Van dEtok Gevaarlijk vraagteken Van „rustig" tot verbetering mMÊÈAM D.D.D. Boekenplank AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Een vrouw in de eenzaamheid TWEEDE BLAD DONDERDAG 8 JULI 1954 Make-up/ Huidverzorging/ Thuisfront Een grapje Fossielen J~)E DIRECTEUR van het na- door B. M. BOWER F EN hoofdbestuurder der P. v. d. A. *-■ heeft laten verluiden, dat de par tij volstrekt geen haast za\ met de beantwoording der vraag de K.V.P., om duidelijk te ^erkla of de P. v d. A. de samenwerking^ w ;r„;s..Sn de socialistische egelstelling te lok j hetFkarakter°der ttVl^tfrU- van de politieke situatie noopt tot een beroep op de kiezers". Zo er mets bij- zondek gebeurt, volgt dit beroep van zelf over twee jaar. in 1956. Maar mr. Burger had kennelijk een vervroeging van deze uitspraak der kiezers op het oog. en dat zou alleen mogehjk zijn bii Kamerontbinding. In dit verband schrijft het socialistische Parool on der de titel „Storm op til hoe die dreigende storm wordt uitgelegd in de Haagse P. v. d. A.-kringen: De critiek van het partijbestuur van de K V P op het optreden van minister president dr. W Drees op de kader dag van de P. v. d. A. zou, zo werd in politieke kringen in Den Haag ver wacht, vermoedelijk wel mede onder werp van bespreking uitmaken in de wekelijkse vergadering van de minis terraad, die vandaag zou plaats vin- Wij denken zo. dat daar binnenska mers de politieke storm in het glas water nogal betijen zal. In de minis teriële departementen men herin nert zich dit uit de jongste begro tingsrede van dr. Drees dringt het rumoer van buiten niet zo gemakke lijk door. In elk geval vangt het ook bij critische opmerkingen over en weer een gemoedelijker accent. Klaarblijkelijk zit het bestuur der P. V. d. A. een beetje verlegen met t begonnen kabaal, dat zulk een sterke anti-paapse propagrndaklank kreeg. Het Vrije Volk van gisteravond: „de kaderdag was geen congres, maar voorlichting". Het Parool commentarieert de be dreiging met politieke gevolgen dan ook voorzichtig: „Wie schrijft het blad in een afremmend betoog van het eerste partij-fanatisme, zou zich daarover verheugen, behalve de com munisten? Het hangt er namelijk van af. of katholieken lid mogen blij ven van een andere partij dan de K. V.P. Men blijft van K.V.P.-zijde stel len. dat er aan het karakter van de ze Partij niets is veranderd. Misschien is dat zo, maar dat zal moeten blij ken uit het antwoord op bovenver melde vraag, zo werd ons gezegd". Deze stelling betekent natuurlijk maar een socialistisch foefje. Als de heer Ruygers een eigen katholiek de mocratisch partijtje wil stichten, zal dat niemand aan zijn politieke gewe ten kunnen beletten, al zou dit politiek geweten blijk geven sterk individua listisch gevormd te zijn. LIET liberale Alg. Hbl. van eergis- teravond werpt de volgende ver onderstelling op: „Het zal thans voor ieder wel duidelijk zijn, dat één dier mogelijkheden stellig is: de omzetting van de Katholieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A. in een Katholiek So cialistische Partij, die in haar poli tiek streven dan uiteraard ten nauw ste zal aansluiten bij dat van de P. v. d. A. Of de bisschoppen daar erg ge lukkig mee zullen zijn, is de vraag. Wij kunnen intussen de ook in an dere liberale bladen opgeworpen ver- Advertentie) onderstellingen van dergelijke aard de Tel." berichtte al, dat men de voorbereidingen had begonnen voor een afzonderlijke katholieke arbei derspartij uit de beste bronnen tegen spreken. Zover als aan de K.W. G. wordt toegedacht, wil zij niet gaan. Na de emotionele uitbarstingen, die de eenheid van ons volksleven heb ben geschaad, ware het ook voor ons nationaal samenleven verkieselijker, indien de heer Ruygers, zij het met al zijn voorbehoud, de door hem uit gestelde besprekingen met de K.V.P. ging hervatten. En dat ook de leiders der P. v. d. A. tot een bezonnen en openhartig gesprek met de K.V.P. konden komen over de saambindende gedachte, die dr Drees op de kader dag aldus deed horen: Als ik vandaag het woord tot u richt, ben ik mij er van bewust, dat de sprekers in deze bijeenkomst een bijzondere verantwoordelijkheid dra gen en een