSNOODCOMMISSIE VAN DE K.N.M.B. VERGADERDE In café ,,'s Lands Welvaren" had een matig bezochte vergadering plaats van door de watersnood getroffen midden stand. Deze vergadering was belegd door het bestuur van de Middenstandsver eniging „Terneuzen Klimop". De voorzitter, de heer H. Ribbens, wees er op, dat het nodig was geble ken deze vergadering te beleggen in verband met de langzame afwikkeling van de door de bedrijven geleden wa terschade, en bovendien om deze kwestie nader te bekijken, teneinde via de Watersnoodcommissie van de Koninkl. Ned. Middenstandsbond tot een volledige schadevergoeding te ko men. Te dien einde was reeds te Goes een vergadering belegd, waarin de ver schillende punten werden uiteengezet en bovendien werd besloten deze kwestie plaatselijk te behandelen. Er werd daartoe een enquêteformu lier samengesteld om een overzicht der geleden schade te krijgen en bo vendien een overzicht der reeds ont vangen voorschotten. Dit formulier moet na invulling worden ingezonden aan het secreta riaat de Watersnoodcommissie. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is deze commis sie gevestigd in het kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank, Nieuwstraat 10 te Terneuzen. Belang hebbenden kunnen daar de enquête formulieren bekomen. Vervolgens werden de vragen, die op deze formulieren voorkomen, be handeld. De gedachtenwisseling, die daarop volgde, liet zo nu en dan enige critiek horen op de werkwijze, die door de schadecommissie gevolgd werd. BURGERLIJKE STAND Huwelijken: R. de Caluwé 28 j. en M. Hemelrijk 24 j.; M. Verpoorte 26 j. en C. de Lijser 26 j. Geboren: Simon z.v. K. Tollenaar- Hoeve; Jacqueline d.v. L. de Rooij-van den Bergen; Rosemarie d.v. W. Jan- sens-Smet; Franciscus z.v. G. de Bock- van de Vijver; Dingetje d.v, M. de Putter-Pladdet; Suzanne d.v. P. Ie Fe- ber-Mangold; Hendrik z.v. H. Pasveer van den Broecke; Karei z.v. A. Lafort- Janssens; Jacob z.v. J. de Bruijne-Witte Sipkje d.v. C. Breen-Toornstra; Adria- nus z.v. A. Hamelink-van de Velde; Ludivicus z.v. L. van den Hemel-Stob- belaar. Overleden: Maartje Droog, 92 j. geh. gew. m. P. Boonacker; Jacobus Bakker 4 weken; Theophilus de Smet 63 j. Philippine EEN HARTELIJK WELKOM. Een lid van onze fanfare, die 22 maanden in het sanatorium „De Klok- kenberg" heeft gelegen, is bij zijn thuiskomst hartelijk ontvangen. Er werd hem een serenade gebracht en tal van vriendelijke woorden en ca deaux werden zijn deel. ERGERLIJKE ^LDADIGHEID. Opnieuw hebben onbekenden zich niet ontzien om in onze mooie kerk vernielingen aan te brengen. Deze keer was het een electrisch schakel bord van de biechtstoelen, dat ver nield werd. NATTE KERMIS. De kermis heeft dit jaar lang niét zo'n drukte genoten als we andere ja ren gewend zijn. De regen was spel breker. Toch heerste er wel veel ge zelligheid in het dorp, vooral in de ca- fé's, die ander nat boden dan wat uit de grauwe lucht viel. En zo zullen toch velen nog tevreden zijn met de afloop van dit jaarlijks festijn. Zuiddorpe OUDEN VAN DAGEN GAAN OP REIS. Op 3 Augustus a.s. zal onze ouden van dagen door het desbetreffende co mité, weer een autoreis worden aan geboden. Men wil de oudjes die er in een geheel jaar anders niet uitkomen, een zo gezellig mogelijke dag zien te