Een politiewet op de helling HEILIGE KOEIEN" van New-Delhi werden te lastig ,DE RIJKS" WORDT „AANGEPAST" Zondag invaring van nieuw gedeelte Moer dij kbrug VERLAGING OMZETBELASTING BELOOPT f. 11 MILLIOEN Garderegimenten défileren Eisenhower tegen toelating van Rood-China tot de V. N. Koningin op De Klokkenberg Staking in de atoomfabrieken N Wetsontwerp ter oplossing van een oud probleem goed koper maar melk duurder Naar uitstel van ^enheidsgesprek? De aanpassing van pensioenen Verkiezingen van Gedeputeerde Staten in alle provincies Nachtelijke razzia in de binnenstad DAGRI.AO VOOR ZEELAND Margarine Gemeentepolitie blijft waar zij is Iets warmer Breuk met een eeuwenoude traditie Met touwen en stokken r Levensgevaarlijk medicijn 94e JAARGANG No. 21075 Uitgave: N V Uitgevers Mij Weerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux. "reQa' Roerstraat 18 l'el. Redactie: 8181. Admi- tralie- 8778 Verantwoordelijk Hootd- rèdacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C J v Hootegem Mr Lh A J J M Mes. Mi HBL Rechtei. LJ v t Westende. F u' M Vercauteien Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 a.85 per Kwartaal per pust t boa, pel week .uitsluitend OU bestellI U.45 incasso ^ordt oerekend. Losse nummers 13 cent Bostrek Voor God, Koningin en Vaderland D O N D E R D AG 8 JULI 1954 Adverlentiepi lis vuui de gentle oplage 1 U.3U per m'm (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m) Vooi advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0 12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0 30 pet m/m) Bu contract aan zienlijke reductie; volledig tanet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct pet m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: UUKS Westsingel 98, relefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST Dubbele Boort 7. Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 58. Tel. 2601. (JUSTBUKG. N.euwstraat 41, Tel. no. 35) "ITET ingang van 25 Juli zal de melk in het gehele land 1 cent duurder worden, zulks als gevolg van verlaging van het regeringssubsidie op dit kos telijk nat. Daar staat echter een verlaging van de margarineprijs tegenover, zulks met ingang van 11 Juli. Sommige merken margarine worden 5 cent per pakje goedkoper. Volgens de reke naars in Den Haag compenseert dit de duurdere melk. „VRIEZEN OF DOOIEN" IN DEN HAAG rYE informele gedachtenwisseling L* tussen de Nederlandse en Indone sische delegaties naar de Uniebespre kingen, zal vandaag worden voortge zet. Beide partijen hulden zich na af loop van het gesprek van gisteren, in zwijgzaamheid. Men kreeg de indruk, dat het kan vriezen en dat het kan dooien, maar van een impasse schijnt geen sprake te zijn. TNOOR EEN ONTWERP-POLITIEWET in te dienen, probeert de regering een oplossing te geven voor het reeds jaren sle pende politievraagstuk. Deze oplossing is niet gezocht in een ge heel nieuwe regeling van het gezag over en de organisatie van de politie, zodat er van een vernieuwing eigenlijk niet gesproken kan worden. De historisch gegroeide toestand van gemeentepolitie naast rijkspolitie blijft bestaan, waaruit volgt dat in nagenoeg alle gemeenten, waar momenteel gemeentepolitie is, deze ook aanwezig zal blijven. Alleen in de gemeente Haarlemmermeer zal een gemeentelijk politiekorps komen. Volgens de regering strookt dit dualistische stelsel uitstekend met onze volksaard, die zo af kerig is van machtsconcentratie. Toch wordt er iets gewijzigd. Het korps Rijkspolitie zal meer gemeentelijk worden georiënteerd. Eén der gevolgen hiervan is, dat de functie