AKSPEK Engeland en de V.S. accoord met een verdeling van Vietnam? DE WIT eedkoop Naar wettelijke regeling van liet adoptie-vraagstuk Krijgt P. v. d. A. er weer een werkgemeenschap bij Genoeglijk tête a tête Het ergste is nu voorbij Mendès France icon Dulles en Eden voor zijn plan BEDELL SMITH NAAR GENÈVE Koning Haakon naar Stavenisse Spioimagecompiot in W.-Duitsland? Straalvliegtuig verongelukt Stroeve Neder] houding op Unie- besprekingen REBELLIE? Tweede Kamer accoord met bouw van kernreactor Tweede Kamer ontvangt wetsontwerp Belang van kind staat voorop r De bedreigde voetganger 1954" week 100 gram DAGBLAD VOOR ZEELAND Quatorze Juillet in Parijs JAPANSE VISSERS 10 JAAR ZIEK Vrees voor rampen in Oost-Europa BEDRIJFSLEVEN BETAALT MEE Jmclerd. 12 Juli Sla 5.00-8.90 bO-51, B 25-36. C 16-22. gr! 27, C 22. witte komkom- J 23-25. C 17-22. peen II 24- Ë3, uien 15-21, Eerstelingen 1.10. I 9-9.60. II 4-5, kriel 4, Eigenheimers 11.50. andijvie li 1 66. tuinbonen 18-21, dop- liten 14-16. rode kool 5-10, rabarber 17-20, tomaten |rdbeien- Mad. Moutot 113- 1.15-1.18, Framboosaardbei bessen: Prolific 30-82. Ijp 15-31, Frambozen 61. IFERSTANDKIN |S3 20). Kaub 3.26 (4-24). li), Koblenz 2.97 L20Keu- li), Ruhrort 4.55 MO), Lo- |l). Nijmegen 8.25 - 5). Arn- I Eefde 3.32 (1). Deventer Vamen la Plante 1.50 ,0). |neden 38.86 37). Belfelcl 12)Grave 4.68 (4-14). IP ZOOM. 13 Juli Zwarte If), kersen 68-93. rode bessen Ion 65-136. frambozen 93-122, 19-13. 13 Juli Eerstelingen bon- Irote 14.60, drielingen 12.10, ■genheimers. bonken n.io, |rielingen 12.10 kriel 4.80. al- prijzen. Zwarte bessen 1.41, ■GEN, 13 Juli Eerstelingen B 10-11.40, groten 11.10- ftcn 6 20-12.40, kriel 4.10. Bin- land, bonken 9 70-10, groten (elingcn 5.10-6.10, kriel 5.70- klei on zand, bonken 9.90- h0.10-14, drielingen 13. Aard- A 13.70, A2 1.25. Climax 1.37. Zwarte bessen 1.37. bnsumptie 1.10-1.34. Rode Iruisbessen 27-51. frambozen fctam ar. bonen 1.18-1.31, sa- espeen 18, bospeen 14, erw- J boslucht, die vol ler de geur van wijn y Zonder de gestalte achter een boom be ien herberg, die zich Jieid bevond. Na zijn jit te hebben overge- Jinnen en vroeg een lijn. „Een ogenblik, Je waard, toen deze Ir acht had, „zijn hier edelen met hun ge- I' Bij het horen van pd, die juist binnen» iet was dezelfde die had hre 2500ste be ten verrassing. Ivoml geclu- eitje met 25 CENT 'Mooie 2e étage in Amsterdam 2. aangeboden. 3 kam., keuken, hal waranda en zolder, huur f 41.30 p. mnd. Gevr. w. in Breda oi omg. Dijkman, H. de Keyser- straat 28 II, A'dam. 50-33 DIVERSEN Nieuwe ringspoel handnaaima* chines met levenslange garantie f 220. Pietersen, Generaal van Hamsingel (i, Breda. 46390 Openlijk dank aan God en aan O L. Vr. in 't Zand. voor ver- kreeen gunst. - A. V. L. te K- 94e JAARGANG No. 21081 Uitgave: N. V. Uitgevers My. Weerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Keigerstraat 16. Xel. Hedactie: 8181, Admi- mstratie: 8718 VerantwoordeUjk Hoold- redacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad; C. J. v. Hootegem, Mi Ut A J J M Mes. Mi H. B L de Rechlei G J v. 't Westende. f V M Vercauteren Abonnementsprys by vooruitbetaling t 5.85 per Kwartaal Per P°®1 I 6.55, per week tuitsluitend by met-post- besteü.) t 0.45. - Incasso wordt Berf*5!, Losse nummers 13 cent Rostrek no. Vooi» God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 15 JULI 1954 Advertentieprijs vooi de gehele oplage t 0.