bezorgen en niet al te vermoeiend, want alle deelnemers zullen boven de 70 jaar zijn. De reisroute is over Gent, waar de St. Baafskerk zal bezichtigd worden, naar het mooie, oude Brugge en van daar langs de kust terug. Iedere Zulddorpenaar zal in de ge legenheid worden gesteld iets voor de reis bij te dragen. Graautc GELUKKIG BEGIN VAN FANFARE Onze fanfare Nooit Gedacht heeft het aangedurfd om 11 maanden na haar cprichting reeds deel te nemen aan het festival te Clinge. Tot lof van directeur Mannaert uit Hulst en de werkende leden kan wor den gezegd, dat het debuut uitstekend is geweest. Maar bovenal ook geluk kig, want bij loting kreeg Graauw de eerste prijs toegewezen van f 40. Men zal op 8 Augustus ook deel ne men aan het festival te St. Jansteen. Aardenburg BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. Voor de tweede maal zal in de ge meente Aardenburg het bevolkingson derzoek op T.B.C. plaats vinden. Het vorige onderzoek vond plaats in 1952 en toen was de' deelname bevredi gend. Thans vindt he. onderzoek plaats te Aardenburg in het Wijkge- bouw van het Groene Kruis op Vrij dag 30 Juli en Maandag 2 Augustus, te Eede in het Parochiehuis „Sancta Maria" op Maandag 26 en Dinsdag 27 Juli. te Sint Kruis in de voormalige O. L. School op Vrijdag 23 Juli en te Draaibrug in café Tuinzicht op Woens dag 28 Juli a.s. De Klinge (B. j GOUDEN BRUILOFT Onder grote belangstelling vierde 't echtpaar J. Verbraecken - Hellemons zijn 50-jarig huwelijksfeest. De sympa thieke oudjes, mochten veel geluk wensen in ontvangst nemen. Stekene Brand. Bij de heer A. T. ontstond brand in de hooimijten. Met vereende Kracht kon men het vuur blussen, na dat echter een groot deel een prooi der vlammen werd. De politie heeft de zaak in onderzoek. EXPOSITIE ZUSTERSCHOOL. In 't lokaal der Fröbelschool aan de Wijngaardstraat was Zondag het werk geëxposeerd, dat de leerlingen van de Zusterschool der zes laagste klassen en der twee klassen van de V.G.L.O.- school hadden vervaardigd. Het was een bonte verzameling van werkstukken, naar de acht klassen in verschillende stands ondergebracht. Het geheel gaf een hoge dunk van het peil waarop het onderwijs aan deze school staat en tientallen ouders vooral moeders, hebben hun ogen uit gekeken en zich erover verbaasd, wat zusters en onderwijzeressen de meis jes hebben bijgebracht. Op ieder ter rein en speciaal in de naaldvakken, het handwerken en in het tekenen, blijken er zeer begaafden te zijn, wat zich in de tweede klas reeds open baart. Heel veel succes had het „tafeltje- dekje" van de V.G.L.O., dat met een keur van uitgelezen kook- en batik producten de toeschouwers het wa ter om de tanden bracht. R. K. ULO-FEEST. Traditie-getrouw werd het leerjaar van de Kath. Ulo-school besloten met een feestelijke bijeenkomst in het Schuttershof. Alle klassen leverden hun bijdrage aan het program, dat vele verrasingen in zich borg en vol afwisseling Was. De derde klas beet het spits af met een fijnverzorgd mysterie-spel. De eerste klas meisjes deden het wat luchtiger, maar niet minder uitgezocht met een geestig hoepelrok-tableau, speels omlijst met de Weener wals. De meisjes der tweeede klas offreerden charmant Japanse rei-dansen, die van de vierde klas opereerden met een blijspel voor