akkertje Aristoteles Socrates Onassis kijkt niet op een miUioentje Naar een partij van het anti-papisme? TORPEDOJAGER WERD DRIJVEND PALEIS Plotseling hoofdpijn Sr AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Een vrouw in de eenzaamheid r AAT de Partij v. d. Partij over in 'n Partij v. h. Anti--papisme- Zij geeft aan deze veronderstelling de schijn mee. Mr. Bu''ëe'" politieke roffel tegen de herderlijke houding van de Bisschoppe hij bij het zomerfeest van de VARA van afkeuring ophitste zette de Drie bronzen platen voor Marinenionument in Soerabaja Tour-koorts Monte Carlo krijgt een goede beurt Metselwedstrijd Naturalisatie l'WEEDE BLA1) WOENSDAG 7 JULI 1954 tot kreten van afkeuring De socialistische pers scherpslijperij voort met Het Volk voorap, dat in zijn kolommen een aansporing opnam, met - speling om geen zaken meer met katholieken te doen. Het bestuur Her PvdA. gaf een tegen-manae ment uit en begon hardnekkig de Wende te propageren, dat de Bis schoppen haar de handschoen had den toegeworpen. Klaarblijkelijk speculerend op het bindmiddel van het oude geuzenbloed en het nog onversleten socialisme van de Da geraad der Volksbevrijding, begon zij een fanatieke beweging tegen het kerkelijk gezag over de katho lieke gelovigen. Zevenduizend aan hangers en de Ministers en Kamer leden der Partij heeft zij het jong ste weekend bijeengehaald. om hen te doen „huiveren voor een Kerk, die zozeer haar grenzen over schrijdt", ja, die „meer vertrouwen stelt in macht en organisatie dan in Christus". Door deze golfslag van anti-pa pisme te bewegen, begint de P.v.d. A. haar ware gezicht te vertonen. Tot dusver had zij het verborgen achter de levensbeschouwelijke ge lijkheid van alle overtuigingen, mits ze maar socialistische politiek bedre ven. Volgens hun statuten en de af spraken met haar propaganda 'oo- chende zij in de kanselarijstijl der partij steevast elke verwant schap met het N. V. V., hoe wel hier twee handen liggen op één buik; met de Wiardi Beekman- stichting, hoewel deze het laborato rium der rode partijbeginselen is; met het humanisme, dat de kiezers der P.v.d.A, al of niet uit de Kerkelijke afval gerecruteerd doordringt met de nieuwe religie; en voorts met de hele humanistische nasleep en sexuele en andere moder ne maatschappijhervormingen, die allemaal tot de bekende familie- idealen behoren. De K.V.P. is geen kerkelijke par tij, maar een vrije Volkspartij van katholieken, die in het licht van I hun gezond verstand, hun geweten 1 en geloof deze partij hebben ge bouwd. De P.v.d.A. komt thans ach ter haar masker uit, roept haar kie zers op om te „huiveren" voor de Katholieke Kerk, verzet zich tegen haar Bisschoppen, die 'n herderlijk schrijven aan de gelovigen richten en schijnt geest en houding in te spannen om in een anti-katholieke partij onder haar vleugelen te ver enigen alle oude en nieuwe anti papistische elementen in Nederland. Jeeft zij, om dit soort doorbraak van het anti-papisme te doen gelukken, de verbreking nodig der politieke samenwerking met de K.V.P.Ook deze schijn neemt ze aan, terwijl ze een propaganda door 't hele land begint om een millioen gulden bij elkaar te brengen voor de nieuwe verkiezingsstunt. Een stunt, die straks nog zal worden ge activeerd door de manoeuvre het uittreden der katholieken uit de P.v.d.A. nog verwoeder uit te spelen tegen het Kerkelijk beleid der Bis schoppen. Indien zij de politieke kaart van Nederland wil wijzigen, laat ze er dan