Mensen en cMuzen VROUWEN bij land- en luchtmacht ,DE STORMKLOK RIEP", indrukwekkend spel Waardige 100-jarige in Zuiddorpe Van D Walcheren Zuid'Beveland Z.Vlaanderen Zw Dag der jonge boeren en boerinnen Milva-tentooiistelling te Middelburg BRUTALE DIEFSTAL IN RIJEN Bij liet overlijden van Dirk Verbeek SI DO EEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 JULI 1954 'U'- 't Hoofd van de Duw vertrekt Rector te paard MIDDELBURG GOES Grote religieus-historische Maria-optocht te Zuiddorpe. Journalistacteur en toneelleider Naar Indië. Boerderij als sieraad voor de streek VAN EEN PLAGERIGE SCHAAPHERDER EN TWEE HOOGMOEDIGE MANNEN TERNEUZEN AGENDA voor d van he Wie DE LANDBOEWDAGEN TE HELST AL had dan de zon af en toe moeilijkheden met de wolken ,het weer hield x zich toch fffoma en de Tegenverzekering: bleek dan ook vooralsnog een (ge lukkig) onnodig geschenk van het N.C.B.-verzekeringsbureau. De jeugddag van de Landbouwdagen te Hulst, is mede dank zü deze omstandigheid een waar succes geworden. Honderden jonge boeren en boerinnen marcheerden door de straten van Hulst, voorafgegaan door de Staffanfare van de N.C.B. waar rector W. M. Bekkers als een puik ruiter aan de kop reed. In hun vrolijke uniform en met hun vaandels trok de boerenjeugd uit België, Brabant en Zeeuwseh-Vlaanderen naar het grote terrein van de C.H.V., om daar sportdemonstraties te geven. ■v j VI 'éy:r ,7,V 'fs v;: _v.; xjiz T\TOETEN die Milva-meisjes nu munitie aansjouwen, als puntje bij paaltje komt", vroeg men eens aan mij, vertelde kapitein Ver meulen ons, toen hij een babbeltje maakte over de Milva-tentoonstel- ling, welke Dinsdag a.s. te Middelburg, dat de primeur krijgt, in de Stadhuishal wordt geopend. VERKEERD BEGRIP Deze en dergelijke vragen zijn dui delijke bewijzen van het verkeerd be grip, dat bij het grote publiek nog leeft. Vandaar dat de Milvaleiding 't 10-jarig bestaan van het korps aan greep, om een reizende tentoonstel ling te organiseren, welke een beeld zal geven van wat de vrouw in de strijdkrachten precies doet, waardoor een berg misverstand opgeruimd kan worden. Middelburg koos men als startplaats ten eerste wegens de feestweken en ten tweede omdat men in Zeeland nog weinig van de Milva hoorde. Het ligt absoluut niet in de bedoe ling om het Milva-lid op een of an dere wijze bij de krijgsverrichtingen te betrekken. Zij zijn alleen bestemd voor die taken, welke de vrouw beter liggen dan de man. De 600 vrouwen en meisjes, welke momenteel de Milva telt, zijn verdeeld over de landmacht, de geneeskundige dienst en de luchtmacht (de zg. Lu- va's). Bij de geneeskundige dienst vindt men behalve de groep verpleegsters, dokters-assistenten, laboranten, dië tisten, enz en bij de land- en lucht macht typistes, telefonisten, admini stratrices. telexisten, fouriers, voe dingsadviseuses, juristen, enz. De salarissen zijn buitengewoon goed en voor voeding en huisvesting wordt slechts 22.5 procent afgetrok ken, terwijl de kleding gratis ver strekt wordt. Keeds bij de opleiding wordt f 100 per maand gegeven en een verpleeg ster begint met f 285 per maand. Het dienstverband wordt aangegaan voor twee jaar en kan dan verlengd worden; de leeftijdsgrens voor hen die Ir. H. Coolman, de leider van de D.U.W. in Zeeland, die zijn stand plaats te Middelburg had, is benoemd tot directeur van de N.V. Ontgin ningsmij „Land van Vollenhoven" te Steenhoven. zich aanmelden loopt van 18 tot 35 jaar. EN' DE GEESTELIJKE VERZORGING Hoe staat het met de geestelijke verzorging, vroegen wij. Daar wordt evenveel zorg aan be steed als aan de ontwikkeling en ontspanning. Aalmoezeniers en legerpredikanten strekken hun zorgen over de Milva's uit en streng wordt er op gelet dat de godsdienstplichten worden nageko men. Niemands geloofsbelevenis wordt bij de Milva geweld aangedaan, even min als het moreel van de meisjes meer last lijdt dan elders. Het gehal te van het korps geeft bovendien ook zijn waarborgen, daar de selectie