LOURDES, BRON van KRACHT n VERTROUWEN Franse kolenmijnen vrezen bankroet Talenruil T lissen de Stem uit het lagere voetbal ir Nabij* KAMP „AHOY" FEESTELIJK GEOPEND Massale werkloosheid of nationalisatie 1 vielen I 11 Het broeit in liet je Oosten Mt I Vaccin tietehuis voor Rotterdamse jeugd onder Oosterhout Ernstige agitatie onder de mijnwerkers Atoom-electriciteit EXAMENS MARKTEN De route tot en met a.s. Zondag Officiële mededelingen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 JULI 1954 Bii de foto's: Rechts, de bedevaartgan gers voor de kathedraal; daarnaast biddend bU de Grot; onder, een krans bij het graf van de onbekende sol daat. I"r de hoofdsteden van het Nabue Oosten valt een verhoogde diploma tieke activiteit waar te nemen, welke veroorzaakt wordt door de toenemen de spanning aan de grenzen van Is- De koning van Jordanië heeft bij Syrië om militaire bijstand verzocht, in verband met de Israëlische aanval len in Jeruzalem, één der vele ver deelde steden in de wereld van van daag. Irak zegde reeds hulp toe. Een speciale afgezant van president Eisenhower heeft een bezoek aan het Nabije Oosten gebracht. Hij kon zijn lastgevers meedelen, dat Syrië, Liba non, Jordanië en Israël een verdeling van het water van de Jordaan in be ginsel hebben aanvaard. Deze landen waren bereid met de V.N. samen te werken bij het uitvoeren van een plan om de rivier voor bevloeiing te ge bruiken. "JAE MILITAIRE INVALIDEN, die Lourdes bezochten, zijn al weer lang terug, maar hun ervaringen zijn ook die van dui zenden bedevaartgangers naar dit Genadeoord. In de foto's, die zij meebrachten, zullen velen de sfeer herkennen die hun in her innering bleef nadat zij zelf in Lourdes waren geweest. De inva liden hadden voor hun reis naar Lourdes de beschikking over een militaire Dakota, die hen in vijf uur naar de voet van de Pyre neeën bracht. hoopt alleen. Hier vergeet ieder zijn AALMOEZENIER P. H. Stein kwaal en kijkt naar hen die nog •c» schreef ons: zwaarder zijn getroffen. Lourdes is op de eerste plaats voor Het Allerheiligste is aan alle bed de zieken. Dat worden we gewaar 's den en rolstoelen voorbijgegaan. Dan middags bij de Sa- -amentsprocessie, wordt feestelijk aan heel de menigte die eindigt met de ziekenzegen. In de- de zegen gegeven. Drie maal het rin- ze tastbare gemeenschap der heiligen kelen van de bel, waarbij het geroe- uit alle stammen, naties en talen zemoes verstomt, alleen de kreet van wordt het lijden dragelijk door de huilende kinderen en het gebrul van liefde. Dicht bij de grot der verschij- epileptieus verbreekt de stilte. Doch ningen is het leven niet zo hard als el- is het geen wanklank. Maria kent dit. ders. De rollen zijn hier omgekeerd. Het is een menselijke kreet om gena- De misdeelden weten zich bevoorrecht de die recht ten hemel stijgt uit het Ik sta achter het wagentje van sol- dal van tranen. Voorzitter R.K. S.V. „Gilze tegen K.N .V .B.-besluit Op de jaarvergadering der R.K. Sportvereniging „Gilze" heeft de waarnemend voorzitter, de heer C. Baeten, het jongste besluit van de K. N.V.B. onder de loupe genomen. De jeugdopvoeding, de karaktervor ming en de w e r k e 1 ij k e ontspan ning van de jeugd, betoogde deze, mag nimmer opgegeven worden voor geld. Hij nam op absolute wijze stelling te gen het besluit van de K.N.V.B. om een premiestelsel in te voeren en ver klaarde zich volledig tegen iedere vorm van professionalisme. De opvoering en karaktervorming van circa 300.000 jongens, aldus de heer Baeten, worden hierdoor opgeof ferd aan de glorie en de roem van misschien 