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties vaD plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend tn de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 pei m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. pet m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vet nietigd. Westsinae) 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. ÜUSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Bureau vooi de Zeeuwse kiiatioeu- i KONING HAAKON van Noor wegen, die binnenkort naar Ne derland komt, zal, in gezelschap van ons Koninklijk paar, op 13 Augustus a.s. een bezoek bren gen aan Stavenisse, dat op wo- ninggebied zoveel aan Noorwe gen te danken heeft. Jn Noord-West .Duitsland bij de Nederlandse grens, zou een communis tische spionnage-organisatie zijn ont dekt. Behalve functionnarissen van de Westduitse communistische partij zou den hiertoe ook Sovjet-militairen be horen. die z.g. naar het Westen waren uitgeweken. De kwestie wordt door de hoogste instanties van de Bondsrepubliek on derzocht. HET OVERLEG dat Mendès France en minister Eden in Pa rijs met Foster Dulles hebben gevoerd, heeft vrucht afgewor pen Amerika zal namelijk weer vertegenwoordigd zijn op de Geneefse conferentie, die tot dusverre op een nette manier door Washington was geboycott. Binnen 48 uur zal Bedell Smith, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken in Genève aankomen, om de Amerikaanse delegatie aldaar te leiden. Uit deze gang van zaken blijkt, dat Dulles en Eden de Franse pre mier behoorlijk aan de tand hebben gevoeld voor wat betreft de bedoelingen van zijn regering met het Indo-Chinese probleem. Zijn beleid werd gewogen enniet te licht bevonden. Door dat de Amerikanen weer aan de conferentie in Genève deel ne men, wordt de communisten een belangrijke troef uit de handen geslagen. Al veel te vaak ging het gerucht, dat de VS de confe rentie saboteerden. WASHINGTON NIET VERANTWOORDELIJK DULLES heeft in Parijs de visie van zijn regering op het Indochinese vraagstuk gegeven en tevens uiteen gezet welke beperkingen hij in acht wil nemen, opdat de V.S. geen recht streekse verantwoordelijkheid dragen in de Indochinese oorlog. Dit leggen waarnemers uit als te betekenen, dat Dulles de Franse vastberadenheid om vrede te verkrijgen aanvaardt, zonder in de verantwoordelijkheid voor een mogelijke regeling te willen delen. De besprekingen zullen dus niet hebben geleid tot de gecoördineerde politiek, die Dulles bij zijn plotselinge reis naar Parijs voor ogen stond. Het ligt voor de hand, dat de V. S. hebben verklaard, dat een verdeling van Vietnam onvermijdelijk is. Voorts zullen de V. S. niet van plan zyn in JN DORDRECHT hebben meer dan 20 personen een lichte besmetting door paratyphus opgelopen. Zij hadden soesjes gegeten, die gebakken waren door een bacillendrager. EEN HOOGTEPUNT in het Maria jaar zal een groot internationaal Maria- Congres worden, dat momenteel in Rome wordt voorbereid. Het zal van 24 October tot 1 November worden gehouden. DE VER. STATEN hebben de nieuwe Guatemalaanse regering bericht ge zonden, dat zij zich als erkend kan be schouwen. HET VLOT, waarmee vijf Amerika nen van Californië naar Hawaii wil len varen, dobbert nog steeds langs de kust, De marconist van het vlot, die ziek is, heeft de kustwacht ge vraagd hem eraf te komen halen. IN HET nieuwe Oranjekanaal is het lijk gevonden van één der slachtoffers bij de scheepsbotsing op de Nieuwe Waterweg op 21 Februari. EEN TWEEJARIG meisje in La ren heeft een bankbiljet van 100 gulden opgepeuzeld. Haar moeder kon er nog een klein restant van redden. Men zal proberen in ruil voor dit restant een nieuw lapje van 100 te krijgen. één der Indochinese staten militaire bases in te richten. Waarnemers geloven, dat Eden en Mendès France met Dulles zijn over eengekomen, dat zij plannen voor een Z.O.