10 nes fiZN EN [S? (jPagbla? DeStetn LOURDES-BEDEVAART méér dan incidentele gebeurtenis w W zijn De offerande der 120.000 derK.AJ> fe? Jr <:den hcen AT EEN ONDERLiJKE ERELD Mijn man is mijnwerker. RADIO Een vrouw in de eenzaamheid 2 t\ ENDA Jeugd heeft begrip nodig Eitren Studiefonds Humanistische verdraagzaamheid LRK brne wat meer in- deze materie »B I ervaring opdoen, ook voor voorlopig I «jzigd te aanvaar- lin eenige tijd (bijv. In aan de hand van hel nadere besluiten |ie toe, dat wjj na U een verslag zul- n. I'ij U een overzicht lirkingssfeer der af- len van de gemeen- lOORZITTER liHITS In de raad de vol- 1 voor de benoeming van het gasthuis- Icature-v. Riesen: i |Ph. Ha verhoek. left het nodige werk laverend programma J eerste kermisdag is Jonaal muziekfeest, gezelschappen zal |en, t.w. St. Jan (St. lecilia (DeKlinge), ïraauw)Excelsior litvrienden (DeKlin- Eendracht Lams- en door Vermaak per. Heikant (Hei- lonen (Nieuw Na- |aterdagavond zal de door Vermaak de hor het geven van kiosk, waarna een |maakt zal worden Jie kermisexploitan- lig hun tenten op te ïsmolen vormt voor llerbelangrijkste van lis voor elk wat wils. 5MAKING van Graauw en |t de aandacht van artikel 11 van de perordening, waaruit eigenaren verplicht Ircelen aangebrachte 1 huisnummering in It te onderhouden, gendam, 14 Juli 1954. heester voornoemd, F. J. SCHLüTER. feMIJN Ide Vismijn te Bres- |van 4 tot en met 11 I garnalen van f 1.11- fnland garnalen van bot van f 0.16-0.36, f 0.40-0.71. 554 kg ■0.64, 1454 kg tarnot 15 kg rog van f 0.16- 'gedraaide vis f 0.08. EN AFSCHEID 9.30 uur in het gym- I de R.K. H.B.S. de ie plaats, tot besluit 3-'54. enheid wordt tevens van de docenten en en Lepelai s, res- 1947, 1949. 1951 aan iden. ;ecn administratieve inbrengen, ook voor andere ge- t dergelijke moeilijk hebben een oplossing eraard kunnen alleen goed bij kas zijn zich rloven als „geidschie- 'ovincie te fungeren, plossing van deze en kwesties zou het pro deze gemeentelijke it kunnen aanvaarden Olympia 8 uur: Lili. -uxor 8 uur: Het won- (\Jhambra: 't Zit in de e koning eter Zuidzee. Vlaamse Opera 8 uur: •ntrum 6.30 en 9 uur: i Saba. isschieting bij J. v. d. uur, ■Cinema van Dijck 7.30 an Berlijn en Circus- "gebouw 8 uur: Zo bent. edel 8 uur: Calamity Cermis. G. Wiskerke 4 >uxor 8 uur: Het won- Uhambra- 't Zit in de e koning de^, Zuidzee. TWEEDE BLAD A RIJD AG 16 JULI 1954 S ma Ir Ir ave als Pf>n t.htïïsf „Eén der schoonste schouw- spelen van het Maria-jaar 'j0 kwalificeerde de dage- lijkse Lourdeskrant in haar korte beschrijving van de K.A.J.-hedevaart onze Ne derlandse pelgrimage en speciaal de Pontificale H. Mis, bij hoge en vererende uitzondering gecelebreerd vóór de bronzen deuren van de Rosaire. Het was dan ook machtig deze luister van de Kerk in een entourage, welke men zich baast niet beter kan wensen. De vele tientallen vlaggen, de 5000 witte blousen als een unieke versiering, de massale sa menzang, bet hartstochte lijk woord van de grijze kanunnik Cardijn en de fijnzinnige aansporing van Mgr. Hanssen, de ware of- Het zout der aarde Ge weet niet, wat het eerst te prij zen: de voortreffelijke technische or ganisatie. de uitstekende geestelijke voorbereiding, de waardige houding van onze arbeidersjeugd, de eenheid van geest en hart, geanimeerd of ern stig naar gelang de omstandigheden, die er leefden onder deze uitgespro ken grote groep, de sfeer van Lourdes, de plechtigheden, de haast vanzelf sprekende over-tevredcnhcid bij zie ken en gezonden. Dit was een machti ge demonstratie, zo ge dit goed wilt