ST R E E Havengelden bezwaar voor industrie ZUID-BEVELAND Z..VLAANDEREN Zeeuwsch-Vlaamse niet bij „stom feit K. v. K. legt zich neer Grootse bevrijdingsfeesten te Axel Dienstplicht bij dreigend watergevaar Boschkappele heeft weer een neomist Correctie op de Britse voorstellen Om de grenzen van het waterschap Lamswaarde Wordt een nieuwe Bossestraat wel werkelijkheid WRIGLEY 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 JULI 1954 2 Het kanaal van Gent naar Terneuzen Kolonel Szydlowski komt speciaal uit Canada over SCHOOLSPORTDAG TE GOES Geslaagde proefneming GOES Nog een verkeersverbetering De „Bult" ivordl verlaagd EERSTE H. MIS VAN PATER TH. KINT TERNEUZEN Zeeuws aardheienseizoen loopt ten einde Blijf optimist *5 Pakjesvervoer via onmogelijke omweg AGENDA HEDEN iTAit/litTiinAvi am Jni Iron KAMER VAN' KOOPHANDEL VOOR Z.-VLAANDEREN OVER WATERWEGEN-ADVIES DE KAMER van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft tijdens haar 13e algemene vergadering, welke te Terneuzen gehouden werd, een bespreking gewijd aan het waterwegenadvies van de heren Van Cauwelaert en Steenberghe, voor zover deza kwestie Zeeuwsch-Vlaan deren raakt. Voornamelijk is gesproken over de havengelden in het havengebied van Terneuzen, dat het gehele Nederlandse deel van het kanaal van Gent naar Terneuzen omvat. De Kamer besloot, na de noodzakelijke informaties, protest aan te tekenen tegen het heffen van haven- of kadegelden voor de industrieën langs het kanaal, daar dit voor hen grote hezwaren oplevert Niet over één kam scheren In een rapport had het bestuur van de Zeeuwsch Vlaamse K.v.K. haar bezwaren tegen het advies, voor wat betreft het kanaal van Gent naar Ter neuzen en de verbreding van ie zee sluis voor d? leden al uiteengezet. Hierin wordt o.a. gezegd dat de verbreding van de zeesluis een gevaar oplevert voor verziiting. Verder sprak het bestuur zich uit over een spoedige uitvoering van het weik, dat in zijn geheel toe te juichen valt. Het be zwaar tegen de heffing van haven-- of kadegelden werd naar voren gebracht door de heer de Meyer ui) Terneuzen. Deze voorwaarde is vcor de Belgen gesteld als tegen-eis voor het Neder landse verlangen om de spoorwegta rieven van vóór 1940 weer in te voe ren. Naar de mening van de neer de Meyer was deze oplossing voor Ne derland wel gunstig, maar hij zag een gevaar voor de langs dit kanaal ge legen bedrijven welke op eigen kos ten kaden hebben laten aanleggen of haveninstallaties bezitten. Het haven en-of kadegeld zal in de kas van de BIJ GELEGENHEID VAN DE TIENDE VERJAARDAG HEEL AXEL maakt zich momen teel op om de tiende verjaardag der bevrijding door het dappere Poolse legerkorps op grootscheepse wijze te vieren. Dat dit ook door de overheid op prijs wordt gesteld moge blijken uit het feit, dat niemand minder dan de Commissaris der Koningin in Zee land jhr mr A.F.C. de Casembroot zich bereid heeft verklaard het ere- voorzitterschop van het feestcomité op zich te nemen. De tiende verjaardag der bevrijding zal niet op de eigenlijke datum 19 Sept. gevierd worden, doch op 12, 13 en 14 Augustus. Naast verschillen de Nederlandse autoriteiten zullen daarbij dan tegenwoordig zijn de toen malige Commandant der le Poolse Pantserdivisie, Generaal Mazek, Ko- loney St. Szydlowski, een deputatie Poolse oud-strijders van Axel, groot 55 man, welke hiervoor uit Engeland overkomt en voorts Poolse oud strijders uit Vlissingen, Breda en an dere plaatsen. Donderdag 12 Augustus zal volledig in het teken der herdenking staan. Kolonel Szydlowski zal die dag door het gemeentebestuur op het Raadhuis worden ontvangen waarna kransen zullen worden gelegd op de graven van de oorlogsslachtoffers en dat van Mevr. Szydlowski. 