niet mis is en niemand toegelaten wordt op wier gedrag iets aan te merken valt. Meisjes met een behoorlijke voor opleiding bereiken al spoedig de een of andere hogere rang en voor hen die een middelbaar diploma op zak hebben staan de officiersrangen open. Vele mogelijkheden schuilen voor de goede krachten in de Milva en be halve de tentoonstelling, die door jhr. de Casembroot wordt geopend, zal daar het Milva-filmpje, wat men re gelmatig laat draaien, licht op wer pen. l_Iet grote stuk land was omzoomd door dikke rijen toeschouwers, die genoten hebben van een massale ma nifestatie, welke de jonge boerinne- kes en boeren hen met medewerking van de Kon. Stedelijke Harmonie be reidden. Turndemonstraties, vendel- zwaaien, vrije oefeningen, reidansen,, enz. enz. wisselden elkaar af. Eerst kwamen de Belgen aan de beurt; vele afdelingen van de Bel gische Jonge Boerenbond van Oost- Vlaanderen marcheerden het veld op cn ze oogstten telkenmale applaus om de uitstekende discipline welke er klaarblijkelijk heerste. Maar ook de Zeeuwsch-Vlamir.gen lieten zien wat ze konden en tenslotte mochten er ook de Brabanders zijn. Toen ver schillende afdelingen tegelijkertijd demonstreerden, was het medeleven van het talrijke publiek al heel groot; iedere afdeling maakte andere vrije oefeningen, door hun eigen leiders zelf samengesteld en uitmuntend door hun oorspronkelijkheid en geestigheid. De pikeurs onder de Brabanders vormde de afdeling Eindhoven, vier voudig turnkampioene uit het N.C.B. gebied. Hun demonstratie was mees terlijk en werd dan ook beloond met een daverend applaus. Maar ook de anderen, en zeker dc Belgische boe renmeisjes, die vrolijke dansen ten beste gaven, kregen aller waardering. Deze gehele dag was gereserveerd voor dc boerenjeugd, de toekomst van de landbouw. En ze hadden niet al leen de belangstelling van vele hon derden toeschouwers, maar ook die van talrijke autoriteiten. „DIT IS HEM NOU!" Eervolle episode uit historie van Hulst en Hulsterland LIET belangrijkste culturele evcne ment van de La.ndhnnwdaren val ment van de Landbouwdagen van de NCB, welke te Hulst werden ge houden, was het openluchtspel „De stormklok riep", een werk van dts L. Lockefeer die het speciaal voor deze gebeurtenis schreef. Drie avon den lang hehben honderden toeschou wers de tribunes op de Markt van Hulst gevuld en er moesten nog stoe len worden aangedragen om de vele belangstellenden aan een plaats te helpen. Enkele duizenden mensen heb ben het openluchtspel gezien. Het fraaie Stadhuis van de oude vestingstad, in de gloed van de artis tieke belichting, vormde een prachtig decor voor dit spel uit de historie van Hulsterland. Het behandelde de epi sode van de Franse tijd. van 1794 tot 1798. Burgers van Hulst en Hulster land dansten om de vrijheidsboom, maar de Oranjegezinden zonnen op plannen om weer baas in eigen huis te worden. Liever nog Staatsvlaande- ren dan onder Franse bezetting! Toen Zecuwsch - Vlaanderen definitief bij Frankrijk werd ingelijfd, begon de on derdrukking vooral van de kerk, pas goed en daarop ontwaakte in het volk het verzet. In boeiende taferelen werd dc ont wikkeling van de verborgen strijd te gen de Franse onderdrukker in beeld gebracht. Spelers van St. Jan, het Rei zend Zeeuwse Volkstoneel en de to neelclubs van Nieuw - Namen en Lamswaarde vertolkten de hoofdrol len en ze deden dat op uitstekende MEVROUW W.K. helemaal °gPesch";VeI±WSlim uit de Noord - Oostpolder, en dat tweemaal achter elkaar, ver reed te Bergen op Zoom in de telde de heer v. Gent uit de Dubbel- -I oi. i i straat te Bergen op Zoom ons, dat is nabijheid van de otalenbrug een je^_s zeldzaams, meneer. Maar op ons paal omver. Inplaats van op de kaartavondje van Zaterdag gebeurde L0J Uil, r,.