PATER ADRIAANSENS feestelijk te Walsoorden ontvangen STR E E YcjÉ&teeA/z# Z uid'Rrve^nd E Na; Info Bon in Zelfs de soldatenwas van mijn zoon.... Zomerzitting Prov. Staten begonnen Nederlands legioen in Lourdes compleet DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 JULI 1954 Harmonie St. Cecilia verleende medewerking H. A. A. BARON COLLOT D'ESCURY 25 JAAR RENTMEESTER crème DE MIDDENSTAND IN HET RAMPGEBIED ZWAAR GEWONDE AANGETROFFEN TE HONTENISSE Vermoedelijk ongeval R. K, LANDBOUWHUIS- HOUDSCHOOL TE OVEZANDE OOK TE DRIEWEGEN EEN DORPSHUIS Nieuw raadslid en nieuwe secretaris B. A. W alcheren MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Chefarine „4" doet wonderen! Z-.VLAANDEREN TERNEUZEN AGENDA GODI GEI MOIUÏW mzi pRECIES OM 12*UUR arriveerde pater P. Adriaansons van de missiona rissen van Scheut met een lijnvliegtuig op het vliegveld Meisbroek bij Brussel alwaar hij werd opgewacht door zijn krasse reeds op leeftijd zijnde ouders, familieleden en het Walsoordense feestcomité. Na een korte doch ontroerende begroeting werd de reis met personenauto's voortgezet naar het nabij gelegen klooster van zijn Orde om zich aldaar te melden en de nodige formaliteiten te vervullen. Omstreeks 18 uur arriveerde de rij auto's aan de ingang van het doro Walsoorden, alwaar aan de terugge keerde missionaris in tegenwoordig heid van geestelijke en wereldlij Ke autoriteiten door het prachtig geüni formeerde muziekgezelschap St Ceci lia van Kloosterzande een muzikale hulde werd gebracht. Als tolk der harmonie sprak de voorzitter, dr Jos. Hermans, woorden van gelukwens tot de met vacantie ge komen missionaris. Vervolgens werd wederom plaats ge nomen in de auto's en voorafgegaan door de harmonie St Cecilia vond thans de officiële intocht in het fees telijk versierde Walsoorden plaats, waarbij de vriendelijke missionaris door de bevolking op enthousiaste wij ze werd toegejuicht. IN DE FEESTZAAL Nadat Pr. Bernhardstraat, de Dorps straat en de Haven waren bezocht, be gaf het gezelschap zich naar het als feestzaal omgetoverde pakhuis van Je fa J. F. de Bruijn, alwaar een korte ontvangst plaats had. Namens de buurtschap sprak de heer L. Daalman, die de missionaris niet alleen hartelijk verwelkomde op de oude en vertrouw de Walsoordense bodem, maar ook de steun en de medewerking toezegde om via verschillende acties in de loop van dit jaar het missiewerk van pater Adriaansens financieel te verlichten. Bij ontstentenis van de burgemees- Benoemd tot Officier Orde Oranje-Nassau pISTEREN heeft de heer H. A. A. baron Callot d'Escury te Klooster zande zijn 25-jarig jubileum als rent meester der Kroondomeinen gevierd. 's Morgens ontving de jubilaris ter gelegenheid van zijn jubileum de me dedeling, dat hij door H.M. de Konin gin was benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De hoge onderscheiding werd hem uitgereikt door de heer, jhr van Tets. die de heer Collot namens Hare Majesteit feliciteerde. Tijdens de receptie heeft een on onderbroken stroom van bezoekers de jubilerende rentmeester gelukgewenst. Behalve vele autoriteiten kwamen honderden pachters van het Kroon domein hem de hand drukken. Tegen de avond kwam de harmonie St Cecilia de jubilaris de serenade brengen bij welke gelegenheid de heer Collot de harmonie verraste met een fraaie tamboer-maitre-stok. (Advertentie) Proef ons heerlijke ter was wethouder L. J. Vereecken de tolk der gemeentelijke overheid. In zijn toespraak memoreerde hij de of fervaardigheid van de missionaris, die tijdens de gevaarvolle dagen van Sept. 1944 terwille van het zieleheil zijner medemensen zelf lichamelijke vermin kingen voor het gehele leven opdeed. Pater Adriaansens dankte tenslotte allen voor de spontane en treffende ontvangst, welke de buurtschap Wals oorden hem bij zijn terugkomst heeft bereid. Spr. beloofde spoedig bij elke Wais- oordenaar eens binnen te wippen en zijn belevenissen te verhalen. DE RECEPTIE De daaropvolgende receptie werd door geheel Walsoorden en ook door verschillenden van daarbuiten dank baar aangegrepen om zo de plichtsge trouwe en eenvoudige Walsoordense priesterzoon te begroeten en te felici teren. Naast de parochiële geestelijkheid was tijdens deze ontvangst ook aan wezig een heeroom van de pater, n.l. Pastoor Stallaert uit Woensdrecht cn last but not least de oud-kapelaan van Groenendijk, de weleerw. Heer Meeu- wissen. Advertentie! Zondag volgde de ontvangst op ker kelijke wijze en werd door de terug gekeerde missionaris een plechtige Hoogmis met assistentie opgedragen in de parochiekerk te