's-Avonds vindt 'n stille bedetocht plaats naar het kruis- monument, waarbij het nieuwe kruis zal worden onthuld. De avond wordt besloten met gewij de muziek en zang, uit te voeren door het plaatselijke muziekgezelschap en de zangvereniging. Vrijdag 13 Augustus zal Pastoor Meeuwissen een plechtige H. Mis op dragen en vervolgens zullen herauten te paard de feestdag openen. In de namiddag zullen twee compag nieën van de Commandotroepen te Roosendaal o.l.v. Luit. Kol. Holl, oe fendemonstraties houden en vervol gens een défilé houden, daarbij geas sisteerd door het Stafmuziek van het le Regt. Genie uit 's-Hertogenbosch. Het radio-ensemble „Vrij en Blij" met medewerking van Henk Dorel zal in de avonduren op de markt optre den. OFFICIËLE ONTVANGST Zaterdag 14 Augustus vindt de of ficiële ontvangst plaat van generaal Mazek met de deputatie der Poolse oud-strijders. De genodigden zal een maaltijd worden aangeboden. Deze dag zal ook het Poolse toneel gezelschap Polonia uit Breda op de markt optreden. Het zal o.a. Poolse volksdansen in landskledij verzorgen en in de avonduren zal een groot be vrijdingsvuurwerk worden ontstoken. Naar verluidt zullen tijdens deze feestdagen ook de Kon. Marine en de Kon. Luchtmacht acte de presence geven. Zo zal de Kon. Marine twee mijnenvegers zenden welke zullen ge meerd worden aan de Kade by de l'Azote juist nog op Axels gebied. Het zullen twee der nieuwste typen zyn welke onder commando van Kapt Luit ter Zee C.L.J.F. Douw van der Krap staan. Vermeldenswaardig hierbij is dat juist deze officier is gekozen om dat hy tijdens de toenmalige opstand in Warschau aldaar vertoefde en der halve hecht verbonden is aan de Pool se vryheidsstryd. De Kon. Luchtmacht zal een expo sitie zenden van vliegtuigen van 't oudste tot het nieuwste type en deze vliegtuigen komen aan de kanaal kade te staan. Mogelijk zal door de Luchtmacht nog voor een grote verras sing worden gezorgd. Axel zal de banden die haar ten nauwste met Polen binden tijdens de komende feest- en gedenkdagen strak ker binden en opnieuw haar grote erkentelijkheid tonen jegens de hel den van het Poolse bevrijdingsleger, die aan zo talloos velen de bevrijding brachten, doch zelf nog steeds ver bannen van huis en haard, van alles wat hun dierbaar is, moeten leven en geen bevrijding mochten proeven. Staat verdwijnen en dat kan niet de juiste gang van zaken zijn. Naar hij betoogde zouden de indus trieën in het havengebied rerneuzen (d.i. vanaf Terneuzen tot Sae van Gent) „gevangen" zitten en door de Belgische eis van havengelden in een ongunstige positie geraken. De Kamer van Koophandel, aldus de heer de Meyer, dient er op te wij zen dat hiermee ernstig rekening moet worden gehouden en dat men niet alles over één kam mag scheren. De kamer ging hiermee accoord. Eers, zal men nog zijn licht opsteken in Gent en zich daarna officieel tot heer Steenberghe wenden. Zevenhonderdzestig leerlingen van de lagere scholen uit Goes en omge ving hebben deelgenomen aan de voor hen te Goes georganiseerde sportdag. 's-Morgens te negen uur werd met de slagbalwedstrijden begonnen en pas tegen vijf uur in de namiddag werd de sportieve kamp gestaakt. De wed strijden waren van tweeërlei aard. Behalve 't slagbal werd ook aan touwtrekken gedaan. De uitgeschre ven estafette kon wegens het gevor derd uur niet doorgaan. Voorts konden de scholieren tijdens de wedstrijden nog proberen het di ploma voor lichamelijke opvoeding te halen, waar twintig procent van hen in slaagden. De uitslagen van de wedstrijden: Touwtrekken: Jongens 11-12 jaar: 1. Jan Ligtbartschool, 2. Chr. School. West wal; 3. School Kloetinge, 4. R.K. Jongensschool, Goes. Jongens 13—14 jaar: 1. Kohnstamm school II, 2. Kohnstammschool 1. 3. Pr. ireneschool en 4 School Wilhelmina- dorp. Meisjes 1112 jaar: 1. Pr. Beatrix- school, 2. Kohnstammschool, 3. Chr. School Westwal. en 4. School Kloe tinge. Meisjes 1314 jaar: 1. Kohnstamm school, 2. Pr. Ireneschool. Slagbal: (gemengd): 1. School Wil- helminadorp, 2. Schooi Baarland, 3. School 's-Heer Abtskerke. Jongens: 1. R.K. Jongensschool Goes 2. Pr. Beatrixschool, 3. School te Kloetinge. 4. Kohnstammschool. Meisjes: 1. Jan Ligthartschool, 2. Be atrixschool I, 3. Ireneschool, 4. Kohn stammschool III, en 5. Jan Ligthart school. Het nieuwe reglement voor de calamiteuze polders IN HET NIEUWE reglement voor de calamiteuze polders of waterschap schappen, dat door Ged. Staten van Zeeland is vastgesteld, komen ook bepalingen voor over de dienstplicht van mannelijke inwonenden van die polders of waterschappen, welke overigens ook voor de andere pol ders, zodra ze bedreigd worden, gelden. Het dijksbestuur is bevoegd, zowel de in de calamiteuze polder of het calamiteuze waterschap inwonenden, die daarin niet geland zijn, als de ingelanden binnen het gebied van die polder of dat waterschap, voor zover zij na overleg met het college van