-Aziatisch defensiepact in welwil lende overweging zullen nemen, als een regeling in Indo-China bereikt zal zijn. Dulles zou beloofd hebben, dat de V. S. niet eigenmachtig zullen op treden in Zuidoost-Azië. SPOEDIG BESTAND. DE ARBEIDERS by de tunnelbouw te Velsen hebben een uur het werk neergelegd als symbolisch protest te gen het feit, dat onderhandelingen over een 10 pet. loonsverhoging sle pend worden gehouden. DE NEDERLANDSE regering gaat stappen ondernemen, om de elk jaar terugkerende moeilijkheden bij de ex port van fruit, zuivel, groenten en snijbloemen naar België bevredigend op te lossen. HET ITALIAANSE parlement heeft een wetsontwerp goedgekeurd, betref fende bekrachtiging van de conventie met Frankrijk voor de bouw van een tunnel door de Mont Blanc. De tunnel wordt 12 km. lang. EEN FIRMA, die voor de Staatsmij nen mergel wint, heeft zonder toe stemming het houweel gezet in een weg, die aan de gemeente Meerssen behoort. Voor men er erg in had, was de weg weg. Het regent protesten. ER IS een landelijk katholiek V.G.L. O.-diploma ingesteld, dat wordt uitge reikt aan het eind van de tweede leer- kring van de V.G.L.O.-school. Ruim 3500 diploma's zullen eind van deze week worden uitgereikt. DE EERSTE lichting van pater Loops 1000 dienstmaagden-divisie is onder de wapenen gekomen. Gisteren werd de divisie in Zandvoort plechtig geinstal- leerd. IN TUNIS hebben onverlaten een moordaanslag gepleegd op de lijfarts van de Bey van Tunis, die samen met zijn neef in een auto zat. Beiden kwa men om het leven. DE SOLDAAT, die op 12 Mei in Tiel een ongeluk met een granaatwerper veroorzaakte, waardoor een achtjarig jongetje werd gedood, is veroordeeld tot twee maanden hechtenis. WISSELEND BEWOLKT Weersverwachting, geldig tot vanavond: i t i J vanavond: J i Wisselende bewolking met plaat- J selijk enkele buien. Dezelfde tem- J peraturen als gisteren of iets ho- i gere. Matige tot krachtige Wes- t telijke wind. t Vandaag: Zon onder 20.54 uur. t i Maan op 20.37 uur. Morgen: Zon J op 4.38 uur. Maan onder 5.00 uur. J DE nieuwe Britse straalbom- menwerper „Victor" volgens de bouwer, de „Handley Page"- fabrieken de snelste bommen werper ter wereld is gisteren bij een testvlucht in de omge ving van Cranfield (Bedford shire) neergestort. De piloot en de drie overige inzit tenden kwamen om het leven. De bijzonderheden over dit toestel zijn nog geheim. Het heeft een sigaarvormig model met ronde, terugwijkende vleugels. De snelheeid van het geluid zou er mee worden benaderd. Het verongelukte toestel was het enige van dit type. dat gevlogen heeft. Een tweede toestel zal in September worden voltooid. Teleurstelling bij de Indonesiërs De Indonesische delegatie naar de Unie-besprekingen in Den Haag kwam deze week met een ontwerp-voorstel, waarin de hoofdbeginselen voor een toekomstige financieel-economische verhouding tussen beide landen waren neergelegd. Op basis van dit ontwerp zou verder overleg, naar verwacht werd, een vlot verloop hebben. Nu echter tonen de Indonesiërs zich teleurgesteld, doordat de houding van Nederland plotseling zoveel stroever is geworden. Werd er vorige week herhaaldelijk gesproken van „enige vooruitgang", nu zwijgen beide par tijen als het graf, wanneer men vraagt of er nog steeds zo'n goede sfeer heerst. Indonesië meende door indiening van het ontwerp de weg te hebben geopend tot het verder behandelen van de ontbinding van het Unie-sta tuut, waarover bovendien bij overleg in kleine kring een grote mate van overeenstemming