3 PRACHTIGE LANDBOUWDAGEN IN HULST iG IN fis Zeeuwsch-Vlaamse N.C.B.-kringen tonen hun kracht en bloei ,Dat is de N. C. B., dat doen we, dat kunnen we en dat willen we Drs Lockefeer schreef openluchtspel ALLE UURWERKEN m Werktuigendéfilé, sport demonstratie van jonge boeren en boerinnen - Paarden- en fokveedag Jhr DE CASEMBROOT tentoonsl opent stelling P. V. M. Vercauterente Nieuw-Namen Waar? JUat? Wanneer Even de pet af voor.... A. SPITTERS O. DE COCK HULST 35 8.95 98 Een stukje Zeeuwsch-Vlaamse folklore Drie dagen lang tentoonstelling DE STORMKLOK RIEP" een goedkope Vulpen Boekhandel Verwilghen Ik Ijstus |era J ile Zeeuwsch - Vlaanderen telt mee als we de heer Vercauteren vragen wat naar zijn inzichten de beteke nis is van de driedaagse landbouw- leesten, antwoordt hij kort en klaar, aat ait voornamelijk een manifestatie Xfn de katholieke boeren in het land ™Se? S^lde en grens is, een soort "machtsvertoon", in de goede zin van het woord dan. IN IEDERE GEWENSTE UITVOERING TEGEN SCHERP CONCURRERENDE PR'JZEN Koop Id-spre- Izijn de flot tros- gezien I jsterbes. ven van eder i en mo- Irdt door delburg, op de |om. deelne- [jrgen op Grote eestelij k arti- een ituum |ne kwali-1 file kleuren I |uw - rood I 45 nddoekers I - groen Stevige me-1 Ligstoel I DERDE BLAD DONDERDAG 8 JULI 1954 in A L GERUIME TIJD wordt organisatie van de LandVlaamse landbouw zich 2T het verkeer dat Hulst bouwdagen bemerken en Hulst. nadert geconfronteerd met men krijgt de indruk dat De beide kringen van de levensgrote borden langs de het „heel natwordt. En IS.C.B., Hulst en Oostburg kant van de weg. „Land- dat is dan ook volkomen organiseren deze groot- bouwdagen Hulststaat er juist. Het wordt zelfs meer scheepse agrarische feesten met reuzenletters op ge- dan men zo op het eerste schilderd en het tweede en gezicht zou vermoeden derde bord geven de ver de- deze drie dagen, de 10 e tot re onthullingen. en met de 12e Juli, manifes- Overal kan men trouwens teert de gehele Zeeuusch- de bedrijvigheid rond de en er is heel hard gewerkt. Want een feest als dit ver eist een gigantische en tot in de kleinste details geper- fectionneerde opzet. A LS MEN BESEFT, wat er allemaal in touw moet komen om er voor te zorgen dat de Landbouwdagen op rolletjes zullen verlopen, vraagt men zich verbaasd af hoe het mogelijk is dat men de zaak, in zo betrekkelijk korte tijd, voor elkaar krijgt. De gehele C.H.V.-staf van Hulst is al weken lang in het geweer, op bet kantoor van de landbouwwinterschool werd iedere avond vergaderd, in de hallen van de C.H.V. werd getimmerd, geschil derd en gesjouwd, de afdelingen van de jonge boeren en boerin nen hebben hun handen vol gehad, de fokverenigingen kregen er mee te maken, kortom, tot in ieder dorp in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen is de koorts van de Landbouwdagen doorgedrongen. Maar er staat dan nu ook een driedaags feest op stapel, dat iedereen, boer of geen boer, zal boeien en bekoren. Want het bleef niet bij de demonstratie van agrarisch kunnen en weten, neen, het werd méér nog een culturele uiting. AAN EEN zeer vermeldenswaard particulier initiatief heeft men een uiterst fraai onderdeel van de ten toonstelling te danken. De heer W. Colsen te Hulst, heeft zich namelijk beijverd om in de expositie een fol- kloristisch-culturele afdeling te bren gen, welke een schat van voorwerpen bevat. Ten eerste heeft hij alle mogelijke opgezette