burgemeester en wethouders tevoren op een daartoe aangelegde lijst zijn geplaatst, tijdelijk tot het verrichten van persoonlijke diensten op te roepen tot bewaking en ver dediging van de waterkeringen bij dreigend gevaar of tot hulp in geval van doorbraak. Ook zijn die inwonenden verplicht tot het verstrekken van trekdieren, voer- en vaartuigen, zodra die gevorderd worden van hen door het dijksbestuur. De gevaarlyke verkeerssituatie hoek OostsingelHeernisseweg, tegenover de Bult, is al meer dan eens ter spra ke gekomen in de raad. Thans schrijven B. en W. aan de vroede vaderen dat er een plan ont worpen is om daarin verbetering te brengen. Het is de bedoeling de Oost singel van de Magnoliastraat af, te verleggen over het gedeelte van de Vest, dat enkele jaren geleden is ge dempt en over een nog te dempen an der klein gedeelte. De „bult" bij het ziekenhuis wordt verlaagd, terwijl de verbinding van de Kleine Kerkstraat niet meer in rechte lijn gaat naar de Heernisseweg. Naast de nieuwe verbindingen kan dan een gelegenheid worden gemaakt voor het parkeren van auto's. In to taal kunnen aldaar 56 parkeerplaatsen worden verkregen, hetgeen voor dat deel van de gemeente een belangryke verbetering is. B. en W. stellen de raad voor in principe tot deze verkeersverbetering te besluiten. Zij stellen zich voor, met de uitvoering daarvan nog dit jaar te beginnen indien althans de begrotingspositie dit toelaat. Dit is eerst te beoordelen indien de gege- Dit bestuur regelt ook de wijze van oproeping en draagt zorg voor de op stelling en het bijhouden van de lijs ten van personen die aangewezen zijn voor het verrichten van diensten. De ze personen worden van hun opname op de lijst, alsmede van het afvoe ren daarvan in kennis gesteld. Voor belanghebbenden het college van B. en W. daaronder begrepen, staat be roep open bij Ged. Staten. VRIJSTELLINGEN De diensten mogen niet gevorderd worden van vrouwen; van personen beneden de 16 en boven de 50 jaar; van burgemeesters wethouders, ge meente-secretarissen en gemeente ontvangers en van hen die in het Ook dit jaar mag de parochie Bosch- kapelle zich weer verheugen in het bezit van een priesterzoon. Telde dit kleine kerkdorp vorig jaar twee neo misten, ook nu weer maakt het ge hele dorp zich op om zyn zevende priesterzoon een passend onthaal te bereiden. De wydelin, de Eerwaarde Heer Th. Kint. van de Congregatie der Missie (Lazaristen) hoopt op Zondag 18 Juli a.s. de H. Priesterwyding te ontvangen uij de handen van Z.H- Exc. Mgr G. Lemmens In de kapel van het Missiehuis St. Jozef te Hei den Panningen. Op Zondag 1 Augus tus zullen de feestklokken dan weer hun jubeltonen uitstrooien over Boschkapelle. Op die dag zal pater Kint zijn Eerste H. Mis opdragen in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus Pater kind is de zoon van de dorps smid. Zyn lagere studies genoot hy aan het klein seminarie van de Laza risten te Wernhoutsburg, Voor het noviciaat en de hogere studies ver bleef hij in het Missiehuis St. Jozef te Helden- Panningen. Op 1 Augustus zal pater Kint dan voor de eerste maal als priester het altaar van zyn paro chiekerk bestygen, het altaar waaraan hij vroeger als misdienaar heeft mee gewerkt om de erediensten op te Bij de muziekexamens, uitge- antenne in de buurt van het voorwiel ji en uit een luidsprekertje op het stuur schreven door de Nederlandse komen Bach en Buiterman, Grieg en Federatie van Harmonie- en Gerswin, Bing en Bartok, al naar 't u Fanfaregezelschappen en ge- ^^JTdU houden te Rotterdam, slaagden jaar op Zondag 25 Juli. Om ll uur is Uit Willemstad C. Groeneveld, er een plechtige Mis voor de pelgrims, tit r* u a mj waarna Gezamenlijke Belofte en ver- W. Groeneveld, A. Groeneveld ering van de relikwie van St. Chris- en S. Groeneveld. Het zijn niet toffel. Tegen twaalf uur vindt dan de allppn vipr damps maar hnvpn- zegening plats waarbij U van harte aneen vier aames, maar Doven- weIkom bent. Mits aut0_ of motorry- dien vier ZUSjes en allen Staan dend. Het Nederlandse Instituut zij Op de saxophoon hun manne- Y°°f Efficiëntie, dat, zoMs U weet, tot r doel heeft de menser te leren, hoe zy tje. georganiseerd, gepermiteerd en gepa- De juffrouw in de Goese viswinkel tenteerd luid kunnen zijn, gaat ook in sloeg onmiddellijk groot alarm, toen Zeeland