300 vakmensen. HU noemde het tenslotte onbegrijpelijk, dat de K. N.V.B.die jarenlang voor de bekende idealen pal stond, thans op verzoek of onder dwang van enkelen hepft ge capituleerd. Tijdens de vergadering is de dezer dagen overleden voorzitter, dr R. P. Hoeks, op treffende wijze herdacht. daat van Essen, die twee benen en 'n hand mist. Hij kijkt vol meelij naar een doodsbleek joch van een jaar of zes dat iets verderop geluidloos begon te huilen als de kap van zijn wagentje wordt neergeslagen. Zijn moeder bidt met heel haar we- er zegen van Lourdes uitgaan, zen. Zij voelt zich niet vernederd, zij Zolang er vrome pelgrims zullen ko men uit alle windstreken uit België, Frankrijk, de Verenigde Staten, Enge land, Nederland, (Limburg!!!), Italië, Spanje, en vooral zolan er zieken hierheen worden gebracht, zolang zal GODDET BEZOEKT MALDEGEM De Tour langs Zeeuujsch- Vlaanderens grenzen Dit jaar zal het ook voor de bewo ners uit Zeeuwsch-Vlaanderen moge lijk zijn de Tourkaravaan te zien, daar de route leidt van Antwerpen over Gent naar Brugge, dus op korte af stand. Voor West Zeeuwsch-Vlaande ren zal het al heel gemakkelijk zijn, want hier loopt de route dicht langs de grens. Vrijdag 9 Juli zal de kara vaan namelijk om ongeveer tien mi nuten voor twaalf des middags de grensplaats Maldegem passeren. De reclamestoet komt hier reeds om half elf voorbij. Naar wij vernemen, zal de leider van de Tour de France, Jacqus God- det, te Maldegem een bezoek brengen aan de weduwe van Maurice de Wae- le, de bekende Vlaamse renner die in 1929 de Tour won. Ten gerieve van onze lezers onder de grensbewoners, geven wij hieron der de doorkomsttijden van de Tour in de 2e etappe (morgen). Beveren Waes 10 uur, St Niklaas 10.14, Belzele 10.20, Lokeren 10.34, Ze veneken 10.43, Lochristi 10.51, Gent 11.06, Mariakerke 11.14, Waarschoot 11.30, Ecloo 11.36, Adegem 11.45, Mal degem 11.50, Syselle 12.04, Brugge 12.10. Nader werd ons nog mededegedeeld, dat in Maldegem een huidebetoging zal worden gehouden ter nagedachte nis van de hiervoor vermelde Maurice de Waele, waaraan o.m. ook Jacques Goddet zal deelnemen. Na afloop wordt in Maldegem een criterium gehouden, waarvan behalve Belgische amateurs ook Nederlandse zullen deelnemen. Wetswijziging ten behoeve van IS.B. EVENTUELE SCHUILPLAATSEN BIJ NIEUWBOUW NTAMENS Bescherming Bevolking heeft indertijd een commissie on derzocht, of het mogelijk is bij nieuw bouw schuilplaatsen aan te brengen tegen oorlogsgeweld. De resultaten van dit onderzoek hebben ertoe geleid dat nu bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend tot wijziging van de woonruimtewet. Er wordt een wetsartikel ingevoegd, dat de moge lijkheid schept, bij algemene maatre gel van bestuur aan te geven, welke voorschriften in het belang van Be scherming Bevolking noodzakelijk zijn Die voorschriften moeten binnen maanden in de plaatselijke bouwveror dening zijn opgenomen. Delft slaagden voor het propaedeutisch- examen civiel ingenieur P. Cornehssen te Langeweg, A. Havermans te Bergen op Zoom, p, v. Leeuwen te Maartensdijk, J. v.d. Peyl te Terneuzen; voor het can didaats-examen electro technisch inge nieur C. M. Kleyn te Waalwijk. RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagden: voor het candidaats-examen rechten A. Verstijnen en J. Peeters te Tilburg: voor het candidaats-examen vee-artenijkunde W. Kalkman te Goes: voor het candidaats-examen tandheel kunde H. Gnvaert te Groede en H. Kart- haus te Breda; voor het vee-arts-exa- men P. Borm te Huist. ■-..us, T 1 ^JIDDEN OP DE VRAGGELSE