V.S. komen teru^ van ultimatum Elfjarig meisje gedood, vriendinnetje gewond HET WATER van de DONAU ZAKT DULLES VREEST NOODLOTTIGE ONTWIKKELING Eventueel uitstel van hulp Schadeloosstelling voor ontslagen VN-ambtenaren Tweecle Kamer ijlt naar de reces-eindstreep Dulles blijft aandringen op een defensiepact Cyclonen in Queensland r Picrards zoon duikt weer n Caen raag TEM Vergader eens in zo'n kamp Bruidspaar moet maar emigreren TBC-besmetting op Tilburg se school De besprekingen in Pari js Vrachtauto vloog trottoir op Infiltratie po gin g van Darul Islam Flesje cyaankali zoek geraakt 4 ri jsvraag Prijsvraag DAGÜ.AP VOÖR Vallen en oost aan in de Tour Vader in de gele trui. Voor Wenen en omgeving dreigt nog gevaar, doch snaarde rouleur uit n Caen had bereikt, ngs de enthousiaste foto ontvangen ruim f 8500.- aan De Stem dit jaar jpes uitgezocht. En Tour! Onze vraag i.PPE: ANGERS- i Juli wordt ver- Stem de volgende 25.— 10.— 5.— rdt een EXTRA .oor HOUT- en miesingei 24, t Jledere persoon kan Irsoneel en agenten lisgenoten zijn van tslag kan niet wor de France-Prijs- ■emt óók deel aan lijk a.s. Donderdag- e kantoren van het >ppe). uidelijk vermelden: DE EM ig 15 Juli 1954 in te De Stem te Breda Bergen op Zoom oes (Westsingel 98), aat 56) of Oostburg ï-ETAPPE 54 :m lag in het (Trobat, Alomar, Bo- .56. 11 Luxemburg. Kemp, Dierkenj) ;en ploegen- ssement 1.53.30. 2 Zwitserland land 84.59.44. 4 Frank- .56. 5 België 85.10.23. 6 85.11.32. 7 lie de Fran- Frankrijk Zuid Oost ankrijk Zuid West ïje 85.27.26. 11 Luxem- 85.31.58. loosterzande ;eving ïroenendijk, Hengst ra prijs van f 25. de volgende win tikelen, Groenendijk lijk. oenendijk. enz. Cloosterstraat, Kloosterzande igerij, Cloosterstraat, Kloosterzande Kloosterzande. Hulsterweg, Kl.zande 94e JAARGANG No. 21080 Uitgave: N V Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Keigerstraat 16 Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad: C J v Hootegem Mr Di A J J M Mes, Mr H B L de Kecntei. L. J v. 't Westende, P V M Vercauleren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post 1 6.55, pet week luitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45 - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrefc no. 27884 Voor Gad, Koningin en Vaderland W O E N S-D A G 14 JULI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage i 0.30 per m/m (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarlel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staafwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. eilanden' GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Bureau voor de Zeeuwse r'ii»"u°-- =rr HOEZEER OOK teleurgesteld door de aarzeling van Frankrijk en Italië met betrekking tot het EVG-verdrag, schrikt de Ameri kaanse regering toch terug van een onverbloemd ultimatum aan deze beide landen. Het is bekend, dat de Amerikaanse Senaats commissie voor Buitenlandse Zaken had beslist, dat de VS na 31 December geen hulp meer aan Frankrijk en Italië zou ver strekken, indien deze landen op dat tijdstip het EVG-verdrag niet zou hebben bekrachtigd. Op aanraden van Minister Dul les heeft de commissie dit vraagstuk nogeens onder ogen gezien. Dulles vreesde namelijk ernstige gevolgen voor de Westerse verdediging. Nu sprak de commissie zich uit voor een resolutie, waarbij de militaire hulp slechts voor de belastingjaren 1954 en 1955 zal worden opgeschort. Dit is ook meer in de geest van ge neraal Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, die