Groenendijk, tij dens welke Hoogmis de pater zich kon richten tot de gehele parochiegemeen schap. M iddenstandsdagen te Goes of Middelliarnis UVE watersnoodcommissie van de Ned. Middenstandsbond vergader de te Goes in hotel de Korenbeurs, onder leiding van de heer P. v. d. Weele uit Colijnsplaat. Meegedeeld werd, dat enkele dui zenden enquête-formulieren zijn uit gereikt aan de gedupeerde midden standers in 16 gemeenten van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Men heeft medewerking toegezegd gekregen van het Rampschadebureau te Goes voor eventuele dubieuze ge vallen. Mr. D. Kluiver, gedelegeerde en ju ridisch adviseur van de K.N.M.B. voor het rayon Zeeland-Goeree-Overflak- kee heeft een uiteenzetting gegeven op welke manier de K.N.M.B. tracht de getroffenen de helpende hand te bieden. Er is zo, vertelde hij, grote belangstelling voor het werk van deze middenstandsbond, zo groot zelfs, dat men overweegt een regio nale federatie te stichten die dan middenstandsdagen zal organiseren, hetzij in Goes of in Middelharnis. De enquête-formulieren moeten bin nen veertien dagen weer terug zijn om een snelle afwerking te verzeke ren. De afdelingen zullen de getrof fen leden daarbij van voorlichting dienen. Tk had nooit kunnen denken, dat Castella Parels strooit men zó in het Castella Parels mij zoveel ge- w?te.r en direct ontstaat verrukkelijk mak en vrenr-rl zon schenken Tk schuim. Geen papje vooraf te maken! mak en vreugd zou scnenken. ik Alle vuil trekt enorm snel uit het heb al heel wat wassen gedaan, goecj; in paniek vluchten de vuilste maar nooit heb ik zo versteld ge- vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. staan. Zelfs de soldatenwas van Door de veel kortere behandeling gaat mijn zoon was in het goed veel lan- een wip weer zoger mee: helder als glas. hier is nu einde- JSa *x spoelen eens een px)% hangt alles weer fleurig en zacht veilig wasmiddel, aan de lijn. Een En U staat ver meesterlijk fahri- steld van de blank- kaat I heid, de helderheid Zo schrijft ons één van de vele tien- en de zachtheid van alle goed, dat duizenden huisvrouwen, die opgeto- u behandelt met Castella Parels, gen zijn over de snelle en fantastische Volg de beste raad, die u ooit werd resultaten die zij bereiken met gegeven: haal nog vandaag Castella Castella Parels, het wasmiddel van de - nieuwe tijd. Parels (47 ct. per pak) in huis! Met twaalf nieuwe leden CISTERMIDDAG kwamen de nieuwe Prov. Staten voor het eerst te Middelburg bijeen voor het afleggen van de zuiveringseed en de eed op de Grondwet. Alle 42 leden waren opgekomen en ditmaal ontbraken officieel die van Gedeputeerde Staten, daar hun ver kiezing pas heden plaats heeft. Nadat de geloofsbrieven door drie commissies waren gecontroleerd en in orde bevonden, werden allen toege laten en nam de griffier, mr. J. Pilaar de eden af; alleen vier leden van de P.v.d.A., wensten te volstaan met de belofte, n.l. de heren Visscher, Van Oorschot, Hamelink en van Poelje Twaalf nieuwe leden hebben hier mee hun intrede in de Staten gedaan. Voor de K.V.P. zijn dit de heren C. van Bellegem E. van Ruymbeke en E. Vader; voor de P.v.d.A. de heren J. Lukaart en M. van Poelje; voor de CH. de heren A. Koster. G. Leendertse, C. v. d. Peyl en G. v, d. Waal; voor de V.V.D de heren mr. J. Schlingeman en P. Heering en voor de A.R. de heer Catsman. De Commissaris der Koningin wenste alle leden hartelijk geluk met hun herverkiezing of benoeming en memoreerde de vele maatregelen wel- T\OG geen twee jaar geleden schreef Vlissingcn zijn 25.000ste inwoner in en thans klopte reeds de 26.000ste aan het loket. Dat is verheugend, want in de jaren 1940-1944 daal de het zielenaantal plots van 23.000 op 17.000 De achterstand is dus mooi ingelopen en nu de Vlissingers toch bezig zijn, gaan zij non-stop door naar de 30.000. Let maar eens op. Pas toch op met ziekenhuisbezoek! De landbouwer B. uit Dinteloord reed in gezelschap van zijn moeder naar Breda, waar zijn vrouw verpleegd werd. Op de terugreis werd zijn wa gen gegrepen door een -•rachtauto. Ge zelschap heeft de vrouw van B. ge noeg. Maar geen vrolijk! In Goes is de politie overgegaan tot arrestatie van een zekere O., die, in dienst van de familie P., een hele serie artikelen van de meest uiteenlopende aard en waarde in zijn binnenzak had gesto ken. Als het maar blonk. De man maakt een enigszins vreemde indruk, vermeldt het bericht. Dat zal wel, maar wat op ons een vreemde indruk maakt: dat men zoiets altijd pas na de diefstal ontdekt. En bovendien moe ten er opgelichten zijn