verstaan, van het technisch kunnen van onze arbeidersjeugd, zowel als van de geest, die onder haar leven kan. Zodanig, dat een Franse toe schouwer zich ontvallen liet, dat „dit geen arbeidersjeugd kon zijn" met de bittere toevoeging, dat „zoiets in Frankrijk onmogelijk was." De uit drukking was een symptoom en een karakteristiek tegelijk. -Een symp toom, waarin wéér eens de tragische misvatting weergegeven werd, als zou het standsverschil een standsafstand inhouden, maar met toch ook dit vreugdevol aspect, dat onze arbeids- jeugd staat op een cultureel en maat schappelijk peil, wat zich ruim ver heft boven het peil, dat men vaak bui ten onze grenzen gewoon is. En dat raakt het karakteristieke van deze be devaart. De vijfduizend vormden een stijlvol geheel en maakten elk voor zich een keurige indruk. Er was sfeer in deze bedevaart: een enthousiaste ernst en een gezonde luim, waar het paste. Het was een bedevaart en men kon de gelukkige ervaring opdoen, dat onze arbeidersjeugd nog bidden kan niet alleen, maar óók het bidden weet te zoeken, als dit nodig is. Want niet slechts het gemeenschapsgebed trok deze jeugd, doch men kon ze evenzeer op alle uren van de dag, en zelfs bij nacht vinden in de kerken en aan de Grot en niet te vergeten op de zware Kruisweg, die, tóch al een beproeving op zich, voor velen nog een reden werd voor een extra offer. De Indrukwekkende offerande van de 120.000 intentiebrieven. meege bracht uit het vaderland, tijdens de feramle der 120.000 iuten- tiebrieven: wat kan men zich beter wensen om een onvergetelijke indruk mee te nemen van Lourdes? En toch was deze koninklijke heilige Mis slechts één fa cet, één van de overrompe lingen, die elke pelgrim in Lourdes ondergaat maar die wij ditmaal wel extra ont vangen hebben. ZOUT DER AARDE makkers, als een thuisfront een krach tige prikkel kunnen zijn voor het apostolaat onder en voor de arbeiders jeugd. De treffende offervaardigheid, de grote belangstelling en de blij moedigheid, die bij hen werd aange troffen, vormen een uitstekende brandstof voor het apostolisch vuur, dat óók hun ziekte een bestemming geven kan, betrokken als zij zijn in het éne, grote werk: de bestendiging en de verbreiding van het geloof on der de arbeidende jeugd van Neder land. In dit licht bezien is inderdaad deze bedevaart een „nationale manifestatie" geworden, zoals Jan Mertens het zo raak typeerde. Maar een nationale ma nifestatie, die waarlijk een symbool was van een innerlijke kracht, die een hoopvolle toekomst voorspelt. Zij was een openbaring en tegelijk een waar schuwing tegen een fatale fout. De fout namelijk, dat men niet te spoedig veroordelen moet, omdat waar het kwade zich duidelijk manifesteert, liet goede zich bescheiden op de achter grond verborgen houdt en dus.... al te gemakkelijk vergeten wordt. Deze bedevaart is een reprise overwaard! M. H. pr. sprekend lijken, waar het ging om een jeugd uit gelijke kring, van ongeveer dezelfde leeftijd en met eenzelfde be doeling, ver van have en goed, verza meld: het is in ieder geval verblijdend deze eendracht en deze uitstekende onderlinge verstandhouding zó te mo gen constateren, zeker waar zij ge koppeld werd aan een uitnemende hulpvaardigheid en offervaardigheid, waarover de zieken het best kunnen oordélen. Wie het genot gehad heeft deze be devaart te mogen meemaken, is te ruggekeerd met een uitgesproken op timisme ten aanzien van onze arbei dende jeugd, èn met wellicht een dosis zelfverwijt, waar hij tevoren zijn op timisme verloren had. Hij heeft kun nen ervaren zich niet