dieren, welke in het Z. Vlaamse polderland voorkomen, ver zameld en die tentoongesteld. Niet zo maar, in een simpele stand, doch in een omgeving waarin de dieren thuis horen. Een groot gedeelte van de ach terste tentoonstellingshal is omgeto verd in een echt Zeeuwsch-Vlaams landschap: een zeedijk, een vennetje, schor, weiland en daarachter over gaand in zandgrond. Alle dieren zijn in hun eigen omgeving geplaatst. Het landschap zelf is opgeluisterd met wat bebouwing, eveneens geheel in stijl. Een fraaie oude wagenschuur is een van de opmerkelijkste stukken. Verder zijn er oude boeren-ge- bruiksvoorwerpen, sieraden, oude pri mitieve landbouwgereedschappen aar de werk, tin enz. samengebracht. Ten slotte is een collectie oude volkskunst meer dan de moeite van het bekijken waard; naast het houtsnijwerk is b.v. vooral het borduurwerk uitermate fraai. Dit deel van de tentoonstelling, na veel zoeken en speuren door de vee arts, de heer Colsen, bijeengebracht, toont een stukje natuurhistorie en fol klore van het ZeeuwschrVlaamse ge west, dat zeker de belangstelling van iedere bezoeker zal trekken. Voor boer en burger \/RIJD AG AVOND, morgen dus, zal v het landbouwfeest worden ge opend, in tegenwoordigheid van tal rijke autoriteiten, waaronder de Com missaris der Koningin. Om half vier, morgenmiddag, worden de deelnemers ontvangen door het gemeentebestuur en in de Burgerzaal van het Stadhuis zullen enkele sprekers het woord voe ren. Rector Bekkers, de algemeen geestelijk adviseur van de N.C.B., zal spreken over „De principiële stands organisatie in deze tijd" en daarna zal prof. ir C. Booh, de algemeen advi seur van de Belgische Boerenbond een causerie houden over de structurele problemen in de Belgische landbouw. Om zeven uur zal tenslotte de Com missaris der Koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, de tentoonstelling in de C.H.V.-halIen openen. Dit ge beurt op een zeer originele wijze. Hoe? Neen, dat kunnen we niet ver klappen, maar in ieder geval kunnen we gerust zeggen dat zó nog nooit een tentoonstelling is geopend. Men zal de Commissaris kunnen bewonderen bij het verrichten van een voor hem on gewone bezigheid! Zaterdag, de eerste der drie Land bouwdagen, is het de „C.H.V.-dag". Na een H. Mis in de parochiekerk van Sas van Gent zullen honderden leden van de N.C.B. en hun dames de C.H. V.-magazijnen in Sas bezichtigen en na een koffiemaaltijd gaat heel de stoet een gezellige rijtoer door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen houden. Het einddoel is Hulst, waar natuurlijk het eerste bezoek de expositie geldt. In de middag wordt dan het massa le werktuigendefilé gehouden, waar aan door elf afdelingen van de Jonge Boeren wordt meegewerkt. De be roemde Staffanfare van de N.C.B., een muziekkorps te paard, zal er aan mee werken, evenals de Kon. Stedelijke Harmonie van Hulst. De bedoeling is een overzicht te geven van de ont wikkeling van de mechanisatie in de Zeeuwse landbouw. Er zal dus een beeld gegeven worden van de tijd waarin de boeren met de meest pri mitieve werktuigen hun land bewerk ten tot aan de tijd van vandaag, nu de modernste machines het werk vlug en goed opknappen. Staffanfare N.C.B. komt VOND AG is de Jeugddag. Dan hou- den de jonge boeren en boerinnen om twee uur een défilé door Hulst, ook opgeluisterd door de Staffanfare. Er komen ook deze dag niet alleen Nederlanders; wanneer men in