ook, nietwaar? Want waar moeten de oplichters anders van leven, zeg nu zelf. Maar prettig is het toch niet. Mevrouw V. barstte tenminste in tranen uit. toen zij op de veerboot tussen Kruiningen en Perk- polder haar portemonnaie even onbe heerd liet liggen en hem prompt kwijt was. Door de tranen geroerd zijn toen twee passagiers met de hoed rondgegaan. En de rest van de passa giers. al evenzeer geroerd, offerde roy aal, zodat die mevrouw weer uit de voeten kon. De tranen bleven rollen, uit het ene oog nog van droefheid, uit het andere oog och ter n blijdschap en dankbaarheid. Dat die boer uit Biervliet een hele. harde riks voor e' i kilo ordinair koolzaad kreeg, heeft nu eens niets met oplichterij te maken Een bezoeker van de Braakmanfeesten had het er graag '>or over. Bij wijze van souvenir, voelt U, want dat zaad was even tevoren op feestelijke en ke het oude college genomen had in verband met de zware ramp, welke Zeeland vorig jaar trof Spreker hoopt dat het nieuwe college met de zelfde ernst en in dezelfde geest van vertrouwen vriendschap en moed de belangen der provincie zou voorstaan. Spr. eindigde met de wens. dat allen in wijsheid en beleid het gewest zou den helpen besturen. Namens de Statenleden antwoordde hierop in gelijke zin de heer D. Kodde. EN NU GAAN WE NAAR DE- MINIATUUR. U)e Commissaris der Koningin nodig- de hierop alle leden uit met hem naar de miniatuur Walcheren te gaan, waar als extra attractie in de cineac nog de film zou draaien van net ko ninklijk bezoek aan Middelburg en Walcheren. symbolische wijze gedorst. Als nu de hele oogst eens voor die prijs wegging dromen de boeren verrukt. Ben je zeggen de handelaren echter. In Bergen op Zoom is men druk doende met het aanbrengen van een overkap ping boven de perrons. Nog even on der de blote hemel, afscheidnemende paartjes en dan bent U onder dak. Dat mag ook wel bij ons klimaat, al is hiermee niet gezegd, dat het afscheid- nemen voortaan droog zal verlopen. Tja, en wat moeten wij van de kippen in Oud-Gastel denken? Een huismoe der had van de melkboer eieren ge kocht en wilde die te producering van een ommelet eens lekker klutsen. Toen deed zij de ontdekking van de eeuw. De eieren waren hard gekookt. Men zoekt nu naar de kip, die uitge kookt genoeg was om ze t leggen. De heerM. Verbeek uit Kwadendam- me is iemand, die wij beslist nooit tot een duel zullen uitdagen. Want ^eeft men hem een boog in de hand, berg je dan! Enige weken geleden werd hij schutterskoning van de vereniging Victoria en ,niet in het minst gebukt onder de last van één kroon, mikte hij er bij de doelschietersvereniging in de gauwigheid nog een bij elkaar. Van harte, hoor, maar op 'n afstandje. En voor de heer Jac. Deurlo in Kruis land geldt hetzelfde. Iemand wedde met hem, dat hij een zak kunstmest van 100 kilo geen 750 meter ver kon dragen. Jac. spuwde met permissie eens in zijn handen, kraakte hier en daar, zette de zak op de vereiste afstand weer an de grond en incas seerde zijn tientje. Houdt hem te vriend! Op de brandweerwedstrij den te Roosendaal had Ettense brandweer eens echt haar best gedaan Men spoot water in het vuur en vuur van ijver, maar een prijs, niks hoor! Na enkele dagen kregen zij echter be richt, dat posthuum toch een 4de prijs was behaald. Daar heeft men er, even eens posthuum, nog maar eentje op gevat, zoals dat in Etten heet. Alies staat momenteel in het teken van de Tour dé France. Zo ook een jochie in Breda, dat zich door zijn pappie voor de vraag gesteld zag. wat hij nu pre cies wilde worden. Wielrijder, beleed het schroomvallig. laar dat gar, toch niet met zulke nette ouders. Kees. zei pappie verschrikt. Nou, vond Kees ve nijnig, dan maar weesjongen. TN de nacht van Maandag op Dinsdag troffen voorbijgangers op de rijks weg Ferkpolder-Hulst. ter hoogte van de Kruisdijk te Hontenisse de 64- jarige heer G aannemer te Kloos terzande, aan. Hij was zwaar gewond. Men vermoedt dat de heer G„ die zich op zijn bromfiets naar huis be gaf. een ongeluk is overkomen. De juiste toedracht is evenwel niet be kend. Het slachtoffer is naar het zieken huis te Hulst overgebracht. Hij ver keert in zorgwekkende toestand. De Rijkspolitie heeft de zaak in onder zoek. Openbare les en tentoon stelling TN de nieuwe landbouwhuishoud- school te Ovezande is een open bare les gegeven en een tentoonstel ling gehouden. De omliggende dorpen waren per huis-aan-huis circulaire be werkt en dit heeft tot resultaat gehad, dat de school zich in een zeer grote publieke belangstelling mocht verheu gen. Op deze beide dagen hebben on