delicate taak vervullen. Wij staan hier niet in een gewoon po litiek debat. Wij zijn bijeen naar aan leiding van een boodschap die tot de leden van de rooms-katholieke kerk gericht is door geestelijke leiders van die kerk. Om te beginnen is de ver houding van de katholiek tot die lei ders een andere dan van de niet-ka- tholiek. Bovendien dienen de anders denkenden, die in één partij samen werken met katholieken en hopen dat dat mogelijk zal blijven, zich juist met het oog daarop beperkingen op te leggen, die zij niet zouden behoe ven in acht te nemen, als deze ver houding niet bestond. In het voorbij gaan moge gezegd worden, dat hier in een element ligt, waarvan het mij vaak verwondert, dat velen aan ka tholieke zijde de betekenis zo weinig begrijpen of waarderen. Het samen gaan van katholieken en niet-katho- lieken in één partij brengt uiteraard mede: èn dat katholieken invloed hebben op program en beleid, èn dat er een betere waarborg is, dat in de wijze van optreden met katholieke gevoelens rekening wordt gehouden. Dat zou niet betekenen, dat wij niet het recht en de plicht zouden hebben over de gevolgen van het mandement der bisschoppen te spreken". Het Vrije Volk dringt aan op een nadere verklaring door de K.V.P.: „Als het bestuur van de K.V.P. eerst eens in een gedocumenteerde verkla ring van hetzelfde gehalte als de ver klaring van de P. v. d. A„ die nog al tijd ter discussie staat, haar stand punt in zake hel mandement en zijn invloed op de politieke verhoudingen uiteenzet, kan het een antwoord ver wachten". Deze verklaring is reeds door jour nalisten gegeven in de katholieke pers, maar daarvan heeft noch het P. v. d. A.-bestuur noch haar pers zich iets aangetrokken. Ook zou de natuurlijke logica in de onderlinge partijverhoudingen eisen, dat de P.v.d. A. 'n ondubbelzinnig antwoord geeft op de vraag, gesteld door de voorzitter der K.V.P. Anderzijds zou het te be treuren zijn, indien het probleem, zo als het door dr. Drees werd voorge dragen, niet tot een eerlijk en open hartig adagium zou leiden. Blijft dit om prestige-redenen uit, dan ontwik kelt zich alles behalve in 's lands belang de samenleving der politie ke partijen voorshands onder een gevaarlijk vraagteken. WEKELIJKS BEURSOVERZICHT 1 T.M. 7 JULI 1954 jSJADAT HET BEGIN van deze be- richtsperiode een rustige beurs zonder een uitgesproken tendenz te zien heeft gegeven, trad in het begin van deze week een verbetering in. Olies waren wederom gevraagd en ho ger en de verhandeling van de stock- dividenden is nauwelijks met een da ling gepaard gegaan. Bezien wij het koersverloop over de maand Juni, dan zien wij een stijging van het koersge- middelde voor petroleumaandelen van 231.23 tot 241.04 en dat van de indus triële aandelen van 264.26 tot 271.69. Deze door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gemiddel den zijn voor de andere groepen, dat wil zeggen scheepvaart, banken en Indonesië niet veel veranderd. Men slaat waarschijnlijk de plank niet ver mis, indien men stelt, dat politieke factoren een remmende invloed op de markt hebben gehad; de gunstige eco nomische berichten en de zeer gun stige resultaten die regelmatig door het bedrijfsleven worden gepubliceerd hebben tenslotte de overhand gekre gen. Een nieuw aspect doet zich de laat ste dagen voor, n.l. een vergrote emis siebedrijvigheid ter beurze van Am sterdam. De gevraagde bedragen zijn echter niet groot, zodat deze emissie activiteit het koers-niveau niet be langrijk zal beïnvloeden. Zo komt Simon de Wit N.V., een van de grotere kruideniersbedrijven hier te lande, op de beurs met 512 aan delen B, ad 1000.- nominaal, tegen een koers van 100 pet., waarbij twee oude aandelen recht geven op een nieuw aandeel. Op de eerste dag be droeg de claim prijs liefst ƒ425.-, waar bij een oud aandeel uitkomt op 165 De Wit's Textielnijverheid heeft be sloten haar kapitaal te vergroten met 50 zodat zij met 1.650.000.- aande len op de markt verschijnt, eveneens tegen parikoers. De claims, waarvan men er twee nodig heeft voor een nieuw aandeel, worden thans iets bo ven de theoretische waarde van 180.