blind te mogen staren op een ontegenzeggelijk groot aantal indrukken, waar hij de huidige jeugd ziet breken met traditionele ge bruiken, zonder daartegenover een nieuwe bewust christelijke vormge ving te plaatsen, tengevolge waarvan zij in een geestelijke luchtledigheid is komen hangen en zich noodzakelijk oplost in een smakeloze, geesteloze en futloze massa. Hü heeft kunnen ontdekken, dat er in deze massa God zij dank nog per soonlijkheden staan en niet weinig! die een bewonderenswaardige of fervaardigheid en een geestelijke rijp heid, die men zomaar niet zou ver wachten achter het soms ruwe bolster van de timmermansleerling, de fa brieksarbeider en zelfs niet achter de jongeman-met-de-boord, die de ganse dag achter een schrijfmachine of over een boekhoudapparaat zit gebogen. De verbazing neemt nog toe, wan neer men zich bovendien realiseert in welke uitermate moeilijke omstandig heden déze jeugd vaak vechten moet om haar godsdienstig peil te handha ven en als men ontdekt, dat in deze omstandigheden niet alleen de hand having haar ideaal is, maar hoe zij ook hartstochtelijk soms de verdedi ging en de uitbreiding ter hand durft Pontificale Mis van nemen. Daarom was deze bedevaart mocht mede gelden als bewns^van Mn dan een incidenteIe gebeurtenis. li!!. t ZlJ ls voor buitenstaanders een posi- Het is opvallend, hoe velen dier jongeren ook daarin over een zui vere beoordeling beschikken en in derdaad de apostolische kern als een wezcnsnoodzakelijkheid erkennen. Ge sprekken met meerderen hebben mij die overtuiging gegeven. De ontmoe ting met Kanunnik Cardijn werd daarom mede een der hoogtepunten van deze bedevaart. Niet zozeer van wege zijn woorden over de levens roeping van de arbeid, dan wel van wege de bewondering voor deze ener gieke persoonlijkheid, die in een in feite ras-eenvoudig, maar radicaal schema de toon en de methode gevon den heeft, om onze in aantal grootste en in feite meest trefbare jeugdgroe- pering, de begeestering te geven voor de grote tradities van de Kerk, die im mers van elke christen verlangt, dat hij een licht der wereld en een zout der aarde is, en die dit gedaan heeft op een moment, waarop die jeugd bre ken ging met een misschien vaak al te verstard traditionalisme. De bedevaart der 5000 naar Lourdes heeft de leiding onzer arbei dersjeugd een grotere verantwoorde lijkheid op de schouders gelegd en houdt een aansporing in tot nog gro tere activiteit. Maar een verantwoor delijkheid en een activiteit die verblij dend zal zijn, omdat de ontdekking van Lourdes, waar de vruchten dei- voorgaande jaren duidelijker dan ooit gerijpt konden geplukt worden, ten hoopvol perspectief geopend heeft op de godsdienstigheid en de apostolische zon van een groot deel onzer arbei dersjeugd. En dit laatste niet uitsluitend ten aanzien van de werkers aan het front. Want even sterk en vaak ontroerend was de instelling van de belangrijkste groep der bedevaart, die der zieken. Ik geloof, dat Lourdes ook ten aanzien van dezen een uitgelezen moment biedt, om te komen tot een zo sterk mogelijke bundeling van onze zieke arbeidersjeugd, opdat zij, in de weten schap van de overtuiging en de strijdvaardigheid bij hun gezonde OPTIMISME Maar even karakteristiek was de gemeenschapsgeest, die over de gehele uitgebreide groep heerste. Men kan zich moeilijk een betere eenheid wen sen, dan die welke op deze pelgrimage werd tentoongespreid. Deze eenheid rciag dan misschien enigszins vanzelf- l Advertentie) ulling van de hoofdbedoeling van het Maria-jaar, dat immers werd ingesteld als een