het voetlicht; twee „oude vrouwtjes'' haalden leutig jeugdher inneringen op en tenslotte verrasten Aan de leerlingen van de Land bouwhuishoudschool te Terneuzen, die met succes de cursus hadden gevolgd, werd met enige feestelijkheid in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan het diploma uitgereikt. Niet alleen vele ouders waren aan wezig, maar ook de heer J. Vader jr., voorzitter van de Commissie van Toe zicht op het landbouwhuishoudonder- wijs in Zeeland, mej. A. v. d. Leeden consulente der Z.L.M. en mevrouw Tellegen-Boersma, voorzitster van de Commissie van Toezicht. De heer Vader opende met een kor te toespraak, waarin hij leerlingen en ouders gelukwenste. Hierna ging mevrouw Tellegen- Boersma over tot het uitreiken der di ploma's en getuigschriften. Voor een diploma kwamen in aan merking: C. Aarnoudse, C. v. d. Ber ge, D. Blok, G. de Feijter, N. de Fouw, H. Geelhoedt, N. van Hoeve, J. v. Hoe ve, A. Jansen van Rosendaal, D.' Jan sen, C. Klaassen, E. Molegraaf, J. de Putter, J. de Ridder. M. Schoonakker, C. Sutin, C. de Visser, G. de Wilde en T. Wolfert, allen te Terneuzen. M de Blaay, A. Dallmga, M Eekhout. J. Federmann, D. Kolijn, te Sluiskil. P. Buy ze te Driewegen. C. Dekker en C. de Zeeuw te Othene, P. Dobbelaar te Axel, C. Breepoel, J. v. Drongelen, F. Durink, C. de Fouw, A. Herrebout, M. de Jonge, A. Koster, G. Michielsen, J. Tollenaar n C. Zegers, allen te Hoek, S. v. Hoeve te Sas van Gent, C. Hame link, M. de Poorter, te Spui, C. de Bruyne, M. Hamelink, S. de Jonge, M. Michielsen en T. Wissel te Zaamslag. Aan de volgende leerlingen werd 'n getuigschrift uitgereikt: N. Dekker, S. v. Doeselaar, S. v. Hoeve, E. v. d. Linde, A. de Regt, E. Scheele en J. Scheele, allen te Terneu zen, D. Keur te Ginneken. A. Diele man, J. Dieleman. S. Jansen, S. de Putter, allen te Hoek. M. de Jonge te Lamswaarde. C. v. Harn en H. Weijns te Spui, M. Dees. C. Dekker, S. Die leman. S. v. Driel. J. Verpoorte en N. Verpoorte, allen te Zaamslag. GELUKWENSEN Daarna werden door mevrouw Tel legen-Boersma, mej. v. d. Leeden en de directrice der Landbouwhuishoud school woorden van gelukwensen ge sproken aan ouders en leerlingen en woorden van dank aan de leerkrach ten. Door vier leerlingen werd de één- acter „De weg met de 26 kronkelin gen" opgevoerd, waarna onder leiding van mej. Van Puyvelde enige liedjes werden gezongen. In de pauze werd een verloting met aardige prijzen gehouden Tenslotte weiden nog enkele liedjes gezongen en volgden o.l.v. mevr Stuffken en mej. Van Puyvelde zang stukjes, volkszang en declamatie. de jongens der vierde klas de eivolle laai met een complete thriller. Het officiële gedeelte west ingeluid door Irène Schmidt, die vlot voor de vuist weg de zusteronderwijzeressen en mej. I. Broghgraef dankte en hun geschenken overhandigen liet. De Deken nam hierop het woord om de overgangsexamens bekend te ma ken, wat met een lach en ook wel 'n traan gepaard ging. Z.Eerw. dankte op zijn beurt de leerkrachten, aan wier inspanning het te danken is, dat de resultaten onzer Ulo eerst klas zijn en hij hoopte van harte, dat de uitslagen van het eind examen daaraan beantwoorden. De leerlingen drukte Z.Eerw. op het hart, zich van hun verantwoordijkneid bewust te zijn en eveneens te luisteren