het ultimatum „een gevaarlijk experiment" had genoemd. worden vastgesteld, dat de Duitse rechten in geen geval meer omvattend zouden mogen zijn, dan twee jaar ge leden in het verdrag van Bonn werd toegezegd. De geallieerden hebben zich daarin bepaalde rechten voorbe houden, zowel met het oog op hun po sitie tegenover de Russische bezetting als om in geval van nood de macht in de Bondsrepubliek zelf weer in handen te kunnen nemen. Deze voor behouden rechten zullen volgens de deskundigen moeten worden gehand haafd. Wat Duitslands militaire souve:"ini- teit betreft, zijn de deskundigen tot de slotsom gekomen, dat een Duitse her bewapening slechts zal kunnen wor den toegestaan binnen een collectief veiligheidssysteem der vrije wereld. Onder dit systeem zou men de E.V.G. in haar bestaande of eventueel in ge wijzigde vorm kunnen verstaan, doch ook iedere andere wijze van samen werking der vrije naties. Voorts verluidt in Bonn, dat de des kundigen het er over eens zijn gewor den, dat de practlsche uitvoering van de aan Duitsland te 'geven souvereine rechten nog enige tijd zou vergen. Het zou namelijk niet in de bedoeling lig gen om de bestaande geallieerde wet ten met een slag f rzijde te stci.cn doch veeleer zouden de drie hoge com missarissen daarbij stap voor stap te werk gaan. Daarbij wordt opgemerkt, dat enkele dezer wetten slechts door een eenstemmig besluit van de drie Westelijke hoge commissarissen kun nen worden opgeheven. Pellenaars kreeg een telegram BREST, Dinsdagavond. (Van een speciale verslaggever). KEES PELLENAARS krijgt veel telegrammen, elke dag meer nog dan verleden jaar. Als hij ze allemaal wil bewa ren, zal hij binnenkort een spe ciale map moeten aanschaffen. Het is dus niets bijzonders als een brievenbesteller hem weer een stapeltje telegrafische ge lukwensen overhandigt. Maar I in St. Brieuc, waar de ploeg Maandagavond in een van die kleine volkshotelletjes logeer de, waar men niet karig is met uitstekend eten en drinken, kreeg de Pel in zijn kwaliteit als ploegleider een telegram, I dat hem meer plezier deed dan vele andere. Ziehier de inhoud: „Leven met jullie prachtige prestaties mee. Houd goede S moed." Ondertekening: bestuur en sportcommissie KNWU. VOORZICHTIG MET SOUVEREINITEIT De ontwikkeling met betrekking tot het Europese leger blijft voor het ove rige belangwekkend genoeg. Het Fran se parlement zal nog voor het zomer reces een beslissing over de E.V.G. moeten nemen anders zullen Engeland en de V.S. waarschijnlijk voorstellen om de Bondsrepubliek door middel van een korte verklaring, beperkte souvereiniteit te geven. Amerika zag het probleem nogal simpel, maar in Londen zal men niet toelaten dat er een regeling wordt getroffen, waar aan Frankrijk niet kan meewer ken. Ook willen de Engelsen niet, dat de bestaande overeen komsten met de Sovjet-Unie in het gedrang komen. Wanneer men de Bondsrepubliek door middel van een korte verklaring souvereine rechten zou geven, zo me nen deskundigen, zouden vele moei lijkheden worden omzeild. Daarbij zou dan evenwel moeten INTERNATIONAAL HOF ADVISEERT TRIBUNAAL HAD BEVOEGDHEID Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag heeft in een openbare zit ting, zijn vrijblijvend advies gegeven in de zaak der schadeloosstelling van 180.000 dollar aan ontslagen ambtena ren van het secretariaat der Verenig de Naties. Met 9 tegen 3 stemmen zei het Hof van mening te zijn, dat de algemene vergadering niet