rondweg voor uit komen. Dat zij duidelijk de aan vallende partij is, die alle emo ties van onverdraagzaamheid tot zich wil trekken, hebben de hierboven gesignaleerde handelin gen van agressie duidelijk gemaakt. Ook de gebezigde insinuaties ver duidelijken die houding. In zijn re de heeft Mr. Burger gesuggereerd, hoe bij de Statenverkiezingen de rollen in de K.V.P. aldus waren verdeeld, dat de nieuwe voorzitter de Weltergroep zou moeten terug winnen door verbreking van sa menwerking met de P.v.d.A. in het vooruitzicht te stellen. En dit ter wijl Prof. Römme moest blijven spelen op het thema van blijvende samenwerking om andere groepen niet af te schrikken Op ons verzoek om opheldering bij de voorzitter der K.V.P., mr. van Doorn, vernamen wij over die suggestie de categorische verklaring, dat hij aldoor heeft gepropageerd het voortduren der samenwerking, zolang daardoor een constructieve politiek mogelijk bleek De dubbel hartigheid, welke Mr. Burger de K.V.P. aanwreef, moet dan ook vol strekt ontkend worden. Het is een grievende en ongegronde beschul diging. Gaat de heer Ruygers afstand ne men van dit zeer doorzichtige anti papistisch politieke kabaal? Men mag wel aannemen, dat hij met zijn rede te Utrecht die stormachtig succes had, een tweemaal door de VARA werd uitgezonden. een uittreden uit de P.v.d.A. heeft voor bereid, al willen hij en de zijnen in geen geval tot de K.V.P. toetre den. Of hierop zal volgen de stich ting van een nieuwe katholiek-de mocratische partij, die in de prac- tische politiek zich vrij nauw bij de P.v.d.A.-politiek zou aansluiten Dan echter staat vast, dat aldus ook in zekere zin zou worden ingegaan tegen de passages in het Mandement, die de politieke eenheid der katho lieken bepleiten. Men kan zich ove rigens denken een soort studie centrum van de voormalige katho lieke leden van de P.v.d.A., die met hun critische geluid de K.V.P. voort durend zouden bestoken. Schijnbaar wordt met het uittreden zolang ge talmd, totdat een of andere vorm van nieuwe organisatie voldoende zou zijn voorbereid. Waarna dan te gelijk met het uittreden van de katholieken uit de P.v.d.A. de.... kabinetcrisis kan worden uitge'okt. Zonder op deze gissingen in te gaan, mag men in elk geval de aanval op het confessionele partijwezen, die reeds in het beginsel-program der P.v.d.A. was opgezet en die thans rondom de waardige figuur van dr. Drees zo agressief voor de luidspre kers ging staan, in de historie van het verdraagzame Nederland een verdrietige vertoning noemen. Bij de N.V. Koninklijke Begeer te Voorschoten, zijn in opdracht van de Oorlogsgravenstichting, drie bronzen platen vervaardigd voor het Marine monument te Soerabaja, dat is opge richt ter herinnering aan diegenen van ie Koninklijke Marine, die niet zijn thuisgevaren. De platen zullen binnenkort naar Indonesië worden verzonden, waar zij op het monument, dat op 7 Mei .1. werd onthuld, zullen worden aangebracht. De drie platen: links boven het Ad miraalsschip van Michiel de Ruyter, links onder: de Hr Ms „De Ruyter", die met Schout-bij-Nacht K. W. F. M. Doorman en de zijnen tijdens de slag in de Javazee ten onder ging. Rechts, Karei Doorman, naar wie het monument te Soerabaja werd genoemd. De ontwerpen voor de pla ten zijn van J. Ph. van Zegveld. enigszins blij koorts". met onze „Tour- Advertentie) 1 behoeft Uw dag niet te bederven. 