naar de goede raad, welke ervaren leerkrachten dagelijks geven, want al leen dan, zal men er later in slagen op eigen benen te staan en de rijkdom van het roomse hart bewaren. In de allerbeste stemming keerden leerlingen en ouders huiswaarts. Heinkenszand PRACHTIGE PRESTATIE VAN „EUTERPE De fanfare Euterpe nam deel aan het nationaal zang- en muziekcon cours te De Bilt waar in een aan na tuur zo rijke omgeving een groot aan tal zangers en muzneanten bijeen wa ren. De verwachtingen wat de resultaten betreft waren hoog gespannen, daar Euterpe zich in de afgelopen maan den volledig cp dit concours had ge concentreerd. Toch was het voor muziekminnend Heinkenszand een grote verrassing, toen bekend werd, dat Euterpe be slag had weten te leggen op twee eer ste prijzen in de ere-afdeling. Het verplichte nummer „Een draai ersjongen" van H. Altink, kreeg als jurybeoordeling het praedicaat: „een uitstekende uitvoering" met 187 pun ten. Als vrij nummer was gekozen: „Marinarella" van T. Fucik. Ook hier mede verwierven Euterpe's muzikan ten met 171 punten een eerste prijs. Na het behalen van een eerste prijs op het concours van de Zeeuwse i ond, is deze prestatie, binnen een zo korte tijd, zeker een dubbele felicitatie waard. De componist van het verplichte nummer, de heer AJtink, die deel uit maakte van de jury, complimenteerde de fanfare persoonlijk met het behaal de succes. AXEL Zo begint het leven: Het Cen trum om 8 uur. DK KLINGE De Man van Berlijn, een Circusfilm: Kinema v. Dijck om 7.30 u. OOSTBURG Ledel 8 uur: Calamity Jane. SAS VA„N GENT Olympia theater, 20 uur: Gaslicht. .'-RNEUZEN Luxor, te 20 uur: Het begon in Shanghai. fNE artike mede! worden doij lezen. En een gezonl vraagstukkl weer uit dy de Kindern scheidt hi.y begrip. ouders thu school. Ma| ouders zo gehouden, veel als sclj dat er te treden, zod een aanhad lesuren. Zd in een kla| 8 uur: sch 10 uur: sch Zo gaat met welk er genoeg einde vanl van zich a| aan een hoogste kl gaat ge ntf woord wa^ der hen vraagde meer naarl Dit is tl er zodoent staat, al kl in de kerkt te veel gel derwijzers veilleren praten. Ir was eens 1 in acht td uit de bant op commas mando nad laatste wl aangegevef over de lopen. Als dit zijn, dan z| weg. De zoals de recht zegt:| meedoen. Dat behoe| te gebeure men als gl mee opdral leg en eni] werken. H. Mis gd genaam bl leerjaren; I gezonderdl de kennis| wel eens alisme. Absoluut komt ment kennen enl QNBEKEI is ookl klaagt ovel godsdienst! ringe kent weten ook anders dal andere ka| het beller kloppen ed ten makel maar eens! in de kerlf Als de dat het kil plechtighel leert, dat T namens d| mens de dragen, dl dan verril laatswerkl ruim belq anders da| gepraat werking i men fijne moeten vl d.w.z. vof Maar ze voor kri.it zorgen ofl ouders opl kindermiT invloed u| komen, men en afwisselinl door gez! staan en f motorisch! ren ingeq doen. Wa de handel ken met laagste kil iets doenl Maar lf in de klh doen aanl ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur Jenoefa. 28) Manley blij hem paard na« en vertel onderbrak kunstig ir plaats een schijn te 1 Kent op ken. Kent kurkte de mond Terwijl geheven g stof langs hem met gade. Zo gehouden! telde ze. .,Je nee voor ierr drank afg hem. Manley een zucht

de Stem | 1954 | | pagina 2