was bereikt. Indone sië hoopte dus op een spoedig resul taat, maar bij de informele gedachten- wisseling van gistermiddag werd deze hoop wel wat getemperd. Wel werd overeenstemming bereikt ten aanzien van de agenda. Deze houdt in: opheffing van de Unie en bespre kingen van de financieel-economische overeenkomsten der RTC. Tegen het feit, dat West-Irian niet op de agenda is geplaatst, heeft de Indonesische de legatie protest aangetekend. Het informele overleg op de Unie besprekingen is gisteravond geëindigd. Beide delegaties zullen thans haar res pectievelijke regeringen op de hoogte stellen van de stand van zaken op de besprekingen en de tot dusverre be reikte resultaten. DE TERUGKEER van Bedell Smith naar Genève zou inhou den, dat binnenkort een regeling voor een bestand in Indo-China bekendgemaakt zal worden. De onderhandelingen zouden al zo goed als voltooid zijn. Foster Dulles is gistermiddag weer naar New-York teruggekeerd. Eden heeft na het Parijse onderhoud met Molotov gesproken. Hij verzeker de hem, dat er niets was geschied, dat de Geneefse onderhandelingen kon hinderen. Eden stelde voor, het ge sprek weer spoedig op te vatten en wel op bijeenkomsten van de delega tieleiders, om strikte geheimhouding te verzekereen. De ANZUS-landen zullen zich, in afwachting van wat Genève brengt, meer concentreren op de economische dan op de militaire aspecten van een Z.O.-Aziatisch defensiepact. In Troeng Gia is voor het eerst ge sproken over practische maatregelen voor een staken van vuren. Gisteren werd niet vergaderd, in verband met de herdenking van de bestorming van de Bastille, een Frans nationaal feest. De val van de bastille was het start sein voor de Franse revolutie. In Midden-Annam heeft een Viet- minh-eenheid de belangrijkste benzi- ne-opslagplaats van de Fransen opge blazen. Eind Juli zal president Rhee van Z. Korea naar Washington reizen om te spreken over de toekomst van Korea. GEEN SCHEERING EEN ZEVENTAL bekende figuren uit de Partij van de Arbeid, o.w. ds J. J. Buskes, dr P. J. Meertens en Sam de Wolff, gaat onderzoeken of het mo gelijk is een sociaal-democratische werkgemeenschap op te richten. De initiatiefnemers hebben niet het plan een oppositiegroep binnen de partij te vormen. Na de eerste politio nele actie in Indonesië hebben enkele leden door de partij te verlaten, het destijds bestaande sociaal-democrati sche centrum zijn grondslag ontnomen Velen hunner zijn nadien in de par tijgelederen teruggekeerd. Zij hebben nu een oproep ontvangen, die als schriftelijke discussiegrondslag moet dienen. Het zevental initiatiefnemers heeft verklaard, dat hen er alles aan gele gen is, de partij sterker te maken en haar te doen zijn een concentratie van alle Nederlandse socialisten. In ver band met de jongste politieke ontwik keling ihier kijkt het mandement om de hoek i is het versterken van de P. v. d. Arbeid dringend nodig, zo wordt verklaard. Zou het tot instelling van een soci aal-democratische werkgemeenschap komen, dan zullen bepaalde punten uit het partijprogram een „nader ac cent" krijgen. Sommige van de 23 Japanse vissers die in Maart blootgesteld geweest zijn aan radio-actieve stof als gevolg van de waterstofbom-ontploffing in het ge bied van de Stille Oceaan, zuilen waarschijnlijk 10 tot 20 jaar aan het bed gekluisterd zijn, aldus is van me dische zijde verklaard. Zelfs daarna zullen zij nog onder medische behan deling moeten staan. Na wat in Tour de France-kringen bekend zal blijven als de „coupe van Caen", omdat Wim van Est er zo glorieus heenfietste, zorgde de traditionele jee bij de aankomst