Zeeuwsch-Vlaanderen feest viert, wordt de vriendschap met België nooit vergeten. Er komen dan ook 300 Bel gische jonge boeren en boerinnen, verder 400 Brabantse en tenslotte en kele honderden Zeeuwsch-Vlamingen. Op het terrein van de C.H.V., bij het station worden sportdemonstraties ge houden, onder leiding van de heer J. Sigmans, de algemeen sportleider van de N.C.B. Geen landbouwfeest zonder de glo rie van de zware Zeeuwse paarden! Maandag worden circa 200 paarden verwacht. De inschrijvers hebben na tuurlijk het neusje van de zalm uit verkoren om aan deze demonstratie van de Zeeuwsch-Vlaamse paarden- glorie deel te nemen. Ook een hon derd stuks rundvee zal op het C.H.V.- terrein zijn aangetreden. Wat deze keuringen nog het meest interessant zal maken, is de wedijver tussen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het zal eigenlijk 'n soort wedstrijd worden tussen het beste materiaal van „het vierde" en „het vijfde". Geen wonder dat uit alle stal len de beste dieren, fraai opgetuigd en lang niet zo opgewonden als hun eigenaren!, zijn afgezonderd voor dit gebeuren. Voor de hoogst bekroonde dieren zijn zes fraaie bekers beschikbaar, evenals tientallen medailles. Na de keuringen, om ongeveer vier uur, zul len er demonstraties met de prijswin naars worden gegeven en worden de prijzen uitgereikt. Ook dit aantrek kelijke programmapunt zal afgewerkt worden op de C.H.V.-terrelnen. Deze dag, welke wellicht voor de boeren zelf de grootste aantrekkingskracht zal hebben, belooft wel de interessant ste te worden, als men het tenminste louter „agrarisch" bekijkt! Het uitstekende programma van de ze landbouwdagen geeft overigens ieder zjjn deel; niet alleen de boer, maar ook de burger, die niets weet van de landbouw en nog moeite heeft met de kweek van zijn geraniums voor het venster, zal in het driedaags feest genoeg ontdekken dat hem be lang Inboezemt. En dat is ook de be- JN HET KLEINE NIEUW-NAMEN, in de historierijke polders van Schelde en Vlaanderen, staat een welvarende boerderij. Daar woont Clinges burgemeester, de heer P. V. M. Vercauteren, een man ieder die hem kent weet het met een eigen en zo nodig onverbloemd oordeel en een gezaghebbende stem, niet al leen m het bestuur van zijn gemeente, maar ook en vooral in het gehele Zeeuwsch-Vlaamse boerenleven. Hij is voorzitter van de Kring Hulst van de N.C.B., onder-voor- ruUvan "Sr°te" N.C.B. en tevens onder-voorzitter van de tb te Geen wonder dat deze man met zijn ervaring, vakkennis en organisatietalenten gekozen werd tot voorzitter van net bestuur van de Landbouwdagen te Hulst. iVe laten hiermee iets ziens van ons werk, ons leven, we treden gedu rende deze dagen massaal uit naar buiten. De opzet is louter organisato risch gehouden; het wordt geen com merciële vertoning. Neen, we willen hiermee alleen duidelijk en luid zeg gen: Klik, hier is nu de N.C.B. in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat kunnen, we dat doen we en dat willen we!" Dat de klemtoon bij de landbouw dagen vooral op het culturele is ko men te liggen, is geen toeval. Een principiële boerenbond werkt niet in de eerste plaats voor de maatschappe lijke belangen van zijn leden, ook al mogen die niet worden verwaarloosd en ook al wordt daar zo nodig voor gevochten. Maar het voornaamste blijft het geestelijke element cn de weerspiegeling daarvan is het eigen culturele leven. „Daarom ook", zo zegt de heer Ver cauteren, hebben