'tis altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! i— ^/E HEBBEN onszelf de sportieve thermometer aangelegd. Laten we het nu maar dadelijk eerlijk be kennen: we hebben Tour-koorts. Niet omdat we bijster veel „ver stand hebben van wielrennen", ook niet (zo hopen we) vanwege de pure sensatie. Eerder (zo praten we ons dat tenminste voor) terwille van een moderne tak vaderlandsliefde, een bepaalde „trots op onze jon gens, die het dan toch maar weer zo uitstekend doen". Is dit koorts-verschijnsel nu niet, gelijk alle koorts, bepaaldelijk on gezond, zo hebben ons enkele vrienden afgevraagd. Waarop we na enig nadenken hebben betoogd: Dit is nu eindelijk eens een koorts, die aanspraak mag maken op een betiteling „gezond". Men kan lang twisten over de vraag, of een eve nement als de „Tour de France" helemaal sport is of misschien zelfs helemaal niet (meer). Men kan mo menteel echter beslist niet twisten over het volgende: de belangstelling voor dit spectaculaire gebeuren is tot in de grond sportief. Het houdt de aandacht van ontelbaren gevan gen in een gezonde sfeer. Het kweekt een bepaalde „verbroedering" en een gezonde rivaliteit Het ;s een verademing.... Daarom zijn we ^ristoteles Socrates Onassis, de Griekse zakenman, die de laat ste jaren bijvoorbeeld van zich deed spreken, doordat hij het Casino in Monte-Carlo, met alles wat daarbij hoort, voor een stevig prijsje aankocht, heeft blijkbaar gemerkt, dat het zijn voordelen heeft „in het nieuws" te staan. Enkele weken geleden breidde hij zijn vloot van tankschepen uit met het grootste tank schip dat ooit te water is gelaten en om er zeker van te zijn dat zijn naam genoemd werd, liet hij een Canadese torpedojager om bouwen tot een luxe jacht, dat even solide als luxueus is inge richt. Het jacht kreeg de naam „Christina", naar Onassis' vrouw, en als een drijvend paleis van goed 1400 ton bevaart het momen teel de wereldzeeën. KUNSTMATIGE ROTS.... Het is natuurlijk geen peuleschil, een torpedojager in een jacht te transfor meren. Men kan nu eenmaal niet tus sen pantserplaten een cocktail drin ken. Aristoteles Socrates Onassis nam dus een scheepsbouwer in de arm en liet de man een tekening maken van hoe-het-worden-moest. Toen die teke ning klaar was, vernam hij, dat het grapje ruw geschat 2.500.000 dollar zou kosten. De heer Onassis knipperde desondanks niet met de oogleden. Hij zei, dat het zo goed was en dat dê deskundigen maar moesten zien wat ze er van maakten. Na ettelijke maanden is het werk nu klaar gekomen. Op het achterdek is een marmeren zwembassin aange bracht, met een vloer van mozaïek werk, die beweegbaar is, zodat er eventueel op dekhoogte een dans vloer kan worden gelegd op de plaats van het zwembad. In de lounge van het schip kan men een hoge schoorsteen bewonderen van lapis lazuli en in de zeer gezellige bar kunnen de gasten van Onassis plaats nemen in clubfauteuils, die met wal vis-huid zijn bekleed. De rest van 't schip is navenant. Er is, kortom, niet op een dollarcent gekeken. Die 2.5 millioen dollar ten spijt, heeft de heer Onassis nog andere plan nen. Hij heeft het casino in Monte- Carlo niet gekocht om het onder mo numentenzorg te plaatsen, maar wel om er persoonlijk residentie te kie zen en de roulette wat meer in trek te brengen dan zij de laatste jaren is JTR GAAT nu al maanden lang een kreet door ons herbouwend va derland: gebrek aan geschoolde vakarbeiders! Zover onze inlich tingen strekken, is dat gebrek in derdaad onrustbarend. De vraag is reeds opgeworpen, 'of het (nog) wel verantwoord mag heten „aan de