welluidende oproep tot bezin ning en tot herkerstening. Wat deze jeugd nodig heeft, en waar zij, vaak onverholen kritiek, naar vraagt, begrip, vertrouwen en bezieling;' bundeling in een beweging, waarin zij een ideaal en een bescherming vinden, die zij liefhebben als een persoonlijk bezit en waarover zij waken als over een kostbaar geschenk. ]k had een ketel vol witte was met Parels, het wasmiddel van de nieuwe ffele vlekken gekregen, doordat tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje voorat te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuil ste vlekken. Eén maal spoelen is ge noeg. Door de veel kortere behande j i x* gcntcgCH) UUUlUdl t jj er 'tn gekleurd doekje adelen ingestopt. Mijn man is mijn- erker en verkleedt zich tussen nclere mannen, zodat hij weigerde gevlekt ondergoed te dragen. Geen enkel zeeppoeder hielp en ten ein de raad probeerde ik Castella Parels. Het succes bleef niet uit. Alle vlekken zijn geheel verdwe nen Zo schrijft ons één van de vele tien- uizenden huisvrouwen, die opgetogen Volg de beste raad, die u ooit werd rijn over de snelle en fantastische re- gegeven: haal nog vandaag Castella sultaten die zij bereiken met Castella Parels (47 ct per pak) in huis! U üliegl nu door de was heen! ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 pet. veilig wasmiddel. En staat ver steld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. „Een kind dat nooit eieren eet loopt groter gevaar rheu- matiek te krijgen dan het kind dat dit wel doet", aldus dr. Allan D. Wallis van het Pennsylvania Hospital in Philadelphia. Dr. Wallis wijst erop dat eieren rijk zijn aan choline, die het gif dat wordt afge scheiden door de bacillen van de rheumatiek bestrijdt. Hij onderzocht 184 patiënten lij dende aan een rheumatische hartkwaal en meer dan 1300 gezonde personen. Ongeveer 40 pet. van de rheumatieklij- ders hadden in hun jeugd geen of weinig eieren gege ten, van de gezonde personen was dit slechts een zesde. Buit De politie in Detroit is bezig een dief te vangen, die met een vreem de buit uit een pakhuis ter stede verdween. Naast de 4500 gulden, die hij uit de safe haalde, nam hij ook de waakhond mee. Het waakzame dier is nog steeds niet gevonden, dus het zal zich wel lekker voelen bij de nieuwe eigenaar. Lief MEVROUW Lillian Barr uit Macon heeft een veroordeling opgelopen. Zij kreeg een boete van 50 dollar, omdat zij haar man in zijn slaap op het bed lad vast gebonden en vervol gens een pak slaag had ge geven. Het motief was, dat hij het verdiende. Monster Het monster van Loeh Ness is weer opgedoken. In de zomermaan den laat hel' zich telkens wel een keer zien in de Schotse wateren. Ditmaal waren een meisje en een jongen, die aan het roeien waren, de toeschouwers. Het beest kwam met zijn beroerde kop boven water en sloeg het tweetal vijf minuten lang weinig belovend gade. Het meisje en de jongen roeiden voor alle zekerheid uit de buurt'. Bestelling DE RUSSISCHE handelsde legatie heeft in Londen bij wijze van proef drie race-fiet sen besteld en drie driewielers. Het sportminnend deel van Engeland meent thans, dat de Russen zich ook met wielren nen gaan bezighouden, maar dat er nog geen overeenstem ming bestaat over het mate riaal. Mode Hollywood heeft de toon aange geven en nu doet iedereen liet na. Alle Amerikanen hebben als hoog ste ideaal een privé-zwembad in de tuin. Jaarlijks worden er achtduizend tot tienduizend privé-zwembaden gebouwd. Voor Amerikaanse begrip pen is het niet zo geweldig duur: 2500 dollar, bijna net zo duur als een