het recht heeft op enigerlei grond te weigeren gevolg te geven aan de toekenning van schade loosstelling, gedaan door het admini stratieve tribunaal van de Verenigde Naties, ten gunste van een functiona ris van de Verenigde Naties, wiens arbeids-contract werd beëindigd zon der zijn toestemming. Het advies betrof de zaak van 21 Amerikaanse burgers, ambtenaren van de V. N., die werden ontslagen, omdat zij weigerden voor de commissie van onderzoek van de Amerikaane Senaat mededelingen tfe doen over mogelijke communistische betrekkingen. Zij gin gen in beroep bij het administratieve tribunaal van de V. N. In elf geval len sprak dit 'tribunaal zich uit ten gunste van' dezê ambtenaren. Tegen toekenning van schadeloos stelling bleken, vooral van Ameri kaanse zijde in de begrotingscommis sie van de V, N. bezwaren te bestaan. De V. S. en enkele landen meenden, dat de Algemene Vergade2Üng het recht heeft de beslissingen van het tribunaal te herzien, waarmee andere landen het niet eens waren. Er werd een resolutie opgesteld, waarin aan het Internationaal Ge rechtshof een vrijblijvend advies te dezer zake werd gevraagd. DOOR samenwerking van werkgevers en de Uniebonden is een stichting Vakopleiding voor de Confectie-indus- trie in het leven geroepen. In de vier grote confectiecentra zal nu worden begonnen met de eerste officiële vak opleiding voor meisjes. IN JAPAN is de begroting besr-ei~ ten koste van werklozen- en gezond heidszorg. De protesten nemen beang stigende vormen aan. Te Tokio bele geren dagelijks 4000 werklozen de ar- beidsbureaux. IN RIJSWIJK zagen een paar men sen, hoe een hulpbesteller van de P. T.T. op straat een brief stond te ver scheuren. Zij waarschuwden de poli tie en de hulpbesteller bleek een on eerlijk mens te zijn. Hij is ontslagen. DE BOND van Nederlands Overheids personeel heeft besloten onmiddellijk te gaan vechten voor een algemene salarisverhoging van 10 procent. Ook wil men instelling van een loonvloer van f 55.per we~k. EEN WET, waarbij de Amerikaanse regering atoomgeheimen met bevrien de landen kan uitwisselen, is door de Amerikaanse senaat goedgekeurd. OP HET Japanse eiland Hokkaido is het fossiel (de verstening) van een walvis met 9 poten gevonden. Het fossiel moet 20 millioen jaar geleden een lopende „wal"-vis zijn geweest. OMDAT MEN in Moskou zo onhoffe lijk doet tegen Pakistaanse diplomaten zuilen de Sovjet-diplomaten in Pa kistan ook hun bewegingsvrijheid be perkt zien. PAUL ROBESON, de beroemde ne gerzanger, krijgt van de Amerikaan se regering geen paspoort. Hij wilde een tournee maken door enkele Euro pese landen en Israël, maar men ver denkt hem van communistische sym pathieën. ^U-PREMIER van Brits-Guya- na, dr Jagan, en enkele van zijn par tijgenoten, hebben hun hongerstaking beëindigd. Zij vastten ijl dagen uit protest tegen de slechte behandeling in de gevangenis. EEN VROUWELIJKE postbode in Le ningrad, die sinds 1917 drie millioen brieven heeft besteld, waarbij zij 190 duizend km. moest lopen, is de Orde van Lenin toegekend. Misschien had ze liever een paar steunzolen DE WESTDUITSE regering onder zoekt hoe er kan worden opgetreden tegen de Westduitsers, die zich in het buitenland misdragen en daardoor de goede naam van de Bondsrepubliek in üiscrediet brengen. GUATEMALA heeft de V.N. verzocht «net Guatemalaanse vraagstuk dat immers geen vraagstuk meer is, van B/>G?gent*a van 1,6 Veiligheidsraad te schrappen. IETS WARMER ge' Agenda is reeds aangepast (Van onze parlementaire correspondent). Zo vlak voor het zomerreces begint de Tweede Kamer weer 'n koorLach- tige activiteit te vertonen. Na Vrijdag avond zal het tijdelijk rustig worden op het Binnenhof, maar Donderdag middag op de valreep dus zal de Kamer het statuut voor het Ko ninkrijk-nieuwe-stijl behandelen. De agenda moet daardoor gewijzigd wor den. Gistermiddag werd de laatste hand gelegd aan de kwestie „Verbod be- drijfsarbeid voor 14-jarige meisjes". De Kamer ging met het wetsontwerp, dat in zo'n arbeidsverbod voorziet ac- coord, nadat er gestemd was over een motie van de K.V.P. en een amende ment van de P. v. d. A., die allebei de spits wilden afbijten voor een soort gelijk verbod voor de meisjes van 15 jaar, zodra vormingsmogelijkheden voor de betrokkenen zijn geschapen. Motie en amendement legden het af, doordat de twee grote regeringspartij en elkaar verwoed in het vaarwater zaten. De hele zaak wordt nu aan de regering overgelaten. De V.V.D. wed de op twee paarden, door zowel voor de motie als voor het amendement te stemmen. De A.R. en de C.H.U. waren tegen beide. Minister Beel trad gisteren in het strijdperk om een soort noodvoorzie ning betreffende het vraagstuk van de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten te verdedigen. De commis sie-Oud werkt ideeën uit, om de ge meenten, voor wat de financiën be treft, wat meer soulaas te geven. Volgens prof. Beel behoeven de ge meenten niet te rekenen op een geheel eigen belastinggebied, hoewc" ver wacht kan worden, dat de situatie in 1958, als enkele resultaten van he* on- derzoek-Oud in de wet zijn opgeno men, verbeterd zal zyn. Middels amen dementen werd geprobeerd de nood- regeling op verschillende punten ten gunste van de kleinere gemeenten te wijzigen. Vandaag wordt het debat hierover voortgezet. Gisteravond wachtte het parlement een geheel ander onderwerp: de kern reactor. Ofschoon men met de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp niet gereed kwam, bleek er toch een grote meerderheid in de Kamer te zijn, die bereid is gelden te voteren voor de oprichting van een proefkern- reactor in Nederland. Hiermee is voor de eerste drie jaar f 28 millioen ge moeid. Door overheid, industrie en wetenschap wordt een zelfstandige or ganisatie gevormd, welke minister Cals op 1 Januari 1955 gereed hoopt te hebben. De overheid participeert op fifty-fifty-basis. De P. v. d. A.-woordvoerder, de heer Posthumes, wees erop, dat de overheid in andere landen een dikkere vinger in de pap heeft. Toch ging hij met het wetsontwerp accoord. Als het maar bij proefnemingen blijft, zo zei hij. De organisatievorm moet nader wor den geregeld, maar drs Janssen van de K.V.P. meende toch, dat het Rijk zich de nodige rechten moet voorbe houden, t.a.v. octrooien en licenties. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat het Rijk deze rechten zelf in handen moet hebben, maar het moet kunnen ingrijpen bij internationaal overleg en bij internationale samenwerking. Mr G. J. van Heuven-Goedhart, ho ge commissaris der V.N. voor vluchte lingenzaken, heeft, ae wens» uitgespro ken, dat zijn adviescommissie, waarin vertegenwoordigers van 15 landen zit ting hebben, eens een vergadering zou houden in een van de Europese kam pen, waar nog 88.000 vluchtelingen huizen, „in plaats van in de schitte rende kamers van het Paleis der Na ties in Gèneve". Dit zou hen tot daden inspireren. Mr van Heuven Goedhart diende een „uiterst bescheiden" program