HEIDE onder Oosterhout stopte Woensdagochtend een bus. Enkele tientallen levenslustige knapen, met koffers en rugzakken beladen, sprongen eruit en marcheerden zingend naar een fonkelnieuw gebouw, half verbor gen tussen bomen en struiken, maar toch van grote afstand te ontdekken vanwege de vlaggen, die vrolijk aan de mast wapper den. Het recreatie-oord van de Rotterdamse parochie van het H. Kruis werd feestelijk geopend. (Van onze Parijse correspondent) ER HEERST ONGERUSTHEID in het mijnljekken van Noord Frank rijk. De kompels lachen niet meer. omdat ze het najaar vrezen. Het kleinste kind hier weet, dat de Franse kolenmijnen niet kunnen concurreren tegen de buitenlandse en de gevolgen daarvan zijn nog niet -te overzien. 'Men vreest, dat" vele schachten -zullen -wdrdett gesloten, de bevolking tot werkloosheid zal worden gedoemd en ontbering en armoede de huizen en huisjes zal binnen sluipen. De verhuizing naar rijkere ko lenvelden is inmiddels in volle gang. Maar hiermee alleen is het probleem van de mijnen in Noord Frankrijk niet op te lossen. In het westen zijn de mijnen arm ge worden In het Oosten zijn nog rijke reserves aanwezig, die productiever kunnen worden ontgind. Als ver huispremie bieden de directies een woning aan. In snel tempo worden er in het oosten nieuwe woningen gebouwd, prefabricated-huisjes, waar van er gemiddeld honderd per maand gereed komen. In de groep van Auchel doen de directies al het mo gelijke om de productie en het ren dement op te voeren. Hoewel hierdoor de achterstand kan worden verkleind is zowel de ene als de andere maat regel nie, voldoende om de crisis op te vangen. MGR DE GROOT ZEGENDE GEBOUW IN |^E KRUISHEREN, die de parochie leiden, hadden een comité in het leven geroepen, dat de bouw van een kamphuis mogelijk moest maken. En dat comité heeft blijkbaar goed werk gedaan. Want het gebouw, dat op een. van de mooiste plekjes rond Ooster hout is verrezen, mag er alleszins zijn. vT jj 'n ftiftke slapzaal, met 59 Deaden, een eetzaaltje, dat ook als ka- P®1 kan worden gebruikt en verder wordt het tehuis begrensd door een terrein, dat als speelveld is ingericht en waar de jongens en meisjes, die hier op kamp komen, druk gebruik van zullen maken. Voor de eerste Rotterdammertjes, e!" ka?P "Ahoy" legast zün, was r alle reden om te zingen. Maar zo dra ze het kampgebouw hadden be- v?LVden tot gemaand. l h,et b'sdom Haarlem, Mgr. J. de Groot, ging namelijk het fen HWA"Zt*e"en daarna droeg hü een H. Mis op, die door het Rotter damse jongenskoor werd gezongen. o7lCalIS zlJn vreugde over wat hier voer de Rotterdamse jeugd werd gedaan, niet onder stoelen of -Er kan in dit kamp veel goeds tot stand komen" zei hij. „In de stilte van de ongerepte natuur krijgt de jeugd de gelegenheid, eens aan an dere dingen te denken dan die haar door de drukte van een nijvere stad dittlr °hWdronZen Misschien 'zou poroohiele vacantiehuis een kamD- RottèrdamseTeugd0rde" V00r de hele terreinen'rond Z £?bou£ dra de jeugd vrij spf kre^g, gaf ze op overtuigende manier uiting aan haar vacantievreugde. Als deze groep terug gaat naar Rotterdam, komen er weer andere bussen, met andere jonge va- cantiegangers. Kamp „Ahoy" zal in de zomermaanden niet dikwijls onge bruikt zijn! Frans-Engels DE STEDEN Aries in Frank rijk en York in Penssylva- nië hebben afgesproken om vanaf de volgende maand el- kaars talen te ruilen. Er zullen dan taalcursussen, culturele uitwisselingen en manifestaties georganiseerd worden in beide gemeenten. Het vooruitzicht an deze toenadering wordt met groot enthousiasme