-. rip rtne. het, dat twee personen op hun eentje iem had ZIJ namelijk op de gas a}ie dertien slagen haalden. Zij waren pedaal getrapt en dan krijg je er even vol van als de pot leeg! En de vniots TJp nnlitip vond het ecll- rest maar zuinig kijken! Zuinig kij- zoiers. ue ponue vona net eui dat zulJen Qok de studenten van ter niet juist en noteerde een en de R K Leergangen te Ti; urg doen. ander. Want als ie gas Wilt ge- Want nauwelijks is de vacantia be- l \Tr,nv"/J gonnen, of wij moeten hen al melden, ven, moet je maar lil de Nooid- programma voor het komende Oostpolder blijven, waar veel cursusjaar verschenen is en bij de ad- ruimte pn weinif naaiwerk is. ministratie, Bosscheweg 341 kan wor- ruimte en weinig paai wei k. is. den afgehaald Interessante vacantie- Teneinde cle naar schatting 20 tot 25 lectuur, lui! Het bedrijfschap voor duizend zilvermeeuwen, die zich in de visserijproducten heeft aan de Zeeuw duinen op Schouwen genesteld heb- se mosselkwckers meegedeeld, dat het ben. te verdrijven, heeft men op aan- seizoen 1954 begonnen is. De kwekers wijzingen van deskundigen uit Wage- zjjn reeds in de gelegenheid gesteld, ningen vijf knalapparaten opgesteld, monsters in te leveren, maar daarvan die op gezette tijden een luide knal js wcinig gebruik gemaakt, omdat de ten gehore brengen. Deze plaag, die m0sselen dit jaar de pokken hebben zeer nadelig is voor de andere vogels, ell ai doet dat aan de kwaliteit niets heeft men reeds getracht te bedwin- afi appetijtelijk zien zij er niet uit. gen met jagerwedstrijden en vergif, Een hoogst onaangename ontdekking maar zonder resulta:Van de knallen deeci de landbouwer D. uit Borsele. echter verwacht men veel, want zelfs Hij vond namelijk een zijner kostbare een meeuw wil vel eens rust hebben, stamboeksticren dood in de weide iig- Het ligt in de bedoeling, de ma- gen Zonder opgaaf van redenen was quette „Miniatuur-Walcheren" te Mid- het dier hem gepiept, daarmee een rij delburg tot een blijvende attractie te van roemruchte voo- ideren abrubt maken. Dit is Zaterdagavond meege- afsluitend. In koeien-kringen heerst decld tijde..s de prijsuitreiking aa de grote verslagenheid Bij de sportlief- bouwers ervan en Zeeuwen cn tou- hebbers ook. Want Thijs, onze Thijs, risten zijn daar zeer mee ingenomen. js uitgevallen. Menige scl. ipere op- Op de Kruisberg te Halsteren vond merking aan zijn adres hebben wij al een naargeestig ongeval plaats. Een gehoord. Fout, vrienden, fout! Want verloofd paartje had het rustige Valt u maar eens uit, wanneer dc hele avonduur uitgekozen om eens gezel- wereld zegt, dat je door moet rijden, lig te babbelen. Over de toestand op Moed vereist dat, heldenmoed! In ge- Korea en aardappelziekte. U kent dat dachten hebben wij dan ook een stand- wel. Een motorrijder kwam echter de beeld voor hem opgericht. Een kanjer conferentie verstoren door bots op de van een steenpuist en daaraan een duistere schimmen in te rijden. Twee klein Thijsje: de wieler-Prometheus hersenschuddingen leverde dc'. op. door een rots in zijn vlucht geremd! Op Donderdag 22 Juli gaat de zang- En daaronder hebben wij in ons vereniging Polyhymnia te Steenber- schoonste schrift de woorden uitge- gen het uitjubelen. Niet vanwege een hakt: Bergen zijn stenen puisten in jubileum of een jarige directeur, nee, vergelijking met de steenpuist-als-een zomaar. omdat het leven zo mooi is berg. op welks top Thijs zijn strijd ge en de zang zo'n g_.:ot. Verschillende streden heeft. Laten de Kobletten en fraaie successen van Polyhymnia de Wouten dat in hun zak steken, staan er trouwens borg voor, dat bet wijze. In dit openluchtspe lwaren daardoor vele yan de .beste Oost Z. - Vlaamse amafettr, - tonelisten ver enigd. De machtige figuratie, was in handen van de boerenjeugd. INDRUKWEKKEND INDRUKWEKKEND was het laatste tafereel, waarin enkele gevangen genomen verzetsstrijders voor het openbaar gerecht verschijnen; óók de dochter van Jan Timmermans, de tweede maire van Hulst, die zelf pa triot is. Prachtig spel leverden hier Jo de Block, Wies Lockefeer en Annie Macs. Maar ook de overige hoofdrol spelers en -speelsters maakten van dit openluchtspel een goed stuk