in voor 5 jaar ten bedrage van 12 mil lioen dollar om de opneming van vluchtelingen in het economische le ven der landen, waar zij thans ver blijven, te bevorderen. Wij hebben de eer. Eenmaal per 14 dagen zendt de VARA een programma uit onder de titel: „Wij hebben de eer", gemaakt door Benny Vreden. Deze heeft dit programma gemaakt in de tijd, dat hij nog in dienst was van de Wereldom roep, welke het programma al eens heeft gebruikt. Later, toen Benny Vreden de We reldomroep verliet, verkocht hij zijn programma's aan de VARA. Als ge volg hiervan werd Vreden door de Wereldomroep aangeklaagd wegens overtreding van de Auteurswet. In kort geding is de Wereldomroep nu in het gelijk gesteld. De VARA moet de uitzending van „Wij hebben de eer" terstond staken, op straffe van een boete van f 1000.- voor elke over treding. Het programma speelt rond om een telkens uitgesteld huwelijk. „Bruid en bruidegom gaan nu maar emigreren", zeiden de radio-artisten, toen de uitspraak van de rechtbank bekend werd. REEDS 6 GEVALLEN GECONSTATEERD Aan de bijzondere lagere meisjes school in de Hoogvensestraat te Til burg is een ernstig geval van t.b.c.-be smetting geconstateerd, bij de kinde ren van de tweede klas. De besmet ting moet veroorzaakt zijn door een leken-onderwijzeres, die al reeds twee jaar aan de school verbonden is en bij haar aanstelling door medische keuring volkomen t.b.c.-vrij was be vonden. Zij is thans in het sanatorium „De Klokkenberg" te Breda opgeno- Nadat het eerste geval, door een huisarts geconstateerd, ter kennis van de gemeentelijke Gezondheidsdienst was gekomen, heeft deze onmiddellijk maatregelen getroffen en zijn bereids alle 48 leerlingen der bedoelde klas ingeënt. Reeds bij een zestal kinderen van ongeveer zeven jaar, zijn ver schijnselen waargenomen, die het no dig maken deze patiëntjes, voorlopig, in de ouderlijke woning te doen ver plegen. Het vermoeden bestaat echter, dat dit aantal, bij nader onderzoek, groter zal blijken te zijn. Het is bekend, dat de nieuwe Ge zondheidswet, waarin de Schoolkeu- ringen worden geregeld, in het najaar in werking treedt. Hierin is een ter mijn van een tweejaarlijkse herkeu ring voorgeschreven, doch het onder havige geval, zal, naar wij vernemen, er toe leiden, dat in de Tweede Ka mer alsnog op inkorting van deze ter mijn wordt aangedrongen. Het gezin van de Franse kampioen van de Tour. Louison Bobet, vorig jaar winnaar en nu reeds weer drager van de gele trui, is ergens langs de route van de Tour gaan staan om de man, die ondanks zijn sucaessen op de fiets toch ook een gemoedelijke vader is gebleven, hartelijk te be groeten. Een vreemd, maar leuk tafereeltje dat het hart verwarmt THAILAND WORDT GEHOLPEN HET VOORNAAMSTE doel van de bespreking tussen Dulles, Eden en Mendès France, die gis teravond in Parijs aanving, is, de Amerikaanse boycot van de Geneefse conferentie op te hef fen en Dulles' afkerigheid van TRAGISCH ONGEVAL TE OOSTERHOUT Op het gevaarlijke kruispunt Ley- senhoek- Leeuwenstraat te Oosterhout zijn gisteren twee meisjes het slacht offer geworden van een ongeluk. Een vrachtauto schoot met flinke vaart het trottoir op en greep de 11-jarige Chris tine Koreman en haar 9-jarig vrien dinnetje A. Verkooyen. Christine werd op slag gedood. Het andere meis je werd levensgevaarlijk gewond. Ooggetuigen verklaarden, dat een vrachtauto met grote vaart uit de richting van de Markt kwam. terwijl een personenauto uit de Leeuwen straat kwam gereden. De