van gewestelijk com mandant niet wordt gehandhaafd. openbare orde wordt een zaak van de UIT DE Amerikaanse surplus-voorra- den aan landbouwproduc en, is ruim 6 millioen kg', boter aan Engeland ver kocht. Dit is de grootste transactie met het buitenland tot dusverre. IN DE V. S. zullen binnenkort de bui tenlandse diplomatieke i consulaire functionarissen, die zich bezighouden met politieke propaganda, verplicht zijn zich te laten registreren. EEN DERDE nieuwtje uit Amerika is minder pleizierig. Dat betreft de ver vaardiging van het dodelijke zenuwgas „G-gas" genaamd. Het Amerikaanse leger heeft aan de verv urdiging hier van de hoogste voorrang verleend. DE VROUW van een Amerikaanse professor heeft zich aangewend een pijp te roken. Het bevalt haar prima, naar ze zegt, maar helaas mist ze het lef, om de pijp in het openbaar aan te steken. IN DE GEWELVEN van de kathedraal van Milaan hangt al sinds jaren een schilderij. Kort geleden is dit geïden tificeerd als een rasechte Tintoretto, de beroemde loe eeuwse Venetiaanse meester. DRIE ENGELS sprekende lieden heb ben geprobeerd een Amsterdamse ta xi-chauffeur te overmeesteren, kenne lijk met het plan er met zijn wagen tussenuit te gaan. De chauffeur gaf zijn aanvallers echter zo deskundig partij, dat zij de benen namen. TN VELE gemeenten zal de politie- A taak toevallen aan groepen van het korps Rijkspolitie, centraal geor ganiseerd en beheerd, doch in haar optreden zo weinig mogelijk onder scheiden van gemeentepolitie. Voor de vervulling van taken, waar voor het centraal gezag rechtstreeks verantwoordelijk is, beschikt dit over een eigen apparaat (b.v. parketwacht, waterpolitie op de grote vaarwegen, verkeerspolitie mede bestemd voor bijstand bij ongeregeldheden). Daar- ïr.isdaad en ook de mogelijkheid van ordeverstoring in meer gemeenten en provinciën tegelijk, een zekere een vormigheid nodig met het oog op de samenwerking, hetgeen een zekere in menging van hoger gezag bij de plaat selijke vervulling van de politietaak en de organisatie van de plaatselijke politie geboden doet zijn. De verantwoordelijkheid voor de handhaving van de openbare orde in de gemeente laat 't ontwerp bij de bur gemeester, die voor de vervulling van de justitiële politietaak bij het Open baar Ministerie. Bij de organisatie en het beheer van de gemeente-politie wordt invloed toegekend aan de Justi tie voor zover betreft de onderdelen meer in het bijzonder belast met re- cherche-werkzaamhéden en het toe zicht op vreemdelingen. De groepen Rijkspolitie worden zo enigszins mogelijk per gemeente inge deeld en een nauw contact met de burgemeester wordt gewaarborgd. Deze met de plaatselijke politie dienst belaste groepen worden geïn specteerd door de districtscomman dant, die belast is met de leiding van het district. AANPASSING. Laat ons voortaan spreken over „die barre zomer van '54", vrien den. Dinsdag was het de koudste Juli-dag sinds 1919. Alleen in 1903 was het nog wat kouder, namelijk twee-tiende graad. TNOEL van de nieuwe regeling is de schepping van een korps onder centrale controle, maar voor wat be treft de onderdelen belast met de plaatselijke politiedienst voor het ove rige gedecentraliseerd en daardoor meer geschikt om zich aan te passen aan plaatselijke eigenaardigheden. De bijstand ter handhaving van de Commissaris der Koningin en in be paalde gevallen van de minister van Binnenlandse Zaken. ,In dit verband gewaagt het ontwerp ook van de koninklijke maréchaussée, die overigens niet door deze wet zal worden bestreken. Een novum is tenslotte dat het ont werp een