werk. Des te treffender was „De storm klok riep", doordat het de mensen van Hulst en het Land van Hulst steeds weer zo duidelijk deed beseffen, dat het hier om de historie van eigen stad en land ging. Dc rollijst wees daar al heel sterk op: enkele namen van dc in het stuk voorkomende personen kwam men ook tegen in dc opsom ming van de acteurs en actrices! Onder de vakkundige belichting van de heer F. Reichardt te Roosendaal en met de décors van de heer Fr. de Pot ter uit Sint Jansteen is dit spel alles zins geslaagd. Toen het ten einde was, verleende het Stadhuis alle mogelijkheden voor een grootse apotheose, welke een die pe indruk maakte. Mede door de op voeringen van „De stormklok riep", zijn de Landbouwdagen van de Z. - Vlaamse NCB op hoog cultureel ni veau gebracht. Tntussen loopt ook de tentoonstelling uitstekend. De beide enorme hal len van de C.H.V. zijn nooit zonder be zoekers. De boeren hebben natuurlijk de meeste belangstelling voor de spe cifiek agrarische stands, zoals die van de N.C.B. en zijn talrijke instellingen cn diensten alle prima verzorgde stands en de voorlichtingsdiensten op allerlei gebied, welke eveneens uit stekend voor de dag gekomen zijn. In de achterste hal is de intussen al beroemdheid verworven hebbende culturele afdeling. Daar blijft ieder lange ti.id kijken. Behalve een prach tige collectie voorwerpen uit vervlo gen tijden gebruiksvoorwerpen, ge reedschappen, prachtige stukken volkskunst, enz. is er het nageboot ste Zeeuwsch-Vlaamse landschap met zijn gehele fauna. Op de achtergrond ziet men de Wester-Schelae en de torens van Ossenisse en Hulst. „Wat denkt u van een landbouw kundig streekmuseum?" staat er op een wand geschreven cn de prachtige collectie van deze afdeling is een nog beter pleidooi voor zo'n instelling. Zeeuwseh-Vlaanderen zou een schat aan voorwerpen kunnen brengen! „Dit is hem nou, den echten!" is het even verder cn dat geldt een oude dorsvlegel, van doorn- en kersen hout, beide delen verbbnden door varkensleeer en palingvel, precies zo als het hoort. Ofwel: zoals het vroe ger hoorde. Want de dorsvlegel is uit de tijd. „Relikwieën van de arbeid" staat boven deze en dergelijke voor werpen geschreven. Zo'n relikwie is ook bv. een kennelijk zeer oud hak mes, waarin door het ruim 30-jarige gebruik door één en dezelfde arbei der een zeer diepe duimafdruk in 't heft is uitgesleten. De gehele expositie is een boeiend schouwspel, lang niet alleen voor de boer, maar ook voor de leek. EERHERSTEL AAN „STEEN" Cn nu nog even een heel andere kwestie. Want we hebben al en kele mensen horen zeggen, toen men het alsmaar over de tentoonstelling te Huist had, „is die N.C.B. nu ook al aan het annexeren geslagen?" Inder daad, de tentoonstelling staat niet op Hulsters, maar op ..Steens" grondge bied. Voor het gemak en uit de macht der gewoonte (men spreekt toch ook van de C.H.V te Hulst) houdt men 't maar op de wallenstad. Maar om de burgers van St. Jansteen de nodige eer te geven, en hun „vrije heerlyck- heit" niet aan te tasten: het belang rijkste deel van de Landbouwdagen te Hulst, speelt zich inderdaad op hun gebied af! ,HA-EM 1954" GEOPEND Alhier is de officiële opening ver richt van de handels- en industrie tentoonstelling georganiseerd door de stichting „Herrezen Middelburg" Deze expositie draagt de naam van „Ha-em" 1954 en is de tweede ex positie op dit gebied die de Zeeuwse hoofdstad sinds 1940 beleeft. Het openingswoord werd gesproken door de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein. On deze ten toonstelling laat een zestigtal groot- handelsondernemingen en industrie ën uit alle delen van het land zien, wat zij aan de markt kan brengen. Geslaagd. Voor het door Dr. Boerwinkel en Dr. Frumau afgenomen examen voor het medisch deel van het diploma van de Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen, slaagden de dames: N. den Besten, M. van Beu- zekom, K. Kamersmans en de heer Fr. Geervliet. Westkapelle