aldaar er voor dat ,',het vat vol energie" uit St Willebrord voor dit alles zijn beloning ontving. Er waren heel wet. jaloerss omstanders(sters)! Zoals ieder jaar heeft Frankrijk Woensdag de „Quatorze Juillet", de roemruchte datum uit de Franse Revolutie gevierd. Vooral in de Franse Lichtstad bracht dit feest honderdduizenden op de been, vooral ook omdat het leger in de Champs Elysée's een grootse parade hield. Zware Patton tanks da veren langs in de Champs Elysée's. Op de achtergrond de wereldver maarde Are de Triomphe, waar onder, zoals bekend, het graf van Frankrijk's Onbekende Soldaat zich bevindt. (Telefoto) De overstromingen In de meeste overstroomde gebieden in Oostenryk en West-Duitsland is het ergste nu voorbij. De Donau wast niet langer. Het gevaar heeft zich nu ech ter meer naar het Oosten verplaatst, naar Tsjeclio-Slowakije, Hongarije en Zuid-Slavië. Bij Wenen werken Russen en Ame rikanen broederlijk samen op de dij ken, om deze te versterken met een rug van zandzakken. Gewaarschuwd door wat in Midden-Europa gebeurde, neemt men in Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Zuid-Slavië voorzorgs maatregelen. De Donau-oevers worden overal versterkt. Het aantal daklozen in beneden-Oostenrijk wordt op 20.000 geschat. ER IS geen enkel causaal verband tussen het mandement van de Bis schoppen en de nieuwe (nieuwe?) sociaal democratische werkgemeen schap van ds Buskes en de zijnen bin nen de Partij van de Arbeid. Dit zij met de allergrootste nadruk voorop gesteld. Het ligt namelijk voor de hand dat de P.v.d.A. zelf niet zal schromen een dergelijk „verband" binnen de publieke mening te smokkelen. Wanneer er sprake is van een wer kelijk causaal verband, dan is dat te vinden binnen de P.v.d.A. zelf: de zeven menen immers, dat de partij zo ver is afgedwaald van het „zuivere socialisme", dat men deze werkge meenschap moet enten op wat nog over is aan socialistiscft puin. Zo al thans lezen we hun manifest en zo kan men (voorlopig) alleen maar hun „doorbraak" vertalen. INDERDAAD, er is sprake van DOORBRAAK in een voor de P.v d.A. meest gevaarlijke zin van dat woord. De partij moest immers een tehuis zijn voor protestanten, katholieken en humanisten? Waarom dan ook niet voor socialisten? Zie. de „doorbraak partij" wordt hier door de eigen aan hangers aan het herhaaldelijk gegeven woord gehouden. Nog een zeer kleine stap en de liberalen plus de commu nisten krijgen een knus plaatsje aan de P.v.d.A.haard toegewezen en de DOORBRAAK is volmaakt. HET IS, niet aan ons om de P.v.d.A. te waarschuwen. Integendeel, er komt hier wellicht een open kans het we zenlijke van die partij te herkennen: Marxistisch in leer en doel. Onze waarschuwing gaat dan ook alleen maar uit naar de katholieken, die wei- licht binnen enkele dagen propaganda te slikken krijgen, waarin het mande ment oneerlijk en oneervol wordt be trokken in wat in feite niet meer, (maar ook niet minder!) is dan een daad van rebellie binnen de P.v.d.A. Tot aan het ogenblik, dat de feiten ons anders zullen leren, houden we het daarop. BRITS-AMERIKAANS ALTERNATIEF VOOR EVG De Franse regering en het Britse parlement zullen een Brits-Ameri kaans voorstel ter bekrachtiging krij gen voorgelegd, waarin aan West- Duitsland souvereiniteit wordt toege kend, echter met uitstel van herbewa pening. Dit alternatief zou gelden in het ge val dat het Franse parlement voor 15 Augustus, het EVG-verdrag nog niet zou hebben geratificeerd. In het Britse Lagerhuis heeft Attlee betoogd, dat West en Oost, ondanks grote verschillen in opvatting, vreed zaam naast elkaar kunnen bestaan. Volgens