door de be woners van York ontvangen, en voornamelijk door de jeugd die al enige dagen bezig is met het bestuderen van het tweedui zendjarige verleden van hun „tweelingbroer" en proberen Frans te spreken. Klein cn vriendelijk gebouw, midden op de Vraggelse Heide kamp „Ahoy" voor de Rotterdamse jeugd. Het nieuwe ONDANKS VERHOOGDE PRODUCTIE F\e directeur-generaal va nde kolen mijnen in de departementen Nord en Pas de Calais, monsieur Signard heeft dezer dagen nogeens de nadruk gelegd op de ernst van de toestand, die z.i. een onmiddellijk ingrijpen van de staa, eist. Het bestaan van een millioen personen staat op het spel, want de belangrijkheied der mijnen in hec Noorden moet vooral niet worden onderschat: zij leveren ongeveer de helft van de Franse vraag. Ondanks de productieverhogingen ondanks eveneens de belangrijke modernise ringswerkzaamheden die sedert de be vrijding werden uitgevoerd is er momenteel spake van een crisis. De oorzaken zijn de concurrentie van de olieproducten en de concurrentie van de mijnen in Duitsland en Bel gië die ingevolge de Pool hun kolen vrijelijk in Frankrijk kunnen spuien. Vorr '54 wordt voorlopig 'n tekort ge raamd van 6 milliard, hetgeen op een omzet van 160 milliard nog wel geen catastrophe betekent, maar niettemin toch al te denken geeft. Indien de maatregelen, voorzien in de Kolen- en staalpool inderdaad de komende herfst zullen worden getroffen zou het tekort snel en beangstigend kunnen stijgen. Volgens plan zullen in de loop van de maand October nog wat grensformaliteiten uit de weg wor den geruimd, die tot nog toe de ge zamenlijke markt belemmeren en de transportprijs verhogen. De Franse kolenspecialistcn vrezen, da, hun land dan overstroomd zal worden door de Duitse steenkolen die 6 gulden per ton goedkoper kunnen worden geleverd. SOCIALE LASTEN. Met een bang hart vragen de mijnwerkers zich af, wat de toe komst hen brengen zal. Hun voor uitzichten zijn slecht en al vaker is aangetoond, dat sociale agitatie in het mijnbekken steeds ernstige ge volgen heeft Jn dat geval zal de productie moeten ingekrompen hetgeen grote werk loosheid ten gevolge zal hebben. Lo gischerwijs zullen hieruit de com munisten munt slaan en onlusten oorzaken. Men kan ook lagere verkoopprijzen vast te stellen, doeh in dat geval zullen de tekorten in tien tallen milliarden gaan lopen. De gemakkelijkste oplossing is na- tuurlijk de staat te vragen het jaar lijkse gat met de dure belastingcen ten te stoppen. Signard heeft de re gering evenwel een ander plan voor gesteld, dat de mijnen in staat moet stellen te concurreren met de Duit se, Belgisch en Nederlandse. De staat zou de sociale lasten, die op de mijn werkersionen drukken en tweemaal hoger zijn dan in Duitsland moeten verminderen alsmede de rente voor de moderniseringscredieten moeten verlaten. Inderdaad klaagt in Frank rijk iedereen over de ontzettend ho ge sociale lasten, die ongeveer 47 pet. van het loon bedagen De staat heeff deze inkomsten evenwel nodig om de krankzinnig hege kinderbij slagen te kunnen uitbetalen. Op welke wijze de kosten van de mijnen in Frankrijk dermate verlaagd kunnen worden dat Parijs met Bonn zal kunnen concurreren is momen teel dan ook niemand duidelijk! VERHUIZEN. Guatemala GEEN STEMRECHT VOOR ANALFABETEN T""\E nieuw gevormde regering van Guatemala is begonnen aan een grote schoonmaak. Men heeft het stemrecht ontnomen aan de mensen die niet kunnen lezen of schrijven. Uit deze groepen stamden de meeste com munisten. De bezittingen van ruim 100 func tionarissen van de regering-Arbenz