Muziekuitvoering. Woensdag zal de Muziekvereniging ..De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent op het dorpsplein een muziekuitvoering ge ven. Als tegenprestatie voor de uitvoe ring. die de Muziekvereniging „Eikels worden bomen" zal geven te Sas van Gent. ter gelegenheid van de kermis aldaar. AFSCHEID DR V. d. POL. De rector van het Goese Lyceum, dr C. v. d. Pol, vertrekt binnenkort naar Velzen. Zaterdag is in het school gebouw officieel afscheid van hem ge nomen. De conrector, de heer Nordlohne, gaf eerst uitdrukking aan zijn gevoelens van waardering voor de scheidende rector, waarna burgemeester ten Kate namens 't gemeentebestuur de verdien sten van dr C. v.d. Pol, die 14 jaar aan het Goese' lyceum leiding gaf, prees. Dr Doeleman prees hem namens de ouders en de heer H. Koch verrichtte dit keurig namens de oud-leerlingen. De gevoelens van de leerlingen wer den weergegeven door Kobi de Bie, die als geschenk van ouders, leerlin gen, oud-leerlingen en leraren een fraai serre-ameublement offreerde. De concierge-amanuensis, de heer Boon, bood een boekenbon aan. Tenslotte heeft dr v. d. Pol zelf ge sproken en zijn waardering geuit voor de hem gebrachte hulde en e schen ken. Met plezier had hij steeds te Goes gewerkt en dat hij nu weer naar het Noorden ging, was vooral toe te schrij ven aan de trek naar het geboorte land. Hierna bracht men nog 'n gezellig uurtje met elkaar door. Hansiveert VERGADERING K.V.P. Candidaatstelling Op de vergadering der K.V.P.-af- deling, was het voornaamste agenda punt de candidaatstelling voor de ge meenteraad, die 1 September a.s. wordt gekozen. De volgende lijst werd samenge steld; E. Suy (aftr.), Joh. Janse, P. Westdijk, G. Blok, C. v. Oeffelen, P. v. d. Borgt sr en A. Martens. Het zit tend lid, de heer Rammelo, wenste geen herbenoeming meer. De heer Suy zette nog uiteen, hoe INBREKER IN Tegen 15 Augustus, O. L. Vrouw ten Hemelopneming wordt te Zuiddorpe een grote Mariaoptocht voorbereid met ver over de honderd religieus- historische figuren. Men werkt thans met man en macht aan enscenering, costumes en repeti ties voor koren en rhythmische dan sen. Doel is: dat deze Mariaoptocht tra ditie wordt en alle vroegere optoch-, ten die enige tientallen jaren terug van heinde en verre het volk naar Zuiddorpe deden toestromen, zullen overtroffen worden. DODENKAMER TN DE NACHT van Zondag op Maan- dag is in Rijen een ongemeen bru tale inbreker aan het werk geweest, die het bestaan heeft zich door het uitsneden van een ruit toegang te ver schaffen tot de woning van de familie Larse-Dax en door te dringen tot de kamer, waar het stoffelijk overschot van de heer Larse, dat gisteren ter aarde werd besteld, nog stond opge baard. Zijn buit is echter niet groot ge weest, want behalve een nieuw rij wiel, een paar schoenen en enkele kledingstukken heeft hij niets van ijn gading kunnen vinden. Waarschijnlijk is hij daarom maar verder gegaan naar een ander adres, want ook de hoofdonderwijzer van Rie heeft die zelfde nacht minder aangenaam bezoek gekregen en de wijze, waarop doet zeer sterk aan het bovenvermelde ge val denken. Ook hier een uitgesneden ruit, die de op het slot stekende sleu tel binnen bereik bracht en een op vallende belangstelling voor kleding stukken. Bovendien werd een porte- monnaie inhoudende het huishoudgeld voor een hele week vermist, De politie heeft bij haar onderzoek enkele speurhonden ingeschakeld, maar tot op heden ontbreekt ieder spoor. ■yE Blaricum is tijdens een wandeling plotseling overleden de 7I-jarige oud-acteur Dirk Verbeek, die jarenlang zakelijk leider was van Comoedia, Het Verenigd Toneel en het Residentie-Toneel. Zijn begrafenis heeft volgens zijn wens in alle stilte plaats gehad. moeilijk het ir. de toekomst zal zijn nog iets voor Hansweert te bereiken. Een der aanwezigen hield een pitti ge beschouwing over het bisschoppe lijk Mandement en de reactie daarop van socialistische zijde, daarbij een vergelijking