- verhandeld. Voorts is het prospectus verschenen van de N.V. v/h Nierstrasz te Amster dam met een emissie van 500.000.- aandelen a 105 in de verhouding van 1 1. De theoretische waarde van de claim is circa 108.-. Voorts is ook het bericht verschenen in verband met de aanvraag voor het verkrijgen van de beursnotering der aandelen van twee bedrijven, die tot dusverre in deze streek practisch niet bekend waren. De OBAM is een be leggingsmaatschappij met een aande lenkapitaal van 1856.500.-, in het gen re Interunie en Robeco, doch bedui dend kleiner dan de beide laatstge noemde maatschappijen. De aandelen hebben een intrinsieke waarde van 200 De koers, waartegen de aande len de eerste dag ter beurze zullen worden verhandeld, is nog niet be kend, doch dit zal vermoedelijk tus sen 165 en 170 zijn. Een andere maatschappij, die zijn aandelen mid dels een introductie ter beurze onder het publiek brengt, is het automobiel bedrijf RIVA N.V. te Amsterdam. Ver handeling van deze aandelen is Dins dag begonnen met een eerste koers van 197 Ook deze week bestond er wederom een zeer goede vraag naar diverse pri ma industriële fondsen met het ge volg dat aandelen Dikkers Meelfabriek £)E GEESTELIJKE DEFENSIE is een nog ingewikkelder pro bleem dan de materiële. Terwijl de Kamer wikt en weegt over het voor en tegen van passages in de Defen sienota, beoordeelt Katholiek Thuis front de noden van de miltair op geestelijk terrein. Zo komt men ras tot de conclusie, dat vrije tijd en internationale omgang proble men vormen, die tot „defensieve versterking" dwingen. Het is niet (meer) voldoende om 'de jongens af te houden van vrouwen en drank, 'De militairen hebben dringend behoefte aan een positieve inhoud van hun leven en van hun dagen. Daarom wil Katholiek Thuis front onder de naam „Parade" gans Nederland als het ware mobiliseren als een enorme hulp-colonne. Na tuurlijk gaat dat weer geschieden in een zeer originele vorm. Hoe pre cies, dat blijft voorlopig een ge heim. We kunnen al verklappen, dat Katholiek Thuisfront er alweer in slaagde iets goed te bedenken. Aan de landelijke collecte, die men van plan is tussen 9 en 22 Augustus te houden, zijn attracties verbonden, Er komen namelijk bepaalde „ge schenken" aan te pas, die meer dan honderd gelukkige bezitters 38 jaar lang ieder jaar een fortuin (varië rend van een ton tot 10 mille) in de schpot kunnen werpen. Dit klinkt als een sprookje. Maar heeft ons Thuisfront al niet eerder sprookjes tot werkelijkheid omgeto verd? Wat zegt u? De zaak is het immers waard, dus doet geheel ka tholiek Nederland van harte mee.. y/E ZOUDEN NIET graag bewe ren, dat „Het Vrije Volk" niet van grapjes houdt. Wel beweren we aan de hand van een opmerking in dat blad over een Volkskrantgrap-. je, dat. „Het Vrije Volk" typisch katholiek-getinte grapjes blijkbaar moeilijk kan begrijpen (en dus waarderen). Zover is de Doorbraak nog niet. Wat is het geval? De Volkskrant sprak Maandag j.l. over „Millioen Rode-schaal-collecte voor bijzondere Noden". Daarbij tekent het P.v.d.A.- blad dan aan, dat het niet „fijn" is het gewetensconflict van de katho lieke leden van de Pv.d.A. als „bij zondere noden" te betitelen. Ten slotte blijkt het blad te menen, dat het vragen van excuus op zijn plaats zou zijn. Welnu, wanneer „Het Vrije Volk" ook maar het geringste besef zou hebben van wat een collecte met open schaal en van wat Bijzondere Noden betekenen, dan zou het be slist niet zo onkies zijn geweest in dit verband het inderdaad met eer bied te beschouwen gewetenscon flict van de katholieke P.v.a.A.-le- den te noemen. Ons dunkt, dat het majeen van oprecht excuus voor een zo klakkelooze bewering op zijn plaats is en Thomassen Drijver niet onbe langrijk in koers konden verbeteren. Het verslag is verschenen van de Hollandsche Kunstzijde Industrie. De bruto winst is niet onaanzienlijk ge stegen. Deze bedraagt ,f 4.129.000.- te genover vorig jaarf 2.819.000.-. De net to winst vertoont een stijging van circa 480.000.