geveer 350 bezoekers de les bijgewoond en uit de tentoonstelling gezien, tot welke prestaties de leerlingen in staat zijn. De leslokalen waren door de vaardige handen van de directrice en 't personeel daarbij geassisteerd door de leerlingen omgetoverd tot een ge zellige expositieruimte In het kook- lokaal kon men heerlijke gerechten zien, welke keurig waren afgewerkt en de eetlust opwekten; keurig ge dekte tafels maakten het de bezoe kers moeilijk hier zonder meer voor bij te lopen; ingemaakt fruit en groen te gaven het geheel een fleurig aan zicht. Tevens zag men de meisjes prac- tisch werken: koken braden, jam be reiden, dit alles werd onder deskun dige leiding ten aanschouwe gebracht, terwijl anderen zich bezig hielden met strijken, poetsen, handenarbeid, enz. Het lokaal voor alg. vormend onder wijs, gaf een kijkje op dit terrein. De leerlingen waren doende hun taak af te werken, terwijl tekeningen, schrif ten. enz. de bezoekers een idee kon den geven van hetgeen ook op dit terrein wordt geleerd. In dit lokaal was ook de tuinbouw-leraar druk be zig met medewerking van de leerlin gen fraaie bloemen en planten te ver zorgen en een plaatsje te geven in de diverse lokalen. In bet naai-lokaal ratelden de naai-machines terwijl zeer veel reeds door de leerlingen gemaak te kleding werd geëxposeerd hetgeen het publiek zeer zeker de indruk moet hebben gegeven aanwezig te zijn in een grote textielzaak. De eetkamer was ingericht voor het tentoonstellen van kledingstukken, welke waren gewassen, gestreken gestoomd, enz., terwijl diverse artikelen de poets kunst van de leerlingen lieten zien, alsmede diverse stukken handenar beid. Dit alles was zeer fraai opge steld en werd door mooi getekende aanduidingen kenbaar gemaakt. In een woord een voortreffelijk en be koorlijk gezicht. In een der lokalen was een restaurant ingericht, waar men koffie en limonade kon bekomen, terwijl een gezellige muziek de feeste lijkheid verhoogde. Het geheel kan als uitstekend geslaagd worden aan gemerkt. Alles was keurig verzorgd en maakte een uitstekende indruk, het geen zeer zeker tot uitdrukking kwam in de mening van het publiek. De be zoekers waren enthousiast over de prachtige en moderne inrichting van de school en zij hadden zich dit niet kunnen voorstellen. Reeds een 30-tal leerlingen gaven zich op voor het komende cursusjaar. JN de raadsvergadering van Driewe gen werd het nieuwe lid, de heer J. de Winter, toegelaten. Om en op de kleuterschool zullen verbeteringen worden aangebracht; op de speelplaats komt 'een betonnen af scheiding en het sanitair wordt in de school vernieuwd. Tot secr.-penningmeester van het B.A. werd in de vacature-Verburg be noemd de heer A. Goeman, ambtenaar ter secretarie. Aan de heer J. de Dreu en mej. v. Oosten werden premies toegekend resp. voor woningverbete ring en woningsplitsing. Besloten werd de Stichting 1940-'4ö te subsidi ëren met 1 cent per inwoner. Aan de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland werd geen subsidie toegekend, daar in de gemeente geen consultatiebureau is gevestigd. De Oi-CV?vereniging ..Beatrix" te Driewegen werd voor 1954 een sub sidie van f 25 toegekend. De tijde lijke Ziektekostenregeling werd zo danig gewijzigd dat deze ook voor 1954 toepassing kan vinden, waarbij het maximum verhoogd werd van f 60 tot f 66. De Rijksregeling inzake een vacan- tie-uitkering werd ook van toepassing verklaard op het gemeente-personeel. De woningwetwoning Dorpsstraat 33c werd verhuurd aan de heer C. Goe ree Mzn. De huren van de gemeentewoningen werden als volgt verhoogd: woning wetwoningen Smitsweg f 5.68 per week, woningwetwoningen Dorps straat f 6.33 per week, woningen eigen risico Smitsweg f 6.33 per week, voor malige veldwaqjiterswoning Dorps straat 40 f 4.95 per week, ambtswo ning hoofd o. 1. school f 370,88 per jaar. Tenslotte werd besloten de moge lijkheid onder het oog te zien om te komen tot de oprichting van een ge bouw, dienende als verenigingsgebouw kleuterschool, consultatiebureau, bad gelegenheid en kleedgelegenheid voor de sportvereniging en de aanleg van een sportterrein. Geslaagd. Mevrouw S. van Riel Dees alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen (vakdiploma) schoon heidsspecialiste. Mgr Hanssen K.A.J.-bedevaart nationale gebeurtenis rvINSDAG na half twaalf reden met rusten had gewenst! kwam hij op de grote regelmaat de zes extra-trei-1 terugweg Jangs de keuken, waar kox nen, waarmee de 3000 Nederlandse Kajotters naar Maria's genadeoord zijn gekomen, het station te Lourdes binnen. Precies 11.20 uur arriveerde de eerste trein met Kajotters uit het Bredase en een deel van het Bosscne bisdom. Twee uur later kwam de zie- kentrein binnen. Allen, zowel zieken als gezonden, hebben de reis buiten gewoon goed doorstaan. Evenals bij de aankomst van de V.K.A.J.