lai)Ua9 Peftew Wim van Est eerste Nederlander in Vannes WIN DIT IS EEN DER HOOFDPRIJZEN met de franse slag Op een feestdag eert men de gastvrouw... FRANSE REGIONALEN kregen carte blanche favorieten namen het er van Er stonden drie Bretonse beauté's aan de finish Regenkledingpaleis een Kampioen- Regenjas Een luxe Dames- of Heren- Sportrijwiel Rijwielfabriek en Groothandel „CORSA" Twee maal „Briek van onze grote Tour de Franceprijsvraag ■Pi De Forlini van gisteren.... 'v f 2Fi Tour reportages Een heel jaar gratis -JLYER roken ft»*», w the top! Beschikbaar gesteld door de tabrikant van Flyer sigaretten derde blad DONDERDAG 15 JULI 1954 (Van een speciale verslaggever) VANNES, Woensdagavond. IN EEN feestvierend land behoren de gas ten hoofse buigingen te maken en vriende lijke dingen te doen. Niemand zal de bui tenlanders er van kunnen betichten, dat zij vandaag, op „Quatorze Juillet", de natio nale Franse gedenkdag, daarin zijn tekort geschoten. En de gastheren zelf hebben zich op hun beurt niet onbetuigd gelaten. On derling wel te verstaan. Want Dominique Forlini, telg van Italiaanse bloede, maar reeds jaren genaturaliseerd Fransman en TIJDENS zo'n Quatorze Juillet (14 Juli) plegen de mensen in la douce France overigens toch erg vrijgevig té zijn; echt gul. Waarschijnlijk hadden wij het daaraan te danken, dat bij de fi nish inplaats van één zoenen en bloemen uitdelende mademoi selle, drie geselecteerde Bretonse schonen stonden te wachten op de komst van de overwinnaar. Of had het "comité hier in Vannes er nog vlug twee bijbesteld, toen lang vóór de eersten deze etappenplaats binnen gingen vallen, met toenemende vreugde bekend gemaakt was, dat drie Franse regionalen vandaag roem aan de vaderlandse tricolore gingen breien? Wat er ook van weze het was een gedrang van jewelste toen de drie het cement op kwamen gereden en het publiek brak ongeveer de tent af. De drie beauté's hadden echter kennelijk een afspraakje, want geen hunner vergiste zich in de persoon. Hoewel dat gemakkelijk had gekund, want tengevolge van de regen, die dé ganse dag neer was gedrensd en het opspattende slijk, waren de drie coureurs vrij wel onherkenbaar geworden. Maar als het op huldigen aankomt kijken ook de Franse schonen zo nauw niet...., Toch, we moeten ook vandaag eer lijk zijn, is deze gezellig-Franse ont knoping niet alleen aan die nationale feestdag toe te schrijven geweest. Gis teren seinden we het reeds: ze de favorieten, óók onder de Zwitsers zullen er zich wel voor wachten mor gen (vandaag) een tweede „gekken huis" van te gaan maken. Zo is het ook gelopen. Eén heeft er, met die twee andere regionalen: Vivier en Ma- hé, volledig van geprofiteerd: de reeds 31-]arige Forlini. Geprofiteerd in deze zin, dat hij zich op de vijfde plaats in het algemeen klassement kon nestelen, René Desmet naar de zesde positie, Wagtmans naar de zevende en Wim van Est naar de negende plaats druk kend. Er is slechts één verklaring voor te vinden, dat de groten en óók de on zen, Forlini op deze wijze zijn gang hebben laten gaan. Men verwacht, dat hij op deze wijze te veel van zijn krachten eist en straks het voorbeeld (Advertenties) Doe mee aan de Tour de France prijsvraag georganiseerd door het Dagblad De Stem, en niet de kampioenstrui, maar... ter waarde van max. f 55.