propaganda maken om tc ko- een dame binnentrad, gevolgd door 'n men tot de oprichting van een afde- herdershond, die een indruk van grote ling en niemand, die daar iets op te- ondernemendheid bevestigde 'oor er gen heeft. Op Dinsdag 20 Juli, de met een vette bokking vandoor te derde kermisdag worden te Heerle, gaan. Met veel moeite werd hij de daarbij Wouw, evenals vorig jaar wie deur uitgewerkt, maar trouw als hon- lerwedstrijden gehouden, waarvan de den nu eenmaal plegen te zijn, bleef leiding in de beproefde 1.. iden van hij voor de deur zitten. Zo braaf, dat de supportersclub „De Hazelaar" is. een goedig vrouwtje, ook op vis uit, Alleen gewone fietse i worden op het de deur opende en gevoelvol sprak: parcours toegelaten en dan nog slechts kom der maar fyn in, beesie. De win- indien bezeten door liefhebbers. Café kelierster liep rood aan. Eruit, siste Pollis fungeert als start en finish te- zij. Gut, mens, bedaar, zei het vrouw- gelijk en daar rent men van weg om tje, het is de mijne geeneens. Sedert er zo gauw mogelijk terug te zijn. de watersnood is Tholen lang ontsierd Over wielrennen gesproken, die Wout geweest door hulpmaterialen, op hé! Dat wordt maar door het slijk ge- grazige weiden en langs schilderach- sleurd, nu het de gele trui kwyt is en tige weggetjes lagen opgestapeld voor waarom toch? Is het gee.i frisse, aar- herstelwerkzaamheden. De Rijkswa- dige, ja, baanbrekende gedachte om terstaat is nu echter begonnen met het inplaats van van achteren naar voren, afvoeren ervan. En in Zierikzee is van voren naar achteren te gaan? Ge- een groep van twintig Duit. hulp- tuigt het niet van veel begrip voor de krachten aangekomen om werkzaam- smachtende supporters hier te lande heden ten algemene nutte op zich te om, zo terugrennend, al in Breda te nemen in het Schouwense rampge- zijn, terwijl de rest zich ocharm nog bied. Hoewel de kellner K„ werk- door de Alpen 'moet zweten? Een zaam in een café te Waalwijk, om standbeeld voor Wout. En daaronder even over half twaalf zijn bromfiets Wout de Stoute, o :o En als de nog voor had zien staan, stevig en wel renners dan uitgezweet zijn gaan zij afgesloten, bleek zijn waardevol be- naar Tilburg. Want de directie van zit nog geen vijf minuten nadien ge- het dierenpark heeft hen uitgenodigd, stolen te zijn. Geen mens weet hoe op 4 Augustus een diner te komen ge en waarom en door vie, maar dat bruiken en daar voelen de mannen zoekt de politie wel uit, wacht even! veel voor. Vele Tilburgse firma's wie- Niet alle brommers geven echter lerclubs en sportverenigingen mogen reden tot brommen, o, nee, in Zierik- hen dan komen bekijken, daar in de zee bromt er zelfs een rond, waar mu- dierentuin, ziek in zit! Een radio in het frame, 'n luisteren. De vader van de neomist is al jaren overleden, zijn moeder die zo graag deze schone dag van haar zoon nog zou hebben meegemaakt is enkele weken geleden gestorven. Het moge voor pater Kint en zijn familie een troost zijn, dat zulk een feest, gezien vanuit de hemelse glorie een nog schoner glans krijgt, dan voor ons, die het met aardse ogen aan schouwen. feest Het feestcomité heeft intussen de nodige activiteit aan de dag gelegd. Er is huis aan huis gecollecteerd en van de opbrengst van deze collecte zal het geschenk van de parochie wor den aangekocht. De plaatselyke ver enigingen hebben ook voor deze ge legenheid weer hun steentje bijge dragen, de versiering van de kerk zal hieruit worden bekostigd. Verder zullen de ouderlijke woning van de neomist en de straten feestelijk ver sierd worden. Op de feestdag zal de pater aan huis worden afgehaald door de pas toor, Kerk- en Armbestuur en bruid jes. Om ien uur wordt de H. Mis op gedragen. Met man en macht wordt er gewerkj om de dag van de Eerste Plechtige H. Mis voor de neomist en zijn familie tot een onvergetelijke te maken. Tijdens de receptie wordt het Se- schenk van de parochie aangeboden. openbaar belang plichten hebben te vervullen, die hen geheel in beslag nemen. Vrij zijn ook geestelijken, art sen en onderwijzers. BEPERKINGEN De diensten mogen van de opge roepen personen worden gevorderd gedurende ten hoogste drie achtereen volgende dagen. De opgeroepenen zyn verplicht, de aanwijzingen van de met de 'eiding van de werkzaamheden tot bewaking en verdediging van de