-bedevaat: was ook nu mgr Hanssen vergezeld, van zijn adjunct-secretaris, drs Moo- nen, op het perron ter begroeting aan wezig. Onder de pelgrims bevond zich voorts mgr Eras uit Vught, vertegen woordiger van de Nationale Bede vaart. Terwijl de jongens het einddoel van hun reis bereikten, waren de Ka- jotsters op hun tocht naar Gavernie. Eerst om half zeven keerden deze naar hun hotel terug. Maandag werden voor de verschil lende volksgroepen de pelgrims zijn ingedeeld naar de treinen, waarmee zij reisden conferenties gegeven in de ruime Salie de la Grotte achter het Musée de Notre Dame. Mgr Hanssen voerden op alle drie de bijeenkomsten het woord. „Deze bedevaart is een na tionale gebeurtenis, die de bisschop pen van Nederland met belangstelling gadeslaan", zo zeide de bisschop onder andere. VAN DER BOLS KOFFIE KERKELIJK GOEDGE KEURD HET UITGESTELDE VUURWERK. Het vuurwerk, dat oorspronkelijk zou plaats hebben op Zaterdag 26 Juni j.l. doch in verband met de slechte weersomstandigheden moest worden uitgesteld, zal nu worden afgestoken op Zaterdag 31 Juli a.s. des avonds om half tien op de Nolledijk. Souburg DORPSGENOOT HAD AANRIJDING TE BREDA Op de Liesboschlaan te Breda nabij café Thijssen is de motor van de heer F. J. K. alhier, tegen een boom opge reden. Dit gebeurde in de nacht van Zondag op Maandag. De heer K. werd door een tegenligger verblind, waar door hij zijn oriëntatie ten opzichte van de rijrichting verloor. In het St. Ignatiusziekenhuis is hem de eerste hulp geboden, de verwondingen ble ken niet van ernstige aard. De motor werd ernstig beschadigd. Van der Bol, die uitstekend voor de zieken zorgt, de bisschop uitnodigde voor een kopje Nederlandse koffie. Helaas er waren geen schoteltjes bij de mokken. Ook ontbrak een koek- schaaltjes voor de inderhaast gerequi- reerde biscuitjes. Dit deed aan de lek kere koffie geen afbreuk. „De koffie is uitstekend. God lone het u", zo dankte mgr Hanssen de kok. De enorme Rozenkranskerk was tot op de laatste plaats gevuld, toen de 2000 Nederlandse bedevaartgangsters des avonds om elf uur bijeenkwamen voor de nachtelijke aanbidding. Zo /ol was de kerk, dat 14 boerinnen uit Goes, gekleed in de rijke dracht van hun streek, die toevallig ook in Lour des waren, ternauwernood achter in de kerk een staanplaatsje konden vin den. Na de aanbidding, geleid door hoofdaalmoezenier Robroek, begon om 12 uur een plechtige H. Mis met as sistentie van mgr Hanssen. Tegelijker tijd droegen tientallen aalmoezeniets op de zijaltaren een stille H. Mis op, en werd aan de deelneemsters de H. Communie uitgereikt. 'Ad ertentie) Maandagavond werd in het asyl voor de Nederlandse zieken een eigen lichtprocessie gehouden, waarbij Hanssen de zieken toesprak. Toen hij hun tenslotte een gemoedelijk welte- WAAR BLIJFT HET WACHT LOKAAL? Hoewel het grondwerk al geruime tijd gereed ligt. is er tot nu toe niets te bespeuren van bouwwerkzaamheid aan het wachtlokaal van de A.M.Z. dat aan de Koepoort verrijzen moet. Desgevraagd vernamen wij, dat de gemeente een aannemer in Kloetinge heeft gevonden, die het werk wil uitvoeren tegen een lagere prijs, dan bij de aanbesteding uit de bus kwam. Deze zou reeds moeten zijn begonnen, doch door allerlei omstandigheden ontstond vertraging. In ieder geval zal het lokaal met bijgebouwtjes wei voor de winter ge reed zijn. BRAND OP HET WATER Toen de 22-arige L. W. gister bezig was enige werkzaamheden te verrich ten in het jachtje, dat hem toebehoor de en dat in de Jachthaven ligt, is daar brand in ontstaan. Hoewel W. er met veel moeite in slaagde het vuur te beteugelen, is de schade door de brand aan het interieur aangebracht, zeer groot. 