we bij de land bouwdagen zo veel aandacht besteed aan de jeugd, aan wie een hele dag werd gewijd. De jonge boeren ver zorgen niet alleen het werktuigende filé, waarmee ze in zekere zin ook hun technische bekwaamheid manifes teren. maar ze spelen ook mee in het openluchtspel en houden hun massale sportdemonstratie". T)E N.C.B. in Zeeuwsch-Vlaanderen ®aat °us. tonen wat 25 jaren ka tholiek orgamsatiewerk heeft tot stand gebracht. Ook op het maatschappelijk niveau zal dit indrukwekkend wor den. De kringen Hulst en Oostburg zijn bloeiende loten op de grote N.C. B.-stam. Het bijkantoor Hulst van dé C.H.V., met zijn afdelingen en bureaux te Sas van Gent, IJzendijke enz. is het grootste van de gehele C.H.V. Zeeuwsch-Vlaanderen levert via de C.H.V. niet alleen de allergrootste hoe veelheid brouwgerst binnen eigen or ganisatie af, maar is ook van Neder land verreweg het belangrijkste brouwgerstgebied. Geen wonder, dat we drie maal achtereen en dus nu definitief de wisselbeker van „Na- cobrouw" hebben verworven. Al tellen we hier, in verhouding tot Brabant, niet zoveel leden, de beide Zeeuwsch-Vlaamse kringen tellen in de N.C.B. wel degelijk mee. De erken ning van de grote bond spreekt o.a. wel uit het onder-voorzitterschap zo wel van N.C.B. als C.H.V., welke bei de in Zeeuwsch-Vlaanderen berusten! We hebben hier in organisatie-ver band heel wat gepresteerd: Zeeuwsch- Vlaanderen heeft zijn eigen boekhoud- burcau, er is een middelbare en er zijn drie lagere landbouwscholen en voorts hebben wc een aandeel gcliad in de oprichting van drie huishoudscholen. Dit alles tezamen heeft de Zeeuwsch- Vlaamse N.C.B.-ers gemaakt tot men sen die in de grote bond een voorna me plaats innemen!" doeling, want de kringen Oostburg en Hulst van de N.C.B. willen zich tij dens deze dagen aan ieder mens laten zien, zoals ze zijn: bloeiende en krach tige afdelingen van een machtige bond. Vrijdag 9 Juli 3.30 uur: Ontvangst der deelne mers op het Stadhuis te Hulst. 19.uur: Opening der tentoon stelling in de C. H. V.-hallen. door de Commissaris der Ko ningin. Zaterdag 10 Juli 10.uur: H. Mis in de parochie kerk van Sas van Gent voor de leden en hun echtgenoten. Daarna bezichtiging van de C. H. V.-gebouwen te Sas van Gent. Rijtoer door Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen; eind doel Hulst. (Aankomst 14 uur). Bezoek aan tentoonstelling. 16.uur: Werktuigendefilé door Hulst, verzorgd door afdelin gen van de Jonge Boeren. Toelichting door ir P. W. Bak ker Arkema uit Wageningen. 20.uur: Openluchtspel „De stormklok riep" van drs L. Lockefeer, op de Markt te Hulst. Zondag 11 Juli 14.uur: Défilé door Hulst van de Jonge Boeren en Boerinnen met medewerking van deelne mers uit België en Brabant, opgeluisterd door de Staffan fare van de N. C. B. 15.uur: Sportdemonstraties op het C.H.V.-terrein. 20.uur: Openluchtspel „De stormklok riep" op de Markt te Hulst. Maandag 12 Juli 9.uur: Aanvang der keuringen van paarden en rundvee. 16.uur: Demonstratie bekroon de dieren en uitreiking prijzen 20.uur: Openluchtspel „De stormklok riep" op de Markt te Hulst. Gedurende de 3 landbouwdagen: tentoonstelling in C. H. V.-hallen. 1600 M2 volbezienswaar- digheden f~NP DE 1600 vierkante meters van de grote C.H.V.