lopende band" geschoolde vak arbeiders als emigranten weg te la ten gaan, ja zelfs de emigratie te bevorderen door steun in velerelei vorm. Hieraan moesten we denken, toen ons een mededeling bereikte, welke ons ten opzichte van dit probleem een bepaald gevoel van vreugde schonk. Ook dit jaar zal namelijk weer gestreden worden om „de zil veren troffel" om de titel van „Ne derlands beste leerling-metselaar". Dat geschiedt in de tweede helft van deze maand te Overschie. On geveer 60 toekomstige vakarbeiders, thans nog leerlingen van technische scholen, zullen dan in een sportie ve strijd laten zien, dat ze het zeer ernstig nemen met het metselen als vak. Een verheugend verschijnsel is ook, dat het aantal deelnemers is gestegen. Verheugend vooral voor de organisatoren, het Bouwcentrum en „De Nederlandse baksteenin dustrie", omdat hun gelukkig ini tiatief dat succes tenvolle ver dient. geweest. In een kantoorgebouw van drie verdiepingen, dat een half mil lioen heeft gekost bereidt Onassis de verbouwing van het casino voor. Dat gaat hem een millioentje per jaar kosten, maar omdat hij desnoods tien millioen per jaar kan uitgeven zoals u en wij een tientje, draait hij daar zijn hand niet voor om. /~\nassis laat 'n nieuw danspaviljoen bouwen, bij het casino en hij is tevens van plan, een luchtdienst te openen op Engeland en Italië, met grote viermotorige vrachtvliegtuigen, die vacantiegasten-in-goede-doen met auto en ai naar Monte-Carlo kunnen brengen. Ook de mensen die met hun eigen jacht naar Monte-Carlo komen, be weert hij, hebben tot nu toe te weinig service gekregen. Vandaar dat hij een enorme, kunstmatige rots laat op richten, een goede honderd meter huiten de havenmond. Die rots krijgt de vorm van een pyramide en zij moet de lastige golfslag in de baai helpen breken, zodat de dure schepen in de haven geen hinder meer hebben van een al te sterke deining. Het strand wordt eveneens geriefe Iijker, want om de tere voeten der badgasten voor beschadiging door schelpen en steentjes te behoeden, laat Onassis het over een grote uitge strektheid bekleden". Tot zover de huidige plannen van de ondernemende Griek. Het zal daar wel niet bij blijven! JN een bij de Tweede Kamer j ingediend naturalisatie- wetsontwerp is ö.a. voor natu- ralisatie voorgedragen de heer Wilhelm Strassburger. Deze werd in 1904 te Lahr (Duits land geboren. In 1938 kwam hij met het Circus Strass burger naar Nederland. In Maart 1943 werd hij tot Duit se militaire dienst gedwon gen. Gedurende zijn diensttijd zo deelt de Minister van Justitie in zijn memorie van toelichting over hem mee, toonde hij zich het Neder landerschap waardig door een Nederlander in dienst van de Britse inlichtingendienst on derdak te verschaffen en voort te helpen. Kort voor de capitulatie van de Duitsers deserteerde hij, waarbij hij zijn uniform en wapens aan de illegaliteit gaf. Blind ETEN BRIEFJE, gericht aan de pen- sioenraad te Bremen, maakte de lui daar een beetje wantrouwend. In het schrijven werd namelijk de aandacht gevestigd op een blinde, die op voortreffelijke wijze als kee per optrad, wanneer dat zo eens uit kwam Toen werd onderzocht of de man blindheid simuleerde, bleek dat hij inderdaad niet zag. Hij ging ge heel op het gehoor af. Advies "Tweeduizend bewoners van ge meentewoningen te Kings Lynn in het beste Norfolk hebben de me- deling ontvangen: „Denk om Uw buren, anders moet U Uw woning uit". De voorzitter van de huisvestings commissie ter plaatse