's Heer Arendskerke Ongeval. Nabij de Kerkeweg deed zich een verkeersongeval voor, dat bijzonder goed afliep Het negen jarig zoontje van de heer D. N. wilde per rijwiel de Nieuwe Rijksweg over steken. Het ventje keek echter niet uit cn werd door een uit de richting Goes komende personenauto gegrepen. Wonder boven wonder werd alleen het achterwiel gegrepen, zodat de be rijder met de schrik vrij kwam en alleen het rijwiel beschadigd werd. Ovezande BRANDWEER WEDSTRIJDEN. Aan de te Kapelle gehouden brand- weerwedstrijden werd ook deelgeno men door de gemeentelijke vrijwillige brandweer uit deze gemeente Onze brandweer nam deel in klasse III, in welke klasse in totaal 11 ploegen uit kwamen. De brandweerploeg Ove zande behaalde in deze klasse de eerste prijs. Tengevolge hiervan zal de ploeg deelnemen aan de landelijke wed strijden, welke op 24 Juli a.s. te Alk maar zullen worden gehouden. Bij terugkeer in de gemeente werd de ploeg door de burgemeester, die zich op het jubileum-feest van Willem Teil bevond en waarheen de ploeg was gekomen, om de uitslag mede te delen van harte geluk gewenst met dit mooie succes en dank gebracht namens het gemeentebestuur voor de verrichte prestatie en hij hoopte, dat onder lei ding van de commandant, de neer J« Hoogstrate. de ploeg, welke over een goede teamgeest beschikt, nog aan meerdere wedstrijden zal deelnemen. Oudelande OOK HIER EEN DORPSHUIS In de raadsvergadering werd mede gedeeld dat een ontwerp-restauratie- plan van de toren aan het Rijksbu reau voor Monumentenzorg ter beoor deling is toegezonden. De gemeente begroting 1954 is goedgekeurd, het geen inhoudt de goedkeuring van de financiering van het Dorpshuis. De plannen worden thans besteedklaar gemaakt. Kwadendamme De kermis Ondanks het vrij koele weer trok de kermis ook dit jaar. vooral op Zondag, veel volk. Jammer dat het haast traditionele onweer het 's middags enkele uren heeft bedorven Gelukkig konden de kinderen dit maal genieten van de vlindercarrous- sel, zodat de vele blijde kinderge zichten de „Kwedamse mart" echt glans gaven. ERNSTIG ONGEVAL De heer van E. te Terneuzen reed met een geleende bromfiets van de Havenstraat naar de Scheldekade en nam daarbij de bocht een beetje te groot. Het gevolg hiervan was dat hij met zijn rechterpedaal achter de op de hoek staande lichtpaal bleef ha ken. Hij viel met het hoofd tegen de lichtmast en vervolgens op de ste nen. Met een schedelbasisfractuur is het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis overgebracht. EINDEXAMEN GYMNASIUM A EN B Bij het op 2 en 3 Juli afgenomen schriftelijk eindexamen aan het Open baar Lyceum te Terneuzen, afdeling Gymnasium A en B zijn alle candida- ten geslaagd, n.l. Gymnasium A: de dames Ria v. Alten te Sluiskil en Betsy Bieter te Terneuzen. Gymna sium B: J. A. Drok, F. J. de Jager, C, v. d. Peijl te Terneuzen. REIS „ORANJEKWARTIER Onder toezicht van 14 leidsters en leiders hebben 165 kinderen van de buurtvereniging ..Oranjekwartier" hun jaarlijkse reis gemaakt, ditmaal naar de „Efteling te Kaatsheuvel. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Monique, dv Herman Cortvriendvan den Bulck. Afrida. dv Adriaan Heijnsdijkvan Trappen. Victor zv. Dionysius VoermanCort- vriendt. Irene dv Robert IJsebaert Schippers. Jannetje dv Jacobus Ver' lindeRomeijnsen. Marinus zv Jan Hakvoortvan Langevelde. Huwelijksvoltrekkingen: Jan Dieie- man 30 jaar en Francina Harms. 24 jaar. Arthur de Krijger 28 jaar en Anna van der Veen. 19 jaar. Overlijden Coralia Verbiest 77 jaar geh gew. met Jan Doppegieter. Z uiddorpe BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 1 TEGEN P UNEN .n GRIEP.20TABLET TEN k 85 ct PRIMA WERK. Op de jaarlijkse Patronatendag, waaraan 7 afdelingen uit het district Hulst deelnamen, wisten onze jongens, zowel in de afdeling Junioren als Se nioren 'n eervolle derde plaats te be reiken in het eindklassement. Te vermelden valt de opvallende prestatie van Frank van Nieuwlande, die bij de Junioren 3 eerste plaatsen bezette. Hij werd namelijk winnaar op de 60 m. sprint en 60 meter horden loop. Ook het nummer vèrspringen bracht hij op zijn naam. Het hindernislopen weid eveneens een overwinning voor de Zuiddorpe- naren, zodat de Juniores met vier medailles huiswaarts keerden. Rudy Bracke eindigde als tweede op de boom Bij de Senioren eindigde George de Block als derde op de 100 meter en Walter Bracke als tweede op de 80 meter sprint. Ook het nummer touw trekken leverde onze oudsten een 2e plaats op. Clinge RATTEN WORDEN UITGEROEID. Op de plaats waar het huisvuil ge stort wordt aan de Opperstraat, wer den de laatste tijd zeer veel ratten en ander ongedierte waargenomen. Daar om heeft het gemeentebestuur onder handelingen aangeknoopt met de Plan- tenziektekundige Dienst te Wagenin- gen. Thans zal de uitroeiing der ratten met kracht ter hand worden genomen. Benoemd. De heer C Smet werd benoemd tot dijkgraaf van de Polder Clinge. Zijn voorganger was de heer C. Weemaes. die wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd de functie verliet Kapellebrug Ongelukkige val. De Wed. v. d. B. kwam zo ongelukkig te vallen, dat zij met een gebroken dijbeen in het R.K. Ziekenhuis te Huist moest