taakomschrijving van de po litie geeft, die aldus is geformuleerd: „in ondergeschiktheid aan het be voegd gezag en in overeenstemming met de geldende rechtsregel m te zor gen voor de daadwerkelijke handha ving van de rechtsorde en het verle nen van hulp aan hen, die deze be hoeven". Dp K.N.P. is verbaasd TAE K.V.P. delegatie in het zo genaamde eenheidsgesprek heeft de delegaties van de K.N. P. en de katholieke werkge meenschap in de P.v.d.A. mee gedeeld, dat zij voortzetting van het gesprek onjuist acht, zolang de standpunten van K.N. P. en K.W.G. niet in beginsel zijn bepaald. De KVP hoopt, dat er spoedig ze kerheid .«al zijn, waarna het gesprek kan worden voortgezet. De heer Weiter heeft verklaard, dat deze gang van zaken hem bevreemdt. Volgens hem zou het juister zijn ge weest, wanneer dit standpunt van KVP-zijde op de bespreking vandaag ter tafel zou zijn gebracht. Uitstel of opschorting is iets dat de voorzitter en alle delegaties regardeert. TREINVERKEER GESTREMD TAE invaring van de eerste dubbelsporige overspan ning voor de Moerdijk-spoor brug, zal geschieden op Zondag 11 Juli. Zoals bekend moest de voor Zondag 27 Jupi voorge nomen invaring wegens ongun stige weersomstandigheden worden afgelast. Stremming van het treinverkeer zal zich voordoen van zes tot negentien uur. Ter vervanging zullen autobussen rijden. Deze vertrekken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over ieder heel en tien mi nuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen de af stand niet in dezelfde tijd als de trei nen kunnen afleggen, dient men reke ning te houden met vertraging, die ongeveer een half uur zal bedragen. Reizigers uit de richtingen Breda en Roosendaal zullen dus een half uur later dan normaal te Roosendaal aan komen. Reizigers in de richting Breda en Roosendaal moeten een half uur vroeger naar Dordrecht reizen, om vandaar per autobus de gewenste trein naar Lage Zwaluwe te kunnen halen. Voor het vervoer van ingeschreven bagage zal een vrachtauto rijden. De internationale treinen Amster dam-Parijs vice versa zullen over Utrecht en 's Hertogenbosch worden geleid. Reorganisatie Voogdijraden (Van onze parlementaire correspondent) HET ziet er geheel naar uit, dat het wetsontwerp op de Omzetbelas ting een aderlating zal ondergaan van direct aanwijsbaar 11 millioen gulden. Verlening van geneeskundige hulp zal niet meer belast worden. Dagbladen en periodieken zullen op hun adver tenties ook geen omzetbelasting meer hoeven te betalen. Ook de begrafenis ondernemers worden vrijgesteld. De detaillist-fabrikant en de detaillist- grossier zullen een ruimere grens van vrijstelling krijgen. Hoewel de Kamer hierover eerst vandaag zal stemmen, stond gisteren toch wel vast, dat deze verbeteringen het gevolg van enkele der vele amendementen op dit wetsontwerp er door zullen komen. Direct voelbaar zal de afschaffing dezer belasting zijn voor wat betreft dokters- en apothe- kerskosten. De diensten van de die renartsen blijven wel belast. De Kamer begon gisteren ook aan het wetsontwerp betreffende de „ver bouwing" van de Voogdijraden tot kinderbeschermingsraden. Hierdoor zullen er meer ambtenaren voor de Kinderwetten komen, die aan de Ra den worden toegevoegd. Deze Raden moeten door de kinder rechter worden gehoord, alvorens hij een minderjarige kan veroordelen. De particuliei'e organisaties zullen voornamelijk met het preventieve werk worden belast. Mogelijk groeit hieruit later een apparaat, dat zich met rapportage aan de kinderrechter kan belasten. De heer Van Rijckevors- sel heeft te dezer zake een