-. De vennootschap heeft echter besloten over 1953 wederom geen dividend uit te keren. Wel deelt zij mede, dat de resultaten tot dusverre behaald, be vredigend zijn. Bij de Mijnbouwwaarden traden de aandelen Billiton Maatschappij op de voorgrond, zulks naar aanleiding van de zeer fraaie resultaten welke in 1953 zijn behaald. De netto winst is van ƒ8.204.000 tot ƒ9.506.000 gestegen, ter wijl de liquide middelen op de conso- liditeitsbalans verdubbeld zijn. Deze bedragen thans ruim 52.137.000, het geen 2 1/2 maal het kapitaal bedraagt, dat na herkapitalisatie ƒ21 millioen groot zal zijn. Bij de Indonesische waarden ston den de aandelen Aniem en Overzeese Gas Woensdag j.l. in het middelpunt der belangstelling. Voor de Overzese Gas werd een koers van 140 ge noemd en de aandelen Aniem werden in open hoek van 75 tot 80 verhan deld. De Verenigde Deli-Mijen zijn met een prachtig jaarverslag versche nen. Hieruit blijkt, dat thans een dui delijke verschuiving naar de Ameri kaanse sfeer plaats vindt. Per ultimo 1953 was een bedrag van ƒ34 1/2 mil lioen in Amerika belegd ofwel ruim 55 van het kapitaal. Dit percentage is inmiddels gestegen door een uit breiding van de belangen van de Ver enigde Deli Mijen bij de American Su matra Tobacco Corporation, zodat men thans veilig kan aannemen, dat ca 65 van het aandelenkapitaal in de Verenigde Staten van Noord Amerika is belegd. STAATSFONDSEN bij Van Mierlo en Zoon N.V. te Breda. De converteerbare obligatie-lening Van Berkel's Patent is aflosbaar in 15 jaarlijkse termijnen, waarvan de eer ste vervalt op 1 Juli 1961. Van 1 Ja nuari 1956 tot en met 30 December 1960 zijn de obligaties converteerbaar in twee aandelen van ƒ500.- onder bij betaling van ƒ600.- in contanten. Aan deelhouders genieten een preferentie op deze emissie en wel zodanig dat het bezit van 4.000.- nominaal aan delen recht geeft op een obligatie van 1.000.-. De claims zijn verhandeld te gen een prijs van ca 5.- per stuk per aandeel van 500.-, zodat een obliga tie op deze basis uitkomt op ca 104 Op de Amerikaanse effectenbeurs in Wallstreet bereikte het Dow Jones- gemiddelde een nieuw hoogtepunt van dit jaar onder gunstige berichten uit het bedrijfsleven. Ditmaal traden de aandelen Douglas Aircraft en General Motors op de voorgrond. QP DE staatsfondsenmarkt staat thans de inschrijving open op een tweetal emissies, en wel de nieuwe le ning 3 3/4 België 1954, groot 50 millioen, waarvan reeds 15 mil lioen is voorgeplaatst, en de emissie Van Berkei's Patent, groot ƒ3 millioen converteerbare obligatiën. De lening België is de eerste buitenlandse le ning, die sedert 15 jaar in ons land wordt uitgegeven en als zodanig is zij een belangrijke schrede op de weg van het herstel van Amsterdam als in ternationaal financieel centrum. Onze versterkte deviezenpositie o.m. een uitvloeisel van de spaarcapaciteit die ons volk nog steeds kenmerkt maakt het mogelijk dat deze taak op nieuw ter hand kan worden genomen. Het is verheugend, dat onze Benelux- partner België het eerste land is, dat van deze gelegenheid gebruik maakt. Aangezien het rente-percentage van deze lening gunstig afsteekt bij het rendement, dat op de huidige koersen op de hier te lande genoteerde staats leningen is te maken, kan verwacht worden, dat deze lening een groot suc ces zal worden. De inschrijving is vastgesteld op Maandag 12 dezer, o.m. OBLIGATIES 29 6 '54 6 7 '54 3 Ned. '62-'64 100 11 16 100 11 16 3-3'/!% Ned. '47 99 7'8 99 1116 3 Ned. '47 doll.l. 95 13/16 95 5 8 3 Ned. '37 98 3 4 98 1'8 3 Ned. Inv. eert. 100 5 16 100 18 3 Grb.obl. 1946 98 3 4 98 13/16 3 Ned. Ind. '37 A 99 1 8 98 3V«% Ned. 1953 102 9 16 103 AANDELEN A'damsche Bank 197 202 1/2 R'damsche Bank 185 194 Twentsche Bank 194 1 2 197 Nat. Handelsbank 157 1 2 159 3 4 Ned. Handel-Mij 178 179 3'4 Alg. Kunstz. Unie 229 7 8 223 1,4 v. d. Bergh's Jurgens 299 298 Machinefabr. „Breda"' 148 148 1/2 Van Gelder Zonen 222 3 4 230 Unilever 349 350 3 4 H.K.I. 95 3/4 98 Ned. Kabelfabriek 213 215 G.B. v. A. Philips 251 1 4 255 Kon. Ned. Hoogovens 186 3/4 194 3/4 Wilton Fijenoord 194 196 Int. Gew. Betonbouw 131 131 Internatio 146 1'4 142 1 2 Billiton Mij II 289 1 2 299 1 2 Kon. Petroleum 523 429 3 4 ex. div Rubber C. Mij „A'dam' 83 1/8 81 1/8 Bandar Rubber Mij 130 129 Holl. Am. Lijn 149 1 2 153 K.N.S.M. 135 1 2 135 1/2 Ned. Scheepv. Unie 132 130 1/2 Rotterd. Lloyd 126 125 1/2 K. Jav.