-hallen te Hulst komt men welhaast nog ruimte te kort om alles wat men de duizenden bezoekers van de Landbouwdagen wil laten zien, uit te stallen. Het voornaamste oog merk van deze grootscheepse en boei ende expositie is, te tonen wat de N. C. B. betekent en welke zijn vele ac tiviteiten zijn. Uren lang kan men er ronddwalen en ongetwijfeld zal men gaandeweg iets meer gaan begrijpen van de kracht van een organisatie als de N. C. B., welke voor de boeren zoveel is als het veilige gezin voor een kind. Natuurlijk zijn het eerst de N.C.B. en de C.H.V. zelf welke de aandacht voor zich opeisen, maar een hele serie stands tonen daarna welke een reeks van diensten, instellingen en bureaux de grote bond heeft, alle met het doel de leden op alle mogelijke terreinen te helpen. De eigen verzekering heeft er een stand, verder het boekhoudbureau, de boerinnenbond, het landbouwhuis- houdonderwijs, de bijenhoudersbond en alle andere takken welke in de loop der jaren uit de machtige N. C. B.-stam groeiden. Dan zijn er natuurlijk de talrijke voorlichtingsdiensten, zoals het N. A. K., dat met een stand „50 jaar gewas- senkeuring" de interesse zal oogsten; er is zelfs 'n laboratorium ingericht. De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Axel is vertegenwoordigd, de Gezond- JN de eerste plaats de pet even af voor de heren van Campen, Vercau teren en ir v. d. Wolf te Hulst, drie van degenen die zich weken lang het vuur uit de zolen liepen om de machtige organisatie van de Land bouwdagen voor te bereiden. Wie hen in de weken welke aan de feesten vooraf gegaan zijn opbelden of aan hun deur klopten, kregen meestal te horen „meneer is niet thuis." J7N dan ook voor de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen die royaal in de schatkist doken, voor de „grote" N.C.B. welke een financiële garantie schonk, voor het verzekeringsbureau van de N.C.B. dat een gratis assurantie schonk, tot zelfs een regenverzekering toe!, voor de boerenleenbanken, niet alleen de plaatselijke doch ook de belde Centrales van Boerenleenbanken te Utrecht en Eindhoven, die eveneens een subsidie gaven en verder voor de verschillende andere instellingen, semi-overheids en particuliere, die de Land bouwdagen steunden. pjIET minder voor de Nederlandse Spoorwegen, die de steeds meer expansie behoevende feestvierende boeren de beschikking gaven over het N.S.-terrein. \/ERVOLGENS voor de vele Zeeuwsch-Vlaamse fokkersverenigingen, die de Paarden- en Fokveedag van a.s. Maandag tot een pracht van een gebeur tenis helpen maken. j?N ook voor.... ja, voor wie eigenlijk niet. Honderden hebben hun best gedaan, gewerkt, georganiseerd, geregeld. De besturen van de krin gen, de afdelingen, de jongens en meisjes van de plaatselijke boeren- jeugd van de C.H.V., kortom, iedereen die bij de Landbouwdagen van de N.C.B. is betrokken. En dat zijn er velen.... heidsdienst voor dieren, Staatsbosbe heer, Nacobrouw, de Plantenziekte- kundige dienst, het Rijksveeteeltcon- sulentschap enz. enz. Ook uit het bedrijfsleven zijn er in zendingen: de Coöp. Suikerfabriek uit Sas van Gent heeft een stand, de Ne- derl. Federatie van Vlassersverenigin gen richtte een tentoonstellinkje „Ne derland weer Linnenland" in. Haast onafzienbaar is de rij van stands, aan de linkerzijde van de ten toonstelling wel 80 meter, ononderbro ken. Tezamen met de vele officiële in stanties laat de N. C. B. in deze prach tige expositie zien, welk een machtige welvaartsbron de landbouw, het oud ste aller ambachten, wel is en op welk een hoog wetenschappelijk niveau zij wordt uitgeoefend! 