verklaarde in een toelichting: „Er zijn de laatste tijd veel klachten over burenge rucht en verzoeken om een andere woning binnengekomen. Dit moet uit zijn. Wij moeten trachten onze huurders wat liefde voor de buren bij te brengen. De moeilijke elemen ten gaan wij nu aanpakken". verklaarde het valse gebit te nebben verloren. Sedert dat ogenblik heeft het kauwinstrument 'n hele lijdens weg doorlopen, waarbij laadkasten, schudzeven en wasketels te pas kwamen. Maar het gebit was van goede kwaliteit. De houwer eet er weer mee. Rem Tn de Amerikaanse staat Tennessee heeft het onlangs een stevig stuk je gestormd. Daarvan weet chauf feur E. Fields mee te praten. Hij dacht: ..Wat rijdt het toch opeens moeilijk". Wat wilde het geval! Er was een boom omgewaaid, die op zijn auto was gekomen. De bestuur der mankeerde niets. Van de auto was alleen het stuur nog helemaal in orde. Kivijt Tn het Amerikaanse Braintree was de familie Kellaway de drie-jarige Willem kwijt. De poli tie vond de vermiste, die twee uur in het gemeentehuis had doorge bracht en daar in die tijd (1) vijftien ruiten had ingegooid (2) twee schrijfmachines had gede monteerd (3) het telefoonnet had ontwricht en (4) de bode met ten lampetkan op het hodfd had ge slagen. Men was van beide zijden blij. dat Willem weer thuis was. Mis £)e politie-autoriteiten te Phi ladelphia hebben 'n bestel ling van 21 dubbelloops revol vers ongedaan gemaakt. De wapens waren besteld voor vrouwelijke politie-agenten in de stad maar op het laatste nippertje bleek, dat dezen niet sterk genoeg waren om de trekker over te halen. Verdediger Tn Denver hield advocaat Joe R. Atencio een vurige pleitrede voor zjjn klant, een man, die zich wegens dronkenschap had te verantwoorden voor het gerecht Ten slotte schor ste de president het hof. Tegen de verdediger werd een vervolging in gesteld. Wegens dronkenschap in de uitoefening van zijn beroep. DONDERDAG 8 JULI 1954. HILVERSUM 402 m. 7 Nieuws, 7.10 Gramofoon, 7.50 Dagopening, 8 Nieuws, 8.15 Gramofoon, 9 Morgenwijding, 9.15 Gramofoon, 9.30 Voor de vrouw, 9.35 Waterstanden, 9.40 Gramofoon 10.50 Tour de France, 11.05 Voor de kleuters, 11.15 Gevar. muziek, 12.15 Gramofoon, 12.25 In 't spionnetje, 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen, 12.33 Twee piano's, 12.50 Uit 't bedrijfsleven, 13 Nieuws, 13.15 Mededelingen en Tour de France, 13.30 Amusements muziek, 14 „De op leiding tot maatschappelijk werker", discussie, 14.15 Kamerorkest, 15 Voor de zieken, 15.45 Gramofoon en Tour de France, 17 Voor de jeugd, 17.45 Rege ringsuitzending: Nederland en de we reld: „De Philippijnen", door Mr. H. R. Bijl, 18 Nieuws, 18.15 Tour de Fran ce, 18.25 Voor de jeugd, 18.40 Rep. of gramofoon, 18.45 Gramofoon, 19 Gespro ken brief uit Londen, 19.05 Promenade orkest en sol., 19.45 „De toekomst van Zeeland", klankbeeld, 20 Nieuws, 20.05 Holland Festival: Residentie-orkest, koor en solist, in de pauze (21) Voordracht, Advertentie! Ring fiJIET zonder voldoening meldde een jongetje te Tjerkwerd (dat echt in Nederland ligt) aan zijn ouders, dat hij een niet flau we gouden ring ha Die ouders wam opvoedkundig gezien itete- maal in orde, want zij namen de vondst in bewaring. Ze hebben het uitgezocht en daarbij is ge bleken, dat de ring behoorde aan een reeds vergrijsd vrouwtje, dat het kleinood een dikke vijftig jaar geleden had verloren. Ze had er niet meer op gerekend de ring nog ooit terug te krijgen, zei ze. T och t Wen kolenhandelaar