-- Aangeboden door: G1NNEKENSTRAAT 34 - BREDA Telefoon 4863. van de vijftien reeds naar huis ge stuurde collega's zal volgen Triest, ongezellig In Nederland, vernamen wij, is het weer slecht. Geen sprankje zomer te ontdekken. Misschien kunnen \vq uw leed verzachten, dat het hier minstens zo abominabel landerig en nat is. Toen we Amsterdam verlieten, was 't heer lijk en dat heeft nog een paar dagen gedullrd, doch naarmate we in Frank rijk vorderen, had het hoe langer hoe minder weg van „douce France" en vandaag was het effectief treurig. Nu de mensen hier toch vrijaf had den en ze overigens al even stapelgek zijn als elders: ze willen de dwangar beiders voorbij zien komen en het ka ravaan-lawaai opsnuiven, dat ook de ze Tour met zich voert, waren de we gen en steden even zwart van enthou siaste toeschouwers! De soms neer stromende regen deed hun niets en nu drie landgenoten de toon aangaven, vergaten zij al de •narigheid, die de „natte moesson" veroorzaakte. En dat de rugnummers onherkenbaar waren, speelde ook al geen rol, omdat er mannen van de streek voorbij kwa men. Een roep, die de vluchtelingen lang tevoren vooruit was gegaan! Weinig te beleven vandaag Voor de volgers in de karavaan is er echter bitter weinig te beleven ge weest. De enkele uitlooppogingen, die nu en dan door de favorieten werden ondernomen, bleken doorgaans slechts schijnbewegingen te zijn, want men voelt dat wel: als men in het peloton gevaar had gezien in de mannen, die zich met brio uit de hoofdgroep had den losgewerkt, zou dat stuk niet ge speeld zijn zoals nu is geschied. En zeker zou men het niet tot een voorsprong hebben laten ko men, als nu kon worden verwe- SgS0&>*> Parijzenaar, die gisteren in Brest niemand minder dan Ferdinand Kubler in de eind sprint versloeg, en ook hier in Vannes op z'n dooie sloffen had kunnen winnen, wenste zijn aandeel in de nationale vreugde bij te dragen en liet de victorie aan de Zuid Wester Vivier. Zelfs de tweede plaats gaf hij cadeau: aan de Westploeg-man Francois Mahé en vergenoegde zich, de fluitisten onder de toeschouwers aan zijn laars lap pend, met de derde plaats. zenlijkt door het trio Vivier Mahé Forlini: ruim acht kos telijke minuten! De kenners onder onze lezers weten ongetwijfeld, hoe.in zulke omstandigheden een koers zich ontwikkelt. Iets meer leven De vijandelijkheden het klinkt 'n beetje cru op een feestdag als deze werden geopend door Francis Seguen- za, lid van de Zuid West-equipe. Je kunt nooit weten wat er uit voort vloeit, moet Koblet geredeneerd heb ben en hij stuurde Croci Torti mee. (We denken bij het neerschrijven van deze naam altijd aan een cocosmaca- ron, waar we in onze jeugd zo dol op waren). Een discipel van Leon le Calvez (Oostploeg) sprong in hun spoor en daarmede waren dan wel niet de poppen aan het dansen, maar was het spel in ieder geval begonnen. Er werden spelers uit andere equipes naar voren geschoven, waaronder de drie, die zegevierend zouden finishen en er kwam nu inderdaad wat meer leven in de brouwerij, ook al omdat het peloton langzamerhand in drie stukken was gesneden. Groot alarm Het was allemaal allerminst veront rustend, totdat de Zwitser Schar de als een mes zo scherp fietsende ploeg- makker van Koblet kennelijk het gezeul in de grote groep beu, de be nen nam, tezamen met het Spanjaard- je Alomar. Er werd groot alarm geslagen toen Koblet en Kubler de ruggen kromden en er