de Labourleider moest Pe king-China tot de V.N. worden toege laten. Churchill zei in antwoord hierop, dat men de toelating niet moest force ren, wilde men goede vrienden met de V.S. blijven. (Van onze parlementaire correspondent) De Tweede Kamer hechtte gister middag goedkeuring aan het voorstel van de regering om in Nederland te komen tot de bouw van een proef- kernreactor voor atoomonderzoek ten nutte van economie en wetenschap. Er is bij de oprichting van de proef- kernreactor een samenwerking tussen Overheid. Bedrijfsleven en Weten schap. Wanneer men in het stadium van de werkelijke productie zal zijn gekomen, zal er een nieuwe organisa tievorm van de zelfstandig op te rich- OP EEN VRAAG die al heel lang vele mensen heeft gekweld, zal binnen afzienbare tijd mogelijk een antwoord worden gegeven. Deze vraag luidt: wanneer wij een kind aannemen, wordt deze adoptie dan wettelijk ais definitief" gegarandeerd? Welhaast iedereen weet van het grote verdriet dat vele pleegouders ondervinden, wanneer zij een ge adopteerd kind aan de eigen ouders moeten afstaan. Immers zij gaan het aangenomen kind als het hunne beschouwen. Hoeveel kwaad er al is aangericht door de toestand, dat de adoptie in Nederland niet wettelijk geregeld is valt niet te beschrijven. Anderzijds kleven er ook grote be zwaren aan het systeem van adoptie - bij - de - wet, waarbij men im mers aan „vreemde" ouders de volstrekte ouderlijke macht geeft. Lijk aangespoeld Op het strand in de buurt v fieu- we-Sluis, nabij Breskens. is hoffe lijk overschot van de sinds Zondag nacht 4 Juli vermiste J. D. uit Bres kens, aangespoeld. DE DURE MELK DE MINISTER van Justitie is nu be gonnen een weg uit te stippelen, die misschien zal leiden tot een oplos sing. Hij heeft namelijk bij de Twee de Kamer een wetsontwerp over adop tie ingediend. De minister staat op het standpunt, dat door adoptie het kennelijke belang van het kind moet worden gediend. Aanvaardt men in ons kinderrecht de onherroepelijk doptie, dan dient deze aan strenge eisen te worden ge bonden. xMen moet voor en tegen zui ver afwegen. Zo rijst de vraag: wat verwerft het kind, wanneer het in een pleeggezin wordt opgenomen, maar aan de andere kant: wat verliest het daardoor. In een adoptie-wet moet dus zeker gesteld worden, dat het pleegmilieu zoveel mogelijk gelijkwaardig is aan een goed ouderlijk milieu. Het kind moet minstens 3 jaren door de pleeg ouders zijn opgevoed en verzorgd voor het hen definitief kan worden „toe gewezen". In het wetsontwerp wordt verder gezegd, dat de pleegouders niet niet per sé kinderloos behoeven te zijn. ADOPTIE-RAAD. De invoering van wettelijk geregelde adoptie, zal een groot aantal wetswijzigingen nodig maken. Het geadopteerde kind verliest namelijk alle banden met het oude milieu, om geheel als eigen kind in het pleeggezin te worden opgenomen. Adoptie kan in vele gevallen gezien worden als een verdere uitbouw van de kinderbescherming. De minister wijst in dit verband op de in het bui tenland bestaande overeenkomstge dachte, welke hij verwerpt. Het be slissende woord over toewijzing in b. v. een „voogdij-geval" moet door de rechter worden gesproken, ook al zul len de eigen ouders van het kind hier bij de rechtsmiddelen toekomen, die ons procesrecht in de regel verleent. Het wetsontwerp voorziet in de in stelling van een centrale adoptieraad, die van advies dient in adoptie-zaken. Het adopteren van stiefkinderen zal niet mogelijk zijn. Kinderen, jonger dan 6 maanden kan men niet adop teren. De adoptanten moeten ten min ste 18 en ten hoogste 50 jaar oud zijn Adoptie-achteraf (b.v. als een kind bij inwerkingtreding van de wet reedt meerderjarig is) zal mogelijk zijn. VLIEGTUIGENONTWIT" KE LING. De Tweede Kamer zal binnenkort ook een wetsontwerp betreffende de ontwikkeling van vliegtuigen onder ogen krijgen. De regering krijgt daar bij de gelegenheid om namens het rijk deel te nemen in de kosten van de ontwikkeling van vliegtuigen en de voor vliegtuigen noodzakelijke instru menten. Men acht het van belang, dat Nederland over een industrie beschikt, welke vliegtuigen naar eigen ontwerp kan ontwikkelen en vervaardigen. In de Kamer zyn aan minister Mansholt vragen gesteld over de ver hoging van de melkprijs en de daar aan gekoppelde verlaging van de mar- garineprijs. De minister heeft laten becijferen, dat een gezin van gemid delde samenstelling 14 ct. per week meer aan melk moet betalen. Door de goedkopere margarine wordt echter 28 cent uitgespaard. ten onderneming worden ontworpen. De minister legde zich hierop vast. Momenteel voert hij, als minister van het departement dat ook de weten schap behandelt, nog het hoogste woord, maar geleidelijk zal de econo mie sterker gaan meespreken. De totale kosten van oprichting be dragen voor de eerste drie jaar 28 mil- lioen, volgens de raming. Maar de mi nister liet er geen onzekerheid over, dat het hierbij niet zal blijven. Daar aan twijfelde de Kamer overigens ook niet. Het bedrijfsleven zal even sterk als de regering financieel deelnemen. Onder grote belangstelling van de „lagere" pensioenen op de publieke en van de „hogere" pensioenen op de ge reserveerde tribune, keurde de Kamer zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp van minister Beel goed om een toeslag te verlenen ^van totaal 19 millioen gulden op de overheids- pensioenen. Dit is sinds 1948 de zesde toeslag, die wordt verleend. Op het to taal, dat in 1948 als basis aan pensioe nen op de Rijksbegroting werd uitge- trokken, is daaraan thans inclusief de ze jongste toeslag een bedrag van ruim 112,5 millioen toegevoegd. Met enige verontwaardiging wees dan ook minister Beel de communistische be schuldiging van de hand, dat aan de „achtergebleven groepen" slechts „pensioentjes" worden gegeven. Tevoren had de Kamer z.h.st. goed gekeurd de financiële regeling tussen Rijk en Gemeenten voor de jaren 1953-1957. Tijdens de debatten had de Kamer nog behoorlijke winsten weten te boeken speciaal in het belang van de kleinere gemeenten. 's Avonds besprak de Kamer het wetsontwerp tot instelling van een mijnbouwschap annex de opheffing van de mijnindustrieraad, wiens be voegdheden overgaan op het nieuwe PBO-lichaam. IS het eigenl'jk geen droevig verschijnsel, dat men tegen woordig serieus spreekt over „het voetgangersvraagstuk" In vele Europese landen, waar onder ook het onze, bestaan zelfs verenigingen tot bescher ming van voetgangers. De op richting van zulke verenigingen bleek vaak nodig, omdat het verkeersbeeld van nu wordt bepaald door allerlei dingen, die op wielen rijden. Bij verkeers ongevallen zijn het meestal de voetgangers, die worden weg gedragen. De verenigingen tot bescherming van de voetgangers proberen maatregelen voor te stellen, om de morbiditeit onder de voetgangers te doen dalen. Zij ontdekten namelijk, dat in het stadsverkeer de meeste slachtoffers vallen onder kleu ters en "ouden van dagen. Door opvoeding en voorlichting wil men hen het leven wat veiliger maken. Naar verluidt zal er over deze kwestie een Europese con ferentie van de beschermende verenigingen worden gehouden. Dan kan men zijn activiteiten in geheel Europa coördineren.

de Stem | 1954 | | pagina 1