in Den Haag vond onlangs in een aan hem geleverde wagon vetnootjes 'n splin ternieuw kunstgebit. Hij dacht, dat dit wel niet tot de delfstoffen behoor de en schreef een briefje naar de jfc niet kon slapen en toen kreeg staatsmijn Maurits waarin hij de ineens zo'n verschrikkelijke vondst rapporteerde. Na lang wach- t fc broodje met lams- len kwam een houwer opduiken, die v]ees» „Ik lag schapen te tellen, omdat 22 Mededelingen, 22.05 Zang en piano, 22.30 Gramofoon, 22.40 Tour de France, 22.50 Sportactueel, 23 Nieuws, 23.15 Lichte muziek, 23.45-24 Gramofoon. HILVERSUM II. 298 m. 7.15 Gra mofoon, 7.45 Gymn., 7.30 Gramofoon. 7.45 Morgengebed en Lit. kalender, 8 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramo foon, 9 Voor de huisvrouw, 10 Gramo foon, 10.30 Morgendienst, 11 Voor de zieken, 11.45 Vrouwenkoor, 12 Angelus 12.03 Lunchconcert (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33-12.40 Voor de boeren), 12.55 Zonnewijzer, 13 Nws. en Katholiek nieuws, 13.20 Sopraan, vi ool en piano, 13.50 Gramofoon, 14 Gra mofoon, 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Clav£- cimbelrecital, 15.30 Kamermuziek, 16 Bij beloverdenking, 16.30 Strijkkwartet, 17 Voor de jeugd, 17.30 Mandoline-ensem ble, 18 Pianospel, 18.15 Gramofoon, 18.35 „Waarom de Bijbel-kiosk-arbeid", cause rie, 18.45 Gramofoon, 19 Nieuws en weer berichten, 19.10 Volksliederen, 19.30 Gra mofoon, 20 Radiokrant, 20.20 Mariniers kapel, 21 „Wonderlijke wetenswaardig heden", causerie, 21.15 Gramofoon en ,,'t Wespennet", 22 Voordracht, 22.15 Orgel concert, 22.45 Avondoverdenking, 23 Nws en S.O.S. berichten, 23.15-24 Gramofoon. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gramofoon, 12.30 Weerberichten, 12.34 Gramofoon, 13 Nieuws, 13.15 Orgelspel, 13.30 Gramofoon 13.45 Orgelspel, 14 Engelse les, 14.15 Gra mofoon, 14.30 Franse les, 14.45 Gramo foon, 16 Opera-feuilleton, 17 Nieuws, 17.10 Kinderliederen, 17.'.5 Voor de kin deren, 18.15 Pianorecital, 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19.45 Verzoek pro gramma, 20.45 Wat is dat? 21.15 Ethnolo- gische muziek, 22 Nieuws, 22.15 Piano recital, 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12 Omroep orkest, en solist, 13 Nieuws, 13.15 Gramofoon, 15 Symph. orkest, koren en sol., 16.05 Lichte muziek, 17 Nieuws, 17.15 Gramo foon, 18 Voor de soldaten, 18.30 Gramo foon, 19.30 Nieuws, 20 Hoorspel, 22 Nieuws, 22.15 Lichte muziek, 22.55 Nws. Advertentie) door B. M. BOWER W Michaël, die onrustig in de corral rondliep, wierp zijn kop omhoog en hinnikte luid toen Kent de corral pas seerde. Het paard had angstig gestaard naar het vuur dat naar hem toe kwam rollen, en zijn angst had Val niet weinig bezorgd gemaakt. Toen zij zag dat Kent het hek voorbij liep. haastte zij zich naar de corral en wierp het hek open, een weinig verwonderd dat Kent niet aan zijn paard dacht. Hij had haar gevraagd het paard de vrij heid te willen geven, wanneer het vuur niet gestuit kon worden en nu scheen hij het vergeten te hebben. Een nieuw geknetter deed zich ho ren. Kent, nog steeds achteruitwijkend van het brandende hooi, wendde zien om en zag dat de stal vlam had ge vat. En achtei hem zwaaide Val als een beschonkene heen en weer. Hij bereikte haai op het ogenblik dat zij op haar knieën viel. ,,Ik kan niet meer vechten." fluisterde zij zwak. Hij nam haar in zijn armen en aarzelde, zijn gelaat naar het huis gewend; dan rende hij in de tegen overgestelde richting, strompelde