-Ch. Paketv. 121 1/2 120 1/2 Ver. Vorstenl. C. Mij 19 3 4 19 18 Handelsver. „A'dam" 118 117 12 Ned. Ind. Suiker Unie 68 1 4 67 Ver. Deli-Mijen 116 1/4 117 3 8 Senembah 99 97 1/2 AMERIKAANSE FONDSEN (eert. v. aand.) Anaconda Copper M. C. 38 9 16 38 3/4 Bethlehem Steel C. 69 1 4 69 1/8 General Motors 71 7 8 76 1/4 International Nickel 42 3 4 42 7 16 Republic Steel C. 58 3'4 58 7 8 United St. Steel C. 48 1/2 49 5/16 Cities Service C. 96 3/4 95 1 '4 Shell Union Oil C. 94 92 5 8 Tide Water Ass. Oil. C. 20 1/4 20 3/16 Southern Pacific C. 43 1/4 41 316 Union Pacific Railr. C. 135 3'8 133 7/8 VAN MIERLO bs ZOON KX Bankiers Anno 1 884 beleggingsadviezen MAG DAT. Van dezelfde schrijver lazen we „Lichaam en ziel", Opvoeding tot liefde. Met dezelfde interesse als deze beide boeken hebben we „Mag dat" gelezen. En we beginnen met een har telijke aanbeveling. De ondertitel luidt: gewetensvra gen der moderne geneeskunde en bio logie. Deze. ondertitel is nodig, om dat de eigenlijke titel zo weinig zegt. De Franse titel is sprekender: Offen sives biologiques contra la personne. Hej- is n.l. de bedoeling van de ge leerde schrijver de waarde van de menselijke persoonlijkheid te verde digen tegen de methoden van de mo derne geneeskunde en biologie. Er zijn in de moderne geneeskunde en biologie proeven die men waag stukken kan noemen proeven op men sen, die de grens van het toelaatbare naderen of.... overschrijden. Deze methoden onderwerpt Biot aan een onderzoek en zoals men verwach ten kon.... de dokter acht zich ver plicht verscheidene van de gevolgde methoden af te keuren of er tegen te waarschuwen. Wij noemen enkele hoofdstukken; Volksgezondheid en persoonlijke vrij heid. Psychotechniek en vrijheid van beroepskeuze. Psycho-analytische tech nieken. Eugenetica en sterilisatie- kunstmatige bevruchting - de eisen der liefde. Uiteraard is het boek bedoeld voor geestelijk volwassenen, voor wie wij graag onze aanbeveling herhalen. De vertaling is van drs. Niemeyer. J. H Nelissen, Bilthoven, Groeit Antwerpen). GIDS VOOR JOEGO-SLAVIë. Het is een werkelijk genoegen om met dr. L. van Egeraat als bekwame gids een reis te maken door een (ons) onbekend of minder bekend land. Zelfs wanneer dat voorlopig nog slechts kan geschieden per boek, is het prettig dr. van Egeraat tot reisgezel te hebben. Hij vertelt boeien^ vele we tenswaardigheden, is practisch in zijn aanwezingen en zeer talentvol in het opsporen van wat men na de reis be ziet als „waardevolle herinneringen". Daarom is het geenszins een waag stuk om de „Gids voor Joego-Slavië" als nieuw deel in de reisgidsenreexs van Allert de Lange N.V. te Am sterdam bij u aan te bevelen. Na een instructieve inleiding van dr. van Ege raat vindt u daarin nuttige en boeien de beschrijvingen van Alex Lutin. Zij zullen u ongetwijfeld inspireren om 't land, dat de laatste tijd in de belang stelling van vele toeristen kwam te staan eens nader te bestuderen en wellicht nadien, met de voortreffelijke Gids als gezel, ook te bezoeken. (Advertentie) VRIJDAG 9 JULI 1954 HILVERSUM I, 402 M. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 8.35 Waterst. 9.40 V. d. kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgel spel. 10.50 Radiofeuilleton. 11.10 Piano duo. 11.30 Gram. AVRO: 12.00 Musette- ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gram. 14.50 Voord. m. muz. 15.10 Blaaskwartet en pia no. 15.30 Amus. muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. kind. 17.00 Gram 17.20 Muz. caus. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.40 Tour de France. 18.50 Kinderkoor. 