auto. Voorkeur De poort van een ijzerfabriek te Birhingham vertoonde deze week de volgende advertentie: „Bekwame gereedschapsmakers gevraagd. Per sonen, die jonger dan 60 jaar zijn behoeven niet te solliciteren". De di recteur van het bedrijf, zelf een man van nauwelijks 25 jaar, ver klaarde: „rie oudjes zijn misschien wat langzamer, maar hun vakman schap is niet te overtreffen". Weer Atoom- en waterstofbommen hebben geen invloed op het weer, zelfs niet wanneer men ze laat ontploffen. Dat heeft prof. Stein- hauser verklaard en die kan het weten, want hij is directeur van de Oostenrijkse Meteorologische Dienst in Oostenrijk. Diefstal In een onbewaakt ogenblik heeft iemand de naamplaten van de Ja panse, Mexicaanse, Argentijnse, Noorse, Oostenrijkse en Franse am bassade gestolen. Dat gebeurde in Londen. Voor zo ver de politie het thans kan bekijken moet er een grapjas tussen zitten, die wellicht de naamplaten weer stiekum overal verkeerd ophangt. Vreemd Te Freshwater op Wight staat een appelboom in bloei. Vreemd is, dat de ene helft van de boom in bloei staat, terwijl de andere helft volop vruchten draagt. Het hartstochtelijke woord van de grijze kanunnik Cardijn Het is thans de tijd om te wij zen op de mogelijkheid voor be gaafde leerlingen zich een studie toelage te verwerven. De examens zijn zo goed als voorbij, de jongelui hebben zich de laatste weken meer concreet een toekomst gedacht en het is lang niet steeds zeker, dat het verlangen overeenstemt met de financiële grenzen, die vader moet trekken. Terwille van het (te lage) inkomen zelf soms, terwille van het gehele gezin in andere gevallen, wanneer het aantal kinderen sprei ding van „persoonlijke studietoe lagen" noodzakelijk maakt. Daarom is het goed, dat het in stituut van Rijks-, provinciale, of gemeentelijke Studiefondsen nu on der de aandacht van onze lezers wordt gebracht. Een gerede aan leiding daartoe is mede het zojuici verschenen jaarverslag (1953) van het Noord-Brabants Studiefond: Daar het secretariaat (Willem II- straat 37 te Tilburg) alle zakelijke inlichtingen kan verstrekken, vol staan we hier met enkele cijfers: in 1953 werden 272 aanvragen inge diend, waarvan er 109 werden toe gekend en 109 ingetrokken (in .loofdzaak wegens toekenning van een studietoelage uit andere bron). De gekozen studierichting is zeer veelzijdig (8 Delft en 16 Nijmegen, 23 Middelbaar Onderwijs, 18 Kweek scholen en 21 voor „andersoortig onderwijs"). Het beroep van de vaders loopt al evenzeer uiteen en het gezinsinkomen ligt tussen de 3000 gulden en hoger dan 10 mille. Samenvattend kunnen we zeggen, dat jongelui, die begaafd zijn en wat men zou kunnen noemen „een aanvaardbaar karakter bezitten', uit alle soorten milieux via Studie fondsen een kans kunnen krijgen zich door middel van studie op de maatschappelijke ladder omhoog te werken. Dit te bedenken is prettig. Prof. Libbe van der Wal, bijzon der hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, is aldus het rapport van de eommissie-Melsen, uitgebracht in opdracht van het Centrum voor Staatkundige Vor ming fel gekant tegen de bijzon dere school en bepleit bovendien het verbod om kinderen onder de 18 jaar in kerkdiensten toe te Jaten. De professor doceert in Delft na mens de stichting Socrates, een ne venorganisatie van het Humanis tisch Verbond (Katholiek Archief, 1954, kol. 438). De man staat dus een regelrechte kerkvervolging voor. Zo zullen er misschien nog maar weinig huma nisten zijn. Het rapport noemt hem een uiterst geval. Maar zijn idee klopt met zijn uitgangspunt, dat een zonderlinge opvatting van de menselijke vrijheid vertoont: men mag het kind geen godsdienstige ideeën bijbrengen. Het is daarom zeer goed mogelijk, dat deze profes sor langzaamaan veel aanhang krijgt. En dan leve de humanistische verdraagzaamheid! Zo lezen we (met instemming) in „Katholiek Leven". Advertentie! Waarom steads meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Rheumatiek. Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatiek- lijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende wer king van Kruschen op de bloedzuive rende organen gaan deze weer krach tiger werken; het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de on zuiverheden, die uw pijnen veroorza ken. Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereld beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan mor gen.79-oo ZATERDAG 17 JULI 1954. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterst.). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld". caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. in de continube drijven. 11.35 Oude kamermuz. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Zeeuws progr. 14.50 Orgel en zang. 15.15 Herhalmgsprogr. 16.15 Omr, ork. en solist. 17.10 Weekjourn. 17.40 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgel. 18.30 Tour de France. 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 14 landen v. h. Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws 20.05 Gram. 20.20 Tour de France. 20.30 Hawaiianmuz. 21.00 Cabaret. 21.45 Soc. comm. 22.00 Amus. muz. 22.30 „Kogels bij het dessert", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. ,7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 3.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.50 Idem. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. kath. nws. 23.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Fan- fare-or.k. 16.00 Metropole-ork. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Idem. 18.15 Journalistiek overz. 18.25 Dansork. 18.45 Buiten!, cor respondenties. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Omr. ork. en soliste. 21.55 Act. 22.05 Koorconc. 22.30 Wij luiden de Zondag in, Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.15 Gram. 15.15 Klassiek verz.progr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.30 Jazzmuz. 18.00 V. d. sold. 18.30 Gram. 19.00 Idem. 19.20 Syndicale tri bune. 19.28 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 21.00 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. BRUSSEL (Vaams), 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Piano en ork. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 en 15.15 Idem. 15.45 Accord, muz. 16.00 Gram. 16.15 Accord, muz. 16.30 Gram. 16.45 En gelse les. 17.00 Nws. 17.10 Vaamse muz. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Viola d'amo- re en orgel. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.45—24.00 Zigeu- nermuz. 24) door B. M. BOWER vvnn haUClt niet direct van iedere invi. oa ziet en ZÜ heeft veel 'n rï't gebied. Wanneer zij niet d .Je hield. zou zij kunnen maken, Je vurig zou wensen, dat zij van Je hield", „Wel. lieve help! ik begin te ver bloeden dat je aanleg voor humorist p it. Manley. En als je het ernstig meent wel. dan is het nog grapi- Ser Om dat te bewijzen lachte zij. ivianiey aarzelde even en verliet dan de kamer met gefronste wenkbrauwen en een slag van de deur: en het geluid van Val's lach volgde hem naar be neden. Arline kwam naar beven met haar armen vol wit satijn en de punten van