pleidooi gehouden. Zeker is, dat het particu lier initiatief bij het kinderbescher- mingswerk primair zal zijn. De over heid zal pas ingrijpen, wanneer het particulier initiatief te kort schiet. VORIGE WEEK heeft men in Wage- ningen de eerste aardappels gerooid van een partij die immuun tegen aard appelmoeheid heet te zijn. FRANCO heeft zijn eerste persconfe rentie sinds 1939 belegd. Een originele opmerking: Persvrijheid", is vrijheid voor 50 dagblad-directeuren, maar niet voor een geheel volk". °ilIJZIG™GEN m de Hongaarse h«»v, yor,den door deskundigen beschouwd als een bewiis dat de kendSekit'tatie iin HonSarije zorgwek- altiid Lil" ?e Sevallen wordt er altijd „iets met de regering gedaan. EmLSf°hNEtL Van de NV Emba' —k en Houthandel té Botterdam, is in staking gegaan Er tavea°„ rVerï0i|mf: en percen- wegredVr\neddse^gSeLggTaaSd' Het 6erSte °™ZSCHE regering is plotseling koel gaan doen bij de onderhandelin- f"°.ver de ohekwestie. Er wordt ge maand» i nog wel een Paar maanden zal duren, eer de eerste ton nen olie aan de markt komen. 2? ^EE)i®LANDSE fabrieken van Su?rde melk ziJn in ernstige moeilijkheden gekomen, doordat Bcl- vprVrioHt eeni? de.Tinv°er van deze melk zi ü0i Nederlandse fabrieken zen Belgische markt aangewe- TIEN ITALIANEN, onder wie een ho ge functionaris van het ministerie van Handel en Industrie, zijn aangehouden op verdenking van spionnage. DE BIJEENKOMST der Beneluxmi- nislers, die twee maal moest worden uitgesteld, zal thans definitief op 30 Juli te Brussel worden gehouden. Men zal o.m. spreken over eenmaking van de accijnsrechten. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer W«tkkent0VZ\'„r( wi,n? ,tuss" :|?p de oprichtingsdatum van de Garderegimenten Grenadiers en Jagers mfridagtmnperiduren' M'Thl '\ttn I25"jar,g bestaan vieren.Woensdag i Vandaag: Zon onder 21.00 uur hebben H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een be- Maan onder 23.43 uur. Morgen: J 70eK' acbracht aan Den Bosch, waar zij de erewacht van de Grenadiers Zon op 4.30 uur. r'aan op 15.00 11 inspecteerden en een défilé van de jubilerende regimenten afnamen I I Overzicht van het défilé met rechts op het bordes van het Bossche stad- i huis Koningin en Prins. VIJFDE COLONNE IN HANOI '"THANS heeft ook president Eisenho- wer zich uitgesproken over de kwestie van eventuele toelating van Peking-China tot de Verenigde Naties. Volgens de Amerikaanse president is 95 pet van het Amerikaanse volk mèt hem van mening, dat rood-China niet in de V.N. thuishoort. Over het alter natief van terugtrekking der Ameri kaanse delegatie uit de V.N. is nog niet gesproken. Australië blijft van hetzelfde oordeel. Frankrijk heeft van generaal Grün- ther toestemming gekregen, een deel van de Franse troepen in Europa naar Met een vriendelijke glimlach en een hartelijk dankwoord aanvaardde H.M. Koningin Juliana een piaspop uit handen van mejuffrouw Bechtold, die deze gemaakt had voor prinses Marijke. De kleine plechtigheid vond plaats tijdens de rondgang van H.M. door de galerijen van het Sanato rium de Klokkenberg te Breda, dat zij gisterenmorgen bezocht. Indo-China te zenden. Mendès France heeft herhaald, dat zijn regering nim mer een capitulatie in Indo-China zal aanvaarden, maar in Parijs fluistert men nog steeds, dat er in Genève al lang besloten is tot verdeling van In do-China, zulks door toedoen van de premier (die binnenkort weer naar Genève gaat, om er zijn Westelijke en Russische ambtgenoten te ontmoeten). De regering van Vietnam verbond aan deze geruchten haar bezorgdheid. Ver deling zal leiden tot