worden geblokkeerd. Een onderzoek naar de moord op kolonel Arana, de vroegere legercommandant, die in 1949 werd geliquideerd, zal weldra begin nen. De regering-Arbenz stopte deze zaak in de doofpot. Verder zijn er nieuwe justitiële functionarissen aan gewezen. De staat van beleg, welke op 30 Juni j werd afgekondigd, is opgeheven, doch de opschorting van de Grondwettelij ke waarborgen zal voorlopig nog 30 dagen van kracht blijven. Engelse primeur 7ELFS volgens de meest pessimisti- sche schatting moet Groot Brittan- nië spoedig in staat zijn om door mid del van atoomkracht electrische ener gie op te wekken die 1 penny (onge veer vijf cent) per eenheid kost, aldus lieeft Sir John Cockcroft vorige week verklaard, toen hij sprak voor leden van de Franse Nationale vergadering. Sir John Cockroft is een van de acht leden van de Atoomenergie Autoriteit van het Verenigd Koninkrijk die op 1 Augustus het beheer over de ontwik keling van de atoomenergie in het Verenigd Koninkrijk zal overnemen ingevolge een recent Brits wetsbe sluit. Sir John Cockcroft voorzag een periode van acht jaar voor de bouw en het in bedrijf stellen van de eerste 2 Britse krachtstations. Na verbeter de centrales te hebben gebouwd zou het mogelijk moeten zijn om atoom - krachtcentrales te bouwen die 5000 megawatt kunnen ontwikkelen. Dit zou tussen 1965 en 1970 kunnen wor den bereikt. Tntussen hebben de mijndirecties op eigen houtje al enige maatregelen genomen om de crisis het hoofd te bieden. Men is doende de mijnwer kers te verhuizen van het westen naar het oosten, van het mijnoekken. TECHNISCHE HOGESCHOOL Aan de Technische Hogeschool te f^ENT Gij die niet? De heer God det, die het hele spectacle-stuk van de Tour van achter zijn donkere zonnebril volgt? Die in een ontzag wekkende Hotchkiss een Europees kijkspel regisseert, wao -aan Cecil B. de Mille en zijn Amerikaanse confraters in de showfilms, een zo gezegd puntje kunnen zuigen? Hij is de directeur van de Tour. Toen zijn schoonvader Henri Des- granges, de stichter van de Ronde van Frankrijk, overleed, liet deze hem de erfenis van de grootste wielerweiistrlijd van de wereld. Jacques Goddet heeft sedertdien met stijgend succes gewerkt aan de perfectie van de Tour. Hij ging daarbij niet te werk vol gens de geijkte Franse methode, want in dat geval zou de karavaan na twintig kilometer al lang ergens zijn verdwaald en zouden de meest vasthoudende renners aan het einde over alle windstreken zijn ver spreid. Goddet organiseerde zijn Tour met de berekende nauwkeurigheid van een man, die weet dat hij er zijn kost mee moet verdienen. Geen seconde gedurende die bijna 5000 kilometer is tevoren onbekeken gelaten. Geen meter onverkend. Ook dat is een facet van de Ronde. J7N Jean, Corneille en Pierre, kent kent'Gij die? "Wanneer de kara vaan voorbij uw woonstede Is geda verd, zult ge ze zeker kennen. Lange mannen met helmen en zware moto ren. Jean, Corneille en Pierre zijn 3 van de 26 „motards", de bereden agen ten van de Garde Répiiblicaine de Paris (hetgeen een aardig klinkend mondje Frans is). Zij zullen zorgen, dat' de baan „schoon" is. Zij handha ven de orde in het tomeloze gelid, dat door het West-Europese fietst. Wij weten het bij toeval, dat de jongens Jean. Corneille en Pierre he ten. Want wij hebben hen gesproken. Brave heren. Met een verantwoorde lijke taak. In kwieke taal hebben de snelle Parijzenaars een en ander ver teld. In dat „een en ander" schuilt de voorbeeldige orde, die de Tour ondanks alles kenmerkt. dan hebben t wij van doen met de Belgische coureur Stan