twee muiltjes staken boven de rand van haar schortzakken uit Resoluut traq zij de kamer binnen en legde haar last op het bed neer. „Dat zijn de lekkerste dingen, die ik ooit geroken heb", merkte zij od. „En toch is er bijna geen lucht aan. Dat moet aan goede soort parfum zijn Ik heb die dingen maar hier heen ge bracht, nu u t°ah weet da^ ze hier in huis zijn. Nu kunt u op uw gemak de sleep er af knippen. •dij ging op de rand van het bed zitten en trok haar ruwe japon dicht om zich heen om te voorkomen dat zij het witte satijn zou bezoedelen. Ik heb nog nooit zulke kleren ge zien", zuchtte zij. „Ik geloof ook niet dat je ooit een kans zal krijgen ze hier in het land te dragen 't schijnt mij toe dat ze te mooi zijn om te dra gen. Ik zal aan Marthy Winters vra gen of zij je wil komen helpen zij is naaister en mijn naaimachine kap je iedere dag gebruiken. Ik zou je zelf wel helpen als ik niet al het gebak voor het dal in orde moest ma ken. Die Min schijnt niets te kunnen leren Ik kan haar bijna niets laten doen als ik er zelf niet bij ben. Half bloed meisjes kunnen niet veel; maar er is in dit land niet veel anders te krijgen. Soms zweer ik dat ik een Chinees zal nemen maar ik moet toch ook zo nu en dan eens met iemand kunnen praten. En dat zou ik nooit kunnen met een Chinees ik geloof trouwens niet dat er veel men selijks aan die lui is". „Miss Hawley!" klonk de schelle stem van Minnie onder aan de trap i„Er zijn een paar conducteurs van de trein, en zij vragen om avondeten en wat moet ik hen geven?" .Lieve hemel! Dat kind maakt me gek!" Arline liep vlug naar de deur. „Breek het huis maar niet af! Ik kom" Iedere dag daarna sprak Arline over het veranderen van de witte iapon. Iedere dag was Val aan het protes teren. Zij vertelde Arline dat zij niet naar het bal ging, doch Arline wei gerde een dergelijke idiote verkla ring als ernstig te beschouwen. „Dan zal je een been moeten breken" ver telde zij Val grimmig op Donderdag. Dat zal het enige excuus zijn waar mee de mensen genoegen zullen ne men. En schiet nu maar op mor genavond is het bal al". ,Ik ga niet, Manley", sprak Val zichzelf voortdurend moed in. „Dacht je dat ik me door -Arline Hawley laat bevelen als een kind Waarom zou ik gaan als ik er geen zin in heb?" ,,Ja, waarom?" Manley haalde zijn schouders op. „Het is evenwel nog niet zo heel lang geleden dat je hie'' beslist op de serenade wilde blijven wachten, weet je wel?" „Maar t°en trachtten jij en mijnheer Burnette hetzelfde te doen wat Arline nu doet. Je schijnt te denken dat ik me als een kind moet laten bevelen Op de laatste minuut veranderde Val plotseling van gedachten. Met een eigenaardige trek om haar mond be gon zij zich vlug te kleden, sloeg haar sleep over haar arm, nam haar viool en liep vlug naar beneden. De ont vangkamer de eetzaal, de keuken al les was verlaten en de lichten laag gedraaid. Zij schepte moed, en klopte nederig aan de deur, die toegang gaf tot het kantoor" dat in werkelijk heid een café was. zoals zij heel goed wist. Hawley zelf opende de deur en zijn ogen puilden uit toen hij haar zag. „Is mijnheer Fleetwood hier? Ik heb besloten toch maar naar het bal te gaan", zeide zij op enigszins nede rig- toon, zich in de schaduw terug trekkend „Fleetwood? Die is al weg. Hij zei dat u niet kwam. Maar als u een ogen blik wilt wachten. Ik zeg Kent! Wil jij Mrs. Fleetwood even naar de balzaal brengen? Man is al weg." „Oh, nee! Dat is werkelijk niet no dig Maar Kent had reeds zijn sigaret weggeworpen, was naar buiten ge komen en had de deur achter zich