vrachtwagen week uit om een botsing te voorko men en vloog het trottoir op, waar op dat moment enkele schoolkinderen liepen. Eén meisje sprong nog juist voor de auto weg, maar twee vrien dinnetjes werden het slachtoffer. Beide kinderen werden ter plaatse van de Laatste H. H. Sacramenten voorzien. Een inzittende van de personenauto liep bij dit tragische ongeval lichte verwondingen op. toen de beide voer tuigen elkaar raakten. Na behandeld te zijn mocht zij naar huis terugke ren. De toestand van het negenjarige slachtoffertje is zorgwekkend. tot Weersverwachting, vanavond: Toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Iets warmer. Vandaag: Zor. onder 20.55 uur. Maan op 20.03 uur. Morger Zon op 4.37 uur. Maan onder 3.45 uur. GEDETINEERDE NAM DE BENEN Een in Norg gedetineerde man. die gisteren, begeleid door twee bewakers, een bezoek mocht brengen aan een ziek familielid in een der Haagse zie kenhuizen, zag kans te ontsnappen. Na het ziekenhuisbezoek zouden ge detineerde en bewakers op de Nieuwe Haven in een auto stappen. In plaats van de auto nam de man echter de benen. Hij is nog voortvluchtig. De vluchteling had nog enige jaren detentie voor de boeg. Dat het in de Tour de France in derdaad een leven van vallen en opstaan is bewijst deze foto, waarop Eugène Telotte van de Franse N.- O.-Centraal ploeg een lelijke buite ling maakt. De gezichten van de an dere renners slaan gespannen.... za.l het hen gelukken de vallende col lega te omzeilen of zullen zij het zelfde lot ondergaan? Het liep alle maal nog al goed af. Telotte kon opkrabbelen en de tocht vervolgen en de anderen vervolgden kanke rend en scheldend hun weg. Het leven van een Tour-renner is hard, heel erg hard Op Midden-Java De Darul Islam, de strijdbare onder grondse Islamitische beweging in In donesië. heeft deze week geprobeerd eenheden binnen te smokkelen in het gebied van Semarang, Salatiga en Ke- du, op Midden-Java. Door een omsingelingsbeweging van regeringstroepen, kon deze poging worden verijdeld Volgens inlichtin gen is de sterkte van de bende onge veer die van één regiment. De bende heeft zich in kleine groepen gesplitst. Volgens de legerleiding hebben enkele van deze groepen zich met hun wa pens overgegeven. DE DONAU HEEFT gisteren bij Wenen een ongekend hoog peil be reikt en het water stijgt nog steeds. Elders in Oostenrijk zakt het wa ter. Veel Weense voorsteden zijn overstroomd, doch het voornaamste hoogliggende deel van de stad is droog. Ten Westen en ten Noorden van de stad staan verscheidene dorpen tot drie meter diep in het water. In Linz, de zwaarst getroffen stad in Oostenrijk, zakt het water eveneens. In Tirol zijn alle wegen weer begaanbaar. HITTEGOLF IN DE VERENIGDE STATEN Het aantal slachtoffers in Oostenrijk is niet gestegen. In Oost-Duitsland zijn twaalf perso nen om het leven gekomen. Te Dessau (95000 inwoners) en Barby (8000 in woners) blijft de toestand ernstig. Uit Dessau zijn reeds 10,000 mensen ge- evacueerd. De evacuatie duurt nog voort. Bijna alle Oostduitse bladen hebben hun formaat drastisch ver kleind. aangezien papierfabrieken van de overstromingen te lijden hebben. In Passau, de zwaarst getroffen W. Duitse stad, is de Donau opnieuw tien centimeter gestegen. De politie heeft 1 gewaarschuwd voor besmettingsge vaar door de duizenden lijken van rat ten en andere dieren, die in het water drijven. De algemene toestand in Bei eren is iets verbeterd. Geen van de voornaamste dammen is door