vandoor wilden. Wim van Est en Wagtmans, nu de ogen wagenwijd open en in de voorste gelederen zeer attent koersend, sprongen ogenblikke lijk mee en ook Louison liet zich niet onbetuigd, evenmin als zijn ploeggenoten, die zich com pleet rondom de gele truidrager hadden geschaard. Dit alles wees er op, dat er vandaag geen herhaling van gisteren plaats zou grijpen. De mannen aan de kop: het waren er een zevental geworden, kwamen door deze opleving van een koude kermis, want na een nogal langdurige jacht, geen enkele maal echter zo fel als daags tevoren, waren alle 94, die vanochtend in Brest ver trokken, weer bijeen. Later, te Quim- berle (132 k.m.) lokte de bezemwagen Roger Hassenforder zó aan, dat we hem daar voor goed kwijt raakten. En in Brest had de knappe kerel nog zo veel praatjes.... Laatste opflikkering Toen al dat gekrakeel een poos ach ter de rug was, veerde de karavaan opnieuw uit haar zetels op. Vivier, aangemoedigd door zijn streek-supporters, ging aan de haal, tezamen met Mahé, eveneens een telg uit Bretagne. Men liet ze gaan. For lini bemerkte dit, perste er een soort Zesdaagse sprint uit (hij is immers 'n Six-Days crack) en lag in een mum aan Mahé's wiel. Guerinel, die de ge westelijke sfeer evenmin ontberen kan, probeerde mee te gaan, legde 600 zware meters in solovlucht af, maar strandde Nou, men kan zeggen, dat daarmede de taart voor des avonds gebakken was. Desmet wilde wel mee, maar Schar mocht dit van zijn baas niet toelaten en in die geest moest men ook de remmende werking zien van Raphael Geminiani, die opdracht van Bobet gekregen had. - -v» sfl - ter waarde van Aangeboder door: C. Schraven, Noordsingel 70, Tel. 884, Bergen op Zoom En zo kon het gebeuren, dat in de resterende 80 kilometer geen kip of De volgers in de Tour hebben eenstemmig uit gemaakt, dat ze een 2de Briek Schotte hebben ontdekt. Ze hebben de suggestie doorgegeven aan de journalisten, die sedertdien Klaas v. Est niet meer kennen en de man uit Fijnaart voortaan voor het ..gemak" Briek noemen. Waarom? Omdat hij in zijn manier van rijden, zijn ma nier van doen en zelfs zijn uiterlijk sprekend op de Belg zou lijken. Om dat laatste aanschouwelijk te bewijzen heb ben wij in het archief een kiek van de Belg (de echte „Briek") opgediept en ter vergelijking het plaatje van Nico daarbij geplaatst Of de gelijkenis wtrkelijk zo treffend is, kunt u zelf beoordelen Er moest water in de wijn (Van onze speciale verslag- gever) VANNES, Woensdagavond. Zes etappes lang hadden de gro- 2 ten de toon aangegeven. In Brest 2 stonden Woensdagochtend tien cracks aan het hoofd van het al- gemeen klassement, 'n rangschik- king, welke bij aankomst te Pa- rijs in de bestaande volgorde voor 2 ieder aanvaardbaar zou zijn ge- 2 weest. 2 Maar de Tour mocht zeker niet 2 in Bordeaux eindigen! En dat zou 2 wellicht gebeurd zijn, als die tien, j met hun respectievelijke maats, zo full speed waren blijven rijden. Denk eens in! Reeds 19 renners S zijn uit de strijd genomen, of heb- S ben het gevecht tegen de kilome- 2 ters, de vermoeidheid, de weers- 2 omstandigheden (soms om geen 2 hond door te sturen) en het hoge 2 tempo opgegeven. Bijna 20 pet dus en de bergen zijn nog niet in zicht! j Daarom deden de corypheeën van- daag water in de wijn. En de weergoden bleven niet achter hun 2 aandeel te leveren2 kraai in de hoofdgroep nog