makend tussen deze en Bonifatius' tijd. Bonifatius was de grote bisschop, die tegen de machthebbers van zijn tijd de rechten der kerk en der ziel zorg verdedigde. Als eenmaal de Frankische koning wil nu de P.v.d.A. de bisschoppen der Kerk het recht betwisten voor de geestelijke belangen van de hun toe vertrouwden op te komen. Zo is er niets nieuws onder de zon, zei spr. en hij trok de conclusie: Trouw aan onze bisschoppen er. ook trouw aan onze politieke leiders, daar dit niet alleen de katholieken ten voorbeeld strekt, maar ook een landsbelang genoemd mag worden. Ma zijn schooljaren voelde Dirk Ver- beek zich aangetrokken tot de journalistiek. Hij kwam aan de re dactie van het Nieuwsblad voor Ne derland. dat in Amsterdam werd uit gegeven. Vijf jaar later, in 1908, trok hij naar indië. waar hij werd verbon den aan het Nieuws van den Dag voor Nederlandsch-Indië. Vervolgens was hij enige tijd werkzaam aan het Ba- JN het Zeeuwse Zuiddorpe viert een boerderij haar eeuwfeest. De honderd jarige is wijd en zjjd bekend om haar prachtige oude schuur, haar mooie hoofdingang, haar ganzen, kalkoenen en galnotenbomen (wilde kastanjes) In de lente, als de galnotenbomen in bloei staan, blijft menig Zondags wandelaar uit het land van Axel deze schone hofstede omgeven door gras velden en met in de voorgevel nog ijzeren tralies voor de lage vensters een ogenblik bewonderen. Vaak ook springt men er voor van de fiets. De boerderij ligt aan het begin van de St. Marcusstraat, even voorbij de R.K. lagere school. Zij is het eigen dom van een Belgische dame, afstam melinge van een familie die haar tot 1874 zelf bewoonde, waarna de heer Charles Puylaert haar in pacht kreeg. SCHAPEN "Pot 1913 toe hield men op de hof stede schapen, steeds rond de 200; vandaar de zeer imposante schuur, die oorspronkelijk de schaapskooi be vatte. Ouderen zullen zich de grote, iedere dag met herder en honden, ergens anders heentrekkende kudde, nog goed herinneren, doch vooral de huis vrouwen vanwege de eigenaardig heid van een van dc laatste „scha pers". Iedere ker- mis-Zaterdag na melijk dreef deze plaagzieke man, 's avonds als alle stoepen geschuurd en alle vensters ge wassen waren, tot grote schrik van genoemde huisvrouwen, zijn kudde 't gehele dorp door, een ondoordring - baar gordijn van stofwolken opjagend, zodat alle stoepen en vensters weer vuil en grijs zagen. Men hield de schapen voor de be mesting van het land (op sommige boerderijen was dit verplicht) en na tuurlijk tevens voor de wol. Omdat er geen schaapherders meer te vin den waren en deze zo populaire figu ren, kundig in het kousen breien en vermaard om hun vertellingen, op eens voor goed uit het gewest ver dwenen schenen, werden tenslotte de schapen van de hand gedaan. HET ENTREEHEK ("Amtrent het stijlvolle met twee gro- te arduinen ballen versierde en- tréehek, aan de binnenzijde waarvan de voornamen staan gegrift van al de kinderen van de eerste eigenaars, gaat de volgende nog slechts bij weinigen bekende anecdote: Er was aan het eind van de St. Marcusstraat nog een tweede prach tige boerderij (thans eigenaar de heer R. D'Hert) die eveneens aan een fami lie van H. toebehoorde. Beide heren v. H. gingen veel met elkaar om en waren dan vaak aan het redetwisten wie van hen de rijk ste was. Zo besloten zij op een goede dag elk een hek te bouwen. Wie het mooiste en duurste had, zou stilzwij gend worden beschouwd als de bezit ter van het meeste geld. De eigenaar van de boerderij, aan het eind van de St. Marcusstraat, bouwde een hek met drie pijlers, en meende daardoor de eigenaar aan 't begin van de St. Marcusstraat de baas te zijn. Maar deze, ofschoon zijn hek slechts twee pijlers had, bekroonde ze met de reeds eerder genoemde ar duinen ballen, waardoor het veel mooier cn kostbaarder werd en hij onbetwistbaar de titel van de rijkste te zijn, verwierf. Schatrijk waren ze nochtans allebei. MOOIE PAARDEN NS W Dc bekende galnotenbomen oij net hek in de