waterkeringen of tot hulp in geval van doorbraak belaste personen op te volgen Van ieder, op wie de verplichting tot verstrekkingen rust. kan worden gevorderd het gebruik van trekdieren gedurende twaalf uur per etmaal, doch niet langer dan drie dagen per week; van voer- en vaartuigen gedurende drie dagen per week en van gereed schappen, waaronder begrepen krui wagens, 'gedurende een gehele week. Materialen als zand, stenen ryshout en dergelyke gevorderd zijnde, mogen niet langer dan een gehele week ge vorderd bly'ven en worden na afloop van die termijn vrijgegeven, tenzij op de vordering inbezitneming overeen komstig de Onteigeningswet volgt. De Kanaalzone Egypte gaat niet geheel accoord met de Britse voorstellen betreffende een regeling van de Suezkanaal-kwestie. Met name verzet het zich tegen het voorstel om de bases in de zone weer in gebruik te nemen, als Perzië wordt bedreigd. Wel is het bereid troepen toe te laten, als Turkye of een Ara bisch land gevaar loopt. Egypte wil verder, dat de Britse troepen binnen 18 in plaats van 24 maanden worden teruggetrokken. Het Brits-Egyptisch verdrag van 1936 wil men tenslotte vervangen zien door een verdrag met een geldigheidsduur van 7 inplaats van 10 jaar. Een veertigtal conservatieve Britse Lagerhuisleden maakte bekend, dat zy tegen elk verdrag met Egypte zullen stemmen dat voorziet in ontruiming van de Suez-kanaaizone. Gewijzigd ontwerp van G. S. Ged. Staten schrijven de Prov. Sta ten, dat het waterschap Lamswaarde alsnog in de gelegenheid gesteld is zijn bezwaren te uiten tegen het voor stel tot vaststlling der grenzen van de tot dat waterschap behorende Dul- laertpolder. Een bezwaarschrift is ingediend, dat volgens G.S. geen nieuwe gezichts punten bevat. De opmerking, dat het waterschap Lamswaarde c.a. deel heeft in het wegschap „Weg Hulst-de Paal" is juist. Maar evenzo heeft de gemeente Hulst deel in dat wegschap, zodat de opmerking, dat de Zoutestraat in on derhoud is bij genoemd wegschap, in dit verband nietszeggend is. Waar de gemeente Hulst water loost, is niet een zaak van het water schap Lamswaarde c.a. zolang niet in dat waterschap wordt geloosd. De door het waterschap gemaakte opmerkingen omtrtent schouw in dit gebied kunnen G.S. niet alte hoog aansalan. daar het onderhoud van de waterleidingen in het onderwerpelijk gebied steeds te wensen overliet. De ingebrekestelling van de gemeente Hulst op het punt van verzorging der waterleidingen had geen betrekking op het omstreden gebied. Bij bovenbedoelde bespreking was ook gebleken, dat de gemeente Hulst niet ongenoegen was om de wegge deelten vallende in het uitbreidings plan van die gemeente en thans in beheer en onderhoud by het water schap Lamswaarde c.a. over te nemen. Intussen zijn polder- en gemeente bestuur met elkaar in overleg getre den en werd overeenstemming bereikt. Alleen zullen vergadering van inge landen en gemeenteraad nog hun sanctie aan een en ander moeten ge ven. G.S hebben er geen bezwaar tegen om, teneinde zoveel mogelijk tege moet te komen aan de wensen van het bestuur van het waterschap, de voorgestelde grenzen te wijzigen in die zin, dat zij komen te liggen, in plaats van resp. aan de zuidzijde van het Tabakstraatje en de zpuid-oost- zijde van het Lykstraatje, aan resp de noordzyde van het Tabakstraatje en de noord-oostzijde van het Lyk straatje. Aangezien de berm tot de weg behoort zal de grens niet langs de verharding, maar langs de weg moeten worden gelegd. Indien deze berm als waterkering dienst zou doen, zal ook een nieuwe onderhoudsplich tige deze als zodanig hebben te hand haven. Een gewyzigd ontwerp-besluit, waar bij met vorenstaande wijziging reke ning werd gehouden, is door G.S. ge formuleerd. vens van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor dit jaar definitief vaststaan. V erseke KAMERLEDEN BEZOCHTEN ONZE PLAATS Op uitnodiging van de Commissie van Dertien, brachten de Kamerleden van de Vaste Visserijcommissie een bezoek aan de oesterij- en mosseicul- tuur en aanverwante bedrijven De hoge gasten werden ontvangen door burgemeestei Willemsen. Dl. Korringa gaf als deskundige de nodige uitleg en beaniwoordde vele vragen der Ka merleden. In Hotel Nolet werd de lunch georuikt en daai werd ook de oesterfilm vertoond. Met. een vaartuig van de fa. de Meulemeester