19.05 Ik liep laatst op een bruggetje, de verf was nat... Gelukkig dat ik CETREX meegenomen had i VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER tuur-historisch museum j te Lyon heeft onlangs mede- j gedeeld, dat de op het plateau van Saint-Vallier-sur-Rhöne onderzoekingen zijn gedaan met als resultaat, dat een belangrijke fauna be kend is geworden, welke heeft bestaan in de eerste uitlopers van de alpen-gletschers in de vlakten, een millioen jaar on geveer geleden. Deze fauna., waaronder geen enkele hedendaagse diersoort wordt gevonden, bevat enkele „voorouders van bekende die ren en onder geheel uitgestor ven vormen: mastodonten, en tijgers met slagtanden als dol- „ik denk", zegt Prof. Viret, dat er een algemene paniek is geweest; in hun vaart zijn de beesten gevallen en braken hun poten, wat door de op eenhoping van de skeletten verklaard wordt. De gewonde dieren en cadavers hebben de aandacht van de vleesetende dieren getrokken, want van de 28 soorten zijn er 14 vlees etende". Reclame T~\E BELGISCHE kranten zetten leerzame advert enties in hun kolommen. Zo wordt niet' zonder voldoening gemeld, dat een bio scoop er in is geslaagd het verto- ningsrecht te krijgen van „De liefde die doodt." Om misverstanden te voorkomen vermeldt men verder, dat de film een „hoge sociale waar de" bezit. Dus. Raak TNE POLITIE van het Italiaanse Castelfranco heeft de 75-jarige Maria V- Bascalone gearresteerd. Zij had vanuit het raam van haar wo ning een beduidende steen geworpen op het hoofd van de 74-jarige Miche- le Striscia, die daar helemaal niet van gediend was. „Vijftig jaar gele den beloofde hij mij te trouwen", verklaarde Maria stroef. „Hij had nog iets te goed vanwege het feit, dat hij het nooit heeft gedaan." Mooi P)ANK zij een 25-jarige moorde naar kan een blinde patiënt uit het ziekenhuis in het Afri kaanse Johannesburg weer zien. Na een netvliesuperutie bleek .ij weer te kunnen zien. De netvlie zen waren afkomstig van een moordenaar, die ter dood was ver oordeeld. Zijn laatste wilsbeschik king was zijn ogen beschikbaar te stellen voor de patiënt, over wie hij pas iets had gelezen in een plaatselijke krant. „Dit is de laatste goede daad, die ik kan doen", zei hij. Er zit toch wel iets moois in het trieste levenseinde van deze man. Reden F EN Oost-Duitse politieman is naar het veilige West-Duitsland uit geweken. Volgens zijn zeggen was hij er op betrapt het West-Duitse volkslied mee te zingen, toen dit door de vrije radio was uitgezonden nadat het Duitse voetbalelftal het wereldkampioenschap had behaald „Men wilde daarover gedonder heb ben," legde de vluchteling uit en daar paste hij voor. Vondst JN het vroegere Mesopotamië is een stelsel van be- vloeiingskanalen van onge veer 160 kilometer lengte ge vonden. dat ongeveer 6000 jaar oud is. Aldus werd door prof. Albrecht Goetze van de Yale universiteit medegedeeld. De kanalen waren ontdekt door 'rt expeditie, die onder leiding stond van Thorkild Jacobsen van de universiteit van Chi cago. Vlucht WOLGENS het Oostenrijkse blad „Welt am Montag" is een Zuid- Slavisch chauffeur pas geleden de grens overgekomen. Hij moet er veel werk van gemaakt hebben, want met een vaart van boven de 100 km. reed hij door de grensbarrières heen. Hij kreeg politiek asyl voor de moeite want aan de andere kant van de communistische staat had men be duidende lol vanwege het feit, dat hij de hele grenspost aan diggelen had gereden. V ertivijfeld TN DE STATIGE Times kon men kennis nemen van de volgende advertentie: „Mijn geluk hangt af van een paar toegangsbewijzen. Als ik niet snel kaarten kan krijgen voor de tenniswedstrijden te Wimbledon krijg ik haar niet." Dat „haar" sloeg op een meisje. De steller was een wanhopig minnaar. Hij heeft de kaartjes niet gekregen. Dus. „Ik zal 't je dan maar zeggenMarie, maar ik ben je met klaver jassen verloren aan Pietersen!" Boekbespr. 19.15 Muz. caus. VPRO: 1.930 „Austin Friars, vroeger en nu", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Rep. 20.30 „De Verenigde Naties", caus. 20.40 „Humanis me als levenshouding", caus. VARA: 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Tour de France. 21.45 Lichte muz. 22.05 Buitenl. overz. 22.20 Dansmuz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 V. d. jeugd. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 20.30 Morgendienst. 11.00 „Paul Kruger", hoorsp. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.40 Instr. Septet. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kinderkoor. 14.45 Kamerork. en sol. 15.20 Voordr. 15.40 Vocaal ens. 16.05 Rep. 16.20 Fluit en clavecimbel. 16.40 Gram. 16.45 Radio Philharm. ork. 18.00 Orkestconc. 18.20 Friese voordr. 18.35 Pianoduo. 