een hand uit stak naar het trio hazen aan de kop, dat minuten voorsprong kon ne men, die voor hen als manna uit de hemel neerdaalden, tezamen met de regen, die in allerlei kwaliteit weg en land en alles wat zich daarop be vond of voortbewoog, in een trieste, kille atmosfeer trok. Die eindsprint was een nogal zon derlinge. De mensen op en rond de baan maakten weliswaar ontzaggelijk kabaal, toen Vivier en Mahé, met daarachter Forlini, hevig slingerend en positiekiezend naar de finish sto ven. Vivier won vrij gemakkelijk van Mahé en Forlini? Wel, hij kwam, ge- noegelijk de handen op het stuur, iangs de jury gedrensdZijn kans had hij dus niet verdedigd op dit stuk. Had men hem deswege in feite geen boete dienen te geven? Het hoofdpeloton, waarin al de an dere renners, kwam pas binnenvallen, toen het aankomst-ceremonieel, wat de winnaars-en-zo betreft althans, reeds achter de rug was. Koblet aan de kop van de groep, trok voor ploeg- makker Ferdi de sprint aan, Stanne- man Ockers ging in diens wiel mee en zij kwamen in deze volgorde over de streep, En wat dacht U van Wim van Est. Evenals Hein van Breenen eergisteren was gelukt, evenaar de dat vat energie uit St. Wille- brord bijna diens prestatie: hij werd namelijk vierde achter vriend Schar. Zodoende was een mooie zevende plaats voor ster ke Willem in het etappeklasse ment weggelegd. De overige landgenoten eindigden ex aequo op de negende plaats. En dat is dan weer alles voor van daag. Morgen gaatMe reis naar Angers ANNA, ZUSTER ANNA, ziet ge mij niet komen", zijn de volgers in de karavaan geneigd te roepen, als de luitenant der gendarmen op zijn knetterende motor nadert. De man heet namelijk Anne en men heeft al heel wat grapjes over hem gemaakt. Als de journalisten hem vragen hoe de situatie aan de leiding is, ant woordt hij strijk en zet: ik zie een peloton, dan een tweede, veertig auto's en vijf en twintig motore", (deze laatste staan namelijk onder zijn commando). Een grapjas, die Anne! DIE HASSENFORDER TOCH. Gister ochtend aan de start, vertelde hij twee kippen en zes plakken ham te hebben naar binnen gespeeld. Brood was er niet bij. Daar wordt ik te dik van, lichtte de guit toe! DE VIER MUSKETIERS van lie de France (3 1 van Alexander Du mas) hebben een sterk gezouten boete gekregen: 1000 frans per hoofd, omdat ze achter een auto hadden aangezeuld. Het waren Ru- dolfi, Surbatis, Carlé en Blusson. En dan te weten, zei Surbatis, dat ik sinds Amsterdam nog geen sou heb verdiendIntussen is Blusson al weer thuis! Daar zal wat gewaaid hebben. JE VERDIENDE BETER, troostte Bo bet de te bed liggende Jean Robic. Ik wist, dat je dit keer een gevaar lijke was en ik hield je steeds in de gatenHeel medelevend was Louisson. temeer omdat „Biquet" aan zijn 8e Tour toe was! En dan te weten, dat de kleine Breton vorig jaar ook al uit was moeten vallen en hij van plan was er tien te rijder. Robic twijfelt er nu zelf aan, of t wei zover zal kunnen komen. DIE BOBET is overigens toch een ge voelige jongen, In St Brieuc woort een vriend van hem, een restaurant houder. Terwijl de karavaan uit Amsterdam vertrok, verwisselde die vriend het tijdelijke met het eeuwi ge. Om diens nagedachtenis te eren liet Louisson de bloemen, die hij in St Brieuc gekregen had, naar het graf van de overledene brengen. Zo iets dwingt toch wel respect af! DE AANHANGERS der Zuid-Oosters en van de N.O.C.