werd een tocht naar de oesterbanken gemaakt. Jammer was voor deze tocht het weer niet gunstig, aangezien de O. Schelde tamelijk onstu'mig was, Aan de wa' werden verschillende oediij- ven bezichtigd en de Kamerleden moesten getuigen dat ze tot nu toe een ander denkbeeld hadden over deze tak van visserij, Bij het afscheid dankte de voorzitter var de Visserij- commissie de heer Den Hartog. voor de royale ontvangst en al hej inte ressante daj de commissie deze dag in Yerseke gehoord en gezien had. OUDEN VAN DAGEN OP REIS Burgemeester Tellegen vergezelde hen Het is voor het comité niet altijd even gemakkelijk een geschikte reis voor de ouden van dagen uit te stip pelen, maar dit jaar is het toch wel een groot succes geweest en hebben de organisatoren een bijzonder gelukkige keuze gemaakt Zo vertrokken dan ook om 8 uur 's-morgens vier auto bussen en enige particuliere wagens Trekt de provincie zich terug? Het wegvak Stoppeldijk Bosch kapelle Stoppeidykveer (Bosse straat en Drie Gezustersdyk) staat nog steeds in het mlddi nt van de belangstelling. In het voorjaar stelde het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Hamelink, in een destijds gevoer de bespreking ten gemeentehuize van Vogelwaarde, een spoedige vernieu wing van dit in een erbarmelüke toe stand verkerende wegvak in het voor uitzicht. Van de zijde van de provin cie werd toen alle medewerking toe gezegd. De vraag was toen alleen of de Stoppeldijkpolder genegen zou zijn de van haar gevraagde bijdr e in de kosten van 15 pet. te voldoen. Dat men in deze vrij optimistisch gestemd was, bleek wel uit het feit, dat met de opmetingen reeds een aanvang werd gemaakt, hoewel de definitieve beslis sing van de Stoppeldijkpolder eerst in Juli op de vergadering van ingelan den zou vallen. Inmiddels is deze beslissing geno men. De vergadering van ingelanden kon zich in principe accoord verkla ren met de aanleg van een klinker weg, onder voorwaarde dat de ge meente Vogelwaarde de harerzijds toegezegde bijdrage van 20 pet. zou verhogen tot 25 pet. Voor de polder zou dan nog een bijdrage van 10 pet. resteren, terwijl de provincie 65 pet. voor haar rekening zal ïemen. De gemeente Vogelwaarde, die in- dertyd reeds een zeer royale geste stelde door haar bydrage op 20 pet. vast te stellen, zag zich na die beslis sing van de Stoppeldykpolder voor een feit accompli geplaatst. Hield zy vast aan een subsidiepercentage van 20, dan waren de vernieuwingsplan nen voor de zoveelste maal gedoemd om roemloos op een of andere archief zolder te vergelen. vlotte besprekingen Direct na het bekend worden van de beslissing van de polder is ten ge meentehuize van Vogelwaarde een be spreking gehouden tussen Burge meester en Wethouders van Vogel waarde en het bestuur van de Stop peldykpolder. Deze bespreking werd gekenmerkt door een wel buitenge woon vlot verloop. De plannen van de polder werden by monde van de ont vanger-griffier nogmaals ter tafel ge bracht. Het polderbestuur stelt zich op het standpunt, dat de verbetering van de Bossestraat moet gezien wor den als een algemeen belang en niet als een polderbelang. Om deze reden kan de polder niet verder gaan dan het verlenen van een bydrage in de kosten van 10 pet. Burgemeester Hendr.kse sprak hier op het verlossende woord. Hij deelde mede, dat Burgemeester en Wethou ders aan de raad liet voorstel zullen doen om de gemeentelijke bijdrage nogmaals te verhogen van 20 tot 25 Vo. Een speciale raad rgadering zal spoedig worden belegd om over dit voorstel te beslissen. erondersteld mag worden, dat deze beslissing gun stig zal uitvallen, waarmee dan het vernieuwingsplan van de Bossestraat zou zyn gered. GERUCHTEN.... Evenwel zullen nog veel klippen om zeild moeten worden, eer het plan uit gevoerd kan worden. Het is begrijpe lijk, dat de provincie met een bydra- gepercentage van 65 een behoorlijke vinger in de pap heeft. Het is deze vinger nu, die zich ondank de eerder aangehaalde toezegging van de heer Hamelink, uit het pappotje van de Bossestraat schijnt te hebben terugge trokken. Hardnekkig gaan de geruchten dat de Bossestraat voor de zoveelste maal op de achtergrond zal worden gedron gen en dat meer urgente (naar de me ning van Ged. Staten dan) wegen problemen, o.a. de wegen in de Braak man. zullen worden opgelost. In het