winter, 's Zomers over schaduwen zij de gehele straatbreedte. '7oals heel veel vroeger de „pago's" (pauwen) die altijd achter het hek liepen te pronken, een bijzonder heid waren van de jubilerende boer derij. zijn het de laatste tientallen jaren de mooie paarden, hengsten en veulens, die er gefokt worden. Zij zijn tot ver in de omtrek bekend en be haalden op keuringen vele eerste prijzen. taviaasch Handelsblad en tenslotte werd hij hoofdredacteur van de Java- bode, In deze jeugdjaren bewoog hij zich ook al op het toneel. Als beroepsge zelschappen op tournée in Indië waren -en een beroep deden op medewerking was Verbeek altijd bereid een rol op zich te nemen. Zo speelde hij mee in een opvoering van Hamlet door Eduard Verkade en in Madame sans Géne door Henri Brondgeest. Hij trok rond met het cabaret van Louis Pi- suisse en Max Blokzijl en voerde met Cor Ruys en Tilly Lus verscheidene een-acters op. TERUG IN HET LAND TN 1913 keerde hij naar het moeder land terug om zich hier geheel aan het toneel te wijden. Zijn eerste ver bintenis kreeg hij bij Die Haghespe- lers onder leiding van Verkade. La ter trad hij toe tot het Hofstadtoneel onder Cor van der Lugt Melsert en het Amsterdams Toneel onder Louis de Vries. In tal van rollen deed hij voortreffelijk werk. We denken aan de uitbeelding van kapitein Hans Bar- ning in Vrede op Aarde, aan de moei lijke rol van Rudolf in Om de Praat jes, beide bij Die Haghespelers. In 1917 begon zijn engagement bij het Hofstadtoneel, waar hij o.a. de rol van Charles speelde in De Duivel in Delft en die van Otto in Elina Vere. ZAKELIJK LEIDER BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba dv P. v. d. Weele -Harms, Neeltje dv P. Koster-Huijs- sen, Eva dv J. de Feijter-Mechielsen, Janna dv J. Muller-Pijpelink, Pieter zv I. Verhelst-Vlaander, Cor zv Jan Dieleman-Kaas, Ronald zv P. Wul- lems-Cammaert Dingena dv J. Donze- Witte, Antonio zv E. de Moor-van Leeuwe, Rosa dv H. Netten-de Visser, Huibert zv P den Dikken-v. d. Berg, Ronny zv A. Meijer-Verga uwen. Huwelijken: A. Maas 23 j. en L. Ver- poorte 20 j„ J. Platteeuw 25 j. en H. de Bokx 20 j. Overleden: Sjouke Nieuwland 28 j, T. Kaan 71 j., E. v. d. Walle 55 j. Sas van Gent DIJ de stichting van Comoedia in u* 1922 werd Dirk Verbeek zakelijk leider. Met dit gezelschap vierde hij triomfen om. in De Herbergierster, van Goldoni en Zes personnages op zoek naar een auteur, van Pirandello. Na de fusie met het gezelschap van Verkade ontstond het Verenigd To neel onder directie van Verkade en Verbeek. Zij bespeelden met veel suc ces gedurende zes jaar de stads schouwburg in Amsterdam. Minder gelukkig was de combinatie met Louis Saalborn in Het Nederlands Toneel. In 1938 stichtte Verbeek met zijn vrouw. Betsy Ranucei-Beckman, het Residentie-Toneel. Johan de Meester trad hier mede als regisseur op. Het gezelschap opende met „1813", een stuk, dat geschreven was ter gelegen heid van het regeringsjubileum van koningin Wilhelmina. Na de bevrijding is het ensemble niet teruggekeerd. De zakelijke be slommeringen hadden veel van zijn krachten geëist en Verbeek besloot van een welverdiende rust te gaan genieten. Aan deze mooie jaren in bet Gooi is nu een einde gekomen door zijn onverwachte dood. Velen, vooral ook onder de jongere spelers, zullen aangename herinneringen bewaren aan deze grote kunstenaar, die zich ondanks vele moeilijkheden en teleur stellingen met hart en ziel aan het vaderlandse toneel gegeven heeft. W. VAN DER VELDEN OP ZN BOERENFLUITJES Door het optreden van het bekende radio-orkest De Bietenbouwers heeft Sas van Gent de primeur voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen gehad. Hoewel de grote zaal van de CHV van de NCB niet geheel was gevuld, was de belangstelling niet. onbevredigend te noemen. De aanwezigen hebben ge noten van dit mooie show-orkest. De praatjes van Gait Jan Kruutmoes gin gen er in als koek en de chansonnier Lubbert van Gortel, voorzitter van de