Oc- I kers, die in het levenslustige Ant- minee drijft en in mzijn vrije tijd |f Tours rijdt, f Franse journalis ten hebben tij- dent een borrel •uurtje met serieu ze gezichten ver- OCKERS:^ klaarddat hij „awel" hun favoriet is voor de eindzege. Ze hebben het kwieke Belskê, leep als geen ander in zijn milieu, daar door in een weinig benijdenswaar dige positie geplaatst. Want wint nij bij geval de Tour werkelijk dan is dat niet meer dan thans van heni wordt verwacht. En wint hij niet dan kolkt de hoon van al zijn sup porters over hem heen. Wij hebben het vreemde manne tje opgezocht nadat hij niet zonder zwier zijn intrek had genomen in een hotel te Amsterdam. Het Belske zat daar grappen te maken. En teel te praten zonder veel te zeggen (Hetgeen een moeilijke kunst is). En daar li jben wij hem zonder meer gevraagd of hij werkelijk eerste zou worden, zoals onze Fran se konfraters dat dachten. „AwA," zei Stanneke, „als de andere cou reurs dat ook allemaal willen, zal da wel lukken, hé. Wat Ockers meteen karakteriseert. GOES, 7 Juli '54. Export- en Industrie veiling: Jucunda I 138.30, idem II 131.80 Wortelen 34. Kroten 1217 Gr. av Zw. BessenI 113.30. idem II 86.20, Fram bozen in kratten 134.80. Gewone veiling: Aarbeien 116—130, Bo de bessen 5479, Frambozen 85, Perzi ken 13—16. Kersen: Early Rivers 5965, Hollanders 61—72, Markiezen B 6272, idem C 18—28, Vr. v. Werden 6566, Klerken 80. Groenten: Bloemkool AI 3446 All 34 Afw. 27—40, Komkommers AI 28 BI 18 Cl 26. Tomaten AI 77 BI 73—75, Kropsla AII 4—5, Doperwten 4766, Tuinbonen 33—39, Wortelen 34. Kroten 12—17 Gr. Sav.kool 8—17, Spritskool 15, Rabarber 15. Dubb. pr. bonen 160, Peu len 84—105, Vr. aardappelen (grote) 13—-15 15, idem (drielingen) 1113, idem (kriel) 2—3. 's-HERTOGENBOSCH, 7-7 Op de markt van heden zijn aangevoerd 4.984 stuks vee, zijnde: 1.816 runderen, 391 vette kalveren, 349 nuchtere kalveren, 81 fokzeugen. 242 slachtzeugen, 78 lopers, 1.561 biggen, 108 schapen, 351 lammeren, 7 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van f 700,tot f 1000,per stuk, guiste koeien van f 590,tot f 850. per stuk, kalfvaarzen van f 650,tot f 900,per stuk. klamvaarzen van 575, tot 700,— per stuk, guiste vaarzen van 565,tot 725,per stuk,pinken van 375, tot 565,— per stuk, graskalveren van 225,— tot 355,— per stuk. nuchtere fok- kalveren van 95,tot 175,per stuk, nuchtere slachtkalveren van 45.tot 60,per stuk, zware soorten van 65,tot 95,per stuk, drachtige zeugen van 320.tot 430,per stuk, lopers van 90. tot' 120,— per stuk. biggen van 52,— tot 75,per stuk, schapen van 75,tot 115,per stuk, ooien met lammeren van 130,— tot 185,— per stuk, weilammeren van 55,tot 75,per stuk. Aanvoer van slachtvee 768 stuks. Prij zen extra kwalitieten f 3,05f3,10, le kw. 2,90—3—, 2e kw. 2,70—2,85. 3e kw. 2,50— 2,60, vette stieren 2,75—2,85, worstkoeien 2.30— 2.45 alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten van 2.60 2.90 per kg. lev. gew., vette kalveren middenklasse van 2,30—2.50 per kg lev gew, vette kalveren lichte soorten van 3.00 tot 2.20 ped kg lev gew, nuchtere slachtkalveren van 1.341.55 per kg lev gew, zware soorten van 1.60 tot 1.90 per kg. lev. gew, slachtzeugen van 1.65 1.70 per kg lev gew. met 4 kg tarra, fij ne jonge slachtzeugen van 1.751.80 per kg lev gew. met 4 kg tarra. Verdere mededelingen: De handel in melk- en kalfkoeien verliep iets vlugger, prijzen vast. Guiste koeien en weidevee werden vlot verhandeld, de prijzen bleven ruim ge handhaafd. Grotere aanvoer van jong vee met redelijke handel. Ruimer aan bod van vette