wor den opgenomen. St, Jansteen RIOLERING.... EN GEVOLGEN. De riolering in de Molenstraat is nu voltooid. Hoewel de bestrating nog enige tijd zal duren, zal reeds een begin worden gemaakt met de riole ring van de Wilhelminastraat tot aan de R. K. Jongensschool. In de Molen straat zijn tegelijkertijd ook een paar gevaarlijke bochten zoveel mogelijK recht getrokken, Ondertussen spreken de inwoners en vooral de middenstan ders van het dorp hun misnoegen uit over de miserabele toestand van de wegen. Een riolering is mooi en onmisbaar, maar wie durft er uiteindelijk nog naar St. Janstecn te komen? De Tragel blijft in dezelfde toestand liggen en is practisch onberijdbaar. De Hemeistraa, ligt slecht, de Hoofd straat en de Molenstraat liggen in zulk een staat dat ieder die deze niet drin gend moet passeren deze wijselijk links laten liggen. „ROOTWATERVIS". De Hengelaarsclub heeft dit voor jaar ook vis uitgezet op de Weel ach ter in de Oude Dryijck. Tot nu toe laat deze vis zich echter niet vangen, maar wel liggen er dagelijks vissen dood, die denkelijk de reuk en de smaak van het rootwater niet aan kunnen. genoot. Nadat burgemeester A. P. Kostense het ensemble op de kiosk had toegesproken, werden zij offici eel ontvangen op de bovenzaal van „Het Wapen van Biervliet", waar de heer M. Maas als voorzitter van het feestcomité en de heer Jac. Antho- nisse als voorzitter van de midden standsver. „Wiilem Beukelsz.", het woord voerden. Ger de Roos dankte allen voor de spontane ontvangst en ondanks de verre reis, volgens Gait Jan Kruutmoes met 12 verschillende bussen, waarvan 10 verkeerde en 2 goede, kan Biervliet te allen tijde re kenen op hun medewerking. Het was een première voor Zeeland doch zeer zeker zullen de Bietenbou wers in Zeeland nog vele malen op treden. OPTOCHT EN DORSEN EERSTE OOGST UIT DE BRAAKMAN Nooit in haar geschiedenis bevatte Biervliet een dergelijke mensenmas sa. Duizenden volgden de prachtige optocht, die honderden meters lang was, en de eerste wagens koolzaad op feestelijke wijze naar de dorsweide begeleidden. Niet één wagen viel uit de toon en allen waren het bewijs voor het ent housiasme dat leefde onder de bevol king. Alle wagens symboliseerden de Braakmangeschiedenis. Op de dorsweide aangekomen werd onder leiding van de heer M. Fran ken het eerste koolzaad uit de Braak man op ouderwetse en moderne wijze gedorst. Vooral de ouderwetse wijze trok 'n belangstelling waarop iedere organi sator van openluchtspelen jaloers kan zijn. De draagzeilen, de vlegels en voor al de kruiken oude klare door „mees terhanden" bediend vormden een zeer komisch schouwspel. Biervliets oudste landarbeiders vertoonden een stukje oude geschiedenis dat fel ge smaakt werd. PROFESSOR TEVANO VERZORGDE HET KINDERPROGRAMMA Professor Tevano in samenwerking met zijn pop „Jackie" verzorgde voor de jeugd een zeer interessant kinder programma. Buikspreken, ja zelfs „buikzingen" was voor de jeugd een ware attractie en de vertoonde goo cheltoeren waren zo goed, dat ook de „jeugd van zestig jaar" en ouder, die druppelsgewijze de zaal binnen kwamen een en al aandacht waren. E.H.B.O.-DEMONSTRATIE Een buitengewoon grote belangstel ling tbok de E.H.B.O.-demonstratie in samenwerking met het plaatselijk brandweercorps o.l.v. de demonstra- tieploeg uit Oss (N.B.). De grimeerkunst der demonstratie- ploeg was wel zo goed. dat de „ern stige" wonden der vele slachtoffers de belangstellenden koude rillingen bezorgden. MUZIEK- EN ZANGAVOND Ongeveer 1000 personen waren op het marktplein aanwezig om te ge nieten van hetgeen de Kon. muziek- ver. „Harmonie", de dameszangvere niging „Excelsior" en accordeonver. „Flandria" hen boden. Voor zijn vertrek beklom de Com missaris der Koningin de kiosk om de aanwezigen toe te spreken en Bier vliets jeugd aan te sporen om wer kend lid te worden van de musice rende verenigingen. De R.K.J.B.B. wisselde het program ma af met enige zeer goed verzorgde reidansen. ERNSTIGE AANRIJDING IN DE BEUKELSSTRAAT Op onbegrijpelijke wijze werd de voetganger, de heer C. H. uit IJzen dijke in de Beukelsstraat te Biervliei juist onder het licht van een lan taarnpaal door de landbouwer c. D. eveneens uit IJzendijke, met diens auto aangereden. Onmiddellijk waren enkele E.H.B. O.-leden ter plaatse en nadat dr. J. C. Hage de eerste hulp had verleend werd het slachtoffer met een hersen schudding vervoerd. De chauffeur werd aan een bloedproef onderwor pen. IJzendijke ZILVEREN D1ENSTJUBILEUM De heer G. v. Hootegem herdacht hot feit. dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de Coöp. Handels vereniging van de N.C.B. 