geitenfokvereniging, oogstte een daverend succes. Alvorens tot afwerking van het pro gramma werd overgegaan, werd door kap. van Beek dank gebracht aan die genen, die er aan hadden meegewerkt een dergelijke uitvoering mogelijk te maken. Deze dank trof niet in het minst de directie van de CHV. welke de zaal bereidwillig had afgestaan en in gereedheid had laten brengen. Al met al werd het een zeer genot volle avond. Clinge ONGELUK MET BROMFIETS Mei. J. v. B. wilde met haar bromfiets de Grensstraat inrijden en nam de bocht te ruim. Daarbij reed zij tegen een betonnen paal. Zij liep een lichte hersenschudding op. De bromfiets werd ernstig be schadigd. Mej. v. B. werd bij fami lie binnengedragen waar zij op doktersadvies enige tijd moet ver blijven. Terhole FRANS DE KOCK TEN GRAVE GEDRAGEN Verschillende kransen dekten de baar Het stoffelijk overschot van de Woensdag j.l. zo tragisch om het le ven gekomen 19-jarige Frans de Koek is onder grote belangstelling begraven Verschillende autoriteiten en organi saties gaven van hun medeleven blijk. O.m. waren tegenwoordig loco-burge meester L.J. Vereecken van Hontenis- se, wethouder Arends en gemeentese cretaris O. Verstaeten, Mr. Reuser, burgemeester van St. Jansteen en de fa. Blijenberg met personeel. Pastoor Schouten droeg de plechtige H. Mis van Requiem op. In de begrafenisstoet liepen de fan fare Excelsior, een deputatie van de RKVV Hulst, de volledige afdelingen KAJ en VKAJ van Terhole, zomede vertegenwoordigers van zusterorgani saties. Het stoffelijk overschot werd gedragen door de Kajotters. Na de H. Mis volgde de tocht naar het kerkhof waar de absoute eveneens door de pastoor werd verricht. Aan de groeve werd het woord nog gevoerd door de heer C. Boone, voorzitter der RKHVV waarna hij namens zijn vereniging een krans legde. De wnd voorzitter der KAJ, J. de Schrijver legde een krans namens zijn vereniging, terwijl tenslotte ook een krans werd gelegd namens de eerw zusters van het R. K. Ziekenhuis te Hulst. Namens de fa milie sprak de heer Peersman een kort woord van dank. Overslag Benoemd. Tot onderwijzeres aan de O. L. School alhier werd benoemd mej. G. Fermont van Graauw. Biervliet BUURTVERENIGINGEN OPGERICHT Na de feesten kwamen verschillen de wijken nogmaals bijeen om te be slissen wat te doen met de overgeble ven gelden. Zo werden o.a. in de Gentsestraat en Beukelsstraat buurt verenigingen opgericht. De Beukelsstraat ging nog verder en Eaf het gevormde bestuur reeds onmiddellijk een taak. Besloten werd namelijk door een wekelijkse contributie te komen tot een buurtreisvereniging. HF.DKN ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Mignon. GOES - GrandGlenn Miller Story. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De man die zij begeerde. MIDDELBURG Electro: Tarzan's avonturen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Tot de laatste kogel. VLISSINGEN Ariënsgebouw 8 uur: Vergadering Vriendenkring. Alhambra: Glenn Miller Story. Luxor: De witte hel. GOES Grand: Glenn Miller Story. MIDDELBURG Electro Tarzan's avonturen. OOSTBURG - Ledel 8 uur Verboden spel. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Tot de laatste kogel. VLISSINGEN Alhambra Glenn Miller Story. Luxor: De witte hel. WAT IS van h men. Hij deze een nog slecht te Dol - de nuten acht Deze ach aansluiten Saint Brieu weest, of hi zei Suykerl woon afgesi NEDER EEN LANDl Het parcoi hellingen, g< lastige afdali vasie-streek, tie, heuvelac renvelden, af te bossen, w boomgaarden rechte stukk traject, gekn Normandisch als hun broe JEAN RC middels zwa; wedstrijdleid men. Al dadelij groep van IJ bij waren ni van de Bre en Gerrit Torti en Clei Nadat deze ging was ve peloton, gini verder Vitett ti pakte zijn aan, maar zo Hij liet zich kijkend, blijk van een and pas opdagen, moeilijkheid na 4 kilometi farcy overwc i' KLAj SAINT B tjij st; en in de hotels, de lijst Klaas var de vijfde „Die jor dags een i uur al op

de Stem | 1954 | | pagina 2