18.50 Sociale vragenbus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toe lichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.50 Ki^chentag te Leipzig. 21.00 Orgelconc. 22.30 Godsd. voordr. en zang. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Symph. conc. 15.40 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.00 Kamermuz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.15 Symph. ork. en strijkkwartet. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Omr. ork. en so list. 14.45 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50 Gram. 18.00 V. d. sold. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 21.00 Operetteconc. 22.30 Gram. 22.55 Nws. Advertentie) WT Krabben en peuteren maakt f-flIKl" de kwaal steeds erger. De T~i T* helder vloeibare D.-D. D. UltjldQ dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP 17) Val zat recht overeind op de divan en bracht haar kapsel enigszins in orde, verwonderd om zich heen kij kend. „Alles is klaar, behalve de thee", kondigde Kent aan. „Ik wilde u net komen vragen hoe steik u ze wilt heb ben." Verwonderd keek Val hem aan met haar geel-bruine ogen. „Mijnheer Bur nett misschien heb ik dan toch niet gedroomd. Ik dach^ dat er brand was. Is dat waar?" Kent grijnsde „Ja. zo iets. U werkte als een oezetene totdat er niets meer te doen was en tren legde u het weik er bij neer. U was geheel en al uitgeput, en daarom heb ik u nier bin nen gebracht. En het eten is klaar maar hoe sterk wilt u de thee hebben? Ik had een idee" voegde hij er aan toe, „dat vr luwen meestal thee drin ken. Ik heb voor me zelf koffie ge zet." Val liet zich weer achterover vallen op de mooie kussens. „Ik wil geen thee. Als er brand ge weest is", zelde zij peinzend „is ailes waar. Alles is verband. Ik wil geen thee Ik wil sterven." Kent keer haar een ogenblik aan. „Zo wil ik dan de bijl voor u gaan halen?" Val had haar ogen gesloten, doch opende ze weer. „Het kan me niets schelen wat u doet", zeioe zij. „Oh, ik dacht u een plezier te doen", vertelde hij haar kalm. .Maal ais ik u was zou ik eerst eens iets anders aantrekken, dat niet zo ge rookt is als een ham, en dan zou ik een kop thee drinken en me in het onvermijdelijke schikken Maar als u natuurlijk met alle geweid Val snikte. „Ik kan het niet helpen. Ik geef niets meer om het leven. Het was al erg genoeg maar nu is alles verbrand en Maniey's hooi „Zeg", viel Kent haar genadeloos in de rede, „ik heb al dikwijls gahoord. dat vrouwen gekke dingen uithalen maar dat is de eerste keer dat ik een vrouw meemaak die zelfmoord wil plegen om net verlies van een paar akelige hooibergen!" Hij liep de kamer uit en sloeg de deur zo hard dicht, dat het hele huis schudde. ,,Dat zal haar zo kwaad ma ken. dat zij voorlopig aan niets anders zal denken", peinsde hij. Maar zijn ogen glansden en toen hij met zijn ogen knipte werden zijn oogharen op een hem onverklaarbare manier nat. Hij bleef staan en keek naar de zwart gebrande coulee. „Hier in dit gat week na week opgesloten zitten zonder een vrouw om mee te spreken moet bliksems vervelend zijn!" mompelde hij. Hij diep op zijn tenen naar binnen, luisterde aan de deur en hoorde bin nen een gedempt snikken. Dat klons niet alsof zij „kwaad" was, en hij schold zichzelf voor bruut uit. Volgens zijn eigen methode zette hij thee, deed er overvloedig veel suiker en melk in. liet een snede broo<j bruin roosteren boven op de kachel volgens Arline's beproefde methode om brood te roos teren smeerde er zoveel boter op dat het er in druppels afdroop en ging het haar brengen met het air van een man, die vrede wenst, zelfs al moet hij er voor vechten. Doch toen hij zag dat zij met haar gelaat in een kussen gedrukt hevig lag te snikken, wilde hij, bijna geheel ontzenuwd terugkeren Doch hij morste alleen maar een derde gedeelte van de thee en kon nog juist het geroosterde brood opvangen, dat van de gelegenheid ge bruik had gemaakt om over de rand van het bord te glijden. „Ja, maar dat gaat zo niet", berispte hij. een stoel naar de divan trekkend met de punt van zijn schoen ,,U wilt toch niet dat Man u in zo'n toestand aantreft! Hij zal waarschijnlijk ook een beroerd slechte