's Morgens werd eerst een H. Mis uit dankbaar heid opgedragen in de parochiekerk. Daarna werd in aanwezigheid van het voltallig personeel van de C.H.V. IJzendijke en Aardenburg door de heer Adr. van Oers, zaakvoerder C. H.V. IJzendijke, een tweetal cadeaux namens het personeel aangeboden, 's Avonds vond in de versierde gara ge van het C.H.V.-magazijn een ge zellige bijeenkomst plaats, waarbij de jubilaris de gebruikelijke envelop pe met inhoud mocht ontvangen, die hem door de heer J. Burm, hoofd boekhouder van de C.H.V. Bijkantoor Hulst werd aangeboden. RAADSVERGADERING. Vrijdag 9 Juli a.s. 's avonds half acht, komt de gemeenteraad bijeen ter behandeling van o.m. een tweetal ver zoeken om bijdragen in de kosten van aansluiting op het electriciteits-net; de behandeling van een subsidie-aan vraag van de R. K. Vlassersschooi te Koewacht en een verzoek van het mu ziekgezelschap .Geduld Overwint" om de rente en aflossing van een geld lening t.b.v de aanschaffing en ver nieuwing van de instrumenten te ga randeren. Biervliet „DE BIETENBOUWERS" EEN WAARDIG SLUITSTUK Het K.R.O.-ensemble „De Bieten bouwers". een der populairste orkes ten van deze tijd, verzorgde het sluit stuk van de Braakmanfeesten. Het ruime marktplein was te klein.De stemming.... ondanks de koude.... stond op haar hoogtepunt. Een dave rend succes werd het optreden van Ger de Roos met zijn orkest. Gait Jan Kruutmoes. wat een type, en Lub bert van Gortel deden de mensen massa lachen, dat de tranen hen over de wangen liepen. Op vlotte wijze werd een program ma afgewerkt waarvan groot en klein Hoofdplaat Geslaagd. De heer P F. Ver- donck slaagde aan de Rijksuniversiteit te Gent cum laude voor het tweede doctoraal examen in de Toegepaste Psychologie. Sluis VERGADERING „JANTJE VAN SLUIS". In hotel ..Centraal' werd een alge mene ledenvergadering belegd door de visclub „Jantje van Sluis". Met meer derheid van stemmen werd een nieuw bestuur gekozen, waarin zitting heb ben de heren P. Boes, J. van Hee, A. Claerhoudts, F. Dusarduijn en C. Goossens. De twee laatst genoemden zullen optreden als voorzitter en se cretaris-penningmeester. Besloten werd o.a. nog om in het viswater (kanaal SluisBrugge) zo spoedig mogelijk pootvis uit te zetten. Geslaagd. Aan de M.T.S. te Vlis- singen slaagde voor het examen werk tuigbouwkundige de heer F. Bukkens uit Sluis. Verkeersongeval. Een leerling der R. K. Jongensschool, Herman A. werd nabij deze school bij het plotseling oversteken van de Geweldigerstraat door een personenauto vrij ernstig aangereden Nadat eerste hulp ver leend was werd de jongen per bran card naar huis vervoerd. Stad en Lamle van Scliouweii-Duiveland bijeen DOVENGENOEMDE vereniging ver- *-* gaderde ditmaal te Burgh in het hotel „het Wapen van Burgh" onder presidium van dr. J. J. Westendorp Boerma. Deze deelde na opening mee, dat de korenmolen te Ouwerkerk welke enige tijd na de ramp omverwoei. waarschijnlijk zal worden opgebouwd. De nieuwe molen is afkomstig uit Groningen. Mevrouw E. W. Romeijn sprak op deze vergadering over: Tuinarchitec tuur door de eeuwen heen". Na de bijeenkomst werd een excursie door het duingebied van West-Schouwen gehouden. HEDEI\ AXEL Het Centrum uur: De schat ten van Dakaru. GOES Grand: De drie piraten. MIDDELBURG Electro: La Paloma. OOSTBURG Ledel 8 uur: De onder gang van de Titanic. SAS VAN GENt Olympia 8 uur: Haven der hartstocht. TERNEUZEN Luxor: Roman Holiday. VLISSINGEN Alhambra: Monsieur Taxi. Luxor: Opgejaagd. Ariënsgebouw Bestuursvergadering St Eloy. TTET Dl 11 is ha levendig| waarbij ben, mal krijgen. menen al om daar| twee of Vandaal étappes zj gelezen stl Dit jaar I elf cols vl hm 101 dagr Goddet stel, da4 Amsteró Godde mens, Voor iec delijk handdrul roitdganï zei: „Er] Ondari sieur Gq ogenblik vragen ben erg Amstera werkers nisch ht inrichtin tuigd, n aanschoil ject di| „Denk nog zulll „Ik rel het spij] begrijp doni zie kan hand te dictai DE SPELE dat het overde, Duitslandl ken. Onda zich koell radio's enl schillendeT ben de pil aangebodl ftONPE 1 A eeaöM A ecnaM a rAust'l b Tour mi C LortnlM loBottl Pov/K I J P/trrt 4 k Bf/o/r ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Kleermaker Wibbel. Indonesi QISTERET Nederla Unie-bespre bijeen gew komst werd een informe plaats vind< De Indoi een redelijk suit a at van werden de basis waarv tie de besp In Djakai over de suj TN DE bed plaatsje geleden Bo de eerste spel over door Fedde Friese to en de omlig stuk, waarv autoriteiten taal waren

de Stem | 1954 | | pagina 2