nieuw bloedver gieten, wordt gezegd. Volgende week Woensdag zullen de Vietminh-rehellen 200 zieke en ge wonde krijgsgevangenen van de Fran se unie overdragen, is gisteren be loofd. In Troeng Gia werd besloten tot instelling van een gemengde, com missie. die maatregelen, om het lot der krijgsgevangenen te verzachten, zal bestuderen. In het bedreigde Hanoi wordt in al lerijl een burgerlijk verdedigingsstel sel opgebouwd. Er gaat een gerucht, dat er ook een „Vijfde Colonne" in de stad is, die op het moment van de Vietminh-aanval. zich tegen de Fran sen zal keren. Voor wat betreft het andere Franse zorgenkind de EVG wordt vernomen, dat een studie groep de regeringen van Engeland en de VS zal adviseren, machtiging van haar parlementen te vragen, als er niet spoedig vorderingen met de EVG worden gemaakt. Het Westduitse ka binet, dat bij deze kwestie nauw be trokken is. heeft zich als één man achter Adenauer geschaard, die zei, dat het EVG-verdrag eerst door Frankrijk bekrachtigd moest worden, eer er over gepraat kon worden. Het Olympisch Stadion, is langza merhand gaan gelijken op een mo dern Babel. Links: Wout V/agt- mans, die met zijn Porsche naar het Stadion kwam, is bezig zijn kar retje uit te laden. Rechts: Op het C.S., waar Dinsdagavond de Fran se Nationale ploeg arriveerde, had den handtekeningen-jagers een goede dag toen Louison Bobet be reid bleek hun van dienst te zijn. Kans op intrekking van wetsontwerp T\E ministers Beel en Staf hebben de Kamer voor de keuze gesteld, of wel hun wetsontwerp „Nadere verho ging van ambtenaren-pensioenen met een toeslag" aan te nemen, ofwel het risico te lopen, dat het ontwerp wordt teruggenomen. De regering adviseert in het ont werp tot een collectieve aanpassing van de pensioenen, met terugwerken de kracht tot 1 Jan. 1954. De Kamer voelde in eerste instantie meer voor individuele aanpassing. Dit zou echter een zo omvangrijke taak worden, dat de regering wel genoopt zou zijn, het ontwerp, dat hoewel het grove re gelingen geeft, toch een stap voor uit is, terug te nemen. Verder zijn er wetsontwerpen inge diend inzake goedkeuring van de Be- nelux-protocollen, waarbij de handels- politiek en de sociale en economische politiek der drie regeringen worden gecoördineerd. In aansluiting hierop is er het wetsontwerp tot tijdelijke beperking van de teruggave van om zetbelasting bij export naar België en Luxemburg. P. v. d. A. IN LIMBURG STEMDE NIET gij de verkiezingen van Ged. Staten in Limburg onthield de P.v.d.A. zich van stemming. Hiertoe werd be sloten, nadat de KVP, die in de staten 39 zetels heeft, weigerde met de P.v. d.A. samen te werken, voor wat be treft de verdeling van de zetels in het college van Gedeputeerden. De P.v.d.A. had in Limburg bij de Statenverkiezingen twee zetels winst geboekt, maar de KVP vond dit nog geen verhouding, gezien haar eigen 39 zetels, om in het college met de P.v.d. "Y^OOR DE HINDOES is de koe een heilig dier. Vandaar, dat men op het platteland van India en ook in de steden millioenen koeien aantreft, die vrij rondlopen en die niet bang behoeven te zijn, dat iemand hen kwaad zal doen Wie in India een koe doodt, wordt als misdadiger beschouwd. Toen in 1944 een hooggeplaatste Hindoe door nonchalance zijn koe liet sterven (het dier verstrikte zich in zijn halskoord) moest hij drie dagen lang met een zwaar juk op de schouders door de straten lopen en in het openbaar ver giffenis vragen. T)E LAATSTE jaren echter zijn ook de Hindoes moderner geworden. En vandaar, dat hij de voorgeschreven verering van de „heilige koe" wel een beetje is