-ploeg waren gis teren niet voor niets optimistisch, toen hun favorieten in het hotel „Tout va bien" (alles dik in orde) afstapten. Een tikje bijgelovigheid hoort er nu een keer bij! En 't komt wel eens uit ook! (190 k.m.) een etappe voor de rouleurs en dus.... voor Wim van Est, zou men bijna hebben gezegd, maar 'die zal ongetwijfeld zijn krachten sparen voor de grote hap, Vrijdag, van Angers naar Bordeaux, 343 harde kilometers! Het worden spannende dagen, vrien den in het vaderland! Etappe-uitslag 1 Vivier (Fr. Zuid West) 211 k.m. in 5 uur 24 min. 22 sec. 2 Mahé (Fr. West) z.t. 3 Forlini (lie de France) z.t. 4 Kubler 5.32.50. 5 Ockers z.t. 6 Schar z.t. 7 Wim van Est z.t. 8 Van den Branden z.t. 9 ex aequo: Bobet (Fr.), Darrigade (Fr.), Deledda (Fr.), Fo- restier (Fr.), Geminiani (Fr.), Lauredi Fr.), Rolland (Fr.), Teisseire (Fr). Faanhof, Maenen, Nolten, Suykcr- buyk, Van Breenen, Klaas van Est, Voorting-, Wagtmans, Brankart, Close, De Bruyne, Desmet, Alomar Spanje, Clerici, Graf, en Koblet. Algemeen klassement 1 Bobet (Fr.) 38.45.41. 2 Koblet 38.45.58 op 17 sec. 3 Schar 38.46 40 op 59. 4 Kubler 38.51.39 op 5.58. 5 Forlini (lie de France) 38.52.27 op 6.46. 6 De smet 38.53.17 op 7.36.-» 7 Wagtmans 38.53.33 op 7.52. 8 Bauvin (Fr.) 38.54.11 op 8.30. 9 Wim van Est 38.54.45 op 9.04. 10 Forestier (Fr.) 38.56.16 op 1035. 11 Deledda (Fr.) 38.57'.07. 12 Ockers 38.58.25. 13 Alomar (Spanje) 30 00.12. 14 Gaul (Lux.-Oost.) 30.00.16. 15 Vi vier (Fr. Zuid Oost) 39.00.29. 16 Carlé (lie de France) 39.00.41. 17 Voorting 39.01.09. 18 Vitetta (Fr. Z. O.) 39.01.11. 19 Darrigade (Fr.) 39.01.21. 20 Ruiz (Spanje) 39.02.20. 21 Geminiani (Fr.) 39.03.30. 30 Nolten 39.08.57. 54 Klaas van Est 39.18.32. 55 Van Breenen 39.20.09. 63 Faanhof 39.26.04. 82 Maenen 39.46.29. 88 Suykerbuyk 40.03.31. Hassenforder (Fr. N.O.C.) heeft de strijd gestaakt en wegens te laat bin nenkomen zijn de Oostenrijkers Kain en Schneider uit de wedstrijd geno men. De prijs voor de meest strijdlustige renner werd toegekend aan Guerinel (Fr. West). b Ploegenklassement 7e etappe 1 Frankrijk Z. West (Vivier, Agut, Bergaud) 16.29.02. 2 Frankrijk West (Mahé, Bouvet, Gilles) 16.29.32. 3 lie de France (Forlini, Bober, Carlé) 16.30.02. 4 Zwitserland (Kubler, Schar, Clerici) 16.38.30. 5 België (Ockers, Van Was een heel andere dan van Dinsdagmiddag in Brest, waar men hem in de eindsprint zowel Kubler als Koblet ziet kloppen. Gisteren liet hij twee landgenoten het zoet der overwinning én de bonificaties. den Branden, Brankart) 16.38.30. 6 Ne derland (Wim van Est, Faanhof, Mae nen) 16.38.30. 7 ex aequo: Frankrijk (Bobet. Darrigade, Deledda), Frank rijk Noord Oost Centraal (Bauvin, Cieleska, Dacquay), Spanje (Alomar, Bahamontes, Botella), Frankrijk Ziud Oost (Dotto, Kebaili, Apo Lazarides), en Luxemburg-Oostenrijk (Gaul, Gel- hausen, Kemp) 16.38.30. Algemeen ploegenklassement 1 Zwitserland 116.21.58. 2 Frankrijk 116.24.26. 3 België 116.39.58. 4 Neder land 116.42.14. 5 Frankrijk West 116.47.59.-6 Frankrijk Noord Oost Cen traal 116.48.04. 7 lie de France 116.54 14 8 Frankrijk Zuid West 116.56.02. 9 Spanje 117.01.26. 10 Frankrijk Zuid Oost 117.07.13. 11 Luxemburg-Oosten rijk 117.18.30. Puntenklassement 1 Kubler 55 punten. 