door de droge sloot en liep verder over de grond, die door hun tegenvuur schoon- gebrand was. De hete grond brandde zijn voeten door de zolen van zijn rijlaarzen heen, doch de wind dreef rook en hitte vlug weg. Bosjes brand den nog, doch hij ontweek die plaat sen en liep naar de heuvelhelling, waar een onbegroeide, gele plek zand steen en rustplaats bood. Hij zette Val neer op een rots. ging naast haar zitten, zodat zij tegen hem aan kon leunen, en begon haar met zijn hoed koelte toe te wuiven. Nog steeds stond het huis daar, met flapperende gordijnen voor de open vensters, de keukendeur open en dichtklapperend, wanneer de wind er vat op kreeg. Het vuur kroop zo dicht naar het huis als verbrand gras en rotsgrond het toeliet en de vlammen die achter gebleven waren om ook die schamele prooi te verslinden, stier ven de hongerdood, terwijl de hoofd lijn tegen de andere couleewand op kroop en in een gordijn van rook over de top uit het gezicht verdween. De hooibergen brandden af tot roken de. zwarte hopen. De wilgen bij de bron en de struiken verschrompel den door de hitte en zwaaiden naakte, dorre armen in de wind. De stal vlamde nog even hoog op, stortte in één en werd een hoop smeulend hout. De corral was niets anders meer dan een onregelmatige kring van half ver brande, rokende balken. Rookspiralen, als stervende kampvuren, slingerden hun blauwe linten over de verlaten heid. Kent haalde diep adem en keek neer op het bewegingloze lichaam in zijn armen. Zij lag zo stil, dat hij ge vreesd zou hebben dat zij dood was, wanneer zij niet nu en dan heel zwak had geademd. Heur haar was een ver warde massa goud op haar hoofd. Voorzichtig verwijderde hij een paar grote sintels uit haar haar en voelde hoe zacht het was. Hij lichtte de hals doek van haar ogon en keek neer op haar gelaat, dat berookt en door de hitte rood gekleurd was. Om haar mond lag een pijnlijke trek. Haar wimpers, ontdekte hij nu, waren veel donkerder dan haar haar. Zijn blik gleed langs haar slanke figuur naar haar vingers die losjes in haar schoot lagen, een lange, droge blaar op één hand, bij haar duim „Bent u in slaap gevallen?" vroeg hij vriendelijk en schudde haar zachtjes aan haar arm. „We kunnen nu naar de bron gaan, als u zo ver kunt lopen; en als u da» niet kunt. zai ik u moeten dragen want ik heb een pracht dorst!" Zij opende haar ogen maar half en liet ze dan weer dicht vallen, alsof het leven niet waard was om geleefd te worden. „Ja, maar dat gaat zo niet", zeide hij. Zij zuchtte en opende weer haar ogen maar half. Doch zij scheen zijn begeerte naar handeling niet. te delen, en haar geestelijke en lichamelijke uitputting was niet te miskennen. „U schijnt het aardig te pakken te hebben", merkte hij op, met beklagen de stem. „Maar ik heb u hierheen ge dragen en zal u weer terug moeten dragen, ook wanneer u oeslist niet wilt lopen." Zij mompelde iets, waarvan Kent al leen verstond, ,.een ogenblik" Maar zij was nog steeks bewegingsloos en daarom nam hij haar na een ogen blik van aarzeling in zijn armen en droeg haar naar het huis terug, schop te de deur open. droeg haar door de keuken en legde haar neei op de di van, met een 'zucht van verlichting, dat hij haar kwijt was. De divan was opgestapeld met mooie kussens, meer bedoeld als versierse len dan als nuttige voorwei pen. Doch Kent legde de kussens om haar heen ging een handdoek halen en dompelde dien roekeloos in de emmer met water en waste haar gelaat en handen et