bui hebben, en zal be slist opgevrolijkt worden denkt u niet? Ik weet 't niet maar ik ben altijd van mening geweest, dat een man daarvoor gen vrouw neemt. Niet waar? U moet nu uw kaarten niet neergooien. Drinkt u deze thee nu eens op en eet da^ brood en ik wil wedden dat u zich daarna twee honderd per cent beter gevoelt." „Kom", drong hij een ogenblik later vriendelijk, aan. Ik dacht nooit, dat zo'n moedig vrouwtje ais u zich zo spoedig gewonnen zou geven. Ik schaamde me, dat ik u zo hard moest laten werken. U werkte harder dan ik hoor! U bent uitgeput, dat is alles. Drinkt u dit nu eens gauw op, voor dat het koud wordt Kom. Ik heb het reefy me beledigd te gevoelen, wan neer u mijn kookkunst zo in twijfel trekt. Val dong haar tranen terug en zonder haar gelaat uit het kussen te lichten stak zij haar verbrande hand uit tot dat zij zijn knie aanraakte.. „Oh, u u bent goed", zeide zij gebroken. „Ik dacht dat u slecht en verdorven was, en ik schaam me. U bent goed en „Nu ik ben niet van plan langer goed te blijven, als u niet onmiddel lijk dit kopje leegdrinkt". Zijn toon was luchtig en half-ongeduldig Doch ziji. gelaat zijn ogen speciaal vertelden een ander verhaal en het was misschien goed voor haar dat zij het niet las. „Over een minuut laat ik het hele zaakje vallen. Ik krijg al kramp in mijn elleboog", voegde hij er klagend aan toe. Val gaf een geluid, dat het midden hield tussen een snik en een lach en ging recht op zitten. Met meer haast dan noodzakelijk was, zette Kent de thee en het brood op de stoel neer en liep naar de keuken. „Ik begin zelf ook trek !n een stukje eten te krijgen", legde hij uit! ,,En zeg! Als u nog iets nodig hebt. geef dan even een gil dan zal ik het u brengen." Val nam het theelepeltje, proefde de thee, en bestudeerde dan twijfelachtig net kopje. Zij gebruikte nooit suiker in haar thee. Zij was benieu 'd hoe veel hij er in gedaan had. Zij nad een vreselijke hoofdpijn en voelde zich zwak, en koesterde geen hoop ooit nog eens beter te worden. „Is alles in orde?", klonk Kent's stem vanuit de keuken. „Ja", antwoordde Val, en trachtte haastig enige opgewektheid >n haar stem te leggen. „Alles is heer lijk!" „Wilt u nog wat thee?", van uit de keuken drong een geluid tot haar door, alsof hij een stoel achteruit schoof om op te staan. „Neen, neen, dit is voldoende!' Ang stig keek Val naar de keukendeur, bracht het kopje aan haar lippen en dronk het neldhaftig leeg. Het was volgens haai, al het minste lat zij kon doen. Toen hij klaar was met eten trad hij de kamer binnen en zag naar aan het toast zitten, knabbelen. Zij keek hem aan met een verontschuldiging in haar ogen. „Mijnheer Burnett, u moet niet den ken, dat ik altijd zo kinderachtig ben begon zij, met een zucht achteruit leu nend tegen de kussens ,,Ik heb altijd gedacht, dat ik alles kon dragen Maar vannacht heb ik niet veel geslapen. Ik droomde van brandi-n en dat Man- ley dood was en ik werd erg angstig wakker. Toen was net nog maar tien uur. Dus toen ging -k zitten lezen, en om de vijf minuten iep ik naar buiten om te zien of er een gloed aan de hemel was. Het was natuurlijk erg dwaas. En vandaag heb ik ook niet kunnen slapen Ieder ogenblik dacht ik het geloei van vlammen te horen. En toen kwam het. Maar lang daar voor was ik reeds uitgeput en ik moet flauw gevallen zijn. want ik her inner me niet hoe ik hier gekomen ben flauwvallen vind ik gewoon be- lachelijk! Ik heb nog nooit eerder zo iets gedaan'eindigde zij veront schuldigend. „Och er was aanleiding genoeg om flauw te vallen", troostte hij haar on handig. „Ik denk, dat het door de rook en de hitte kwam; het was bar heet. Heeft Man niet gezegd wanneer hij terug zou komen? ik moet zo zoetjes aan opschieten; het is een aardige wan deling naar (de Wishbone." „Oh u gaat toch niet weg voor dat Manley terug is? Alstublieft niet! Ik- ik zou hier gek worden alleen, en en misschien komt hij vandaag niet hij heeft zoveel te doen in de stad. Ik-ik ben zo bang voor brand Zij zag er werkelijk naar uit. Zij zat recht op en stak hem smekend haar han den toe, en haar ogen waren groot en helder. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3