ge sloten. „Ik zal u begeleiden ik wilde toch juist weggaan", verzekerde hij haar. Hij stak zijn arm uit en greep haar viool; nam ook haar arm en opende de buitendeur „U bent laat", zeide hij. „u hadt eigenlijk overschoenen moeten hebben, of zoiets de witte schoentjes zullen vol modder zijn ais u eenmaal in de zaal bent. Misschien zou ik u moeten dragen". „Wat een idee!" Voorzichtig stapte zij op de modderige planken. „Wel, dan zullen we een blok om lopen en een plankier volgen dat nog maar weinig belopen is. Vrouwen zijn toch niets dan last ik heb alle- menselijk veel medelijden met de ar me kerels die in de netten van een vrouw verstrikt raken". „Maar mijnheer Burnett! Praat u altijd zo? Als dat zo is verwondert het mij niet „Neen", viel Kent haar in de rede, ..niet altijd. Doorgaans gen ik werke lijk aardig. Zeg, weet u wel. dat u als u met Manley gedanst hebt, een paar maal met mij moet walsen?" „Moet walsen?" Val trok haar wenk brauwen omhoog doch dat kon hij niet zien „Waarachtig. Wilt u eens even er aan denken hoe ik als een paard ge- werkj heb om uw leven te redden en dat van de kat en hoe ik u nu door de hele stad moet begeleiden om die witte schoentjes schoon te hou den? Volgens recht zoudt u van avond met niemand anders mogen dansen Maar ik ben niet veeleisend. Vier of vijf walsen is wel voldoende, maar „Nu, ik zal eenmaal raej u walsen voor het redden van de kat; en één keer voor het schoonhouden van mijn schoenen. Voor het redden van mijn leven kan ik u evenwel niet dankbaar zijn", Val stapte voorzichtig over een modderige plek op de planken. „Mijn heer Burnett u bent werkelijk een eigenaardig mens". Kent liep naar het volgende kruis punt en hielp haar daarover heen voordat hij haar antwoordde. „Ja" stemde hij eenvoudig toe dan: „ik denk dat u gelijk hebt. Ik ben ei genaardig" HOOFDSTUK 14. Een Huwelijksgeschenk Het was Zondag en Val had niet gerust voordat zij van Manley de be lofte had gekregen dat zij die dag naar de ranch zouden terugkeren; -nigs- zins tot haar verwondering jpoerde Arline Hawley geen bezwaren meer. doch pakte een lunch in, voldoende voor een week en deelde mede dat zij meeging. Hank zou hen naar de ranch rijden waarna hij alleen zou terug keren. daar zij volgens haar zeggen dringend behoefte had aan rust, na de drukte, die het bal was voorafge gaan, Manley, die eigenlijk de oor zaak was van Val's haast om naar de ranch terug te keren, scheen in dit geval niet veel te zeggen te hebben. Hij was heel zwijgzaam hetgeen misschien ook wel te verwachten was vap een man, die weer vervallen was tot zijn oude, slechte gewoonten en zichzelf daarvoor haatte, ja zelfs bij na zijn vrouw haatte omdat zij net ontdekt had en niets had gezegd. Ge durende die lange tocht over de Drairi was Val dankbaar voor Arlines on ophoudelijk gepraat. Het was beter dan stilte, wanneer stilte bittere ge dachten betekent, „Nu" zeide Arline zenuwachtig op haar plaats heen en weer schuivend toen zij Cold Spring Coulee naderden, „misschien is het beter als ik je ver tel, dat de mensen hier in de buurt jullie een verrassing bereid hebben Men merkt hier niet vee' van zijn buren als alles goed gaat maar als er zorgen zijn, zijn ze op hun post. Het is een kleip huwelijksgesenenk en dat het een beetje laat komt moet je hen niet kwalijk nemen Mijn bal was ook een bruiloftspartij, als je het zo wilt noemen. Het was in ieder geval om het geld bij elkaar te brengen voor je huwelijkscadeau en ik wil je nu wel vertellen, Val, dat je werke- lWordt vervoigd'

de Stem | 1954 | | pagina 3