kcmische voorzichtigheied. De blaar op haar hand was vurig rood gewor den, en voorzichtig legde hij de natte doek er op. Zij verroèrde zich niet. Hij liet de gordijnen zakken, zodat het in de kamer even koel zou zijn als in iedere plaats in die door vuur geteisterde streek, en voelde dat hij niets meer kon doen. Hij stond een ogenblik neer te kij ken op dat slappe, bewegingloze li chaam, dat als een lijk lag uitgestrekt op die helkleurige divan, haai ogen gesloten en hol met blauwe schadu wen er onder, haar lippen bleek on met die pijnlijke trek Hij bukte on legde de handdoek beter op haar ver brande hand. hield zijh gelaat oen ogenblik dicht boven het hare, zuchtte, fronste zijn wenkbrauwen, en liep dan op zijn tenen de kamer uit. de deur voorz'chtig achter zich sluitend. HOOFDSTUK 10. VERLATENHED Gedurende meer dan twee Uiou zat Kent buiten in de schaduw van net huis naai de zwarte verlatenheid van de coulep te staren Zijn paard was wtg zodat hij nergens heen kon rij een en bovendien wist hij niet waar heen hij zou moeten gaan Binnen oen afstand van twintig mijl was er geen vrouw, die hij ter assistentie van Val zou kunnen halen, zelfs al was hij er zeker van geweest dat zij hulp no dig had. Verscheidene keren had bij de deur van de kamer een paar "enti- metar geopend en naar haar geke ken. De derde keer had zij haar stiive houding veranderd en één arm over haar gelaat geworpen, alsof zij haar ogen tegen iets wilde beschutten. Dat gaf hem moed en hij ging naar Duiten om brandhout bij elkaar te zoeken. Om de corrals en de stal was een vastgetreden pad, da^ het vuur ver hinderd had het huis te naderen, en de wind had de sintels naar de bron ge waaid zodat het huis midden in een oase van bruin onverbrand gras en onkruid stcrid, wel is waar, armzalig genoeg, maar toch een oase in de dode. zwarte omgeving Een hakblok, n bijl. 'n roestige zaag gaven de plek aan; ook nog drie palen, waarin op ver schillende plaatsen gehakt was en vijf stukkon hout. die blijkhaai door een man haastig van een d*-r palen waren afgehakt Kent «eek naar dien hout stapel en vloekte. Hij had altijd ge weten dat Manley een afkeer had van handenarbeid, doch hij was niet voor bereid op aen dergelijk bewijs van luiheid. Hij ondernam een wiedende aanval op de palen, hakte ze tol brandhout, dat hij netjes opstapelde, waarna hij op zijn tenen de keuken binnenliep en voorzichtig een vuur in de kachel aanlegde; vulde de houtkist, de thee ketel en de wateremmer, zat voor het huis totdat hij het water hoorde over koken, keek weer even naar Val en begon dan voor nen beiden een maal tijd te bereiden. Hij was heel goed bekend geweest met de keukenbenodigheaen toen Man ley nog vrijgezel was. en nu nij zag hoe nelder en ordelijk alles was en welke veranderingen er waren aange bracht, werd hij vervuld van een vage bewondering voor vrouwen in het al gemeen en voor Val in het bijzunder. Val s slanke witte handen, met twee schitterende ringen en de trouwring, wekten geen gedachten op aan zwaar huishoudelijk werk, doch het resultaat van haar arbeid ontmoette hij overal. „Je kunt je spiegelen in ieder ding dat gemaakt werd om te glimmen", be weerde hij toen hij een pan van de plank nam. „Zij ziet er niet naar uit. maar die geel- ogige dame weet allemenselijk goed huis te houden Dan hoorde hij haar hoesten en zette de pan haastig neer. en trad de kamer binnen om te zien of zij wat nodig had. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5