gaan verwaarlozen. De stie ren, die eeuwenlang vrij mochten rondlopen, als wandelende grafmonu menten voor hun overleden eigenaars, zijn niet langer van hetzelfde hoog staande ras als zij vroeger plachten te zijn. Het zijn ordinaire beesten gewor den, veel minder verzorgd dan voor heen en oneindig veel br- taler. De koeien zijn over het algemeen handi ge dieven, die door hun eigenaars in de tuin van buurman worden gejaagd, om zich daar tegoed te doen aan aller lei groene gewassen en 's avonds wel doorvoed weer naar hun stal te ko men. Enkele weken geleden besloot het meentebestuur van New- Jelhi tot maatregelen over te gaan. Het kon zo niet langer. Ruim 4000 verwaarloosde koeien wandelden dagelijks door de stad en behalve dat ze een duchtig ob stakel vormden voor het verkeer, le verden ze ook gevaar op voor rustige wandelaars. TNKELE honderden robuste stede lingen werden gerequireerd en uitgerust met touwen en stokken, 's Avonds verzamelden zij zich bij het hoofdpostkantoor en zonder dat de ei genaars van de koebeesten op de hoogte waren, begonnen zij de straten schoon te vegen. Op strategische pun ten werden wegen en straatjes geblok keerd en iedere koe, die in de fuik liep dirigeerden de dapperen naar een stuk land, even buiten de stad. Natuurlijk ging het niet allemaal even vlot. Sommige koeien werden wild en gingen hevig tekeer, hun bela gers tegen de grond smijtend en win kelruiten vernielend. Voordat de jacht teneinde was (met redelijk succes) stond heel New-Delhi op straat. Som migen, uit hun eerste slaap gewekt, gooiden gealarmeerd ramen en deuren open, om vervolgens vast te stellen, dat het geen aardbeving was die de stad teisterde. De koeien die van hun vrijheid .j- roofd zijn zullen nu naar een soort „koeien-tehuis" aan de voet van de Himalaya worden gebracht. Over en kele dagen gaat men jacht maken op de stieren in New-Delhi. A. te gaan samenwerken. Aan de goe de verstandhouding tussen beide par tijen zal deze gang van zaken geen afbreuk doen. Gisteren kregen ook de andere pro vincies hun nieuwe besturen te zien. Ingrijpende wijzigingen hebben zich nergens voltrokken. Voor wat betreft de verkiezingen van Ged. Staten in Brabant en Zeeland verwijzen we naar onze berichten op pag. 2 van dit blad. Schrik in de VS. PI uton i 11 m productie ernstig in gevaar QNGEVEER 4500 leden van het personeel van de atoom centra te Oak Ridge te Tennes see en te Paducah in Kentucky zijn gisteren in staking gegaan om loonsverhoging af te dwin gen. Dit personeel werkt mede aan de productie van de Amerikaanse voor raad splijtbaar uranium voor atoom wapens. Het scheikundige proces van de uraniumproductie is zo ingewik keld. dat naar het oordeel van des kundigen het misschien een jaar zal duren voor men in geval van stop zetting van de productie de fabrieken weer op gang heeft. P)e Franse politie bezoekt dro gisterijen in het gehele land, om te vragen of de win kels nog flessen met het nieuwe „wondermiddel", Stalinon in voorraad hebben. Men neemt aan, dat Stalinon, dat in Januari j.l. door de gezondheidsautori teiten werd goedgekeurd, en dat is bedoeld als medicijn tegen steenpuisten en abcessen, de oor zaak is geweest van een veer tiental sterfgevallen. Maandag j.l. werd het praeparaat aan muizen toegediend. De dieren stierven onmiddellijk. Er zijn ruim tweeduizend flesjes met dit wondermiddel door het land verspreid. Er is over de radio een waarschuwing omgeroepen, om de flesjes in te leveren. Vol gens de politie-artsen veroor zaakt het geneesmiddel hersen vliesontsteking.

de Stem | 1954 | | pagina 1