huidige stadium, nu polder en ge meente tot een accoord zijn gekomen, valt dit des te meer te betreure' Op deze wijze voortgaande zou het geen verwondering behoeven te wekken, indien de Bossestraat in 1958 nog maals voor de derde keer dan als verkiezingsstunt wordt gebruikt! Het Zeeuwse aardbeienseizoen be gint nu teneinde te lopen. De vorige week waren er nog grote dagaanvoe- ren van Jucunda maar thans is dit te rug gelopen tot enkele duizenden ki lo's per dag en het laat zich aanzien dat na deze week het seizoen hele maal voorbij zal zijn. De prijs is tot het laatst toe zeer hoog gebleven. Voor de Jucunda lag deze geregeld rond 1,25 per kg. ter wijl de laatste dagen zelfs rond ƒ1.40 werd betaald. Hierdoor zijn de uit komsten voor de Jucundatelers zeer goed geweest. Het hoofdras van Zee land, de Madame Moutot heeft echter dit jaar wel bijzonder teleurgesteld. Ook hiervan was de prys hoog, maar er kwamen geen kilo's. In Kapelle- Biezelinge werd het vorig jaar, bij een normale oogst 500.000 kg. Madame Moutot aangevoerd en dit jaar bij een gelijke oppervlakte slechts 110.000 kg. Grote hoeveelheden Jucunda zyn ge ëxporteerd naar de conservenfabrie- ken in West-Duitsland, terwijl vanuit Zeeland ook vele zendingen aardbeien naar België zyn gegaan voor verse consumptie. Advertentie* helpl U over alle narigheid heen Behoud Uw i me, een °d humeur Sn 9u"e lach en en losse m0nd In de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen is nogmaals de kwestie van liet verdelen van het batig saldo der Vlasstichting aan de vlassers in dividueel, ter sprake gekomen. Naar de voorzitter, ir. C. A. L. Horstmann. meedeelde was uit bet onderzoek ge bleken dat de statuten van de Vlas stichting dit onmogelijk maakten. Het lid, de heer R. v. Acker, bad in de vorige vergadering de tussen komst van de Kamer ingeroepen om tot deze verdeling te komen. Na deze mededeling betoogde de heer van Acker dat de heer F. Blom- maert, die namens de Kamer zitting heeft in de Vlasstichting, geen juiste houding heeft aangenomen bij de be handeling van deze zaak waarop de voorzitter zei dat dit bezwaar pas aan de orde kan komen als het gaat afgevaardigde van de Kamer in de Vlasstichting. De heer Blummaert ver klaarde gehandeld te hebben zoals het behoorde, ook statutair, maar de heer van Acker zei, dat hij deze kwes tie wel eens in een besloten vergade ring wilde behandelen. „Doe het dan liever openbaar", aldus de heer Blom- maert. Waarop de heer Horstmann de discussie over dit onderwerp sloot PAKKETTEN De kamer zal, ondanks het antwoord van de Rijks verkeersinspectie, dat zegt: „het kan niet anders" toch voortgaan met het ageren tegen de vreemdsoortige gang van zaken bij het vervoer van pakketten van Oost- naar West Zeeuwsch-Vlaanderen en terug dat via Goes loopt en 2 dagen of langer duurt. (Over deze kwestie is reeds uitvoerig in ons blad geschre ven). De reden is dat de Z.V T.M. niet om een nieuwe verkiezing van een naar Sluis. Groede enz. mag ryden en de pakketten moeten dus met de ATO via de eilanden Hoewel de R.V.I. dus zegt dat er niets aan te doen is, zal de K. v, K. zich niet zo maar bij dit feit („dit stomme feit," zei de voorzitter) neer leggen. „Desnoods verbreken we de band met de ATO. als we bet anders kun nen oplossen", aldus het lid ir. J F Denic, directeur der ZVTM. Bij de mededelingen sprax de voor zitter zijn vreugde uit over de be noeming van een nieuwe directeur der Prov. Stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde en hij hoopte dat ie sa menwerking tussen de Kamer en Je nieuwe autoriteit goed zou worden. „Beter dan in het verleden het geval was' .aldus ir. Horstmann. In de rondvraag informeerde de heer C. Seghers naar de automatise ring van de telefoonsector Hulst. ,Dat wordt 1958, maar we zullen er nog eens met ir. Diks over praten" ant woordde de voorzitter. Ook over de kaartjes-verkoon aan de veren zal men nu nog eens gaan spreken. Men zou graag,zien dat men ze kan kopen zonder uit de auto te komen. „Misschien lukt het nu -net de niewe directeur", veronderstelde men Over de haven van Breskens was nog niets uekend en de voorzitter zei dit te betreuren. met over de tweehonderd ouden van dagen. Deze reis was van nog grotere be tekenis. omdat burgemeester mr. P. Teilegen het bijzonder op prys stelde