5? ETEN VAN de culturele hoogtepunten van de Landbouwdagen van de N. C. B. is ongetwijfeld het openluchtspel „De Storm klok riep", een werk van de bekende Hulsterse let terkundige drs L. Locke feer, die dit stuk op een machtige figuratie inge steld speciaal schreef voor liet landbouwfeest dat Hulst eind dezer week zal beleven. Het spel zal het sterkst spreken tot de mensen uit het land van Hulst, daar t in de oude vestingstad speelt, ten tijde van de Franse bezetting van 1794 tot 1797. Deze veelbewogen episode uit de geschiedenis van Belgisch- en Neder lands Vlaanderen heeft de ze gewesten met vele hel denfiguren verrijkt. Het taaie verzet tegen de Fran se onderdrukkers, die niet alleen de Staat, doch ook de Kerk hun wil wensten op te leggen, vormt het hoofdmotief voor het stuk „De stormklok riep". Het is de tijd van de Boerenkrijg, die vele van Vlaanderen's zonen onster felijk deed worden, een krijg welke werd gevoerd onder de leuze „Voor God en Vaderland" en speci aal in eigen gewest „voor outer en heerd". Deze leuze is in dit land niet onbekend. Ieder her innert zich nog het toneel werk van wijlen de heer Jos. Everaard uit St. Jan steen die zijn stuk „Voor outer en heerd" noemde en hetzelfde onderwerp be handelde, doch die zijn stuk in Belgisch Vlaande ren liet spelen. De velen die Everaard's stuk hebben gezien, zullen weliswaar in „De Stormklok riep" een hoofdmotief herkennen, doch dit spel van drs Lo ckefeer fdat bovendien 'n openluchtspel is en door 120 figuren, buiten de hoofdrolspelers om, wordt gefigureerd) biedt toch heel iets anders. Het gaat hier om het roemrijk aandeel in de Boerenkrijg van Hulst zelf. In het kunstlicht, dat tij dens de opvoeringen de oude gevel van het Stad huis zal beschijnen, zullen 2 eeuwen nieuwe geschiede nis vervagen en wordt de ru moerige doch heldhaftige tijd van de Franse bezet ting opgeroepen. De namen van de Hulsterse Magistra ten en de overige figuren helden, doch ook verra ders, officieren enz. zijn volkomen historie-getrouw. Drs Lockefeer raadpleeg de zijn oude archieven, ten einde de grote lijn van zijn stuk historisch juist te kunnen uitstippelen. Die zelfde namen zjjn ver trouwd in de oren van de mensen uit het Land van Hulst: v. d. Walle, Borgh- sttjn en Colsen, het zijn na men die de toeschouwers iets zeggen. Het openluchtspel wordt opgevoerd met spelers van St. Jan te St. Jansteen, het Reizend Volkstoneel de ka tholieke toneelverenigin gen van Nieuw-Namen en Lamswaarde en door spe lers van de boeren jeugd verenigingen. Daarenboven treden 120 figuranten op. „De stormklok riep", dat gedurende de drie land bouwdagen 's avonds wordt gespeeld, is tevens een hul de aan de voorvaderen van de Zeeuwsch-Vlaamse boe ren, wier nazaten met trots de geschiedenis hunner ge- geslachten mogen memore ren. In het kader van de Landbouwdagen past dit openluchtspel dus even zeer bijzonder goed. Twee symbolen van Zeeuwsch-Vlaanderens welvaren. Het C.H.V.-gebouw in Hulst en een kampioen der kampioenen, de merrie Irma van Clairon van de Gebrs. Mol te Grauw. HET BESTE EN GOEDKOOPSTE ADRES voor schoenreparatie en schoenen spuiten in alle kleuren is en blijft: Electrische Schoenmakerij BIERKAAISTRAAT 28 HULST Zaterdag a.s. 10 Juli GRATIS Luchtbalonnen WEEMAES - MOORTHAMER HEIKANT OP VACANTIE MET UW DURE VULPEN? EN ZE DAN VERLIEZEN? voor die dagen U zult er geen spijt van hebben Lange Nieuwstraat 24 Hulst

de Stem | 1954 | | pagina 5