gebroken, hoewel de druk van het water nog zeer krachtig is. In Tsjecho-Slowakije is, vooral in Midden-Bohemen, veel schade aan ge wassen aangericht. Militairen helpen bij de evacuatie van Horni en Dolni Cernosice aan de rivier de Berounka, 24 kilometer ten Zuiden van Praag. OOK ELDERS. Behalve het ongewoon krachtige de- pressiegebied in Midden-Europa, zijn er elders op aarde ook vreemde weer kundige verschijnselen. Queensland werd geteisterd door drie cyclonen en een tornado, waardoor een schade van tien millioen gulden werd aangericht. Elf vliegvelden zijn onbruikbaar. De kuststreek tussen Brisbane en Bunda- berg wordt door overstromingen be dreigd. In het centrum van de V. S. heerst een hittegolf, die reeds acht slachtof fers heeft geëist. In Pittsbui h steeg het kwik tot 49 graden Celsius. In Columbia traden aardverschui vingen op. Honderd personen zouden hierbij de dood hebben gevonden. Het aantal gewonden is vele malen hoger. een door de Fransen bereikte vredesregeling in IndoChina te overwinnen. Dulles zelf hecht veel waarde aan een Z.O.-Aziatisch defensiepact en zijn visie hierop zal hij zijn gesprekpart ners zeker nogeens geven. Eden en Mendès France ontmoetten gisteren weer hun communistische tegenspelers De V. S. hebben besloten de militaire hulp aan Thailand aanzienlijk te ver groten, in ruil voor een toetreden van Thailand tot Dulles' verdragsorganisa tie. India zou bereid zijn tot een „Aziatisch pact van Locarno" toe te treden. India ziet zo'n pact louter als een reeks van verdragen van non agressie. In Indo-China viel een Franse post, in de buurt van Toerane in handen van de Vietminh. In Midden- en Z. Laos had een hevig treffen plaats. De Vietminh blijft druk uitoefenen ten Noorden en Noord-Westen van de nieuwe Franse defensielinie in de del ta van de Rode Rivier. Het bolwerk Sontay, nu nog in Franse handen, ligt onder moordend vuur. De Franse luchtmacht is dag en nacht actief. Op 12 Juli heeft een ambtenaar van de Plantenziektekundige Dienst een flesje verloren, inhoudende 10 gram cyaankali en een hoeveelheid kalk. De ambtenaar heeft op die dag met de trein gereisd van Wageningen via Arnhem-Utrecht naar Eindhoven. Van af Eindhoven is hij per autobus verder gegaan naar Nuenen waar hij zich heeft begeven naar hel landgoed van prof. Burger. Aangezien cyaankali een zeer gevaarlijk vergif is, wordt ver zocht bij vinding de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten en di rect de plaatselijke politie te verwit tigen. HUGO VAN POELGEEST OVERLEDEN Donderdag zal de lieer Hugo van Poelgeest, de dezer dagen overleden voorzitter van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren, ten grave worden gedragen. De heer Van Poelgeest heeft 35 jaar deel uitgemaakt van de georganiseer de dierenbescherming in Nederland en gedurende 12 jaar was hij voorzitter van de vereniging. Dank zij zijn ini tiatieven en acties kon er in ons land veel worden bereikt inzake lotsverbe tering van het dier. De zoon van prof. Auguste Piccard, Jacques, heeft mede gedeeld, dat hij van plan is in de komende maanden een nieu we duik met de bathyscaaf „Trieste" in de Golf van Napels te ondernemen. Hij zei niet van plan te zijn een recordpoging te doen. De duik zou voornamelijk de be studering van de zeebodem tot doel hebben. Het record staat op naam van twee Franse marine-officieren, Houot en Willm, met 4050 me ter. De diepste duik van de „Trieste" was 3150 meter.

de Stem | 1954 | | pagina 1