de reis te kunnen meemaken. Aan de tunnel te Antwerpen werd voor het eerst gestopt om vanaf de Scheldeoever het prachtige gezicht op Antwerpen te kunnen bewonderen. Daarna ging net naar het eigenlijke doel van de reis het natuurreservaat te Hofstade bij Mechelen. Hier wer den door burgemeester Teilegen en kele woorden gesproken en dankte de heer J. de Rijck, voorzitter van de bond van Ouden van Dagen het co mité voor het vele werk dat gedaan is om de oudjes deze mooie dag te geven. Een bijzonder sympathieke geste is het we] van de Belgische autoriteiten geweest, zodra zy hoorden dat de Ouden van Dagen van Terneuzen kwa men, het gehele gezelschap gratis toe gang tot het natuurreservaat te ver lenen. Via Temsche, waar het avond maal werd gebruikt, keerde het gezel schap om ca 9 uur terug in Terneu zen, waar de „Harmonie Terneuzen" voor een klinkend welkom zorgde. Sluiskil KERMISVREUGDE Ons dorpsgedeelte Strodorpe kende weer enkele dagen de kermisvreugde. Het was voor de organisatoren deze maal moeilijk een aantrekkelyk pro gramma te maken daar men geen be schikking had over een danstent. Toch werd hier ter elfder ure nog een op lossing voor gevonden en kon door jong en oud op een prima vloer en met medewerking van een goede band worden gedraaid. Een schiet- en trek- kraam en een hoofd van jut comple teerden de zaak. De bolbaan stond in het middelpunt van de belangstel ling. De prijsbolling was even inte ressant als spannend. Ook de schie ting op de liggende wip, welke voor de eerste maal op deze dagen haar entree op Strodorpe maakte, slaagde bijzon der. Bedrijvigheid. Dezer dagen kwam voor de kade van de CNA het Portu gese s.s. Mello. Deze zeeboot zal een hoeveelheid kunstmest innemen. St. Jansteen UITBREIDING FABRIEKS GEBOUWEN. Naar wy vernt "ien zal zeer binnen kort worden overgegaan tot uitbrei ding van de suikerwarenfabriek van de Confiserie „De Bie". Deze pas ge vestigde industrie, die reeds een uit gebreid mannelijk en vrouwelijk per soneel in dienst heeft, blijkt zeer goed te floreren en in de toekomst zal hier dus weer aan een aanzienlijk aantal arbeidskrachten werkgelegenheid kunnen worden verstrekt. UITBREIDING VAN HET TELEFOONNET. Het ligt in de bedoeling het be staande telefoonnet uit te breiden. Hiervoor zullen in de Hemelstraat, Hoofdstrat. Molenstraat, Heerstraat, Oude Drydijck, Jos. Everaardstraat en Prins Hendrikstraat nieuwe kabels worden gelegd, LAATSTE WERKEN AAN DE EX-GEMEENTEWONINGEN. De 16 wonii in de Beatrixstraat, die enige tijd geleden aan de bewo ners dezer woningen, werden ver kocht, zullen nu nog voor rekening van de gemeente aan de buitenzijde worden geschilderd. Hiervoor zal op 2 Juli a.s. op het gemeentehuis een aanbesteding plaats vinden. Als deze schilderwerken ach ter de rug zyn zullen deze huizen, vol ledig in overeenstemming met des ko pers wensen, zyn opgeleverd. DE VLASOOGST IS BEGONNEN. De drukte voor de vlassers is weer aangebroken en men ziet dar. ook de vlasplukmachine in grote getale ver voerd worden. Door het ongunstige weder van de laatste tyd, zijn vele percelen vlas tego- grond geslagen, en zal veel vlas met de hand ge plukt moeten worden wat extra kos ten met zich meebrengt. Et tekort aan geschikte arbeidskrachten doet zich ook reeds voelen en zal zeker in de komende weken nog toenemen. De Klinge (B.) Geslaagd Onze oud-dorpsgenote mej. Gudrun Verbeke slaagde met grote onderscheiding aan de Kath. Vlaamse Hogeschool voor Vrouwen te Antwerpen voor het eindexamen jour nalistiek Boschkapelle H.H. Martelaren De viering van het feest van de H.H. Martelaren van Gorcum brachf ook dit jaai weer veel drukte in onze parochie. Speciaal het Lof op Zondag werd druk bezocht en door vele gelovigen werden de reli kwieën van de H.H. Martelaren ver eerd. Na het lof werd de kinderzegen gegeven en het scapulier opgelegd. Stoppeldijk Kermis Hoewel de kermis be gunstigd werd door tamelyk goed weer. was er minder drukte dan m voorafgaande jaren. De verschillende attracties deden niettemin goede za ken en ook in de cafés heerste een gezellige stemming. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Zwarte Viooltjes. VIinDEEBURG Electro: The Paradine Case. VLISblNGEN Luxor: De witte hel. Ariënsgebouw 8 uur; Jaarvergadering sportclub Walcheren.

de Stem | 1954 | | pagina 2