2 Schar 73 pun ten. 3 Forlini (He de France) 92 pnt. 4 Koblet 103 pnt. 5 Wim van Est 104 pnt.6 Ockers 105 pnt. 7 Bauvin (Fr. N.O.C.) 147 pnt. 8 Bobet (Fr.) 170 pnt. 9 De Bruyne 174 pnt. 10 Wagtmans 179 pnt. JAN COTTAAR geeft heden middag een directe reportage van de aankomst van de Tour te Angers. Dit gebeurt op Hil versum I (402 meter) tussen 16.15 en 17 uur. Om 18.15 uur volgt over dezelfde zender een herhaling hiervan en om 22.40 wordt, óók over Hilversum I, een nabeschouwing gegeven. Morgen (Vrijdag) wordt de directe reportage over Hilver sum II (298 meter) gegeven tussen 16 en 17 uur. Om 18 uur, volgt de herhaling en om 20.20 de nabeschouwing. (Advertentie) 365 dooijeivoor elke dag één. Telt U ze maar na! Zeven duizend driehohderd Flyers, van een kwaliteit, die iedere VirginLa- roker doet zeggen: Voor de aardigheid hebben wij in gedachten eens een étappe meegereden. Met een hecht gefor meerde ploeg. En met Kees als ploegleider. We hebben met het stelletje een mooi stuk vuurwerk gemaakt, zo achteraf. Gezien. De strijd ontwrichtte de Tour zelfs zodanig, dat hij moest worden af gelast. Goddet piekert over een faillissement, dus de klap is wel flink aangekomen. „Wat nu?" vraagt Gij U met enig recht af. „Welke superieure ploeg heeft de zaak zo afdoende in de war geschopt?" Wij kunnen daarover kort zijn. Te Brest kwamen wij gisteren aan start. Bertus in bedrieglijk geel, Willem in zijn kort broekje een lachwekkende, maar uiterst solide verschijning, Henk, de slinkse draaier, die in zijn vrije tijd postzegels spaarde, maar soms wel eens voor een ander grapje voelde, Toon en wij. Kees zat ons een half uur voor de start vanuit een aftandse jeep reeds verwoed aan te vuren, waarbij hij niet' op een kernachtig woord meer of minder keek. Nu geen flauwe fratsen", zo riep hij onder meer. „Nu van dat echte knok-werk. Rij ze dwars door bet zielement." De journalisten wisten niet wat er aan de hand was. „Wij hebben in de regel wel een open oog voor het wereldgebeu ren", sprak de nestor. „Het lijkt mij daarom onwaarschijnlijk, dat we dagen aan een stuk een com plete ploeg over het hoofd heb ben gezien." Kees lachte vanuit zijn leiders jeep honend. Tactiek", riep hij. „De eerste tijd onzichtbaar blijven en je niet vermoeien, maar dan ineens te voorschijn springen en er boven op patjepeëren. Dat is het werk." Maar de journalist ging twijfe lend heen en belde zijn redactie in Nederland op met het verzoek of ze hem voortaan toch maar weer naar de gemeenteraad te Tj. wilden sturen. Daarmee begon de eerste ver warring. Maar er kwam nog veel meer. Onmiddellijk na de start zette onze ploeg een offensief in, dat de Tourgeschiedenis zal ingaan als de „invasie bij Brest". Kees baande met de jeep een pad door het ge woel en de tegenstanders, die daar nog van terug hadden, ge raakten door de aanblik van ons hechte gelid zodanig van de kook, dat ze het ook niet meer wisten. Het was wel een angstig gezicht ook. Wij hadden allemaal een re volver, waarmede wij vooruit knalden. Om nog maar te zwijgen van de spurtsabeltjes, de spintra pieren,» de temposperen en de de- marragekanonnon, die bij Kees in de jeep lagen klaar voor gebruik. Alle andere ploegen gaven er de brui aan. Ten slotte kwam Jac ques Goddet aanrijden. Donder en bliksem", zo riep hij reeds in de verte. „Wat heeft dit te betekenen?" Niets, beste Jacques. Gelukkig niets. Want wij hebben het maar weer eens verzonnen.

de Stem | 1954 | | pagina 5