kalveren met in 't be gin vlugge handel en hogere prijzen, af loop echter iets trager. De handel in nuchtere slachtkalveren verliep willig, prijzen hoger. Fokkalveren werden bij minder aanbod iets vlotter verhandeld, de prijzen bleven onveranderd. De han del in vette schapen verliep vlug, ruim prijshoudend. Ooien met lammeren han del willig, prijzen hoger. Minder aanvoer van weidelammeren, vlotte handel met hogere prijzen. Kortere aanvoer van fokzeugen met luidure handel. Lopers en biggen handel kalm prijshoudend. Grotere aanvoer van" slachtvee, handel redelijk, de prijzen bleven ongeveer ge handhaafd. Vette stieren en worstkoeien werd vlo,t verhandeld met vaste prijzen. Slachtzeugen werden bij minder aanbod vlot verhandeld, prijzen hoger. KAPELLE 7 Juli 1954: Industrie en Export: Aardbeien: Mad. Moutot I 132.10, idem II 131.80 Jucunda I 138.00—139.20, idem II 135.70—136.30, Climax I 137.90, idem II 130.05. Afwijkende aardbeien 89.90, Frambozen A.B. in kratten 141.60 142.10, Frambozen Afw. in kratten 129.90 Zwarte bessen I 115.80 Zw. bessen ofw. 92.20, Rode bessen I 58.90, Rode bessen afw. 47.90. Gewone veiling: Kasperziken 18. Aard beien: Climax 108138; 2844 p. doos, Moutot 83—133. Kersen: Markiezen 60— 82, Hollanders 52—72, Meikersen 47—59, Vroege v. Werden 48—62, Early Rivers 58—67, Suikerkersen 4447, Mierlose Zwarte 58. Frambozen: Malling Promise 138—198, Pruissen 139—202, Lloijd George 162, Walfried 139. Rode bessen: Jonkh. v. Tets 40—88, Prolefic 4293, Witte bes sen 22—24. Groenten: Aardappelen grote 11—13, driel. 3.54, Kropsla 2.5—8. Dubb. Princ.bonen z.d.r. 150151, Boskroten 8.511, Komkommers 8—32, Savoye kool 16, Bosuien 24, Bospeen 26—28, Rabarber 7.5, Bloemkool 2137, Snijbiet 16, Tuin bonen 26. KAPELLE 6 Juli 1954. Industrie en Export: Mad. Moutot I 134.80, idem II 130.20, Jucunda 1 136.50137.idem II 134.60, Climax I 134,—, idem II 127.90, Aardbeien afw. 80.05, Frambozen A.B. in kratten 137. Gewone veiling: Kasperziken 13, Aard beien: Climax 88125; 2551 per doos, Mad. Moutot 100—128. Kersen: Hollan ders 5567, Markiezen 5179, Vroege v. Werden 49—62, Meikersen 4757, Sui kerkersen 43, Early Rivers 5070, Bruine Blanche 24, Marellen 47. Frambozen: Malling Promise 129202, Pruissen 231 180. Walfried 127. Rode Bessen: Prolefic 40—78. Jonkh. v. Tets 41—82, Witte bes sen 4145. WATERSTANDEN Mannheim 4.22 0,10), Kaub 2.90 0,16), Trier 98 0,05, Koblenz 2.73 0,09), Keulen 2.61 0—08, Ruhrort 4.55 0,35), Lobith 10.35 0,48), Nij megen 8.01 0,41), Arnhem 8.15 (- 0,37) Eefde 2.91 (- 0,23), Deventer 1.95 0,18), Namen La Plante 1.51 (onveran derd), Borgharen 39.29 (4- 0,13), Belfeld 10.73 0,09), Grave 469 0,05). BIJDRAGEN IN OORLOGS SCHADE Het ministerie van Financiën herin nert de belanghebbenden eraan, dat boven de gewone bijdragen in oor logsschade aan bedrijfsuitrusting, be rekend naar het prijspeil van 9 Mei 1940, volgens bepaalde richtlijnen op verzoek van de belanghebbende aan vullende bijdragen worden verleend ingevolge artikel 72 van de wet op de materiale oorlogsschaden. Dergelijke verzoeken dienen voor 1 October 1954 te zijn ingediend. De verzoeken kunnen bij eenvoudi ge brief, onder vermelding van naam en adres van de aanvrager, plaats, waar de schade is geregistreerd, wor den gericht tot: 1. De directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel. Hooftskade 1, te 's Gravenhage voor uitrusting en inventaris van land- of tuinbouwbe drijven; 2. De bevoegde schade-enquete-com- missie voor uitrusting en inventaris van andere bedrijven. 55-oo

de Stem | 1954 | | pagina 11